Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » sob zář 17, 2022 21:28

FrantaB píše:Ad Lanshan2..
+1 :)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Quido » pát říj 14, 2022 9:09

snad tu informaci sem zaradim spravne...

Prave jsem se dozvedel pri komunikaci s HUDY, ze stan MSR Hubba Hubba mel do nedavna podlazku z 40D, a nyni uz je tam 30D ripstop nylon 3000 mm DuraShield polyuretan & DWR... mne akorat nestymuje, ze se nezmenil udaj o hmotnosti... a potom - bude odolnost a zivotnost opravdu zhruba stejna, jak tvrdi v HUDY?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod lemcik » stř pro 14, 2022 22:19

Ahoj,
sháním nějaký ultralehký stan pro dvě osoby (do 2 kg). Cenou bych ideálně nechtěla přesáhnout 6000,-.
Problém je, že většina stanů, které jsem našla, mají délku předsíňky 210-215 cm max. Přítel měří 196 cm, takže pokud platí, že ta délka má být +25 cm, potřebovala bych alespoň 220 cm dlouhý vnitřek stanu (+ ještě předsíňku na krosny). Myslíte, že tahle podmínka je fakt nutná, nebo třeba 210 cm na délku je OK? (Líbil se mi tento: https://studentskevychytavky.cz/cs/stan ... eleny.html)

Našla jsem jeden stan, který vypadá na první pohled ideálně, jenže je od HUSKY. Narazila jsem na negativní recenze na tuhle firmu, že ta kvalita vůbec neopovídá tomu, co píší. Jenže všechny ty příspěvky, co to zmiňovaly, byly max z roku 2016. Máte tu někdo s HUSKY novější negativní zkušenosti, nebo se už polepšili? Nebo ideálně rovnou se stanem HUSKY Sawaj Camel 2 (třeba i jestli je fakt uvnitř dlouhý 225 cm?)?
https://www.4camping.cz/p/stan-sawaj-ca ... BwE#zelena

Se stany nemám moc zkušeností, zatím jsem jezdila s hodně starým, který se ale dost pronesl, tak bych chtěla nějakou lehčí variantu. Tak kdybyste někdo o něčem takovém věděl, budu ráda :)

Klidně bych i riskla ten od HUSKY, kdyby o nic nešlo, ale chceme jet na dlouhý trek do Skotska, což je asi ohledně děště dost zátěžové, a nechci zůstat totálně promočená uprostřed ničeho :D

Předem moc děkuji :)
lemcik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 14, 2022 21:47

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » stř pro 14, 2022 22:30

Za 6 tisíc těžko pořídíš kvalitní ultralehký stan..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mitau » stř pro 14, 2022 23:33

Naturehike Cloud Up 2 je snad nejpopularnejsi stan mezi "budget UL" komunitou. Driveho bylo potreba objednavat z Aliexpresu, dnes ho zjevne nekdo prodava i na ceskych eshopech - porovnej si cenu a pripadne u ceskych eshopu se ujisti, ze ho maji na sklade a akorat za tebe neudelaji objednavku na tom aliexpressu. Jak je popularni, tak by melo byt dost anglicky psanych zdroju, kde budou lidi diskutovat i pro jak dlouheho cloveka je jeste vhodny (reddit na to kupodivu celkem funguje).

Husky Sawaj neznam. Vsechny ty jejich stany z te rady mi davaji smysl, i kdyz to asi budou spis katalogovky z Ciny. Ale osobne bych se toho nebal.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mitau » stř pro 14, 2022 23:41

Resp. koukam ted jeste na ten Husky - trochu mi vadi umisteni vypinacich snur:
1) vypinaci snury po bocich zadniho vetrani jdou sice snadno udelat bez pridani svu, ale s vypnutim moc nepomuzou.
2) naopak mi chybi vypinaci snura uprostred te dlouhe strany. I na starsim Naturehike Cloud Up 1 je vypinaci snura alespon uprostred spodni hrany a je uzitecna. Nektere stany teto konstrukce maji dokonce vypinaci snuru uprostred te dlouhe strany, ocz pomuze s vnitrnim prostorem za vetru a obecne s tim, aby se tam nedotykala vnitrni a vnejsi strana

