Footprint / ochrana pod stan

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod george1 » úte bře 18, 2008 13:14

Konečně jsem natrefil na podnik, kde udělají footprint pod jakýkoliv stan bez problémů z tkané PU folie s tím, že udělají i očka. Překvapivě i pod atypický podlouhlý šestiúhelníkový Particle 13. Ta očka přímo na folii si myslím, že jsou dostačující, i když klasické footprinty mají ještě našité úchytky na kterých je teprve očko, které se strčí pod hrot tyčky. Dá se gumička, aspoň to bude pružit a až praskne, dá se nová. Není to sice pravý footprint z pogumované taffety, ale jak jsem spočetl váží to skoro stejně.
Tady je adresa. A neptají se jako Jurek, zda se jedná o jejich stan. Chtějí ale nákres.

http://www.pama-plachty.cz/catalog2.php?kategorie_id=5
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

footprint

Příspěvekod ludyv » čtv bře 20, 2008 16:08

Ahoj.... možná mám divnej dotazík, ale na co je footprint? vždyt výrobci udávají třeba 10000 vodního sloupce..... Jsem asi lama :roll:
Partnerka se mě bojí zeptat na to, co je u mě na prvním místě: jestli ona, náš pes, hory, nebo jídlo...... Netuším proč??? :)))
ludyv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát led 18, 2008 12:19

Příspěvekod sx02 » čtv bře 20, 2008 16:44

díky za odkaz!

Hodí se pod stan - podlazka po case neni 100% a navic najde se vzdycky dostostrych vetyvek ci sutru ktery ti ji muzou znicit. Vzdycky cestuju se stanem a celtou pod nej. Kdyz stavis vecer, veskery chyby nemuzes vychytat. Hodi se i v zime.

Edit: I kdyz jak na to koukam tohle se hodi pouze pod atypicky stany. Pod jurka je furt levnejsi koupit od nej. :-(
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: footprint

Příspěvekod george1 » ned bře 23, 2008 20:45

ludyv píše:Ahoj.... možná mám divnej dotazík, ale na co je footprint? vždyt výrobci udávají třeba 10000 vodního sloupce..... Jsem asi lama :roll:


Footprint je záležitost především odlehčených stanů, které sice mají vodoodolnost třeba i 10 000, ale podlážka je jako hedvábný šátek. Třeba Marmoty nebo North Face. Nejde tedy ani tak o vodu, jako o zamezení zničení (ošoupání, prošoupání, propíchnutí podlážky). Footprinty mají vodní sloupec většinou jen tak 2 až 3 tisíce. Dělají se na každý stan jiný, takže universál koupit nelze. Nesmí být větší nežli je podlážka stanu, protože pak vzniká rybník. Originály jsou od 200 gr do 500 gr a mají jednak poutka do kolíků a jednak háčky. Stojí podle materiálu od 10 EUR (Tatonka - folie) do 40 EUR (Marmot - nylon tafetta). Např. v Hudy a v North Face v Praze je už některé vedou.
Právě jsem dokončil výrobu. Dá se říci, že se to povedlo a to i přes to, že se jednalo o nepravidelný šestihran délky 240 cm a šířky 135, resp. 85 cm. Folii (80 gr/m2) v rozměru 3x2 metry měli v OBI (75 Kč). Je nutno uvažovat na každé straně s 2 cm navíc na ohnutí za účelem zpevnění. Po ohnutí jsem nalepil pásku Pattex (šířka 5 cm - na každou stranu tedy 2,5 cm, délka 10 m, cena 75 Kč). Následně jsem zakoupil v Řempu malá očka o průměru 10 mm (vnitřní otvor 5 mm), ke kterým se prodává i nárážedlo (odborníci prý říkají přípravek) - 48 Kč. Textilní kulaté gumičky stály 6 Kč (1,50 metru). Narazil jsem 6 kroužků, provlékl gumičky, udělal uzlíky a hotovo. Plachta je modrá, páska stříbrná, očka zlatá a velikost jsem trefil mínus cca 2 cm velikosti podlážky, takže O.K. Doba výroby cca 2,5 hodiny, životnost odhaduji na 30 až 45 přespání. Ale zbyly kroužky, půl pásky a narážedlo, takže náklady na novou budou už nižší. Jo a váha, 195 gramů.
Na přespávání v základně bych doporučoval materiál od 150 gr/m2. Bude to sice tak 400 gr, ale pokud se to nese jen tam a zpátky tak ...
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod viňa » ned bře 23, 2008 21:01

to zkusim taky
michal
Uživatelský avatar
viňa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 898
Registrován: ned říj 28, 2007 20:44
Bydliště: Rudná

