Stany Vaude

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stany Vaude

Příspěvekod pripluv » čtv črc 28, 2011 6:43

Vlákno jsem nazval poněkud obšírněji, ale protože se mi postupně daří vysvětlovat, že VauDe Hogan je ideální rodinný stan, tak časem dojde na vícero typů tohoto výrobce :twisted: .

Nicméně jsem našel (pozor, téma dne :) ) Refuge – Mountain Ultralight. Má s tímto někdo reálné zkušenosti? Na kolika místech se to musí vykolíkovat, aby to aspoň tak nějak stálo? Došel jsem k šesti plus apsida, je tak?
Sic to není pro mé použítí to pravý ořechový, ale pro někoho plně dostačující a ta váha :ú .

BTW: že autoplachta za kilo udělá podobnou službu vím, tohle je polemika o něčem, co se dá nazvat stanem!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stany Vaude

Příspěvekod amigo » čtv črc 28, 2011 7:45

mno kdybys měl zájem, možná bych doma vyhrabal starý áčko :twisted:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pavproch » čtv črc 28, 2011 8:01

hogan argon rullleeeezzz! :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pripluv » čtv črc 28, 2011 8:29

amigo píše:mno kdybys měl zájem, možná bych doma vyhrabal starý áčko :twisted:

Jestli bude vážit kilo…

…Áčko mám, vozím jej na vodu, má tak deset kilo, ale zase se tam vejde šest lidí a ještě můžou pořádat party :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pripluv » čtv črc 28, 2011 8:37

pavproch píše:hogan argon rullleeeezzz! :supz:

Tvoji účast a vlastně i odpoveď jsem si tipl zcela přesně :D .
Jak to je s dvěma dospělými v Argonu? Jsem popřemýšlával nad Hogan Ultralight – Mountain Ultralight, nebo i nad verzí XP (malinko větší). Argon se mi líbí váhou (a skoro i cenou).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pavproch » čtv črc 28, 2011 16:17

sem nezklamal, co? :twisted:

dva dospělí nevím... prozatím dycky enem s Jr: já 178, von 160.... ale roste, tak počkej... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stany Vaude

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 28, 2011 16:32

pavproch píše:sem nezklamal, co? :twisted:

dva dospělí nevím... prozatím dycky enem s Jr: já 178, von 160.... ale roste mi břuch, tak počkej... :mrgreen:
:mrgreen: :twisted: :mrgreen: :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pripluv » pát črc 29, 2011 10:09

Zatím se mi tedy nejlépe jeví Hogan Ultralight – Mountain Ultralight XP, to už je ale zase kua drahý :(

36 hodin jsem ve stanu strávil zatím jen jednou a byl to nezapomenutelný zážitek (pro rejpaly – s Karafem, bez jídla, bez pití, bez her… něco jsem se myslím snažil popsat v cestopisu z Kavkazu).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » sob črc 30, 2011 7:01

pavproch píše:hogan argon rullleeeezzz! :supz:

Ako to vetrá? Pozerám, že to nemá žiadne vetracie otvory, v tom sa asi veľmi variť nedá...

A ako sa líši od Taurusu? Tie dva stany mi prídu takmer rovnaké rozmerovo, váhovo aj konštrukciou, neviem nájsť nejaký podstatný rozdiel. Navyše sa Taurus robí aj vo verzii XP a Power s tyčkami zvonka a dá sa stavať za dažďa... A keď už som pri tých dvoch exopole verziách, nie je mi jasné, prečo robia dve rôzne varianty.

Proste, nechápem toho celkom dosť :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod šíp » ned črc 31, 2011 18:36

pripluv píše:36 hodin jsem ve stanu strávil zatím jen jednou a byl to nezapomenutelný zážitek (pro rejpaly – s Karafem, bez jídla, bez pití, bez her… něco jsem se myslím snažil popsat v cestopisu z Kavkazu).

