Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 18:37

honza83 píše:Vážně materiál na pruty u toho Rock Empire trail a u toho Trimmu není totéž, Rock Empire používá slitinu hliníku + zinku, u toho trimu je to Dural 7001 T6, 8,5mm
Promin, nemuzes verit marketingovym materialum, podivej se u materialu na skutecne slozeni :) Dural je davno prosla obchodni znacka pro uplne jinou slitinu, dneska uplne spatne pouzivana jako obecne pojmenovani i jinych slitin hliniku.

Treba tady:
https://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium_alloy#7000_series

Vsechny slitiny z rady 7xxx maji v sobe zinek... Vsechny hlinikove ci "duralove" tycky snad vsech vyrobcu stanu co znam jsou ze slitin rady 7xxx tj. se zinkem.

Klidne ty tycky Trimm i Rock Empire muzou byt uplne z te same 7001 T6 (kterou pouziva i Jurek a spousta dalsich).

Ani jedno neni "dural", Trimm i Rock Empire je slitina hliniku z rady 7xxx se zinkem, ani jedno v sobe nema "mosaz ci bronz" (mosaz ci bronz jsou preci slitiny), ve vsech slitinach rady 7xxx je hlavni primesi zinek (cca 5-8%), par procent medi, chromu a manganu plus nejaky stopovy mnozstvi dalsich prvku. Ergo je tam zinek? Je to proste neco z rady 7xxx, nejspis nejaky typ 7001 (to je ohebnejsi) ci 7075 (to je pevnejsi a krehci). Rozdily ve vlastnostech tam byt muzou, ale spis male. Myslim i ty DAC Featherlite (pouzivane u drazsich UL stanu) jsou z "obycejne" 7001 T6, akorat vyrobene drazsim procesem s jinym zpusobem spojovani segmentu (bez tech vlozenych trubicek).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » pát čer 19, 2020 9:17

Dural 7001 T6 je přesný technický název slitiny, takže má pevně stanovený poměr jednotlivých prvků. Ten materiál u toho Rock Empire nebude určitě totéž, když přímo na tom slovenském Hudy o tom Rock Empire píší "Stanové pruty se vyrábějí ze slitiny hliníku se zinkem a vyznačují se vyšší pevností než tzv. duralové". DAC Featherlite je Dural 7001 T6 - tedy je to pouze marketingová značka pro Dural 7001 T6 od jednoho konkrétního výrobce.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod FrantaKrajta » pát čer 19, 2020 20:48

honza83 píše:Ten materiál u toho Rock Empire nebude určitě totéž, když přímo na tom slovenském Hudy o tom Rock Empire píší "Stanové pruty se vyrábějí ze slitiny hliníku se zinkem a vyznačují se vyšší pevností než tzv. duralové"
Promin, ale fakt myslim, ze to vubec to nechapes :D Aspon mi to tak prijde. Maly recap:

1) snad vsichni vyrobci stanu delaji tycky ze slitin hliniku rady 7xxx.
2) Rada 7xxx je hlinik, zinek, Mg, Mn, ...
3) "Dural" nic neznamena, puvodne to byla slitina 2xxx, ale marketing to rad pouziva.
4) Rock Empire zminuje zinek, ergo slitina rady 7xxx (zadna jina rada slitin hliniku nema Zn)
5) Vetsina vyrobcu vcetne drahych (Hilleberg, DAC) pouziva 7001, protoze je pruznejsi. Nekteri vyrobci pouzivali 7075, ktery je pry pevnejsi, ale krehci. Nejspis uz tolik nepouzivaji.
6) DAC pouziva 7001.
6) Ergo "slitina hliniku se zinkem" je proste neco z rady 7xxx, zadna jina rada nema zinek! Nejspis zase 7001, protoze to pouzivaj vsichni.
7) Ergo marketaci Rock Empire nejspis kecaji a jejich tycky jsou uplne stejne, jako vsech ostatnich.
8) psal jsi jeste puvodne, ze RE ma horsi tycky, protoze jsou "hlinikove" oproti "duralovym" u UL stanu, coz blbost. Dural (2xxx) co vim nikdo nepouziva.
9) DAC Featherlite je (vetsinove, maji i jine) z 7001, ale jejich tycky jsou extrudovane do trubek trochu jinym zpusobem, proto jsou lehci (a udajne pevnejsi). Precti si to znovu. Extrudaci eliminovali vlozenou trubicku, ktera spojovala dily trubek.

