Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Morty » čtv led 14, 2016 7:59

Nook mi v Alpách vydržel fičák, takovej, že sousednímu Pinguinu popraskaly tyčky.

Podle fotky co jsi dával odkaz ale tuším, že Ti jde hlavně o co nejmenší pohyb stanu ve větru. To Nook úplně nesplňuje. Pokud fouká ze všech stran a občas zaduje z boku, tak se stan částečně deformuje v zadní části nad nohama. Je to vlastnost takové konstrukce. Stan to ale bez problémů vybalancuje a vrátí se do původní polohy.

Vnitřní prostor by nemusel každému stačit. S přítelkyní je to v pohodě, dost prostoru na jakkoliv dlouhou dobu. S kámošem na víkend taky OK. Na delší dobu nebo do kempu bych s parťákem stejného pohlaví volil větší stan.

Skrz velké síťované plochy vnitřního stanu vevnitř dost profukuje. S dobrým spacákem OK. Na zimu si nechávám z tohoto důvodu Jurka.

Stavba Nooku je "složitější" (ve dvou lidech cca 5 - 10 min) např. oproti Jurku Vandr 1 (v jednom 2 - 5 min).

Kdybys chtěl nějaké další info k Nooku, ptej se. Zatím jsem ho měl na 9 dní v Rumunsku, v Jeseníkách, Alpách a v Moravském krasu ;-).
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Trog » čtv led 14, 2016 20:30

Vyčerpávající info.super dik
Trog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 18, 2015 19:29

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Barulina » pát led 15, 2016 11:40

Ahoj všichni :-),

také se nyní rozhodujeme ke koupi stanu.
Jde nám o stan který budeme nosit na zádech. Pro dva, středního psa a 2batohy cca 50-60l.
Cenu by jsme chtěli tak do 5tis. a na chození převážně Čechy + případně někde přespání při nějakém road tripu.

z jednoho internetového poradentství nám byl doporučen pro naše požadavky:
https://www.4camping.cz/p/stan-the-north-face-talus-2/

teď sem ještě po přečtení fora koukala na tento:
https://www.4camping.cz/p/stan-vango-ba ... GwodgaQIpw

má někdo zkušenosti s prvním NF stanem? V čem je lepší/horší než Vango?

Díky moc všem.
Barulina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 15, 2016 10:42

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 12:32

Talus ma 2 predsiene ale len jeden vchod. Cize vsetko dnu aj von vratane psa budete trepat cez jeden vchod. Tiez ta konstrukcia je taka...nijaka. Dva dlhe pruty su robnobezne, bez vzajomneho krizenia, prepaja ich len kratky, bohvie aku to ma stabilitu vo vetre. Zase na nejake to tripovanie to moze stacit.

Vango ma dva vchody, mozno bude pohodlnejsi.

Ten Talus som kedysi pozeral, ked som hladal stan, nakoniec som aj pre 2 vchody a lepsie riesenu konstrukciu vzal Elixir 2 od MSR...
Ten je vsak nieco nad 5000 ak to je tvoje kriterium
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40


Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod AldaCZ » pát led 15, 2016 13:52

wawrik

stará verze měla jeden vchod, ale tuším od 2014 tam jsou dva. kupoval minulý rok a mám dva.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » sob led 16, 2016 20:37

Barulina píše:také se nyní rozhodujeme ke koupi stanu.

taky bych ti doporučil si přidat, koupit si MSR Elixir 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod schwott » sob led 16, 2016 21:02

Seženeš už za 5.520, za tu pětistovku nad limit stojí.
Naposledy upravil mike dne sob led 16, 2016 22:54, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci :-/
schwott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon čer 1, 2015 0:18

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod LTSB » stř úno 3, 2016 7:57

A nebo pokud chceš ještě víc místa za zhruba stejné peníze:

MH Optic 2.5
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Barulina » čtv úno 4, 2016 8:00

LTSB píše:A nebo pokud chceš ještě víc místa za zhruba stejné peníze:

MH Optic 2.5




ten už je na celkem nad váhový limit, chceme se vejít tak do 2 - 2,4 max kg :-)
Barulina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát led 15, 2016 10:42

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ceiks65 » pát úno 5, 2016 6:04

Ahojte, taky nyní sháníme stan na léto.

Chceme vyrazit do Norska, takže to bude jeho první test a v následujících letech někde po Evropě, vč. ČR. Jsme 2, stan budeme nosit na zádech, tzn. nízká hmotnost je důležitá, chtěl bych aby měl stan 2 vchody. Při nepřízni počasí bychom ve stanu nejspíš i vařili. Cenu bych viděl na cca 3000 Kč. Původně jsem chtěl investovat okolo 5000 Kč, takže jsem se díval i na mnohými doporučovaný MSR Elixir 2, ale říkám si, jestli je stan téměř o 70 % dražší opravdu o 70 % lepší…

Díky za Vaše tipy a připomínky.
ceiks65
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 11, 2015 14:30

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » pát úno 5, 2016 13:11

Kvalita a nizka vaha idu ruka v ruke s cenou. Za 3000 toho moc co by stalo za to asi nekupis. Pozri napr Coleman aravis 2...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod TimTaylor » pát úno 5, 2016 20:25

nechci být ošklivý, ale znáš heslo "nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". Platí to nejenom u stanů...

