Důležitost samonosnosti

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Důležitost samonosnosti

Příspěvekod fastbalu » sob říj 5, 2013 14:27

Ahoj tak po dlouhém a útrpném vybírání stanu pro jednoho my vykristalizovaly dva kandidáti- MSR Hubba a Jurek ulli 1 , vede jurek ( ale jen kvůli ceně), jenže není samonosný , procestovala jsem Ukrajinu , Korsiku, Rumunsko, Bosnu atd. se samonosným stanem( no name) , ale vlastně mi nepřišlo, že bych tu samonosnost nějak hodně využívala, jak jste na tom vy ? A v čem je tak moc přínosná a je opravdu tak nezbytná ? A za další to síťované tropiko ? Do teď jsem měla jen malej horní vršek síťovaný a jinak plnej , je to takovej rozdíl v komfortu ? Díky za rady .
Všude dobře, ale na horách nejlépe ....
fastbalu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob říj 5, 2013 14:16

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod Vachon » sob říj 5, 2013 16:04

Samonosnost je dobrá v hodně silném větru, případně tam, kde není možné dokonalé ukotvení. Nejde přitom jen o samotnou stabilitu stanu, ale i jeho stavění/bourání ve větru (samonosný můžeš např. postavit někde v relativním závětří a pak ho celkem bezpečně donést nebo dotáhnout na místo usazení). Nevím jestli se v takovém prostředí pohybuješ, podle seznamu destinací je dost možné že ne.
Síťování má vliv na odvětrávání, resp. kondenzaci. Nakolik ho využiješ opět záleží na podmínkách, ve kterých stan používáš. Záleží ale i na materiálu vnitřní vrstvy, může být dostatečně prodyšný i bez "zjevného" síťování (pak je ale materiál zpravidla dražší).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod fastbalu » sob říj 5, 2013 17:30

jj diky to jsem si myslela , asi zvítězí ten jurek, protože do opravdu krajních podmínek se nechystám sama, v tomto asi ustoupím , ale stejně plánuji kupovat stan i pro dva ( ten náš je v hrozném stavu) bude to také jurek, ale nějaký lepší.
Všude dobře, ale na horách nejlépe ....
fastbalu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob říj 5, 2013 14:16

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod Vachon » sob říj 5, 2013 18:42

Když už bereš v lékárničce antikoncepci a kondom, tak by se asi větší stan opravdu hodil :twisted:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod fastbalu » sob říj 5, 2013 20:45

hele kondom je tam z různých jiných důvodů , a vzhledem k tomu jak je u mě dlouho ani na to jeho původní poslání není vhodný, já ho mám v KPZ hlavne jako rezervoár vody ale každý ho může použít dle jeho libosti zzzz :lol:
Všude dobře, ale na horách nejlépe ....
fastbalu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob říj 5, 2013 14:16

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod šíp » sob říj 5, 2013 20:47

fastbalu píše:hele kondom ... já ho mám v KPZ hlavne jako rezervoár vody

Rezervoár jaké vody? :shock:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod Zdéňa » sob říj 5, 2013 20:48

Je fakt, že na to bacha, prošlá životnost a jaký by to pak mělo následky :twisted:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod fps » ned říj 6, 2013 9:12

fastbalu píše:A v čem je tak moc přínosná a je opravdu tak nezbytná ?

přínos proti nesamonosným stanu je ve všem co napsal Vachon, samonosné stany jsou prostě jednodušší a komfortnější na stavbu, samonosné stany mají minimum kolíku které ti stačí k jeho vypnutí, a není problém takový stan vypnout třeba na sněhu, pro mě je samonosnost nezbytná, já bych jiný než samonosný stan nekupoval
fastbalu píše:asi zvítězí ten jurek

nejdříve si naživo prohlédni MSR Hubba a Jurek ulli 1, a pak se teprve rozhoduj, nepochybuji o tom že až je oba zhlédneš naživo, tak si koupíš MSR Hubba, pokut ti tedy nejde o peníze, ale jde ti o kvalitu, podle mě je MSR Hubba po všech stránkách o třídu lepši
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod wawrik » ned říj 6, 2013 13:39

