Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod Skipp » čtv čer 5, 2014 5:56

Jurek Top 2.5 mám, super stan, stabilní a hodně vydrží, ale pokud bych kupoval znovu, tak určitě se dvěma vchody! Ten jeden je málo, nedá se pořádně větrat, lezeš přes druhého ven. Jinak mu nemám co vytknout.
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod SamanBN » úte lis 8, 2016 10:49

Caute vsetci,
prisla zima a chcem kupit odolny stan na zimne stanovacky..
Chcem stan do zlych podmienok, vietor, aj riadny, mraz, sneh atď..
Budem ho pouzivat hlavne jesen-zima, skorej mimo lesa.
Vaha- realsticky vzhladom k cene to vidim tak +/- 3kg.
Dostupny servis je asi fajn.

Cena povedzme 200e.

Medzi naj kandidatov patri Jurek -typ asi Vandr/Atak/Alp
- vel. urcite 2.5 (resp. +/-160x220), bez limcov, predsien nie.
Len som si nie uplne isty modelom tak sa pytam:

Aka je odolnost tejto 2 prutovej konstrukcie a celkovo Jurkov?
Je to naozaj aj do silnejsieho vetra? Zvladne trebars 80 -100km/h ??
Aky velky je rozdiel medzi jednotlivymi radami ?
Su vyssie rady naozaj o tolko kvalitnejsie prepracovane / odolnejsie ?
Vyvazi pri vyssej rade odhliadnuc od ceny, napr. rozdiel vo vahe vyssia mech. odolnost/ kvalita spracovania ?
Mate niekto nejaku skusenost s tymto ?

Lebo pokial by bol rozdiel viacej menej len v nepremokavosti.. tak asi tak ze o nepremokavost sa moc nebojim, v tomto nemam problem ani so stanmi ako Loap, kde trebars zlahka presakovala podlazka.. ono aj tak je vsetko vlhke zo vzdusnej vlhkosti.. specialne v zime.

Ak by vas napadlo nieco od ineho vyrobcu, kludne piste, rad sa necham inspirovat.
Ďakujem !

PS:
Aj ked s tou vahou je to tak, ze nakoniec ponesiem o pivo viacej :-D
SamanBN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 11, 2016 20:35

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod booze » úte lis 8, 2016 12:11

deja vu :lol: Nedavno se tady resil podobny dotaz: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?p=463767#p463767
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod remy77 » úte lis 8, 2016 13:12

SamanBN:

vietor 80-110 km/h ? v zime na horach? ak je predpoved vichrice, tak hore nejdu ani ostrielani horolezci.
A tu na fore furt niekto hlad stan do podmienok, kedy ide doslova o hubu. ..

chapem, ze su oblasti, kde je veterno skoro stale (Skye, Island, Gronsko a pod.) a pevny stan je nevyhnutna podmienka (a to sa budeme bavit o cenach radovo nasobne 200 €), ale chciet stan na zimne hory (stanovacky) a pocitat so 100 km/h ma aky vyznam?

https://sk.wikipedia.org/wiki/Beauforto ... sily_vetra

tu jeden clanok (v diskusii pod clankom je aj popis udalosti, jedneho z pritomnych)
http://cestovanie.sme.sk/c/6219046/slov ... zliny.html

a cena toho spasu:
http://noe.orf.at/news/stories/2517168/



Podla mna, na rozumne zimnne stanovacky ti ten alp/atak bude stacit. len si odpovedz sam, ci ti bude stacit jeden vchod, jedna mensia predsien a pod...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod SamanBN » úte lis 8, 2016 14:14

Re: booze - dik za diskusiu, zacinam mat v tom trocha jasno, resp. potvrdil som si, ze niektore veci na stane nepotrebujem.

Re: remy77 - dik za odpoved..
- viem co je 80-110 km/h vietor (lietam PG, tak prehlad mam), a viem ako to na horach byva, ale neviem, kolko toho mozem ocakavat napr. od toho Jureka. Prave preto som sem tuto hodnotu napisal. Mozno to teda len zle vyznelo.

No my chodievame dost casto hore prave ked je cas, a nie ked je pekne, a ma to svoje caro, je tam krasne, prazdno.., ale poznate to.. ked fuci tak, ze vas zhadzuje do snehu, slapete cely cas nakloneny na jednu stranu a pre hmlu a zvireny sneh ani neviete kde ste.. a potom v noci si nadavate, ze nemate stuple do usi proti tomu hluku co je vonku..
Tak to je situacia, kedy to celkom fuci aj v zavetri..

na druhej strane si vravim, ze ked toto prezil aj Loap, tak Jurek by to mohol dat.
(Presnejsie jeden Loap- asi vdaka podopretiu ruksakmi zvnutra, druhy sa pri inej akcii rozlamal.. )

ad vybava - staci ako som pisal, mame odskusane, dokonca pre 3 ludi, navyse, podopieranie tyckou, ci uz zo strechy alebo zo zeme mi pride ako prve slabe miesto v prip. necase..
- ale tento bod, verim, ze je pre vela ludi dolezitejsi ako vaha alebo odolnost.

