Stany Vaude

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Michal82 » úte říj 27, 2015 5:30

Tedy pokud te nezabijou 4 kg :D ale Tyce koliky muze táhnout druhej člověk :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » úte říj 27, 2015 9:32

„Zaprisahly zastance“ Tarptentu nie som - mám ich rád, lebo mi veľmi vyhovujú, ale sú to kompromisné stany. Rozhodne nie sú pre každého, okrem iného majú napríklad vzhľadom k podlahovej ploche malý objem (čo je pre mňa naopak plus).

S4TYR píše:Chceme stan, ktery bude dostatecne prostorny pro dva lidi i s vecmi, a take aby byl dostatecne odolny vuci rozmarum pocasi. Pouzivat ho budeme celorocne a bude muset zvladat jak niziny tak i vyssi polohy.
No, oveľa múdrejší nie som, ale OK :D

Ak ho plánuješ nosiť, 3,8 kila ťa veľmi rýchlo prestane baviť. Naozaj. Nezáleží, ako silný a vytrvalý si - pokiaľ stan používaš iba na prenocovanie počas pochodu, onedlho sa začneš obzerať po niečom ľahšom.

Stále úplne nechápem potrebu odolnosti voči extrémnemu vetru. Hubba je do silného vetra vyslovene nevhodná, už tu o tom bola reč, na druhej strane sa aj tej dá pomôcť vhodnými udělátkami a ukotviť vrch stanu. Ale stále je kopec stanov medzi tými dvoma extrémami.

MSR Nook je fajn stan, ale medzi týmito stanmi s dlhým chrbtovým prútom sa dajú do silného vetra nájsť aj vhodnejšie. Napríklad Power Taurus - má exoskelet, takže ho môžeš upnúť, kde chceš, plus môžeš ukotviť veľkú plochu bočných stien. Na tomto videu je pekne vidieť, že keď sa aj dobrý stan blbo ukotví, spať sa v ňom veľmi nedá :-D Ak ho dobre postavíš a správne natočíš (najlepšie chrbtom proti vetru), vydržia veľmi veľa. Ale podľa diskusie pod videom si chlap nenechal vysvetliť, že to bola v prvom rade jeho chyba a nie chyba stanu. Inak tieto typy stanov sú málo priestranné, ak ti nevyhovovala Hubba (čo je podľa mňa celkom obývačka), tu budeš trpieť.

Všeobecne znášajú vietor lepšie stany so šikmými stenami, tie sú však málo priestranné a väčšinou viac kondenzujú.

A keď sme pri kondenzácii, na tú si sa už pýtal skôr... Pokiaľ je bezvetrie a sú vhodné poveternostné podmienky (vysoká vlhkosť, teplota tak do 12 °C), kondenzovať ti bude každý stan. Obzvlášť, ak v ňom plánuješ variť. Ak také podmienky predpokladáš častejšie, je dobré zvoliť stan s prehodeným tropikom (čiže tropiko sa pokladá až na postavený vnútorný stan). Výhoda je tá, že ráno dáš dolu tropiko a s parťákom ho vytrasieš, a kým sa najete a pobalíte, trochu na slnku obschne. Ja naopak dávam prednosť stanom s exoskeletom, u ktorých sa stavia tropiko s vnútorným stanom naraz. Aj v daždi ho dokážem rýchlo postaviť bez toho, aby mi dovnútra čo len nakvapkalo. To však vyžaduje excelentné vetranie, aby to kondenzovalo čo najmenej. Jednoducho, všetko je otázkou toho, aký kompromis ti vyhovuje, tu sa radiť veľmi nedá.

Podľa mňa sú veľmi univerzálne stany typu Power Odyssee - trojprútová semigeodetická konštrukcia s kríženiami, celkom slušné vetranie, nadpriemerná odolnosť voči vetru, množstvo kotevných bodov, akceptovateľná hmotnosť. Myslím, že by si ho ešte niekde zohnal, ale podobné stany robí množstvo výrobcov, je na výber. Ak nechceš exoskelet, ktoré sú z princípu buď trošku menšie alebo trošku ťažšie, môžeš sa pozrieť na Terra Novu či Wild Country. Pozeraj sa na to, aby mali vetrací otvor čo najvyššie (najlepšie pri krížení a nad spálňou) a aby plocha medzi kríženiami nebola úplne rovná, drží sa tam voda a sneh.

Sorry za rozsah... :oops:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod S4TYR » čtv říj 29, 2015 10:05

@ wawrik
po docela nevdecnem, ale zaslouzenem premysleni jsem z VAUDE uplne ustoupil.. ale dekuji za vycerpavajici obsahlou odpoved. Presunuji se do obecnejsiho topicu at Vaudisty/ky nepohorsujeme =D
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » čtv říj 29, 2015 10:21

Hlavne dobre vyber. A potom napíš recenziu, pokiaľ možno triezvu :D Pomôžeš pri výbere ostatným.