Já strávila ve stanu asi 48 hodin, též to bylo jen jednou a též to byl nezapomenutelný zážitek - s manželem, k jídlu jen musli, protože nám k tomu i chcípl vařič, voda všude okolo, bouřka nad námi několik hodin ... též jsem se to snažila popsat v cestopsovi z Norska. Pro rejpaly: jasně, hádali jsme se, ale kvůli naprosto podružným záležitostem, jako zda navštívit Nordkapp nebo ne, naše spory se netýkaly toho, proč jsme tam, kde jsme, tj. v prdeli :finga:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pavproch » ned črc 31, 2011 18:50

já mám rekord 7 dní fkuse.... teda se dvěma přerušeními (šli sme v dešti na Lysou Polanu na pivo) - sme přinesli sfině na horotáborisko v bielovodskej, postavili stany a začalo chcát.... a chcalo týden :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stany Vaude

Příspěvekod šíp » ned črc 31, 2011 20:07

Jestli jsi v tom stanu byl s manželkou, tak upřímnou soustrast :-#
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pavproch » ned črc 31, 2011 20:24

ve vší počestnosti (bohužel) s tehdejší spolulezkyní.... :oops:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pripluv » ned črc 31, 2011 21:11

z toho by me asi slehlo po dnu :ú :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » ned črc 31, 2011 21:59

z počestnosti nebo spolulezkyně? :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod pripluv » pon srp 1, 2011 6:32

Z kombinace výše uvedeného. A šup k tématu. :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » úte dub 28, 2015 21:47

Snažím se zjistit přes prodejce, ale zkusím se zeptat i tady. Jaký je způsob uchycení vnitřního stanu k tropiku u Vaude Taurus? Zajímá mě to, jestli je možnost stavby vnitřního stanu samostatně, bez tropika - tedy jestli lze vnitřní stan nějak přichytit k tyčkám. Některý stany s vnější konstrukcí to umí, ale nedaří se mi dopátrat, jak je to u Tauruse.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » pát kvě 1, 2015 20:42

Ještě zkusím jeden dotaz k Vaude - Hogan UL a SUL XP: je mezi nimi takový kvalitativní rozdíl, aby se vyplatilo připlácet cca 3 tisíce za SUL? O větší velikost u SUL mi až tolik nejde, takže proto připlácet nechci a váhový rozdíl není velký. Ušetřilo se asi hlavně na tropiku, což nemusí být vždy plus. Designově mi přijde, že SUL má jinak (víc do šířky a výšky) řešenu část u noh, ale to je možná jen dojem z fotek. A přední část mi přijde ve špici vyšší, takže možná trochu lepší odvětrání? :-k Jinak na některých webech píšou o nových vychytávkách, ale nic konkrétního, tak nevím, zda to má smysl.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » sob kvě 2, 2015 6:50

UL mi príde rozumnejší ako SUL, lebo:

- má pevnejšie tropiko (40D vs. 20D),
- aj vnútorný stan (30D vs. 15D),
- má podľa mňa lepšie riešenú predsienku - keď otvoríš SUL, aby sa do neho dalo pohodlne vchádzať, ostane ti uprostred vchodu jeden kolík.

U oboch mi trochu chýba možnosť ukotvenia/napnutia tých obrovských plôch bočných stien, ako to majú Taurusy. Aj keď teraz pozerám, že SUL to na fotkách nemá, ale v tom 360-stupňovom pohľade áno. To je divné... To by bola veľká výhoda.

