Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Happy » pon bře 10, 2014 9:29

Ahoj. Díky. U stanu uvádějí délku vnitřního prostoru 220 cm. Vejdu se do stanu při délce 197 cm? Z fotek není moc patrné jak velká je předsíňka? Vejdou se do ní batohy a dá se v ní eventuálně uvařit? Jak je na tom s odolností podlážka? Dá se stan postavit někde v horách na šotolině? Jak je na tom s celkovou odolností, životností stan? Měls se stanem nějaké problémy? Moc díky.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod dudy » pon bře 10, 2014 10:44

K dýlce: Sám mám 178 a v pohodě, jestli je to opravdu 220cm sem neměřil, ale rezerva tam pro mě je dostatečná, navíc stěny jsou poměrně strmý, tak že to užitnou plochu dělá doře využitelnou.
K předsíňce: Ta je tak na boty, nebo malej bágl, rozhodně ne na dva bágly a vaření, ale já stejně mívám prázdnej bágl pod sebou, protože mám kratší karimatku a věci z něj pod hlavou.
K podlážce: Tak mě nikdy neprotekla a to sem to stavěl po celodenním dešti na úplně nadojený trávě. Pod stan zpravidla používám plachtičku, ale tenkrát tam nebyla. Na šotolině sem nikdá nespal a ani spát nemíním, páč to hrozně tlačí.

Celkové resumé: Stan je to dobrej a v poměru cena výkon a hlavně váha velice slušnej. Zpracování taky gut.
Nikdy neprotek, ani při celonočním dešti vč. přívaláku.
S nějakým uragánem nemám zkušenost, ale větrno bylo až nemile a stan díky své nízké stavbě, obzvlášť postavš-li jej po větru snese docela dost.
Při jeho váze nelze očekávat komfortní rodinej bungalov. Na tejden do kempu bych ho nebral, ale na čundry a přechody je to kvůli váze a sbalitelnosti ideál.
Není samonosnej, takže na sněhu, nebo v šutroví je trochu víc práce s vyšponováním, ale zas aby stál, stačí dva dobrý kolíky a zbytek je pro vypnutí.
Mezera mezi vnitřním stanem a tropikem není nijak závratná, takže za silného bočního větru, navalení se na stěnu, napadnutí vrstvy sněhu může dojít ke kontaktu tropika se síťkou. Taky je potřeba po dlouhém dešti, když látka povolí stan došponovat, ale to musím i u Hillebergu za dvacet papírů. Možná by tropiko v dotahovacích přezkách mohlo jít došponovat víc, ale dramatická závada to není.
Odvětrání funguje dobře, samozřejmě se dech sráží zevnitř, ale zažil jsem i mnohem horší případy a to i u stanů mnohem dražších.
Pruty jsou poměrně subtilní, ale když mi přes stan padnul vožralej tremp (a tlustej byl docela dost), tak se pouze lehce ohnul a sou z příjemně krátkejch segmentů, takže mi netrčí na boku báglu jak anténa, ale dou dovnitř a to i naštorc.
Dodávaný kolíky sou tak do udusanýho kempu, neb maj asi deset čísel a pro běžný užití je třeba je nahradit.
Stavba v jednom asi tak dvě minuty.
Používám ho na čundry se synem, nebo když jedu sám a vyžaduju komfort stanu a nespokojím se s tarpem (delší přechody, v zimě na sníh......).
Dodělal sem si i spojovací popruhy, takže je možný používat tropiko samostatně a je z toho tarp se stabilitou stanu.
Prostě použití jako lehkej útočnej a stan
Myslím, že je to dobrá volba, pro výše uvedené užití.
Byl párkrát v Rumunsku, přešel Roháče v létě i v zimě (2 lidi), čtrnáctidenní pochod hraničníma horama, lezení v Alpách (1 Dudy + matroš) i tejden v kempu (ale to jen s mladym, kdy je ten komfort furt přijatelnější oproti 2 dospělejm a pak taky sám, když sme eště nemívali ten nechutnou rodinou haluznu co ní mám vlastní pokoj).
V dané cenové relaci (a já ho měl za polovic, heč :mrgreen: ) a při zachování nízké váhy má minimum konkurence, snad Jurek Ulli 2, Vango Apex, nebo MSR Elixir 2.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Happy » úte bře 11, 2014 11:06

