Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv říj 1, 2020 17:20

Já nejsu nerozhodnej, vim co chcu, jen nic takovýho na trhu neni..... "vyber si Trumpa nebo Clintonovou".. "ale já nechci ani jednoho"... "jiný nejsou, prostě si z těch dvou vyber" :twisted:
Sorry za trochu nadnesený přirovnání..

Jako děcko mě spaní venku vyloženě bavilo. Ještě víc mě teda bavilo chytat pstruhy do ruk a opejkat je na ohni :-.. Ideálně to zkombinovat :) ... ale nejvíc ze všeho mě bavilo, že můžu vypadnout pryč a mít klid ...
Jenže už su velkej, klid mám okolo sebe, nemám potřebu nikam a před ničím utíkat, navíc sám před sebou stejně neutečeš, že... Z toho spaní venku se tak stala vyloženě nutnost, asi jako vykonání potřeby. Prostě něco, co k výletu patří, ale netěším se na to... V hotelu to neni o nic lepší, tam naspim stejně, jako na Tyveku mezi mravencema.. Prostě cizí prostředí, zvuky, vůně,.... Dřív jsem měl potřebu utíkat z místa, teď mám potřebu se k místu vázat. Co jsem se tak dozvěděl, toto je u autistů typické.
Fakt nevim......
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 1, 2020 17:46

Etheric: Aha. V tom případě ale není problém v tom vybrat stan, ale v tom, že máš problém s tím spát kdekoli jinde než doma. A to by nevyřešil ani 5 gramů vážící Hilleberg Black Label s kapacitou 5 lidí a předsíní velikosti obýváku.
Jednodenní výlety jsou blbý v tom, že kolem domova časem všechno projdeš. Takže pak musíš jet vlakem/busem někam dál a večer se zase vrátit nějakým spojem domů. Když by si vzal auto tak to je ještě horší - okruh kolem auta nebo se vlakem/busem vrátit k autu. Tohle všechno ti ale žere čas na cestách dopravními prostředky a v podstatě znemožňuje výlety do vzdálenějších oblastí - na Šumavu by si jel z Moravy 3 hodiny tam a 3 hodiny zpátky, to je jednodenní výlet takřka k ničemu.
To ti nezávidím. Tak třebas se to zlepší.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pát říj 2, 2020 6:59

Spaní mimo domov nikdy nebylo ideální, ale nikdy to ani nebyl takovej problém. Až rok zpět, od tý doby je to mimo domov čím dál horší a nemůžu nikde usnout.
Viním z toho svůj regres, díky kterýmu jsem ještě citlivější na smyslový podněty, než jsem býval. Co ten regres způsobilo nevím, ale jeho začátek se kryje s očkováním proti klíštěti. Náhoda? Těžko říct.. Každopádně je to dost na prd, hodně omezující. Budu fakt muset nějakej čas dělat pouze jednodenní výlety, naštěstí mám za barákem celý Žďárský Vrchy, dá se taky vyjet 50 km za město a pěšky zpět, ale jak bylo řečeno, na hodně míst se tak nedostanu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » ned říj 4, 2020 19:52

Etheric: S tím ti nepomůžu. Psychologa nedělám. Zatím. :mrgreen: Ovšem s očkováním bych to do žádný souvislosti nedával. Ale to je otázka pro odborníka.

Ohledně stanů mě ještě napadlo:
https://bivysack.com/shop/ols/products/pyramid-tarp-9x9
s moskytiérou našitou podél. Ale je to velká kráva. Jako Khafra.
Lepší pro dva:
https://bivysack.com/shop/ols/products/pyramid-duplus
to má cca. 265 na 220 a 165 do vejšky. Sice našití moskytiéry nemají u něho v nabídce, ale asi by se to dalo dohodnout.

No a dál už nevím. Stejně je škoda, že nezvládneš DCF. Ty by jsi ho myslím plně využil. Přece jenom tenhle old school silnylon je dobrej do sněhu a do hnusu. Na sezónu jaro - podzim se DCF podle mě vyplatí víc. A ty gramy!
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » pon říj 5, 2020 3:57

Ty odkazovaný tarpy maj jeden zásadní problém, co mi vadí i u Deschutes - nejde postavit samostatně moskytiéra a být zavřenej v tarpu, když neprší, je hroznej vojeb.
DCF není dobrej materiál, ne z mýho pohledu. Takže mi to škoda nepřijde.
To je fuk, řešení stanu odkládám na neurčito..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » úte říj 6, 2020 12:29

Ahoj, čo si myslíte o tomto tarpu?

https://www.natura-nuova.cz/p/260/stan- ... iva-zelena

Budúci rok chcem ísť do Škótska s priatelkou a pomaly sa rozhliadam po nejakom UL tarpe pre 2, čo znesie poriadny vietor a aj búrku. A našiel som tento DD hammock čo robia priamo škóti. Prípadne ma napadol ešte čínsky Lanshan 2 ale neviem či sa dá tomu veriť do takých podmienok. Prípadne mi prosím niečo poradte čo sa dá kupit v CZ/SK prípadne vrámci EU aby som nemusel dovážať z US a v príapde reklamacie to tam ešte posielať. Najradšej by som bol aby to stálo tak do 8-10k aj so sieťkou.

