Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy...

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Eleve » pát črc 14, 2023 13:55

Prý se to týká výlučně UL verze a údajně to nemá dlouhodobě vliv na funkci. Já jsem pro jistotu bral klasickou verzi. Rozdíl ve váze je vcelku zanedbatelný a aspoň to půjde normálně do sebe.
Eleve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 9, 2023 6:36

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Etheric » sob črc 15, 2023 5:54

Rozdíl ve váze je citelnej, ve velikosti balení taky. Měl jsem tu nelepivou verzi, ale je to dost velký a těžký. Jenže ta UL lepí dost, to než rozbalíš...
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 15, 2023 8:12

Etheric píše:Jenže ta UL lepí dost, to než rozbalíš...

Bývalý kolega z práce ji koupil a začal na to nadávat hned při prvním použití na vandru a trpělivost mu došla záhy, když s tím v podvečer v nějakém lijáku bojoval, aby to dostal od sebe. Jak se vrátil, tak to dal na bazar.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Eleve » pon črc 17, 2023 8:06

Na YouTube (název videa Victorinox Hunter Pro Wood. Jurek Tarp 2 vs Tarp 2 UL. Zkušenosti po čase v čase 5:03-5:05 tam bere do ruky jeden a hned druhej) mi rozdíl ve velikosti nepřišel až tak velkej. Ta UL verze se možná dá víc slisovat, těžko říct, neměl jsem to v ruce.. Rozdíl ve váze je samozřejmě neoddiskutovatelný. Na druhou stranu jsem koupil lehký péřák od Patizonu a UL karimatku Nemo Tensor a tím pádem mám ve váze rezervu. A kdyby náhodu byl problém, tak vím, kde je možnost odlehčit, ačkoliv mě to lepení dost odpuzuje
Eleve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 9, 2023 6:36

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Etheric » pon črc 17, 2023 9:13

Nevim no, v dnešní době kupovat těžkej a po sbalení velkej tarp od Jurka, kterej má co do nepromokavosti parametry kdejaký UL celty... Navíc si tak znehodnotíš dosavadní odlehčení
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Dromedaro » pon črc 17, 2023 9:38

Eleve: Však nemusíš brát UL plachtu od Jurka. Souhlasím s tím znehodnocením odlehčení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Eleve » pon črc 17, 2023 9:54

Vím, že nemusím brát Jurka a dlouho jsem nad tím koumal. Ten Jurek má v mých očích výhodu toho, že se dá zavřít ze všech stran, kdyby foukalo a pršelo a oproti plachtě mám pak všechno suchý. Jsem ale jenom teoretik, kterej ani v jednom nespal. V každým případě to vyzkouším a uvidím, když už to mám doma. Na UL se dá přestoupit vždycky a tenhle nákup mě určitě nezruinuje :D
Eleve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 9, 2023 6:36

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Jary » pát čer 7, 2024 14:02

Ahoj, občas beru rodinu na klasické vandry po ČR. Většinou to bylo s jedním dítětem, spaní pod širákem a jako záloha MSR Elixir 2 ve fast and light modu (jen tropiko na tyčkách).
Aktuálně to vypadá již na ježdění ve čtyřech (já, dvě děti a drahá polovička). Do jednoho stanu se nevejdeme, druhý kupovat nechci a taky kdo by to tahal. Přemýšlím nad nějakou plachtou, tarpem. Primárně jen jako záloha pro případy jako ranní deštík, náhlá krátká bouřka. S dětmi se do žádné předpovídané sloty vydávat nebudu. S tím souvisí dotazy:
1) Jakou velikost byste doporučili... za mne odhaduji 3x4 metry by mohlo stačit. 4 karimatky napáskované vedle sebe by měly zabrat plochu cca 2 x 3 metry, takže na každou stranu by zbývalo cca 0,5 metru na přesah.
2) Nějaké zkušenosti se značkou Bushmen? Zaujala mne plachta https://hammock.cz/obchod/celta-easy-tarp-4x3-zelena/.
3) Nebo jít do něčeho snad osvědčeného typu DD Hammock https://hammock.cz/obchod/kryci-plachta-dd-hammocks-3-5-x-3-5-m-coyote-brown/ Parametrově (vodní sloupec, počty ok) vypadá dost podobně. Bushmen je o něco levnější, lehčí a hlavně má už komplet kotvící výbavu. Plus nevím jaký případně rozměr u DD hammock, těch 3,5 metrů na délku mi přijde už limitních, větší je pak 4 x 4 nebo 4,5 x 3, ale ty už mají znatelně přes kilo
4) Nebo jít pro opravdu občasné použití cestou ekonomické varianty https://www.detektorykovu.cz/outdoorove-vybaveni/nepromokava-celta-m-tarp-m-95-cz-s-oky?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI5qzjjoHJhgMVD5CDBx3ctw5ZEAQYAiABEgJpsfD_BwE a přikoupit nějakou repku a kolíky samostatně
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Mawenzi » sob čer 8, 2024 9:08