Tak tomu říkám parádní recenze.Dík. :smt023
Tou šotolinou jsem myslel např. parkoviště atd. Né vyloženě spát v lomu. Strašným plusem je poměr cena/váha-
Prohllídnu net a jak najdu slušnou nabídku jdu do něj. Ještě jednou dík.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod dudy » úte bře 11, 2014 19:04

Popř. odkud si?
V Praseti možnost zkouknout naživo, nebo Ti ho můžu pučit třeba na vyzkoušení, samozřejmě když ho nezkurvíš. :twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod pedro73 » úte bře 11, 2014 20:23

Napadá mě Coleman Rigel X2 anebo Avior X2. Když jsme byli na Korsice, jeden chlap tam ten Rigel měl a po sbalení jsem fakt nechápal.. Tak 10x30 cm a vážilo to snad kilo někde ho ještě mají : http://www.zbozi.cz/vyrobek/rigel-x2-stan-coleman/
pedro73
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob bře 8, 2014 9:46

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod dudy » úte bře 11, 2014 20:41

Avior má půltřetího kila a Rigel je jednoplášť.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Happy » stř bře 12, 2014 10:19

@Dudy Ahoj, určitě rád využiju tvojí nabídky. Jsem skoropražskej. Na živo okouknout stan je k nezaplacení. Příští týden budu v Praze, tak bych ti napsal PM. Dík.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Skipp » pát bře 14, 2014 6:52

Mountainsmith Shelter LT

Prostá otázka. Existuje na trhu lepší tarp pro dva za podobnou cenu?

Dá se s tím v létě do alp? V sprnu bych rád šel TdMB, bez cestovky a rád by to dal co nejvíc nalehko. Mám Jurka Top 2,5, který má přes 3kg, což se mi fakt tahat nechce. Pokud se shelterem má někdo zkušenosti, napište mi prosím co vám na něm vadí.
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor


Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod aksam » pát bře 14, 2014 10:30

Skipp.... když budeš sledovat stránky nalehko.com.... v dubnu by měl být opět UL sraz, tam si ho budeš moci vyzkoušet nebo kontaktuj Petra, byl s ním na srovnatelném trailu jako je TdMB, loni v Americe.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pát bře 14, 2014 18:45

Skipp píše:Prostá otázka. Existuje na trhu lepší tarp pro dva za podobnou cenu?


V týhle "obytný ploše" v tak bytelném provedení a za tak pěkný peníze snad ani ne. Mslím, že to je dost vyjímečný kus. Na srazu sám uvidíš.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mikimiki » stř kvě 14, 2014 15:14

Ja som si objednal tento http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/aero-2/p-4349
Stavbou sa podobe (to bol asi aj ciel :)) na MSR Hubba.
Vcelku pekne zrhnutie v tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=YXKiNHDq3ko
mikimiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon kvě 12, 2014 10:25

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » stř kvě 14, 2014 16:41

No, to je právě moje video. Stan je to dobrej, jen ho ted moc nenosim, protoze chodim casteji sam nebo s lidma, ktery maji svoje jednomistny spani. Pro dva je skvelej. Pro jednoho je zbytecne velkej a tezkej.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mikimiki » čtv kvě 15, 2014 6:47

aaah, vlakno som necital len nazov kde sa pise ze pre 2 osoby :)

inak ked ta tu uz mam, ako je to s Aerom 2 a stabilitou pri horsou pocasi hlavne vetre, mal si moznost vyskusat?
mikimiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon kvě 12, 2014 10:25

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod grco » čtv kvě 15, 2014 7:05

