Stan pro 3 na hory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stan pro 3 na hory

Příspěvekod radiat » stř čer 6, 2018 11:25

Ahoj,
chtěl bych se na vás zkušené obrátit s radou ohledně výběru stanu s těmito parametry:

- cenově 3 500–6 000 Kč
- 3 osoby by se v něm slušně vyspaly a bylo kam dát i batohy
- stan na hory typu Fatra, Nízké Tatry apod. případně na kempování ve Skandinávii přes léto
- tj. aby byl ve sbaleném stavu co nejmenší a nejlehčí (na několikadenní přechody) a zároveň byl schopný odolat větru a dešti řekněme těch slovenských hor

Zvažuji momentálně hlavně 2 stany:

Pinguin Aero 3 (https://www.pinguin.cz/aero_3)
- u něj se bojím, že 3 lidi tam budou na sebe dost namačkaní (cca 50 cm / osobu)

QuickHiker 3 (Decathlon) (https://www.decathlon.cz/stan-quick-hik ... 86028.html)
- docela mě u něj znejisťuje vodní sloupec tropika jen 2000

Máte prosím nějaké postřehy/zkušenosti s těmito stany, případně doporučení jiných alternativ které zvažovat. Předem díky za jakékoli rady.
radiat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 6, 2018 11:06

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod mitau » stř čer 6, 2018 12:22

Pokud jsi z Prahy, zkus Vystavu stanu.

Na same hranici tveho limitu je MSR Elixir 3 za 6k (http://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/202MSR00001/stan-msr-elixir-3). Pokud nemas na Pinguin nejakou peknou slevu, tak to bude lepsi volba.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod fps » stř čer 6, 2018 18:58

u mě by to byla za ty peníze jasná volba, MSR Elixir 3, oproti Pinguinu a nebo Decathlonu je kvalitou někde úplně jinde
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod radiat » sob čer 9, 2018 8:30

V recenzích o něm ale píšou, že 3 lidi se tam moc dobře nevlezou a trochu mě od něj odrazuje i velikost sbaleného stanu. Kvalitou jinak věřím, že je na tom lépe.
radiat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 6, 2018 11:06

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod mitau » sob čer 9, 2018 10:50

Nechci ti do toho kecat, ale tebou navrhovany Pinguin ma na sirku 146-160, Elixir 172 a ten Decathlon 180. Opravdu je ten Decathlon zbaleny mensi nez Elixir? Trochu mam pocit, ze nevis co chces - respektive bys chtel nemozne (v tve cene).
Ohledne velikosti - kazdy ma jine naroky na velikost, ale kdyz se podivas na velikost trojmistnych stanu, nebude o mnoho vetsi. Jasne, ze kdyz v recenzich ul stanu pro dva si prectes, ze si to lidi kupuji jako stan pro jednoho, aby meli vice mista, tak potom jim stan pro tri ve trech lidech bude pripadat maly. V dane cenove kategorii bude vnitrni prostor vzdycky rust s velikosti/hmotnosti po sbaleni, takze chtit zlepsit oba parametry moc dobre nejde. Reseni by bylo vzit jen tarp (tj. bez vnitrniho stanu), ale do toho se ti spis nebude chtit.
U velikosti vzdy mysli na to, ze se rozpocitava mezi tri lid, takze nejakych 1.2kg na cloveka neni zas rak hrozne.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod fps » sob čer 9, 2018 11:59

jojo, a jak jsem tady nedávnou psal, tak "já bych tedy udávaným rozměrům stanů vůbec nevěřil"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod radiat » pon čer 11, 2018 10:16

Díky oběma, včera jsem se byl podívat, jak vypadá reálně ten MSR Elixir, a asi půjdu do něj.

