Pyramidové stany - tarpy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 4, 2019 5:52

stani, bomba :) diky za prehled, asi by ke jinak nenapadlo se o to zajimat, ale takhle... jinak ty vahy sou docela sileny, to sindneska tezko predstavit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » úte říj 15, 2019 16:41

Stani: Tak nakonec po té co jsem pročetl x diskuzí a dopisoval si s Locus Gear, jsem se rozhodl pro
https://locusgear.com/items/khafra-sil/?lang=en
Svažování stěn je zkrátka problém a pyramidy co stojí na jedný trekový hůlce poskytnou dost prostoru max pro dva lidi. Pes by se tam prostě už nevešel bez toho, aniž by nedocházelo k dotyku o stěny.

Ale důvodů je víc. Pyramidu chci používat hlavně v období září - květen a navzdory tomu, že technologie jde stále dopředu se většina lidí přiklání k silnylonu v zimním období. Další věc je, že to vyjma hor chci brát i do českýho lesa, kterej, jakkoli se nám to nezdá, je svým způsobem mnohem drsnější než otevřený horský pláně. Hlavně z hlediska nároků na mechanickou odolnost - větve, roští, jehličí, trny... A silnylon je stále hodnocen z hlediska mechanický odolnosti o něco lépe než Cuben. To, že více lidí používá silnylon je sice určitě daný hodně tím, že Cuben je drahej i pro Amíky, ale nemyslím, že by to byl jenom tenhle důvod.
Nicméně peníze hrajou roli i pro mě, stejně tak docela nerad měním příliš často vybavení, i když vím, že co je lehký má obvykle omezenou životnost. Potřeboval jsem univerzální tarp pro sebe, přítelkyni a psa a tahle pyramida vyšla nejlíp. Taky občas jezdím i s jinejma lidma a tohle pojme i vyššího člověka. S tím jak je o něco větší a má velký množství vypínacích bodů, nebude velkej problém s prověšováním.
Dle recenzí je locus gear hodnocenej takřka jenom kladně s tím, že je lehčí - tenčí než třebas Mountain Laurel Designs. To ale platí hlavně u menších tarpů a také ve verzi v Cubenu. Navíc recenze co jsem četl jsou starý cca. 2 - 5 let a stále se to mění.
Jinak MLD Supermid
https://mountainlaureldesigns.com/product/supermid/
je v podstatě stejně velkej jako Khafra a váží 740...
O locus gear se lidé vyjadřují, že je dobrý pro běžné užití kdy je preferencí hmotnost před větší odolností, pevnějšími zipy a zesílením exponovaných partií - to vše má údajně MLD a HMG o něco pevnější. Podle mě jsou ty rozdíly ale minimální. Vybral jsem prostě kompromis, který je pro mě dle mých potřeb nejlepší.
Ohledně peněz pak samozřejmě balík z Japonska vyjde levnějc než balík z USA a neměli by tam být žádný komplikace.

Samozřejmě má i mnoho nevýhod, jako ostatně všechno. Výška 170 cm a nutnost spojení dvou trekových holí plus délka každé strany 280 cm určitě trochu ubere na odolnosti vůči větru. Ale při hmotnosti 750 gramů (s kolíky, podlážkou atd. max 1,2 kg, spíš ale míň) bude stabilita stále lepší než co nabízí jakejkoli kopulovitej ultra light stan podobný velikosti a hmotnosti. Rozebírání trekových holí a vložení konektoru mi nepřijde o nic méně zdlouhavý než skládání tyčí ke stanu, zasunování do čtyř otvorů a uchycování na háčky... Tohle se jenom zvedne a hotovo. Stavba v dešti a větru je velice jednoduchá a nenaprší dovnitř.
Velikost 280 x 280 bude také omezující při výběru vhodného místa, ale vzhledem k tomu, že nepoužívám vnitřní stan, se to zase částečně kompenzuje.
Pro lidi, kteří nepoužívají trekové hole se to ale už dost možná příliš nevyplatí, protože použití tyče by celkovou hmotnost zvedlo o dalších cca. 300 gramů.

Při výběru jsem pak narazil ještě na
https://bivysack.com/shop?olsPage=produ ... mid-duplus
a maj tam i další pyramidy. Ale tu příznivou cenu zase navýší import z USA a k tomu jim chyběj detaily typu odvětrávání a dostatek bodů k vypnutí.

Jak jsem ale tady na fóru viděl, ty jsi velkej fanda do stanů, takže to asi znáš. Já zase takovej fanda nejsem, spíš je pro mě ten výběr lehký utrpení :)
A to ještě časem budu vybírat něco čistě pro sebe a pro psa, protože bohužel musím uznat, že tahat tohle s sebou na sólo výpravy je nesmysl. V ideálním případě by člověk asi potřeboval tak 5 stanů/tarpů podle toho kam, s kým a v jakým ročním období vyráží. To ale pro mě není úplně možný z finančního hlediska a taky nemám rád, když se mi doma válí příliš mnoho věcí.

Nicméně až to přiletí, zatřu švy a půjdu to hned testnout do Jizerek, Jeseníků nebo Beskyd a pak zkusím sesmolit recenzi. Zimní podmínky na to budou ideální.

Konzervativnost českého prostředí mě ale dost mrzí. Představoval bych si, že by podobný pyramidy a tarpy mohl dělat třebas Jurek z materiálů, který používá pro svoje stany. Čili by mohl mít standardní verzi a UL verzi. Nemyslím si, že by to bylo až tak těžký naměřit a vyrobit. S UL tarpem - plachtou od Jurka mám dobrý zkušenosti a nevidím důvod proč by z toho nešla vyrobit i pyramida v nějaké rozumné cenové relaci. Ale když vidím ty reakce tady, asi by se to neprodávalo.
Podle mě dost škoda. Určitě to není nejlepší tarp na světě. Ale ono ani nic jako nejlepší vybavení na světě neexistuje. Prostě každý stan se hodí na něco trochu jinýho a každý si vybere to co mu nejvíc vyhovuje.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » úte říj 15, 2019 23:26

Výborne, som veľmi zvedavý a recenzia v tvojom prípade je priam povinná :) . Locus je známa značka a tu budeš úplne prvý.

Materiál - v pohode, ak peniaze hrajú rolu, netreba to siliť. Tebou zvolený model je v 30D silnylone, to je fajn, z mojich skúseností je to najlepšia voľba u tohto materiálu. Ešte by som bral 20D, ale nižšie už moc nie. Tam totiž tá funckia Ripstop je tak na papieri.

Spojenie tyčiek - som zvedavý ako to má Locus vyriešené. Ako som písal, akékoľvek rozoberanie trek. palíc mi príde ako nevhodné riešenie. Ale, ešte keď sme sa o tom bavili, tak som si pozrel video, kde sa Locus pyramída stavala pomocou dvoch trek palíc (ako keď dáš spolu k sebe bežky), a na hroty chlapík nasadil predĺžené konektory. Budeš to mať aj ty takto? EDIT: Aha, tak pozrel som ešte raz, tie palice sa potom rozložia od seba - do "A" pozície.

Veľkosť - základňa 280x280 + výška 170cm - nooo je to dosť. Ale tým je pyramída typická. Dáš nižšiu výšku, základňa by musela byť ešte väčšia. V širokej krajine sa ten rozmer stratí. Ale myslím, že aj pre verziu tarp budeš nakoniec hľadať flek rovnako ako v prípade kompletu s vnútorným stanom.

