Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » stř led 18, 2023 21:06

ntz Ja zase nikde nepíšem, že potrebhjem UL stan do 1 kila...rád by som sa len zmestil do 2-2 a pol. Ten TT sa tam zmestí, preto je v zozname. Hlavne aj tu ns fore chlapík, čo ho má (staršiu verziu) ho chválil, aj že dosť veľa vydrží aj bez tých tyčiek navyše a má aj veľa pozitívnych ohlasov na internete, čiže asi taký zlý nebude. V najťažšom setupe nieje o moc ťažší, ako tebou favorizovaný F10.
A ja sám mám Husky Falcon 2, aj s ním som spokojný, zatiaľ vydržal dosť, ale je to Extreme rada a hlavne nebudem nosiť takmer 4 a pol kilovy stan na takú štreku. Ten je na krátke trasy ideálne vo dvoch a rozdeliť váhu. Ale v nejakej lightovej sérii by som do očakávaných podmienok nešiel.
Ja to, ako stan vyzerá neriešim (teda pokiaľ nieje kriklavo ružový) ale hlavne funkčnosť. Ten F10 som hovoril, že tiež stoji za zváženie, aj keď ja osobne preferujem bočný vstup,
Ako som ale písal, nikam sa s výberom zatiaľ neponáhlam.

Etheric Ja som tak nejak zástanca low cost cestovania a stanovanie mám radšej...a hlavne tú voľnosť čo pri ňom človek má. Pri ubytku musím riešiť dopredu a potom ešte riešiť aby som sa tam aj dostal včas a naháňať sa...to nieje premňa :) Je to možno pohodlnejšie spať vo vyhriatej budove avšak mne to až tak nechýba a nestojí to za to.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » stř led 18, 2023 21:15

Chápu. Mám to nějak podobně, ale kolikrát jsem se při cestě nachytal, jak přemýšlím, kolik nocí v ubytku by bylo za cenu toho stanu a že by bylo super, kdyby zmizel z batohu i se všemi věcmi jako karimatka, spacák,... Na jednu stranu se mi líbilo spát kdekoliv venku, ale na druhou stranu jsem nesnášel ten velkej a těžkej batoh :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » stř led 18, 2023 21:20

Dudko píše:.. má aj veľa pozitívnych ohlasov na internete, čiže asi taký zlý nebude..


nerikam, ze je zly .. neznam ho, nemohu soudit ... je spousta veci, co ma "vela pozitivnich ohlasov na internete" .. tak nejak si zacinam myslet, ze to ty search engines (aka google) umyslne preferujou .. chci tim ale rict jednu vec - tedka osobne jsem videl letos dokonce asi 3x v akci stan od Big Agnes (ty jejich ultralighty) a jedno vim jiste - BA fakt nikdy !!! To stejne jako napr. novej (2021/2022) stativ od Peak Design, kterej stoji asi 20 tisic, je tak strasnej nestabilni nesmyslnej krap, ze mi to pripomina konspiracni teorie o nejakejch iluminatech a kdesi cosi kdyz vidim, ze to ma snad "jenom" pozitivni a pochvalne ohlasy na internetu a recenze ..

tem stanum od BA mozna krivdim, ve velkym je prodava napriklad nalehko, co jsem ale videl na vlastni oci byl bazen ve stanu po strednim destiku, ze kteryho ti fakt ani ten husky za 3500 neprotece a postavenej stan, co vlal ve vetru jako hadr, a to foukalo tak malo, ze i muj tunylek natocenej bokem na vitr (tim nejhorsim zpusobem) byl uplne v pohode ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » stř led 18, 2023 22:31

Etheric Určite aj ten hotel má svoje čaro, ale to už ja si tak vyberám dovolenky s tým, že buď idem do ubytka alebo pod stan....ale možno až budem stsrší budem mať podobné myšlienky ako ty :)
K tým cenám...minimálne na Islande z toho, čo som sa dočítal tam ubytko od 50€ na tom trailu ako píše Lipon, jedna búda a všetci na kope. Kemping stojí okolo 15€...to je pri 6 nociach rozdiel cez 200€, s tým, že keď si to zrátam tam plánujem dokopy (za tie 3 návštevy) okolo 15 nocí to už je vyše 500€...a stan sa bude využívať ďalej...čiže sa to vráti.