Příspěvekod george1 » pon bře 24, 2008 14:16

viňa píše:to zkusim taky


Jen ještě dodávám, že ta plachta je protkávaní takovou čtverečkovanou síťovinou, takže jde blbě řezat a lepší je jí střiht nůžkama. Drobné roztřepení nevadí, zmizí pod páskou. Jo a ještě jedno vydání (7 Kč tlustý lihový fix) na nákres. A okraj si před ohnutím něčím lepivým namatlej, třeba klidně bílou lepící pastou. Ono to chvíli vydrží, nežli si připravíš pásku. Jinak ten Pattex je dost drsně lepivej. Upřímně řečeno když se prorazí podlážka u stanu, tak bohatě stačí, ale pak už to nesundáš.

Jinak narážedlo a prst se dost nesnášejí.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hafi » pon bře 24, 2008 14:26

george píše:Jinak ten Pattex je dost drsně lepivej. Upřímně řečeno když se prorazí podlážka u stanu, tak bohatě stačí, ale pak už to nesundáš.

nutno dodat ze lepivost ty pasky se prudce snizuje s teplotou...takze sundas...staci dat na chvili do mrazaku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod viňa » pon bře 24, 2008 15:24

Hafi píše:
george píše:Jinak ten Pattex je dost drsně lepivej. Upřímně řečeno když se prorazí podlážka u stanu, tak bohatě stačí, ale pak už to nesundáš.

nutno dodat ze lepivost ty pasky se prudce snizuje s teplotou...takze sundas...staci dat na chvili do mrazaku.


tak stan do mrazáku dávat opravdu nebudu :((
michal
Uživatelský avatar
viňa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 898
Registrován: ned říj 28, 2007 20:44
Bydliště: Rudná

Příspěvekod jonza » pon bře 24, 2008 17:53

Tak treba potrit ledem?
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

nejaky fotky

Příspěvekod dixie » ned dub 20, 2008 23:50

Ahoj,

nejaky fotky by nebyly, mozna , ze bych si pak taky neco vyrobil :)
dixie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv led 31, 2008 22:14

Příspěvekod Ryba » pon dub 21, 2008 6:21

No a proč to jen neohnout a neprošít strojem? To bude držet mráz nemráz. A tenhle vrstvený PE je natolik solidní, že se z něj šev už nevytrhává (vyzkoušeno).
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 15, 2008 18:43

Taxem neska odpoledne (venku byla bóřka, taxe nedalo ven) dokončil svoje veledílo - DIY footprint pod můj (téměřn nový, sic!) útočný stan....teda staneček.... :ú

IMHO jedinou funkcí footprintu je pokud možno zabránit propíchnutí/proříznutí podlážky stanu o nějaký bordel na zemi (izolaci proti vodě by potom měla zvládnout podlážka samotná...) Jo, a stan by po tym footprintu neměl klouzat.

Takže sem zakoupil 2.5metru silonový sítě do okna proti (komárům a jiné havěti - metráž šířky 120cm, Řempo, asi 80Kč). Postavil stan, obreslit tvar podlážky, vystřihnul. Obšil lemovací páskou, nadělat tři poutka (lemovací stužka si 50 kč, 2hodiny práce se sewing machine). A hotovo. Cca 300gramů navíc, po sbalení rolička cca fí50mm/300mm.

O víkendu budu testovat..... :ú
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod george1 » čtv kvě 15, 2008 20:57

Tak to už taky někdo zkusil. Skvělé, a dokonce obšité a ze síťoviny, inu zkušenost z komářišť, to mě nenapadlo. Nemělo by Řempo být sponzorem OF?! Taky bych jel testovat, ale žena je někde na atletickém večírku a já se zapomněl zeptat, zda o víkendu lze (protože vím, že ona nemůže, he). Inu emancipace.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Robur » ned kvě 18, 2008 20:04