PS: "UL Budget" ma dva favority - Lanshan 2 a Naturehike Cloud Up 2
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv pro 15, 2022 8:46

lemcik
kompromis v delce bych nedelala, ono to na jednu noc rocne prezijes ale jinak se z toho muze stat dost upruz
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod lemcik » čtv pro 15, 2022 20:41

Díky moc všem :) Ještě se tedy pokusím kouknout po nějakých delších. Ten lanshan 2 vypadá dobře. :)
lemcik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 14, 2022 21:47

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaB » ned pro 18, 2022 19:32

Takže já ocituju svůj post z minulé stránky:

Ad Lanshan2: Těch 230 cm je délka podlážky vnitřního stanu, který je v bokorysu čistým trojúhelníkem. Téměř pravoúhlým rovnostranným, nemá na koncích prakticky žádnou svislici. Takže když chceš (a potřebuješ) 20 cm v nohách a u hlavy, aby vnitřní stan neležel na obličeji a neutlačoval spacák v nohách, jsi v tu ránu na použitelné délce 190. A to těch 20 cm je spíš tragédie než použitelný prostor.
Je to stan pro asiaty a menší holky, ne pro chlapa 185-190. V hezkém počasí to nevadí, za deště nebo v zimě to znamená promočený spacák, zimu na nohy a vůbec. Je to stan pro ty kdo neumí žít pod tarpem a pro ty, kteří propadali ze základní geometrie a počtů. Nemluvě o jeho starší verzi, která se honosila délkou tuším celých 210...



A třeba zachráním vztah, i když je to možná chyba.
Mám o deset čísel na výšku míň a dotlačit mi moje milá tenhle stan jakože je super dlouhý, tak ji bez nějakých velkých cavyků vyměním.
Lanshan 2 je na postavu do 175, při 180 nouzovka s nepohodlím a nad 180 absolutně nepoužitelný, leda jako letní protikomáří žďárák na kterém se hned nerýsuje každé poškrábání se na zadku...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 19, 2022 7:14

presne jak pise frantaB. prej novejsi verze je asi vetsi, ale ta stara je pohodlna tak pro me (168 cm:D) a kamos ma 182, co si ho koupil, pro vetsi osobu to je nepouzitelny.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod jirkamz » čtv led 5, 2023 3:17

Pohrávám si s myšlenkou, jestli nevyměnit stan za novější a trvanlivější, zatím je to jen taková úvaha. Mám ten problémový ročník MSR Elixír 2 co se řeší ve vedlejším fóru, kterýmu se pomalu loupe podlepení švů, i když zatím po opravě ještě jakš takš drží, ale nevím, nějak padá důvěra v něj. Tak váhám jestli se nemám pomalu dívat po novým.
Existuje nějaká adekvátní náhrada právě za Elixír 2 v podobný cenový relaci? Parametry mě stan plně vyhovoval, hlavně tím řešením vnitřního prostoru.
Vozím ho v kufru na motorce, často jen jako "nouzovou" takže zachovat skladnost Elixíru. Hmotnost je teoreticky jedno, ale když bych s ním třeba někdy vyrazil po svých, tak bude lepší se opět držet na hmotnosti jako má ten Elixír, lehčí a skladější samozřejmě vadit nebude :-).
Použití převážně v kempech po Evropě, ale snad brzo vyjde cesta do Norska, a taky do UK (Skotsko, Irsko) a snad jednou i Island :-)...
No teoreticky se ale nebráním ani úplně jiné konstrukci.
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » pát led 13, 2023 23:31