ntz Jasne, aj net treba brať s rezervou a hlavne čítať napr aj negatívne recenzie lebo som si všimol, že ľudia radi dávaju nízke hodnotenia kvôli veciam, ktoré vedia že daný produkt nemá...napr strelím teraz - letný spacák a chlapík sa sťažuje že mu je v tom v zime zima a dá dole hviezdičky.
Ten tebou spomínaný statív paradoxne vlastnim a som s ním nadmieru spokojný, so stabilitou som nikdy nemal problémy a aj spĺňal moje nároky na nízku váhu a skladnosť... teda fakt, koľko ludí tolko chutí :)
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » stř led 18, 2023 23:06

Etheric píše:Já bych stanu z Decathlonu věřil více, než Husky či Ferrinu. I víc než Pinguinu.
Tak tohle mám naopak. Stan z Decathlonu bych si na Sever raděj nevzala. Alespoň ne v zimě. Zatímco PinguinVega Extreme Snow (pro ntz: oranžovej, holt móda :wink: ) je naším hlavním zimním stanem při cestách na Sever. A musím říct, že hlavně po poslední (zimní) cestě, je severskými podmínkami opravdu prověřen. Přežili jsme to nakonec my, a s nějakými šrámy i ten stan :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » stř led 18, 2023 23:17

ntz píše:nerikam, ze je zly .. neznam ho, nemohu soudit ... je spousta veci, co ma "vela pozitivnich ohlasov na internete" ..
Tady je ovšem trochu rozdíl, že o stanech Tarptent zároveň dost pozitivně mluvil wawrik - tedy člověk, který je reálný a u kterého je taktéž známo, v jakých podmínkách ty stany používal. (pokud Tě to zajímá, tak si pročti ty starší diskuze o stanech)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » čtv led 19, 2023 1:15

Dudko píše:Ten tebou spomínaný statív paradoxne vlastnim a som s ním nadmieru spokojný, so stabilitou som nikdy nemal problémy a aj spĺňal moje nároky na nízku váhu a skladnosť... teda fakt, koľko ludí tolko chutí :)


mluvime oba o Peak Design Travel Tripod karbon :D ... o stativu za 20 litru co

1) ma bez vytazeneho sloupku asi 125cm :D
2) ty nozicky ma tak vrtkave a vratke (spodni dil je fakt takova placata tycka), ze pokud ma fotak vic kilo, tak se kejve jak metronom na letny ... stabilita toho stativu je naprosto tragicka, sorry jako
3) ma ten idiotskej proprietary upinak kterej neni compatible s arca swiss a nemuzes na to pouzit L-bracket .. a typicky kdyz mas na fotaku ty L-brackety nebo desticku na tele pridelany, tak furt musis menit za desticku od PD ?
4) co ma tak idiotskou kulovou hlavu, ktera nema ovladatko na treni a povolujes to jednim tim otocnym blbounem, co je po obvodu (misto vystouplym cudlikem) .. navic abys tu hlavu mohl otacek, tak (pokud si pamatuju dobre) musis povytahnout center column ... to nevymyslis .. dokonce to myslim ani neslo otacet kolem sve osy (panorama)

.. uz jsem ho nekolikrat ruzne nekde prohlizel .. muj kamos no navic dostal k vanocum, tak jsem ho den zkousel i v akci .. snazil se ho vratit jako nevhodnej darek .. megapixel to nechtel vzit zpet protoze jeho zena to koupila osobne v obchode .. tak mu nakonec dali darkovej sek na 20 litru

:D .. za me nejhorsi stativ sveta .. fuj .. stativ slouzi k tomu, abys ho nekde postavil a dal na nej fotak a idealni stativ je: stabilni, vysokej, lehkej a kratkej po sbaleni .. PD za tech 20 litru nenabizi vubec ale naprosto vubec nic, co by v necem predcilo konkurenci za 1/5 ceny .. je nizkej, extremne nestabilni, uplne stejne tezkej jako ostatni karbonovy travel stativy, spis tezsi, ma extremne debilni nekompatibilni hlavu s normalnima arca-swiss vecma .. zbav se ho dokud muzes ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv led 19, 2023 5:21

Dudko píše:ubytko od 50€ na tom trailu ako píše Lipon, jedna búda a všetci na kope. Kemping stojí okolo 15€...

