Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » pon úno 5, 2018 20:39

15D....? I podlaha? Jsem zvedav kdy se Durex pustí do výroby odolných stanů - materiál na to dle dnešních měřítek už skoro má. :D

Na sněhu to asi bude OK - tam o nic netrhnes. Ale někde na krovinatem porostu, nebo skalnatém šterkovem podloží bych to bez footprintu raději ani nestavěl.
I krytku na sítovinu ve vnitřním stanu mám ze silnějšího materiálu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » pon úno 5, 2018 21:30

Michal82 píše:I krytku na sítovinu ve vnitřním stanu mám ze silnějšího materiálu.


Nie kazdy ma zaujem so sebou nosit "montovany bungalov" :mrgreen:

Dusa56, no pocitaj s tym, ze budes si musiet davat pozor, kam to postavis. Alebo prihodis 200 g za footprint.

Inak cital som recenzie, lebo som v slabsej chvili rozmyslal, ze ho vymenim za Elixir, ale niekde sa stazovali, ze to tropiko sa zvykne tazsie vypinat, lebo je tak jemne, ze sa niekedy poddaa a pada na vnutorny stan.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » pon úno 5, 2018 21:47

Montovany bungalov - to prehanis vnitřní stan je jen 40D - tedy podlaha je 100D :)

Ale mít z 15D podlahu to už si nedokážu ani představit - bez footprintu rozhodne ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod dusa56 » úte úno 6, 2018 9:46

Jde mi právě o to, že se rozhoduji mezi Freelite 2 a hubba hubba. Ten footprint asi budu muset koupit tak jako tak. Freelite ale vyjde i s tim footprintem pořád o dost lehčí než hubba hubba bez footprintu. A mám možnost sehnat Freelite 2 o dost levněji než ten hubba hubba (i když k němu přikoupim footprint, tak pořád vyjde dost levněji než samotny hubba hubba).
Bojim se ale, aby i ta střecha nebyla moc tenká. Aby to něco vydrželo a aby to neodfoukl první větříček.
Ten freelite vyjde asi o půl kila lehčí.

Nebo místo toho Hubba Hubba by šel husky sawaj ultra 2 (má dost silnou podlahu), ale tam se bojím zase kvality protože to je husky.
Váhově ale vyjde stejně jak Hubba Hubba s footprintem a je 2x levnější. Bylo by super, kdyby se tu objevily nějaké recenze na něj. Moc jsem recenzí nenašel od lidí, kteří ho používají už delší dobu.

Popřípadě co si myslíte o VAUDE HOGAN UL 2P?
dusa56
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát úno 2, 2018 22:55

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » úte úno 6, 2018 17:48

- na mě je MSR Freelite 2 moc UL, a nejen je že má jen 15D, čemuž bych už na dlouhodobou životnost moc nevěřil, ale i celkově má menší rozměry, takže se s mými cca 195 cm a 90 kg do podobných UL stanů nevejdu, u mě by byla volba následovná, 1 - MSR Access 2, 2 - MSR Elixir 2, 3 - MSR Hubba Hubba NX
- mám šestým rokem MSR Hubba, spal jsem v něm 190x, a žádný problém s podlážkou které je 30D, dle mě je footprint zbytečný

dusa56 píše:by šel husky sawaj ultra 2
Popřípadě co si myslíte o VAUDE HOGAN UL 2P?

já bych stan který má vchod z čela nechtě, a ještě k tomu mají výše uvedený stany MSR dva vchody, a jsou taky díky tvaru značně prostornější ve střeše
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Mountainsmith Mountain shelter LT

Příspěvekod Johny198 » úte bře 6, 2018 14:21

Ahoj,

chci se zeptat na tento zde dříve diskutovaný tarptent. Máte někdo osobní zkušenosti s tím, jak obstojí ve větru a silném dešti (za použití Tyveku jako podlážky)? Hledám nějaké UL řešení, ale zároveň bych byl rád, kdyby cena nepřesáhla tak 5000. Mountain shelter mě zaujal asi nejvíc. Pokud byste měli případně tip na něco lepšího, tak budu jedině rád.