Taky uvažuju o výrobě mechanické ochrany podlážky, akorát jsem nevěděl, že se tomu říká footprint. Jenom mi prosím řekněte, na co tam jsou ty poutka a očka. Jestli na kolíky, jsou podle mě zbytečné, protože stan se kolíkuje už postavený a footprint tím pádem připlácnutý stanem k zemi, nebo?
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod george1 » ned kvě 18, 2008 20:39

Robur píše:Taky uvažuju o výrobě mechanické ochrany podlážky, akorát jsem nevěděl, že se tomu říká footprint. Jenom mi prosím řekněte, na co tam jsou ty poutka a očka. Jestli na kolíky, jsou podle mě zbytečné, protože stan se kolíkuje už postavený a footprint tím pádem připlácnutý stanem k zemi, nebo?


Ty očka jsou tam proto, aby se někudy dala provlíct gumička, na jejímž konci je háček. Háček se zachycuje za tyčku. Původní nápad, udělat to tak, aby tyčky vklouzly do oček jsem zavrhl, protože jsem dospěl k názoru, že bych prostě rozměr netrefil. Máš pravdu, že prostá plachta by stačila, ale takhle zase můžeš stan přenášet i s footprintem. Ale některej pravej footprint se tak používá, protože můžeš např. spát jen pod tropikem, který napínají tyčky zapíchlý do footprintu.
O tomto víkendu, došlo k paradoxnímu testování, protože jeden den byl objeven altánek na sjezdovce na Náchodem a bylo pozdě, tak jsem footprind použil pouze pod karimatku a druhý den jsem dorazil do Teplic n.M. tak pozdě, že jsem zase skončil pro změnu na lavici na Ozvěně. No a od 8:30 pršelo, tak jsem jel zase domů.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Robur » stř kvě 21, 2008 20:59

Aháááá :oops:
díky :roll:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod šíp » čtv kvě 22, 2008 19:01

tak jsme se na tu firmu obrátili /jelikož se nám minulý víkend povedlo protrhnout podlážku stanu-takže jsme se rozhodli že si pod stan pořídíme ten vámi doporučovaný bazmek pod stanu/. a ejhle, ačkoliv na stránkách píšou, že se se zákazníkem spojí ohledně rozměrů, to sice udělali ale z objednávyk pak sešlo, protože absolutně nebyli ochotní ušít plachtu podle námi dodaných rozměrů. nestáli jsme jim ani za řeč. manžela odbyli že oni maily nečtou, takže tím pádem je zbytečné jim mailem posílat nákres. rozhorov probíhal na podobnou notu ještě dále.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod george1 » pát kvě 23, 2008 13:48

šíp píše:tak jsme se na tu firmu obrátili / dále.


Hmm, se mnou jednali taky slušně, ale já to nedáhl do konce, protože cena byla v podstatě cena internetového nákupu originálu z Anglie včetně balného. Tak jsem si ho vyrobil právě proto sám a protože jediná firma, kde ho mají, nezasílá mimo ostrov, tak čekám až příbuzná pojede do Čech z brigády.

Nevím, co máte za stan, ale třeba Jurek pro svoje stany footprinty ochotně vyrábí (trochu těžké tedy) a nebo doporučuji www.globetrotter.de
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Kometa » ned črc 20, 2008 2:03

Koupila jsem si od Jurka Vandr 1 a doma zjistila, proč že váží tak málo - podlážka je jak průklepák. Docela se i bojím postavit stan na jehličí. Kolik myslíte, že by vážila igelitová plachta z OBI v rozměru 130*220? Ty modré plachty prodávají nejmenší snad 2x3 a to je zbytečně velké.
Nemá smysl si rovnou koupit těžší stan, ovšem s plnohodnotnou podlážkou?
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod Rujir » ned črc 20, 2008 2:17

Kometa píše:Nemá smysl si rovnou koupit těžší stan, ovšem s plnohodnotnou podlážkou?


