MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod Simatteo » stř črc 19, 2017 11:09

Ahoj,

nemá zde na fóru někdo osobní zkušenost s chováním stanu MSR Elixir 2 v silném větru, popř. na sněhu? Moje staré stany pomalu dosluhují, důkladně jsem přečetl příspěvky za poslední roky a Elixir 2 má poměrně pozitivní reference. Samozřejmě, zajímá mě jak se chová, když se patřičně vypne a upevní všemi kolíky a šňůrami..

Plánuji začátkem podzimu pár treků po Islandu, kde může občas trochu víc fouknout.. Před pár lety na ledovci v Patagonii kromě expedičních stanů nevydrželo skoro nic.. Ale je fakt, že v Paso del Viento to odfouklo z cestičky i kamarádku s báglem za chůze.
Vlastně tam vítr docela obstojně vydržel i Flame 2 (to byl takový mladický experiment), ale po 3 týdnech měl roztržené tropiko a plno dírek v podlážce a aby v něm byly dvě osoby, měli tam bágly a v dešti uvařili, to je dost eskamotérský kousek. Ale zase vypadá díky barvě pekně na fotkách :-)
http://simatteo.rajce.idnes.cz/Patagoni ... G_0238.jpg

Také by mě zajímalo, jaká je s Elixir 2 zkušenost ve větrném a chladném podnebí, jestli díky síťovině ve vnitřním stanu není trochu zima a průvan? Předci jen, nechci, aby drahocená polovička ofoukla a zanevřela na trekování :-)

Také ještě trochu uvažuji jako alternativu, že rozbiji prasátko a sáhnu za cenu trochu vyšší hmotnosti po něčem festovnějším, nějakém 4-sezonním, ale lehkém stanu jako je Hilleberg Allak či Jannu či něco podobného, ale také s nimi nemám zkušenosti, a říkám si, jestli to na Island, Peru a podobné treky není trochu zbytečné, že si pořádný expediční stan pořídím, až bude případně potřeba na nějakou akci do drsnějších podmínek.

Mám toho dost procestováno, pár nocí na ledovci v 5500mnm, katabalické větry jsem také přežil, ale dokud jsem jezdil sám či s kámoši, tak jsem tolik neřešil nepohodlí, průvan, zimu a vlhko, ale s přítelkyní si radši trochu připlatím a ponesu o pár deka navíc výměnnou za větší stabilitu a výdrž stanu, obyvatelnost (jsme oba vyšší, 183 a 178 cm), možnost uskladnit v jedné či dvou přesíňkách batohy a případně i uvařit.

Díky za rady :-)
Uživatelský avatar
Simatteo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 25, 2011 7:32
Bydliště: Praha

Re: MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod lenny_vej » stř črc 19, 2017 11:35

Ahoj,
my máme MSR Elixir 2 druhým rokem. Z větších akcí má za sebou Kyrgyzstán (07/2016) a Island (06/2017).
Ve větru se (řádně vypnutý) chová dobře, v nejsilnějším větru bychom uvítali ještě šňůrku na dovypnutí v místě, kde je na tropiku logo - v silném nárazovém větru se na návětrné straně občas tropiko připláclo na vnitřní stan. Nicméně na rozdíl od jiných stanů se ve větru "neskládal" - pořád to bylo dost komfortní.
Nepropršel nikdy (ani v kombinaci slejvák+silný vír), stavba je rychlá a jednoduchá. S "průvanem" jsme nikdy problém neměli.
My se do stanu vejdeme i s batohy, ale větší z nás měří jen 168 cm. Každopádně předsíňky umožňují batohy vyexpedovat ven, v nouzi jsme v předsíňce i vařili.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod wawrik » stř črc 19, 2017 11:37

Simatteo: Mám Elixir celkom rád, ale na jesenný Island by som radšej zobral ten Hilleberg, ak financie dovoľujú. Akurát že všade inde sa to zasa dosť prenesie, stavba tiež nie je najrýchlejšia...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod fps » stř črc 19, 2017 18:39

Simatteo@

MSR Elixir není expediční stan, takže ho těžko můžeš srovnávat s Hilleberg Allak nebo Hilleberg Jannu, expediční stan od MSR je Fury, toho můžeš srovnávat s Hilleberg Allak nebo Hilleberg Jannu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod Simatteo » stř črc 19, 2017 23:33

fps: Já je samozřejmě nesrovnávám, naopak se dotazuji pléna, jestli turistický Elixir 2 je dle názoru lidí, co mají osobní zkušenosti, dostatečný, neboť o tom sám mám na pozdní letní akci na Island lehké pochybnosti, nebo zdal-li sáhnout rovnou na expediční stany. Trochu mi připadá, že Island na přelomu srpna/září je tak někde mezi...
V každém případě děkuji všem za reakce.
Uživatelský avatar
Simatteo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 25, 2011 7:32
Bydliště: Praha

Re: MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod wawrik » čtv črc 20, 2017 7:39

Moment. Pozdní letní akce je na Islande niečo úplne iné, ako začátkem podzimu. Naozaj, láme sa to obyčajne v prvý septembrový týždeň, plus/mínus. Pred dvoma rokmi sme síce mali jesenné počasie s takmer neustálou víchricou už zhruba od 20. augusta (vietor pod 50 km/h sme považovali za bezvetrie a tešili sa z neho), ale to bola výnimka.

Rozdiel je ten, že zatiaľ čo v auguste máš relatívne pekne a víchrice iba 1-3 dni za dlhý trek, na jeseň je to naopak. Ak ideš v auguste a na september vyjde iba trochu, išiel by som aj s tým Elixirom. Asi by som ho ešte trochu upravil, takto nejako, ale nie každému sa chce robiť vážne zásahy do dobrého stanu. Krížené prúty sa o seba zafixujú trebárs gumičkou (asi takto), z ktorej potom vedie šnúra popri strešnom prúte (!) von a cez paličku sa prikolíkuje. Tá palička je dosť zásadná, bráni sklápaniu strešného prútu nadol a dovnútra, potom dochádza k tomu, čo popisovala lenny_vej vyššie.

Chce to potom trochu zručnosti pri stavaní stanu, ale zdrží to len o nejakú minútku, navyše to netreba robiť každý deň, len keď očakávaš víchricu. S takto upraveným Elixirom by som sa nebál ísť ani na skorú jeseň niekam medzi islandské kopce.

A pokiaľ sa chystáš na Laugavegur trek, tam sú podmienky trochu miernejšie. Kopce vietor dosť brzdia a plnú silu má len v púšti, cez ktorú ideš asi poldeň až deň. A kemp v nej nie je.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: MSR Elixir 2 v silném větru? nebo Hilleberg Allak/Jannu?

Příspěvekod Simatteo » čtv črc 20, 2017 7:44

Wawrik: Díky za dobré rady, jdeme poslední týden srpna a prvý v září, Laugavegur trek jsem stejně plánoval na co nejdřív. Té Tvé vychytávky s hůlkou jsem si již dříve všiml, pěkné! Tak Elixir a děj se vůle... :-)
Uživatelský avatar
Simatteo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 25, 2011 7:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod Kjuba » čtv črc 20, 2017 18:37

Tak já loni Island konec září a začátek října s Elixírem 2 bez problémů. Foukalo celkem slušně, ale přežil bez úhony. Na rozdíl od pár jiných stanů v Landmannalaugaru :-). Ale musí se pořádně vypnout a zajistit na kameny. Jinak Ti vítr vytrhá kolíky.

Jo a v nárazech se skutečně občas tropiko prohne a dotkne se vnitřního stanu. To se nám taky stávalo.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49


Zpět na Stany