Konzervatizmus a domáca ponuka - osobne si myslím, že tu pyramída nikdy nebola v popredí záujmu. Možno vadí aj tá hmota, predsa len, nízky tarp je menej nápadný a ten prvok - nebyť tak nápadný - sa prejavuje aj vo voľbe konštrukcie, nielen farby. Čo sa týka ponuky našich predajcov, tam hrajú rolu náklady vs dopyt. V neposlednom rade aj chuť ísť do toho, pretože tento produkt by tvoril len okrajový segment kolekcie. Tiež si myslím, že by nemal byť problém, ako píšeš, ale do Jurka nevidím. Kedysi dávno som sa ich pýtal na možnosť ušiť vzorku môjho návrhu hybridu, odpoveďou mi bolo, že to bohužiaľ nepôjde, nemajú na to čas.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pon říj 21, 2019 20:44

Stani: Locus Gear známá firma? :D Tak vyjma tebe neznám v ČR a SR nikoho kdo by jí znal. Ve světě ano, hodně exportujou i do USA, Evropy, dost se jejich výrobky používaj ve Skandinávii. Jejich velkou výhodou ale je, že při objednávce nad 30 000 jenů (a levnější shelter ani nemaj) maj poštovný do většiny zemí světa zdarma. Co si budem povídat, to je oproti peripetiím dovozu z USA docela rozdíl.

Ohledně materiálů je to pro mě stále trochu záhada.

https://locusgear.com/items/khafra-dcf-b/?lang=en
268x268x170
470 g

https://mountainlaureldesigns.com/product/duomid-xl/
270x225x160
455 g

https://www.hyperlitemountaingear.com/c ... ramid-tent
270x210x162
534 g

Vše v cubenu. HMG je nejmenší a zároveň nejtěžší. Ten rozdíl určitě nedělá jenom bytelnost zipů apod., ale rozdíl musí být i v materiálu, v gramáži. V silnylonu HMG nedělá nic a rozdíly hmotností mezi LG a MLD jsou pak minimální.
Peníze pro mě hrály roli v tom smyslu, že počítám s použitím cca. 50 - 100 nocí v roce a jestli bych měl třebas po 3 - 4 letech kupovat novej shelter, je pro mě holt rozdíl zda to bude za 10 nebo za 20 litrů. Ale je dost možný, že můj sólo tarp bude v cubenu. Na něm je lákavý to, že se neprověšuje, takže třebas Khafra od LG je ve verzi v cubenu menší o 12 cm na každý straně ve srovnání se silnylon verzí. Taky je otázkou zda ve větru je lepší mít precizně vynutej stan z cubenu, kterej bude vzdorovat a nebo silnylon, kterej se trochu poddá.
Jinak jeden z nejstabilnějších bude určitě
https://locusgear.com/items/khufu-dcf-b/?lang=en
malá, relativně krátká pyramida, zakolíkovaná na osmi bodech a dalších 8 bodů na vypnutí, to jen tak něco nesundá. Čím větší pyramida, tím ale hůř. 3 lidi jsou podle mě maximum, jinak by už výška byla neúnosná, 170 cm do výšky považuju za maximum co se vyplatí. To ale odbočuju, o tom jsme se už bavili a je to všechno logický, fyzikální zákony.
Co se pak týká Aliexpressu, Alibaba Group :lol: , vzdal jsem to. Tarp od nich by měl vyšel na cca. 3000 Kč, takže asi 3x míň než jsem dal za LG. Ale ty prachy mi nestojej za to, abych se klepal strachy, že se mi to ve větru rozpáře.

Stavba: verze na dvou holích do A se týká menších pyramid. Má to výhodu, že se zvětší vnitřní prostor a uvnitř nepřekáží tyč. Osobně se mi to ale moc nelíbí a i menší pyramidu bych raději stavěl na jedné trekové hůlce. LG k tomu prodává
https://locusgear.com/items/dpte/?lang=en
ale pokud bych na tom měl postavit Khafru, musely by ty dvě hole bejt ještě nastavený dalším segmentem a to by se dost nevyplatilo. Takže se používá konektor
https://locusgear.com/items/cp3-joint/?lang=en
a nebo taky
https://www.backpackinglight.co.uk/walk ... YA111.html
a jsou i další dle typu holí. Já mám Black Diamond, flip lock, průměr koncovýho segmentu 12 mm, délka hole 140 cm, takže by to mělo bejt OK. Odstraníš poslední segment holí a vložíš mezi ně konektor. Tím získáš jednu dlouhou tyč o požadovaný délce. Výhodou je mít hole s flip lock, je to rychlejší a snadno můžeš měnit výšku tarpu i zevnitř. Líbí se mi to mnohem víc než používání pásků. Konektor od LG je tedy z karbonu k čemuž nemám úplnou důvěru, ale uvidím.

Ad. Jurek: Já je chápu. To by se prostě neprodávalo a maj toho hodně, sotva se můžou věnovat tak okrajový záležitosti. Mrzí mě to, protože od Jurka jsem měl stan, naprosto špičkovej a jakejkoli stan co jsem od nich viděl byl skvělej. Odolný, stabilní. Ale je to těžký. K tomu mám od nich ještě UL plachtu, ale ta nevydrží ve větru a když se zavře z obou stran, je kondenzace už docela problém, protože samozřejmě nemá žádný větrání. "Hmotu" pyramidy nevidím jako zásadní důvod. Pro více lidí možná, pro jednotlivce se výška 130 cm snadno ztratí. Není to pro každýho. Pro vysoký lidi nemá pyramida smysl, kdo chce romantiku s otevřenou plachtou toho taky neosloví, kdo potřebuje prostor vezme geodet a kdo chce stan s tepelným komfortem musí mít ten geodet dvouplášťovej.
Jurkovi jsem ani nepsal, možná se časem ale podmínky na trhu změní. Ale moc tomu nedávám. Všechny firmy co jsme tady jmenovali vyvážej svoje tarpy do celýho světa a pravděpodobně nebýt možnosti celosvětovýho trhu by se asi LG ani HMG, MLD neuživili jenom v Japonsku, respektive v USA.

Ostatně kámoši se mi už smějou, co že jsem si to koupil za nesmysl :)

Khafra dorazí asi za měsíc, takže do vánoc sem snad hodím nějaký dojmy.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » pon lis 4, 2019 23:11

Kennedy, díky za odkazy k stavbe a ku konektoru. Je to pre mňa zaujímavé a prejdem si to. K hmotnostiam látok modelov sa pozriem neskôr.

Locus je známa značka pre tých čo sledujú UL, tarpy a pyramídy :) . Myslím, že v ČR a SR nás bude viac, čo ich poznajú, možno tak štyria :D :D . Ale nie, bude nás viac.

USA je veľký trh, veď tam prakticky vznikalo gro UL firmičiek. Keby si vedel koľko ich bolo v 70. rokoch. A export ešte nebol tak samozrejmý ako dnes.

Ako to je v Japonsku, to neviem, tam nemám taký prehľad. Mňa ešte donedávna mýlil výzor zakladateľa Yama Mountain Gear - pán Shimizu, že to bude echt japonská firma, ale nie, oni sú z Virgínie, i keď to prepojenie s Japonskom tam je.

A už keď spomíname menej známe značky, pridám Lightheart Gear, tiež z US. Ale za značkou stojí šikovná baba Judy Grossová.

Dokonca mi to tam príde, že kto prejde tie ich dlhočizné traily, tak založí značku na UL výbavu :D

Som veľmi zvedavý na tvoju pyramídu, verím, že ho stihneš do konca jesene vyskúšať.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pon dub 27, 2020 12:58

stani: Že mi to ale trvalo. Ale pracovně trochu nestíhám, takže jsem něco sepsal až teď

https://kennedyhosvet.cz/2020/04/27/loc ... hafra-sil/

Jsou to jen první dojmy, víc budu vědět po roce. Ale já jsem nadšen, je to přesně to co jsem hledal. Až se uklidní korona panika budu od nich brát ještě jednu malou pyramidu a tentokrát možná z cubenu.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » úte dub 28, 2020 18:07

Výborne, tak na prvý Locus v dejinách tohto fóra si treba vyčleniť viac času na čítanie. Už som ti písal, ale poďakujem za tvoj odkaz aj tu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » stř dub 29, 2020 5:23

Na dvoumístnej tarp je ta váha nádherná. To by se vyplatilo i pro dvojici která nenosí trekový hole. Karbonová tyč na zakázku nebude vážit tak moc, ušetřil bych na ňu na cle. Tohle mě fakt obavilo :mrgreen: Oni pošlou schválně sníženou fakturu a von donese k proclení plnou, když je to cca 10k ](*,) No co, aspoň poučení pro příště
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod fps » stř dub 29, 2020 16:21

pro mě tedy na té váze není nic nádherného, když ještě připočítám váhu tyče a něčeho na čem budu ležet, tak v cca stejné vaze se dají kupit dvouplašťové stany, a to je u nich komfort při spaní lepší než jen pod celtou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 2, 2020 8:04

fps jj ta váha oproti stanu nemá žádnou výhodu.