Jen pro mě bylo prostě těžké se srovnat s tím, že vlastně žádným papírovým parametrem se nedá řídit při výběru (ten Decathlon se papírově tváří v mnoha ohledech líp - vyšší vodní sloupec, větší vnitřní velikost, o 10 cm menší jeden z rozměrů sbaleného stanu, vyšší výška ložnice apod. a to při poloviční ceně) - a když ty stany člověk nevidí vedle sebe, tak je skoro nereálné si je porovnat, takže díky za vaše rady - trochu si připlatím a budu spoléhat na osvědčenou kvalitu :-)
radiat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 6, 2018 11:06

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » pon čer 18, 2018 11:59

Ahoj, s dovolením bych se přifařil, protože řešim téměř to samé. Akorát dvojici mám jinou MSR Elixir 3 vs Jurek Midi 3.5 Duo. Jurka Midi 3.5 jsem měl doposud, loni mi ho potrhala vichřice tak, že už nešel opravit. Po stránce kvality jsem s ním byl spokojený, ale prolezl jsem fórum a panuje tu všeobecná shoda jít v téhle cenové relaci do Elixiru. Jurek je větší (190x220 vs 172x213) a papírově má větší vodní sloupec tropika (5000 vs 3000). Že je o 800g těžší mi nevadí, neseme ho rozdělený ve třech. Velké plus u Elixiru by pro mě bylo, kdyby šlo nejdřív postavit tropiko a pak zevnitř navěsit stan, ale z videí mi přijde, že to jsou dvě samostatné varianty - buď jen tropiko nebo tropiko+vnitřek. Máte s tím někdo zkušenost?
Nebo ještě lépe, máte někdo zkušenost s Jurkem i MSR a můžete srovnat? (absence samostatných tyček v předsíňkách, stabilita ve větru, ...)

Díky moc za odpovědi.
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 18, 2018 13:08

Něco o postavení tropika a následném vepnutí vnitřního stanu u Elixíru najdeš tady. Stručně - není to úplně pohodlné, ale jde to.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » pon čer 18, 2018 13:23

Zajímavé čtení, díky.
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod remy77 » pon čer 18, 2018 15:19

Elixir ma viac krizeni, teda by mal byt pevnejsi vo vetre. Nema v predsieni tyc, ktora zavadzia. Na postavenie staci ukotvit 2 koliky na predsienach (novsi model 4), Jurka aby si s tycou v predsieni napol potrebujes kotvit lepsie. Jurek je sirsi, ale kolmejsimi bocnymi stenami u Elixira bude vnutorny priestor vacsi. Rozdiel vo vahe je viac ako 800 g, pretoze u Elixiru je vaha komplet dodavaneho balenia vratane footprintu (pri Elixire 2 je to 200 g, pri 3-miestnom to bude tipujem necelych 300 g).
Ak ho oholis od vsetkeho (obalov, footprintu), tak dostanes vahu cca 2,6 kg, co uz je celkom unosne aj na pouzivanie pre 2 osoby. Samozrejme s kralovskym priestorom.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod mitau » pon čer 18, 2018 15:55

@remy: On Jurek z vahou taky rozhodne nepodvadi, nejlepsi by bylo stan proste zvazit a zjistit presnou hmotnost. S footprintem mas pravdu, ale jen castecnou. Jurek ma silnejsi podlazku, takze i tam, kam pro jistotu v pripade Elixiru vezmes footprint, tak u Jurka budes v pohode (ostatne nic jineho ti nezbyde :D ). Z toho plyne obecna otazka do plena na tu spoustu majitelu Elixiru tady - vyuzivate footprint nebo ne? Tj. je spravne ho pocitat do hmotnosti stanu nebo ne?

Opravdu se vic krizeni rovna vetsi stabilite? Myslis, ze Elixir je treba stabilnejsi nez Jurek Alp (stany bez hloupe kolme tyce)? Sice to jsou 4 krizeni :supz: proti jedinemu, ale porad je ten stan proste uchyceny na ctyrech mistech do zeme. Navic kolme steny Elixiru tomu ve vetru moc nepomuzou. Nemam to rozmyslene - fakt by me to zajimalo (hlavne teoreticky nahled, proc by to tak melo byt).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod fps » pon čer 18, 2018 16:24

- já nemám MSR Elixir, ale mám šestým rokem MSR Hubba ve kterém jsem spal 198x, další podlážku jsem pod MSR Hubba neměl nikdy, a žádný problém jsem do teďka neměl, a to má MSR Hubba podlážku jen ze 30D oproti MSR Elixir který má podlážku ze 70D, já tedy nevidím žádný důvod k tomu používat další podlážku ani u MSR Hubba, natož u MSR Elixir
- dle mě Jurek bohužel přestal inovovat, děla dost zastarale stany, MSR je v tomto někde jinde

