Stany a rychlost větru

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stany a rychlost větru

Příspěvekod martinnakole » sob zář 28, 2013 21:20

Nevíte někdo, na jakou rychlost větru se běžně navrhujou (a snad i testujou) stany? Případně kde by to šlo dohledat u stanů Jurek?
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod martan » ned zář 29, 2013 19:09

zvedni telefon a zavolej jim.
osobně ale pochybuju, že je testují v tunelu.
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod martinnakole » ned zář 29, 2013 23:01

Zkusim jim napsat.

Chci dát na blog recenzi stanu Jurek AT 1.5 (snad se mi ještě letos poštěstí udělat nějaký fotky) a prostě by mě zajímalo, na jakou rychlost jsou běžně stany v podobný kategorii navrhovaný. A jeslti je rychlost větru 50 km/h něco, co by měl stan hravě zvládnout, nebo ne.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod Jimm22 » pon zář 30, 2013 15:53

Byl jsem se stanem Jurek Alp 2.0 letos v Rumunsku na Fagaraši a tohle byla jediná zato naprosto zásadní vada stanu. Foukalo tam dost, nevím kolik, ale víc jak těch 50km/h určitě.
Stan se díky tomu, že tyčky jsou uchyceny k tej vrchní nepromokavé plachtě jen jedním jediným suchým zipem a ještě s dost velikou vůlí pár cm skoro zplacatil.
Tyčky se mají snahu posouvat a při velkém větru byly skoro rovnoběžně, místo uvnitř bylo minimálně, stan nahnutý a kdyby rupl ten na každej tyčce jen jeden sucháč, tak stan spadne.
A přitom by stačilo tam dát těch suchej zipsů víc a stan by byl perfektně stabilní. Nouzově jsem stan musel vždy zajistit repkou, kterou jsem ty tyčky mezi sebou napnul (prostě stáhl k sobě a udělal uzel :D ), aby nemohly nikam sjíždět.
Nevím jestli jsem to vysvětlil dostatečně, tyčky prostě nedržely v rohu, ale posouvaly se mimo a to směrem doprostřed stanu. Jde na to zajištění použít ty provázky na vypnutí boků, ve větru je jakékoliv vypínání stejně zbytečné, stabilitě stanu to nijak nepomůže a stáhnutím prutů byl pak stan naprosto větruodolnej :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod martinnakole » pon zář 30, 2013 17:16

Já jsem v tom svym AT 1.5 musel nedávno přečkat noc, kdy foukalo (podle předpovědi i statistik) přes 30 mph, tzn. cca těch 50 km/h. Naštěstí se mi povedlo najít závětří, takže jsem se i celkem vyspal, ale k ránu se začal vítr otáčet a v nárazech se vždycky stočil tak, že foukal krásně proti tý delší straně stanu, která u úzkýho AT 1.5 funguje jako plachta. Se stanem to začalo pěkně lomcovat, tyčky v místě křížení se samozřejmě posouvaly ke straně, ale v těch nejhorších nárazech jsem vždycky stan "podržel" zevnitř, takže naprosto bez problémů přežil. Ale nejsem si jistej, jak by dopadl, kdybych se utábořil někde jinde, kde by těch 50 km/h a v nárazech nejspíš o něco víc foukalo celou noc. Prostě mi došlo, že vlastně vůbec nemám představu, co takovej stan vydrží, ani Jurek, ani obecně.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod Jimm22 » pon zář 30, 2013 17:42

Loni jsem byl se stanem Jurek Alp 2.5 a vzhledem k tomu, že to křížení prutů bylo skoro pod pravým úhlem, bal stan mnohem stabilnější. U tohoto 2.0 nebo tvýho 1.5 je úhel mezi prutama velmi velký a při větru zboku se pruty posouvají a stan začne být vevnitř dost nestabilní, nicméně dokud by ten pásek se suchým zipsem co drží pruty nerupl, stan nespadne. Každopádně já už je mám lehce natržené, takže nevím jak dlouho to vydrží. Chtěl jsem napsat na jurek jen aby věděli kde je opravdu velká slabina tohoto stanu, ještě jsem se k tomu nedostal. Třeba si to někdo přečte tu.
Aby to ale nevyznělo že stan je špatný, tak jinak obstál tak jak měl, neteklo do něj což jsem potřeboval a to pršelo 5 z 10 dnů a pokaždý byla i hrozná vichřice.
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod wawrik » pon zář 30, 2013 18:05

50 kmh je už pomerne silný vietor. Vaude u svojich Power Frame stanov s exoskeletom udáva testovanú odolnosť 80 kmh. A musím povedať, že ich odolnosť voči vetru je u bežných stanov ozaj nadpriemerná.

Inak na vietor sú obecne lepšie tunelové stany a prúty vonku. Ale nie každému vyhovujú, majú kopec iných nevýhod.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod brhel » pon zář 30, 2013 18:13

Velmi je důležité, jak je stan vysoký. Vítr se může prohánět až v určité výšce nad zemí.
Jurek má výšku stanů i 95 cm a ty asi ve větru vydří mnohem víc, než nějaký stan vyšší výrazně víc než metr.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Stany a rychlost větru

Příspěvekod martinnakole » pon zář 30, 2013 22:39

Jimm: ty pásky na pruty jsem vůbec neměl zapnutý. Že jsem je měl zapnout, mi došlo až někdy k ránu, kdy ale bylo na předělávání stanu pozdě, protože fakt hrozně pršelo. A taky jsem to teda neměl ukotvený šňůrama, docela by mě zajímalo, jakej maj na stabilitu vliv...
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem


Zpět na Stany