Prešiel som si predošlé stránky a všetko je z USA, ale najviac ma asi zaujal https://drop.com/buy/drop-x-mid-2-perso ... ls#details lenže niekto tam v komentoch písal, že platil nad rámec 120eciek kedže to objednával do EU a tomu sa chcem vyhnúť.

Nehladam nejaky expedičný stan do extremnych podmienok za 20 litrov ktorý využijem 1 do roka. Verím, že na českú a slovenskú prírodu stačí aj Lanshan z číny, ale do toho Škótska by som chcel niečo lepšie a spolahlivejšie.

PS: nech sa to aj dobre vetrá keď tam človek bude spať niekoľko nocí s perovým spacakom.

Díky
Naposledy upravil Croven dne stř říj 7, 2020 6:03, celkově upraveno 1
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » stř říj 7, 2020 0:55

Croven: Můžu jenom teoretizovat. Ale když jsem se o to zajímal tak do Skotska si lidi často kupujou tohle:
https://mountainlaureldesigns.com/product/trailstar/
dá se k tomu dokoupit i moskytiéra a myslím, že do deseti se vejdeš. Akorát zase USA no. Vyčerpávající recenze tady:
https://www.alexroddie.com/2017/07/mld- ... eview.html
https://sectionhiker.com/mountain-laure ... e-lintern/
http://www.idontdoohills.co.uk/mld-trailstar-review/

Pak tady jsou ty různý pyramidy. Japonci Locus Gear dělají tři typy pro dva lidi - Khafra, Menkaura, Hapi. S dopravou z Japonska problém není. Kdybych to sám nepodělal :mrgreen: tak jsem platil jen pár stovek DPH. Dá se s nima domluvit snížení ceny pro celnici. Ale za samotnou plachtu dáš cca. 9 litrů a kdybys chtěl moskytiéru tak asi dalších 6...

Ohledně DD Hammocks bych měl trochu obavu ve větru. Je to sice nízký, ale když se stočí boční vítr tak to nevidím úplně růžově. Ale jde o výběr místa. Na Nalehko mají Mountain Shelter LT, který má víc kotvících bodů. Nemá ale zase moskytiéru. Pyramida nebo Trailstar budou ale rozhodně nejstabilnější. Já bych se teda DD Hammocks nebál, nějak to dopadne. :) Ale taky se zeptej jak se na to bude tvářit přítelkyně. Žádný nesamonosný tarp neposkytne takový komfort jako geodetický stan.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » stř říj 7, 2020 6:31

Díky za odpoveď, len sa chcem spýtať, či všobecne tarpteny typu pyramida majú najlepšiu stabilitu?

Písal som email priamo výrobcovi DD Hammocks a odpísali mi, že ich všetky stany sú vyrobene a testované v Škótsku a sú vhodné do akychkolvek podmienok a majú aj typ pyramidu. Mňa tá značka zaujala, lebo za 7-8litrov možem mať tarp aj so sieťkou a v ČR je jediný predajca tejto značky, takže s dovozom a prípadne s reklamáciou by nebol problém.

Ešte ma zaujal SMD HAVEN TARP.

No a o nejaký extra komfort mi nejde, proste nech sa tam človek via natiahnuť (180cm dĺžka mojej postavy) a uložiť veci - 2 batohy cca 50+- litrov.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod skutrjohny » stř říj 7, 2020 8:10

Etheric
ja treba budu na jaro kupovat tohle:
https://www.tarptent.com/product/cloudburst-3/#tab-id-2
je to sice pro 3, ale tim i vic prostorne a vahove skoro v limitu toho, co by jsi byl jeste ochoten snest. bez lineru proti kondenzaci v limitu, s linerem za nim :) moskytiera nelze samostatne postavit, ale zas lze stan/tarptent velkoryse z obou stran otevrit. ma prostorne 2 predsine, kde se da pohodlne varit + si k nemu muzez doukoupit i prostredni zpevnujici tyc do horsich podminek (vaha samozrejme naroste). nevim, jestli jsem to dobre pochopil, ale tropiko je z 30D silnylonu.

ber to jako alternativu k moznostem, co ti uz byly predhozeny;)
a kdyz to poridis a neosvedci se ti to, koupim to od tebe za snizenou cenu :-D
(vem to i vcetne lineru, treti zpevnujici tyce a alu provedeni at to pak nemusim dodatecne doobednavat :-D )
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 8, 2020 1:00

skutrjohny: Pěknej!

