Porovnani stanu Jurek

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod BMAJTZ » stř dub 16, 2014 9:14

Zdravim, rad bych se v tomto vlaknu zameril na porovnani jednotlivych stanu Jurek. Loni jsem si na trip do Slovinska koupil stan Jurek Alp 2.0. Bohuzel jsem ho koupil docela naslepo (nemel jsem cac nad tim moc dlouho premyslet) a mam takovy pocit, ze jsem udelal vicemene chybu. Chybou se mysli velikost vybraneho modelu. Spi se v nem dobre a jeho vaha mi vyhovuje, navic zpusob konstrukce je velice prijemny. S firmou a vyrobou jako takovou jsem vic nez spokojeny takze pouze zvazuji ze vymenim jeden model za jiny. Proto prosim pouze o vecne nazory se stany Jurek a nezabyvat se jinymi. Takze ony dotazy. Zvazuji, ze bych vymenil Alp 2.0 na Alp 2.5 pripadne variantu Duo, nebo za Top 2.5 pripadne Duo. Ve velikosti 2.0 mi hlavne vadi to, ze je vylozene jenom pro dva lidi a do stanu uz se proste nic vic nevejde, kdybych to chtel tahat sebou na delsi putovani prirodou tak dovnitr proste dva celke batohy nenacpu, pripadne nacpu ale pohodlne to vevnitr uz nebude. Podobne je to s posedem uvnitr stanu, prijde mi, ze steny jsou dost prikre, takze kdyz si ve stanu chteji dva sednout tak to taky neni moc vyhra. Bohuzel ani apsida neni nijak extremne velka, na boty a malickosti to de ale batoh tam taky neuskladnim. Jak jsou na tom v porovnani velikostne ty navrzene dva modely? Mate s timto stanem podobne zkusenosti, vyhovuje vam velikostne nebo ne? Da se do nich uz vlezt i s batohy? Svou 2.0 jsem zatim mel jenom na prespani bez batohu takze s uskladnenim batohu mam jenom neprime zkusenosti. U toho modelu Top jsem se chtel navic zeptat na bocni vchod, osobne mi pocitove prijde jako lepsi varianta. Pripadne co si myslite o variantach Duo?

Druha vec co me na stanu tak trochu vydi a nejsem si jist jak dlouho vyrzi je cela podlozka. Mam za to, ze ten material je strasne tenky a kdyz jsem to rozlozil uz jenom v kempu na ne uplne travnatem povrchu, ale na takovem pomerne ruznorodem, kde nebyla sem tam nouze o ostry sterkovy kamen tak jsem mel pocit, ze se musi za kazdou prorazit dira. Je mi jasne ze jde o kompromis mezi matrosem a vahou. Rozhodne se mi ke stanu nechce dokupovat podlozka coz je zhruba pul kila navic, to uz bych si mohl koupit rovnou jiny stan z trochu vyssi vahove kategorie. Jake zkusenosti se stanem mate vy a s pouzitym materialem? Osobne nemam se stanem dlouhodobe zkusenosti.

A psledni dotaz k porovnani. Kdyz uz bych ten stan menil, zvazoval jsem ze si priplatim za nadstandadni vybavu. Tedy duralovou konstrukci SMART a mozna i ten snehovy limec. Jakou maji tyto vylepseni vyhodu? Stoji to za ty penize nebo je to k nicemu. Ty tyce SMART jsou jenom za priplatek asi 150, takze tam to zase takova zmena neni, i kdyz dotaz na vydrz materialu je stale na miste. U toho limce je investice uz vyssi, takze tam uz je to na zvazeni. A potom jak je to s vahou.

Diky za jakoukoli radu a zkusenosti.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod Indy » stř dub 16, 2014 9:23

zkusenost je ze podlozka, kterou vymenis podle potreby je to nejlepsi co muzes mit.

prorvana podlazka je na takovym podkladu jen otazkou casu.

ale to mit xkrat lepeny s pocitem ze jsem usetril pul kila, to se vyplati.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod scinkk » stř dub 16, 2014 10:17

To je duvod proc jsem kupoval 2.5 (Alp) - vejdou se tam v pohode dva lidi a jeste zbude pruh kam v pohode narves rekneme dva 60l batohy i kdyby byly v dobe spani plne. Predsinka je tak na boty, zatim jsem nenasel jine vyuziti :) U dvoumistneho stanu mi prijde - pokud mas jeden vchod = lepsi vstup v nohach a dva vchody = vstup z boku (coz tak asi Jurek ma, nevim).
Diky zkoseni sten a absidy bohuzel u Alpu pri zalezani ci vylezani za deste ti natece do loznice trochu vody.
Nejlepsi je omrknout stany na nejake vystave, imho se to opravdu vyplati pri nakupu stanu.
odolnost podlazky neohodnotim, mam stan kratce a vyuzil jsem ho zatim jen parkrat, vzdy na trave. Jinak mam tu variantu s odlehcenym tropikem.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod zdenki » stř dub 16, 2014 11:49

