Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Czaky » čtv črc 28, 2022 15:41

Ahoj, prosím o radu. Po téměř dvaceti letech dosloužil můj stan značky pinguin - tvarem odpovídá dnešnímu modelu Gemini 210.
Zalíbil se mi jako náhrada MSR elixír 4, který je o chloupek větší, líbí se mi konstrukční řešení (víc křížení prutů), ale zarazila mě udávaná výška vodního sloupce jak podlážky, tak tropika, která je výrazně nižší než u Pinguina. Čím víc nad tím dumám, tím víc mám otázek, třeba mi to někdo aspoň některé zodpoví :-).
Nejzásadnější otázka - opravdu stačí u MSR vodní sloupec tropika 1500mm (pinguin má 4000mm) a 3000mm pro podlážku (pinguin má 10000mm)?
Je lepší otvírání předsíňky uprostřed (pinguin) nebo na boku (MSR)?
Nemá MSR až moc síťoviny na vnitřním stanu, nefouká do něj?
Je pinguin stále tak kvalitní značka (přece jen přežil 20 let :-D ), nebo šla kvalita časem dolů?
Cenově je MSR na dvojnásobku Pinguina - je MSR opravdu o 6000,- lepší?
Zkušenosti s životností MSR? Našla jsem pár odkazů na degradaci tropika...
Co byste vybrali vy? Nebo máte jiný tip? Zadání zní: stan pro 4, dvě předsíňky, žádné provlékání prutů tunýlky, váha do 4,5 kg, kovové pruty.
Czaky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 25, 2022 16:07

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Bruca » čtv črc 28, 2022 21:48

Máme doma msr elixir 3 a coleman darwin 3, pinguina jsme neměli.
U elixiru jsme nikdy problém se zatikanim neměli, vždycky to stačilo. Něco se mi motá, že ten sloupec udávají k nějaké rychlosti větru

Elixir je proti darwinovi vzdusnejsi, foukat tam vysloveně nefouká, protože je vyšší ta podlazka vnitřního stanu, ale nedrzi se tam tak teplo. Zase výhoda - líp větrá a není tolik kondenzatu

K ceně - já kupoval elixir 3 na 4camping.sk v prosinci 2019 za 219e. Na .sk měli totiž podstatně lepší cenu než na .cz. A za zkoušku nic, že. Nakonec mi to poslali z prahy :-D

Degradace tropika se myslím týkala te starsi verze, ne?

S věcma od msr jsme jinak moc spokojeni, ale 14 tisíc je vcelku dost peněz. Nevím, jestli bych nepočkal na nějakou akci.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod ntz » čtv črc 28, 2022 22:35

castecne sis' sam odpovedel .. predchozi stan jsi pouzival 20 let, takze bych 6000 rozdil na tvem miste fakt neresil ;) .. me osobne se elixir moc nelibi (a je to stan spis pro 3 nez pro 4), kdybych se ale rozhodoval mezi nim a gemini tak asi nebudu vahat ..

letos na jare jsme upgradovali ze stanu pro 3 na stan pro 4 :) .. meli jsme husky baron 3, kterej jsem udal v praci jednomu kolegovi a koupili jsme tohle https://www.huskycz.cz/stany-extreme-li ... n-4-zelena

nevim co s tim svym stanem chces delat .. ja toho husky barona mam jako stan na rodinne vylety, kam si ho privezu autem (v baglu bych ho tahat nechtel) a co se tyce prostornosti tak je top fakt top, pouzivame ho asi 5 let (resp. ten baron 3 jsme meli 5 let, na baron 4 jsme upgradli letos - ty stany jsou ale defakto stejne) a je v phode ..

pokud bych chtel stan pro 4, tak bych asi chtel

1) aby byl fakt pro 4 - tzn ty rozmery elixiru jsou fakt LOL - a ve skutecnosti to bude jeste mensi
2) aby byl vyssi nez elixir
3) aby mel skladovaci prostory (jako napr. genialne obrovska predsinka co ma baron)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Czaky » pát črc 29, 2022 12:24

Děkuji za odpovědi :) .

Ad cena dá se najít kolem mezi 12 a 13 tis, otázka jestli si chci připlatit cca 1200,- za tropiko v zelené variantě místo "křiklavé šedobílé". Stan potřebuji na září, takže to už asi moc smysl čekat na lepší cenu nemá.

