Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaKrajta » stř čer 26, 2019 8:30

Pro zajímavost, Hilleberg má na příští rok nový "tarpový" stan na hůlky (nebo krátké tyčky) Anaris
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » stř čer 26, 2019 20:57

Už jednovrstvový model Rajd sa dal postaviť pomocou trekových paličiek, či vesiel. Pozerám, že vnútorný stan Anarisu nemá žiadne "plné" bočné steny vo výške hlavy, všetko sieťovina.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » pon črc 1, 2019 16:56

Tiger wall od BA v prevedeni cuben/carbon https://www.bigagnes.com/Tiger-Wall-2-Carbon
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 1, 2019 18:34

@Remy77, to už je oprávněně v Crazy UL kategorii :D

Proč to má vnitřní stan z plného nylonu místo klasické síťoviny (kromě větračky ze síťoviny u hlavy a na druhém konci hore)? Přílišná průhlednost té nejtenčí varianty cubenu, kterou použili? To by byl dobrý designový vtip (vytloukání klínu klínem, průhledné totálně neprodyšné tropiko neprůhledným neprodyšným vnitřkem). Nebo kvůli kondenzaci na tom cubenu, aby to tolik nekapalo skrz síťovinu? Každopádně divné.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » pon črc 1, 2019 22:12

BigAgnes použili cuben u FlyCreek modelu už minulý rok, nie?

Na stránke BigAgnes mohli dať podrobnejšie info k materiálu, výpis vlastností je fajn, ale je rovnako fajn je vedieť, aký typ cubenu, či nylonu na vnútornom stane použili.

Pretože, pretože je to dôležité. Minuloročný model mal ten najtenší cuben = 12g/m², čo si myslím, že je už hodne na hrane a človek by si sice chrochtal nad nízkou váhou, ale bál sa niekde zatrhnúť. 18g/m² je už lepší. Napr. u Zpacks používajú gramáž medzi 17 a 25g/m². takže by ma zaujímalo aký typ materiálu použili u BigAgnes.

FrantaKrajta píše:Proč to má vnitřní stan z plného nylonu místo klasické síťoviny (kromě větračky ze síťoviny u hlavy a na druhém konci hore)? Přílišná průhlednost té nejtenčí varianty cubenu, kterou použili? Nebo kvůli kondenzaci na tom cubenu, aby to tolik nekapalo skrz síťovinu?

> Kondenzácia - no neviem. Tarptent, či Zpacks majú modely dokonca bez vnútorného stanu. Tarptent u dvojvrstvového modelu Notch z cubenu má len čisto sieťovinu.

>Priehladnosť - ano, zníži ju. Takže by som sa klonil k tejto možnosti.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaKrajta » úte črc 2, 2019 11:05

@Stani, jo, některé modely mají s Cubenem už déle. Tenhle je myslím nový.

Ale to, že u stanu za 1000$ na rozdíl od jiných výrobců neudávají přesný materiál (gramáž) cubenu, nechápe víc lidí než jen ty :)

Možná bych se u takovéto konstrukce bál, že čím víc je ten cuben vypnutější (coz u konstrukce typu hubba bude mnohem víc, než u konstrukce typu áčko jako u stanů/tarpů zpacks a pod.), tím bude náchylnější na roztržení (třeba v místě prodřené dírky, vrchní polotyčkou v místě těch kapes při nějakém pořádném náporu větru nebo pádem větví a pod.), než trochu volnější stan nebo nylon/polyester (obojí je pružnější). Ale to je jen má čistá spekulace, rád si to nechám vyvrátit od zkušenějších s tím materiálem, a bude záležet na detailech a pevnosti té kapsy a uchycení vrchní polotyčky.

Kondenzaci nesrovnávám s jednovrstvým tarpem z cubenu, to ani nejde, ale čistě od pohledu s jejich stejným modelem z nylonu, který má vnitřní stan skoro celý ze síťoviny. U třísezóního stanu preferuju co nejvíc síťoviny (ostatně i u zimního). A cuben je totálně neprodyšný a nepromokavý (pokud vím, je to většinou kompozit dyneemy mezi dvěma vrstvama polyesterového filmu), ne? Takže tam by se síťovina a pořádné odvětrání hodilo ještě víc, ne? Jako třeba udvojvrstvých stanů zpacks a jiných s cubenem, které mají vnitřní jen ze síťoviny. Asi to zde udělali kvůli průhlednosti, ale přijde mi, že to bude právě dost na úkor větrání, ten plný nylon vnitřního stanu bude větrat dost méně, ještě s cubenovým "igelitem" tropika bez větracích otvorů k tomu... Prostě mi to přijde jako divné, čistě kvůli průhlednosti zásadně snížit větrání stanu, proto jsem se ptal, jestli k tomu mohli mít ještě jiný důvod.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » úte črc 2, 2019 11:42

Tazko povedat nakolko je to nahanacka za najlahsim plnohodnotnam stanom na velky ukor funkcnosti a trvacnosti a nakolko je to odlahcovanie, ktore v pomere vykon, vaha cena je este v rozumnej rovnovahe.