Zdravím, skúsim sa tu aj ja trošku zapojiť/popýtať, možno to padne na úrodnú pôdu :)
V prvom rade by som chcel podotknúť, že som tu na fóru strávil hodne hodín čítaním diskusií, hlavne v stanovej sekcii ale aj tak som sa rozhodol nadhotiť otázku.
Chystám sa tento rok (Červen) na Island na Laugavegur trail s prespávaním v stane v kempoch.
Stany čo mám doma niesu vhodné (Husky Falcon 2 - moc veľký a ťažký, Ferrino Lightent pro 1 - moc malý). Preto by som potreboval poradiť či postrčiť správnym smerom, keďže v podmienkach, ktoré sa tam dajú očakávať som ešte nemal tú česť stanovať.
Potrebujem niečo, najlepšie 2-miestne, ľahšie a skladné...samozrejme odolné voči Islandu. Rozpočet by som chcel zmestiť do 300-500€ (viem, nieje to asi úplne ideálne)
Z toho, čo som tu všetko vyčítal som si urobil aj nejaký obraz, ktorý vyzerá nasledovne:

Trekkertent Stealth 2 - ľahký, skladný, celkovo vyzerá fajn. Ale...neviem ako je na tom s odolnosťou voči silnému vetru a dažďu s príp. snehom (toho ale isto nebudú také kvanta, ale stan by sa uživil aj inde časom možno v snehovejších podmienkach). Keďže ho držia primárne turistické (či iné) palice a šnúry tak som si neni istý, či je to ideál voľba. Opravte ma ak sa mýlim.

MSR Hubba Hubba NX2 - Tento je síce už nad rozpočet no beztak aj ten sa sem dostal...ľahký, vyzerá pevne, samonosný...a síce nie až tak skladný. Jediné dve mínus cena (ale nič dobré nieje zadarmo) a fakt, že sa nedá poskladať najprv vonkajší plášť, čo by pri daždi mohol byť docela problém.

Ferrino Lightent pro 2 - Všimol som si, že ho niekto tu na fóre označil za šmejd (avšak bez argumentov) ale predsa ho tu mám. Dávam ho sem, lebo mám 1-miestnu verziu (ten som dostal) a zatiaľ sa javí dosť šikovne. Ale bol skúšaný iba za relatívne dobrých podmienok na dvojdňovej akcii. A tiež ho držia iba 2 tyčky na krajoch a našponované šnúry a teda neviem ako odolá horším, až extrémnym podmienkam.

So stanovaním v podmienkach, aké reálne hrozia na Islande skúsenosti ešte nemám a teda za každú radu či postreh budem vďačný.
Ešte taký dodatok...vôbec nerozumiem ako je to s vodným stĺpcom pri stanoch...väčšina stanov čo som pozeral má okolo 1500-3000mm...pričom lepšie bundy sa pohybujú tak 15000-20000+ ...ako to tu teda funguje?
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » sob led 14, 2023 12:33

Já mám doma dva jednoplášťové stany od SMD a na Island bych je nebral, systém stavby je dost podobný jako tomu Stealthu a to prostě na planinách s větrem nechceš ani náhodou.

Chceš dvoupláštový stan s pevnou konstrukcí. Na ten Stealth bych zapomenul hned. MSR to splňuje (ta konstrukce je stabilní i v silným větru). Ferrino to je taky jen takový tunel s nejistým výsledkem.

Nepíšeš jestli budeš ve stanu sám.

Mě se tady válí třeba Rock Empire Trail. Ta konstrukce je stejná jako u toho MSR (když se pomine ta roztahovací tyčka nahoře). Tohle stačí z mý zkušenosti do silnýho větru. Něco takovýho chceš.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » sob led 14, 2023 14:34