Ad velikost pro 4 - s touhle velikostí jsme jakž takž v pohodě, většinou jsme 3, tu osobu (půlosobu) navíc mám buď na bagáž, když je echt hnusně nebo výjimečně pro čtvrtého (už jsme to parkrát ve 4 ve starém pinguinu dali, na přespání stačí, týden bych tak spát nechtěla :D ). Husky baron hezký, půdorysně, rozdíl 9 cm ve výšce mě nevytrhne, kilo ve váze už je hodně (většinou stan putuje rozdělen na tři kusy v batozích, případně cestuje v loďáku, autem málokdy), ale hlavně neprojde zásadně přes manžela, protože má (byť jen jeden) provlékací tunýlek.
Czaky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 25, 2022 16:07

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod apuka » pát črc 29, 2022 15:42

Od Jurka nevyhovi neco, napr, Tramp 4 nebo MIDI 4 (pripadne ve verzich DUO)? Cena lepsi nez Elixir, rozmery cca podobne, krome predsinky, vodni sloupce vyssi a vetsina lidi na OF je s jejich stany spokojena.

Navic (podobne jako u Pinguinu) opravy, pripadne mozna i upravy jsou mozne u nich v CR, v Kuncicich pod Ondrejnikem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod ntz » pát črc 29, 2022 18:40

je pravda, ze ten Jurek by vyhovovat mohl .. ja se tedka ciste jen tak ze zajmu na ty stany koukal a musim rict, ze vybrat stan pro (3-)4 neni lehke .. s ohledem na to, co jsi psal/psala, ze to ma bejt i na backpacking .. ten msr elixir by pro me asi byl horkej kandidat a potom asi ten Jurek (k obema znackam mam ale velke vyhrady), nic jineho me fakt nenapada - samozrejme znacek je strasne moc, ale z tech "beznejch" veci tak moc velkej vyber neni ..

pro @apuku - tady bych mozna uronil slzu nedal prednost Jurkovi i kdyby ho osobne usil u me na zahrade rybi kosti z kapra upytlaceneho v nedalekem rybniku ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Víťa » pát črc 29, 2022 22:14

Kup si elixír a neres to. Neteče do něj s uživatelsky je lepší než Jurek.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Czaky » ned črc 31, 2022 23:24

Na Jurky jsme také koukali (obzvláště proto, že ho léta míval manžel), ale prej už má za svůj život omotávání šňůrek taky dost :lol: ... Vzdávám to, beru MSR a snad si nebudu rvát vlasy, nebude nám v něm v září zima a vůbec [-o< . V týhle velikosti stanů fakt velkej výběr není, vždy když mi někdo doporučil stan, zjistila jsem, že existuje max do velikosti 3os, což při mužově velikosti fakt nejde (taky mu aspoň nevadí tahat ten 4 kilovej stan... Ale zajímalo by mě, jak cestujou na tramp rodiny s dvěma dětma? My máme jedno, takže do toho 3-4 os. se vejdeme luxusně, ale třeba s dvěma dětma řekněme 12 a 10 let si ani neumím představit, že se vejdeme dlouhodoběji do tohohle stanu, ale ani že budeme nosit o stan víc :-k. Každopádně ještě jednou všem dík za radu :wink:
Czaky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 25, 2022 16:07

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod ntz » pon srp 1, 2022 10:50

ten MSR bude co se tyce detailu a matrose udelanej urcite dobre, myslim ale, ze bude celkove malej .. s Jurkem se nedivim ... ty stany (s tema snurkama, nebo ze by udelali napr pitomou dlouhou kapsu, nebo ze by to sili z jineho matrose nez pred X lety) jsou furt stejny ... zakonzervovany opravdu 20 let dozadu .. to je tak na to koupit si novou gemmu, stan od Jurka, najit hlinikovej esus + var2 a hlinikovou lzici a jit si udelat retro kempovani nekam k rybniku ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Lipon » pon srp 1, 2022 13:22

před pár lety nám dosloužil Pinguin pro 2, tak jsme na výstavě stanů hledali alternativu pro 3, skončili jsme mimo jiné u Pinguina a MSR, Pinguin vyhrával cenou. Ale nebyl skladem. Večer jsem pak hledal, kde jinde by byl a narazil na MSR ve výprodeji s cenou a pár stovek víc, než Pinguin. Tak jsem neváhal.