Pokud tady je nejaky materialovy ing., rad se necham poucit ci opravit :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » pon čer 22, 2020 10:24

Ještě poznámka k tomu Trimmu - mají dva dost podobné modely - Trimm Himmlite DSL a Trimm Vector DSL - Himmlite má jen jeden vstup a 1 apsidu a rozměry (podle webu výrobce) 210+65 / 130/95 a má pruty DAC (objeveno na outdoormarket.cz), Vector má dva vstupy a dvě apsidy, rozměry 70+134+70 / 101 a pruty Dural 7001 T6, 8,5 mm, eloxed dural parts; taped seams. Nakonec jsem vybral ten Himmlite, i když už je o něco dražší (cca 6500) hlavně kvůli tomu, že ten Vector je na můj vkus až moc prostorný a má dle mého názoru méně vhodnou apsidu (předsíň) ve tvaru trojúhelníku, zatímco Himmlite jí má lichoběžníkovou (mírně zkousenou), takže se tam do ní vleze více věcí. Pro někoho, kdo má 190 a více cm, by byl asi vhodnější ten Vector (v hlavní místnosti má navíc na delší stranu 25 cm).
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mitau » pát črc 3, 2020 21:28

Dneska jsem narazil na stan Zajo Litio 2. Za 4k stan s hmotnosti 2,2kg a dostatkem mista. Navic s moznosti postavit bez vnitrniho stanu jen s footprintem (v cene). S rychlym dodanim a dvouletou zarukou ze zakona mi to prijde jako lepsi nabidka nez Cinske stany z Aliexpressu kolem 3k.

Konstrukce je totozna s Hannah Tercel (ja vim, ten se mi taky libil - ale ten je drazsi a asi horsi). Kdyz jsem jim psal o podobnosti stanu, tak odepsali, ze oni rok vylepsovali cinsky navrh, takze se vyvarovaly casti problemu Tercelu: Klasicka cvakatka misto kritizovanych karabinek u Tercelu, lepsi natvarovani vetrani, zpevneni rohu, pridani uchyceni krizeni tyci... Z rychle a prime komunikace mi prislo, ze na tom asi opravdu odvedli kus prace.

Takze za me nova dobra budget moznost na UL stan.

Jako jedinou nevyhodu aktualne vidim, ze nevim, jak dobre bude kostrukce s sesti konci tyci fungovat na nejakem nerovnem terenu treba nekde v Alpach (a obecne vetsi zabrany prostor oproti stanum bez predsinek). Kdyby vas napadlo nejake dalsi uskali te konstrukce, budu rad za komentar. Podlazka 40D je na spodni hranici rozumne podlazky, ale je to dan za hmotnost, navic jde pouzivat s footprintem.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » pát črc 3, 2020 23:09

Ach jáááj...viac v sz.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » ned črc 5, 2020 15:23

Keďže mi tých prosieb o info ohľadom Litio stanov prišlo viac, tak ešte raz:

> na Litio som pracoval v priebehu roka 2018 - je to čínsky model - mal som ho prerobiť a upraviť chyby na tejto vzorke + vymyslieť fičúru, charakteristickú len pre Zajo.

> ak píšu, že na tomto Litio modely vylepšovali veci rok - tak neviem, čo oni konkrétne ešte vylepšovali, lebo som to robil ja a za druhé, ročná práca by musela vyzerať inak = premakanejšie nie tak, že to má aj iný - viď EXIsport, ktorá ale na odstránenie chýb kašle.

https://www.exisport.com/sk/1-jednomies ... 69773.html
https://www.exisport.com/sk/2-dvojmiest ... 69797.html


> Z Litio modelov boli dve vzorky - to, čo ponúkajú na webe je len tá prvá aj s tými chybami, resp. nedostatkami, ktoré sa ukazovali pri teste. Odstránenie týchto chýb už na produkt nepoužili. Neskôr tu môžem dať pre predstavu o čo šlo, aby vám to pomohlo pri eventuálnom rozhodovaní. Takže ak sa pozerám na tú vzorku, tak asi jediným vylepšením je výmena karabiniek za nacvákávacie háčiky. Nevidím detailnejšie fotky. Mimochodom, prvotne Zajo by tie karabínky aj nechal, ale pomerne rýchlo sa dali presvedčiť, že to je kravina - po teste sa ukázalo, že karabínky vypdávajú von z popruhov. Boli vybrané pekné háčiky z Duraflexu, ale použili len obyčajný typ, ktorý sa používa aj pri lacnejších modeloch.

> Ku špeciál fičúre nedošlo - návrhy som dával, ale v Číne nám to našili zle, tak som to šil na vzorke sám, ako to malo vyzerať a aby to tak urobili, to je bežná prax. Šlo o nový spôsob ovládania vetrákov, či fixácia dverí predsienky. Škoda, že sa to nedotiahlo, zistil som, že Zajo o to nakoniec nemal vôbec záujem = zbytočná robota a že jej bolo.