Budem v ňom sám a teda chcel by som sa doň zmestiť s výbavou a aby sa v ňom (predsieň alebo vnútri) dalo v prípade núdze aj niečo uvariť.
Na tom MSR ma jediné odrádza, že ak prídem za dažda s vetrom tak než ho postavím, tak v ňom bude už asi aj napršané. Ten Rock Empire vyzerá tiež fajn i keď tam je rovnaký problém ako s MSR. Mať samostatne stojacu vonkajšiu pláštenku ako ma napr ten Husky tak doň možno aj rovno idem, lebo tie rozmery a hmotnosť sú fakt super (ak teda neni na úkor toho slabo odolný silným dažďom)
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » sob led 14, 2023 15:13

To je problém s deštěm který se ale v podstatě nedá vyřešit. Buď jednopláštový/hybridní stan (ale tam se od podstaty hraje na váhu a za vichru to není zas tak skvělý), ale hodíš to na zem a napneš a dovnitř ti nenaprší. Na druhou stranu zase musíš rešit kondenzaci (mnohdy dost) a přes den sušit, protože když to sbalíš je to často pytel vody.

Dvouplášť to chce stavět rychle nebo počkat až to nejhorší přejde. Velikostně ti ty stany (pro jednu osobu se vším uvnitř) musí stačit.

Vařit jsem vařil u všeho všechno v předsíňkách a i uvnitř a dá se v podstatě vždy. Když budeš sám, budeš mít v předsíňcce jen boty, zbytek se ti vejde dovnitř.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Lipon » sob led 14, 2023 17:53

v žádném z výše uvedených stanů jsem nikdy nespal
byli jsme letos na Islandu s MSR Elixir 3 a s klidem můžu říct - skvělý stan
pokud jde o Laugavegur trek, nebudeš ho stavět nikdy na úplně planině ve vichřici - stanovat se dá jen u chat, co jsou po cestě; teda né že by tam bylo příjemný závětří, ale nebude to hukot jak na planině
vzhledem k tomu, že podloží je nahoře často kamenité nebo vyvřelinový písek, je dobrý stan přikotvit k velkým kamenům, na písku pak na kolíky naložit šutry, aby se to nevytahovalo
v Landmannalaugaru jsou stanová místa už od předchozích spáčů obložena kameny, takže to do stanu nepodfoukává

Hrafntinnusker je asi nejošidnější, je nejvýš, ale i tam jsou kolem placu na stany zídky z kamenů jako provizorní závětří - my jsme měli kliku, že byly poslední 3 místa na chatě volný a noční vichřici jsme nespali ve stanu - pár jich tam ale postavených bylo
Hvanngil, Emstrur i Thorsmork jsou v údolíčkách pod hřebenem, tak to tam neni tak hrozný

na Emstrur jsme zažili silný vítr a déšť, MSR v pohodě, nikde se nic neuvolnilo - tam bylo pískové podloží, šutry na kolíky stačily, písek má výhodu, že voda se hned vsakovala a stan tak nestál v louži, jako v Landmannalaugaru - stan se ve větru samozřejmě hýbal, ale nic nestandardního, stěny se vždycky trochu naklonily a zas vrátily do původní polohy

pak jsme stanovali pár nocí ve Víku, velký kemp, zatravněné plochy - deště dost, vítr normální, ve stanu sucho
nikdy jsme tedy nestavěli v lijáku, většinou jsme stihli úplně za sucha případně nám až třeba při kotvení začalo poprchávat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » sob led 14, 2023 21:00

Vy jste šli letos Laugavegur? A jak jste se dostali do Landmannalaugaru? Dyť tam se dá dostat jen po Fkových silnicích. A ty se otevírají až někdy od června, ne?

Navíc v tuhle dobu bych se to bál jít, a to jsem to šel asi 3x. Teď to tam bude docela krutý.