P.S.
už jsem to tady oboje psal několikrát, a nejenom já, takže případně stačí jen hledat delší diskusi k těmto dotazům
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 18, 2018 16:51

My jsme měli Elixír zatím jen na jedné akci a footprint jsme vzali prostě proto, že do spacákové cyklobrašny se v pohodě vešel a na kole není nějakých 200 g navíc znát. Ale myslím, že jsme nespali na žádném místě, kde bysme měli pocit, že je opravdu potřeba. Používali jsme ho teda spíš jen proto, že když už máme trochu umazaný footprint, není potřeba umazat ještě podlážku vnitřního stanu. Opravdu by se hodil asi jen v případě, že bysme museli stavět za silnějšího deště a chtěli postavit nejdřív tropiko a pod něj teprv strčit vnitřní stan. (Loni jsme to nepotřebovali a i kdyby, tak by mě asi nenapadlo, že to jde. Zjistila jsem to až díky diskuzi tady fóru :)).

Pocitově mi přijdou 2 křížení hlavních prutů (příčný prut nad hlavou nepočítám) pevnější než jedno, ale opravdu nevím, jestli to není jen pocit, postavené vedle sebe jsem to nikdy nezkoumala. Možná kladný dojem z dvojího křížení u Elixíru zvyšuje i to, že pruty jsou spojené spojkami, takže po sobě nijak nejezdí. U stanů s jedním křížením se nám občas naštípla nebo ohnula nějaká tyčka, ale to bylo spíš tím, že měly tyče sklolaminátové, zatímco u stanů s vícečetným křížením (MSR Elixir 2 a Husky Fighter 3-4) máme tyče hliníkové.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod remy77 » pon čer 18, 2018 16:57

mitau:
Elixir mam 3 roky. Pocet noci si neevidujem, ale urcite ich bude nad 100- Footprint nepouivam, mal som ho zo zaciatku asi 2-3 razy a zistil som, ze podlaha je odolna dost. 2-krat som bol s Elixirom na Korzike, kde sa stanuje na kamenoch, poraste, pichlavych travach, pouzival som ho bez footrpintu a podlaha je neposkodena. Cize footprint pouzivam vo variante fast & light. Je prijeme ho mat v baleni, resp. v cene stanu - bez priplacania.

Jurek midi nemam, ale este pred kupou Elixiru, som nad nim uvazoval pretoze Jurek bola osvedcena znacka a Elixir vtedy bol na trhu len chvilku, bez recenzii. (rovnako bol vo vybere aj Alp 2,5, Pingun Aero 2, Ferrino Chaos 2). V recenziach na midi som nasiel negativa hlavne ohladom tej tyce v predsieni a nutnosti priadneho vypnutia tropika prave v tejto casti. Pretoze pouzivam stan aj v zime, na snehu mi konstrukcne Elixir vyhovuje, pretoze na to aby stal, staci ukotvit predsiene.

Co sa tyka tej pevnosti s krizenim alebo bez - no je to diskutabilne. Ak vezmeme rovnaky typ stanu, napr. kupolu a rovnaky typ prutov - teda rovnaky priemer a pevnost, tak pri rozumnom konstrukcnom rieseni by pruty kriziace sa navzajom vo viacerych bodoch mohli mat vyhodu rozkladania, tj. znizenie pnutia. Navyse u Elixiru su tie pruty spojene napevno v otocnom klbe.

Skusal som nejake laborovania (niekde som posielal aj foto) s tretim prutom Elixira, no nedopadlo to podla predstav. Este ma napadla jedna moznost ako by sa dal Elixir (a tym padom aj ostatne stany tohto typu s kratkym priecnym prutom) s minimom navysenia vahy spevnit do vetra, ale najprv to vyskusam a ak to prinesie pozadovany efekt, tak to tu postnem.

Ad. kolme steny: ide o bocne steny na vnutornom stane. Ak sa posadite dvaja, kde bude obluk nielen pred-vzad ale aj z boka na bok, tak v stane budete podstatne viac stiesneni, ako ked sedite dvaja s bocne steny su od spodu nahor skoro kolme a nemusite sa ramenami tlacit k sebe.