jary
to chces vozit ke starnu nebo misto stanu? osobne je ta celta 3x4m easy docela v pohode, ale na 4 lidi si nejsu jista, i kdyz z toho budou dve deti. pul metra presah je asi OK, ale fakt budete na sobe jak sardinky, to ja nemam rada. celtu 290x350 mam ja a prijde mi tak jako v pohode pro 2 lidi, 3 by se vesli asi ale uz by to nebylo komfortni.

na druhou stranu jako rodina a detma vam nebude vadit se tesnat a 350x 400 by moh byt hranicni rozmer, pokud si ale budes aspon trochu vybirat pocasi, tak asi uplne v pohode.

celta vydrzi 15 let, obcas ji muzes splichnout impregnaci aby kulickovala a lip sla vyklepat voda.

taky otazka, jak se muze snadno propalit dirka napr. od ohne, nebo tak.

zadna z tech variant mi neprijde jako mimo, takze sem ti vubec neporadila:D

asi je skoro jedno co vyberes, ono na ty celte neni moc co zkazit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9487
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Jary » sob čer 8, 2024 12:58

Myšlenka je místo stanu (resp. toho polostanu, co vozím ted = pruty + tropiko, bez vnitrniho stanu).
Na tři metry šířky se mačkání jako sardinky nebojím, moderní 2 osobové stany se dělají v šíři 120 cm tj. 60 cm na osobu, mně vychází "komfortních" 75 cm.
Rozměr bych taky nejraději 3,5 x 4 aby bylo více místa na batoh za hlavou. Ale vetšinou je to bud 3x4, 3,5x3,5 nebo 4x4.
Každopádně díky za konzultaci a snahu pomoci
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Pavouk » úte čer 11, 2024 9:29

Ahoj, stručně jsem psal ve vedlejším foru stan pro rodinu 2+2 http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=24044. Kromě stanu pro 4 jsem nově koupil i lehoučkou silnylonovou (silpoly jsem nesehnal) plachtu 3x4 metry, teď jsme v ní spali o víkendu, i za slejváku. Pro dva dospělé a dvě děti bohatě stačí: umožňuje stavbu prostorného přístřešku pro 4 osoby, i když je po stranách přikurtovaná až na zem (což je dobré ve větru). Samotná plachta s oky má jen 600 gramů, k tomu jsem dostal i nějaké šňůry a 6 hliníkových kolíků. Cca 1800 Kč. Na zem dáváme pod karimatky tyvek cca 2,5x 2,2 metrů a po stranách a v nohách ještě zbylo nějaké to místo. Je to tento model "ARICXI 15D silicone coated nylon ultra light tarp", velmi kvalitně provedeno. Výhoda silnylonu (či silpoly) je, že nevadí se zevnitř dotknout mokré stěny, voda neprosakuje.
Pavouk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv říj 8, 2015 18:24

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Etheric » úte čer 11, 2024 12:13

Pavouk píše:Výhoda silnylonu (či silpoly) je, že nevadí se zevnitř dotknout mokré stěny, voda neprosakuje.

V čem jsi spal doteď, ČSSR bavlna? To je snad jediný, co mě napadá, že při dotyku prosákne. Jinak neprosákne nic, ale to je fuk, dotknout se stěny = slejt na sebe všechen kondenzát. Ta voda jde zevnitř, ne zvenku
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Stany

cron