Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » sob dub 1, 2023 8:24

Asi nejak takto.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Quido » úte dub 4, 2023 12:50

@booze:
díky - není to sice recenze, ani záruka kvality, ale dodal jsi mi odvahu....
:supz:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod bonatius » pát čer 2, 2023 7:07

Ahojte,
chcem sa spytat ake mate skusenosti so stanmi vyrobene z Dyneema a tiez aj so samotnym materialom?
Ake ma vlastnosti, ake je jeho zivotnost, odolnost (UV svetlo, teplota, poveternostne podmienky, vlhkost)?
Chcel by som vediet jeho klady a zapory.
Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod oodoow » pát čer 2, 2023 11:28

Já to studoval, když jsem přemýšlel co koupit a nakonec jsem došel k závěru, že to za ty prachy nestojí. Životnost není kdovíjaká, spoustě lidí v diskusích se to různě natrhlo jenom používáním, že ten stan chceš vypnout.
Výhoda je hlavně váha a že se to při dešti nenatáhne jako silnylon.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát čer 2, 2023 12:19

Krom nízký životnosti se pod tím nevyspíš, když prší. Dopad kapek na Dyneemu je extrém, klasický silnylon či lépe silPES je na tom líp, o stovky až tisíce procent. Ten rachot je šílenej.
Jinak za životnost nemůže Dyneema, ta je nezničitelná, on je to laminát s Dyneemou a to je ten problém
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod bonatius » pát čer 2, 2023 13:26

V akom rozsahu sa pohybuje zivotnost? V com je problem, ze sa Dyneema delaminuje, prederavi, alebo zacne lamat?
Naposledy upravil mike dne pát čer 2, 2023 14:04, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát čer 2, 2023 15:23

Kámo, životnost je jedna sezóna nošení a používání. Jakože aktivní sezóna, ne 4 víkendy...
Problém je ve zpracování materiálu, laminát. Dyneema je sama o sobě hustá a tuhá, zatím neexistuje moc možnost, jak to udělat, aby výsledný laminát byl alespoň z části odolný, jako ta Dyneema samotná. V laminátu vznikají díry a na to stačí ohyb při skládání
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod oodoow » pát čer 2, 2023 21:05

Čím víc se to napíná, tím rychleji to odejde. ilustrační foto z netu
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » sob črc 29, 2023 20:48

Nema prosim nekdo stan od Durston? Jaka je v nem kondenzace? Jak funguje zip?
https://durstongear.com/tents

Strasne se mi libi X-Mid 2 se stavbou vnitrku zvlast. Zajimaji me minusy.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod oodoow » sob črc 29, 2023 21:22

Teď o něm básnil jeden borec v outdoor auditku na nyxu:
Durston fakin X-mid 2 dorazil a podstoupil zkoušku deštěm. Stojí s pomocí pouhých 8 kolíků a dva ještě přidám pro bouřné noci. Vnitřní prostor překvapivě velký a hlavně dlouhý a komfortní i pro 2m chlapa. Dva se vejdou krásně, dalo by se i s menším dítětem. Navíc oba mají velmi luxusní krytou předsíň pro bagáž a boty. Vnitřní stan se připne a odepne během chviličky, opravdu nesmírně chytře řešeno. Dá se sbalit i jako celek s vnitřním stanem,ale kouzlo je právě v tom,že když je ráno tropiko mokré, vnitřní stan se dá sbalit zvlášť za pomocí pár pohybů když v něm zrovna sedíme, opravdu chytré. V zásadě ráno když prší, člověk se uvnitř velmi komfortně zařídí, uvaří,sbalí a zároveň i složí vnitřní stan, pak jen popadne tropiko a jde. Bez vnitřního stanu se vejdou 3lidi s bagáží, možná 4. Celé to váží kilo i s kolíky.