Na tuhle váhu se dostává i Hilleberg (který nedělá UL stany) se stanem pro dva kde je pořád lepší využití vnitřního prostoru díky konstrukci při zachování stejného komfortu - tedy tropiko a footprint.

Ty UL stany jak jsi dal odkaz jsou dokonce lehčí a nabídnou nesrovnatelný komfort navíc.

Pokud tarp aby člověk ušetřil co nejvíc váhy tak ideálně takový který se použije jako pončo a zabije tak dvě mouchy jednou ranou při poloviční váze, nebo samostatný tarp ve stylu plachta, ale pokus kdy se z tarpu dělá stan tedy plachta koliky tyč podlaha váhově nevychází lépe jak klasický stan.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » sob kvě 2, 2020 18:12

Kenendy, ešte raz díky za recenziu Locus pyramídy.

Konektor - ako som písal, vadí mi, ak mám niečo celkom rozoberať, vkladať konektor...jasné, vec zvyku, v podstate je to šikovné riešenie, ale predsa len by som preferoval spojenie dvoch trek. palíc ešte jednoduchším riešením a bez akéhokoľvek rozoberania. Aj MSR už robí pyramídy, na jednej fotke recenzenta som videl spojenie dvoch trek. palíc gumenými spojkami Volkl na lyže.

Vypínanie - malá technická - nepíše sa lock line, ale LineLoc, to je normálne ochodné pomenovanie pre výbavu stanov.

Vetranie - dvojcestný zips je už takmer štandartnou výbavou. U stanov sa dáva ešte rozperová trubička, ktorá napomáha viac a stabilne roztvoriť zips od seba. Ale to je u nižších verzií, pyramída je pomerne vysoká.

Zips - vidím, že je nepremokavý. Ako ti fungoval počas mrazu ráno? Šiel ľahko? Mám skúsenosť len waterpoof zipom na vetrovke, no žiadnu v v takejto dĺžke ako na pyramíde.

Ripstop u nylonu - tu treba rozlišovať, z akých vlákien je tvorená tá charakteristická mriežka - štvorcová alebo kosoštvorcová. U pevnejších sa dávajú zdvojené vlákna, preto u tých tenkých 10-20D by som šiel jedine do týchto zdvojených vlákien. Natrhnutý nylon u jednoduchých vlákien sa fakt ľahko v ruke trhá ďalej a v podstate ani double vlákna nie sú najeká výhra. Tieto ľahúčke látky majú význam, len pre zníženie hmotnosti a pre tie krásne čísla pod 1kg...a kto by ich nechcel :)

Nylon vs DCF - osobne by som už bral len DCF, nebyť tej vysokej ceny. Minulú jeseň som natrhol cuben ale len mojou blbosťou. Opravené za chvíľku. Zatiaľ som tú avizovanú krehkoť nevysledoval. Dík za tú poznámku, ako drží sneh napovrchu DCF.

Pružnosť silnylonu je na druhú stranu výhodou, ak staviaš stan vlhký napr. ešte z predošlej noci. Dovypneš ho a potom, ak vyschne a stiahne sa, tak to vyššie pnutie je cítiť. Takto látka pracuje a trochu to kompenzuje.

Veľkosť a vnútorné vešanie vecí - vraveli sme ešte pred tvojím výberom, že to bude riadna hmota :) . U parymídy sa vždy veĺkosť pôdodrysu vybíja s výškou. Tam uberieš, tu musíš pridať Aspoň máš vo vnútri plno miesta na vešanie vecí. V recenzii nespomínaš túto možnosť - má pyramída nejaké očká na dodatočné natiahnutie šnúry na prádlo?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » čtv kvě 7, 2020 22:22

Stani:

Konektor - Nazývat to konektorem možná není až tak přesný. Je to prostě obyčejná karbonová tyčka na kterou se nacvaknou hole. Mám prastarý Black Diamond, ale už maj flip lock a je to rychlý a na regulaci výšky pyramidy úplně optimální. Trochu si teda nedovedu představit manipulaci se šroubovacími holemi, ale asi je to o zvyku. V zimě se navíc oddělaný konce holí dají použít jako sněhový kolíky. Já bych jinej systém spojení nechtěl. I kdybych bral pyramidu od výrobce, který to řeší třeba páskami, stejně bych si koupil konektor. Nerozebíráním holí si člověk ve výsledku nijak extra nepomůže - stejně s jejich nastavením musí pohnout při vypnutí pyramidy, takže si je ráno zase musí nastavit do délky pro chůzi. V extrémnějších podmínkách se silným větrem ale bude asi konektor nevýhodou.

Vypínání - vida, to jsem přehlídnul, dík za upozornění, opravím to.

Větrání - jo, všiml jsem si, že dvoucestný zip je už normální, ale já ho mám na tarpu prvně. Starej Jurek ho neměl :) Větrání je jinak naprosto skvělý a ani ten dvoucestnej zip není potřeba. Pokud není pyramida dotažená úplně totálně k zemi (a to bych dělal jen v případě invaze komárů) netvoří se vůbec žádná kondenzace a to ani během celonočního deště. Ty dva větrací otvory na vrcholu a postavení lehce nad zemí úplně stačí. Podle mě to je dáno ale rozměry a výškou. U těsnější a nižší pyramidy myslím už nějaká kondenzace bude.

Zip - ten mě trochu vyděsil. Nejdřív jsem ho málem zalepil při zatírání :D A pak jsem si říkal, že přes něj poteče. No neteče, asi by se jinak tyhle tarpy dlouho neprodávali :)
V mrazu úplně hladce a to i když nejdřív pršelo a pak to zmrzlo. Ale nejnižší teplota který byl vystaven byla s bídou mínus 10. Na skutečnou zimní prověrku bych musel někam vycestovat.

Ripstop u nylonu - Tohle je tedy 30 D a nižší bych nakonec nechtěl, přece jenom v zimě ten tarp dostane docela zabrat. Ohledně látek nejsem znalec, ale jsou to velice malý čtverečky :) Každopádně ta látka je překvapivě odolná a vůbec ve mně nevzbuzuje strach, že bych se obával roztržení ale ani prodření.

DCF vs. silnylon - Myslím, že se DCF zbytečně bojím a pro mě by také byl lepší. Opravu cubenu jsem viděl na videu a to je těžká pohoda. Silnylon se musí zalepit SilNetem a překrýt vrstvou náhradní látky. A hlavně potom čekat než to uschne. Hodně dlouho čekat. Není to pro mě zásadní problém, jsem zvyklej, dlouhej čas jsem jezdil se stanem, ale člověk si rád ulehčí práci. Podstatnější je pro mě hmotnost a taky právě to, že cuben nepruží. Patřím totiž mezi lidi, kteří se nevyžívají ve vypínání šňůrami. Nejsem tramp a budování tábořiště není nic pro mě. Je to jeden z důvodů proč mám pyramidu, chci to jen rychle postavit a neřešit. Nemuset vypínat dodatečný šňůry, když nečekám žádný silný vítr.
Silnylon jsem zvolil, protože tenhle tarp je taková univerzální věc na vandry ve více lidech i na akce kde jede party :), takže i z důvodu kdyby ho někdo protrhnul nebo jinak poškodil tak to bude finančně bolet míň než u DCF. Ve 2 - 3 lidech se taky váha silnylonu lépe rozloží.
Ovšem na podzim se konečně má narodit můj budoucí čtyřnohý přítel a tak budu brát pyramidu čistě pro sebe a pro psa. A tentokrát tedy:
https://locusgear.com/items/hapi-dcf-b/?lang=en
Jezdím převážně hory a nemám rád vedro. Obvykle se noční teploty pohybují tak plus pět až mínus deset.
Používáš DCF i v zimě nebo při střídání teplot? Lidé ho používají. Hodně ale profesionální atleti po horách co jedou na výkony a obměnu vybavení maj častěji než je mi milý. Nechci prostě, aby se mi ten tarp po roce rozpadl pod rukama..