Pruty su tusim 9 mm ,ale dat ich na stan, ktoreho material je nachylny na poškodenie je cisty "oxymoron".
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » úte črc 2, 2019 13:02

FrantaKrajta:

Pnutie cubenu bude aj u stanov/tarpov na spôsob Zpack. Zvlášť v bode, ktorý podopiera tyč, či treková palička a potom tá linka medzi dvoma podpernými tyčami.

Kondenzácia - myslel som to tak, že ten nylon ako vnútorný stan nebude prioritne slúžiť na zachytávanie kvapiek, lebo sú cuben stany bez vnútorného stanu, takže tam sa to vôbec nerieši. A preto som sa prikláňal k verzii, že to má napomôcť viac znepriehľadniť vnútro. Podľa obrázkov to vyzerá na tenký, priedušný nylon. Práve tu chýba označenie materiálu, lebo u tenkých látok hrozí oddiaľovanie vlákien v šití.

Súťaž o čo najľahší stan je zaujímavá skôr z pohľadu marketingu, že "suchári, aha čo dokážeme", potom sa z toho reálne použijú nejaké detaily. Pripomína mi to dávnu súťaž, o čo najtenšie hodinky, ktorých výsledné modely sa stali trezorovými - rozumej nenositeľnými. Ale fungovali :) Bol to marketing, že dotyčná značka tromfla druhých. Neskôr sa z týchto návrhov používali len detaily riešení.

Inak, čo som si skúšal veci na cubene, tak so zistil, že časom trochu spoje akoby zvlnkovateli. Na stránke Yama design sa spomína vlastnosť cubenu, že sa časom trošku zmrští. Najviac je to vidno na spoji cuben/zips = malé vlnky.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Ramiczech » čtv črc 25, 2019 17:52

Mawenzi píše:dnes objednan wc helm 3... tak ho v prvni pulce ledna budu napjate ocekavat :)


Jaký ten stan je? M"žeš napsat nějakou mini recenzi, popřípadě porovnání např s Elixirem?
Děkuji
Ramiczech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2011 17:42

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Zdenka1212 » pon črc 29, 2019 23:49

Nevím, jestli chceš nějaký fakt strašně kvalitní a klidně si připlatíš - to bych ti pak doporučovala nějaký od pinguinu, nejlíp jít na výstavu for camping a oni ti to tam všechno vysvětlí. Naopak pokud ti stačí nějaký základní, potřebuješ, aby byl levný- tak bych ti pak doporučovala od Crivitu z lidlu, - <spam_link_smazan> je levný, nedělají problém s reklamací a je ultralehký.
Naposledy upravil mike dne stř črc 31, 2019 0:02, celkově upraveno 1
Důvod: spam link smazan
Zdenka1212
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon črc 29, 2019 23:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 1:01

2.75 kila a ultralehky? Snazis se potvrdit nepekne povesti o zakaznicich Lidlu? :twisted:

UL stany pro dva vazi dneska tak tretinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » úte črc 30, 2019 22:59

:smt119 :supz:

Dost dobrej první příspěvek.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mike » stř črc 31, 2019 0:00

Sakra. Ted mi doslo, ze je to fakt spam. Puvodne jsem si rikal, kdo by spamoval Lidl, ale ono jde o ten web s letaky. Link smazu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 1, 2019 11:35

Ramizcech
porovnat nemuzu, elixir neznam...

- stavi se v pohode a rychle, po prvnich cca dvou pokusech
- vydrzel 2x celou noc celkem vydatnej dest v poho
- odvetrani by kohlo mit pevnejsi "zapreni" at se nelepi na sitku
- chybi mi poutko/uchyt pri otevrenym vstupu vnitrniho stanu, fakt me to sralo a mam kolicek na prichyceni bokem
- chymi mi zip u z druhe strany (zezhora) u obou vstupu na vetrani v pripade bezdestna, ale.to muze byt o zvyku, proste musim vic vetrat spodem