Už ho máme dobré 4 roky a až letos (po několika prolitých nocích na Islandu) jsem v jednom rohu spravoval přelepení švů - ne že by tam teklo, ale vizuálně bylo vidět, že páska povolila. Degradace tropika se zatím nedostavila, jak už tady někdo psal.
Nám naopak vyhovuje, že celý vršek ložnice je síťovaný, dobře to aspoň větrá. Spali jsme v tom 3, 2 dospělí a teenagerka.
I v silném větru to stojí dobře, stavba rychlá.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod malejjarda » pon srp 1, 2022 20:32

Mám taky MSR a jsem spokojený. Teď jsem s ním byl dva týdny v Dánsku - zhruba každý druhý den pršelo. Sice jen Elexir 2, ale pro dva super. Hlavně ty rozměrné kapsy nad hlavou - na noc si tam dám brýle, čelovku, mobil a plno dalších krámů. Každý máme svůj vchod a předsíňku kam se vejde batoh. Mám ho 4 roky a zatím všechny švy i tropiko drží.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod ntz » úte srp 2, 2022 11:45

my tedka ve skotsku zachranovali dvojici nejakejch amiku, kterym jsme pujcili jeden z nasich stanu .. meli BA (big agnes), neco z te UL serie a meli to uplne hyn a rozervany od vetru .. rikali, v noci vevnitr louze jako krava, polamany tycky, nevim co jeste .. proc to rikam, to MSR pouziva pro jejich UL stany uplne stejnej nebo podobnej matros jako BA ..

jinak ja jsem si fakt oblibil ten tunylek (mam tohle, delaj jeste tohle - pro dvojici se psem a spoustou bagaze :)) .. samozrejme asi nejznamejsi tunylky jsou od Hilleberg, to jsou ale stany za $1000 a vic ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Quido » ned zář 18, 2022 9:34

ntz píše:jinak ja jsem si fakt oblibil ten tunylek (mam tohle, delaj jeste tohle - pro dvojici se psem a spoustou bagaze :)) .. samozrejme asi nejznamejsi tunylky jsou od Hilleberg, to jsou ale stany za $1000 a vic ..


trosku odbocim - kdysi jsem mel poujceny podobny tunel a v Karpetech nad pasmem lesa na skalnatem prostoru jsme s postavenim meli dost velky prblem... od te doby se tunelum vyhybam, mozna neopravnene - jak jak to resis v podobne situaci?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod ntz » ned zář 18, 2022 10:26

ahoj @Quido, dobra otazka, kterou jsem si sam polozil predtim, nez jsem si ten stan poridil a trochu se toho i bal .. Muj kamos ma tunylek od Hilleberga, kterej se mi desne libil pac je vysokej a ma kolme steny takze jsem od klasickeho iglu presel na tunylek .. nicmene odpoved je az prekvapive jednoducha .. spal jsi nekdy v nezakolikovanem stanu ? pokud to nedelas bezne, tak to netreba resit .. zatim jsem byl vzdycky schopen stan zakolikovat, takze se mi jeste nestalo, ze bych narazil .. navic pouzivam msr grounhogy, ktery se daj zamlatit i do betonu, takze jak rikam, nikdy se mi nestalo, ze bych stan nepostavil .. na sutrech a v uplne skalnatem terenu nespavam ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Stan pro 4 - Pinguin Gemini 210 vs MSR elixir 4

Příspěvekod Quido » ned zář 18, 2022 12:13

ntz píše: .. spal jsi nekdy v nezakolikovanem stanu ? pokud to nedelas bezne, tak to netreba resit ..

moc nerozumim

prostorove i vahove vyhody tunelove konstrukce znam, proto se zajimam

nekolikuju, pokud stavim i vnitrni stan a jsem v nejakem peknem zavetri pri peknem pocasi bez ocekavani nejake sloty; pokud stavim jen tropiko, kolikuju aspon ten zaklad (tedy 4 koliky+vchod), kdyz je spatne pocasi, nebo je ocekavano, stan vypinam i pomocnymi snurami... ono se to vyplati hned, ne az potom ve vetru a desti...

bezne na skalach nespavam, ted uz tedy minimalne, ale par pripadu jsem zazil, hlavne na hrebenovkach, kde presne nevis, jake budou podminky pro bivak... tak mne to zajima - s Jurkem jsem nemel problem, v vetru ci bource, kterou jsem nescetnekrat zazil, stacily vetsi sutry k vpnuti ... nicmene v tom pujcenem tunelu (uz si fakt nevzpomenu na znacku ani typ) jsem jeden takovy pripad zazil a ctyri hodiny jsme nespali a drzeli tycky stanu a predsinky uplne "plapolaly", jelikoz nevydrzely vypnute...

nemam zkusenost a "msr grounhogy"

114_Rodna3.jpg
114_Rodna3.jpg (22.57 KiB) Zobrazeno 6063 krát
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...


Zpět na Stany