Velikost a věšení věcí: Jo, je to obr, ale je to menší problém než jsem čekal. Na horách už není les tak hustý takže se místo hledá bez problémů. Vnitřní prostor je reálně větší než u stadardního UL stanu pro 3 lidi, ale tyč uprostřed hraje samozřejmě svoji roli. Při týhle výšce není problém ani pro vysokýho člověka. Ale pokud by člověk koupil pyramidu čistě pro dva - v případě Locus Gear tedy:
https://locusgear.com/items/menkaura-sil/?lang=en
tak tu bych určitě nedoporučil nikomu kdo má 185 cm a více. A těch 185 bych viděl jako velice těsnou hranici. Pro vysoký lidi to prostě není.
Věšení věcí se u pyramidy nepředpokládá a ani jsem to u žádný neviděl. U Khafry žádný poutka nejsou, ale myslím, že šikovný kutil by si ve spolupráci s trekovými holemi nějak poradil. U menší pyramidy mi už ale sušení věcí přijde technicky nemožný, tam prostě nebude místo. Já sám mám minimum oblečení. Navíc se extrémně potím, takže používám na pohyb všechno z umělotiny a na spaní a pauzy péřovou bundu a spacák. Nemám v podstatě co sušit, jediný co suším je ráno spacák. Ale chápu, že to lidi používaj. Ale tohle bude výsada geodetů, případně áčkovejch stanů/tarpů.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » čtv kvě 7, 2020 22:36

Etheric: Tohle určitě NENÍ tarp pro dva. Ideálně tři menší lidi, pár s dítětem, dva se psem nebo se dvěma středními psy...na dva je to opravdu velký. Byli jsme párkrát jenom ve dvou, táhli v zimě kopu nesmyslů, v báglech co maj 60 litrů, a bylo tam místa jako prase. Pro dva na standardní trek ale zbytečnej luxus. Pro dva je, jak píšu výše, tohle:
https://locusgear.com/items/menkaura-sil/?lang=en
ale není to pro vysoký lidi. Ovšem kupovat si Khafru čistě pro dva z toho důvodu, že měřím 2 metry se podle mě nevyplatí. Pro dlouhý lidi jsou jiné druhy tarpů a stanů.
Karbonová tyč zde:
https://locusgear.com/items/locus-gear- ... e/?lang=en
307 gramů pro pyramidu o velikosti 170 - 180 cm. Pro standardní pyramidu o velikosti 130 cm by se určitě dala sehnat menší. Ale pochybuju, že by jsi se hmotností dostal výrazně pod 200 gramů. Opět si myslím, že lidem co nepoužívají trekové hole se pyramida nevyplatí. Tím přijdeš o hlavní hmotnostní úsporu. Ale jsou samozřejmě lidi, kteří jí používají. Je to otázka preferencí. V silným větru vydrží určitě víc než dvě spojený trekový dole.

No jo...clo. Když já mimo EU ještě nikdy nic neobjednával a chtěl jsem bejt poctivej. Sice drahý poučení, ale příště už to bude vypadat trochu jinak. \:D/
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » čtv kvě 7, 2020 23:53

fps:

Se stanem jsem jezdil dlouho a nemůžu mu nic zásadního vytknout. Jen jsem zjistil, že ho vlastně nepotřebuju a jeho komfort nevyužiju.
Pojďme se ale na to podívat trochu podrobněji a hlavně objektivně. Protože ten jeden odkaz co jsi dal je plácnutí do vody - nelze srovnávat stany různých velikostí a materiálů. Lze srovnávat - i když taky hrubě - dva stany/tarpy určené pro stejný počet osob a ze stejných materiálů. Takže můžu uvést modelový příklad toho nejlehčího co je v současnosti na trhu:

https://locusgear.com/items/hapi-dcf-b/?lang=en
vs.

https://www.bigagnes.com/Fly-Creek-HV-2-Carbon

Tedy oboje DCF a Big Agnes s jedním rozvětveným karbonovým prutem. U obou se sice uvádí počet osob dvě, ale každý kdo má nějaké zkušenosti na první pohled vidí, že ve dvou by to v obou bylo dost natěsno. Pyramida zabere velkou podlahovou plochu, ale má svažité stěny takže pro vysoké lidi bude obtížně použitelná a zde vede Big Agnes. U lidí pod cca. 185 cm výšky (čím menší tím lepší) už ten rozdíl nebude až tak patrný, přesto se přikloním k tomu, že geodet bude pohodlnější.

Hmotnost: V první fázi se bavíme čistě o tarpu - bez vnitřního stanu. Podlážku si každý vybere stejnou, dejme tomu tyvek. Bereme tedy čistě hmotnost Locus Gear vs. Big Agnes Fast Fly verze. Tedy 350 g vs. 425 g. Jsme tedy na rozdílu 75 gramů. Procentuálně je to propastný rozdíl. Nakolik to je významné pro konkrétního člověka, to je otázka. Pro závodníky, kteří si provrtávají zubní kartáčky to je jako vagón cihel. Pro mě, a asi pro většinu běžných turistů, to moc významné není. I ten kdo chodí tak nějak normálně nalehko někde ubere, někde přidá. Pokud by člověk měl použít karbonovou tyčku na místo trekové hole, je na tom Big Agnes rázem lépe. Pro člověka s trekovými holemi ale vede hmotnostně pyramida. Nejsem matematik takže nedokážu spočítat obsah pyramidy oproti geodetu, ale hádám, že geodet potřebuje o něco méně materiálu? Pokud by to někdo spočítal, budu rád. Ale geodet vždy potřebuje samostatný nosný prut. Tudíž hmotnostně nemůže pyramidu pravděpodobně nikdy trumfnout.
Další věc - pyramida těchto rozměrů by měla bez problémů ustát vítr parametrů vichřice, což bych o Fly Creek při pohledu na ten jeden prut určitě netvrdil. Tam když se vítr opře z boku... Ano, jsou i UL stany se dvěma klasicky překříženými pruty, které vydrží více, ale to bychom ten hmotnostní rozdíl z výše uvedených 75 gramů ještě pěkně navýšili.
Zde je ale opět otázkou nakolik to je pro koho významné. Starší verze Fly Creek byla jedním z nejpoužívanějších stanů na dlouhých trecích v USA. Takže kdo nevyráží do extrémně větrných podmínek a dává pozor, ten může zvolit pohodlí geodetu.

No a kdo trvá na dvouplášti tak tam to je jasné. Big Agnes Fly Creek 652 gramů v kompletu. K Locus Gear Hapi bychom museli přidat:
https://locusgear.com/items/hapi-mesh/?lang=en
nejlehčí varianta má 400 gramů plus 350 gramů tarp, tedy 750 gramů celkem. Navíc se jedná pouze o moskytiéru - ochranu proti hmyzu. Pod obojí by jsem určitě dával footprint, protože se jedná o dost tenké materiály. Big Agnes Fly Creek Footprint: 113 gramů, Locus Gear Hapi Footprint 210 gramů.

Z toho jasně vyplývá, že v plné polní je dvouplášťový geodet lepší než dvouplášťová pyramida (tedy v tomto konkrétním případě, pravděpodobně by šla i ta moskytiéra do pyramidy udělat ještě lehčí). I když bude stále méně stabilní. Kdo ale nevyžaduje dvouplášťový stan a používá trekové hole bude mít výhodu hmotnosti i stability. Snížení komfortu oproti geodetu bude záviset na velikosti člověka.
Kdybychom srovnávali pyramidu vs. geodet pro větší počet lidí budou rozdíly podobné, ale vzhledem k narůstající výšce pyramidy a nutnému spojení trekových holí se sníží její odolnost proti větru. Takže výhoda pyramidy je větší u velikosti pro 1 - 2 osoby.