> neskôr tu pridám fotky tých nedostatkov, aby ste si to mohli pozrieť na ich vyrobenom modely, či to tam je alebo nie. Pre niekoho možno tie nedostatky nebudú vadiť, ale ja si myslím, že sa to dotiahnuť dalo a viac sa odlíšiť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod honza83 » pát črc 10, 2020 17:15

Konečně jsem se dostal k rozložení toho Trimm Himmlite DSL (zatím jen na zahradě), takže jen pár základních poznatků: 1) Stavba je jednoduchá a rychlá - když si to člověk párkrát zopakuje, tak má za 2 minuty hotovo i s rezervou. 2) Co se místa týče, tak na délku je to vhodné pro lidi do cca 185 cm, na šířku se dva štíhlejší lidi vlezou a ani by se k sobě nemuseli extra tulit. 3) Stan se dá postavit i bez kolíkování (při bezvětří, samozřejmě). 4) Samozřejmě ho lze použít i bez moskytiéry, jen tím člověk přijde o apsidu pro ukládání věcí a pro případné vaření (tohle je jediný dílčí nedostatek, ale zase jeho vyřešením by se musela o něco zvednout váha i rozměry stanu (delší pruty i větší celková plocha vnějšího stanu) - tajže při spaní ve dvou a s většími bágly je moskytiéra víceméně nutná - dovnitř se dva velké bágly a 2 lidi nevlezou. Ve srovnání s Jurek Alp mi přijde lépe vyřešené (vůči větru) napínání stanu - u toho Trimmu jsou zacvakávací poutka (háčky), která se nacvaknou přímo na prut, Jurek Alp se musí napínat přes kombinaci šňůra + háček, tedy při silnějším větru bude sebou asi stan více "házet" a chvět se.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Adeny » ned črc 12, 2020 11:06

Ahoj,
chystáme se na kole, ve dvou, na přejezd Cordilleras z Limy a poté se podívat na 14 dní do deštného pralesa. Plánujeme spát přímo v pralese, samozřejmě, tam kam se dá s kolem dostat, takže bez hotelů. Že jsou u řeky krokodýli a nespí se tam a podobné bepečnostní rady jsem četl. O tom vím a počítám s tím.
Máme k dispozici stan jurek s jedním vchodem a předsíňkou (kvůli hmotnosti), ale zvažujeme, jestli by se nehodilo něco jiného. Nikdy jsem v džungli nebyl, takže nemám ponětí, jak to tam bude vypadat. Předpokládám ale, že bude často pršet, všechno bude mokré a stan by měl dobře větrat, což jeden vchod nesplňuje. Také by měl vydržet trochu vítr, protože budeme stanovat i v horách. Ale zase nechci brát nic těžkého, protože není problém na kole někam popojet do závětří. Takže stavět na větrné pláni nebudeme.
Někdo píše hamaku s tarpem a moskytierou, ale hmotnostně dvě sólo věci vyjdou vyjde téměř nastejno jako stan.
Doporučíte něco z vlastní zkušenosti, nebo to řešit ještě nějak jinak ?
Děkuji.
Adeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 12, 2020 10:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Bruca » ned črc 12, 2020 17:19

Vlastní zkušenosti nemám, ale už kvůli hmyzu bych bral tu hamaku s moskytierou a tarpem
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Adeny » ned črc 12, 2020 21:41

jenže hamaka s tarpem je v horách nepoužitelná
navíc, tam oproti stanu tam není žádný manipulační prostor - když je třeba být na místě déle než na přespání
Adeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 12, 2020 10:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » ned črc 12, 2020 22:25

Z džungle taky žádný zkušenosti nemám, ale teoreticky bych koukal po něčem takovým.

Těžko ti jiná tak kompaktní věc poskytne takhle dobrou ventilaci a ochranu před hmyzem. Boční vchody lze dle počasí přivírat nebo zavřít úplně, případně když není vítr, můžeš luftovat (i když prší "kolmo").

Něříkám, že je to jediný řešení na to co poptáváš, ale mám v podstatě to samý v jednomužným provedení (SMD Skyscape Scout) a i v brutálním vlhku a dešti funguje dobře.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Adeny » pon črc 13, 2020 2:02

Jediný co se mi nezdá je nutnost zakolíkovat před postavením, s tím by mohl být problém v horách. Není něco podobného v samonosné verzi ?
Jednoplášť bych asi neřešil, to se dá přežít i když to není ono.

A teď jsem si všiml, že to staví na nějaký divný hole. To nemá obyčejnej prut ?
Adeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 12, 2020 10:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » pon črc 13, 2020 7:49

Buď to stavíš na dvě trekový hole, nebo si k tomu dokoupíš tyčky (pokud nepoužíváš hole). Samonosný to samozřejmě není a musí se to ukotvit.

