Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 24, 2021 7:10

tomas
prave, taky mi vyhovuje, ze material neni tak UL. tak kup a poreferuj :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv čer 24, 2021 13:55

@Mawe: otázkou je, jak moc si pomůžeš oproti tomu stanu z Decathlonu, co máš. Ten SMD má 1,66kg bez kolíků a bez holí. Sbalitelnost jsem nesrovnával, tak nevím, jestli ten rozdíl za to stojí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 24, 2021 18:17

ja ale hole nosim bezne kvuli tomu mymu kolenu, protoze si nemuzu lajznout ze zacne bolet a ja nebudu mit hole/ortezu a hole sou v tomto pripade univerzalnejsi:D navic doufam ve vetsi predsinku.

a ze zrovna ty, kterej resis kazdej gram, mas pocit ze pul kila rozdilu je zbytecny? je to dost velkej rozdil se mi zda :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv čer 24, 2021 18:47

Taky jsi nosila jen jednu hůl, takže jsem počítal 1,66kg stan + kolíky + ještě jedna hůl, to už jsme okolo 2kg váhy. Půl kila rozdíl jsem tam tedy neviděl.
Když tedy nebudeme váhu holí počítat vůbec a vezmeme jen stan + kolíky, kolik ušetříš přesně?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 24, 2021 19:21

asi 450g.

ja hole nosim vetsinou obe, to ze si vyjimecne vezmu 1 protze snadnej teren/malo km neznamena, ze nosim 1 hul... v 90% pripadu nosim obe, zvlast kdyz vim, ze mam s sebou tarp na 2 hole...

ze prodam mountainsmith zvazuju uz dlouho, a nahradu za nej sem porad rozmyslela. ted myslim uz mam.jasno ze chci outfitter.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv čer 24, 2021 19:24

Já myslel, že ten Decathlon má přesně 2kg, tak má teda víc no.
Outfitter se mi líbí, vypadá hezky, materiál se nebude prověšovat a určitě zabere v batohu míň místa, než Decathlon
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mitau » čtv čer 24, 2021 20:13

Ten Decathlon mam taky, tak jsem ho hodil na vahu v kompletnim baleni jak byl - 1970g. Urcite jsou v baleni vsechny koliky, vsechny snury, neni zadnou domaci upravou odlehcovany. Takze hmotnostne ten Decathlon neni zas tak spatny ;)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 25, 2021 5:44

mitau
pravda, ja k tomu mela tu podlazku jeste.

jo hmotnostne je super, osobne ten trek 900 pro 2 os je super pro jednoho nebo dva mensi lidi, pripadne ani na 2 noci bych k nemu nemela vyhrady, ale 2 noci zvladnu bud tahat tezkej helm pro 3, nebo mit tarp.

asi nemit zadnej stan, tak neni zas tak spatnej v pomeru k cene a vaze, ale vzhledem ke stanovymu parku co mam doma mi jeho uzitnost vzhledem k nedostatkum, ktery mi nevyhovujou, neprijde v mym konkretnim pripade jako duvod ho vlastnit.

nemit helm, tak jeste mozna.

celkove su z toho trek 900 pro 2 dost rozpacita, protoze ma milion vychytavek, fajn vahu k cene, ten stan je proste super kdyby byl o 5cm vyssi a mel o 5 cm hlubsi predsinku, tak mu odpustim i to ze se mi blbe stavi ta stredova tyc:D v tomto pripade me i mrzi, ze mi nesedi a nevyhovuje, protoze muj prvotni dojem z nej byl docela fajn. bez vnitrniho stanu pak super. jenze kde je pak ten rozdil mezi tarpem...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát čer 25, 2021 10:36

Opravdu může být rozdíl pouhých 5cm velikosti předsíně tak podstatný?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 25, 2021 10:47

pro me jo.

me proste ten decathlon nevyhovuje na vareni v predsini, zda se mi mala a bez rezervy. esus tesne u tropika, nebyl to prijemnej pocit ohledne jistoty ze se nemuze jic stat s tropikem (horky plyny napr). myslim, ze tech par cm navic by komfort zlepsil
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát čer 25, 2021 10:51

Stejně vaříš jen stylem ohřát vodu na čaj a lyo, tak proč si neuvaříš přímo vevnitř? Nevim jak ve dvou lidech, ale když jsi v tom sama, musíš tam mít královský místo.
5cm rozdíl velikosti předsíně mi přijde zanedbatelný, pokud tobě přijde markantní, tak ten Decathlon musí mít fakt hodně malou předsíň
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 25, 2021 12:41

etheric
podle me je fuk jak v tom varim, kdyz mi to nevyhovuje natolik, ze v tom radsi nevarim, tak je mi takovej stan proste k nicemu pokud je zaklad my stravy prave vareni. jako jasne, blba shoda nahod tyden v kuse chcanec, ale nebudu mit prece dva stany, jeden na hezkou predpoved kde musim varit venku a jeden na spatnou, kde muzu varit vevnitr... pro me je nemoznost pohodlne vevnitr varit za deste proste stopka. a jo, 9 jinejch lidi by tam varilo, ja se necitim v te trosce mista jiste. fyzicky se tam varic ale vejde. ale od sten je jen par cm a to mi nestaci
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát čer 25, 2021 14:19