Croven: DD tuším šijou buď v Číně nebo Vietnam. ale to nijak nevadí, navrhujou to ve Skotsku a maj docela dobrý reference. Na jejich pyramidy jsem se díval a po osobní zkušenosti bych bral jedině tu XL velikost, ostatní budou moc těsný. Jsou o tom i videa na youtube.
Člověk nemusí bejt atomovej fyzik, aby mu bylo jasný, že pyramida kotvená na osmi bodech a směrem nahoru se zužující bude mít větší stabilitu než podlouhlý tarp na dvou holích s širokou boční stěnou, nebo když druhá vzpěra je jenom slabá tyčka. Většina pyramid má ještě další body ke kotvení. MLD a Locus Gear dalších 8 po obvodu, DD myslím 4. Trailstar se dá postavit v případě nutnosti na metrový holi a tu druhou úplně vyhodit a zakolíkovat k zemi, tam se nemá vítr vůbec do čeho opřít. Nebude to potom komfortní a prostor bude trochu stísněnej, ale kolikrát nastanou takový podmínky, aby tohle člověk musel udělat?
Ten od SMD bude taky o něco slabší ve větru, ale zase - je to jenom Skotsko, ne zimní Arktida :)
Výběr je na tobě, já myslím, že nešlápneš vedle s ničím a každej z těch tarpů pak využiješ i v SR třebas bez moskytiéry, když nelítaj komáři. MLD, Locus Gear a Mountainsmith Shelter bych bral jako nejspolehlivější v hnusným počasí.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » čtv říj 8, 2020 8:04

Díky Kennedy za odpoveď, ja strašne hrotím aby ten stan vydržal pri rychlosti vetru cca 90 km/h :D Neviem či to je rozumné, ale rád by som bol pripravený aj na to najhoršie, ešte ma zaujala iná firma zo Škótska a konkrétne tento tarp, je to priamo ručne šité v Škótsku a robené na UK podmienky a testované v UK:

http://www.trekkertent.com/home/home/7-stealth-2.html

Neviem či to má zmysel takto z mojej strany hrotiť, ako vravíš, nejdem na antarktídu a max čo pojdem na sever je asi Island.

Čo sa týka DD tak silno o nich uvažujem, len sa bojím veľkého rozmeru po zbalení pyramidy xl + vnutorná sieťka. Kludne zaplatím za ten tarp viac (10litrov) len aby po zbalení to malu rozumnú velkosť a váhu pod 1,5 kg.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod apuka » čtv říj 8, 2020 9:48

Promin za rypnuti, ale
Croven píše:a strašne hrotím aby ten stan vydržal pri rychlosti vetru cca 90 km/h ... rád by som bol pripravený aj na to najhoršie
90 km/h je jenom "obycejna" vychrice, tu zazijes kazdorocne mnohokrat na CZ a SK horach, v narazoch jeste nasobne casteji. Rozhodne ale to nebude "to najhorsie". Minuly tyden byly trochu vetsi vetriska, v narazech i nad 30m/s.

Kdybys ale chtel byt doopravdy pripraveny "aj na to najhorsie", tak bys musel dopadnout jako jeden clovek na OF a skoncit u nejakeho Hildebergu :lol:. Myslim, ze je ale rozumnejsi si rict, ze kdyz opravdu hrozi takove vetriska, tak zkusim radeji trochu prizpusobit svoji trasu a nocoviste a najdu si misto, kde budu castecne chraneny nebo sejdu niz, rozhodne nebudu stanovat na hrebenech. A v tom pripade neni treba jit do extremu co se tyce odolnosti.
Samozrejme, "beznou" vichrici by stan/tarp vydrzet mel, ta Te muze chytit klidne kdekoliv a kdykoliv, i pri letni bource.