Pokud chceš dva vchody a samonosnej stan, tak hledáš konstrukčně něco takovýho.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Adeny » pon črc 13, 2020 10:40

Klasický stan mám, ale obávám se toho větrání.
Nakonec si říkám, jestli řešit tu samonosnost, nebo ne. V lese to je jasný, tam není co řešit, ale jak to bude s kotvením takového stanu v horách. Budeme se pár dní pohybovat kolem 5 kilometrů a tam je většinou podloží nic moc. Když jsem viděl jak se kolikrát lidi hmoždí se stavěním stanu pomocí různých kamenů tak se mi do toho moc nechce. Já měl vždycky samonos.
Adeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 12, 2020 10:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Asanoth » pát srp 21, 2020 12:33

Zdar,
byl jsem tedy odvážný a hledaje lehký stan pro dva prostornější, než je MSR Elixir, jsem koupil Wild Country Helm 2. Rád bych se podělil o některé své dojmy.

Na úvod bych rád řekl, že ten stan je pěkně debilní. A to jakože fakt hodně :D .
Ale začněmež klady:

- opravdu rychle se staví. Nedovedu si ale moc představit stavbu ve velkém větru.
- tropiko a vnitřek se staví dohromady, tj. při stavbě za deště (asi) neprší dovnitř.
- ještě rychleji se skládá
- tváří se marketingově, že vydrží hodně špatné počasí, ale to jsme nevyzkoušeli, měli jsme za 14 dni na Islandu pořád sluníčko :)
- spodek vnitřku je plný, nikoliv síťovaný, takže neprotahuje, vršek naopak pěkně větrá

A teď proč jsem s ním od druhého dne chtěl topit a plakal při vzpomínce na MSR:

Vnitřní stan je vymyšlený opravdu špatně. Ke konstrukci je uchycen pouze v rozích a podél podélné tyče na tropiku (tyče Helmu nevedou z rohu do rohu, ale prostředkem podél osy spaní a kolmo na ní). Na tyči visí opravdu volně a není možné jej nijak významně přitáhnout. To znamená, že celý vnitřek poměrně plandá. Ještě horší je ale uchycení v rozích: zde jsou oka z gumiček (gumiček!) a ta se navlékají na kolíky. Aby došlo alespoň k nějakému propnutí dna, je potřeba ty gumičky poměrně hodně natáhnout. Myslím, že při častém používání se musí vytahat a postupně skončíte s kolíky desítky cm od stanu: pokud tam dosáhne tropiko. Co je ale horší je to, že dno pak na ničem pevně nedrží, takže když se v něm nějak pohnete a není zatíženo, celý vnitřní stan se s vámi posouvá sem a tam, kraje se rolují dovnitř...

Velikost zcela přesně odhadl Kjuba:
"je celkově o 10cm užší a i předsíňky jsou o dost užší. Podle mě to bude materiálově stejné jak Elixír, ale bude to malé. "
Předsíňky jsou jen symbolické, což mě vpravdě příliš netrápilo, ale vnitřek je zejména u hlavy/nohou nepříjemně zkosen: To platí obzvlášť pokud chcete spát s hlavama u sebe, pak tomu obětavějšímu celou noc plandá síťová kapsa po hlavě. Boční stěny jsou ale příjemně svislé. Jakkoliv je dno papírově větší, nejde o obdélník, ale o stlačený šestiúhelník a rozměry jsou samozřejmě uváděny nejdelší možné, takže je o dost menší, než MSR.
Mimochodem, obal je kompresní: Akorát je trvale zkomprimován bez možnosti ho povolit :D . Takže narvat ten složený stan dovnitř je fakt porod. Nebo vlastně opačně...

Jeden kolík jsem asi po týdnu trochu ohnul.

Naštěstí (!) se asi po týdnu začaly párat/cupovat všechny síťoviny, v kapsách, ve dveřích, takže jsem stan reklamoval. Prý se s tímhle nikdy nesetkali, což mě netrápí, reklamaci nestihli vyřídit do 30 dnů, tak se s nimi alespoň nemusím dohadovat, že nechci nový kus tohodle paskvilu.

Možná má Mawenzi lepší dojmy, ale já bych si radši koupil Husky nebo Loap než znova tohle.

Zatím přežívám se zhuntovaným Hannah Troll S, který už má tak deset let. Ono možná Hannah nebude tak špatná značka :D .