Jakože bych měl platit 15 eur za to, že se vyspím ve vlastním stanu? V žádném případě, už z principu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » čtv led 19, 2023 7:44

ntz Mne napríklad v docela silnom nárazovom vetre s veľkým telom (značku radšej nespomínam) a objektívom 70-200 bol stabilný dosť. Rovnako mi naň ide L-bracket. Ja som s ním nadmieru spokojný.
Boli by ďalšie argumenty...keby bol taký šmejd ako píšeš tak nemá také predaje. Ale nejdem sa tu ďalej baviť o statíve, toto je vlákno o stanoch, nie o statívoch.
Ale vôbec, keď vidím aké máš vyhranené názory aj na stany sa ti moc nedivím :) Ako som písal, každý má svoj názor, ja ti ho neberiem.

Etheric Holt nie nadarmo sa o Islande hovorí ako o jednej z najdrahších (ak nie naj) krajín sveta. No na druhú stranu vzhľadom na tento fakt, keď som kempoval vo Vrbne(ě?) pod Pradědem tam vyšla noc na zhruba 8€ a to česko je oveľa lacnejšia krajina ako Island. Rakúsko náhodný kemping cez 10€. Čiže keď prihliadame na to, koľko všeobecne stoja kempingy tak to nemajú až také predražené.
A zase dávať 50+€ za tlačenku v chate tiež nieje žiadna sláva :) Stanovanie mimo kempov na Laugavegure je zakázané a z toho, čo som čítal tak presne kvôli takým, čo porušujú tieto, či iné pravidlá Islanďania chcú údajne obmedziť počty turistov a tomu ja dopomôcť nechcem. Cestou okolo ostrova sa vraj dá aj mimo kempov - bezplatne no je tam dosť obmedzení tak to chce asi naštudovať všetky tie pravidlá.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » čtv led 19, 2023 8:12

To je právě ten problém, kempy.... To úplně ztrácí kouzlo, nemožnost stanovat mimo je naprd, ale chápu, že lidi sou hovada a jinak to asi nejde..
Ty chaty ale taky žádná výhra, tam se moc nedá vyspat... Jsem čekal více civilizace. To už radši pod ten stan.. Ale zas plný kempy, lidi bývají hluční dlouho do noci, to taky neni nic pro mě. Ale jestli to je jediná možnost jak se tam podívat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Lipon » čtv led 19, 2023 8:30

jen takový off topic postřeh - pokud 3/4 trasy setrvale stoupáš v tajícím sněhu, poslední 1/3 v nárazovém vichru, který tě tlačí z cesty, jsou tak 2°C, manželka i dcera už toho maj plný zuby, tak je takováhle chata darem z nebes
když si uděláš v klidu horký kafe, v klidu si pokecáš s dalšíma nocležníkama, aniž bys musel křičet ve větru, je to prostě příjemný ...
a pak je třeba pozitivum, že okna pokojů se dají zatemnit na noc

Laugavegur trek je celej národním parkem, takže jinde, než v určených kempech spát nemůžeš - má to samo řešení, nejít to, ale to je poněkud krátkozraké

ad PD stativ - viz vlákno o focení

EDIT: dohledal jsem ty ceny za chaty vs. kempy na Laugavegur treku
chata - ISK 8500 za osobu, za 3 lidi CZK 4.714
stan - ISK 6650, CZK 1.230, složeno z poplatku za stan a za 3 lidi
light pivo (2%) na chatách od CZK 120 za plechovku, normální pivo jen v Thorsmorku a pak víc v civilizaci

teď koukám na jejich ceník na 2023, že to zvedli na ISK11.000 za osobu v chatě :shock:
ceník za kemp viz též tam
Naposledy upravil Lipon dne čtv led 19, 2023 9:15, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » čtv led 19, 2023 9:12

Etheric Tiež mám radšej stanovanie mimo kempov...napr v tom Vrbne som bol akurát členom tej hlučnej partie (keď som im hovoril nech sú tichšie to akoby som do steny) a pár krát som zase hlučnú (ale že fest hlučnú) zažil na splavoch. Nieje nad samotu a tiež preferujem kempovanie mimo (keď sa dá).
A je to žiaľ jediná možnosť, chcem tam ísť už dlhé dlhé roky, čiže aspoň takto.