BMAJTZ: Mám odlehčenou variantu Alp 2.0 Lite, kterou sem měnil kvůli hmotnosti právě za Alp 2.5. Ale u mně je použití převážně na spaní sólo a jako nouzovka pro dva, kdy batohy zůstanou venku. Na standardní spaní ve dvou je daleko lepší Alp 2.5 Duo a nebo kvůli předsíňce spíš ten Top 2.5 Duo.
Podlážka mi právě u Jurka v této řadě přijde dost odolná (porovnávám se stany, které kdy měli kámoši při společné tůře...). Ale na ostrý štěrkový kámen je lepší mít podložku... :).
Sněhový límec nemám, ale na častější zimní stanování určitě dobrá věc...
Pruty mám standardní velikost, ale nějaké pevnější Scandium. Ty Smart jsou po složení menší a určitě se líp balí do batohu.
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod CABi88 » stř dub 16, 2014 11:54

Ze stejného důvodu jsem teď kupoval TOP 2.5. Měli jsme (stále teda máme) stan podobné velikosti jako ALP 2.0 a pro dva s velkou bagáží to je dost natřískané, neříkám že to nejde přežít 14 dní ale komfort je mizernej a to jsme oba malého vzrůstu. Ta 2.5 je pro nás jak obývák a předsínka je dost prostorná na to abych se tam nacpal oba batohy, vaření etc.(nebo když budu zlobit tak jsem zjistil že se do předsíně vejdu i s karimatkou). Pod podlážku určitě budu kupovat ještě jednu vrstvu. Opravit se to sice dá ale ať jedu kam jedu stejně sebou nesu plachtu na sezení nebo přístřešky. No a pokud to jen trošku jde tak pod stanem než ho ukotvíš ukliď :-P
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod sobb » stř dub 16, 2014 18:20

BMAJTZ: Tohle je asi otázkou priorit váha+velikost versus komfort. My máme v podstatě stejnýho Jurka, jen ještě se starým označením Alp1. Přecházeli jsme na něj z menšího stanu, takže mi přijde úžasně prostornej, ze začátku jsme se tam skoro museli navzájem hledat :mrgreen: Vejdem se tam pohodlně i s batohama, ale je fakt, že narvaný nikdy nejsou, tolik krámů netahám a je mi pohodlné mít něco pod hlavou, takže měkké přebytky dávám tam.

Co se týče sezení uvnitř, to záleží na výšce postavy, za mě taky ok. Sedáváme někdy vedle sebe, někdy naproti a mezi náma vaření. Si teď vzpomínám, že jsme se tam vlastně jednou na večerní posezení vešli i tři a (alespoň z mé strany) s místem výrazný problém nebyl.
Možná na to ten třetí měl jiný názor, ale výhoda tepla a závětří ve stanu převážila :mrgreen:

Dvouvchodová varianta má určitě něco do sebe, nejen z hlediska komfortu vylízání, ale hlavně kvůli větrání. My dvojvchod nechtěli kvůli váze a dalšímu zranitelnému místu, tedy zipu.

Podlážka. Záleží na místech, kde stanuješ, kamínky mi přijdou ještě v pohodě, horší je to s různýma pichlatcema. Prvních několik let jsme dávali pod podlážku kus igelitu, vybodli jsme se na to ve chvíli, kdy stejně začala téct v místě, kde byla sešitá (bohužel jsme chytli kousek tvořený ze dvou dílů). A pak už to šlo celkem rychle, nyní je podlážka skoro jak řešeto. Ale jezdíme často na jih, tam dostává víc zabrat než v našich končinách. Takže podlážka všechno určitě nevydrží, ale nemyslím si, že u jiných stanů by to bylo příliš rozdílné.

Na límce jsou tu vcelku protichůdné názory, já osobně je na stanu nechci.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod mike » stř dub 16, 2014 22:21

sobb píše:Možná na to ten třetí měl jiný názor, ale výhoda tepla a závětří ve stanu převážila :mrgreen:

Ani ne, venku prece jen docela foukalo ;-) Komfort je to vetsi, nez zdarak, zvlast kdyz stan tahne nekdo jiny 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod sobb » čtv dub 17, 2014 13:40

jo, táák, příště dostaneš aspoň kolík(em) :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod mike » čtv dub 17, 2014 15:43

Aspon te neodfouknul vitr ;-)

K tematu: fakt se to celkem dalo. sobb a Lada jsou trochu mensi a ja jsem skromny, jelikoz obvykle varim venku v horsich podminkach ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod BMAJTZ » čtv dub 17, 2014 20:39

Díky za názory.