Z praktického hlediska se ale bavíme o už velice malých hmotnostních rozdílech oběma směry a podle mě to je spíše o preferencích, tradici a osobním názoru. Jak jsem psal na úvod - nejdéle jsem jezdil se stanem, po té dlouho s plachtou, následně s áčkovým tarpem a skončil u pyramidy. Záleží na konkrétních podmínkách, ale já se ke stanu už nejspíše vracet nebudu. I když kdo ví co přinese budoucnost.

Michal82: "Pokusem" bych to nenazýval, to je docela odvážné, vzhledem k tomu, že pyramidové tarpy se začínali vracet už v 70. letech a Oware je dělaj stabilně od 80. let a postupně se přidali další firmy v USA. Locus Gear začali výrobu před deseti lety. Ale jejich pilotní stan je jinak geodet. Dvouplášťovej samozřejmě :)
Nevím jaký jsou statistiky používání na dlouhých trecích, ale v cizině už pyramida dávno není žádná rarita, naopak spíše běžná věc.
Měl jsem pončo od Jurka a pak mám ještě klasický. Od Jurka se dal postavit nízký tarp na jednom prutu. Nedalo se tam ale posadit a na horách na člověka stejně nafouká sníh. Z klasickýho ponča jsem stavěl áčko. Ale opět moc nízký a otevřený. Tuším, že Six Moon Design dělá pončo ze kterýho jde postavit pyramida. To vypadá jako dobré řešení. Ovšem striktně pro jednoho menšího člověka. Co mě ale odrazuje nejvíc: Pokud používám pončo jako pláštěnku, nemůžu na něm mít přivázaný šňůry k použití jako tarp. Řešením samozřejmě je nepoužívat je a navázat je pouze v případě, že člověk čeká silnější vítr, což by asi šlo. Ale i tak mi to přišlo jako krkolomný řešení a proto jsem od toho upustil. U Jurka to bylo úplně na houby, tam člověk k postavení tarpu ty šňůry mít navázaný musel.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod mike » pát kvě 8, 2020 2:17

Kennedy píše:No jo...clo. Když já mimo EU ještě nikdy nic neobjednával a chtěl jsem bejt poctivej. Sice drahý poučení, ale příště už to bude vypadat trochu jinak.

Jsem si to ted precetl... to vylozene boli. Takhle uplne zbytecne nakrmit parazity, zvlast kdyz ses tomu mohl vyhnout. Ses mel zeptat tady. Navic jsi mozna i to clo platit nemusel ani z te spravne castky. Tohle je dobre si nastudovat predem, nekdy to neni vubec jednoznacne, a tak sis mohl najit nejvyhodnejsi moznost a tu jim "poradit". Kdo je pripraven, neni prekvapen, priste budes vedet :)

Par poznamek:
Nebudu přece podvádět, budeme fér. Někdo musí ten balík vyzvednout na letišti, odnýst do auta, odřídit do Košíř. Někdo ho musí vyndat, poslat mi dopis a pak mi balík předat. Takže si těch pár stovek systém zaslouží.

- tech par stovek, a to doslova, zaplatis jen za to, ze te celnici odbavi. Je to 180 Kc bez DPH. Okradou te a jeste si to nechaji zaplatit.
- za dopravu uz jsi zaplatil postovne. Tohle jsou naopak zbytecne naklady navic. Uz jen ten cas a ze tam musis zajet.
- prijde ti fer, ze si neco koupis ze svych uz hodne zdanenych penez a mas platit jeste jednou DPH a clo?

Mám u sebe jenom tři litry, kdo by si taky kvůli stanu bral na celnici víc.

DPH sis mohl spocitat predem bez premysleni (21 %) a uz jen to dela 2400 Kc.

Jsem si jistý, že člověk, co zásilku vyzvedával na letišti, nedostane z těch čtyř litrů ani halíř, ten kdo jí vezl taky ne, no a ani ty relativně v pohodě ženský z toho na prémiích neuviděj ani jeden japonskej jen. Zato systém, ten se nakrmil. Takhle vypadá loupež za bílého dne.

Lidi, co zminujes, se na ni podileji a jsou za to placeni. Nikdo je nenuti delat takove svinstvo, nezamestnanost (v te dobe) byla skoro na nule a kazdy, kdo chtel, si mohl najit uzitecne zamestnani. Tohle jsou paraziti, nejsou nicim uzitecni, jen skodi.

Ale příště si myslím dám cenu, že dostanete tak kilo maximálně.

To by ses musel dostat pod 22 Euro, pak neplatis nic, "jen" 96 Kc, ze zasilku zkontrolovali ;-) Jinak je minimum nejakych 340 Kc (obsahuje poplatek za okradeni).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 8, 2020 11:24

Zajímavé vlákno, jen si musím udělat trochu čas to tady pročíst i ten Kennedyho článek. Ale na jednu věc se chci zeptat už teď. Ten typ Tarpu z Kennedyho článku - vydrží to i silné lijáky a bouřky? Tím lijákem mám na mysli jako, že fakt průtrže mračen a silné bouřky. Četl jsem o tarpu i zde https://www.svetoutdooru.cz/ultralight-varianty-spani-v-prirode-co-cekat-od-stanu-tarpu-zdaraku-ci-hamaky/ a ten z úvodní fotky na mě také nepůsobí dojmem něčeho do horšího počasí. Na nějaký normální déšť mi to přijde použitelné, ale minulý rok jsem zažil v horách čtyři velké bouře s opravdu intenzivním a silným deštěm a nezdá se mi, že by to tyhle tarpy snesly.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4257
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » ned kvě 10, 2020 17:17

Kennedy píše:Etheric: Tohle určitě NENÍ tarp pro dva.

Opět si myslím, že lidem co nepoužívají trekové hole se pyramida nevyplatí. Tím přijdeš o hlavní hmotnostní úsporu.

Co takhle pro dva lidi, kteří se roztahujou a na spaní potřebujou každej Tyvek "pro dva" plus ještě místo okolo? :twisted:

Já používám na spaní sólo pyramidu - sice trochu jinou - ale pyramidu - SMD Deschutes plus. Karbonová tyč 124cm k ní váží 50g, což je na pohodu. Není to přístřeší na vikend v kempu, ale pro účel přespat a vypadnout ideální.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » ned kvě 10, 2020 18:57

mike: Já vím, ptal jsem se lidí co maj zkušenosti. DPH jsem si spočítal. Asi jsem měl nějaký zatmění... Další věc je, že já velice nerad lžu. Příště ale lhát budu, protože tohle je prostě státní zločin - krádež. Nechápu proč se vůbec tyhle poplatky vybíraj na základě ceny zboží. Logicky by se měli vybírat dle náročnosti dopravy. Tedy můj balíček o váze 1,5 kg a rozměrech krabice na větší dort za cenu 11 litrů je na přepravu o dost míň náročnej než postel z Číny za cenu pětikila... Ale už jsem pochopil, že s tím to vůbec nesouvisí, nejsou to peníze za dopravu.
Hele, já dopravu neplatil, to je na tom taky to dobrý. Tu platili Locus Gear, platěj poštovný do všech zemí světa od určitý výše objednávky. Teď jsem línej se podívat, ale je to něco kolem 7000 Kč na naše a je to v podstatě hodnota jejich nejlevnějšího tarpu.