Lipon Ja našťastie budem sám, tak si potom len budem musieť ešte vytrpieť stavbu stanu a potom už pokoj a kafe :) A ja som skôr introvertný typ človeka takže nejaký pokec nechýba, i keď aj v tom stane sa môže stať že sa človek zakecá s niekym druhým čo tam kempuje, no hej, pri silnom vetre či daždi to vonku nieje moc pohodlné.


Už len teda ten stan a tam prihliadam nielen na odolnosť, ale aj pohodlnosť vo vetre. Samozrejme kompromisne. Niesom zase až tak moc náročný. Všimol som si, že niektoré stany sú vo vetre strašne hlučné. A tu na fóre sa teda viem toho dočítať dosť.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Lipon » čtv led 19, 2023 9:17

tak na Islandu taky asi frčí inflace, doplnil jsem výše odkaz na ceník ubytka v národním parku
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » čtv led 19, 2023 21:24

Lipon Díky za info :) I keď trochu nechápem to zvyšovanie.. čo viem tak napr elektriku aj teplo maju z vlastných zdrojov a teda tieto náklady sa rozhodne nemali prečo meniť. Ovšem ak sa rovnako ako zvyšok sveta neriadi dementnými burzami. Ale to je už na dlhhé lakte a hlavne úplne mimo danú tému.

Trošku bych sa vrátil k téme...odporúčate k tomu ľahkému stanu (nech už to bude ktorýkoľvek) nosiť aj tyvek na ochranu podlahy alebo to nieje až tak nevyhnutne?
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » ned led 22, 2023 10:48

Dnes mi bratranec ukazoval svůj nový přírůstek - za ty prachy - cena ala Aliexpress - fakt mazec, čuměl jsem jak puk. Ještě nikdy jsem neviděl takto kvalitní stan za tak málo peněz.
Je to 20D nylon /4k sloupec/, ale oba jsme se shodli, že ty materiály dost pokročily a dnešní látka z 20D už může být velice odolná, už neplatí, že tenký vlákno vydrží prd. Však jak tlustý musel být ještě před 15 lety materiál se sloupcem 4k? Dnes už to samé zvládá 20D tkanina :)

https://www.waterfall-outdoor.cz/waterfall-double-ul

Jinak k tomu Islandu - kdybych se měl rozhodovat, zda budu celý den muset nosit stan atd, pachtit se s tim ve větru, dešti a ještě za to platit 15 eur denně, nebo si připlatit 35 eur za noc na chatě a mít secsafra lehčí a menší batoh, neváhám ani minutu :) Akorát by bylo trochu náročnější plánování, rezervování,..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Lipon » ned led 22, 2023 11:46

problém je,že to plánovat a bookovat musíš už 1/2 roku dopředu, minimálně
taky jsme tak chtěli jít, ale v březnu už jsem nesehnal všechny chaty, bylo místo jen v 1, v dalších sem byl na waitinglistu
a i v dalších kempech, kde jsme se přesouvali pak autem, tak byly chatky vyprodaný, prostě místa nejsou
tak jsme ten stan vzít museli
i když, kdybys jel sám, tak asi 1 místo snáz seženeš
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » ned led 22, 2023 13:06

U takový náročnější akce počítám s tím, že ju budu plánovat i rok dopředu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Tomas » ned led 22, 2023 13:25

Já tohle moc rád nemám, tyhle itineráře který jsou přesně na den daný. Pak se ti cokoliv někde přihodí a o den se zpozdíš a už ti ty zarezervovaný chaty budou k ničemu.

A naopak mě pak zase sejří, že někde musíš být i když by jsi se třeba o den zdržel raději někde jinde. Nebo naopak chceš jít dál a tohle tě nutí tam zůstat. Mám z toho pak vždy takový pocit nesvobody.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » ned led 22, 2023 14:51

Mám to stejně. Plánovat rok dopředu - proč ne, ale zároveň je fajn si zachovat možnost flexibility.
Zrovna u Laugavegur jsme byli rádi, že nemáme nic dopředu zajištěné. Když jsme přiletěli na Island, tak na jihu pršelo a pršelo. A mělo to tak být dlouhodobě i nadále. Zkoukli jsme tedy nějaké vodopády a další zajímavá místa, a přesunuli se na východ, kde bylo tak slunečno, že jsme se spálili. No, a Laugavegur jsme šli, až jsme se za měsíc vrátili na jih.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Dudko » ned led 22, 2023 18:36

Etheric píše:Jinak k tomu Islandu - kdybych se měl rozhodovat, zda budu celý den muset nosit stan atd, pachtit se s tim ve větru, dešti a ještě za to platit 15 eur denně, nebo si připlatit 35 eur za noc na chatě a mít secsafra lehčí a menší batoh, neváhám ani minutu :) Akorát by bylo trochu náročnější plánování, rezervování,..