Chápu, že v předsíni je málo místa, ale když máš takovej stan pro sebe, co je za problém uvést vodu k varu uvnitř stanu, když máš plyn?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod apuka » pát čer 25, 2021 14:53

Jo, to je jedna z veci, ktere mi taky neni jasne, proc se nemuze varit uplne vevnitr stanu ale v predsini. Veskere steny by byly najednou dostatecne daleko. Tak vari i horolezci ve svych UL stanech (bez predsinky), obcas dokonce i kdyz jsou jen "zaveseni nekde ve stene" mimo poradnou pudu pod sebou.

Cimz ale mawenzi vubec nechci radit, ze ma takto delat. Popravde receno, ja mohu o tom polemizovat, kdyz stanovat nejezdim. kdyby jezdil, asi bych si taky varil neco radeji v predsini :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 25, 2021 15:22

protoze mi asi prijde jednodussi sedet ve spacaku na karimatce kdyz varim treba veceri a uz su utaha nebo rano je to prijemny, a ne vstat, okamzite nacpat spacak do krosny, srolovat karimatku a uklidit a bez hnuti sedet s varicem v nohach s tim, ze ho snadno muzu treba prevrhnout... prijde mi lepsi proste mit varic vedle sebe v predsince a moct se v klidu vrtet, balit, nebo jen lezet nez si hlidat varic v nohach bez moznosti se prevlict prootze staci neopatrnej pohyb nohou pri prevlikani kdy se zapomen3s a uz se vic vali v posteli... nejsu horilezec a tak nevidim duvod proc mam.mit varic mezi roztazwnejma nohama nebo se bat 10 minut pohnout a hypnotizovat varic nekde v nohach...

davat varic hned vedle karimatky a spacaku totiz nepovazuju za rozumny, protoze to okamzite blafne...

nebo nevim jak presne mam bezpecne varit vevnitr stanu bez toho ze bychom museli sbalit minimalne jedno spani at je bezpecny tam varix mit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát čer 25, 2021 15:25

Mawenzi píše:bez toho ze bychom museli sbalit minimalne jedno spani

Teď chápu. Když ve stanu "pro dva", tj komfort pro 1, spí dva, tak už vaření vevnitř pohodlný nebude. Ale kdyby v tom stanu byla 1 osoba, místa bude habaděj
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » sob čer 26, 2021 23:14

Asi je to o zvyku, ale ve všech stanech, co máme nebo jsme měli, mi přijde pohodlnější vařit uvnitř než v apsidě. Vaříme v přední části stanu, která je nejširší. Vařič je mezi námi a spaní balit není třeba. Naopak, večer si nejdřív ustelem a uvelebíme se, teprve potom je čas večeře, po níž se rovnou zasoukáme pod spacák.
Ale vaříme si společně. Kdyby si měl vařit každý zvlášť, což je asi případ Mawenzi, tak je opravdu lepší, když si každý zaleze s vařičem do své apsidy :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 27, 2021 5:43

sobb
nene, varime dohromady, ale su zvykla varit v apside a uprimne by me nenapadlo ani varit vevnitr i kdybych ten stan mela pro sebe. v Helmu by to nicmene slo jak popisujes asi v pohode, ten je prostornej a velkej.

nicmene treba i toto je duvod, proc se nerada delim zrovna o vareni, kdyz nas jde vic a kazdej mame svoje spani, prootze pak kdyz treba chcije a musis lozit ze stanu jen proto aby si nekomu neco dones, nebo si neco prines... a kamosky vetsinou zadny svoje vybaveni moc nemaji, takze pokud varim nebo beru stan, pocitam samo s tim, ze dohromady.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » ned čer 27, 2021 23:08

Aha, já myslela, že jste si vařili každý zvlášť.
Jinak právě proto píšu, že je to asi i o tom zvyku, mě by zas asi nenapadlo vařit v apsidě. Tam jsme vařili jen ve výjimečným případě, že jsme s sebou měli ešus pro vaření na ohni, ze kterýho odpadávaly černý saze, který jsme "doma" opravdu mít nechtěli :)