Vím, že na kilo to sklepat nepůjde. Locus Gear napsali celkovou cenu cca. 160 Eur a rozepsali se sníženou cenou i všechny jednotlivý položky. Nižší celková cena by prý byla podezřelá. Takže příští balík už bude v tomhle stylu. Tohle byla pokuta panu učiteli.
No co, stávaj se horší věci, jsou to jen prachy. 8)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » ned kvě 10, 2020 19:25

Dromedaro: Na netu je spousta infa, kdo hledá najde. Ale musíš spíš na fóra z ciziny, hlavně USA. Ale stačí i podívat se na to logicky - ty příklady co jsi dal jsou otevřený přístřešky. Jsou lidi, kteří s nimi projeli napříč celý kontinenty. Spousta lidí používá jenom áčkovou plachtu zavěšenou mezi stromy, protože to je úplně ultra lehký. Záleží ale kam se chystáš a co ti vyhovuje. Je jasný, že do každýho otevřenýho tarpu ti bude pršet/sněžit, když ho postavíš mimo les, začne foukat a vítr se bude točit. Tarpy ve stylu áčka budou mít velkej problém při jakýmkoli silnějším větru nebo budu muset být extrémně snížený, že se v nich ani neposadíš a stejně ti dovnitř na otevřený pláni naprší. Jde tedy o to jak a hlavně kde to postavíš, kam pojedeš.
Co se týká pyramidy ta řeší problém s větrem i deštěm, ale je vyšší a o něco těžší. A pokud se používá vysloveně jako tarp, neřeší problém toho, že nemáš podlážku. To je pro hodně lidí nepřekonatelná věc. Když pominu, že podlážka přináší vyšší komfort a nemáš pak uvnitř tolik bordelu, nelezou ti tam brouci atd., pomáhá taky proti vodě. Když i klasickej stan s vysokou podlážkou postavíš totálně blbě v prohlubni, budeš v lijáku vyplaven. Tarp bez podlážky, ale musíš postavit na dobrým místě kdykoli když hrozí déšť, protože v momentě kdy ti ve stanu ještě pomůže podlážka, tak už v tarpu budeš vyplaven. Ale když tarp bez podlážky postavíš na dobrým místě muselo by se sejít hodně faktorů, aby jsi vyplaven skutečně byl - opravdu dlouhý a intenzivní déšť a nevhodné vlastnosti půdy. Je na tobě kam jezdíš a na co se cejtíš, co očekáváš.
Nepromokavosti silnylonu ani DCF bych se nebál. Ohledně větru:
https://www.instagram.com/p/B_qyFfUACrO/

Tarp není nic pro horolezce, není samonosnej a vždy se musí kotvit. Taky komfort gedetickýho stanu a v podstatě jakýhokoli tarpu je neporovnatelnej. Pokud je pro tebe pohodlí prioritou. Nemá smysl, aby jsi měl pochybnosti a při jakýmkoli zhoršení počasí se klepal strachy a nevěřil, že to tarp nevydrží. To jak se cítíš psychicky je vůbec to nejdůležitější. Pokud ti stan dodá pocit jistoty, pohodlí a klidnýho spánku, kup stan.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » ned kvě 10, 2020 19:51

Etheric: Hele, já jsem sice starej, ale zase ne military strejda v plný polní z osmdesátek :-D
Deschutes překvapivě znám, obě verze i vnitřní stan. Teď to dělaj i z DCF, ve verzi holý i ve verzi s našitou moskytiérou.
No - takže se podívej na rozměry svýho tarpu - hlavně na výšku a svažitost stěn. Khafra má 280 x 280 a hlavně je skoro o půl metru vyšší než Deschutes což dělá strašně moc ohledně svažování stěn. Měřím 176 a i když jsem si na jeden vandr vzal expediční krosnu (ta moje má velikost 75 plus 20, ano, opravdu) pořád jsem na svý půlce vyloženě plaval. Krosna vedle mě u stěny zabírala s bídou třetinu místa, a hlavně před hlavou a za hlavou taky nějaká ta desítka centimetrů kam by se vešla klidně další krosna. Kámoš má 190 a úplně v pohodě. 280 do dýlky je prostě při tý výšce pyramidy opravdu hodně. Šířka je potom přehnaná a poskytuje až zbytečnej prostor. MLD určitě znáš, jejich Duomid a nebo Duomid XL mi přijde pro dva lépe řešenej, má jednu stranu užší. Khafra je vhodná pro tři menší lidi, když jste dva s 1 - 2 psy a nechcete se tísnit, ale čistě pro dva lidi je to monstrum. Dobře, dva dvoumetrový chlapi se širokejma ramenama a velkejma báglama, co tam chtěj pařit mariáš a do toho si ještě vařit.
Hmotnost tvojí tyčky je dobrá (chápu to tak, že nenosíš trekový hole), ale při tý hmotnosti bude asi dost tenká. Obávám se, že karbonová tyč na stavbu Khafry neváží přes 300 gramů jen tak pro nic za nic. Vyšší a těžší konstrukce bude potřebovat pravděpodobně silnější tyč.


Jako ale pokud se chceš rozvalovat, chápu. Taky jsem jezdil sólo se stanem pro 2 a půl, co by ne :) Ale čistě pro dva bych si koupil Duomid XL a nebo možná, kvůli z mýho pohledu líp řešenýmu vstupu, menkauru. Krátká recenze zde:
https://justanothertrail.blogspot.com/2 ... eview.html

Jinak - jak by jsi se cítil kdybych ti do Deschutes přihodil na noc jednoho středního psa? :) Stísněně? Nedávno jsem taky četl recenzi člověka co to používá i se psem, ale podle fotek to na mě působilo už těsný.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod mike » ned kvě 10, 2020 21:46

Kennedy píše:Další věc je, že já velice nerad lžu. Příště ale lhát budu, protože tohle je prostě státní zločin - krádež.

Mam to uplne stejne, ale taky se ridim zasadou "jak se do lesa vola..." a tady je to proste sebeobrana proti sproste kradezi a vydirani z pozice sily. Dane jeste beru, ziju tady a dostavam od statu nejake sluzby, sice mizerne s hroznym pomerem cena/vykon ... no nebudu se v tom radej vrtat. Co ale dostanu za clo? Koupil jsem si neco v zahranici za sve uz zdanene penize, vsechno jsem si zaridil sam, zaplatil dopravu a stat se o to vubec nijak nezaslouzil. Balicek mi zadrzi, zdrzi a jeste si nauctuje nejake procento z ceny?!

Kennedy píše:Nechápu proč se vůbec tyhle poplatky vybíraj na základě ceny zboží. Logicky by se měli vybírat dle náročnosti dopravy.

Hledas logiku tam, kde neni. Jedina logika je okrast te o penize.

Kennedy píše:No co, stávaj se horší věci, jsou to jen prachy. 8)

Jasne, dulezite je poucit se a chybu neopakovat :) Snad se pouci i dalsi, co to tady nebo u tebe ctou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 11, 2020 7:48

Kennedy Díky za odpověď, ale dovolím si poznámku. Já to tu beru jako diskuzní forum, takže se tu normálně ptám, jako když třeba diskutují lidé v hospodě u stolu. Tam když u stolu někdo něco říká a druhý se chce na něco zeptat, tak se také rovnou zeptá. Neběží nejdříve domů listovat do knihovny a teprve,když informaci nenajde, tak běží zpět a nezeptá se toho u stolu, protože tu informaci nedohledal. Nabývám zde pocit, že už se bojím na něco zeptat, že to někomu bude vadit. Ono zde také na typu odpovědi záleží, kdo se ptá. Chápu, že třeba někoho nebaví odpovídat ty samé dotazy od začátečníků, ale zase na druhou stranu to není poradenské forum, ale diskuzní. Taky už mám po nějakých zkušenostech skepsi k tomu, co lidé na internet píší. Tady to na mě působí, že jsou zde lidé, kteří vědí, co píší a mají snahu poradit dobře. Nevládnu světovými jazyky, tak na internetová zahraniční fora nechodím.