Jinak já to shodou okolností šel taky s Elixírem. Ale jen dvoumístným. A taky vydržel v pohodě. To s těma kamennýma zídkama je pravda. Hodně to pomáhá. Stačí i 20cm vysoké. Je potřeba kouknout, odkud fouká a podle toho orientovat stan. Na návětrné straně vždycky tropiko stáhnu více k zemi a stačí pak i pár kamenů na sobě a dost to pomůže. Jinak na tom podloží (kámen, láva, lávová drť se samonosná konstrukce fakt hodí.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » sob led 14, 2023 23:51

Kjuba: :D
Ale i v zimě se tam chodí, tedy spíš jezdí, ne? Si pamatuju, že jsem četla nějakou nabídku cestovky. I když to možná nebyl leden ale asi až únor :)
Myslím, že jsem četla i o traverzu z Akureyri až do Landmannalaugaru a dál k pobřeží.
Mít na Islandu nějaké zázemí, tak by mě to asi dost lákalo :D Ale s naším stylem cestování je to nereálný, tak třeba v příštím životě :)

Dudko: Do těchto podmínek asi nehledáš stan tak úplně lehký a utraskladný, ale hlavně odolný. Z těch Tebou zmiňovaných též žádný osobně neznám, nám dobře posloužil Terra Nova Voyager. Ale má i své mouchy, takže nemůžu na 100% doporučit. Každopádně semigeodetická konstrukce je držák. Nicméně zkušený islandský matador wawrik (už sem nechodí) si velmi pochvaloval stany od Tarptent.

Co se týče spaní ve stanu u chat - při větrném počasí bych se vyhnula Liponem zmiňované Hrafntinnusker. Tam může být velice nevlídno, navíc i v létě jsme tam zažili hodně sněhu. K tomu hnusný vlhký počasí, nic, kde by člověk chtěl trávit noc.
A druhá chata, kde bych za hodně silnýho větru raději nekempila, je Álfavatn. My dva dny čekali na zlepšení podmínek v údolíčkách kus nad ní, i tam jsme museli při změně směru větru (což je na Islandu překvapivě častá záležitost), přetáčet stan do lepší polohy. Ovšem na tábořišti u chaty dle očitého svědka (který to vtipně pozoroval z chaty, kam se naštěstí vetřel), lítaly stany a lámaly se tyčky.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » ned led 15, 2023 0:07

sob: Já fakt nevím. F roads jsou zavřené a dle mě se není jak dostat do Landmannalaugaru. Možná na vlastní nebezpečí, že Tě tam někdo z místních na otočku hodí. Ale nás jednou v zimě vyhnali policajti z Fkové cesty (po dobrém). A to bylo v lehčím terénu než toto. Jako dá se to jít i obráceně, ale nezačínat v Þórsmörku, ale ve Skógaru. Ten je na Ring Roadu, který je otevřený celoročně (když není sněhová kalamita). V tomto scénáři ale podle mě bídně zhyneš nejpozději v LL. Kde Tě najdou na jaře :-)

Btw. lítat stany, praskat tyčky, lidi spát na zemi na záchodech a ve sprchách.... Tohle všechno jsem tam taky viděl. :-)

Dost by mě to zajímalo, jestli to teda jde jít i teď v lednu. Ale je možný, že už to jde.

Jinak známý šel trasu z Víku do Akureyri. Dle něho 2/3 trasy nuda, zbytek dobrý. Mě to neláká.

P.S. Ale i kdyby šlo ten Laugavegur jít, tak já bych se na to asi vyprdl. Tam to může úplně lehce v tuhle dobu skončit dost blbě. Tam může fakt několik dní v kuse fučet jak blázen a sněžit. Den, dva se to v tom stanu dá vydržet. Ale třeba 5 nebo víc bych teda zažít nechtěl. Nehledě na to, že tam jsou úseky bez GSM signálu. Mě to jednou vytrestalo úplně poslední týden před uzavřením F roads. Byli jsme v LL a 3 dny tam tak vykosli, že jsem se z toho dával měsíc dohromady. Nedalo se od tamtud dostat.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » ned led 15, 2023 0:24