Ale nosiť 4 kilá ti naozaj časom polezie na nervy :lol:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod S4TYR » čtv říj 29, 2015 10:47

Ja ve vysledku ponesu polovinu.. =D na to, abych se s tim tahal sam se mam hodne rad. VAUDE Ferret mi asi z myslenek jen tak snadno nevyprcha, ale oproti jinym (semigeodetickym/A samonosnym) stanum nenabizi zadne prednosti, abych tam ty 4kg snasel.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » čtv říj 29, 2015 16:40

To ti neprináša ani tá Staika, a za tú navyše zaplatíš o polovicu viac ako u konkurencie :D

Ale tú poznámku o váhe som myslel všeobecne, Ferret ani mne nepríde ako zaujímavý stan. Leda pre ľudí so psami alebo bicyklami...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod S4TYR » čtv říj 29, 2015 16:54

@ wawrik: Jak jsi na to prisel?!? Hilleberg Staika je samonosny stan.. stoji i bez pikolikovani. Cenu beru, ale nejsem asi tak bohaty, abych sel do MSRka jako ftp a pak si kupoval dalsi stan, protoze nesplnuje polovinu veci mimo lehci vahy. =D
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » čtv říj 29, 2015 17:33

Poznámke o samonosnosti nerozumiem... Nehľadáš stan do silného vetra? Ten predsa musíš prikolíkovať tak či tak.

Btw, samonosný je aj Jurek Dome 2 a stojí tretinu :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod fps » pon lis 2, 2015 21:41

S4TYR píše:Cenu beru, ale nejsem asi tak bohaty, abych sel do MSRka jako ftp a pak si kupoval dalsi stan, protoze nesplnuje polovinu veci mimo lehci vahy. =D

jestli je to na mě? tak já jsem vlastně chtěl jenom lehčí stan pro jednoho než je MSR Hubba, ale po tom co jsem ozkoušel dva UL stany, tak jsem se rád vrátil k MSR Hubba, ale kdyby se objevil stan pro jednoho z váhou cca 1kg, v zelené barvě, s třemi pruty, s třemi kříženími, vchod z boku, předsíňku do které se vejde batoh a dá se v ní vařit, vejde se do něj 195cm a 90kg, tak bych ho asi zkusil?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » pon lis 2, 2015 21:53

asi jsem skleróz, ale který dva to byly a jaký s nima byly problémy? (jestli jsi to někde popisoval, tak stačí i odkazy :) )

Jinak čtyři kila na stan pro dva mi přijde sakra dost hodně, pokud to nemá být stan do superhyperultra extrémních podmínek., anebo stan na převážení autem. Ale jo je už na každým, co je ochoten na hřbetu tahat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod S4TYR » pon lis 2, 2015 23:13

sobb :shock: jaci dva?
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Stany Vaude

Příspěvekod remy77 » pon lis 2, 2015 23:27

Sobb: on to chce vlacit sam :rolleyes:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Příspěvekod Michal82 » úte lis 3, 2015 13:03

Sice jsem Staiku ještě nezkoušel v terénu ale víkend sem trávil v Beskydech (jo jen kopecky) ale naložil sem si plný batoh 50l - Staika, spacák, karimatka, dve mikci, dvoje termopradlo, kalhoty, bunda, boty Trango Alp, 3l vody, termosku, jídlo, par dalších blbosti - na Lysou a ostatní kopečky sem se ani nezapotil. Nesmíte mít v ocích smrt - jak sem psal váha se dá stáhnout jinde - místo 3 kg Deutra mam 1,5kg BD, místo 1,5-2kg spacáku mam 900g spacák a najednou se Staikou nesu to co jinej s 2kg stanem.
Nechci přehánět ale za vrchol krizeni tyčí u Staiky si klidně zavesim plne nalozenej batoh - zkousel sem na to tlačit a chce to fakt sílu. Dneska jdu stan postavit a zakolíkovat. Jo není to UL ale kdo chce stan co snese vse a chce komfort a prostor tak je to fajn.
Když balim tyce samostatne udělám ze stanu balicek velký jak ten 900g perak - musi se vytlačit vzduch jinak to hned ma objem cca 30l.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » stř lis 4, 2015 13:08

S4TYR píše:sobb :shock: jaci dva?
dva tam byli dvakrát :wink:

nejdříve dotaz na fps, který dva UL stany vyzkoušel

a pak pouhý koment ke Staice (která je uváděna jako 2-person tent, z čehož usuzuji, že ji budou nosit dva lidi :wink: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod fps » stř lis 4, 2015 19:19

sobb píše:asi jsem skleróz, ale který dva to byly a jaký s nima byly problémy? (jestli jsi to někde popisoval, tak stačí i odkazy :) )

jeden byl Nordisk Telemark 2 LW‎, k němu jsem napsal něco tady viewtopic.php?p=399823#p399823, a druhý byl Terra Nova Solar Photon 1‎, o něm jsem tady nepsal, jelikož jsem ho moc neotestoval, ten jsem měl naštěstí na zkoušku přes inzerát, do něj jsem se ani nevešel, ten je tak na postavu max 180 cm, ale ani ta by se v něm asi neposadil bez toho anichž by měla opřená ramena o vnitřní část stanu, má hrozně úzký strop, ale hlavně je střecha tropika užší než podlážka vnitřku stanu, takže když otevřeš vchod, tak do něj poteče voda z tropika, a nebo když bude pršet, tak bude pršet do vnitřní části stanu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stany Vaude

Příspěvekod Quido » pát bře 18, 2016 8:10

uměl by mi někdo zasvěceně říct, jaké zásadní pro a proti by viděl v porovnání těchto dvou stanů:
Vaude Hogan Ultralight Argon nebo UL2
Mountain Hardwear Super Mega UL2

kromě váhy pochopitelně...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Předchozí

Zpět na Stany