Co jsem to tak zkoumal, tak by to měly být top tarpy. Jedinej problém je, že dostat to sem by stálo moc. Dokonce tolik, že borec ani nenapsal kolik, i když jsme se ptali, jenom že jako fakt hodně. :)

Jinak co se týče kondenzace, tak z mé zkušenosti to chce si prostě dobře vybrat místo na spaní, to ovlivní kondenzaci mnohem více než ty různý průduchy a tak.
Když jsme spali lese, tak nebylo zevnitř nic i když venku pršelo a předsíňky jsme měli zavřený. No a když jsme spali na louce, tak se stan začal rosit už večer po postavení večer a ráno byl durch z obou stran. Může za to podle mě částečně ten silnylon, že je hydrofilní a tu vlhkost nějak nasává ze vzduchu.
Výhoda je, že když ho pak postavíš přes den když vyjde sluníčko, tak je do čtvrt hodinky zase suchej. Každopádně to místo kempení je ale zásadní.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod bonatius » ned črc 30, 2023 9:34

@oodoow: outdoor auditku na nyxu
co je to za forum?
neviem ho najst
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » ned črc 30, 2023 20:55

oodoow píše:v outdoor auditku na nyxu

Hmmm, anoo, nevim. 8-[ integralni transformace slouzici k dekompozici funkce?
oodoow píše:Jinak co se týče kondenzace, tak z mé zkušenosti to chce si prostě dobře vybrat místo na spaní, to ovlivní kondenzaci mnohem více než ty různý průduchy a tak.

Nesouhlasim, kdyz dojde v noci rosa, tak nekdy podle tlaku nevis, kde ta rosa bude, uz me to vypeklo x krat. V Karpatech na vrcholu jsem mel tarp jak hadr. nevim cim to je, ale u MSR Elixir jsem kondenzaci nikdy nemel.

oodoow píše:Co jsem to tak zkoumal, tak by to měly být top tarpy. Jedinej problém je, že dostat to sem by stálo moc. Dokonce tolik, že borec ani nenapsal kolik, i když jsme se ptali, jenom že jako fakt hodně. :)

Chci ho, od mladence je ten popis jako preklad ze stranek a YT. Moc tomu neverim a kdyz neco stalo XY, tak to snad reknu. :-k Se opupinkuju a rozbrecim. :smt022
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod oodoow » ned črc 30, 2023 21:39

@bonatius&booze: nyx.cz diskusní server kde jsou diskuse (auditka) na různá témata

booze píše:Nesouhlasim, kdyz dojde v noci rosa, tak nekdy podle tlaku nevis, kde ta rosa bude, uz me to vypeklo x krat. V Karpatech na vrcholu jsem mel tarp jak hadr. nevim cim to je, ale u MSR Elixir jsem kondenzaci nikdy nemel.

Nějaký faktor náhody tam bude, ale obecně v lese anebo hodně vysoko se jsme se budili časteji v suchém než někde dole na louce. Jednou se stalo, že ale přišel mrak a sedl si zrovna tam, kde jsme spali, s tím se pak nedá dělat nic.
Každopádně lepší postavit stan a dát si věci a batohy dovnitř, tím pádem jsou ráno suché a jediná mokrá věc je ten stan. Kdybychom spali venku bez stanu, tak jsou mokrý batohy i spacáky.
Jinak si myslím, že to je tím, že ten tarp aspoň ten můj je ze silnylonu a ten je hydrofilní. Chtěl jsem koupit silpoly, ale narychlo nešel žádnej sehnat. Ona to zas není taková tragédie, protože schne fakt rychle, když teda svítí slunko.

Částku neřekl jenom toto: "Stoji to svinsky moc, zvlast kdyz ti vymeri clo a dph zhruba 45%"

booze píše:Chci ho

Tak ho kup a pak napiš jaký to je a na kolik to přišlo. Když ti nebude sedět, tak to určitě tady s nějakou asi větší ztrátou prodáš. (třeba mně :twisted: )
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » ned črc 30, 2023 21:54

oodoow píše:Částku neřekl jenom toto: "Stoji to svinsky moc, zvlast kdyz ti vymeri clo a dph zhruba 45%"

Tak to je sila. :shock:
oodoow píše:Každopádně lepší postavit stan a dát si věci a batohy dovnitř, tím pádem jsou ráno suché a jediná mokrá věc je ten stan. Kdybychom spali venku bez stanu, tak jsou mokrý batohy i spacáky.