Jsem se teď otázala strýčka Gůgla, a sice to není to, co jsem tehdy našla (to byl opravdu přechod), tak mi z toho vyplývá, že se cesta do Landmannalaugar asi v zimě udržuje:
"Day 1: Reykjavík – Landmannalaugar
Early pick up from the accommodation at 7:30. Leaving Reykjavík we head east on the road towards Hellisheiði. After passing the village of Selfoss, we push north-west into Iceland’s interior, in the direction of the Atlantic rift. This road, the only road to the mountains that is cleared of snow, brings to Landmannalaugar where our vehicle drops us off. "


A dál to vůbec zkoumat nebudu, protože by mě to taky mohlo začít lákat. Ale momentálně plánuju, jak v únoru umrznout ve Femundsmarce, či přinejhorším v finským Kevu, takže žádnej Island, tfuj, že já to tu vůbec četla ... :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » ned led 15, 2023 0:34

Hmm, aha. No uvidíme, co napíše Lipon. Hele, co by neudělali pro turistu, že? Možná je tam už asfaltka. By mě zajímalo, kdo a jak tam pak ty zoufalce sbírá po trase. A za jaký peníz.:-)

Ale co já si pamatuju pár let zpátky, tak v sezóně jezdil denně autobus do LL. Mimo sezónu ne. Dokonce i chata u tábořiště se vyklízela a nebyla tam stála osádka. Jezdily tam jen, když to umožnilo počasí v terénních autech k tomu účelu upravených, členové geologické služby (mají tam stacionární GPS na měření pohybů a posunů terénu kvůli sopečné aktivitě) a obsluha meteorologické stanice.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » ned led 15, 2023 0:40

Lipon to má zcela jistě jako já - tedy, že nějakýho patnáctýho ledna jsou zážitky loňskýho roku stále ještě ono "letos" :wink: :D

Ale jako musím přiznat - fakt mě to děsně láká :-$ :-D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Lipon » ned led 15, 2023 1:48

Sobb na to kápla, "letos" znamená slabýho půlroku zpátky :-D
V Landmannalagauru jsme byli někdy těsně před koncem června 2022.

F roads jsem všude četl zprávy, že na podzim zavírají pro provoz. Z Thorsmorku jede poslední offroad bus na konci září.

O Alftavatn a tamním větru jsem četl od Wawrika, proto jsme si tam dali jen občerstvení a došli až na Hvanngil. Tam je to víc schovaný. I chatár tam říkal, že teprve před pár dny (tehdy, koncem června) dali chatu do kupy, že po zimě byli co opravovat. Přes zimu tam nikdo není.
Podle mě to přes zimu nejde jít. Nahoře bude tolik sněhu, že tyče nebudou vidět.
I koncem června nahoře kolem Hrafntinnusker bylo ještě dost sněhu, některé tyče byly ještě zapadané a šli jsme jen podle vyšlapané pěšiny.

Od Skógaru jsme šli kratší kus cesty směrem k Thorsmorku, pár km, na čumendu kolem vodopádů, a vzadu nahoře byl taky sníh.

V zimě bych se tam fakt nevydával. Po hlavní cestě asi jo, Vík a okolí nebo Jökulsárlón vypadá pod sněhem zajímavě.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » ned led 15, 2023 9:05

Jo. Přesně tak. Teď už mi to dává smysl.

Díky za upřesnění.

sob: Tak jasný, že je to lákavý to jít teď v zimě. Vůbec nepochybuju, že jste velmi nadprůměrně zkušení a zdatní zimochodci. Podle toho, kam a kdy jezdíte. Vy by jste to asi dali, ale to riziko za to podle mě nestojí.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » ned led 15, 2023 9:32

Tomas Hej aj tak to vyzerá zatiaľ ten MSR. I keď, na ich webe je dosť negatívnych recenzii ohľadom dostupnosti náhradných dielov/opráv. Ale to je zase skôr otázka na naše predajne či to u nás vedia zabezpečiť alebo nie. Ten Elixir vyzerá tiež fajn a cenovo prívetivejšie i keď je dosť ťažší. A vraj majú na tieto stany aj footprinty na samostatnú stavbu tropika, no sú vraj univerzálne a na ....