Skotskou vysocinu neznam, vim, ze tam mohou byt vetry ihodne nad 120km/h - ale kdyz alespon trochu budes sledovat predpovedi a ze jak se priblizuji "vetrna oka" smerem k Ostrovum (napr. na Windy.com nebo Ventusky.com), tak si muzes podle toho menit plany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » čtv říj 8, 2020 12:52

To je pravda, že budem sledovať počasie a ak by náhodou mal byť koniec sveta tak sa podla toho zariadím :D
Kaťdopádne som napísal email do Trekkertentu a potom uvidím či DD, Trekkertent alebo niečo iné, koniec koncov mám na to cca 7-8 mesiacov aby som vybral niečo dobré do 10 000kč :D
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » pát říj 9, 2020 13:38

No základem je informovat se v jakým období tam pojedeš. Třebas komáři nelítají celoročně a nemusí se vždy brát moskytiéra. A taky moc nelítají ve stokilometrovým větru. :D
Trekker nevypadá taky vůbec špatně i když dle rozměrů je to tedy na áčkovej stan vážně prcek. Už jenom od pohledu a dle parametrů to je vysloveně na přespání, ale vzhledem k tomu, že má moskytiéru je to dobrá váha. Dělaj to tak nízký určitě i kvůli větru.

Subjektivně - já bych si do Skotska vzal nějakou nízkou pyramidu nebo Trailstar. Ale je to jen můj dojem. Teď jsem byl na Šumavě a někde v 1000 n.m., na takový krásný louce u lesa, jsem si postavil áčko tarp od Jurka. Přišly nehlášený trochu silnější poryvy větru a vypadalo to, že se budu muset nechtěně stěhovat. :lol: Ale je to áčko, který k tomu není určený, staví se na dvou holích 110 cm a nemá žádný postranní body k vypnutí, zavírání vchodů je na druky (nebo se dá postavit otevřený)..
Ale prostě mě osobně ta dlouhá strana, která nabízí velkou plochu pro vítr i nízkýmu profilu navzdory trochu znervózňuje. Ale objektivně si nemyslím, že by jsi s tím měl mít jakýkoli problém - viz. apuka.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » pát říj 9, 2020 14:04

MLD som už pozeral a tiež sa mi páčia ich výrobky, lenže ako to dostať z USA do ČR aby som neplatil ešte cez 100 dolárov (teda cez 2300 kč) na CLE a DPH? :D Páči sa mi od nich DUOMID, to by som bral hneď
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » sob říj 10, 2020 1:36

No...to asi nepůjde. :-k

Já budu kupovat na sólo vandry tohle:
https://locusgear.com/items/hapi-sil/?lang=en
protože ten Jurek tarp do větru a do zimy není. To je taková obdoba Duomidu, ale o trošku menší a spíš pro jednoho nebo pro dva menší lidi. Líbí se mi ale, že není potřeba žádnej nástavec na hůlku a vchod je na kratší straně (nechápu vchod na delší straně u Duomidu, když pak ten co spí vzadu musí ven přes toho co spí u vchodu..ale je to detail, všechno má nějakou mouchu). Doprava z Japonska je OK, platí se jenom DPH a Japonci ti napíšou sníženou cenu okolo 150 Euro. Pokud to teda neposereš jako já před rokem. :mrgreen:
Ale je to drahý. I ten Duomid. Tam by ses do deseti i s moskytiérou myslím nevešel.
Bejt tebou vezmu Trekker. Vybral sis ho, vypadá dobře. A případnýmu orkánu se vyhneš, jakože spíš žádnej nebude. Jinak bys za chvíli vážně skončil u toho Hillebergu. :lol:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » sob říj 10, 2020 9:22

Na zahraničnom fórum trek-lite.com hodne ludí chváli aj toto https://durstongear.com/product/x-mid-2p toto by mi asi najviac vyhovovalo čo sa týta ceny/rozmerov/váhy. Podrobné recenzie od uživatelov sú dosť fajin https://drop.com/buy/drop-x-mid-2-perso ... ws#reviews (musíš sa prihlásiť aby si videl obsah stránky) a je tam vela recenzíi ako niekto mal stan napriklad na týždeň v Škótku atd... Ešte mám dosť času, možno sa rozhodnem aj pre ten Locus, pretože to ma tiež láka a ak vravíš, že sa dá spraviť aby mi poslali "fake" faktúru s nízkou cenou, tak to berem :D
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » pon říj 12, 2020 11:40

Mám taký dotaz.

Aký máte názor na tento stan? https://www.huskycz.cz/stany-ultralight ... rek-zelena

Btw keď si vyberáte stan, tak podľa čoho viete, že ten stan nemusí byť dobrý? Lebo viem, že Husky asi neni moc populárna značka, ale je to pyramida :D
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » sob říj 17, 2020 21:05

PS co je špatného na tom skončit u Hillebergu?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » ned říj 18, 2020 20:15

Croven: Durston je v USA teď dost známej, myslím, že to momentálně používá Andrew Skurka. Ostatně ten typ stanu je v podstatě to stejný jako dělá Sierra Design.
Sníženou cenu ti počítám napíše jakákoli menší firma, takže i MLD. Ale z USA budeš cálovat i clo a nevím přesně jak to funguje. Z Japonska se clo platí jen u překročení nějaký vyšší částky.
Locus Gear dělá vysloveně pro dva tohle:
https://locusgear.com/items/menkaura-sil/?lang=en
https://justanothertrail.blogspot.com/2 ... eview.html
Hapi mi přijde pro dva s báglama trochu malej, ale záleží jak jste velký a každej má o prostoru jinou představu.