- v burine ani silnym vetru ten stan nebyl
- diky konstrukci je snazsi ho balit/prenaset celej v kuse, takze ja tahala cely skotsko komplet stan (hlavne mokrej by byl voser rozpojovat vnitrek z venku) a kamos mel myho 1,5 vybavy na kompenzaci
- jeden s tech koliku je uz ohlej a to sem stan stavela cca 10x v "beznym" travnatym terenu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Quido » úte srp 13, 2019 18:42

Abych dostál tématu - Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby, nikoli ultralehký stan, jak si to asi někdo zde vyložil - tak pro všechny, kdo by si chtěli kupovat stan bez předešlých zkušeností a nechtěli vyloženě moc šetřit, ale chtěli se na konstrukci spolehnout, doporučuji se podívat na stany Nemo - dají se tam vybrat jak lehčí, tak stabilnější verze (váha / stabilita - tyto dva parametry jdou totiž vesměs proti sobě) a jsou to opravdu spolehlivé stany.
Nezadají si se zde zmíněnými MSR stany...

Pozn.: Obecně - levné stany z Lidlu, Tesca atp, jsou určené na letní měsíce k vodě, většinou tak na 1-2 sezony, nikoli na treky po horách - ne že by nefungovaly a nedalo se v nich u rybníka přespat, jen nejsou na horší podmínky stavěny... totéž si myslím o většině stanů z Decathlonu
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Delší alternativa MSR Elixir 2

Příspěvekod Asanoth » pon čer 1, 2020 7:46

Zdarte,
v červenci jsme jeli jet do JAR, ale korona :(, takže musíme vybrat něco jiného a oko padlo na severské země Island/Norsko/Skotsko. v Africe by býval stačil letitý stan Hannah Troll S s prasklou gumičkou v prutu a dírou v podlážce, ale tak nějak tuším, že Island by nezvládl.
Vloni jsme byli v Chile a s sebou jsme měli kámošův nový MSR Elixir 2: Docela dobrý (ale vůbec nepršelo ani moc nefoukalo), potom, co jsme se ho naučili stavět :D , ale chtělo by to něco o alespoň deset centimetrů delší (a klidně užší), aby šla dovnitř dát krosna. Dávat jí do předsíňky se mi nelíbí a tady do bylo už hodně těsné (ale šlo to).
Stan mám na spaní, ne na vyvalování se (v Česku chodím bez stanu a stejně se nevyvaluju), takže prostorná vrchní konstrukce MSR není nic nutného, jakkoliv je fajn.
Chtěl bych požádat o radu s výběrem:

do 7000 Kč
do 3 kg
odolný islandskému větru, dešti
Délka minimálně 215 (Elixir), ale raději 225+ cm, případně nahrazeno šířkou kolem 150

Našel jsem:

Terra Nova Helm 2 - už se skoro neprodává, ale vypadá ideálně, znervózňuje mě jen 4000 mm vodního sloupce v případě, že bude bouřka a vítr
Jurek Alp 2.5 lite - trochu horší konstrukce (vchody); možná bych přemýšlel i nad 2.0
MSE Elixir 2 - obligátně, ale radši bych něco delšího...

Co vy na to?
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Bruca » pon čer 1, 2020 8:26

Kdybys vzal MSR Elixir 3, tak dáš krosny na pohodu dovnitř. Vahovy rozdíl už není moc velký, leda se hůř hledá místo, protože je už solidně velký :-)

Fakt věříš v červenci na Skotsko? My ho radši na září odpískali a jedeme na Maltu. Ostatně květnová Mallorka nám taky nějak nevyšla :-D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » pon čer 1, 2020 13:49

@Asanoth: Jen info. Sám ten Elixír mám a na Island ho s sebou pravidelně vozím. Zažil jsem tam s ním za těch asi 10 cest leccos a obstál. Vítr, déšť svisle, vodorovně, vzhůru, sníh s deštěm, kroupy. Nikdy neprotekl. A to myslím MSR udává taky 4000 mm. Prostě pro moje účely dostačující.

Navíc mám 200cm a asi 108kg aktuálně. Vždy jsem se v něm pohodlně vyspal ve dvou. Ať s ženou/přítulkou/kámoškou nebo s parťákem (který je ale velikostí spíš ženou). Dvakrát já by už nešlo. Batohy dáváme v pohodě do předsíněk (nebo do auta) a prostor vevnitř je tak akorát. Na délku mi to nevadí, šířka je na hraně, tak 10cm by se hodilo, ale kvůli tomu novej stan kupovat nebudu. Mám to taky jen na spaní a ne na válení.

