Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 20, 2022 21:31

2 Mike

tak jsem ho rozbalil. Cedulka je celá v holandštině, nerozumím ani prd.
Ale ta látka je zevnitř celá popsaná textem "Air Permeable"
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 21:36

Tak to je presne ono. Gratuluju k nejlepsimu materialu na svete ;-) Gore marketing meni nazvy, tenhle je ten puvodni.

Lidi se deli na ve skupiny. Jedna nema rada zdaraky a stezuje si, jak se v nich zapari a navlhnou a druha ma tenhle material.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » pon lis 21, 2022 7:06

EjdouuRotacak píše:stan je pohodlnější, ALE....ne všude s ním ofiko můžeš. Většinou stačí schovat se
mimo turistické trasy, ale je tam to ALE. Bivakování je přecijen dostupnější ve vícero lokalitách.

váhu moc neřeším - v zimě chodím s výsadkářským tlumokem TL 98, tam se vejde hafo
https://www.t-12.cz/Batoh-ACR-TL-98-kom ... 5-d955.htm

Pak existují tarpy /normální stany bez podlážky/, to je taky bivak dle zákona.
Žďárák měl v mém případě stopku kvůli tomuto: prší, nikde široko daleko není pod co se schovat. Než rozděláš žďárák, dáš do něj karimatku, spacák, převlečeš se a vlezeš tam, jsi mokrý. Ráno, než vše zabalíš, jsi opět mokrý. Žďárák bych bral jako nouzovku, kdy venku spát nehodlám, nicméně vzhledem k terénu a podmínkám nelze spaní venku vyloučit. Jinak to má více mínusů, než plusů.

:smt119 Ty kráso, to je mazec.
Batoh prakticky o váze kompletní výbavy na PCT /bez jídla a vody/. Do něj bych se zabalil se všemi věcmi, proviantem na týden a ještě bych se tam vešel i já samotnej :D
Co v tom prosimtě taháš? Tohle je extrém i mezi extrémy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon lis 21, 2022 12:19

2 Etheric

jak jsem napsal v prvním příspěvku, každý má jiné preference :wink:

Ukázka mnou používané výbavy se hodí pouze na specifické tripy. Chodíme s bandou cca 4x do roka,
jakože "survival ty p**o!!" (zvolání, ne oslovení, aby nedošlo k omylu :-) )

Vymejšlíme obtížnější trasy (bez horolezeckých přesunů) s přespáním ve vyšších nadmořských výškách(zatím do cca 2.700 v AUS).
Chodíme v moderních originálech AČR, takže v zimě je součástí výsadkářského tlumoku:

- britské armádní Softie (často sedíme v mrazech dlouho do noci u ohně, tyhle převlekové komplety slouží v
poměru cena/výkon myslím velmi dobře. A když se ti to nedopatřením propálí, nejsi tak naštvaný,
jako když propálíš komerční, zateplovací bundu za 5-6.000 kč +, velmi dobře to funguje i jako zateplovací
vrstva do spacáku. Oblékám to klidně už kolem -7c) Odkaz netřeba, tohle asi každý zná.

- potom ECWCS Gore-Tex převlek - II. gen
bunda se dá sehnat jako "zánovní úloženka" kolem 4-5 tisíc.
Odkaz zkrácen přes zkracovač URL:
https://1url.cz/OrTvt
kalhoty k tomu asi za 2-3 tisíce

- náhradní první vrstva, náhradní druhá vrstva, spodní prádlo
- komplet lekárna, prášky, tlakový obvaz....na tohle jsem trochu úchyl, dělal jsem si raději kurz
- horolezecké lano 15m, paracord, tyvek pod karimatku, Basha 2x3m
- skládací kar Therm A Rest, nafukovací karimatka, zimní spacák, žďárák, kukla do spacáku, botičky Warmbooties,
vložka do spacáku Thermolite Reactor Xtreme, polštář...
- benzínovej vařič, kudla, KPZ, šití...jídlo, RUM, voda...

Taháme toho každej dost, abychom se zapotili, výstupy na vrcholy neměli zadarmo a na oplátku si mohli
udělat v noci královské skryté tábořiště s velmi komfortním spaním. Chodíme často po NP a CHKO, proto
nechceme být nikomu na očích. Ctíme pravidla lesa.


Přes jaro-podzim mám naopak maličký FENIX Vario 30L (vč. dodatečných M.O.L.E kapes)
Do toho se balím hodně minimalisticky.

Pak mám ještě samozřejmě civilní obdobu toho všeho (v kvalitě "Decathlon"), když jdeme s holkou apod.
ale nepřirostlo mi to nikdy k srdci (tzv "ultrahiker")
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » pon lis 21, 2022 19:01

EjdouuRotacak píše:"survival ty p**o!!" (zvolání, ne oslovení, aby nedošlo k omylu :-) ...