Od Husky jsem nikdy nic nekupoval, takže zprávy o kvalitě/nekvalitě nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Ty materiály asi OK, záleží na zpracování. Co mě ale zaráží je velikost - 230x230x135. To bych teda nechtěl a to měřím 176 cm. Malý pyramidy od Locus Gear mají na výšku minimálně 130 a strana na který se spí minimálně 270. 230 x 230 je rozměr menkaury - ale vnitřní moskytiéry! Vnější má 270x270. Dle diskuzí co jsem pročítal jsou vnější rozměry u pyramidy právě těch 270 délka, 130 výška minimum pro dostatečný komfort pro člověka vysokýho max. cca. 185 cm. Na tom se shodují vesměs všichni. Lidi co maj 190 cm se do standardní Locus Gear pyramidy nevešli a nechali si dělat rozměry zakázkově. Ze stejnýho důvodu taky MLD změnilo od roku 2020 velikost Duomidu.
Viděl jsem naživo SMD Deschutes a ten je teda taky malej, ale jenom pro jednoho. Vešel jsem se tam v pohodě, ale mám těch 176 a i tak to nebylo úplně ono. Je to sice individuální, ovšem Husky pro dva při těch rozměrech si úplně představit nedokážu.

Michal82: Vůbec nic. Akorát si myslím, že v podmínkách o kterých se bavíme je Hilleberg overkill a víc se vyplatí mít na zádech o 2 kila míň.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » úte říj 20, 2020 20:07

Kennedy - Psal že to chce na Skotsko a počítá se silnými větry.
Ve Skotsku jsem ztrávil 6 let. Používal jsem tam tři stany od Hilleberga a to Akto, Staiku a Soulo (to své už jen na test).

Samozřejmně se tam za lepšího počasí člověk obejde bez nějakého extra vybavení ale pokud chce pod stan za každých podmínek tedy i za těch zimních kdy jsou opravdu silné lijáky a větry pravidlem nebo chce být připraven na každé podmínky pak mi zrovna Hilleberg přijde jako fajn volba a naopak platí že pak je člověk rád že má stan s trochu vyšší váhou ale nemusí řešit proč mu to v noci spadlo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » úte říj 20, 2020 21:44

Michal82: Chápu, že jsi fanoušek Hilleberga.

Ale nevím zda jsi se na příspěvky co tu proběhly díval. To co zde bylo postováno je už trochu jiná liga tarpů než ty co se obvykle používají na dálkový treky kde se počítá se spoustou záchytných míst.
Trailstar a lepší (taky samo pěkně drahý) pyramidy od MLD, Locus Gear, HMG a další si s větrem poradí velice dobře. Oware se roky používají v zimě na Aljašce.
Problém je v extrému v tom, že tarp bez podlážky může být vyplaven, tedy i stan s mělkou podlážkou, a to i v případě, že je postaven na dobrém místě. Kombinace silnýho lijáku a suchý země. V reálu se mi to stalo v životě dvakrát v Karpatech v pončo přístřechu :lol: a přežil jsem to tak, že jsem sbalil všechny věci do igelitovýho pytle a báglu a zůstal pár hodin klečet na karimatce. Stane se. Ale jak často se to stane?
Hilleberg, i další lepší stany, poskytnou lepší ochranu i proti vodě ze spoda, dá se v nich v podstatě bydlet, máš prostor, obvykle neřešíš ani kondenzaci, jsou dvouplášťový takže i komplexní ochrana proti počasí je lepší, nezafouká se ti do nich v ultra větru sníh atd. Jediný v čem můžou dobrý tarpy konkurovat je ona vysoká odolnost proti větru, což je ale mimochodem asi skoro ta nejdůležitější vlastnost. Protože když ti spadne dům tak už s tím moc neuděláš. :)
Jinak to je otázka komfortu, někdo upřednostní plnej komfort Hilleberga, někomu nevaděj víc spartánský podmínky při noclehu a zase má lehčí bágl. Za všechno se platí.