Tvůj cenový limit 3000Kč odpovídá levným stanům, které jsou určené na týdenní táboření u Mácháče, ale né do Norska. Levný stan bude těžký, nebude mít duralové tyče (ale levné a těžké laminátové) atd. Koukni na stránky Jurka - prodává kupu modelu, mrkni třeba na modely Jurek Tramp 2.5 DUO nebo JUREK VANDR 2.5 DUO (možná ještě Husky Bret 2), se kterýma bych se nebál vydat třeba i někam za hranice. Ale sám za sebe - váhal jsem dlouho a vybíral si mezi stany Pinguin Aero 2 a MSR Elixir 2 a cena byla +- obdobná, takže jsem nakonec koupil to MSR a nelituju. Cenu bych ale zvýšil nejmíň na 4000Kč, za 3000Kč jsou fakt ty nejvnější stany, kdy kvalita není nic moc.

Nebo řešení - počkej si na nějakou výstavu stanů (cca červen/červenec) a na jejím konci jsou běžné slevy cca 20-30% na stany, co zbydou, dá se tak dost ušetřit
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » sob úno 6, 2016 9:59

souhlas s tím co napsal TimTaylor a remy77

ceiks65@
jestli chceš aby ti stan (nejenom) vydržel dlouho, a ne jenom na pár výletů, tak si to chce připlatit, taky je dobré si nákup plánovat, a čekat na slevy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Morty » sob úno 6, 2016 10:18

Tak chápu že se třeba někdo musí vlízt do 3000 za stan. Další 3 dáš třeba za letenku/jízdenku a aspoň se někam podíváš. Lepší, než sedět doma se stanem za šestku.

Vyřadil bych požadavky na nízkou hmotnost a dva vchody a pak by se dalo něco kvalitního sehnat.

Doporučuju Vandr 2. Sloužil mi mnoho let (jeho předchozí model Vand 1) a bude sloužit určitě ještě x let jako zimní stan. Jak už jsem někde psal, uniká mi, proč Jurek vyrábí snad 4 výkonnostní řady, když i ta jeho nejlevnější řada vydrží hrozně moc. Problém Jurka je, že ty stany jsou na můj vkus těžký a tak jsem zkusil MSR Nook, jestli je ale 3x lepší než Vand 1 nedokážu říct...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Morty » sob úno 6, 2016 10:29

ceiks65 píše:Původně jsem chtěl investovat okolo 5000 Kč, takže jsem se díval i na mnohými doporučovaný MSR Elixir 2, ale říkám si, jestli je stan téměř o 70 % dražší opravdu o 70 % lepší…


Ti nevim, jestli je Tvoje logika zcela správná... :wink:

Pokud by se to takhle vůbec dalo brát nějak objektivně, což asi nedá, tak by 5000 kč mělo být 100% a přidaná hodnota oproti stanu za 3000 kč by měla být +40%.

Postavil bych to jinak, kvalitní stan za 3000 je Jurek Vandr, kvalitní stan za 5000 je MSR Elixir. Hmotnost je plusmínus stejná. Jestli Ti stojí výrazně větší prostor a dva vchody za 2000kč, tak jdi do MSR Elixir.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » sob úno 6, 2016 10:47

Souhlas s Mortym Jurek je dobry msr vyborny.
Dalsi moznost je Aliexpres kvalita dobra, cena dobra.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod grco » sob úno 6, 2016 11:39

No pridam sa k vacsinovemu nazoru :)

Ak chces lacny stan, ktory nieco vydrzi, tak nebude lahky. Ak chces dobry a lahky stan, tak bude samozrejme drahsi. Je to takto jednoduche. :)

Takze ak je pre teba priorita cena, tak musis nieco z tych poziadaviek vypustit a asi najlepsie bude, ked to bude hmotnost.

Inak pozor na fakt lacne stany. Na Tour du Mont Blanc si kamos kupil nejaky lacny stan nejakej obskurnej slovenskej znacky a tretiu noc co v nom spal, sa mu zlomili tycky. A to bolo vonku len par stupnov pod nulou, tak -3 asi.

Bolo nas dost, 6 stanov (vacsinou nejake Jurky, ja som mal Mountain Hardwear) a vsetky vydrzali v pohode, len ten jeden sel do kytek v prvom mraze. :)

Takze tak, fakt hodne lacne veci sa ti mozu nakoniec predrazit. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod schwott » sob úno 6, 2016 12:01

booze píše:Souhlas s Mortym Jurek je dobry msr vyborny.
Dalsi moznost je Aliexpres kvalita dobra, cena dobra.

Tady je ještě o stovku levnější. http://m.aliexpress.com/item/32564170342.html Vypadá dobře. Tu váhu 1,24 kg tedy nevěřím, kolik by pak měla jenom samotná ložnice? Má taky footprint a dá se postavit jenom tropiko s footprintem? Mně na Elixíru maximálně vyhovuje ta flexibilita. V pouštních oblastech stavím jenom ložnici a můžu koukat na hvězdy, jinde třeba jenom tropiko na footprintu.
schwott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon čer 1, 2015 0:18

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Hafi » sob úno 6, 2016 12:48

Mám podobný, ale pro 3.