Lipon Ďakujem za docela podrobné informácie ohľadom stanovania tam, musím si to niekde zapísať :)
Keď je tam taký kamenistý terén tak nieje dobré si zobrať pod stan ešte tyvek či nejakú inú podložku?

Sobb Pravda, že nemôžem asi vyžadovať úplné ultra avšak aspon v rámci možností keďže budem žiaľ sám a tudiž si musím všetko ťahať ja.
Terra Nova vyzerá tiež fajn? ale tam pri dvojke tých 90cm šírky mi je už moc málo nakoľko po Islande bude stan využívaný občas aj vo dvojici plus pes. Cenovo je už tiež dosť vysoko.
Tarptenty pozriem ešte keď bude čas.
A nechcem moralizovať ale keď ste kempovali pri Álfavatn v údolíčkach jak píšeš, nieje kempovanie mimo kempovisko zakázané. Alebo v prípade takejto "núdze" sa to toleruje?
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod jirkamz » ned led 15, 2023 12:51

Dudko- Elixír je konstrukčně parádní stan, ale to že se mu po pár letech začne loupat podlepení švů, některým i už nepromokavá vrstva jinde na tropiku... To bych čekal při mým užití u takového stanu nejdřív tak za 15let.
Řeší se to docela často, pravděpodobně jen u modelů roku 2016-2017.
Sám pořád přemýšlím čím ho nahradit...? Nevím jestli by nebylo lepší vzít třeba nylonový se silikonozací?
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » ned led 15, 2023 15:16

Jo, to je známý problém. Já sám mám dokonce myslím stan vyrobený v tomto období a zatím je tropiko v pořádku. Mám teda tu šedou verzi. Jestli problém třeba není u zeleného. A očekávání, že je to stan na minimálně 15 let, je dle mě dost utopické. Za tyhle peníze v dnešní době něco takového prostě nedostaneš.

Je pravda, že v něm nemám naspáno moc. Nevím kolik, protože si to nepíšu. Budou to nějaké vyšší desítky nocí.

Ale myslím, že s novou verzí už problém není. Nebo se pletu? Pokud není, tak bych se nebál ho koupit. Zřejmě se nepovedla nějaká várka materiálu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod jirkamz » ned led 15, 2023 15:53

No problémový šedý tropiko jsem nikde nezaznamenal, jen zelený, takže šedý bude asi ok. Ten nový zatím vypadá ok, ale čert ví. Nevím jestli kupovat vpodstatě to stejný i když údajně bez problémů... Kdyby alespoň v MSR třeba nabízeli dál původní tropika, když o problémů určitě věděli.

Těch 15 let s tím že v tom spím když dobře tak týden v roce a pak je vysušený, uložený sbalený v suchu a stálý teplotě mě nepřijde nereálný. Navíc pořád to je stan z těch ne úplně levných a dá se říct že v podobným režimu zvládne těch 15 let i kdejaký stan z Tesca za pár stovek...
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » ned led 15, 2023 16:55

Tak by som ešte len doplniť...pozeral som tie Tarptent a veľmi zaujímavo vyzerá
https://www.tarptent.com/product/scarp-2/ Cenovo na úrovni MSR, postaviteľný celý v kuse, ľahký (resp s tyčkami na zvýšenú odolnosť vetru a snehu váhovo ťažší, ale ešte v norme - ~2,2kg), i keď zbalený nieje najmenší. Len som sa nedopátral ako znáša fakt že silné vetry (najviac som našiel údajne 40mph a tam to ním skoro nehlo)...samé pozitívne recenzie. Jediný problém, že u nás ho nik nemá a z ameriky by ma vďaka clu a dphčke mohol stáť pri preberaní ďalších 200€ čo je dosť.
Každopádne veľmi pekný kúsok.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » ned led 15, 2023 17:19

Tarptent se v ČR prodává, tak se zkus zeptat, zda by mohli objednat i zmíněný model..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Stany