Jinak Croven tam bere přítelkyni a řeší hlavně moskytiéru. Tipuju to spíš na červenec než na leden hele. :lol: Upřímně si myslím, že by mu stačilo i něco od DD Hammocks a není potřeba házet desetitisícema.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » úte říj 20, 2020 22:30

To je zas věc druhá. No já bych se tarpu vyhnul i kvůli midges.
Myslím si ze tarp který bude konkurovat ve větru třeba Soulu/Staice asi jen tak nenajdes, tam jde hlavně o vypínací místa a konstrukci a nevím tedy kolikrát jsi trávil v praxi dlouhé dny a noci ve vetrech nad 130km/h ale já tedy dost na to ze bych do tarpu jednoznačně nešel.
Ono i kdyby se dělal tarp který má stejný počet kotevních bodů stále jde o to že ti to ten vítr podfoulne, o to že budeš mít uvnitř okamžitě vodu - jelikož ti tam zafouká, že kondenzace, že ty stěny budou pěkně plácat a tvůj prostor bude výrazně omezen.
Za mne tarp do dobrých podmínek fajn ale do nečasu bych si ho nebral. A i když tam bude asi v létě i tak bych dal přednost stanu už jen kvůli midges a třeba té konfenzaci a možnému rybníčku jak jsi sám psal.

PS - Hilleberg má také tarpy - a nejsem jejich fanda ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » úte říj 20, 2020 23:42

Michal82: Ha! Takže si ty posty nečetl! :finga:
Ke všem pyramidám se dá pochopitelně dokoupit vnitřní moskytiéra. Tady na fotkách postavená samostatně:
https://justanothertrail.blogspot.com/2 ... eview.html
U týhle zrovna ne, ale řešeních je několik a většinou se vpíná do tarpu po postavení vnějšího stanu. Je to čistě proti jakýmukoli hmyzu.
Žádnej tarp neposkytne takovou ochranu jako stan. I Jurek bude komfortnější. Pod jednoplášť (moskytiéru jako dvouplášť neberu) bude foukat i když proti vodě se dá utěsnit poměrně dobře.
Jak se to chová ve větru lehce pod 90 jsou videa, třebas:
https://www.youtube.com/watch?v=hpwOpzNmoXQ
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=aPEIfs0sC-Y
Není to ani zdaleka limit toho tarpu, lze ho dotáhnout až úplně k zemi, jenom podlážku drží 8 kolíků, ve středu po obvodu můžeš napnout 8 kotvících šňůr a dalších 8 kolíků kdyby se ti chtělo. :roll:
Tohle je DCF materiál, je trochu sporný zda je v tomhle lepší než silnylon, kterej se větru více poddává a nevytváří se takovej tlak na centrální tyč a kolíky. Ale Locus Gear prováděli test ve Španělsku ve větru 150 km/h ve sněhu a v pohodě. S DCF. Jejich pyramidy pro dva jsou o něco menší (130 cm hůl).
Tarp ti omezuje komfort, DCF tolik ne, silnylon víc, ten se prověšuje hlavně v dešti. Takže je důležitý zvolit vhodnou velikost v závislosti na počtu lidí a jejich výšce. I tak to nikdy nebude tak komfortní jako geodet. Jak říkám - váha není zadarmo.

Já sám na extrémy moc nejsem. V Karpatech bývá pohoda i když nikdy nevíš... Vyslovenej orkán jsem potkal párkrát paradoxně v Jizerkách. Nic extra pro mě. Ale tam to bylo o hubu hlavně kvůli stromům. A před tundrou preferuju tajgu kde nefouká :) Ve Skandinávii jsem byl několikrát přes měsíc v kuse - podzim, pokaždý štěstí na počasí. V Karpatech nonstop několik měsíců, tam se vyskytlo pár problémků. :mrgreen: Ale to jen proto, že jsem měl jen pončo tarp, s pyramidou už to bude o něčem jiným.
Tvoje zkušenosti nezpochybňuju, ale přeci jen - 130 km/h je docela vysoko nad hranicí samotnýho orkánu...tedy stupeň 12 až...až nic, protože nad ním už nic není. Tahle věc nemá na většině míst na pevnině dlouhýho trvání a určitě to není standardní běžná záležitost, kterou by člověk potkával každej den. Neříkám, že nejezdíš do podmínek kde to běžný je. Na Hardangerviddu bych si vzal taky nějakej stan s vizáží tanku, do zimního Grónska taky. Ovšem zrovna to letní Skotsko... chápu, že někdo chce mít komfort, protože si ho užije a má lepší pocit a někdo vyžaduje stoprocentní jistotu "co by kdyby" a má taky lepší pocit. Croven postoval i stany a tarpy co na tom nejsou ani zdaleka tak dobře jako ty co jsem mu doporučoval já. Ale myslím, že tam nezahyne v žádným z nich.
Když mi vypíšeš dobrej kurz hodím pár drobnejch na to, že orkán nepotká ani z rychlíku. :lol:

Edit: Vím, že Hilleberg dělá i tarpy, ale zrovna teď si nedokážu vybavit jestli dělá nějakej uzavíratelnej. Jeden nízkej snad měli, ale ten zas neměl možnost moskytiéry a ty jejich klasický jsou na holejch pláních nepoužitelný, to je tak do lesa. Jestli teda nepřišli s nějakou novinkou.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » stř říj 21, 2020 8:37

Dobře jenže když už přidáš vnitřek - síťku s podlahou tak je to váhově jako stan.
To už se tu řešilo dávno a nevidím smysl v tom potom mít stavbu o jedné tyči která poskytne nejméně využitelného prostoru a ještě tam vadí ta tyč.
V tarpu vidím smysl jako v lehkém přístřešku který poskytne základní ochranu před deštěm.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » stř říj 21, 2020 11:12

No právě, že úplně ne. Když vezmu nejprovařenější MLD Duomid:
https://mountainlaureldesigns.com/product/duomid/
tak máš tedy 440 gramů vnější plachtu v odolnějším DCF vyšší gramáže. Když k tomu přihodíš vnitřní moskytiéru s podlážkou z DCF jsi v celku na cca. 700 gramech. U Locus Gear ještě tak 100 gramů přihodit (dělaj podlážku z odolnějšího materiálu). Určitě jsou stany, který se k těmhle hodnotám přiblíží, Big Agnes řada crazylight a budou i další. Nevím jak ty, ale já bych s Big Agnes do větru 100/hodina nejel, to není Hilleberg, pruty jsou z jinýho materiálu, jinej design.
Samonosnej stan musí vždycky mít pruty, takže vždycky bude o něco těžší než pyramida. Pokud tedy do váhy nepočítáš i hole, který ale používáš i během chůze. To by potom už Big Agnes bylo lehčí.
Žádnej tarp není plnohodnotnej dvouplášť (ale to nejsou ani UL stany, ty maj taky jenom moskytiéru) a má spoustu dalších nevýhod, nejen svažující se stěny. Ve skalnatým terénu jsi v háji musíš vždy najít místo na kotvení. Představ si, že chčije jak blázen a chceš do toho tarpu vlézt/vylézt - neodvratně ti naprší dovnitř. Dělají se sice přídavný stříšky, ale to je věc navíc a vzhledem k tomu, že vždycky fouká orkán :lol: by ti jí stejně strhnul. Když se dostaneš do situace hodně silnýho větru a totálního lijáku nebo tě zasype sníh a ucpe spodní odvětrávání už to průduchy nahoře neudejchaj a máš kondenzaci. Ta na tebe pak v nárazech větru bude padat. Můžeš jí otřít a přes spacák přehodit pončo, ale komfort to není. Ovšem zase se bavíme už o hodně nestandardních podmínkách.
Je na každým co preferuje v poměru hmotnost/odolnost/komfort. Já měl taky stan a Hilleberg bych si koupil hned, ale patřím mezi lidi, kteří jsou do určité míry ochotni platit za gramy nepohodlím.
Koncept pyramidy je takovej, že v dobrých podmínkách máš v podstatě overkill a stačila by ti lehčí plachta, náročný podmínky ustojíš, ale budeš mít sníženej komfort v závislosti na počasí. Tobě se to zdá nevýhodný, mně nikoli. Hilleberg bude vždy lepší ve všech směrech. Ale tam už jsi s tunelem na 2 kilech.
Tyhle tarpy nový generace dělají malý firmy cca. posledních 10 let. Dělaly se i mnohem dřív, ale DCF se používá teprve relativně krátkou dobu. Kdyby to bylo naprosto nevýhodný už by to dávno krachlo, protože nikdo nebude dávat 20 - 30 táců (jo, to jsou bohužel ceny pyramid včetně moskytiéry s podlážkou v DCF, silnylon je o víc jak půlku levnější) za něco co nefunguje.
Dřív se používaly pyramidy i na polární expedice, Stani tady dával fotky. Ale tam je mnohem výhodnější geodet, kterej poskytne mnohem víc prostoru pro víc lidí při nízký výšce. Teď se pyramida vyplatí řekněme spíše pro jednoho - dva lidi. Člověk musí vědět jaké má výhody a nevýhody a být ochoten to akceptovat.
O něčem taky svědčí to, že jsou poměrně populární na severu, vzhledem k tomu, že Skandinávci vnímají outdoor trochu jinak než jako polykání kilometrů a výkony bezchybnejch robotů navlečenejch do červenožlutecjh goráčovejch uniforem. :lol: Tam většina lidí chodí ve Fjallravenu.
No třeba si něco takovýho taky pořídíš. Pro tebe bych doporučil:
https://www.youtube.com/watch?v=c0OHQ-Ykjbw
doufám, že měříš aspoň 2 metry. :finga:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Croven » stř říj 21, 2020 12:43