V kazdem mojem tarpu, tarpentu jsem zazil "ranni sprchu" to proste nekdy blbe vyjde. Letos mam venku hodne noci a 2x jsem mel mokre veci uvnitr tarptentu. Myslim si, ze to jde dost ovlivnit tim vetranim v MSR citim porad pruvan. Ano zater na tropiku je uz mrtvy...

Pockam si kdo poleti do Uhelnych Skladu Adamov nebo z a pak ti ho mozna prodam.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pon črc 31, 2023 5:32

Taky bych si to nechal přivézt, případně poslat, vybalené, přebalené a ještě s nějakými blbinami, ať projde historka, že hiker si posílá domů věci, které na dalším úseku trailu už nepotřebuje 8)
Jinak raději za cenu toho stanu koupím opravdu hodně nocí na ubytku. Když přičtu top spacák co bych k tomu potřeboval a karimatku, tak už to vychází na opravdu hodně nocí, kdy můžu spát v posteli kde není kondenzace a přes den chodit s lehkým batohem bez věcí na spaní. Taky ty věci nevydrží věčně, může odejít stan, karimatka, bude potřeba srát se s praním spacáku,... Ve finále takovej hiking se spaním venku nemusí vyjít levněji, než hiking se spaním po ubytkách (pokud teda netrávíš nějakých 50+ nocí ročně venku)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » pon črc 31, 2023 9:33

ja zazil silenou kondenzaci letos na vode ... to jsme ale spali ve stanu s detma (mame husky baron na auto-kemping) .. kdyz spim ve stanu sam, tak pokazdy v pohode .. mam ale stan (spis) pro dva a bo-vic tunylek ... mozna ty tunylky fakt nejak lip vetraj, musim fakt rict, ze za nejakejch 30-40 noci, co jsem v nem spal, jsem kondenzaci nepotkal ani jednou jedinkrat ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod oodoow » pon črc 31, 2023 19:01

booze píše:2x jsem mel mokre veci uvnitr tarptentu.

Věci uvnitř jsme neměli mokré nikdy, naštěstí máme ten tarp dost velkej na to, aby se to nedotýkalo stěn. A rosa se dovnitř nikdy nedostala.

booze píše:Myslim si, ze to jde dost ovlivnit tim vetranim v MSR citim porad pruvan

No, to je právě zajímavý, my jsme nechávali přes noc předsíňky otevřený (než jsme se jednou ve tři ráno probudili a zjistili že chybí batoh a našli ho trochu prokousanej 10m od stanu, pak už jsme předsíňky zavírali :twisted: ) právě kvůli větrání a nemělo to moc na kondenzaci vliv. Dokonce někdy ten tarp zvlhnul hned po postavení, když v něm ještě nikdo nespal a nikdo na něj nedýchal.

booze píše:Pockam si kdo poleti do Uhelnych Skladu Adamov nebo z a pak ti ho mozna prodam.

Co jsem četl, tak je to dost často vyprodaný a musíš to nějak objednat a oni to začnou vyrábět a po pár týdnech to je hotový, takže to budeš muset nějak dobře časově naplánovat.

Etheric píše:vybalené, přebalené a ještě s nějakými blbinami, ať projde historka, že hiker si posílá domů věci, které na dalším úseku trailu už nepotřebuje

To nevím, jestli by prošlo, ale třeba jo. Co jsem četl reporty z US trailů, tak si lidi nechávají ty věci, co už nepotřebují, posílat na poštu na letiště, odkud pak letí dom.