Váha platí jen pro šedou verzi, je bez footprintu a kolíků. A seděla asi na deset gramů. Uváděná u toho třímístného byla myslím 1,8kg, s kolíky a footprintem to vyšlo na 2,2 kg.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » sob úno 6, 2016 15:02

Hafi píše:Mám podobný, ale...

Recenze, fotky, TTD...?? :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Hafi » sob úno 6, 2016 16:38

není, reálně jsem ho použil jen dvakrát přes víkend za dobrého počasí. Teď jedem do Makedonie, tak jsem zvažoval, že bych ho otestoval v podmínkách, pro který určitě nebyl určenej...ale nakonec radši vemem něco ověřenějšího (i z důvodu obav jak psal grco).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ceiks65 » pon úno 8, 2016 9:45

Díky mockrát za Vaše názory.

S tou cenou 3000 Kč jsem to víceméně jen zkusil, zda se dá něco sehnat, ale vypadá to, že s mými požadavky to opravdu reálné není. Navýšit cenu není zas takový problém, jde mi především o hmotnost a praktičnost stanu. Díval jsem se na stany od Jurka a do 4000 Kč se dá sehnat Vandr 2.5 DUO, který by splňoval všechny moje požadavky, ale předsíňky nejsou vhodné k vaření. Do 4000 Kč se taky vleze Tramp 2.5 DUO, ale ten váží už 3,15 kg, což mi už přijde docela dost. Chtěl jsem zůstat co nejníže pod 3 kg. Jak psal @Morty, stany od Jurka jsou obecně docela těžké. :-(

Po Vašich reakcích se stále dívám i na MSR Elixir 2, ale u něho mám zase obavy z nepromokavosti. Píšou tropiko 1500 mm a podlážka 3000 mm, což mi přijde docela málo, když to srovnám s Jurkem. Ten u nejnižší řady (Vandr a Tramp) udává 3000 a 10000 mm, což je docela rozdíl, otázkou je ale jak je to prakticky.

Ještě k Jurku, přemýšlel jsem, jestli pro uspoření hmotnosti nevzít verzi pouze 2.5, tzn. bez druhého vchodu. Zatím jsem nikdy nevařil ve stanu a mám stan s jedním vchodem, takže nevím, jestli z hlediska praktičnosti a hlavně kvůli vaření požadovat 2 vchody.

@booze Stan z aliexpressu raději ne ;-)
ceiks65
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 11, 2015 14:30

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Chmeld4 » pon úno 8, 2016 13:52

ceiks65 píše:Po Vašich reakcích se stále dívám i na MSR Elixir 2, ale u něho mám zase obavy z nepromokavosti. Píšou tropiko 1500 mm a podlážka 3000 mm, což mi přijde docela málo, když to srovnám s Jurkem.


Ta nepromokavost u MSR je měřená při větru 80 km/h. Žádnej strach ...
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » pon úno 8, 2016 13:58

Tak se podivej na Jurek Midi tam se da varit dobre.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod TimTaylor » pon úno 8, 2016 16:23

s Jurkem neuděláš asi chybu, sám jednoho mám taky:D, jen ta váha je holt na dnešní dobu už vysoká. Ale zato se nemusíš bát, že se ti při první bouřce rozpadne na kupy. Pokud chceš co nejlehčí stan, vybral bych něco s jedním vchodem, to DUO je možná až zbytečný a ušetříš tím cca 30-50dkg podle modelu stanu, což není málo. MSR dělá špičkové stany, taktéž Vaude, jen ty ceny jsou pro našince nic moc...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ceiks65 » pon úno 8, 2016 16:25

booze píše:Tak se podivej na Jurek Midi tam se da varit dobre.


MIDI 2.5 2,95 kg
MIDI 2.5 DUO 3,5 kg :roll:
ceiks65
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 11, 2015 14:30

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » pon úno 8, 2016 18:19

ceiks65 píše:Po Vašich reakcích se stále dívám i na MSR Elixir 2, ale u něho mám zase obavy z nepromokavosti. Píšou tropiko 1500 mm a podlážka 3000 mm, což mi přijde docela málo

MSR dělá kvalitní a osvědčené stany, sám s těmito parametry jeden mam (MSR Hubba), používám ho celoročně, spal jsem v něm cca 140x, zažil plno celonočních lijáku nebo vánic i v -20°C, a žádný problém
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » ned úno 14, 2016 22:40

MSR odlahcuje...

Produktova rada Freelite pre rok 2016:
http://www.cascadedesigns.com/msr/tents ... s/category
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Trog » pon úno 15, 2016 6:00

Moc hezký

http://www.cascadedesigns.com/msr/tents ... -2/product

Jak na tom bude tahle konstrukce s porovnání s Nookem co se týče větru?

Zrovna jsem právě koupil nooka...
Trog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 18, 2015 19:29

PředchozíDalší

Zpět na Stany