Upřímně řečeno já zrovna nějmenší nejsem a to místo pro batohy by se taky šiklo. Na váze to nabere zhruba tak půl kila, což není zase žádná nesnesitelná hrůza. Každopádně jak to slyším asi si pořídím tu podložku.

Jinak jaky je názor na ten vchod z boku? Případně dva boční vchody?
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod CABi88 » pát dub 18, 2014 9:33

To je otázka..dva vchody nejsou k zahození ale zase další půkilo navíc, já si pořídil jeden vchod abych si mohl nosit půlkilovou podlážku :D
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod sobb » pát dub 18, 2014 20:52

BMAJTZ: to půlkilo navíc je určitě otázka "vkusu", můj příští stan bude mít naopak půlkilo namíň :D

jako podložka se alespoň u nás osvědčil pevnější igelit, má výhodu v tom, že při letecké přepravě se igelit před odletem vyhodí a hnedle je místo na flašku navíc :mrgreen:

Co se týče vchodů. Máme stany se dvěma vchodama v čele, se dvěma bočníma vchodama a s jedním v čele. Každý má své výhody. Dva vchody v čele bezva větrají, bočníma vchody jsou komfortní a větrání taky ujde, jeden vchod má výhodu hlavně v nižší váze a absenci dalšího zranitelného místa v podobě zipu. Jeden boční vchod mi u stanu pro dva lidi přijde vcelku nepraktický, ale i v takovém jsem spala a dalo se to. Na všechno z toho si člověk prostě zvykne.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod šíp » pát dub 18, 2014 21:13

Jeden boční vchod pro dvoumístný stan je OK, akorát ten učuranějsí musí spát u něj :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod sobb » sob dub 19, 2014 13:31

blbý je, když jsou po večerním pivku učůraní oba, a navíc chodí nesynchronizovaně, to se pak jeden nevyspí :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod martinnakole » pát dub 25, 2014 15:30

Přidávám svý zkušenosti se stanem Jurek Alp 2.5, kterej jsem nedávno kupoval a důkladně otestoval - dva lidi se do toho vejdou i s báglama naprosto bez problémů, jeden vchod v čele i apsida mi přijde naprosto dostačující. Baťohy jsme měli u nohou po vnějších stranách, nemačkali jsme se na sebe, nemlátili se loktama do obličeje, ani nám nedělalo problém kdykoliv vylízt ven. Posadit se v tom dá taky pohodlně. Do apsidy jsme si dávali akorát boty, nic moc víc by se tam nevešlo. Do stanu naprší, když se z něj leze, jak píše scinkk, ale neni to nic hroznýho (obouvat se dá se zavřenym tropikem, takže ten čas, kdy tam prší, jde docela minimalizovat).

Podlážka mi přijde u Jurků docela bytelná, ale je pravda, že na strništi jsem to ještě nestavěl. Záleží, kam s tim budeš jezdit, ale jestli budeš stanovat vesměs někde na trávě nebo v lese, tak bych tu podložku asi vůbec neřešil.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Příspěvekod ovce » pát dub 25, 2014 21:24

Jezdili jsme s mátiným letitým Beskydem (předchůdce Alpa apod.) všude možně včetně treků přes různé nižší velehory a podlážku jsme nikdy nepodkládali (už tam je ta "novější" textilní) a pořád slouží. Jen to chce rozumně vybírat místo na stan. Ony ty potencionálně propichující věci taky docela tlačí do zad :-)
Známý s ještě starším typem asi před rokem nechával přešít v Kunčicích podlážku za velmi rozumný peníz. Žádný zápich, prostě léty dosloužila.
Sám už mám několik let Dome 2KM, moc ho nešetřím a podlážka je v pohodě.

Takže za mě je tahání speciální podložky zbytečný, v nejhorším beru do kamení kus igelitu. Pokud by se mi náhodou povedl nějaký defekt, nechám si ho u Jurka opravit, proto jsem kupoval stan se servisem v Česku...

Co se týká lezení skrz jeden vchod apod. - dá se i v Jurkovi pro 3 s vlezem u nohou, přežili jsme takhle v pohodě pár týdnů u komárů na dalekém severu, ale od tý doby, co mám vchody dva už bych jeden nechtěl. Ono je k nezaplacení udělat si v horku průvan. Kdo nezažil, neví o čem je řeč :-)
ovce
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát dub 25, 2014 7:33
Bydliště: Praha - Jihlava - Brno

porovnání: Jurek Dome 2KM a Dome 2P

Příspěvekod Jary » ned lis 9, 2014 21:08

Neviděl jsem je zatím naživo, ale katalogově: Oba mají 2 vchody, ale u 2 KM je ten druhý asi spíše nouzovka, ten spící u něho musí dávat boty do ložnice, dtto třeba mokré hadry, mokrý batoh, ... nebo to nechat v apsidě na druhé straně, ale pak se nějak vytrácí výhoda 2 vchodů. Takže se spíše kloním k 2P.
Mezi uživateli OF však zdá se převažuje verze 2KM. Dotaz na její majitele - Čím zvýtězila nad 2P?
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Porovnani Jurek Dome 2 KM a 2P

