Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod ermellino » sob črc 9, 2016 8:58

Ahoj všem, jsem s rodinou (já, žena, dvě děti) nováček ve stanování a jsem postaven před otázku koupit nový stan.

Byl jsem na výstavě stanů v Letňanech a oslovil mě nafukovací stan
http://www.decathlon.cz/p/8357356_rodinny-stan-na-kempovani-air-seconds-52-xl.html nebo tunelový stan
https://www.4camping.cz/p/stan-vango-dunkeld-500-2/?gclid=CIqt3vnm5c0CFTMo0wodmGgP1g

prosím o pomoc, včem je lepší nafukovací, baví mě ten princip, ale na druhou stranu je to novinka a trochu se toho bojim. Má někdo s nafukovacím stanem praktické nebo teoretické zkušenosti, moc jsem toho totiž o nich neslyšel a nerad bych se ukvapil - koupil a byl zklamaný.
Cena je dražší, ale chtěl bych stan na minimálně deset let a být spokojený.
Moc všem díky za jaký koliv postřeh. !!!

David :smt115
ermellino
nováček
nováček

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod S4TYR » sob črc 9, 2016 10:05

Ahoj Davide, vitej na OF :)
Nafukovaci stan meli pred nedavnem dva dobrodruzi postaveny vedle nasich hamak a za sebe bych ho nechtel ani zadarmo. K veceru mirne foukalo a stan se jim bortil k hlave a ne a ne se vzprimit. Rano se rozprselo. My jsme si zacali delat kafe a ti dva meli problem doplnit vzduch, aby jim stan nelital ve vetru a drzel.
Nejprve by bylo vhodne si urcit, kam, v kolika lidech (protoze ten tunel, cos postoval je pro 5 osob) a na jaky typ akci chces s tim stanem jezdit. Ne mene podstatny detail je i cena. Pak ti tady urcite poradi vic lidi. :)
S4TYR
účastník
účastník

Příspěvekod ermellino » sob črc 9, 2016 11:52

Všem zatím moc děkuji za reakci
ermellino
nováček
nováček

Příspěvekod sinoh » ned dub 2, 2017 11:21

Ač toto téma je trochu staré, nedá mi to nereagovat.
Jako fanoušek moderních technologií jsem si jeden stan s nafukovací konstrukcí pořídil (a momentálně šilhám po dalším). A jsem naprosto spokojený. S větrem rozhodně žádný problém nikdy nebyl, stan je velmi stabilní. Problém není ani se spolehlivostí, nafukovací systém nebyl nikdy poškozen, stan vlastním a občasně využívám již dva roky.

Povím vám přesně, v čem máte problém: Nečtete manuál výrobce. Všechny nafukovací konstrukce stanů, které jsem kdy viděl, používají relativně vysoké provozní tlaky v těchto konstrukcích. Viděl jsem v rozmězí od 30kPa (0,3bar) (nejstarší konstrukce, s většími průměry nafukovacích nosníků), až po moderní soudobé konstrukce dražších kvalitnějších stanů, s doporučeným pracovním tlakem až 0,7 bar (70kPa, 10PSI).

Proč to říkám: Vtip je v tom, že s běžnou pumpou na lehátka nebo podobným nesmyslem se nedostanete ani na těch 0,3bar. Je vcelku běžné potkat konstrukce vyžadující 0,5 bar (např nafukovací stany Quechua dostupné v Decathlonu) a tam se i s vhodnou pumpou budete muset o ní docela opřít.

Rád bych tímto vyvrátil mýty o nestabilní konstrukci, která se bortí v mírném větru a podobné imho dost nepravdivé nesmysly. Čtěte proto manuály a dodržujte to, co vám výrobce doporučí. Kdyby to nefungovalo, tak tyhle stany nebudou dělat desítky výrobců po celém světě.

Stanování zdar,
Jan
sinoh
nováček
nováček

Příspěvekod Lipon » úte čer 4, 2019 22:13

ňákej ten pátek utek, nemá někdo novější zkušenosti s nafukovacíma stanama?

byl sem dneska na výstavišti v Letňanech na výstavě stanech, vomrknout něco rodinnýho kempovacího a nafukovacích bylo hafo, Vango jich měl dost, Outwell nemlich to samý ...
nafukovací oblouky skovaný vevnitř, samý pozitiva a sociální jistoty, povídal prodejce
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Zpět na Stany