Etheric píše:Ve finále takovej hiking se spaním venku nemusí vyjít levněji, než hiking se spaním po ubytkách (pokud teda netrávíš nějakých 50+ nocí ročně venku)

Za ubytko na jednu noc pro dva ve Španělsku jsme platili nejmíň asi 1400,- a nejvíc 3600,-. Většinou byla cena kolem dvou tisíc. Spát takhle celej měsíc by vyšlo dost draho plus by se to muselo dobře plánovat, protože některé lokace byly vyprodané (většinou profláklá turistická místa v národních parcích + prázdniny + víkend).
Právě jsme si naopak říkali, že ta UL výbava vlastně není zas tak drahá vzhledem k cenám ubytování. Krom toho je dost problém, že některý úseky od ubytka k ubytku za den ujít dost dobře nešly, takže by některý části musel člověk obcházet spodem civilizací. Ale to se netýká ČR, tady je civilizace všude. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pon črc 31, 2023 19:38

oodoow píše:Ale to se netýká ČR, tady je civilizace všude. :)

A ubytko i za 500 :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod vlkodlak » stř srp 2, 2023 14:30

Ahoj, po dlouhé době jsem zpět na OF :D

mám velké stanové dilema. Čeká mě cesta s přitelkyní na sever finska v půlce zaří, a nemám vhodný stan. Proležel jsem v tom už několik večerů a jsem čí dál víc bezradný.

Co hledám:

- pro 2
- přijatelná váha 2-2.5 Kg (nesu ho celý sám)
- spíš větší než menší
- odolný vůči povětrnostním vlivům
- stavitelný dohromady (z vnějšku)

Co by bylo idální:
- samonosný / skoro samonosný (kopule)
- dva vchody
- cena idealne do 12 000

Použití:
- skandinavie, island, evropa

Stany co v součanosti vlastním:

1) QuickHiker 3 https://www.decathlon.in/p/8386028/category/quickhiker-3-person-tent-green?id=8386028&type=p
+ velky (až moc)
+ stabilní
- příliš těžký, v realu jsem naměřil 3.7kg

DSC07863.jpg
QuickHiker 3 v Italských alpách


2) MT900 Tarptent https://www.decathlon.cz/p/trekovy-stan-tarp-mt-900-2-osoby/_/R-p-324534?mc=8612300
+ dostatečně prostorný
+ lehký
- komplitkovaná stavba v místech kde nelze jednoduše zakolíkovat
- odolnost vůči větru ?? (nemám praktickou zkušenost)

tarp900.jpg
Tarp MT900 s dodatečným vypínacíma šnůrama


Možnosti

1) Hilleberg Rogen https://www.decathlon.cz/p/trekovy-stan-tarp-mt-900-2-osoby/_/R-p-324534?mc=8612300
+ geniální stan, líbí se mi naprosto vše
+ vyroben v evropě
+ stabilní
+ lehký (2.1kg)
+ prostorný
- kromě ceny, ta je moc
- a hlavně je všude vyprodaný, nemá je ani výrobce

2) Hilleberg Niak https://www.decathlon.cz/p/trekovy-stan-tarp-mt-900-2-osoby/_/R-p-324534?mc=8612300
+ směšně lehký (1.7kg)
+ da se sehnat
+ vyroben v evropě
- přiliš malý
- přiliš drahý

3) MSR Elixir 2 https://www.msrgear.com/ie/tents/backpacking-tents/elixir-2-backpacking-tent/10331.html
+ cena ok
+ ověřená stabilita
- stísněný
- docela těžký (2.8kg)
- při stavění do něho prší
- životnost

4) Jurek DOME 2 lite https://www.jurek.biz/Jurek-DOME-2-0-lite-d30.htm
+ stabilní
+ životnost, servis, kvalita, CZ výroba
- větrání (tropiko až na zem)
- jeden vchod
- při stavění do něho prší, při otevření do něho prší
- docela těžký (2.8kg)

5) Jurek TREK 2.5 https://www.jurek.biz/Jurek-TREK-2-5-d18.htm
+ hallelujah konečně jurek do které neprší když se staví
- příliš těžky (3.4kg)
- jeden vchod a ještě na krátké straně

