Stany Jurek pro dva a skladovani veci

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod ondravojta » ned srp 18, 2013 22:53

Ahoj,
chtěl bych koupit nějaký stan pro dva, jak na vandry, tak hlavně na ježdění na kole. Nějak jsem propásl výstavu v Letňanech, která by mi asi docela pomohla. Rozhoduji se hlavně mezi Jurky Midi a Atak (ještě jsem dlouho koukal po Pinguin Gemini 150). Zajímalo by mě, jak je to s uskladněním krosen nebo poměrně rozměrných cyklobrašen v těchto stanech.

Vejdou se dva lidi nějak pohodlně do Ataku 2.5 i s věcma? Apsida je malá, jak jsem se dočetl, takže počítám, že by byly uvnitř. Nebo by byla lepší volba Atak 3.5? U Midi uvažuji jen velikost 2.5, ale spíše se dvěma vchody z důvodu orientace spaní. Odrazuje mě ale obtížnější lezení do stanu, tvoření lavůrku nad vchodem a to, že s mými cca 187cm často skončím s nohami dotýkajícími se stěny, což je u Midi větší problém než u Ataku.

Vím, že se tu tyto stany dost probíraly, ale nějak se podle toho nedokážu rozhodnout. Je blbost kupovat stan pro 3.5 osob kvůli báglům? Jsou nějaké nevýhody uskladnění věcí uvnitř, než v předsíňce? Mě totiž až na horší přístup z venku napadají spíš nevýhody.

Děkuji
ondravojta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned črc 18, 2010 21:26

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod [b2e] » pon srp 19, 2013 11:05

Mam Jurek Alp 2 (prvni verze, ktera je sirsi), rozmerove i designove totozny jako nynejsi Atak 2.5, a nikdy nebyl nejakej zasadni problem s batohama.
Varianta 1 je, ze das oba batohy podel jedne steny a pak pohodlne ve dvou spis na zbylych 2/3 sirky., varianta 2 je, ze das batohy do obou rohu u nohou a potom spite do pismene V.
Pravdou je, ze me tento koncept uz docela rozciluje, protoze steny u tohoto typu stanu jsou sikme a ubiraji prostor ve stanu (batohy jsou tak temer vzdy nalepene na stenu a v tomto miste se dotyka vnitrni stan tropika, coz neni idealni).
Takze na pristi sezonu planuju vymenit Jurka za MSR Hubba Hubba (ale jsou i levnejsi stany stejne konstrukce - napr. Pinguin Aero 2 nebo Ferrino Chaos 2), ktery je reseny jednak lepsi konstrukci, ktera sikme steny eliminuje a druhak ma dva vchody s pul-predsinkou (neco mezi skutecnou predsinkou a apsidou), ve ktere je taky dost mista. V praxi je tak ve 130cm sirokem Hubba Hubba na spani s batohy vic efektivne vyuzitelneho mista nez ve 150cm (160?) Jurkovi s batohy vevnitr. Nemluve o hmotnosti a dalsich vychytavkach.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod ondravojta » pon srp 19, 2013 18:06

Ten Pinguin Aero 2 se mi moc líbí, ale až na jednu věc - celosíťkovej vnitřek. Docela bych se bál zničení, ale hlavně zimy. Chtěl bych stan, ve kterém půjde přespat v chladnu i v horším spacáku. Přijde mi, že vždy docela výrazně poznám i otevření vchodu na síťku.

Nemohl byste ještě někdo pohovořit o tom, jaké to ve mnou vybíraných stanech s místem - jak se vejde bagáž a jestli jsou ok pro trochu delšího člověka (cca 187 cm, jak jsem psal). Případně doporučit nějakou další alternativu... Zatím jsem si nejvíce hledal o Ataku a Midi od Jurka, Gemini 150 a Aeru 2 od Pinguinu a Trekkeru 2 od Hannahu.

Požadavky: 1. Nejprve se staví vnitřní stan, 2. dostatečný prostor pro 2 osoby+věci, 3. hmotnost, 4. kvalita, 5. zelená (nenápadná) barva

Můj favorit je asi Atak 2.5 duo. Ale byl bych nerad, kdyby se tam dalo naskládat leda tak, že člověk spí připláclej na batohy a batohy tlačí stěny na tropiko, jak psal b2e.
ondravojta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned črc 18, 2010 21:26

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod Luke » pon srp 19, 2013 18:51

Ahoj, zkusím se podělit o mé zkušenosti :)

Mám Atak 2.5 Duo a pro představu měřím cca 183 cm a váha 95 kg. V létě s ním vyrážím na cca 4-týdenní akce po světě a vždy jsme se tam ve dvou s batohem vešli v pohodě :)

Batohy máme v rozích u stěn u nohou a spíme, jak píše b2e takzvaně do véčka. Když se stan pořádně vypne, tak se mi stává fakt minimálně, že se tropiko nalepí na vnitřní stan. Takže co se týče místa ve dvou lidech s batohy bych v tom žádný problém neviděl :) V Rumunsku jsem v tom jeden týden spali i ve třech (bez batohů).