Na ten Tarp jsem se ptal, protože jak teď pročítám články o ultralightu, tak tam píší, že s tím chodí několika měsíční treky i přes americká pohoří atd. A tam asi také o nějaké bouře a holé pláně nouze nebude. A už při čtení těch článků mě napadala ta samá otázka, tak jsem využil právě probíhající diskuzi lidí, co s tím mají zkušenosti. Já nosím normálně plachtu, ale přemýšlel jsem o něčem jiném, protože ano ta plachta má nevýhody, které zmiňuješ. Ta mokrá zem bez podlážky mi vadí. Když jsou promáčené země nebo jsou silné lijáky, mám mokré věci mimo karimatku. Ale plachtu využívám jen občas při nepřízni počasí a kolikrát ji za celý trek nepoužiji. Takže kvůli tomu nechci tahat 2,5kg v klasickém stanu.

Jinak, jestli tě to alespoň trochu potěší, tak já bych s tím clem dopadl úplně stejně. Poslední dobou sleduji, jaké jsou ceny za hranicemi a jaké u nás a když vidím, že u nás to stojí několikanásobně víc než jinde, tak už mě úplně nebaví živit něčí nenažranost. Chápu, že nějakou marži si obchodník nasadit musí, ale když jsem nedávno zjistil, že za hranicemi fotografický filtr stojí cca 600Kč, ale tady za něj obchodníci chtějí 4500Kč, tak to už mě fakt nebaví podporovat. Takže tvá zkušenost je pro mě poučením, že si na to dám pozor.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4257
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Etheric » pon kvě 11, 2020 9:08

Kennedy píše:jak by jsi se cítil kdybych ti do Deschutes přihodil na noc jednoho středního psa? :) Stísněně?

To dost. Měl jsem možnost posoudit. A to nebyl ani střední, spíš menší. Nejde ani tak o to že by zabíral moc místa, jen pes bohužel není kus výbavy, kterej někam položíš a tak je :lol:

DCF bysem nechtěl, dělá to strašnej kravál. Že ve větru "nespolupracuje" jako silnylon by mi nevadilo, tlumení větru bych vyřešil gumičkama, ale ten randál.. A ta cena...

Karbonová tyč k Deschutes je tak akorát k tý konstrukci. Jasně, že na větší stan už bude potřeba tlustší. To jde ruku v ruce v délkou tyče.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pon kvě 11, 2020 19:54

mike: Já myslím, že lidi to všeobecně vědí a umí v tom chodit. To jenom já jsem zkusil naivní a poctivej přístup, takže přišel zákonitě tvrdej a drahej trest. :)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » pon kvě 11, 2020 20:14

Kennedy - dík za komenty. Fps niekedy len tak plácne odkaz bez nejakej hlbšej úvahy. Súhlasím s tebou ohľadom porovnania stanu a pyramídy.

Dromedaro - pyramída vydrží aj zlé počasie, predsa tento typ sa používal už dávno pradávno. Polárne expedície z prelomu 19 a 20. stor. mali prakticky len tento typ a vydržal aj polárne fičáky, dokonca, a už som o tom písal, Austrálska záchranná služba SAR doteraz používa pyramídy vo svojom vybavení - pozri predošlé príspevky v tomto vlákne

Etheric - ten randál, ktorý spôsobuje DCF, to máš ako z vlastnej skúsenosti, či to si len niekde vyčítal na nete? Viem o tom, ale v reále mi to teda ako nič strašné nepríšlo, to mám z vlastnej skúsenosti. Šustí to pri rozbaľovaní a zbalení, zvlášť ak je dlhšie zbalený. Možno keď leje, ale žiadny randál to rozhodne nerobí. Ale ak si precitlivelý na zvuky, tak ti bude vadiť aj cvrček :) .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 11, 2020 20:38

Já jsem se na ty fotky díval ještě před psaním toho příspěvku, ale jsou to přeci jen stany z bytelnějších materiálu a konstrukce než UL. U těch bych strach neměl. Ale je fakt, že ta pyramidovitý tvar je asi nejvhodnější, protože ten vítr ho může krásně obtéci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4257
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pon kvě 11, 2020 21:54

Dromedaro: Rozumím, nemyslel jsem to nijak zle. Přesně z těchto důvodů chodím spíš na zahraniční fóra, jsou víc v pohodě. Lidi tam jsou víc sluníčkový :), ale možná to je trochu falešná sluníčkovost.
Anglicky vládnu mizerně, ale mám slovník v telefonu, případně google překladač, poradím si, není to nic složitýho. Pokud uvažuješ o nějakým lepším tarpu, bez angličtiny a zahraničních webů se neobejdeš. V ČR jsou lidi konzervativní. Zatím. Jeden z mála webů o týhle problematice je Nalehko a i tam převažujou stany od Big Agnes, byť lidi z Nalehko sami preferujou a propagujou spíše tarpy.

Dromedaro píše:Když jsou promáčené země nebo jsou silné lijáky, mám mokré věci mimo karimatku. Ale plachtu využívám jen občas při nepřízni počasí a kolikrát ji za celý trek nepoužiji. Takže kvůli tomu nechci tahat 2,5kg v klasickém stanu.


To je asi základ. A jen ty sám můžeš vědět kam jezdíš a nakolik ti to vadí. Jsou lidi, kteří půjdou měsíc přes Island s plachtou a jsou lidi, kteří na letní Brdy berou obrněnej dvouplášťovej stan pro tři. Někdo bere stan i kvůli mírnýmu dešti jednou za měsíc, jinej nemá problém čelit v pončo tarpu každej druhej den sněhový vánici. Většina lidí se ale nachází kdesi mezi těmito dvěma extrémy. Každej má hranice svýho komfortu jinde a každej pobyt v přírodě vnímá jinak. Jeden chce denně uběhnout přes 50 kiláků, druhej si na celej den postaví bushcraft tábor a vytáhne tříkilovou pilu...
Sám sebe znáš jenom ty a ty si musíš vybrat.

Ano, lidi choděj s tarpy přes celý USA, po Evropě a všude jinde. Co by ne? Stále se bavíme o normální turistice, nikoli o horolezectví ani o polárních expedicích. Konkrétně treky USA procházej hory přes 3000 metrů nad mořem, ale těch oblastí v týhle výšce zase tolik není a stále to jsou normální táhlá pohoří. Ne Alpy. Je to jako by jsi dvakrát vyšel na Vysoký kolo. A stokilometrovej vítr je stejnej na Vysokým kole i v Coloradu.
Spousta lidí má jakousi zvláštní představu, že jakmile opustí hranice ČR otevře se před nimi divoká exotická příroda kde budou 364 dní v roce bičováni neutuchajícím deštěm a jedinej vítr, kterej existuje je orkán. Opak je ale pravdou. A tak se s tarpy chodí po Islandu, Skandinávii, Japonský Alpy, Pyreneje... Nevidím v tom problém.

Ohledně tarpů považuju za jeden z nejlepších současnosti:
https://mountainlaureldesigns.com/product/trailstar/
Vylepšená "plachta", která není závislá na lese, staví se nízko a dá se v případě potřeby uzavřít. Vydrží i silnější vítr.
Na googlu ti to ukáže fotky a na youtube spousty videí.
Pro tři to bude ale trochu nadoraz. Dejme tomu, když to je otevřený, tak tři lidi OK. V momentě kdy to budeš muset zavřít to bude s bídou pro dva. Dokud jenom prší, nic se neděje. Jakmile začne foukat a pršet nebo sněžit a jsi nucen postavit ten tarp nízko a uzavřít, komfort jde rapidně dolů. Nemá to vchod ani odvětrávání na vrcholu, takže při nižších teplotách, pokud byste v tom měli být zavření delší dobu se bude tvořit hodně nepříjemná kondenzace.
I tak považuju Trail Star za jeden z nej tarpů a až budu mít někdy nákupní horečku, něco jako maj holky třeba na kabelky :D , tak si ho možná koupím. V silnylonu dobrá váha, snesitelná cena.