6) Jakýkoliv jiný jurek Extreme Lite
+ životnost, servis, kvalita, CZ výroba
- jeden vchod
- při stavění do něho prší, při otevření do něho prší

7) Warg Alp 2 https://www.4camping.cz/p/stan-warg-alp-2/#zelena
+ lehký (2.1kg)
+ velký vnitřní prostor (o dost širší než elixir 2)
- síťový vnítřek - průvan
- nizká nepromokavá podlážka
- kvalita materiálů
- reputace výrobce

8) Warg Kodiak 2 https://www.4camping.cz/p/stan-warg-kodiak-2/#zelena
+ lehký (2.5kg)
- extrémně malý vnitřní prostor
- navzdory 3 prutové konstrukci jeho provedení a kvalita materiálu nevzbuzuje dojem stability a odolnosti
- velmi špatný klon hillebergu
- reputace výrobce

9) MSR Hubba Hubba 2 a všechny jeho klony https://www.msrgear.com/ie/tents/backpacking-tents/hubba-hubba-nx-2-person-backpacking-tent/06204.html
+ lehký (1.8kg)
- nedostatečně stabilní konstrukce
- při stavění do něho prší
- životnost

10) Decathlon MT500 https://www.decathlon.cz/p/trekovy-stan-mt-500-2-osoby/_/R-p-310893?mc=8556122
+ mam možnost si ho pujčit
+ levný
+ stabilní konstrukce
+ "nejlepší" klon rogena
- těžký (2.8kg)
- hraniční vnitřní prostor

11) stan který hledám? uniklo mi na trhu něco?

Možnosti které zvažuju:

1. Pujčit si MT500 a řešit to později, šetřit na Rogena :-k
2. Koupit si Jurek Dome 2 a vrátit se mentálně do 90. let :roll:
3. Vzít si MT900 tarptent s došitýma poutkama, dodatečnýma vypínacíma šňůrama, a doufat, že to vydrží 8-[
4. Koupit si jiného Jurka který aspoň větrá a vrátit se mentálně do 90. let :roll:
5. Táhnout QuickHiker 3 a celou dovolenou si nadávat ](*,)
6. Koupit si MT500, ono to vlastně (snad) stačí :-k

Nejhorší je, že nemám zkušenosti s drsným počasím. Zatím jsem byl jen v létě v Norsku, ale spíš jižněji a počasí sme měli celkem dobré.

Za každou radu budu vděčný :)
vlkodlak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte čer 23, 2009 15:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » stř srp 2, 2023 15:07

Já bych v tvé situaci volil upravenou možnost 1.
vlkodlak píše:1. Pujčit si MT500 a

... a mezitím, co už mám domluvený to půjčení, budu hledat po všech čertech, jestli se haluzí neobjeví něco lepšího. Podle vysledku se zařídím, stan na danej výlet už domluvenej je a teď jen zkusit vyhaluzit něco lepšího
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » stř srp 2, 2023 17:44

Ja osobne miluju Hilleberga (kteryho nemam - mam kopii - zni to divne :D, mozna to ani neni "takova kopie", viz nize) a kteryho planuju koupit .. ale v mem pripade to bude tunylek ... sam pouzivam

https://www.4camping.cz/p/ultralehky-st ... -2/#zelena
++ jeste maj i delsi verzi
https://www.4camping.cz/p/ultralehky-st ... us/#zelena

se kterym jsem absolutne spokojenej a do jineho nez tunylku uz nepujdu (presedlal jsem z dome na tunylky) .. hilleberga spis ale nekoupim, protoze jsem 100% spokojenej se svym stanem a hilleberga ma kamos a i v primem porovnani to vango nijak nezaostava co se tyce jak je udelane ..

pises, ze pojedes na sever finska v pulce zari .. muze to tam bejt drsny, ja osobne bych asi urcite chtel dobrej stan

1) hilleberg rogen je yellow label takze spis bych ho nebral (chce to asi red label)

2) hilleberg niak je opet yellow label, takze dtto .. - nerikam, ze nebude fungovat ale ... nesel bych do toho na sever finska v zari

3) MSR Elixir 2 - ja osobne nemam stany od MSR rad ... nevim .. nemam na elixir zadnej nazor brat/nebrat .. asi to ale nebude spatnej stan a msr elixir je urcite proverenej a mnoho lidi by ho urcite doporucilo ..