Jako nevýhodu Ataku vidím v tom, že když prší, tak nejde vařit v předsíňce (to mě docela štve :( ). Takže můj další stan bude mít předsíňku, kde se dá vařit aniž by pršelo do stanu :)

L.
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod Karel1892 » úte zář 17, 2013 21:15

Já mám už 8 let pinguin Gemni 150 a až na to že je teda o něco těžší než konkurence tak maximální spokojenost byl se mnou na několika akcích na 2-3 týdny. Zpravidla sme byli ve dvou a co se týče vnitřního prostoru tak je perfektní. Hlavní výhoda sou dvě prostorný předsíňky do kterých je jak ze stanu tak z venku skvělej přístup, krosny jsme měli vždycky v půlce předsíňky a v pohodě . V zimě sme v něm jednou spali ve třech batohy zase v klidu v předsíňkách a uvnitř sice bylo trochu těsněji ale to bylo v zimě spíš do plusu.. :) Jinak zauvažoval bych i o variantě "Gemni 150 extreme" , ktera je oproti Atak 2.5 Duo těžší už jen o 400g a má lepší pruty a tropiko(teda než klasická verze gemni)... Jako vím že 600g je někdy dost ale záleží jestli dáš přednost komfortu a nebo jedeš hodně na minimální váhu...Já zvolil větší prostornost a nikdy sem nelitoval...
Karel1892
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 2, 2011 23:17

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod brhel » stř zář 18, 2013 17:34

Já mám Jurek Midi 2 Duo a jelikož nejsem obr, vlezu se do něj v pohodě. Do předsíně se vlezou dvě velké krosny. Stan fajn, i když asi trochu těžší na váze.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod ondravojta » stř zář 18, 2013 19:02

Nakonec sem koupil Atak 2.5 Duo. Zatím jsem ho neměl možnost vyzkoušet na ostro s krosnama nebo brašnama na kolo, ale vozil se aspoň autem. Dva jsme tam spali pohodlně s malejma batohama a myslim, že ani s většíma by nebyl vůbec problém. Na délku taky supr a navíc díky podélné orientaci nevadí, když se člověk opře o stěnu. Apsidy jsou fakt tak akorát na boty. Na druhou stranu díky nim člověk leze do/ze stanu fakt komfortně a ani na sebe nevylévá žádnou vodu, když zaprší. Nevýhodou mimo minimálního úložného prostoru je pak to, že když leje a člověk leze do stanu, tak prostě prší dovnitř ... klasicky na spacák, když už tam je hozenej a je potřeba zalejzat fakt rychle.

Co mně jinak zaujalo (nejsem žádnej odborník přes stany):
+ Ten obal na stan alá lodní vak mi přijde fakt šikovnej a člověk do něj dokáže stan narvat i bez položení na zem a skládání. Taky odpadají problémy se zipem - rozbití, skřípnutí látky.
+ Suchej zip na vnější straně vchodu. Nevim, jestli jsem odhalil jeho pravej účel, ale používal sem ho tak, že jsem tu stěnu jakoby ohrnul a vytvořil tak žlábek, aby na člověka nekapala voda, když vylézá.
+ Větrání ve spodních rozích ... je příjemné mít hlavu na čerstvém vzduchu. Škoda, že druhá osoba ho má u nohou.
- Síťovaná polička na stropě je dost malá a navíc není vůbec pružná. Když se tam dá něco lehčího, tak to pořád padá. Je to nutné zatížit nebo nějak podomácku upravit. Možná se to ale časem vytahá.
ondravojta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned črc 18, 2010 21:26

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod brhel » stř zář 18, 2013 21:14

já si ke stanu dokoupil samostatný obal na stan a samostatný obal na tropiko, takže to můžu pěkně zabalený rozdělit do dvou batohů :wink:
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Stany Jurek pro dva a skladovani veci

Příspěvekod [b2e] » čtv zář 19, 2013 10:25

Ten stan se da pohodlne celej zabalit jen do jednoho z techto obalu do takoveho maleho kratkeho kompaktniho valce, kdyz prijdes na ten system. Delam to tak uz nekolik let.
(Druhej clovek pak muze tahnout tycky, pokud jde o rozdelovani.)
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34


Zpět na Stany