Příspěvekod Jary » čtv lis 13, 2014 15:13

Pokusím se vytáhnout svůj předchozí dotaz.
A navíc přidám info, že Jurek má na svém webu nyní nějaké akční slevy.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Porovnani stanu Jurek

Příspěvekod budo » čtv lis 13, 2014 17:13

šíp píše:Jeden boční vchod pro dvoumístný stan je OK, akorát ten učuranějsí musí spát u něj :wink:


případně mít ve stanu lahev od mlíka nebo čurokap :D
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: porovnání: Jurek Dome 2KM a Dome 2P

Příspěvekod PavlisBoHus » čtv bře 5, 2015 11:40

Jary píše: Dotaz na její majitele - Čím zvýtězila nad 2P?


Vlastním 2KM - větší vnitřní prostor ve stanu + velká předsíň na vaření i na oba batohy. Oba batohy se případně vlezou i do stanu - když nocujeme na blátě. Jedinou nevýhodou je, že přes tebe v noci spolubydlící leze na čůrání. Menší vchod využívám hlavně v létě a na větrání.
U 2 P si myslím jsou sice dvě předsíňky, ale jsou menší (nevím jestli tam uvaříš) a nedáš batohy/věci na spaní dovnitř = menší pohodlí když jsem nucen trávit celý den ve stanu.
Cena je stejná a těch 50 gramů váhy nestojí za řeč.

Každopádně řadu DOME bych doporučil až do vyšších hor nad hranici lesa... Jezdit s tímhle stanem po Karpatech je jako jezdit v mercedesu po našich silnicích (to je asi blbý přirovnání) - nebo chodit v gore bundě do hospody :). Osobně vlastním ještě MIDI 2,5 a využívám oba stany do různých podmínek.
PavlisBoHus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř led 27, 2010 18:38

Re: porovnání: Jurek Dome 2KM a Dome 2P

Příspěvekod Jary » úte bře 17, 2015 13:47

PavlisBoHus píše: Vlastním 2KM .......jedinou nevýhodou je, že přes tebe v noci spolubydlící leze na čůrání.

To je právě ono. Taky mám teď nějakého předchůdce MIDI 2.5 nebo TOP 2.5 A protože už se mnou nejezdí manželka (hlídá doma děti), ale většinou nějaký zpocený vousatý chlap, není to ono. Koukal jsem na MIDI 2.5 DUO nebo TOP 2.5 DUO v odlehčené verzi, tj. cca 3,2 kg a pak si všiml, že se stejnou váhou mohu mít i DOME 2 KM nebo 2P. (Samozřejmě ceny jsou už jinde, ale to až tak neřeším, pokud vím, že si kupuji kvalitu). Akorát, že nyní jsi mi potvrdil že 2KM má ten druhý vchod spíše pro parádu nebo jen na větrání, a 2P má zase ty předsíńky na vaření a úschovu batohů malé. Takže se možná obloukem vracím k 2.5 DUO, i když tam mi toho místa příjde zase až příliš a raděj bych o fous odlehčil.... Ideálně nějaký hybrid - šířka tak 140 cm (něco mezi 2.0 a 2.5), na jedné straně velká předsíń na vaření, na druhé malá apsida, ale jako plně funkční vchod. A váha pod 3 kg.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: porovnání: Jurek Dome 2KM a Dome 2P

Příspěvekod PavlisBoHus » stř bře 25, 2015 22:37

Jary píše:Ideálně nějaký hybrid - šířka tak 140 cm (něco mezi 2.0 a 2.5), na jedné straně velká předsíń na vaření, na druhé malá apsida, ale jako plně funkční vchod. A váha pod 3 kg.


Pokud se nepletu, tak kdysi měl Jurek v nabídce i kombinaci 1 stranu s předsíňkou a druhou s apsidou. To by jistě bylo pro tebe řešení. Myslím, že byla i varianta jen vchod bez apsidy, ale tohle bych asi nechtěl.
PavlisBoHus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř led 27, 2010 18:38

Re: porovnání: Jurek Dome 2KM a Dome 2P

Příspěvekod Jary » pát bře 27, 2015 12:01

Kdysi není dnes, oni jsou strašně ochotní, takže by si i něco takového dokázali ušít, ale samozřejmě by si to museli nechat patřičně zaplatit. Jen vchod bez ničeho, to je řešení toho 2KM a jak psal někdo výše, vpodstatě ten vchod nepoužívá, takže o ničem
Naposledy upravil mike dne pát bře 27, 2015 15:57, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01


Zpět na Stany