3-6) Stany od Jurka jsem mel asi 3-4 a pouzival jsem je 15+ let - stan od Jurka urcite podrzi .. je to ale strasnej oldschool .. jak materialama, tak konstrukci ... Ja bych Jurka nebral, ale kdyz ho vezmes, tak je to dobrej stan, alespon ve smyslu, ze je kvalitne udelanej a je to drzak

7-8) warg - nevim nevim ... nemam s nima zkusenosti, ale podle toho co se rika, ze je to takova pro-consumer znacka ... nesel bych do nich ...

Pokud by u me nehraly penize roli, tak bych sel urcite do stanu pro 2.5-3 lidi (stan pro dva je pro dva lidi malej ... pokud je stan pro dva, tak budete muset mit vse v predsince a na lehkejch stanech i ty predsinky bejval male .. ja osobne mam stan pro dva sam pro sebe) a nebo do tohodle

https://hilleberg.com/eng/tent/red-labe ... allo-2-gt/

Jinak ja za sebe bych doporucil to co mam pro dva v te prodlouzene verzi

https://www.4camping.cz/p/ultralehky-st ... us/#zelena .. idealni by bylo koupit k tomu jeste navic ten "footprint", at mate podlazku i v predsince .. doporucovat to ale na druhou stranu uplne nechci .. finsko je drsne .. takze klidne bych jel i se stanem, co bude mit expedicni parametry ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod vlkodlak » čtv srp 3, 2023 14:47

Další zajímavý objev:

12. Vaude https://www.vaude.com/at/en/14424-space-seamless-2-3-persons-lightweight-tent.html#?colour=904&size=13424

+ Obrovský - pro dva lidi tuna prostoru
+ Lehký (2.2kg)
+ Barva
+ Konstrukce jakou mám rád
- Stabilita a odolnost vůči větru asi nebude na úrovni stanů jako Rogen nebo Dome
vlkodlak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte čer 23, 2009 15:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » pát srp 4, 2023 10:06

@vlkodlak - tady je problem, ze kazdej ti bude tak nejak chvalit (ja sam to delam) vybaveni, se kterym ma dobrou zkusenost (coz neni nic proti nicemu), nebude tam ale to srovnani vuci jinejm vecem .. ja pujdu do obchodu, vezmu si stan z regalu vlevo, budu s nim mit dobrou zkusenost, vychvalim ho do nebe, zatimco ve stejnem obchode je v regalu vpravo jinej stan, se kterym bych mel zkusenost jeste 2x lepsi, kdyz bych ho koupil ...

Ja bych na ten tvuj vyber sel jinak .. Byl jsem nekolikrat na severu evropy a proste tam je to dost nevyzpytatelne, takze ja bych

1) doporucil stan pomalu na spodni hranici expedicnich parametru (tzn fakt to musi bejt kvalitni 3.5 sezonni stan, u vseho, co je ultralight bych byl extremne na pozoru)

2) urcite bych ten stan chtel mit dost velkej, stan pro dva, je ve skutecnosti u 90% vyrobcu spis stan pro 1+0.75 osoby, nemas si kam dat veci, neda se tam rozumne v nem vegetovat, takze ja bych koukal vylozene po stanu pro 2.5-3 lidi .. V mem pripade (jak jsem psal vyse) by byl stan mejch snu asi tohle

https://hilleberg.com/eng/tent/red-labe ... allo-2-gt/
ja sam mam kratsi verzi tohodle
https://www.4camping.cz/p/ultralehky-st ... us/#zelena

a jsem 100% spokojen .. Doporucuju i ten footprint, u me ma 310g i s pytlikem .. neberu ho vsude, ale v horsich podminkaj je to dost uzitecna vec .. kor pro dva lidi, kdyz by jste meli mit bagaz v predsince .. ja ten footprint mivam na vrchu baglu a pouzivam ho i jako takove sedatko a nebo podlozku, na ktery si muzu odpocnout, vyndavat veci z baglu, pokud je bahno, voda a spina apod ..