No podla mna, 2.5kg na 130cm siroky stan je dost vela teda, nenazyval by som ho "lahkym" :) Hubba Hubba HP ma pri priblizne rovnakych rozmeroch 1.9kg.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mikimiki » čtv kvě 15, 2014 8:20

tak ano, fanusikom ultra light "vsetko" bude aj 1,9kg vela :) ...

ja zase uprednostnim 2,5kg kedze ultra light vo vseobecnosti znamena (ak sa nebavime o specialnych materialoch), ze material je velmi velmi tenky a jeho zivotnost je obmedzena.
Ale verim, ze sa hned najde niekto, kto napise, ze ma nieco ultra light a uz to pouziva 20 rokov :).
Snad uz coskoro ale pridu skutocne materialy na sposob pavuciny, lahke a pevne ... za normalnu cenu!
mikimiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon kvě 12, 2014 10:25

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 15, 2014 8:23

Ľahké a pevné materiály tu už dávno sú. A 1,9-2 kg pre bežný (čiže nie expedičný ani vysokohorský) dvojmiestny stan nie je ultralight, ale zhruba súčasný priemer.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod grco » čtv kvě 15, 2014 9:09

Jak pise wawrik, 2 miestny 3season stan, ~2kg je prumer, ultralighty maju pod 1.5kg, takze 2.5kg je z mojho pohladu v dnesnej dobe "ultraheavy" :) Samozrejme cena toho 2.5kg pinquina je polovicna oproti 1.9kg msr... to je ale uz iny faktor :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod axi12 » čtv kvě 15, 2014 10:07

@mikimiki: zkusím ještě upozornit na Ferrino Nemesi 2 - taktéž vycháíz z MSR Hubba Hubba, ale oproti Pinguinu je o půl kila lehčí a o litra levnější ;)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mikimiki » čtv kvě 15, 2014 13:42

vdaka za tip, ale u mna Aero 2 vyhralo kvoli trochu vacsim rozmerom a rozdiel hmotnosti asi 200g. cenovo su rovnako, aspon teraz.
mikimiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon kvě 12, 2014 10:25

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod peterko » úte črc 15, 2014 13:19

Ahojte, hladam 2 miestny stan, ktory si mozem zobrat tento na island a do norska. A kedze tam dost fuka a prsi tak nieco odolnejsie by som potreboval a keby bol aj samonosny. Bezne stan pouzivam len tak na mensie tury a cyklotury + v kempoch + sem tam daky festival. Limit mam okolo 200e. idealne by bolo tak do 2,5kg kedze sem tam ho aj na bike beriem a keby mal mensi rozmer zbaleny tak je to plus. Vnutorna velkost je viac menej jedno bo mam len 175cm.
Zatial mam vybrate:

- husky sawaj 2
- msr elixir 2
- coleman aero 2
- ferrino chaos 2 (aj ked som tu cital, ze ludia maju problem ze sa rozpadava podlaha)

- a zajo norsk 2 za polovicu teraz (spal som v dakom zajo montana, ale ten mal dost mizerne vetranie)
peterko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned črc 13, 2014 17:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » stř črc 30, 2014 8:48

Tarptent má novinku - dvojmiestnu verziu Momentu.

Síce si myslím, že tie konce sú na jednobodové uchytenie priveľké a v silnejšom vetre veľmi stabilné nebudú, ale páči sa mi. Dá sa tomu trochu pomôcť trekovými paličkami a úplne pomôcť bočným ukotvením hlavného prútu. Hmotnosť tesne pod 1,5 kg, dvojité krížové vetranie, dve rovnaké predsienky aj vchody, plus krytý priestor na oboch úzkych koncoch na ďalší menší vercajg alebo boty.
dm_10[1].jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod grco » stř črc 30, 2014 8:50

@wawrik: Sirka 102cm pri hlave, nic moc pre dvoch...