Nema. Nech ta ta podlaha netrapi. Ona sice vypada chatrne, ale je v pohode. Mam Alp2Duo, ktory patri do extreme serie a tiez ma taku podlahu a zatial nikdy ziadny problem. Mam dojem, ze vsetky stany od Jurka maju rovnaku podlahu - vyzera chatrne, ale neprepusti a ani sa nepara.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod jonza » pon črc 21, 2008 10:47

Priznam se, ze me to taky zdesilo. Ale po prvnim pouziti jsem si tak nejak overil, ze vydrzi totez co ostatni stany.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod air » pon črc 21, 2008 13:04

no jurek v poslednich letech dost ubral na podlazce... je takova mene bytelna oproti tem co byly pred nekolika lety na extreme i outdoor series, takova pogumovana jakoby... tim vsak nabizel lepsi (bytelnejsi) podlazku nez kterakoli konkurence... tedka jsou vsak ty podlazky stejne bytelne jako u ostatnich znacek (treba pinguin, rock empire...)
Uživatelský avatar
air
účastník
účastník
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon kvě 19, 2008 9:49
Bydliště: Klimkovice (pobliz Ostravy)

Příspěvekod Rujir » pon črc 21, 2008 13:10

air píše:no jurek v poslednich letech dost ubral na podlazce... je takova mene bytelna oproti tem co byly pred nekolika lety na extreme i outdoor series, takova pogumovana jakoby... tim vsak nabizel lepsi (bytelnejsi) podlazku nez kterakoli konkurence... tedka jsou vsak ty podlazky stejne bytelne jako u ostatnich znacek (treba pinguin, rock empire...)


Co vsak nemusi znamenat, ze ubral na kvalite. Sucasne bundy tiez vazia menej a su tensie ako kedysi a predsa su lepsie. To je ten pokrok. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod air » pon črc 21, 2008 20:36

to lze tezko posoudit... ale rekl bych, ze objektivne ty starsi budou lepe odolavat nejakym sutrum, siskam a pod... k bundam bych to uplne neprirovnaval, pochyboval bych, ze soucasne paclite jsou stejne odolne proti roztrzeni ci prodreni (o tom tady mluvime) jako drivejsi normalni dvouvrstve bundy... fyziku nejde jen tak lehce oklamat, i kdyz pokrok a vyvoj novych materialu jde rychle kupredu... Dost me fascinuji ty tenoucke tropika, ktere vidam na nekterych ultralight stanech, jak dokazou vydrzet ten napor vetru a deste.
ohledne pevnosti velkou budoucnost vidim v dnesnich nanotechnologiich, ale myslim ze tohle jeste neni doresene do takove miry, aby se to pouzivalo na podlazky beznych stanu :lol:
Uživatelský avatar
air
účastník
účastník
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon kvě 19, 2008 9:49
Bydliště: Klimkovice (pobliz Ostravy)

Re: Footprint po "domácku"

Příspěvekod george1 » čtv lis 12, 2009 15:17

Dotaz, neví někdo, kde bych sehnal stanovinu, cca 160 x 250, resp. následující materiál:

70 denier 190T nylon potažený s 2000 mm PU, příp. i víc - nebo něco váhově a materiálově podobného. Chci si udělat footprint pod Vario a zkusil bych napodobit origoš.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Footprint po "domácku"

Příspěvekod time.warp » čtv lis 12, 2009 21:52

No za nějakých 15 let co tak nějak jezdím pod stan, tuto "takzvanou" vychytávku používám....teda pokud beru stan.(naposledy asi před dvěmi lety :mrgreen: ) Jinak Jurek to dělal a myslím, že dělá stále. Nevýhodou může být pouze váha a objem. Jinak vzhledem k tomu, že je to silný čístý prošitý igelit bych neřešil ani propustnost podlážky stanu.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Footprint po "domácku"

Příspěvekod pripluv » pát lis 13, 2009 7:10

neni footprint jako footprint, ty jurkovy igelity mi prisly spis za trest (vaha, objem)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Footprint po "domácku"

Příspěvekod sx02 » pát lis 13, 2009 8:17

pripluv píše:neni footprint jako footprint, ty jurkovy igelity mi prisly spis za trest (vaha, objem + cena)

:(
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Footprint po "domácku"

Příspěvekod amigo » pát lis 13, 2009 8:30

origoš footprint od jurka na můj stan (midi2) váží 0,6 kg a stojí kolem pětikila. což je bída :( ale tohle vlákno je footprint po domácku :D

pod stany od jurka ale footprint doporučuju, podlážku už mám párkrát lepenou.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Footprint po "domácku"

Příspěvekod zbuddy » pát lis 13, 2009 9:47

pripluv píše:neni footprint jako footprint, ty jurkovy igelity mi prisly spis za trest (vaha, objem)

Jurek ustrnul v čase...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Další

Zpět na Stany