Nahodil jsi nahore 10+ stanu a mas tam mix vsech moznejch vyrobcu a typu stanu .. Jak ti ma nekdo neco doporucit kdyz tam mas superpremioveho Hilleberga Vs preiove MSR vs znacku jako Warg

Pokud jim veris a mas rad dome (kopuli s prekrizenejma tycema), tak proste kup kopuli s pozadovane kvalite (ja doporucuju expedicni paramtery - smal jsem se Simondu Alpinism T2, kterej jsme meli jako dalsi stan loni ve Skotsku a nakonec jsme jeste pujcovali nestastnikum, co meli na hadry UL stan od Big Agnes, kterej proste ve vetru a vode ze vsech smeru naprosto selhal)

Pokud chces zkusit neco noveho, zkus ten tunylek .. Ja mel celej zivot dome a po vyzkouseni tunylku (prave kamos ma Hilleberg Nallo) uz jsem dome zavrh a mam sam pro sebe (jako stan pro jednoho) tohle, protoze se v tom stanu proste pohodove funguje, vyhovuje mi mit bagl vevnitr a jeste se tam vejit, da se krasne varit v predsince ... proste pohoda
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » pát srp 4, 2023 19:25

vlkodlak píše:Ahoj, po dlouhé době jsem zpět na OF :D

Ahoj, diky za perfektni prispevek, kez by takto psal kazdy.
Warg Alp 2 je cinsky stan, ale vydrzi hodne. Dobre se stavi a i ve vetru dobre stoji, Ale musis vzdy stan dobre kolikovat. To mnoho lidi nedela a pak jim praskaji tycky. Latka je silikonizovana a diky tomu je stan lehci. Nevim na jak dlouho ho potrebujes, ale nebal bych se ho. Delal se jeste Midi 2.

Vaude je taky dobry, ale drahy. V zime byva ve vyprodejich. Opet se musi kotvit krajni snury, aby si ve vetru nelehl. Zbytek neznam.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 4, 2023 20:02

vlkodlak
ja ti reknu jen toto... mela jsem pujceny decathlon MT 900 a jeho vnitrni vyska 108cm je wtf pokud mas vic nez 170cm, tak se bez krouceni ani neprevleknes. Kamos co ma 182cm uz mel hlavu narvanou skrz sitku do tropika, kdyz si chtel sednout. Ten MT 500 je stejne vysokej.

takze pokud nejste zakrslici a v pripade echt hnusu planujete ve stanu hrat treba v sede karty pres den, tak bych se mu vyvarovala, my ho meli na sumavu a ja jeste dobry (168cm), ale kamos brecel, ze nam ma muj muz privezt z brna Wild Country HELM 3 a ze ho klidne bude nosit sam, hlavne kdyz si sedne jak clovek - chcalo tam totalne celejch 8 dni, takze je dost naprd kdyz si nemuzes ani v sede snist jidlo.

booze
co znamena poradne zakolikovat? jak se da neporadne kolikovat?
- myslis laxne ukotveny koliky
- nezakotveny vsechny snury?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod vlkodlak » pát srp 4, 2023 22:49

ntz píše:Nahodil jsi nahore 10+ stanu a mas tam mix vsech moznejch vyrobcu a typu stanu .. Jak ti ma nekdo neco doporucit kdyz tam mas superpremioveho Hilleberga Vs preiove MSR vs znacku jako Warg


Ano, je to tak, rozhodl jsem se nejdřív si trochu rozšířit obzory, mě by taky ani nenapadlo uvažovat o tunelu, vždy jsem to měl za stany do kempu, teď to ve mě trochu hlodá, ale dome ve mě stále vzbuzuje vetší pocit sucha a bezpečí.