Ten Helm 2 sice neznám, ale je celkově o 10cm užší a i předsíňky jsou o dost užší. Podle mě to bude materiálově stejné jak Elixír, ale bude to malé. V Elixíru dáme v pohodě batohy do předsíní a ještě přes to chodíme ven každý svým vchodem Nebo to naházím do jedné a v druhé uvaříme, když to nejde venku.

Stabilitu ve větru toho Helmu neposoudím, ale odhadem to bude asi podobné. Hodně záleží, kam a jak ho postavíš a kotvíš. Ideálně samo co nejvíce využít terénu a pořádně zakolíkovat. Na všech místech. To většinou moc nejde, protože samý šutry. Takže poctivě vážu za kameny a zajistím. To hodně pomůže. V silném větru má Elixír tendenci se bez pořádného kotvení deformovat. Nebo si postavím nízkou zídku z kamenů na návětrné straně.

Jednou nás chytl opravdu silný vítr v Landmannalaugaru v Duhových horách. V noci. Dost stanů skončilo rozlamámaných a poházených po kempu. A to i renomovaný značky. Všechno to bylo blbě postavený a nebo stany mizerné kvality. My přežili bez úhony, ale moc jsem se teda nevyspal :-).

Existují určitě lepší stany do větru než Elixír, ale mě zatím vždy stačil. Za ty peníze je to dle mě dobrý, ověřený standart. Určitě sem napíší i další lidi své tipy, možná lepší.

Takže za mě kombinace Island/Elixír/2 lidi s batohama mužů doporučit. Elixír 3 bych nebral, to je už zbytečně velký.

Jo a důležitá věc. Chce to footprint nebo nějakou podložku. Často se staví na tvrdém podkladu, kamenech, ztuhlé lávě a pod. Ta originální podlážka je dost tenká. Ideálně koupit stan s footprintem a ještě podložit třeba Tyvekem nebo něčím. A taky dobře uklidit místo před stavbou. Ona ta láva je hodně ostrá.

Snad si z toho něco vezmeš. Nic nikomu nenutím, je to jen můj názor na věc.

Kdyby Tě zajímalo něco dalšího, klidně piš do SZ.

P.S. Jen teda nevím, jestli to letos bude za něco stát. Poslední roky jen to tam hrozně plný. Na provařených místech kolem ring roadu je to už pro mě neúnosné, takže se dekuju na méně známá místa. Ale už mi docházejí. A místním taky. Už jsou z toho dost otrávený. Pokud to takto půjde dál, tak si hledám jiný místo na zeměkouli. Ale třeba se letos lidi budou bát a poleví to. Kdo ví.
Naposledy upravil Kjuba dne pon čer 1, 2020 13:57, celkově upraveno 7
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kjuba » pon čer 1, 2020 13:49

Ježíšmarjá, to je to dlouhý. Pardon. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mitau » pon čer 1, 2020 15:05

Jurek dela i vetsi verze svych stanu (na delku asi +20cm). Nevim, jestli delaji zrovna Alp 2 XL Lite, ale podle tveho popisu by to pro tebe mohla byt hodne dobra volba
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » úte čer 2, 2020 20:35

Vybírám stan pro týdenní přechod hor natěžko - takže požadavky lehký (ideálně do 2 kg), větruodolný, nepromokavý a ideálně i samonosný, s předsíňkou / apsidou a cena do cca 6000. Zatím to vyhrává Trimm Himlite DSL, jen nevím, zda je samonosný a nikde jsem na něj nenašel moc recenzí :(. Pokud víte ještě o nějakém lepším stanu s podobnou cenou (ten Trimm jsem našel za cca 5700 Kč), tak budu rád za doporučení.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » čtv čer 4, 2020 14:56

Konstrukcí mi připadne prakticky stejný jako Rock Empire Trail, který stojí podstatně míň (i když váha je 2.2kg - ale to pořád není žádná tragédie).

Sám ho mám a nedám na něj dopustit, už s náma toho nalítal vcelku dost. Můžu doporučit.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » čtv čer 4, 2020 15:40

Dík za info, jen ten Rock Empire je už pro 3, což nepotřebuji - nějaký ekvivalent toho uvedeného stanu u Trimmu by byl Trimm Delta D, který je už cenově na obdobné úrovni jako ten Rock Empire (i báha je skoro stejná). A i těch cca 550 g rozdílu ve váze je celkem dost (ono se to nezdá, ale když člověk sebou tahá všechno na 8 dní, tak i tenhle váhový rozdíl časem pozná, bohužel. Navíc když sebou potáhnu foťák, který má i jen s jedním objektivem nějakého 1,5 kila, takže chci šetřit váhu na jiných věcech jako je např. stan (ale zase v nějaké rozumné míře a přijde mi zbytečné dávat nějakých 10 000 za super ultralehký stan (tím bych uspořil ještě dalších cca 400 g).
Naposledy upravil honza83 dne čtv čer 4, 2020 16:03, celkově upraveno 1
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » čtv čer 4, 2020 15:46

Pro tři skutečně není, je pro dva (maj to tam uvedený blbě).