Zrovna keď si klikneš na ten odkaz čo sem dával Lipon, tak na tento rok chatka stojí v prepočte asi 70€ a kempy stále okolo 15, čiže je teraz bych do toho už vôbec nešiel ](*,)
Ja pevne verím, že budem mať fajn počasie, i keď pri mojom šťastí za posledné roky aj na dovolenkách na Slovensku to bude skôr opačne :D
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod PavelX7 » pát bře 10, 2023 23:54

Ahojte, hledám nějaký lehký stan pro mě a ženu. Momentálně žádný stan nemáme a v květnu plánujem týden ve Skotsku, později třeba Norsko, Island, nebo prostě Česko. Hůlky budeme určitě brát, tak bych je využil i při stavění stanu. Táhnout se s težkými krosnami nás nebaví, tak chci rovnou koupit něco v lehčí kategorii, cenově kolem 300 EUR. Možná ho časem využiju i na bikepacking, kde bych samozřejmě přikoupil stanové tyčky. Zároveň by to mělo mít dost prostoru uvnitř, na dvě širší karimatky (60-65 cm), jelikož se dost převaluju a spánek je pro mě priorita zzzz . Vysocí jsme oba jen 173 cm, takže to by mělo být všude v pohodě myslím.

Dost jsem váhal nad 3F Lanshan 2 Pro (1050g, cca 230 EUR), ale ten má vnitřní šířku jen 120 cm, takže už by to moc pohodlné nebylo.

Takže další do výběru se mi dostali:
SMD Lunar Duo Explorer - https://www.sixmoondesigns.com/collections/ultralight-tents/products/lunar-duo-explorer-backpacking-tent
- 300 EUR, 1270 g bez kolíků, dostatečná vnitřní šířka 137 cm, materiál 30D Silnylon
SMD Lunar Duo Outfitter https://www.sixmoondesigns.com/collections/ultralight-tents/products/lunar-duo-outfitter-ultralight-tent
- 220 EUR, 1600 g bez kolíků, stejné rozměry, 190T 100% Polyester - těžší, levnější, odolnější?
Durston Gear X-Mid 2P https://www.kaviso.com/products/durston-gear-x-mid-2-ultralight-backpacking-tent
- 1085 g, díval jsem se že s dovozem by to vyšlo přes 400 EUR, takže už asi trochu nad limit, vnitřní prostor šířky 132 cm, materiál 20D polyester).

Když jsem si to tak hezky sepsal, tak mi asi nejlíp vychází ten Explorer. Někdo kdo by mi to rozmluvil?
Je Silnilon výrazně méně odolný než klasická stanovina či ten polyester v Outfiteru? Jak moc je třeba být opatrný? Četl jsem že se taky v děšti prověšuje.
Počítám, že bych asi přikoupil ještě Tyvek pod podlážku, i kvůli nafukovacím karimatkám.
PavelX7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv bře 9, 2023 22:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 1:23

Ja ti nechci nic rozmlouvat ... nicmene jezdim prevazne na sever (Norsko, Skotsko, Svedsko, Finsko ..) a vim jednu vec .. UL stan tohodle typu bych si tam fakt nebral ;) .. Odjezdil jsem vse s Jurkem, posledni 2 roky mam "moderni" stan tunylkoviteho typu (designed in Scotland) ..

Tedka vazne, pises "Skotsku, později třeba Norsko, Island" ... to fakt ne-e todlecto :D .. Tenhle stan si kup na cesko a na nejake jiznesi podminky .. a pokud chces usetrit, klidne si na ten sever kup treba Jurka ..