Nyní mám UL stan od Naturhike, kterému tak nějak nevěřím a navíc mám 190 cm, takže je relativně krátký. Jedna deštivá noc na Fagaraši mě utvrdila v tom, že chci stan, na který je možné se spolehnout a nezačne po pár hodinách silného deště protékat přes švy (tohle byl teda Hannah a rozhodně ne UL :D )
Johny198
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 17, 2016 19:24
Bydliště: Humpolec

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod MaO » stř bře 7, 2018 11:46

Ahoj,
chtěl bych stan pro 2 vybírám mezi

https://www.hanibal.cz/msr-stan-elixir-2-2018-id21356
https://www.hanibal.cz/msr-elixir-2-id15511
https://www.hanibal.cz/pinguin-aero-2-id12782

O pinguinu sem tady toho moc nenašel, naopak Elixir 2 je tady skoro modla. Zajímá mě jestli se vyplatí ta nová verze 2018 co je o něco těžší, ale má zas větší předsíňky. Co byste mi doporučili ? Jak to je s opravami MSR? Pinguin co sem četl v nějakým vlákně ( tuším whitelist ) velká chvála.
Uživatelský avatar
MaO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv led 20, 2011 10:16

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » stř bře 7, 2018 20:06

Ahoj Elixír 2 je fajn - což zrovna já o UL stanech neříkám, ale kor za tu cenu je to hezkej stan. Ten novej sem neviděl ale rozdíl je minimální jak váha tak cena tak já bych vzal ten novej.
Pinguin cos vybral bych vyřadil kvůli malému prostoru pro dva.
Ono celkově, třeba já nosím větší stan pro dva než mas ve výběru - podlaha 230x140 - a používám ho sám a je mi to tak akorát komfortem. Pokud to má byt trvale pro dva a nemyslíš tím poloviční polovicku tak bych možná pouvazoval i o elixír 3. Ale taky záleží kolik místa chcete a jak mate široký karimatky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » stř bře 7, 2018 21:06

Michale spal jsi někdo v tom Pinguinu?
Já ho mám. Dva dospělí naprosto v pohodě.

https://youtu.be/YXKiNHDq3ko
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » stř bře 7, 2018 21:35

budo - ne ale 120 cm je to co by mi vadilo - tedy pokud bude používat dvě široké karimatky - pokud ty zužovací pak to vadit nemusí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » stř bře 7, 2018 21:49

Standardní karimatka má 51 x 183 cm.
Tahat ve dvou lidech do jednoho stanu wide 63 cm karošky jsem fakt nikoho neviděl.
Ok, ty to máš dost jinak, protože sis jednou koupil drahej stan a v něm jsi bydlel, abys ušetřil za pronájmy standardního kamennýho bydlení. V takovým případě jsi zřejmě trávil ve stanu fakticky hodně času a pak jsi pravděpodobně potřeboval extra širokánský válení.

Ale lidi, co používaj stan na treky nebo týdenní válečku na dovče u vody, tak ty s sebou wide karimatky netahaj. Ty první jí netahaj kvůli hmotnosti a skladnosti a stačí jim regular, mnozí (včetně mne v létě) nosí dokonce jen torzo. Ti druzí wide netahaj zejména proto, že to je dost spešl artikl, kterej se na krámech ve srovnání s regular 51cm šířkou vyskytuje tak v poměru 1:9 a oni ani netuší, že se taková věc vyrábí.

Takže na šířku 120cm se 2x51cm jaksi vejde a ještě zbyde na krámy kolem.
Tak nějak nepředpokládám, že na základě toho, co tady od tebe dlouhodobě čtu seš zrovna prototyp standardního turisty, takže Tvoje osobní výhrady beru a chápu. Nicméně se patří připomenout, že Tvůj pohled i nároky většinou bývají "nestandardní".
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » stř bře 7, 2018 22:33

Omyl - jak mi tehdy bouchlo bydlení tak sem měl regular pro lite plus a malej jednomistnej stan ;)
Potom sem až časem přešel na větší stan. Karimatku sem loni prodal pac už mě stvalo jak mi lezou lokty dolu a koupil neo air xtherm large a po par použití ji defektil a koupil RidgeRest Solar large.
Jinak ano dá se spát na regular ale asi starnu tak už kupuju ty velký aby mi nebylo zima na lokty od země.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » stř bře 7, 2018 22:36

Proste pokud má ty regular nebo ty zužující tak se dá i ta 120 cm sire ale jestli chce large tak je to málo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kristiansus » čtv bře 8, 2018 10:32

Ahoj, hledám stan pro dvě osoby na treky. Požadavky, hodně prostoru uvnitř, 2chlapi 190cm a dva velký batohy.
Mám dva kandidáty: MSR Elixir 3 a Marmot Vapor 3P. Který byste mi doporučili a proč? Díky
Kristiansus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 4, 2018 22:21

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » čtv bře 8, 2018 22:35

Michal82 píše:Proste pokud má ty regular nebo ty zužující tak se dá i ta 120 cm sire ale jestli chce large tak je to málo.

