Tarp nebo jednoplášťový stan?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod sup » stř úno 19, 2014 21:42

V současnosti mám stan Jurek Mikro a posloužil mi dobře, ale váží dvě kila. Chtěl bych něco lehčího, ale aby se do toho zároveň vešly dvě osoby. V kategorii dvouplášťových stanů to asi nepůjde, tak uvažuji mezi jednoplášťovým stanem Hilleberg Rajd o váze 1000 g nebo Hilleberg Tarp 10 UL o váze 750 g. U tarpu na značce netrvám zato na váze ano a nic lehčího jsem nenašel. U toho stanu jsem jiný ekvivalentní výrobek nenašel.

Problém je samozřejmě to, že u jednoplášťového stanu se bude hodně kondezovat voda uvnitř. Zase si ale říkám, že když neprší nebo nejsou v okolí komáři, lze ponechat otevřené vlezy a to by mělo kondenzaci vyřešit. U tarpu kondenzace problém není, ale nejsem si jist, zda člověk ochrání při silné bouřce s vichrem a kroupami. Podle reakcí na webu je kondenzace problém hlavně při teplotách pod nulou a při bezvětří - já bych ho měl spíš na léto do hor (ale ne vyloženě do velehor), kde zas takvá zima a bezvětří spíše nebývá. Váhový rozdíl už není tak velký, protože k tarpu bych musel mít kolíky, takže to vyjde na nějakých 850 oproti 1000 gramům. Cenový rozdíl je značný, ale to bych pro teď pominul. Máte s těmi výrobky (nebo obdobnými) někdo nějaké zkušenosti? Popřípadě nějaké fundované názory?
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod dudy » čtv úno 20, 2014 7:13

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod sup » čtv úno 20, 2014 22:59

Hm, ten Jurek nevypadá špatně, to je divné, že jsme ho přehlédl, když jsem specificky u Jurka tarp hledal.

Ten stan se mi moc nelíbí, nemá vůbec předsíňku. Dozvěděl jsem ještě o tomhle: http://www.wildearth.com.au/buy/sea-to- ... n/aspecDUO , na tom je právě předsíňka, což se mi zamlouvá.

Hlavně ale řeším, jak to vydrží horské bouřky. Nechci s ním chodit na ledovce ani do terénu, co je tak skalnatý, že tam nezapíchnu kolíky, ale něco jako HRP nebo Haute Route nebo třeba Kavkaz bych s ním rád byl schopen prochodit. Mikro je na to ozkoušený, dává to. U Tarpů a jednoplášťových ultralehkých stanů pořád nevím, jak odolají silným větrům a kroupám. Nějaké zkušenosti? Američani vypadají, že to používají jenom v nížinách.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod sup » pát úno 21, 2014 0:24

Pak jsme ještě objevil takhle lehké dvouplášťové stany: http://www.campsaver.com/voyager-ultra-2-tent takže paleta možností je od tarpu od Jurka za 2000 až po dvouplášťový stan za 30 000, tak to už opravdu nevím, co si koupit.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod budo » pát úno 21, 2014 10:43

Doporučuju Ti prohlídnout si http://www.tarptent.com - do ČR je dováží http://www.nalehko.com - jsou velmi variabilní, lehký a taky dobře odolávají silnému větru.

Ohledně toho tarpu - od Hannahu mám tarp ve stejném střihu, ale za cca 600 místo za 4500 - tyče k tomu nenosím, stavím to na hůlky, které mám stejně s sebou. Jeho Váha bez holí a kolíků je 677g. Když si k tomu vezmeš 2 šňůry z 2mm repky, což je pár gramů (řekněme max 20) a 8 kolíků na plný vypnutí (moje běžné stanové duralové jsou po 15g, to je celkem 120g), tak seš za pár korun na skvělý váze. Dávat za takovej tarp 4500 mi připadá zcestný.