Pyramida je takovej víc komfortní Trail Star. Dveře na zip, lepší vlez a i když se postaví nízko, pořád stačej dole škvíry, protože odvětrávání nahoře to udejchá. Malá pyramida čistě pro dva bude o něco stabilnější, má pravidelnou konstrukci, víc vypínacích bodů. Rozdíl ale nevidím jako zásadní. Poměr hmotnosti k tomu kolik pojme lidí bude zase o něco výhodnější u Trail Staru - nemá zipy atd.
K většině pyramid se dělají vnitřní stany s moskytiérou. Ale protože má pyramida velký půdorys, obvykle výrazně navýší hmotnost, jejich ultralehká podlážka potřebuje ke krytí ještě footprint. Také se proto dělají poloviční vnitřní stany, v půlce pyramidy vnitřní stan, ve druhé půlce věci a prostor na vaření. Často se dají nakombinovat i s čistými tarpy. Osobně to považuju za hraní. Dobré řešení je třebas jen moskytiéra našitá po obvodu. Komplet vnitřní stan je možná dobré mít doma a použít ho maximálně na cestu kde budou mračna komárů každý den. Jinak se proti bodavému hmyzu dá chránit dotažením tarpu/pyramidy těsně k zemi. Jednou za čas se kondenzace dá vydržet. Zase jak kdo a jak často.
Pár lidí v ČR už má Six Moon Design Deschutes, což považuju za velice dobrou věc, v několika variantách.

Primárně tedy vnímám tarp/pyramidu jako přístřešek bez podlážky, což neřeší tvůj problém. A tím se dostáváme zase na začátek. Kolik nocí ti hrozilo vyplavení a na kolik to bylo nepříjemný, kolikrát jsi musel sušit, kolikrát jsi musel všechno naházet do nepromokavejch obalů a přečkat noc oblečenej sedící na báglu, a kolikrát šlo vysloveně o hubu. A opět - někomu vadí bejt měsíc venku a mít jednou trochu vlhko na okraji tarpu a druhej půjde s áčkovou plachtou Skotskem v období dešťů.
Dvoulášťovej stan geodetickýho typu nabídne vždy lepší komfort než tarp nebo pyramida. Bude v něm víc prostoru a podlážka vytvoří další štít proti vodě. Bude ale vždy těžší než jednoplášťový přístřešek. Když se ale podíváš na některý ultralight stany, jejich hmotnost je už velice příznivá a zase záleží na tobě zda je prioritou ušetřit třebas 400 gramů výměnou za horší komfort (zde ale pozor na ultralight stany na jednom rozvětveným prutu - sice nabídnou větší komfort a podlážka pomůže proti dešti, ale ve větru na tom bude líp pyramida).

No a když se člověk podívá na ty ceny, tak se mu z toho všeho třebas roztočí hlava, vytáhne starou celtu po dědovi a vysere se na to. :D
Naposledy upravil Kennedy dne stř kvě 13, 2020 0:04, celkově upraveno 2
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pon kvě 11, 2020 22:11

Etheric: Dík za zkušenost, myslel jsem si to, ale vždy je lepší slyšet někoho kdo to zkusil.
Tohle je ta recenze:

https://thetrek.co/gear-review-six-moon ... utes-tarp/

Už podle fotek mi to teda přišlo hraniční. Když bude kondenzace tak se o ní pes pěkně otře.
Takže budu muset něco krapet většího, Hapi nebo ten Duomid.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Kennedy » pon kvě 11, 2020 22:26

Stani: Zajímavé, že se ještě pyramida používá tímhle stylem v Austrálii. Jinak myslím, že na polární expedice se už nevrátí. Ty historický fotky co jsi dával jsou super. Ale pyramidy velkých rozměrů sotva můžou konkurovat geodetům. A na expedice často potřebuješ stany kam se vejde víc lidí nebo vybavení. Takže s pyramidou na expedici leda v rámci retra.
Ale ty malý, pro dva lidi s málem věcí, na dlouhý treky, tam to i dneska smysl má.

DCF - teď jsem si ještě znova pročítal co o tom píše Andrew Skurka. Veškerý ty věci jsou pro mě detaily.
- pevnější, neprověšuje se, trochu obtížnější na stavbu
- horší v zimě (drží sníh), lepší v dešti
- mnohem snáz se opraví
- většinou nic moc výběr barev, v silnylonu se snáz najde nenápadná barva vhodná do lesa
- ohledně životnosti férově uvádí, že je trochu nižší, DCF prý vadí hlavně častý přehýbání při balení a nemělo by se skladovat sbalený (já ale každej stan a tarp skladoval rozbalenej)
- údajně hlasitější ve větru

Pro mě tedy vede ve vlastnostech DCF. Ale jsou to pro mě detaily. Pro někoho možná důležitý, pro mě podružný věci. Hmotnost pro mě ale důležitá je. Takže stojím před otázkou zda zaplatit za cca. 150 gramů hmotnosti cca. 8000 Kč... No...možná recenze na pyramidu z DCF nebude :)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Stani » úte kvě 12, 2020 0:05

Dromedaro - k tej výdrži pyramíd - opravte ma, ak je to nesprávne tvrdenie, ale myslím, že na 99% pyramíd nie je z tenučkých 7, či 10D nylonov. Väčšina bude z 30D, nájde sa aj 20D a ten rozdiel je už poznať.

Nieje ani problém v pevnosti plochy, ale v šitých miestach, kde pnutím dochádza k rozchádzaniu vlákien. Čím viac švov = viac vpichov ihly = tým sa viac oslabuje tenučký nylon. Preto na tenké nylony sa nepoužívajú hrubšie ihly, ktoré by napríklad polyester v pohode zniesol. A keďže typ pyramída ma v látke veľké nároky na pnutie, tak tenučký nylon sa tam nehodí. Ak ho niekto aj napriek tomu použije, tak je to len a len kvôli nízkej hmotnosti a nečakaj zázraky.

Inak Laurel Designs dokonca na webe varuje, že čínske kópie ich modelu TRAILSTAR majú veľmi slabú látku a silnejší vietor ani nezvládnu.

Svetoznámy outdoor dizajnér Mike Cecot Sherer (Kelty, MountainHardwear atď) na stanoch, pod jeho vlastnou značkou TheTentLab, ani nylon vôbec nepoužíva, pretože tu už nemusí riešiť požiadavky klienta/výrobcu.

Kennedy - jasné, dnes sa v polárnych expedíciach pyramída už nepoužíva.
DCF - tiež som váhal, rozhodoval sa, nemohol som si dovoliť mať celý stan z neho, preto som si urobil aspoň tie bočnice. Viem, že ak je dlho, alebo často skladaný, robia sa také vlásočnicové mapy. Ešte neviem posúdiť, aký to bude mať vplyv na pevnosť vs. krehkosť.

Mne sa fakt páči tá rýchla oprava, plácneš záplatu, ktorá drží okamžite. Ja si ich robím sám, používam obojstrannú transferovú pásku 3M 9485 (drahá, ale masaker drží) a zo zvyškového DFC si nastrihám potrebné kúsky a tvary do zásoby. Mám dieru - plác - hotovo za 10s. Dokonca to lepí aj v mraze - vyskúšané pri -5C. Pohyb v lepených miestach po zaťažení je minimálny. Len treba dodržať presah minimálne 1.5cm, najlepšie 2cm. Inak DCF sa dosť zle strihá, najlepšie sa reže ostrým orezávačom/nožom.

A vôbec, tie bočnice som urobil bez jediného švu, všetko lepené. Nepodarí sa? Nevadí, lepidlo pásky krásne z DCF stiahneš prstom rolovaním dole, paráda. Na zahraničných fórach nájdeš aj takých, čo si urobili komplet pyramídu len tým lepením strihov pomocou 3M pásky.

Pozri na webe Laurel Designs, čo oni píšu k DCF vs. Silnylon. Spomínajú tam aj ten sneh, ako drží na povrchu, v porovnaní s nylonom cca 20% oklepávania navyše, aby sneh skĺzol dole. Bohužiaľ, s týmto nemám priamu vlastnú skúsenosť.

A farba? Mal som tiež výhrady, ale tá biela je krásna :) V reále ani biela vlastne nie je, ale taká svetlo sivá.

Dsc07206 dpi.jpg
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

PředchozíDalší

Zpět na Stany