Po zakryti tropikom je Elixir kupola rovnako ako Jurek midi.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » pon čer 18, 2018 22:04

Ještě jednou díky za příspěvky, moc mi to pomohlo.
Jen shrnu vyzobané info pro případné ostatní zájemce o Elixir, ať nemusí hledat, v těch desítkách stránek je to docela opruz.

Stavba, Ergonomie
spokojenost, velice jednoduchá stavba, dá se postavit a rozložit i pod tropikem a velice intuitivně bez velkého trénování.
Podlahová plocha môže byť u Jurka väčšia, ale Elixir je obývačka. Boky sú zdvihnuté, a vnútorný stan má steny takmer kolmé, výsledkom je obrovský vnútorný objem, ktorý ťa neobmedzuje pri pohybe ramien a rúk, varení, vybaľovaní... Sedieť vystretý som v Jurkovi dokázal len v strede.
Šikmé steny Jurka robia problémy už pri stredne silnom vetre, držať v ruke varič sa skoro nedá, v tej predsienke sa variť nedá vôbec - hrozí, že ti stena pretlačená od poryvu vetra zhodí varič. Ak ho vôbec zapáliš...
Plus všelijaké dobre riešené odkladacie priestory u MSR, možnosť pomerne bezproblémovej stavby vnútorného aj vonkajšieho stanu samostatne, množstvo kotevných bodov rozosiatych po tropiku, možnosť mať otvorený vonkajší stan v daždi bez vetra atď. To sú veci, ktoré človek ocení až po čase, prípadne na dlhších trekoch v rôznych poveternostných podmienkach.
Tím, že nemá tak zkosené stěny, je tam víc místa než v Jurku Alp 2.0, který má délku 220cm...
konstrukce stanů MSR je dost vhodná pro delší lidi, zkoušel jsem plno stanu od různých výrobců který udávali délku i 230 cm, ale tím že měly stany hodně zkosené stěny jsem se do nich nevešel

Déšť
nepromokavost u stanů MSR je měřená při větru 80 km/h, takže proto tak malá čísla oproti konkurenci která měří nepromokavost v bezvětří
Tropiko je v porovnání s Jurkem dost nad zemí necáká tudy při slejváku voda na věci v předsíňce? Nefouká tudy do stanu?
Díky tomu že tropiko není až na zem, tak stan lépe větrá, což je pro všechny stany to nejdůležitější, ještě se mi nastalo aby tudy do stanu ňák víc cákala voda při dešti, ale někdy tudy fouká do stanu sníh, což řeším tím, že tu mezeru zasypu sněhem
Nepropršel nikdy (ani v kombinaci slejvák+silný vír), stavba je rychlá a jednoduchá.

Vítr, vnitřní stan
Ve větru se (řádně vypnutý) chová dobře, v nejsilnějším větru bychom uvítali ještě šňůrku na dovypnutí v místě, kde je na tropiku logo - v silném nárazovém větru se na návětrné straně občas tropiko připláclo na vnitřní stan. Nicméně na rozdíl od jiných stanů se ve větru "neskládal" - pořád to bylo dost komfortní.
viewtopic.php?f=8&t=3055&p=454863&hilit=elixir#p454814
viewtopic.php?f=8&t=16243&p=448702&hilit=elixir+%C3%BAprav*#p448702

ja som elixir vyradil koli tomu, ze ma vela sietovych panelov a mam obavu, ze mi v nom bude zima (specialne na ten island by mi to vadilo) a koli tomu, ze nema moznost poriadneho ukotvenia snurami..
odpoved: viewtopic.php?p=454722#p454722
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod fps » úte čer 19, 2018 16:47

já používám v zimě MSR Hubba který má vnitřní část kromě podlážky a kus nad ní celou ze síťoviny, a i v -25°C žádný problém, proti zimě je péřák a ne stan
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » stř čer 20, 2018 11:16

Lehce jsem ještě pobrouzdal po YT a video níže mě docela vyděsilo.
Hubba Tour 2, dva různé kusy, stejný výsledek. Na to, kolik ten stan stojí, docela tristní zjištění. Tropiko má 20D, u Elixiru je psáno 68D, tak jen doufám, že u něho bude situace diametrálně odlišná. Přes 20 let jsem jezdil s Jurkem (Midi) a ten mi shora neprotekl nikdy.
https://www.youtube.com/watch?v=WxDSzu6 ... u.be&t=235