Být tebou, pokud jsi připravený utratit větší sumu, vzal bych ten TarpTent. Uživatelů, kteří ho tady na fóru mají, pár je. Vzpomenu si třeba na wawrika.
Naposledy upravil budo dne čtv úno 27, 2014 20:22, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod mskultet » čtv úno 27, 2014 20:09

Před časem jsem tu v jiném vlákně řešil velice podobnou otázku. Vybíral jsem mezi DoubleRainbow od Tarptentu a Shelter LT od MountainSmith.

Nakonec jsem se rozhodl pro Shelter LT. Mám ho necelé dva týdny a ještě jsem v něm nespal, ale je to fakt hangár. Tarptent se mi moc líbil, ale našel jsem pár takových nejistot. V recenzích se často píše o perfektním přístupu Henryho při reklamacích, ale bohužel se právě i dost těch reklamací objevilo. I wawrik píše o dost odlišné kvalitě provedení. Kdyby to nebylo tak daleko, asi bych se toho nebál, ale řešit jakoukoli reklamaci do USA ochoten nejsem. Je fakt, že hned po objednání se na serveru nalehko.com objevila anketa na TarpTenty. Třeba je fakt budou dovážet.

Letos v červnu se Shelterem pojedu opět na Kavkaz. V červnu tam prší prakticky denně. Když jsem tam byl naposledy, tak nám z 21 dní jen dva dni nepršelo. Jednou pršelo i dva a půl dne v kuse. Jsem přesvědčen, že právě častý déšť, vybálení i balení v dešti hovoří právě pro tarpy, proti klasickým stanům. Ale jak říkám, mám ho hodně krátce... uvidíme.
mskultet
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: sob úno 9, 2013 22:51

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod sup » čtv úno 27, 2014 20:29

Díky za tip nalehko.com, to vypadá moc sympaticky. Doublerainbow se mi taky moc líbí a není ani tak drahý.

Mně se tarpy líbí, vypadají vzdušně a prostorně. Na druhou stranu se ale bojím hmyzu, protože se mi docela stává, že spím někde, kde jsou komáři (nebo mušky) a taky se bojím toho, že pod tarp nateče při opravdu velkém lijáku voda. Nemůžu o sobě říct, že bych měl talent na to vybírat místa, kde se zaručeně nevytvoří jezírko. Pokud sem dáš pak zkušenosti, rozhodně jimi nepohrdnu. Jaké je to tvoje původní vlákno?
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod mskultet » čtv úno 27, 2014 20:56

Vlákno jsem nezakládal, řešili jsme to tady: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Nad hmyzem a celkově breberama jsem taky přemýšlel, ale nijak zvlášť to zas neřeším. Stejně rád spím pod šírem. Ať je to v Gruzii, v Turecku, nebo třeba na Berounce. Komáři jsou svině, kamarád měl i štíra v předsíňce, ale já jsem přesvědčenej, že člověk vydrží ohodně víc, než si myslí.
mskultet
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: sob úno 9, 2013 22:51

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod wawrik » stř zář 28, 2016 17:20

Existuje nejaký tarp alebo tkanina, ktorá sa aspoň blíži hmotnosti cubenu, ale je tmavá? Ideálne čierna, ale to by som asi chcel priveľa, tak by som sa uspokojil trebárs aj s tmavozelenou :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod Yopo » čtv zář 29, 2016 7:06

existuju 7 denierove a 10 denierove nylony - dokonca v ciernej farbe
hmotnost je cca 20g, nemaju vsak silikonovy zater, maju iba DWR
na celtu nie prilis vhodne - silnejsi dazd to preprsi
lepsi je 20 den nylon so zaterom (36g) - mam odskusane
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod booze » pát zář 30, 2016 11:46

A co padakovina? Daji se sehnat pomerne velke zbytky v ruznych barvach.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tarp nebo jednoplášťový stan?

Příspěvekod wawrik » pát zář 30, 2016 11:57

Ten čierny silnylon, čo postoval Yopo, mi bude asi stačiť, aj keď 3×3 m má skoro pol kila :(( Nejako som mal zafixované, že také tenké silnylony sa nedajú farbiť, resp. ich rýchlo ničí UV, tak sa nerobia (čo sa ukázalo ako blbosť).

Obom dík za tipy.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Zpět na Stany