Koukám na rozměry toho Forclaz Trek, o kterém píšeš, a je rozměrově podobný našemu Voyageru. Tam se uvnitř dá vařit poměrně pohodlně. Jen je u něj výhoda předního vstupu a tudíž otevřeného prostoru před vařičem. Nevím, jak má vnitřní prostor uspořádaný ten Trek.
Ale to je fuk, nijak Tě k vaření uvnitř nepřesvědčuju ani nenabádám, jen zmiňuju další možnosti :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 28, 2021 5:14

je na tom spis krasne videt jak to ma kazdej "bezduvodne" uplne jinak. jak proste kazdej mozek je uplne jinej a treba duvod s bordelem z esusu me pobavil :D

v kazdym pripade uz ma novou majitelku ktere dela radost:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » stř črc 14, 2021 7:35

Tak Outfitter už mám pár dní doma, přes týden zatřu švy a příští týden ho čeká test.

Dá se sbalit na cca 30x18cm bez tyček, rozpěrný tyčky mají cca 36cm na délku. stavěcí tyčky co mám origo SMD mají na 42cm.

Váha stanu s obalem - 1457g
2x rozpěrná tyčka - 80g
6x kolík DAC - 70g
2x skládací tyčka SMD - 168g

Celkem 1775g, to mi připadne slušný vzhledem k tomu jak je to prostorný.
Přílohy
IMG_20210714_082619_6.jpg
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 14, 2021 8:10

Tomas
no brousim si na nej taky dost zuby, tak se tesim na zkusenosti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 12, 2021 9:14

vitezem se stava smd duo explorer

https://www.sixmoondesigns.com/products ... o-explorer

mountainsmith shelter lt uz ma novej domov, tak jen dosetrit ten zbytek:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » čtv srp 12, 2021 12:47

Outfitter jsem otestoval a spokojenost. Vchody luxusní, předsíňky též, prostor uvnitř více než dostatečný pro dva lidi + harampadí.

Vyzkoušeno v dešti, vlhku a vše bez problémů. Já ty předsíňky měl bez ohledu na počasí pořád napůl otevřený s jednou stranou vyrolovanou a dovnitř neprší.

Jak to člověk dostane do ruky tak se i rychle staví. Nemám co bych tomu vytknul. Už je to druhý SMD co mám a celkově jsem s oběma spokojenej.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 12, 2021 13:46

tomas
to mi delas radost, uz mam jednu pozitivni recenzi od daveking co tu na foru psal kdysi a ted od tebe.

hodne sem premyslela nad outfitter ze 190t polyester nebo ten 30d nylon a tech 360g v tomto pripade beru jako usporu nutnou, pac kdyz to musim tahat kamoskam tak uz i shelter lt se mi moc nechtelo tahat samotne...

musim akorat pockat idealne aspon do zari, s vydajem nad 6t sem uplne nepocitala. ale tesim se na nej:)

je ta vnitrni vana dost vysoko aby si nevalel spacak po navlhly vnitrni stene? v nohach?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » čtv srp 12, 2021 15:26

Vysoký je to dost i s rezervou, mám 183cm a stěn jsem se za celou dobu nedotknul ani jednou, ani při převlíkání a to je co říct.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 15, 2021 8:07

v zari asi budu objednavat, akorat nevim, jestli se jeste letos ho dostanu testnout. Uvidim. Urcite na misto bude narocnejsi nez mountainsmith...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 28, 2021 8:19

takze definitivne objednan je SMD lunar duo EXPLORER. Objednala jsem k nemu i tyvek primo od SMD oriznuty na spravnou velikost. Ten tyvek nakonec byla chyba - protoze je to jen tyvek ve velikosti podlazky. nema to zadny uchyty v rozich, aby to slo pri stavbe ve vetru treba zachytit o koliky k tarpu.

To tam budu muset nejak dodelat, ackoli uplne nevim, jak idealne sit ten tyvek, nebo lepit, aby to taky rozumne drzelo, nebo jestli tam nenasit jen "ocka" ktery sice nepudou vypnout ale budou +/- aspon drzet podlazku ve vetru na miste. - mozna tyvekovy ousko, za ktery jen navazu gumicku.

pani psova uz se po 3 tech zacina hojit, tak s trochou stesti ho jeste stihnu vyzkouset letos
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » sob srp 28, 2021 9:59

Tak vítej do SMD klubu. Věřím že budeš spokojená.

Co se týče tyveku, na ten já kašlu. Sice ho mám, ale jsem to línej tahat :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 28, 2021 10:43

tomas
ja su naopak zvykla to pouzivat, i ke stanu sem si vyrobila podlazku... porotoze nesnasim cpat hnusnej zabahnenej stan do stanu nebo to doma susit s bahnem... zatimco ta podlazka de i snadno oplachnout ve vane
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Stany