fps píše:... samonosné stany jsou prostě jednodušší a komfortnější na stavbu, samonosné stany mají minimum kolíku které ti stačí k jeho vypnutí, a není problém takový stan vypnout třeba na sněhu, pro mě je samonosnost nezbytná, já bych jiný než samonosný stan nekupoval
Jednoduchosť so samonosnosťou nijako nesúvisí, komfortnejšie na stavbu tiež nie sú. To súvisí skôr s exoskeletmi. Existuje kopec stanov, ktoré treba kolíkovať, pritom sa postavia ľahšie a rýchlejšie ako samonosné.

Mimochodom, Hubba tiež nie je samonosný, predsienku treba predsa uchytiť kolíkom.

Výhoda samonosnosti vo vetre je okrem Vachonom spomínanej stavby v závetrí najmä tá, že keď ti u takého stanu vietor vytrhne kolík (trebárs aj všetky), stan sa ti vo vetre neposkladá a nezavalí ťa.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod budo » ned říj 6, 2013 15:22

Ohledně rad některých zdejších uzivatelů věz, že jsou schopni doporučovat bezvýhradně jen a pouze to, co používají oni sami a to bez ohledu na tvou běžnou destinaci, způsob využití, priority i specifikaci. Jsou schopni ti doporučit stejný stan do Alp, Jižních Čech, na Island i do Španělska. Pokud se nebojíš nejít s konvenčním proudem a zamyslet se nad výběrem řešení, které ti nabídne více benefitů, prohlédni si MountainSmith. Jsem na cestě z Orlických hor, kde jsem měl možnost jej v praxi posoudit a vřele jej doporučuji k posouzení jako velmi silného kandidáta. Více podrobností rád poskytnu později. Teď píšu z mobilu.

EDIT: Doplňuji odkaz: Mountainsmith Shelter LT
Naposledy upravil budo dne ned říj 6, 2013 19:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re:

Příspěvekod dudy » ned říj 6, 2013 18:45

budo píše:Ohledně rad některých zdejších uzivatelů věz, že jsou schopni doporučovat bezvýhradně jen a pouze to, co používají oni sami.........

Tebe musel ten fps fakt nasrat.

budo píše:....Pokud se nebojíš nejít s konvenčním proudem a zamyslet se nad výběrem řešení, které ti nabídne více benefitů, prohlédni si MountainSmith.......

A teď děláš co? Doporučuješ něco co se líbí Tobě.

Navíc fastbalu píše: "vykristalizovaly dva kandidáti- MSR Hubba a Jurek ulli 1 , vede jurek ( ale jen kvůli ceně), jenže není samonosný" a v tomto světle zdá se býti rada fps, ohledně MSR relevantní.
Akorát, že samonosný není ani jeden z nich. U obou se vypíná předsíň a bez zakolíkování stojej jak schlíplá koza.

A za mě.
Já taky samonosnost nevyžaduju. Stany se daj stavět i za pomoci šutrů, hůlek, cepínů atd. Nadto plně samonosnejch stanů je minimum a i ty je lepší pro ideální funkčnost šponovat kulíkama, šutrovím apod.
Za třicet let jsem absolutní samonosnost nezaznamenal. Ani na Mácháči, ani v poušti Mongólie, ani na Ťaňovi Šaňovi či na Kaukazusu.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod budo » ned říj 6, 2013 19:15

Hele dudy, ja sice nevim, co si tady furt lecis, proc vsechno zenes do konkretni osobni roviny a proc se potrebujes s nekym dostavat do vyhrocenych debat. Co ale vim urcite, ze na Tvuj zpusob komunikace nepristoupim. A tohle pisu aniz bych si dal praci a docetl Tvuj predchozi post.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Důležitost samonosnosti

Příspěvekod deckardph » ned říj 6, 2013 19:34

Jurek ti nabizi lepsi moznosti opravy nez MSR
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever


Zpět na Stany