Nechajme teda vietor vetrom,
Teraz skorej otazka na majitelov jurkov.. vie sa mi niekto zo skusnosti vyjadrit ku tomut?
typ Vandr/Atak/Alp - vel. urcite 2.5

Aky velky je rozdiel medzi jednotlivymi radami :
Su vyssie rady naozaj o tolko kvalitnejsie prepracovane / odolnejsie ?
Vyvazi pri vyssej rade odhliadnuc od ceny, napr. rozdiel vo vahe vyssia mech. odolnost/ kvalita spracovania ? Mate niekto nejaku skusenost s tymto ?

Este raz dik.
SamanBN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 11, 2016 20:35

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod booze » úte lis 8, 2016 14:32

Jurek alp 2.5 bez problemu. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod fps » úte lis 8, 2016 16:13

@SamanBN

hlavní je kde, a jak stan postavíš, než to jak máš odolný stan, čtyři zimy používání má za sebou MSR Hubba, a když udělám pořádný záhrab, tak mi je celkem jednou jak moc fouká, a nebo jak moc sněží
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod Klobasa » čtv lis 10, 2016 19:07

Tatonka Narvik 2 vs. Husky Flame 2

Rozdíl litr. Použití na sněhu. Jezero Kjevamatnet. Tatonka nemá límec... Díky za rady a názory.
Klobasa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:42

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod fps » čtv lis 10, 2016 19:50

z těchto dvou bych koupil jednoznačně Tatonka Narvik 2, od Husky bych už nikdy nic nekoupil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod Klobasa » čtv lis 10, 2016 20:11

Zvažoval jsem i Pinguin Aris, ale nejsem si jistý, ze by to vydržel.
Klobasa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:42

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod fps » pát lis 11, 2016 14:11

- já bych měl i z těchto tří stanů jasno který koupit, Tatonka Narvik 2, ale raději bych koupil něco do MSR, Vaude, Terra Nova, Jurek
- co jestli by vydržel? před pár dny jsem tady napsal tohle, "hlavní je kde, a jak stan postavíš, než to jak máš odolný stan, čtyři zimy používání má za sebou MSR Hubba, a když udělám pořádný záhrab, tak mi je celkem jednou jak moc fouká, a nebo jak moc sněží"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod SamanBN » pát lis 11, 2016 14:24

Ja som nakoniec zobral Jurek atak 2.5..taky stred s kompromismi.

Ono ok, ako tu niekto pisal ked je vichrica na hory sa nechodi, alebo zahrab, zavetrie..
Ale zoberme si napr. takuto situaciu:
Ides stanovat povedzme na Baranec. Snehu je 15cm, zahrab teda nic.
Kamene asi nevykopas-bo namrznute.
A zavetrie tiez nic-bo chces predsa spat uplne na vrchole..
A hlasia cez 20ms vietor..
A co teraz ??
:-) :-)
SamanBN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 11, 2016 20:35

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod dudy » pát lis 11, 2016 14:43

Co teraz?
Zůstat doma!
Dyk v tomhle chrápat je za trest.
Celou noc se to třepotá, brajgl jak na nejtárně, bojíš se, že to uletí, furt něco držíš, vobčas musíš do toho kentusu ven, zarazit vyrvaný kolíky a k ránu, když se to trochu utiší, tak na dvacet minut usneš a když příde ráno, seš zlomenej jak po dvanáctce v kamenolomu. A do toho příde Tanapák a napaří ti sto éček.
To je vočistec, když to absolvovat musíš, proč by to někdo vyhledával?
To je lepší vzít sto éček, za padesát se ubytovat s buchtou na Žiarske chatě v bílejch s polopenzí a pade prochrupnout v borovičce a na ten Baranec si zaběhnout na votočku.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod remy77 » pát lis 11, 2016 15:22

dudy:
=D>
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod cmaro » čtv lis 17, 2016 20:32