K tomu se vztahuje otázka - dá se u toho Elixíru přitáhnout tropiko téměř až k zemi?
Protože pokud dobře vidím, tak v případě bočního větru a deště tropiko nechrání vnitřní stan. Je mi jasné, že i na bocích má materiál podlážky, ale i tak mi to nepřijde jako šťastné, pokud to nejde.
Obrázek
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod Stani » stř čer 20, 2018 14:40

Toto dol, čo ti vadí, že nie je zakryté je predsa bathub = vanička = podlážka "vytiahnutá" dohora aj cez okraje. Výška tohto okraja je cca 10cm, vlastníci MSR, prosím upresniť.

Čiže to nemusí byť celé zakryté tropikom. Ak stiahneš tropiko až úplne k zemi, brániš spodnému prístupu a prúdeniu vzduchu, čím sa má znížiť kondenzácia. Kvôli tomu je tropiko nad zemou a odtiahnuté od stien vnútorného stanu.

Mne iba raz by vyhovovalo stiahnuť tropiko až k zemi a to v zime, keď bolo málo snehu a nedal sa urobiť mantinel po okrajoch stanu. Inak to vôbec nerobím. Dokonca niektorí výrobcovia režú strih tropika ešte oveľa vyššie (Nemo, Eureka...)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod remy77 » stř čer 20, 2018 17:39

Na Elixire sa tropiko k zemi stiahnut neda. Ale ta podlazka je vytiahnuta tak vysoko, ze ani pri silnych burkach mi nikdy nenasla voda do stanu a ani nepremokol
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod Stani » stř čer 20, 2018 18:12

remy, alebo aj iní vlastníci MSR, prosím vás, vedeli by si mi napísať, aké máte tie vyznačené rozmery A, B, C na svojom Elixíre, resp Hubba? Ďakujem.

MSR Elixir - rozmery.JPG
MSR Elixir - rozmery.JPG (24.85 KiB) Zobrazeno 11966 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » stř čer 20, 2018 19:41

Stani & Remy77: OK, takže matroš podlážky vytažený i do vysoko boků, to je dobře, díky za info.
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod remy77 » stř čer 20, 2018 21:31

stani:
A = 10 cm
B = 4 cm
C = 4,5 cm
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod Stani » stř čer 20, 2018 21:42

Paráda, díky remy.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Stan pro 3 na hory

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 21, 2018 23:13

To křížení prutů je zajímavý problém.
Ono v podstatě na něm až tak nezáleží, jde spíš o to jak jsou pruty přichyceny ke stanu - na kolika místech, jak pevně a jaký to umožňuje pohyb a jak je prut ukotven na koncích

Třeba tunel má typicky 2 pruty a nekříží se nikde, přesto jde o velmi pevné a odolné stany.

Důležitější je potom průměr/pevnost prutu spolu s počtem kotevních bodů.

Na silné větry je dobré zdvojování vypínacích lanek a kotvení do V což znemožní boční pohyb prutu a následný průhyb tropika. Osvědčilo se mi to víc než zdvojení prutů a je to minimální nárůst váhy, plus lépe rozložíš zátěž na kolíky což pomůže před vytržením kolíku z půdy - a kdyby přece drží to ještě na druhém páru lanek.

Aktuální sestavu mám:

3 pruty 10,25mm - kříží se v 1 bodě na vrcholu
24 kolíků Y o délce 180mm
34 kotevních bodů

Footprint nepoužívám podlahu mám ze 100D ale uvažuji o něm z důvodu nižší vlhkosti - pokryje totiž předsínky.