Inak dost ma sere, ze 99% stanov je proste bud 120-130cm sirokych (2miestne) alebo 170-180 (3miestne). A je strasne malo stanov, ktore by mali 140-150cm, co je podla mna ideal pre dvoch. Ale asi som zas divny a chcem nieco, co nik na svete nechce...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » stř črc 30, 2014 8:57

On má kosoštvorcový pôdorys, v strede to bude tak o 30 cm viac. Čo tebe síce nepomôže, ale nám normálnym by to stačilo :-) IMHO 150 cm je čistý trojmiestny stan :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod grco » stř črc 30, 2014 9:03

@wawrik: V strede mi je miesto nahovno, ja ho chcem pri hlave/ramenach :) Inak celkovo uprednostnujem uplne obdlznikove podorysy...

Kludne nech je 3miestny, ale nech ma 150cm sirku max, 170ky su uz strasne velke podla mna...

Zober si napriklad Big Agnes Copper Spur UL3, 3 miestny, sirka 178cm! UL2, 2 miestny, sirka 132cm a zuzuje sa na 107cm...
MSR Mutha Hubba, 3 miestny, 172cm... Hubba Hubba, 2 miestny, 127cm sirka...

A takto je to u vacsiny stanov... 130 cm male, 170cm velke :)

150cm ma len MHW Skyledge 3 DP, lenze ten sa tu neda zohnat a v UK je predrazeny...

Milion vyrobcov, miliarda stanov, ani s jednym nie som spokojny :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » stř črc 30, 2014 9:10

Jo, ten pocit poznám :-) Našťastie mne Tarptenty dokonale sadli. Tých pár nedostatkov mi nijako nevadí ani ma neobmedzujú, som spokojný.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Chris22 » ned srp 3, 2014 20:55

Ahoj, když už je tu otázka ohledně ultralight stanu. Rád bych se vás zeptal, jaký stan by jste mi doporučili na celoroční použití v přírodě - na do teplých krajů (jih Itálie, Řecko, Španělsko popř pročůraná Anglie). Takže žádné sněžné límce potřeba nebudou.
Finančně to vidím max. do 8 tis.
Aby byl co nejlehčí, dobře držel při silnějším větru, odolal prudkým dešťům a vlezl se do něj člověk 190 cm i s krosnou 85 l.
Na barvě nezáleží, ale zelená a v lese "neviditelné" barvy vyhrávají ;-)

Předem díky za nějaké kvalitní ukázky stanů.
Za nocí nejtmavší na slunce pamatuj.

Svoboda a jednoduchá krása jsou příliš krásné na to, abych si je nechal ujít.
Uživatelský avatar
Chris22
nováček
nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát led 31, 2014 20:30
Bydliště: Království lesních hvozdů

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » ned srp 3, 2014 23:13

Chris22: mrkni na Vango Helium 1 www.nalehko.com/Force10_Helium1_eshop
Jednomuznej, lehkej, solidní poměr cena/výkon, sucha stavba pri dešti a možnost stavet jen tropiko bez ložnice. Tohle všechno jsou, z mého pohledu, skvělý plusy.

Fps ti samozřejmě doporučí MSR Hubba, kterej je taky skvelej. Wawrik má zkušenosti s TarpTentama, který budou malinko dražší, o to jsou zajímavější variabilitou, prostorem a hmotností.
Já teď mám objednaný Gatewood Cape www.sixmoondesigns.com/tarps/GatewoodCape.html
To je asi extrém v nízké hmotnosti a ještě multifunkce - ochrana před deštěm včetně batohu + tarp (jednomuznej jednovrstvej stan) s pevnou jehlanovitou konstrukcí.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod grco » čtv srp 7, 2014 8:46

Tak ja uz som vybral, objednal a uz mi aj prisiel. Nakoniec MSR Hubba Hubba HP.

Este som ho ale nemal moznost vyskusat, tak som zvedavy. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mike » čtv srp 7, 2014 15:15

Postav si ho v obyvaku, prespi v nem par noci a sdilej sve dojmy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Stany