Kéž by někdo přišel se stanem stejné konstrukce jako je Elixir, jen o trochu větším... Líbil se mi Ferrino Chaos 3, ale nevím, jak to vydrží déšť a vítr, navíc už se skoro neprodává.
Nakonec asi, až budu potřebovat lepší stan, půjdu do Jurka, ty Lite verze jsou podle mě zbytečné, dávat 1000 navíc za 30 deka... Nejspíš by mi stačil i Atak 2.5. Ale má to čas, tak třeba ještě někdo přijde s něčím převratným... MSR Elixir 2.5, kéž by :) .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 21, 2020 13:11

asanoth
jak to ctu, jako bys popisoval jinej stan...

- gumicky v rohach mam taky, ale v nezatizenym vnitrnim stanu nespim (mam tam krosnu a veci), takze s pohyblivosti problem nemam, a gumicky teda uplne OK, nevytahuji se, spis pekne sponuji + verze pro 3 zrejme uz ma kapsu lepe (pomyslna treti osoba by si to mozna taky nemyslela).

asi je dobre, ze se ti to zacalo trhat, aspon budes mit zpatky penize za tu trpkou zkusenost...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Adeny » pon srp 24, 2020 14:30

Tak jsem si půjčil pár stanů, které se musí vypínat pomocí hůlek, kolíků a lan je oproti samonosnému bída. Docela otravné a zdlouhavé stavění. V lese a na louce se to dál, ale jak je trochu tvrdší povrch a nejdou dobře zapíchnout kolíky tak je to mizérie. Navíc ve větru se mi to vůbec nelíbí. Celé se to kroutí a kdyby zafoukalo víc tak nevím nevím. Oproti tomu takový obyčejný jurek, geodetická kopule s pouhým jedním křížením prutu, zakolíkovaný 13 kolíky vydrží opravdu hodně. Ale třeba se mi to nezdá, jen díky tomu, že s tím nemám dlouhodobější zkušenosti.
A měl bych dotaz na zkušené spáče z pralesa. Jak je to s větráním. Je nezbytné mít dva vchody a vnitřek celý síťovaný, když je venku pořád vlhko a horko, nebo jeden vchod a moskytyéra u vchodu stačí ?
Adeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 12, 2020 10:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pon zář 28, 2020 15:51

Hledám stan pro dva. Takovej, aby ho opravdu mohli obývat oba dva, takže prostornější. Další požadavky jsou sbalitelnost, nízká váha a zároveň odolnost, kvalitní moskytiéra a dva vstupy. Cenu neřeším, ale DCF nechcu. Dík za tipy.
Líbí se mi toto https://www.outdoorline.sk/sk/stanytarp ... cking-tarp
ale pro dva mi to přijde moc malý
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » úte zář 29, 2020 17:13

Etheric: Takže sháníš něco co bude vážit jako HMG plachta, vydrží to polární bouři jako Hilleberg, neprodře to ani padající větev jako old school Jurka a bude to velký jako campingovej Coleman? Chápu to dobře? :)

Něco budeš muset asi oželet hele, protože nic není ideální. Ale jsem rád, že neřešíš peníze, to je dobrá zpráva. :finga:

Takže co třebas:
https://durstongear.com/product/x-mid-2p
https://drop.com/buy/drop-x-mid-2-perso ... an-durston

Něco podobnýho dělá Sierra Design
https://sierradesigns.com/high-route-2-tarp/
akorát, že pro verzi pro dva jsem nikde nenašel vnitřní moskytiéru (verze pro jednoho ji má).

Jinak já kdybych bral striktně pro dva tak asi MLD - duomid XL nebo Locus Gear - Menkaura. U obojího se dá koupit zvlášť i vnitřní stan (u MLD se vpíná dovnitř po postavení vnějšího) a velký i odolný je obojí dost. Je pravda, že jak se to staví jenom na jedný holi tak zase není ten prostor na nějaký bydlení.

Pak mě ještě napadl:
https://www.blackdiamondequipment.com/e ... 0ALL1.html
s vnitřním stanem
https://www.blackdiamondequipment.com/e ... 0ALL1.html
recenze tady
https://www.outdoorgearlab.com/reviews/ ... beta-light

Ale vypadá to jako, že se už přestal vyrábět. A osobně mi přijde v kompletu dost těžkej.
Jinak to co je na nalehko a outdoorline znáš, tak co třebas nějakou kopuli Big Agnes, Fly Creek verze pro tři (ta pro dva je dost malá). Hole nenosíš, na žití je to pohodlnější než stan/tarpy na holích a ve větru to sice na tom jednom prutu moc nevydrží, ale pokud člověk dobře vybírá místo a má přehled o počasí tak to neva.
A nebo prostě Tarp Tent
https://www.tarptent.com/product/stratospire-2/

Bejt tebou si udělám losovací osudí a něco si vytáhnu. :rolleyes:

P.S.: Jak to dopadlo s tím báglem od Rebelt?
Naposledy upravil Kennedy dne úte zář 29, 2020 18:20, celkově upraveno 1
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 17:44

Kennedy píše:něco co bude vážit jako HMG plachta, vydrží to polární bouři jako Hilleberg, neprodře to ani padající větev jako old school Jurka a bude to velký jako campingovej Coleman?