Inak, túto poznámku si si všimla, však?
Hand sealing with Silicone Seam Sealer is recommended for use in wet conditions.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » sob kvě 2, 2015 21:14

díky

tropiko je mi materiálově také sympatičtější u UL
vnitřní stan je nejednoznačný, dle podrobnějších specifikací by i SUL měl mít 30D a 15 je mesh .. z čehož se mi nedaří odvodit ani jsem nenašla jasné fotky, jestli má UL částečně síťovaný vchod (což beru jako plus) nebo ne

Díky za postřeh ohledně vypínání - je to nějak chaotické, našla jsem nějaké fotky, kde u SUL to přídatné kotvení je, ale na většině je bez toho. Snad nějaká modifikace modelu, nebo nevím. I UL má podle všeho víc variant, někde snad prý ani nejsou ty přídatné nožiny v zadní části. Budu objednávat přes net, takže to asi budu muset risknout a uvidím, co přijde :mrgreen:

Ta poznámka je ve specifikacích zas trochu jinak upřesněna - píší tam "extremely rainy conditions", přičemž u SUL zároveň dodávají, že tam je to zbytečné: "The factory taped seams using "silicone seam tape technology" make hand sealing redundant" ... čert aby se ve Vaude vyznal. Ale stejně se mi líbí :ú Jen se nemůžu rozhodnout kterej :-k
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » ned kvě 3, 2015 6:50

Asi by som im napísal a popýtal sa. Možno sa tie kotvenia bočných stien dajú doobjednať. Bez nich to v priamom bočnom vetre veľká hitparáda nie je. (Len pre istotu - v tom videu je stan prikolíkovaný naozaj dementne, ale aspoň je vidieť, aký záhul v bočnom vetre dostáva.)

A podľa tohoto videa má UL sieťovanú len hornú časť vchodu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » ned kvě 3, 2015 21:35

zkusit to můžu, jdu najít, jak se to řekne správně anglicky, na tohle moje slovní zásoba nestačí
To větrné video jsem už viděla, ale je to skoro až extrémní a diletantský případ. Ale jinak jo, boční vítr bude pro tenhle stan hodně velká slabina, to si uvědomuju. Ale nepodařilo se mi zatím najít jiný, splňující požadavky, včetně rozumné dostupnosti (bo už celkem málo času). Takže nejspíš koupíme tenhle a kdyby se nezamlouval, tak ho po vejletě pošlem dál do světa a budem vybírat další.

Na tom druhém videu je určitě UL? ( i když síťování sice preferuji, ale není to až tak podstatné).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod wawrik » pon kvě 4, 2015 8:26

Podľa mňa je to UL, aj keď tých variantov je spústa, môžem sa mýliť. A zodpovedá aj iným videám vrátane toho veterného - všade nepriehľadná biela, len vo vchode priehľadná sieťka.

Inak som nemyslel, že ten stan je v bočnom vetre zlý, len že je to jeho slabá stránka/strana. Ak ho dobre vypneš - čo znamená hlavne ukotviť priečny prút a ten chrbtový ukotviť dvoma kolíkmi do strán, nie jedným dozadu ako to bolo na tom videu - tak bude vo vetre dosť v poriadku. Ale to vieš aj sama, na rozdiel od toho šaša vo videu :D

A ak sa nebojíš trošky tuningu, dá sa tomu pomôcť aj bez tých bočných vypínacích šnúr. Hore do švu by som došil očko, ktoré sa vnútri upne trebárs suchým zipsom o tyčku, a to očko zvonku prikolíkuješ z oboch strán, aby si zabránila bočnému pohybu chrbtového prútu. A je to vybavené. Keďže je to silikónované tropiko, premokania sa báť nemusíš, len to potom celé pretrieš zriedeným silikónom. Myslím, že takáto úprava vydrží viac, ako tie nášivky na boku, lebo fixuješ priamo prút a nie látku.
sta.jpg
Ale jasné, že nie každému sa chce rýpať do nového stanu...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stany Vaude