Loni ve skotsku meli kluci expedicni 3.3kg tezkej Simond, smal jsem se jim a pak jsme ho pujcovali a staveli jednem nestastnikum, co meli nejakej takovej UL zazrak ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 7:57

Neházel bych všechny "UL zázraky" do jednoho pytle, chce to vybrat správný materiál a konstrukci (což plachtička z DCF, která se staví na dvě trekový hole, určitě nebude.)
Ale tady už je potřeba zkušeností a to dost. Jinak ntz nemá vůbec radu od věci - Jurek je dostupný v ČR, relativně blbuvzdorný a vydrží cajmrsk jak vix aniž by tam zateklo. Navíc za ty prachy... ;)
S UL stanem či tarpem už fakt musíš vědět nejen co přesně vybrat, ale vědět i co děláš, jak je to kompatibilní s tvým způsobem fungování... Pokud ty zkušenosti zatím nemáš, tak do UL nechoď. Nebo natrénuj jinde, v lehčích podmínkách, ale upozorňuju - než najdeš, co vyhovuje, utratíš ranec. Ale utratíš míň, když se hned ze začátku vyhneš kopiím ala Lanshan a koupíš něco, co fakt vydrží. I na vyzkoušení. Nebude vyhovovat? Prodáš, tohle se prodává dobře a s ne tak velkou ztrátou. No a pak už budeš vědět, co ti na tom stanu / tarpu vyhovovalo, co ne a podle toho vybírat dál..... Pro někoho to může být otrava - pak koupit Jurka a prdět na to :) Ale třeba pro mě je tohle hledání nejlepší /pro mě nejlíp fungující/ výbavy zábava. Drahá zábava, koneckonců, furt mnohem levnější, než chodit do hospody a kouřit :D
Naposledy upravil Etheric dne sob bře 11, 2023 8:14, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 11, 2023 8:12

PavelX
ten explorer mam...

- trosku se provesi v desti, ale je fakt obrovskej a tak zadna mokra plachta neplanda po ksichte, atd
- ta tyvek podrazka je kluzka a podlazka toho tarpu jeste kluzci, takze to po sobe klouze jak svina, pokud nejses na dokonale rovnym. Premyslim k tomu udelat (do prostred boku) prisit nejaky poutko na zajisteni kolikem, nebo se vykaslat na tyvek.

- stavba po trose cviku je OK, ja to stavim malo takze nez to vypnu je dycky horor :D ale zas ty pruty ve vrchu fakt luxusne zvetsuji prostor. Davaji se na suchace, takze v zime se zmrzlejma rukama a nejakejma vlnenejma rukavicema to je trochu bojovka :D

- nejak extremne nachylnej mi neprijde, kdyz sem mela moznost jednu noc v gatewood cape, to mi prislo jako mega nachylny, ale taky to nestavim nikde v housti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 11:18

Jinak me se ty SMD stany libej taky ... mam je ve wishlistu, momentalne mam ale jine priority, co se tyce kupovani dalsi vybavy a veci, ktere bych si pral (a na ktere si odkladam stranou) .. Na druhou stranu furt premyslim, jestli to ma pro me cenu, mit dalsi stan ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 11, 2023 11:51

a to ja bych po cca 4x naspanych nocich ten SMD explorer i prodala :D :D protoze nakonec se pro me moc nevyplati, kdyz spim sama, mam lanshan, kdyz s nekym, tak bud celtu nebo vetsi lanshan od kamose, podle toho s kym jedu :D a kdyz chci pohodli, mam WC Helm3. Jakoze v realu pro nej proste nemam pouziti, i kdyz je super prostornej. Plany pri koupi byly jiny, ale kupovala sem ho tak dlouho, az ho proste k nicemu nepotrebuju. Asi bych se mela hecnout a konecne se rozhodnout, co s nim.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 12:13

ntz píše:Na druhou stranu furt premyslim, jestli to ma pro me cenu, mit dalsi stan ...