S nadsázkou ano, tedy aspoň se k tomu co nejvíc přiblížit :)

O kopuli jsem si říkal, že bude na obývání nejlepší, kvůli zkosení stěn. Že by to mohlo být lepší, než tarp stavěný na hole, který nenosím /místo nich by byly karbon tyčky /.

Ten Duomid bych bral jako pro jednoho, pro dva je to malý.

Batoh Rebelt mi přišel právě dnes - tak, jak jsem si ho vymyslel. Už se těším, až ho prubnu :t:t
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » úte zář 29, 2020 18:18

Etheric: Já myslel tu XL verzi
https://mountainlaureldesigns.com/product/duomid-xl/
160 cm do vejšky už pomůže. A stačila by pak jedna tyč. I šířka 225 cm je víc než má třebas Locus Gear Hapi, ten má 180 cm šířka a výška 130 cm. Taky to je pro dva japonce :)
Standardní duomid v cubenu byl použitej při zimním průchodu PCT ve dvou lidech, se zimním vybavení, takže ta XL verze mi přijde až overkill.
Ale jako - když srovnám i velkou pyramidu a kopuli ohledně komfortu - dvouplášťová kopule vede na všech frontách, nepřekáží žádná tyč, nic se nesvažuje, takřka nerosí.. To nic nemění na tom, že já už se ke stanům vracet nebudu.
Ale záleží na tom kdo bude ten druhej s kým chceš chodit. Jestli holka, vzal bych kopuli.

No super s tím báglem. Pro mě to sice není aktuální, ale možná jednou..
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 18:38

Kennedy píše:Standardní duomid v cubenu byl použitej při zimním průchodu PCT ve dvou lidech, se zimním vybavení, takže ta XL verze mi přijde až overkill.

Jo, ale to muselo bejt dost na úkor komfortu. Já řeším něco, kde můžou dva lidi opravdu pobývat i když bude celej den chcat /tady využiju i sám pro sebe... /, když vím, že bude pršet a budu muset pobývat ve stanu víc - anebo na podzim/zjara, kdy je brzo tma, prostě chci něco většího než je Deschutes i sám pro sebe. Ony ty podzimní noci jsou dlouhý a co si budem povídat, ty malý tarpy jsou fajn na přespat, sbalit a jít.. čumět v tom půl odpoledne do silnylonu je nic moc :|

O batohu pak napíšu, dám i foto
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » úte zář 29, 2020 18:54

Etheric: Taky v rozhovoru co jsem četl říkali, že chtěli upgradovat na XL verzi, ale nikdy to neudělali takže celou cestu prošli v klasickým duomidu. To víš, gramy :)
U těch moderních UL kopulí nemůžu úplně soudit, ale verze pro dva mi přijdou dost těsný. Můžu srovnat s Jurkem - verze Jurek Top 2 pro dva akorát, bágly v předsíňce, ale šlo by to i uvnitř. Jurek verze Tramp 2,5 hodně velký, ve dvou a s velkým psem úplně na pohodu, bágly kdekoli.
Vím, že když jsem se díval na Big Agnes tak mi ale ty stany pro 2 připadali dost striktní. To víš...gramy...

Super, já si nakonec koupil Scream 55, přece jen se k batohu nechovám úplně přátelsky tak uvidím co snese. Hlavně mi přesně sedí na zádech. Ale časem možná budu shánět vysloveně objem 40 l.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » stř zář 30, 2020 6:55

Kennedy píše:To víš...gramy...

Teď hledám něco, kde se gramy neřeší, nýbrž se řeší prostor. Pár set gramů navíc za to, že se můžu roztahovat jako král, vařit bez krčení, oblékat se v normální poloze a neotírat kondenzaci mi za to stojí. Samozřejmě 3kg stan už je fakt overkill, ale 1,5kg jsem ještě ochoten nést...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » stř zář 30, 2020 16:25