Jak došlo k tomu roztrhání Jurka?
Špatně ukotven nebo už byl vítr nad síly stanu a došlo k vytržení z tropika nebo zlomení prutu a pak už se to roztrhalo?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » pát čer 22, 2018 8:14

Hmm, to kotvení do V chápu tak, že máš z jednoho bodu ve stanu vyvedeny dvě samostatné kotvící šňůry ... není pak problém s tím, že je nikdy nevypneš úplně stejně a pak postupem času začne jedna "plandat" a tím pádem ztrácí tu kotvící funkci?

ad můj Jurek: kombinace obojího, byl jsem úplně vyšťavený a nevěnoval jsem dost pozornosti výběru místa. Bylo to pod sedlem, měkká tráva, kolíky šly krásně až do země, což mě mělo varovat, ale nevarovalo. Se soumrakem přišel nejdřív větřík, pak silný vítr s deštěm. Už jsem toho s Jurkem zažil poměrně dost, takže jsem celkem bohorovně v klidu ležel a během 5 minut přišlo slušné peklo, kroupy, vichřice. Stan se sice úplně nesložil, ale vytahalo nám to kolíky vně předsíně, pak párkrát fouklo z boku a praskla hlavní tyčka, která rozpárala kus tropika. Kousek dál byl druhý Jurek, dvoumístný, takže i nižší než můj a ten přežil.
Poučení pro mě:
1. pokud se kolíky nemusí zatloukat (měkké podloží), tak určitě použít i kameny
2. když už jde do tuhého, preventivně přidržovat zevnitř tyčky
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Stan pro 3 na hory

Příspěvekod Michal82 » pát čer 22, 2018 10:07

To vypínání do V - ano z jednoho bodu dvě šňůry. Nemám to vyfocené na svém stanu ale třeba zde abychom se chápali správně.

Obrázek

S vypínáním není problém, pokud Y a 180mm kolík zarazíš až do konce tak věř, že dá práci ho v zemi přitáhnout - šňůra udrží 80kg, stan se musí vypnout na fest - tedy ne tak jak většina lidí vypíná aby provázek neplandal, ale opravdu tak aby byl pořádně našponovanej a pokud toto uděláš i když potom v dešti díky vodě vše trochu povolí tak je tam pořád velká rezerva v tahu.

Bez dvojího kotvení jsem v tom dal 130km/h vítr, samozřejmně to dost hejbalo se stanem, přes zimu zde mám téměř každý týden vítr 80km/h a i to uź je dost a dvojí kotvení do V je velmi poznat.

Radili mi to z Hillebergu když sem s nimi řešil dvojí pólování a potom sem narazil na pár uživatelů, kteří to s úspěchem používají nejčastěji pro lokality jako Island, Skotsko, Norsko....

Rozhodně doporučuji vyzkoušet ten nárůst stability je velký za cca 150-200g dle stanu.

Pokud by ses bál povolování a nesymetricky vypnutých provazů používá se ještě smyčka z gumy na konci provázku u kolíku, která toto dost eliminuje ale to by bylo tak pro případ dlouhého táboření, taky údajně trochu ztlumí nárazovou zátěž na poutko v tropiku, ale zas dojde k většímu průhybu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod filo01 » pát čer 22, 2018 11:00

Jo, pochopili jsme se, diky za rady!
filo01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned pro 9, 2012 9:20

Stan pro 3 na hory

Příspěvekod Michal82 » pát čer 22, 2018 11:22

Jj nemáš zač, jinak sem to nečetl celé jaký máš rozpočet?
Hubba není stan do větru.

Můžeš se kouknout na stany Terra Nova ty vychàzí celkem dobře cenově.

Na jak silný vítr ten stan tak chceš?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan pro 3 na hory

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 22, 2018 11:31

filo01 píše:Se soumrakem přišel nejdřív větřík, pak silný vítr s deštěm... během 5 minut přišlo slušné peklo, kroupy, vichřice. Stan se sice úplně nesložil, ale vytahalo nám to kolíky vně předsíně, pak párkrát fouklo z boku a praskla hlavní tyčka, která rozpárala kus tropika.

To mi připomnělo tuhle bouřku. Náš mladej si ukotvil stan tak "dobře", že mu už na začátku bouřky vítr vyrval kolíky ze země a i se stanem ho otočil, což ho probudilo. My jsme Elixir postavili sice taky blbě vchody na návětrnou stranu (když jsme stavěli foukalo od východu, peklo přišlo později od západu), ale stan to ustál :)

Vpravo mrtvola stanu. Látka se sice neprotrhla, zlomené tyčky by šly vyměnit, ale ukázalo se, že už to není zrovna kamarád do deště, takže ho máme jen na náhradní díly :D
20170819_080857.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Další

Zpět na Stany

cron