Váhu taky můžeš uspořit primárně na spacáku, batohu, karimatce, vaření (a mnohdy o dost laciněji než na stanu). Do té doby nemá cenu utrácet za UL stan (tam mnohdy sice šetříš váhu, ale kupuješ věc s menší životností).
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » čtv čer 4, 2020 16:53

Šetřit váhu na spacáku (vzít tenčí spacák) při přechodu se spaním i nad 2000 m (na Retezatu) není úplně ideální nápad - loni v létě jsem spal jen v letním lehoučkém spacáku na Sněžce a nebylo to úplně ideální). Na karimatce a hlavně vaření se samozřejmě ušetřit dá, ale to je už mimo tohle vlákno. Stan pro 2 s duralovými tyčemi a váhou kolem 1,6 kg už dneska není žádná extrém, extrémní UL stany mají kolem 1 kg (ale ty stojí od těch cca 10 000 výše) a i v těch super UL stanech chodí lidi běžně např. PCT (Pacific Crest Trail), kde se běžně spí nad 2000 m, mnohde i o dost výše (respektive tyhle šílenosti chodí většina lidí jen s tarpem, zkrácenou karimatkou apod.).
Naposledy upravil mike dne čtv čer 4, 2020 19:25, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » čtv čer 4, 2020 17:27

Tak to nemyslím. Ale z toho co říkáš předpokládám, že máš péřovej spacák, batoh kterej váží kolem 1kg a a karimatku kolem 400g a alespoň hlínikovej kotlík a v základu jsi s např. s udávaným stanem pod 7kg (samozřejmě bez foťáku).

V tom případě má smysl řešit 500g na stanu, jinak je většinou lepší odlehčovat někde jinde a o oblečení ani nemluvě. Na všech těchhle položkách se dá ušetřit za relativně málo peněz dost váhy.

UL stan od Big Agnes ti necpu, jsou fajn ale drahý a ani ti necpu žádnej tarp.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » stř čer 17, 2020 16:32

Takový podstatný detail k tomu Rock Empire Trail a jeho údajně větší výdrži oproti ultralehkým stanům - ten Rock Empire má hliníkové pruty (tyče, kolíky), ultralehké stany tohle mají z duralu, který je obecně trvanlivější - ale ty duralové stany obecně stojí více.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 14:47

honza83 píše:ten Rock Empire má hliníkové pruty (tyče, kolíky), ultralehké stany tohle mají z duralu

@honza83, nejsem materialovy ing, ale chapes to myslim uplne blbe, zblbli te marketaci :)

Vsecko to jsou slitiny hliniku, nejspis uplne stejne nebo aspon ze stejne serie slitin (7000). Dural je zastarale obchodni oznaceni jedne hlinikove slitiny s medi, stanove tycky z nej nedela snad nikdo, z cisteho hliniku taky ne.

Snad vsecky hlinikove tycky normalnich stanu (MSR, Jurek,...) jsou z nejake slitiny serie 7000 (coz neni dural, i kdyz tomu tak mozna prodavaci rikaj), spis se lisi presnym typem z te serie (nektere jsou drazsi, mozna trosku kvalitnejsi). Rock Empire bude nejspis to same, akorat neuvadeji serii slitiny vubec.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mike » čtv čer 18, 2020 15:28

Jj, jen bych k tomu dodal, ze z hlediska vahy to vyjde nastejno. Ty hlinikove slitiny maji aspon 90 % hliniku, spis 95, takze hustota je +/- stejna. Od cisteho hliniku se lisi pevnosti, hlinik bez primesi je na tycky nepouzitelny, da se snadno ohybat rukama. Takze ano, je to jen marketing, cisty hlinik IMO nikdo nepouziva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » čtv čer 18, 2020 17:17

Vážně materiál na pruty u toho Rock Empire trail a u toho Trimmu není totéž, Rock Empire používá slitinu hliníku + zinku (viz https://www.hudysport.sk/pribeh-stanu-rock-empire), u toho trimu je to Dural 7001 T6, 8,5mm - tedy sice má obojí v sobě hliník, ale ten má v sobě i např. mosaz či bronz...
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

PředchozíDalší

Zpět na Stany