A nechceš sa najprv spýtať, aké teda karimatky používajú? Ja by som až potom reagoval. 230x140cm na jedného je masaker priestoru, kto by a s tým ťahal na chrbte, ale to je už tvoja vec. Spýtal by so sa aj dotyčného, kde ten stan budú používať a ako často.

Spal som v Pinguine 3x v Slánskych vrchoch, boli sme dvaja s výškou postavy cca 180-182cm a dalo sa. Karimatky so šírkou 51*183cm (TaR Prolite). So širšími som sa tu na túrach v rámci ČR a SR nestretol. Keď je chladno, spím na boku, keď je teplo loktiam mimo karimatky už to nevadí.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » pát bře 9, 2018 1:00

Elixir 2 (127 cm,), 1x xtherm large (63 cm), 1x klymit (58 cm) a bez problemov. Kazdy ma svoje veci v predsieni. Vyhoda prekrytej celej podlahy hlavne v zime ze neutriem z nej spacakom pripadny kondenz.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod MaO » pát bře 9, 2018 8:24

Ahoj,

máme TaR traillite reg. Po diskuzi přes zprávy s budo sem se rozhodl pro ten elixir a nejspíš pro ten novej 2018. Dík všem moc za rady :) hlavně tobě budo. A máš fajn videorecenze, to by chtělo tady možná udělat přímo vlákno na takový krásy.
Uživatelský avatar
MaO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv led 20, 2011 10:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pát bře 9, 2018 15:39

Díky za pochvalu :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » pát bře 9, 2018 16:53

Elixír bude fajn ;)

budo - sem se díval na tu tvou recenzi až teď.
Zaujalo mne jak krátkej je provázek k vypnutí tropika - si ho zkracoval nebo jsou všechny tak krátké? Protože vypnuté tropiko pod takovým úhlem v silném větru nemůže fungovat - respektive musí docházet k velkým průhybům vlivem větru jelikož to tím provázkem není fixované proti půhybu do vnitřního prostoru stanu.

Zaujala mne poznámka - kdybych v něm musel vydržet den ;)
A druhá - ve srovnání s malým tunelem - ano jednoprutový tunel má málo místa - naopak dvou prutový tunel koncipovaný pro dva lidi má více místa než kopule.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » pát bře 9, 2018 19:00

Michal82 píše:Zaujalo mne jak krátkej je provázek k vypnutí tropika - si ho zkracoval nebo jsou všechny tak krátké? Protože vypnuté tropiko pod takovým úhlem v silném větru nemůže fungovat

TOTO si cetl? :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » sob bře 10, 2018 10:31

MaO píše:Ahoj,
chtěl bych stan pro 2 vybírám mezi

https://www.hanibal.cz/msr-stan-elixir-2-2018-id21356
https://www.hanibal.cz/msr-elixir-2-id15511
https://www.hanibal.cz/pinguin-aero-2-id12782

O pinguinu sem tady toho moc nenašel, naopak Elixir 2 je tady skoro modla. Zajímá mě jestli se vyplatí ta nová verze 2018 co je o něco těžší, ale má zas větší předsíňky. Co byste mi doporučili ? Jak to je s opravami MSR? Pinguin co sem četl v nějakým vlákně ( tuším whitelist ) velká chvála.

dle mě nemůžeš vůbec srovnávat MSR a Pinguin, to je jako by si srovnával mercedes a trabant, tady u těch dvou stanu není co řešit, jasná volba Elixir 2

Kristiansus píše:Ahoj, hledám stan pro dvě osoby na treky. Požadavky, hodně prostoru uvnitř, 2chlapi 190cm a dva velký batohy.
Mám dva kandidáty: MSR Elixir 3 a Marmot Vapor 3P. Který byste mi doporučili a proč? Díky

dle mě neuděláš chybu ani u jednoho když ho koupíš, mám cca 195 cm, a do MSR Elixir 3 se v pohodě vejdu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » ned bře 11, 2018 10:10

Michale jestli sis všiml, tak ten provázek jsem přivázal zpět ke stanu do spodního oka. Takže jsem ji nezkrátil, ale využil jinak, než je povodní funkce. Tím jsem docílil lepšího větrání. Pokud bych mířil se stanem do míst, kde budu předpokládat riziko vysokého náporu větru, tak provázek ze spodního oka odvazu, vypnu do dálky a spodní oko pripichnu kolikem.