Etheric: No tak do 1,5 kg se vejde snad i nějakej MSR, Big Agnes se tam vejde na 100 %, maj snad tři hmotnostní řady, ultralight je asi taková nej, crazylight už je z cubenu.
Veškerý stany co fungujou na principu holí, i když jsou ty hole dvě, budou míň pohodlný než kopule. I Tarptent Stratospire i Z Packs Duplex i cokoli jinýho. Já mám ještě Jurka plachtu co se z ní dá udělat áčko na dvou holích a je to velký, dlouhý, ale stejně ty strany se svažujou a musíš bejt pořád posunutej na střed. Ten prostor na okrajích bude vždycky chybět. A i když kondenzace není (u větších tarpů mám dojem, že se tvoří mnohem míň než u prcků jako Deschutes) stejně není komfortní otírat se o stěnu i když je suchá a člověk se automaticky stejně sune do středu a toho prostoru má pocitově i reálně mnohem míň než v kopuli.
Navíc když nemáš hole tak si připočti váhu tyček a to na tom už budeš váhově skoro stejně jako u kopule.
Na Big Agnes jsem tady už nějaký recenze viděl. Myslím, že by v pohodě stačilo tohle:
https://www.bigagnes.com/Tiger-Wall-UL3
Ale jestli máš holku vzal bych verzi z cubenu, uděláš tím větší dojem, když uvidí jakýho sbalila frajera co může dát za stan bez mrknutí oka 20 litrů. :supz:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv říj 1, 2020 3:53

Fuck off DCF. Ten materiál nechci ani kdyby stál desetinu ceny. Už jsem to psal mnohokrát, je to strašně hlučný když prší a co jsem viděl u lidí, odolnost to má fakt nic moc. Takže ne, nebo aspoň ne do doby, než ten materiál vychytaj a bude připomínat látku namísto igelitu.

Jurka tarp jsem měl a pro dva to fakt neni. Pro jednoho ok, pro dva je to malý. Hlavně mi u něj chyběla moskytiéra.

Ty Big Agnes mě nijak nezaujaly, bohužel. Navíc chci tropiko z víc než 15D nylonu z jedný strany silikonizovanýho, z druhý strany zatřenýho PU s 1200mm vodního sloupce. Toto mě nijak neoslovilo. Fakt nevim, co vybrat :-k
Neexistuje nějaká kopule s karbonovými pruty a tropikem 30D? Nic takovýho jsem na českým trhu neviděl
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 1, 2020 15:59

Aha. Tak to každej vnímá jinak, pro mě byl Jurek Tarp prostornej pro dva až až. Velikostně dva lidi okolo 170 cm a úplně OK. Moskytiéru ve většině podmínek nevyžaduju, přežil jsem v tom i nálet muchniček, ale chápu lidi co jí chtěj. Ale vadilo mi zavírání a absence větrání. Když se posralo počasí (vítr s deštěm nebo muchničky) a musel jsem to áčko zavřít ze dvou stran tak kondenzace byla opravdu nepříjemná (logicky) a to nejsem žádná citlivka. To ale není chyba Jurka. Je to tarp primárně do lesa, kterej se staví buď na hole a nechává se z jedný nebo obou stran otevřenej a nebo se věší mezi stromy jako plachta/celta. Není to věc na holý horský pláně kde do deště začne foukat.

Kopule s karbonejma tyčema a 30 D tropikem asi nebude hele. Logicky. Když už výrobce používá karbon na tyče tak udělá tropiko buď z toho nejtenčího (=nejlehčího) silnylonu a nebo spíš rovnou z DCF. Protože v tomhle ranku chtěj lidi tu nejnižší možnou hmotnost v celku. Na celokarbonový kolo taky nehodíš ocelovou vidlici. Budeš muset udělat nějakej ústupek v některejch požadavcích. Projeď si stránky firem - Sierra Design, Mountain Hardwear, Mountainsmith, Exped a další. Hodně jich dělá stany. To co bude odolnější bude ale zase těžší, nikdy to nebude dokonalý. Mně Big Agnes přijde v pohodě. Stan pod 1,5 kilo. Nějak se tam ta váha ale srazit musí.
Ještě mě napadly
https://www.hanibal.cz/hilleberg-anaris_z24321/
https://www.hanibal.cz/hilleberg-anjan-2_z20017/#4576
a dál už fakt nevím. Tyhle ti zas budou připadat malý a Anjan těžkej. :)