Zdravim vo spolok. Už som to tu prečítal krížom kráž. Niesom ešte 100% rozhodnutý. Poprosím o radu skusenejších. Stan chcem na SK, leto, zima, v plane island a zapokovať Nepal. Bol by som rad keby boli dva vstupy a predsiene pre 2 osoby. Pravdepodobne to bude niečo od MSR. Elixir, Hubba, Freelite? Váha max okolo 2,5kg. Len mám jednu vaznu obavu a to dĺžka. Meriam cca 190cm bude tych 213 dost aby som sa spacákom neopieral o vnutorny stan. Popr. poradte čo by bolo este zaujimave.
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod wawrik » čtv lis 17, 2016 20:40

Remy ten Elixir má a myslím, že meria nejako podobne. Prípadne mu napíš a dohodni sa s ním, po Slovensku turistikuje dosť, možno sa niekde budete môcť stretnúť a pokukáš.

Ak nehľadáš nič ľahšie (a primerane drahšie), je to dobrý stan.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod cmaro » čtv lis 17, 2016 20:55

wawrik píše:Ak nehľadáš nič ľahšie (a primerane drahšie), je to dobrý stan.


ďakujem za info wawrik. Ja sa samozrejme nebránim niečommu ľahšiemu a samozrejme aj drahšiemu. Len už mám v tom totálny hokej. Tak vedel by som investovat cca 350 €+-
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod remy77 » čtv lis 17, 2016 22:15

Mam 180 :)
Ale fps ma hubbu, vysku tusim 190 a co viem, tak nema problem.
Uzivatel Kjuba dokonca 200 cm a ma Elixir v spokojnosti.

K Elixiru tu toho bolo popisane uz dost. Spal som v nom zime, v lete, na snehu, v stredomori, na ladovci, hrebenovkach, prezil burky... osobne som za ten rok a pol co ho mam, spokojny. V pomere vykon-cena podla mna super.

cmaro: Freelite je lahsi cca o kilo (elixir ma 2,2 kg bez footprintu a obalov) akurat ze bude menej odolny ako Elixir. Nieco za nieco...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod cmaro » čtv lis 17, 2016 22:44

remy77 píše: Freelite je lahsi cca o kilo (elixir ma 2,2 kg bez footprintu a obalov) akurat ze bude menej odolny ako Elixir. Nieco za nieco...


hej hej prečítal som asi všetko. Preto som skoro rozhodnuty pre MSR. ale teraz to rozhodnutie že ktorý? Samozrejme že by som bral ten najľahši ale zase odolnosť.

Teraz elixir cca 5000czk
hubba nx 8500czk
Freelite necelych 10000czk

Nemam s peniazmi problem len ten kompromis vaha odolnost. este ma napada kombinacia freelite + 200g foot print pre zvysenie odolnosti. cca 1,5 kg

ale ani taky MSR furry niej zley co sa tyka rozmerov ale asi na to co chcem by som ho asi nevyuzil
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod remy77 » čtv lis 17, 2016 23:36

cmaro:
Co sa tyka odolnosti, myslel som nie len pevnost resp. hrubku pouziteho materialu ale aj konstrukcne riesenie. Elixir bude urcite pevnejsi vo vetre, zase je tazsi...
No, kompromis si musis najst sam....
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod zdenki » pát lis 18, 2016 8:17

cmaro píše:Meriam cca 190cm bude tych 213 dost aby som sa spacákom neopieral o vnutorny stan. Popr. poradte čo by bolo este zaujimave.

cmaro, mám Elixír 2. Měřím 186cm, spacák SJ Looping 500 vel.190 a vnitřního stanu se nedotýkám. Je tam ještě malá rezerva. Jak by to bylo se spacákem 200cm, nevím.
Zatím jsem ho použil při spaní ve dvou jen třikrát, ale z toho vnitřního prostoru su nadšený... Tím, že nemá tak zkosené stěny, je tam víc místa než v Jurku Alp 2.0, který má délku 220cm...
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod fps » pát lis 18, 2016 21:01

cmaro píše:Len mám jednu vaznu obavu a to dĺžka. Meriam cca 190cm bude tych 213 dost aby som sa spacákom neopieral o vnutorny stan. Popr. poradte čo by bolo este zaujimave.