Poznámku pokud bych měl ve stanu vydržet den ... Už nevim, co jsem tam říkal a nechce se mi to hledat. Ale rozhodně bych měl problém vydržet 24h v leze v jakémkoliv stanu. Nic pro moje zada.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod jirka.malda » ned bře 18, 2018 13:01

Takže LANSHAN 2 mi stojí momentálně na zahradě. Spal jsem v něm na zkoušku ze včerejška na dnešek. Nejprve negativa.
1) Cestovní vak je docela malý a nasoukat tam stan je pro mě docela origami...
2) Automaticky jsem si kupoval podlážku, materiály jsou opravdu nepříjemně tenké.
3) Menší kotvící kolíky, ještě, že mám trošku větší.
4) Nutno postavit raději doma a seznámit se se stavěním a upínáním stanu.
5) Trosku malý prostor, ale pro 2 ok.
6) Nutné trekingové hole.
7) Barva.
8) Nezkoušel jsem voděodolnost.

Výhody:
1) Váha - i s podlážkou se vlezete do 1,6 kg.
2) Luxusní cena.
3) Všechny exponovaná místa jsou podšitá.
4) Další využití trekingových holí.

Závěr: Pro mě jako vlastníka Elixiru 2 to byla vynikající koupě. Má neskutečný poměr cena/výkon. Doporučuji pro každého, kdo chodí s trekingovými holemi, protože si uvědomte, že např. na rozdíl od Elixíru nesete o kilo míň. Ano, v současné době nejsem schopen posoudit kvalitu tohoto stanu v delším časovém období.
jirka.malda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob čer 18, 2011 22:06
Bydliště: Prostějov

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » stř bře 28, 2018 21:39

Dneska jsem delal udrzbu MSR Elixir 2 po zime a dost me prekvapilo chlupateni kraju latky, ktera leze do zipu. Takze to budu muset poresit asi pajkou. #-o
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pát dub 27, 2018 6:59

Kdyby někdo zvažoval ten Freelite, tak tady ho Pepa prodává https://www.facebook.com/groups/2835799 ... 2056804603

S Pepou jsem před pár lety byl na treku, je to v poho chlapík, kterej se o své věci dobře stará, takže stan bude v dobrém stavu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Výběr stanu na treky

Příspěvekod literakl » úte kvě 1, 2018 13:10

Ahoj,

vybírám lehký a pohodlný stan na treky. Jezdím jednou až dvakrát ročně na týden někam do přírody, do hor. Podnebí spíše mírné, mimo zimu. Za měsíc letím do Kanady, rád bych se prošel po Islandu apod. Jsem vysoký 190 cm. Stan spíše pro dva. Měl by vážit nejlíp pod dvě kila a mít dostatečnou předsíňku, kam složím boty a batoh. Fajn by byla dostatečná výška. A určitě jednoduché skládání. Zatím mám ve výběru tohle:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Co byste mi doporučili? Děkuji

Leoš
literakl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 1, 2018 13:02

Re: Výběr stanu na treky

Příspěvekod fps » úte kvě 1, 2018 13:36

- čti tady viewtopic.php?f=8&t=16243
- z toho seznamu bych já vyřadil stany Ferrino, Husky, Rock Empire, Pinguin a Trimm, a do výběru bych zařadil stany Vaude, Terra Nova a Tarptent
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu na treky

Příspěvekod literakl » úte kvě 1, 2018 14:02

Díky. 34 stránek- to bude dlouhé čtení.
literakl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 1, 2018 13:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mike » úte kvě 1, 2018 16:00

Jo, ale prece necekas, ze to budou lidi psat znovu pokazde, kdyz se nekdo zepta.

Priste prosim nezakladej nove vlakno, ale pridej svuj dotaz k existujicimu. Slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stanu na treky

Příspěvekod fps » stř kvě 2, 2018 15:02

literakl píše:Díky. 34 stránek- to bude dlouhé čtení.

stačí to vzít několik stránek od konce, tam máš aktuální tipy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Stany