rosa uvnitř stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

rosa uvnitř stanu

Příspěvekod klvb » ned srp 5, 2018 11:33

Ahoj, mám jednoplášťový stan a nedávno jsem ho zkoušel v terénu. Spal jsem v lese ve 1.200m. Postavil jsem ho na suché trávě a po cca hodině padla rosa a stan byl po stěnách mokrý z venku i zevnitř.
Teplota vzduchu byla cca 15C a vlhkost vzduchu kolem 90%

Jak se tomu dá nejlépe předejít? Bude stačit mít stan otevřený do doby, než půjdu spát?
Může se to stát řekněme i v kempu, na travnatém placu?
Větrání je jiná kapitola, do stanu jsem vlezl už když byl mokrý a to v noci vyvětrat moc nejde :D

Včera jsem testoval stan na zahradě :) Přišla dost silná bouřka a stan vydržel vevnitř téměř všude suchý, vydržel tu bouřku mnohem lépe než rosu. Je tedy dobře vodotěsný, v tom problém není. Do rána jsem ho nechal uzavřený (včetně mokré trávy v předsíni) a kromě pár míst byl vevnitř suchý. Jak to s tím rosením funguje? :D
klvb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned čer 21, 2015 16:13

Re: rosa uvnitř stanu

Příspěvekod fps » ned srp 5, 2018 12:06

- aby si měl zevnitř neorosený stan, tak ho musíš postavit na suchém místě (i zelená tráva má v sobě vlhkost), musí být nízká vzdušná vlhkost, musí aspoň lehce foukat, stan musí mít dobré křížové větrání, někdy ale úplně stačí nesplnit jednu z těchto věcí, a přes noc se uvnitř vysráží vlhkost
- když ale máš dvouplášťový stan které má slušně kolmé stěny, tak i rosa na vnitřní straně tropika není problém, na většině míst voda po tropiku steče, a ve stropě nakape voda z tropika na vnitřní část stanu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: rosa uvnitř stanu

Příspěvekod apuka » ned srp 5, 2018 17:43

@klvb: Ja bych rekl, ze u jednoplastoveho stanu se tomu u 90% vlhkosti uplne nevyhnes, protoze kdyz spadne rosa, vetsinou se tim o dost (par stupnu) ochladi (a spadla rosa to jeste primo na plasti urychli) a ty budes mit vevnitr jeste teplejsi vzduch a z nej se na plasti zevnitr vzdusni vlhkost srazi.
Trocha pomuze mit v dobe ochlazovani mit co nejvice otevreny stan (vetrat), ale otazka, nakolik to vyvetras, kdyz mas jen jeden vchod. S krizovym vetranim by to mohlo byt lepsi.
Ale stejne podobny problem nastane, kdyz budes vevnitr spat - vzduch zahrejes a zvlhcis, pokud se venku ochladi, se srazenim vlhkosti vevnitr musis pocitat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rosa uvnitř stanu

Příspěvekod Stani » ned srp 5, 2018 18:27

klvb - napíš, aký to máš stan, aby sme sa zorientovali.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: rosa uvnitř stanu

Příspěvekod klvb » ned srp 5, 2018 18:37

Mám stan http://www.trimm.cz/cz/catalog/pack-c3004.htm
Bohužel má skutečně jen jeden vchod a odvětrávání je minimální (je tam 1 malý odvětrávací otvor a jinak vchodem) Hlavní problém těch mokrých stěn je v tom, že se z boku dotýkají spacáku a karimatky, protože mezitím nic není.
Lákala mě ta nízká váha a kvalitní materiály, ale jak to čtu měl jsem vzít raději nějaký dvouvrstvý. Třeba lanshan 2 by byl super, ale z Číny mi nedojde dřív, než ho budu potřebovat :/
klvb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned čer 21, 2015 16:13

Re: rosa uvnitř stanu

Příspěvekod Stani » ned srp 5, 2018 18:57

Ahá, máš tú kópiu od BigSky...vždy tu budeš mať zvýšenú kondenzáciu, u jednoplášťových v tých podmienkach detto. Tie vetráčiky to neutiahnu. Nevyvetráš ho z princípu konštrukcie, ako správne usudzuješ. Aspoň keby dali spodné vetranie vydvihnutím okrajov (ako to riešia u Zpacks)...ale to by museli aj pouvažovať nad návrhom, nielen obrandovať už hotovú vec.

Na druhú stranu, už si skúsenejší a budeš do budúcna vedieť, kade cesta nevedie.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16


Zpět na Stany