ad. DCF - hodně záleží na gramáži. Už jsem to sem dával
https://locusgear.com/items/khafra-dcf-b/?lang=en
versus
https://www.hyperlitemountaingear.com/c ... ramid-tent
HMG používá větší gramáž, jejich menší pyramida je těžší něž větší od Locus Gear. Potíž je v tom, že standardní Khafra stojí na naše asi 9 litrů, Khafra z DCF asi 20, no a pokud by se měla udělat Khafra z DCF v gramáži co používá HMG tak ta by byla hodně přes 30, možná spíš přes 35 000. Také co jsem se díval na reálný zkušenosti lidí tak se většina shoduje, že DCF vs. silnylon je DCF tak na 2/3 životnosti silnylonu. A dvojnásobný ceně. Stan z DCF vyšší gramáže, který by se hmotností blížil silnylonu by byl 3 - 4 dražší než silnylon a jeho výdrž by byla určitě o něco vyšší než u silnylonu. Řekl bych tak cca. o 1/3. Takže to se dost nevyplatí. U DCF se ale hraje hlavně na hmotnost. Pevnost toho materiálu umožňuje jít na úplnou hranu tloušťky. Ale fyzikální zákony nelze ojebávat do nekonečna. Když mám starej expediční bágl Low Alpine z nylonu asi 700 D a zabodne se do něj trn tak ho vytáhnu a...a to je všechno. Když se mi zabodne trn do HMG báglu tak tam mám díru. A když jsem tuhle starou krosnu prorval soutěskou skal ve Stolowejch Gorách (jiným stylem než jak to maj v produktovejch videích výrobci z DCF) tak to na ní není poznat a HMG by už byl v koši. Mechanická odolnost je dána tím jak to je tlustý a s tím se zatím nic moc dělat nedá.
Ale celý to je o tom, že na to prachy buď máš nebo ne. Kupuješ to s tím, že to vydrží pár let a při intenzivním používání pár měsíců. Ostatně jsou reporty kdy na dálkovejch trecích lidi často měněj bágl klidně po 3000 kilometrech a nechávaj si posílat novej. Stany jsou na tom o něco líp. Já tomuhle nefandím, pro mě je to až konzumní hiking nebo jak to nazvat, ale chápu ten trend. Pokud jedeš na výkony nebo si chceš život co nejvíc ulehčit musíš tlačit dolů každej gram a nemůžeš dělat kompromisy. Když ti po půl roce na PCT kiksne vybavení za 100 litrů tak prostě koupíš nový. A netýká se to jen věcí z DCF.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv říj 1, 2020 16:33

Kennedy píše:to každej vnímá jinak, pro mě byl Jurek Tarp prostornej pro dva až až. Velikostně dva lidi okolo 170 cm a úplně OK. .

Zalehnout a ani se nehnout, ok, i tak furt ale místa na hraně.. Že by v tom měli dva nějak fungovat, si nedovedu představit.
Hledám něco, co mohou dva lidi obývat, ne něco, co stačí dvoum lidem na přečkání noci, přimáčklý k sobě..
Moskytiéra je nutnost, když neprší, spaní bez tropika a otravný havěti je super. A ikdyž prší, moskytiéra se hodí. Leze/lítá furt něco...

Nebudu kupovat to, co mi nevyhovuje, a je fuk jestli to stojí 2 nebo 20k. Prostě nevyhovuje, stopka. Že si nevyberu? Někdy v něčem holt ne...
Já fakt nevim, se na to vyseru a budu chodit jen jednodenní akce. Stejně venku nemůžu spát, v ničem a na ničem nenaspim dýl, než pár desítek minut za noc... :?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 1, 2020 16:49

Etheric: Nevím, těžko říct, co jednomu přijde jako palác je pro jinýho stísněná jeskyně. Já dřív jezdil vysloveně all inclusive - stan, termoska, dvě mikiny, atd. Až poslední roky jsem zjistil, že to byl nesmysl. Ale je fakt, že jsem hodně netečnej a necitlivej k okolním vlivům takže toho teď využívám. I tak mám k totálnímu UL daleko, protože používám sice málo, ale zase odolnějších věcí. Komáři mě žerou jako svině, ale pokud jich nejsou mraky x dnů po sobě a to je u nás snad jen v určitý období na Moravě tak prostě dotáhnu tarp až k zemi a přežiju to. Není to každej den. U lezoucího hmyzu dělám, že neexistuje. Je tedy pravda, že mám raději chladnější měsíce a v létě se mi ven moc nechce. To je jedno.

Etheric píše:Nebudu kupovat to, co mi nevyhovuje, a je fuk jestli to stojí 2 nebo 20k. Prostě nevyhovuje, stopka. Že si nevyberu? Někdy v něčem holt ne...
Já fakt nevim, se na to vyseru a budu chodit jen jednodenní akce. Stejně venku nemůžu spát, v ničem a na ničem nenaspim dýl, než pár desítek minut za noc...


Co prosím? To trollíš ne. :P Spaní venku je snad to nej. Já jsem taky často nerozhodnej při výběru - jen jak jsem řešil tu pyramidu. Ale někdy je dobrý prostě nepřemejšlet, něco koupit, nezabejvat se každým detailem a jednoduše to používat a neměnit tarp/stan každej rok, protože člověku přijde, že mu v něčem nevyhovuje. Všechno bude v něčem nevyhovovat. Anjan nebo Big Agnes, hoď si korunou. 8)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

PředchozíDalší

Zpět na Stany