- mám cca 195 cm, mám MSR Hubba, zkoušel jsem na vystavě stanů i Elixir 2, a žádný problém, i v zimním péřáku na nafukovačce
- a taky kvůli odolnější konstrukci doporučuji MSR Elixir
zdenki píše:Tím, že nemá tak zkosené stěny, je tam víc místa než v Jurku Alp 2.0, který má délku 220cm...

jojo, a nejenom u stanu Jurek Alp 2.0, ale i u kvanta další, konstrukce stanů MSR je dost vhodná pro delší lidi, zkoušel jsem plno stanu od různých výrobců který udávali délku i 230 cm, ale tím že měly stany hodně zkosené stěny jsem se do nich nevešel
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod Mickie » úte dub 4, 2017 8:52

Ahoj,

rád bych poprosil o rady k výběru stanu pro 2. Použití by bylo tří sezóní převážně severský státy(Švédsko, Island), Skotsko (Skye) takže by potřeboval přežít silnější větry a nějaký ten déšť. Nížší váha je vždycky bonus ;-)

Co jsem to tady tak pročítal, tak mě docela zaujal MSR Hubba hubba NX. Nějaké jiné alternativy, doporučeni?

Byl by i jednou z variant tunelovy stan(napr Hilleberg Anjan 2)? Nějaké zkušenosti, vyhody, nevyhody? Příjde mi sympatická, že se dá postavit vklidu za špatného počasí, ale zas bych se tam bál, že někde nezarazím kolíky a stan nepostavím.
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod wawrik » úte dub 4, 2017 9:12

Malá odbočka - kotvenie vo veternom počasí je absolútny základ bez ohľadu na to, aký stan máš! Inak ťa odfúkne aj so stanom - a samonosné sú v tomto ešte horšie, pretože ich vietor neposkladá, ale aj keď sa urvú, vždy majú niektorú stenu vystavenú vetru.

Raz sme jednu fešandu vyťahovali aj so stanom z vody asi o 50-80 metrov od miesta, kde stanovali. A to mala šťastie, že ju frajer dostihol pri brehu a udržal ju tam, kým sme nedobehli. O ďalších 100 metrov po vetre bol kotol päťdesiatmetrového vodopádu.

Takže kolíky alebo kotvenie musíš vo vetre urobiť u samonosného stanu rovnako, ako u tunelu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod fps » úte dub 4, 2017 10:48

Mickie píše:Co jsem to tady tak pročítal, tak mě docela zaujal MSR Hubba hubba NX. Nějaké jiné alternativy, doporučeni?

raději bych koupil MSR Elixir 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod remy77 » úte dub 4, 2017 11:19

Vaude Hogan SUL XT 2-3P
Az na tu cenu, by som povedal, ze super stan.

https://www.vaude.com/de-DE/Produkte/Ze ... =124841820
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod Mickie » úte dub 4, 2017 11:24

wawrik: to je jasny, že ve větru bez kotveni stan nevydrží, takže máš pravdu že to kotvení stejně vždycky nějak řeším.

fps: kvůli čemu by jsi dal přednost elixíru?

Nacházím dost protichůdný názory na ty tunely, někde píší že je to super do špatnýho počasí (vítr, déšť), že to vydrží fakt hodně a jinde, že to nic nevydrží, tak fakt nevím.
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod wawrik » úte dub 4, 2017 11:55

Tunely sa bežne používajú ako expedičné aj útočné stany pri výstupoch na osemtisícovky. Ich problém je, že ich musíš veľa kotviť - ale to v tých fičákoch musíš všetko, takže je to egál. A oproti geodetickým stanom sú priestrannejšie.

Pre tvoje potreby je to jedno, vyhovie každý lepší stan. Keď plánuješ veľa stanovať v silnejších vetroch a chceš mať zo stanu dobrý pocit, môžeš sa poobzerať aj po semigeodetických stanoch typu Terranova Voyager. Tri prúty, tri kríženia - to dobre drží vnútorný priestor aj vo vytrvalých vetroch. Ale nie je to nutné.

Stan pre tvoje podmienky bude mať okolo dvoch kíl. Dá sa aj menej, ak vieš, čo chceš a kde si ochotný robiť kompromisy. NX mi príde dosť na hrane, ja by som ho na sever nebral - a to nie som nijako náročný a nebál by som sa ani stanov trebárs z Decathlonu. Hubby sú v prvom rade pohodlné stany. Elixir je lepšia voľba, je tu o ňom popísané kvantum, hľadaj. Ale je ťažší.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod Chmeld4 » úte dub 4, 2017 12:00

jo jo ... větry to je problém když sou ve stanu dva :lol: :axe:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výběr kvalitního a spolehlivého stanu do hor

Příspěvekod fps » úte dub 4, 2017 12:02

- o MSR Elixir je tady toho celkem hodně napsáno, tak hledej a čti, MSR Elixir 2 je lepši protože má ve stropě skřížené pruty, takže je víc odolný ve větru než MSR Hubba Hubba
- mě vadí na tunelech pouze to, že mají vchod z čela
Naposledy upravil fps dne úte dub 4, 2017 14:28, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Stany