Presne ako píše Kennedy. Chceme tam ísť jaro/leto ak sa nám to samozrejme v tejto situacii podarí. Priatelka tam už raz bola s kamarátkou ktorá si kupovala stan špecialne na Škótsko a stalo sa, že ráno sa po búrke zobudili a stany na okolo boli popadané a ich stal. Ide mi len o to, že ak by nastala nejaká horšia situácia - napr nárazy vetra 90-100km hod, tak aby to človek vedel nejako prežiť, nebudem umýslene chodiť do extremnych podmienok. Keď bude mať byť orkán tak vyhladame lepšie miesto a nie nejaký hrebeň :D

Sledujem aj zahraničné fórum trek-lite.com a tam sa riešil aj tento stan https://www.aliexpress.com/item/4001149336925.html
Písal som si o tomto stane s jedným francúzom ktorý snim absolvoval Pyreneje kde v lete zažil dosť nepríjemnú búrku vo výške okolo 2000mnm a prežil ju bez problémov. Keby mám prachy na vyhodenie tak idem do MLD alebo Locus, ale takto hladám finačne dostupné riešenie ktoré zvladné aj nepríjemné počasie.
Croven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř srp 5, 2020 10:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Kennedy » čtv říj 22, 2020 22:43

Hexamid kopie. To dřív dělala USA firma Go Lite, na aliexpressu je jich víc. Hexamidů jinak teď moc není, nevím proč, nepřijde mi to jako špatnej tvar. Dělá je třebas:
https://luxe-hiking-gear.com/collection ... 0394674187

Pyramida má dobrej tvar, hodně vydrží. Ale k tomu, aby vydržela musí ten materiál za něco stát. Já nakonec od kopie z aliexpressu upustil, protože jsem četl nepěkný recenze ze zimy kdy se tarp roztrhl pod tlakem sněhu. A to v nijak extrémních podmínkách. S větrem to je podobný. Trekovou hůl jen tak něco nezlomí, ale vítr ti může utrhnout oka na kolíky nebo rovnou roztrhnout celou plachtu. Nevylučuju, že může vydržet hodně, ale přeci jen stan není věc na které by člověk měl šetřit za každou cenu. Ušetřit se dá jinde. Určitě nutně nepotřebuješ "nepromokavý" ponožky, triko za 100 éček a další podobný věci. Ale potřebuješ místo kde na tebe nebude pršet a kde se budeš moct převlíknout. Šel bych zlatou střední cestou. Ten Stealth vypadá fakt dobře. Verze ze 40 D silnylonu bude bytelnější a má vypínací úchyty po stranách. Nízkej profil, ale bágly dáte do vestibulu a na pohodlný spaní to stačí. Váha pod kilo tedy hodně dobrá. To stejný X - Mid. Hlavně to jsou oba prověřený stany, u toho co ti přijde z aliexpressu nikdy nevíš co můžeš čekat. Sám jsem naživo viděl jenom Lanshan, ten pár lidí má, ale jako ve větru nebo v zimě bych ho úplně mít nechtěl. To je prostě stan, kterej je dobrej když je vše OK. Ale ty potřebuješ i něco "co by kdyby".
Samozřejmě to můžeš vyřešit i tím, že za 200 Euro vezmeš nějakej Jurek nebo podobnej osvědčenej stan a máš plnej komfort. Ale pochopil jsem, že hmotnost je pro tebe jednou z priorit a tady by jsi se už blížil 2,5 kg.
No zase se stanem z aliexpressu by ta dovolená byla víc napínavá a dobrodružná. :lol:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » pát říj 23, 2020 21:03

Kennedy - dík to opravdu není pro mne, kor když vidím jak to má schovaný za skalkou v takovým běžným větříku a mele se to jak z posledních sil.

Ale ok neberu ti to jen říkám že skončit u nějakého pořádného stanu není nic špatného.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Michal82 » pát říj 23, 2020 21:13

PS ještě taková myšlenka.

Když koupíš použitej Hilleberg tak ho po akci prodáš za úplně stejnou cenu.

Já tedy kupoval vždy nové, ale Akto jsem prodal o 3000 levneji než jsem koupil, Staiku jsem prodal o 2000 dráž než jsem koupil a Soulo o 2000 levněji než jsem koupil.
Ty první dva stany měli 150 a 120 nocí použití. A kupci si vždy pochvalovali perfektní stav.

Takže koupit něco jetého střelíš to za úplně stejný prachy a pak si můžeš koupit něco UL na ,,běžné” použití.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Stany