Univerzální neexistuje a záleží jak moc bys ten další využil. Třeba by se ti zalíbil natolik, že původní prodáš :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 12:28

@Etheric - i to je moznost, ackoliv o ni pochybuju ... u tebe je treba hlavni atribut vaha a kompaktnost v baglu, u me je primarni atribut u stanu ochrana proti vlivum prostredi a velikost (chci tam sedet, chci tam mit bagl vevnitr, chci si na pohodu zalezlej do spacaku varit v predsince ..) .. Kdybych byl Rotschild, tak to neresim, protoze ale Rotschild nejsem, tak si kladu i takovehle otazky ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod PavelX7 » sob bře 11, 2023 12:50

Děkuji za obsháhlé odpovědi. Ještě se teda o sobě trochu rozepíšu. Momentálně žiju, a ještě tak rok a půl budu, v severním Německu. Tady se pokud jsem se zatím dočetl, wildcamping moc netoleruje, ale i tak bych si pár výletů, i kdybych si to měl naplánovat z kempu do kempu udělal, stejně tak bych chtěl pak chodit i po ČR, nebo třeba vyrazit někam na jih. Můžeme teď ignorovat moje sny o Islandu a Norsku, to letos stejně nebude a kdyžtak budu dál upgradovat vybavení. Stejně teď budu nakupovat i další věci jako batoh, nafukovačku a tak. Dřív jsem to jako chudý student řešil půjčováním po kamarádech, a vím co nechci - táhat se s těžkým batohem plným 3kg stanu, težké nebo nepohodlné karimatky a tak. Teď už na to s něměckým platem mám, tak chci do pořádného vybavení trochu víc investovat, jelikož nás chození po přírodě baví, ale bez vybavení to zatím na víc jak jednodení výlety nebo s přespaním v ubytku nejde.

Teď plánujeme hlavně to Skotsko, na konci května na týden, nějakou ne úplně náročnou trasu (asi Iverness-Fort William) s tím, že když bychom byli moc zoufalí, přespíme jednou v nějakém pevnějším ubytování. Planoval jsem to podle toho, že je prý statisticky nejsušší měsíc. Mám se i tak bát, že by mi tam takový UL stan na tyčkách jako ten SMD Explorer protekl nebo mi ho sfoukl vítr?

Koukám teda i na jiné stany s prutovou konstrukcí. A třeba ten Waterfall https://www.waterfall-outdoor.cz/waterfall-double-ul (1,45 kg, asi 200 EUR, 130 cm vnitřní šířka) co jsi Ethericu zmiňoval výš, taky vypadá dost dobře. Dvě Klymit Static V2 (58 cm) by se tam vejít měly, možná i 64cm Therm-a-Rest NeoAir X-lite. Nevím v čem je horší oproti třeba takovému Jurek ALP 2.0 lite, který má podobné rozměry, jen je dražší a těžší.

ntz A jaký přesně máš ten stan tunelového typu? Taky jsem se na takové díval, ale žádný mě vyloženě nezaujal, na rozdíl od těch prvních tří co jsem sem dával.

Mavenzi Děkuji za podrobný popis. Za kolik bys ten Explorer případně prodala? :)
PavelX7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv bře 9, 2023 22:49

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 13:09

@PavelX7 - mam Vango f10 xenon UL2 .. Coz je takova kopie Hillebergu Nallo 2 .. Mam ho tedka vlastne druhej rok .. Loni jsem s nim byl ve Skotsku a nezklamal .. V minulosti jsem pouzival jen stany od Jurka (vlastne 20 let s Jurkem), se kterejma jsem byl vsude mozne na severu a Jurek, co se tyce vyse zminovane "ochrany proti vnejsim vlivum", nikdy nezklamal .. zato jsem mockrat videl frustrovane lidi, ktere specialne na severu zklamalo jejich UL vybaveni za radove nekolikanasobne vyssi ceny .. Nerikam ale, ze to je pravidlo .. to rozhodne ne ..

Ja zacal chodit s baglem az ted na stara kolena asi pred 5ti lety, protoze jsem (az takhle pozde) objevil foceni :D .. Do te doby jsem chozeni (s baglem) povazoval za ztratu casu a zlo (do prirody sportovat ale jezdim od mejch 15ti, protoze jsem lezl po skalach, do nejakejch cca 28mi se muj zivot tocil jen kolem lezeni a skal). Takze tedka odlehcuju .. A jak jsem psal vyse - nejvice me zajimaji (jako fotografa) severni konciny a hledam kompromis mezi robustnosti a funkcnosti Vs vaha, pricemz pro me ma vyssi hodnotu ta funkcnost a spolehlivost .. Ostatne muj stan vazi 2kg (coz je presne OK) se vsim vsudy a je to v podstate stan pro dva, ja ho ale mam sam a absolutne mi to vyhovuje ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Stany

cron