ntz píše:2) urcite bych ten stan chtel mit dost velkej, stan pro dva, je ve skutecnosti u 90% vyrobcu spis stan pro 1+0.75 osoby, nemas si kam dat veci, neda se tam rozumne v nem vegetovat, takze ja bych koukal vylozene po stanu pro 2.5-3 lidi .. V mem pripade (jak jsem psal vyse) by byl stan mejch snu asi tohle


Na tomhle je hodně pravdy. V Norsku bylo super pohodlé mít stan pro tři, vaření a balení bylo v pohodě i v dešti.

booze píše:Vaude je taky dobry, ale drahy.


Díky, asi nemáš čirou náhodou zkušenost s tímhle modelem?

Mawenzi píše:mela jsem pujceny decathlon MT 900 a jeho vnitrni vyska 108cm je wtf pokud mas vic nez 170cm, tak se bez krouceni ani neprevleknes.


Ta 900ka je sice stejně velká v maximech, ale od středu se ve všech směrech strašně rychle svažuje. MT500 je víc hranatá. Nicméně ano, teď mi došlo, že muj QuickHiker 3 má taky na výšku luxusních 120cm. Vaude má na papiře jen 110 nicméně tady nad týpkem co má 175cm a ještě sedí na nafukovačce je místo ještě na klobouk :D


Začíná se mi to dilema zjednodušovat. Buď ušetřím 14 000, udělám si radost a potáhnu o kilo a půl míň nebo ušetřím 14 000 a potáhnu o kilo a půl víc. To je 10 kč za gram :D :D :-k V tomhle světlě mi ta druhá možnost přijde pravděpodobnější :-k

U Vaude se nejvíc bojím o ztrátu pevnosti ve větru na úkor na váhy. Ale možná je to jen dojem a může to být ve skutečnosti naopak. Zjistil jsem, že pruty vlastně nejsou ve vnějším plášti, ale vnitřním, jen to jde postavit najednou. To ale pevnosti moc nepřidá. Na druhou stranu se mi moc líbí kovové spony a napínaky, celkově to na mě působí dobře, a jako stan co by mohl sloužit dlouho a dobře. ](*,) :-k
vlkodlak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte čer 23, 2009 15:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » sob srp 5, 2023 6:12

@mawenzi, myslim to tak, ze u velkych stanu je vic snur, ktere je v peknen pocasi zbytecne napinat a kolikovat. Jak zacne foukat nebo prset/snezit, tak je musis tyto snury napnout a dobre zakolikovat. Jsou to snury napr. V rozich na pulce delky skeletu. A tyto snury zvysuji pevnost skeletu a tycek. Stan si pak ve veru nebo pd snehemm nelehne.

@vlkodlak videl jsem ho v bource a pri silnem vetru.
V zari chceme jet na sever a budu taky hledat novy stan. Chtel jsem opet MSR, ale nasel jsem jak lidi nadavaji uz i na ty nove verze. Tim me MSR nasralo kompletne a kaslu jim na to.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » sob srp 5, 2023 23:35

ja jsem se zase sam nahlodal temahle 2ma pro dva lidi ...

https://hilleberg.com/eng/tent/red-labe ... nallo-2-gt
https://www.vango.co.uk/gb/camping-equi ... -plus.html

@vlkodlak - ja bych na stanu nesetril ... pokud ho vyuzijes i v nasledujicich letech nejak primerene, tak netreba litovat jedine utracene koruny za dobrej stan ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod oodoow » úte říj 31, 2023 21:23

booze píše:Nema prosim nekdo stan od Durston? Jaka je v nem kondenzace? Jak funguje zip?
https://durstongear.com/tents

Strasne se mi libi X-Mid 2 se stavbou vnitrku zvlast. Zajimaji me minusy.

outdoorline.sk se překonává minule zpacks a teď tam mají i durston
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Předchozí

Zpět na Stany