Příspěvekod fps » pon kvě 4, 2015 10:31

sobb píše:Ale nepodařilo se mi zatím najít jiný, splňující požadavky, včetně rozumné dostupnosti

a co podobný MSR Nook
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » pon kvě 4, 2015 21:51

wawrik: tak by to měl mít právě SUL a nejsem si zcela jistá, že i UL. Ale není to až tak podstatné, takže v tom případě bych se prostě nechala překvapit, co dorazí :)
U novýho stanu bych se asi zásahům zatím vyhla, když nevím, jestli si ho nechám, každopádně díky za kutilský tip :P
Ono opravdu pevné ukotvení stanu může být ve velmi silném větru možná někdy i na škodu, dřív pak hrozí roztrhání tropika nebo zlámání tyčí. Takový pružný stan, který si ve vichru lehne může vydržet i víc (tohle je pouze sobbí teorie, ale s lehacím stanem nám to v hnusných vichrech docela fungovalo, myslím, že nafest připevnění, byť to u něj šlo, by tropiko anebo tyčky prostě nevydržely)

fps: děkuji za tip, konstrukce je podobná, Nook by mohl mít lepší odvětrání, nicméně vnitřní stan je už pro mě příliš síťovaný. Navíc, alespoň podle fotek, vnitřní stan příliš vyčnívá zpod tropika (fotku tu odkazoval i wawrik v sousedním vlákně)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod fps » úte kvě 5, 2015 9:12

sobb píše:vnitřní stan je už pro mě příliš síťovaný

v čem spatřuješ nevýhody když je vnitřní část stanu částečné síťovaná?
sobb píše:Navíc, alespoň podle fotek, vnitřní stan příliš vyčnívá zpod tropika

připadá mi že je to u obou stanu cca stejné, možná jde tropiko stáhnou skoro až k zemi? stejně jako to jde třeba u MSR Hubba, i když na oficiálních fotkách je tropiko dost od země
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » stř kvě 6, 2015 12:23

Není to obecná nevýhoda, ale nevýhoda pro mě, do podmínek, kam převážně plánuji tenhle stan používat. U stanu do teplých krajů máme vnitřek hodně síťovaný a je to bezva. V zimě nebo studeným větru ale síťovinou profukuje a stan nejde pořádně vyhřát. Ten vzpomínaný Nook je v tomto ještě řešený celkem slušně - síťovina není až u země, u stanů, který to tak mají podfukuje pod tropikem přímo (tímhle mě rozčilovaly i vcelku malý kapsičky u Jurka, nešlo to zapnout a ucpávalo se to docela blbě).
V zimě je taky blbá kondenzace, kdy voda z tropika síťovinou kape dovnitř stanu. Tohle mají u Nooka taky alespoň částečně pořešené, strop mají z celého materiálu.

Co se týče tropika - u Hogana mi přijde stažitelné dost, ale u Nooka jsem viděla pár fotek, kde vnitřní stan poměrně vyčuhuje. Ale možná je to jak říkáš a stáhnout to taky jde, nezkoumala jsem to nijak podrobně, protože jsem ho z výběru vyloučila kvůli tomu síťování.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod fps » stř kvě 6, 2015 13:36

nejlepší by samozřejmě bylo si je oba zkusit v reálu, fotky ani zdaleka vše neukáží, já požívám MSR Hubba celoročně, nejnižší teplota byla cca -20°C, a ten má síťovanou celou vnitřní část stanu, kromě stropu, a spodní části, když se zevnitř orosí, tak občas kápne na strop vnitřní část která je z látky, ale v zimě to nehrozí, to jsou z toho zmrazky, já v zimě spodní část stanu vždy zahážu sněhem, takže dovnitř nefouká, ani nevlétává sníh když je třeba vánice
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stany Vaude

Příspěvekod sobb » stř kvě 6, 2015 13:46

to určitě bylo, ale holt musím nějak vybrat podle netu a zkušeností OFáků :)

každý máme jinou zkušenost a požadavky, mi síťovaný vnitřek pro v současnosti vybíraný stan, z různých důvodů nevyhovuje
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stany Vaude

Příspěvekod fps » stř kvě 6, 2015 14:10

já bych kupil stan do Hilleberg nebo MSR, ale i Vaude je osvědčená značka, takže bych se nebál od nich něco koupit, mam od nich menší batoh a nemembránovou SS bundu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Další

Zpět na Stany