Survival jsem rád dělal jako "dítě", moje výbava se skládala z tohoto
s-l500.jpg
s-l500.jpg (16.78 KiB) Zobrazeno 12179 krát

a tohoto
esus-acr-hlinik-navic1-velka_1617118313.jpg

Nejen, že jsem přežil, ale dokonce si to i užil, ikdyž pršelo :)
Příbytek, provaz, oheň, nůši,... jsem si vyrobil z přírodních materiálů
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod milarepa » úte lis 22, 2022 8:07

jako žďárák asi kvalitní, ale tahat se s 1,6 kg těžkou celtou mi přijde jako těžký masochismus........

dobrý stan pro jednoho váží stejně, a komfort máš někde úplně jinde, kvalitní tarp váží 300 g a poslouží ti mnohem smysluplněji.............představa, že jdu dlouho v dešti, někde dělám bivak, promočený zalézám do ždáráku, do kterého mi mezitím u toho naprší, ve mě velké nadšení nevyvolává.........ráno, když prší, tak se nemáš jak přvevléci, prostě ždárák je jen záležitost do velmi specifických podmínek.........a smysl má jen jeho ultralight varianta........v mém případě kdysi dva odpadkové pytle slepené do jednoho.......na vyloženou nouzovku to stačilo
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 22, 2022 10:03

2 Etheric

jo rozumím, taky jsem jako malej rád stavěl bunkry. Výbavu jsem měl podobnou :mrgreen:

2 milarepa

řekl bych, že to co píšeš je jen tvůj subjektivní názor a zvyk.

1) nerozumím, proč do toho taháš odpadkové pytle, "totáč" skončil před 30 lety
2) v případě prudkého deště je stavění stanu ještě obtížnější a zejména časově mnohem náročnější
3) ano, při výhledu na nepřízeň počasí sebou tahám ještě 300g Bashu - ale její využití je diskutabilní,
stojí to čas a od cca 1.400. m.n.m je problém s porostem.
Ten žďárák máš "ready to use" i s vypnutou tyčkou a zapíchanejma kolíkama tak za 30 sekund.
A já ho většinou používám právě ve výškách nad 1.400-1.500 m.n.m.

Některé názory mi přijdou jak od zdravotně-tělesně postižených. Pánové, to co si každej odnese
na zádech je čistě jeho věc. Někdo je malej a unese málo, někdo je velkej, tak unese víc.

Samozřejmě ani popel proti vysokohorské profi turistice, skialpinistům, horolezcům apod.
respekt a smekám kloubouček až na zem a sám váhu při specifických tripech řeším a Bivi nenosím

Ale fakt neřeším, jestli moje krosna váží 15 nebo 18kg, když jdu s partou v zimě na 2 dny po Nízkejch/Vysokejch Tatrách, nebo Beskydech.
To je běžná pěší turistika, kde kila navíc nejsou výrazným omezením.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod Quido » čtv lis 24, 2022 10:04

@ EjdouuRotacak
:smt082
ani netušíš, co je survival... to máte jen takovou skautskou hru - s tou výbavou, co popisuješ, by přežila i moje babička v lese celé prázdniny
:-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 24, 2022 10:41

Já o voze, ty o koze......snad jde o to se v místě komfortně vyspat, proto vysoké a široké karimatky, proto 5 vrstvý Primaloft, i když bych to v těch -10C nějak protrpěl i ve 3vrstvém.
Proto softie....protože bych se sice nějak u ohně zahřál i bez něj, ale s ním je to prostě od 21 do 02h v mraze daleko příjemnější.

O tom, že tvoje babička přežije v lese se síťovkou, rybičkou a ovčí kůží není sporu. Určitě přežije a ještě nasbírá spoustu hub a načeše 5 kg borůvek :supz:

Jináč nesuď lidi na základě pár příspěvků, možná se ti to v životě už vymstilo.

Chápu, že bojuješ s vnitřním démonem, že každý kdo na internetu napíše něco o survivalu je hnedka p*ča....protože TY, ty se vyspíš zahrabanej do listí a p*del si utřeš lopuchem :wink: . No to zvládnu taky, ale proč si sebou nevzít hajzlpapír, že jo......nebo superkomfortní BIVI, které nemá nedostatky jako JURKOVÉ, SNUGPACI atd = nemám rád, když jsou po ránu vnitřní stěny plné zkondenzovaných par/zmrzlé strusky.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod Quido » čtv lis 24, 2022 13:21

@EjdouuRotacak
Ajaj, tak teď ses krásně odhalil, přesně podle pořekadla - podle sebe soudím tebe...
...nebo, že bych ti šlápl zrovna na kuří oko...?
:-k

EjdouuRotacak píše:Jináč nesuď lidi na základě pár příspěvků, možná se ti to v životě už vymstilo..

Kde prosím tě, čteš, že já někoho soudím...? :rolleyes: :-s

EjdouuRotacak píše:Chápu, že bojuješ s vnitřním démonem, že každý kdo na internetu napíše něco o survivalu je hnedka p*ča....protože TY, ty se vyspíš zahrabanej do listí a p*del si utřeš lopuchem :wink: . No to zvládnu taky, ale proč si sebou nevzít hajzlpapír, že jo......nebo superkomfortní BIVI, které nemá nedostatky jako JURKOVÉ, SNUGPACI atd = nemám rád, když jsou po ránu vnitřní stěny plné zkondenzovaných par/zmrzlé strusky.

A na tohle jsi přišel jak? ... to už vůbec nechápu (nic podobného jsem nepsal - jen se trochu směju nad používáním pojmu survival v kontrastu s dalším protimluvem o pohodlném spaní a podobnými "skřípajícími" argumenty...)
...a nevím, co vidíš tak krutého na tom, si přiznat, že si jen hrajete na vojáčky v domnění, že bojujete s přírodou o přežití...?
:roll:
... nebo je tam něco jiného z tvého tajného života?
:mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 24, 2022 14:44

2 Quido

Dovol, abych ti přiblížil a vysvětlil význam psaného textu.

Já jsem jasně napsal "jakože survival p*čo" - v uvozovkách. Vzhledem ke skladbě vět a celkovému zabarvení textu
každému došlo, jak to myslím - v nadsázce. Tedy, každému kromě Kvída. Ten si tam dosadil nadšeného diváka Beara Gryllse...a usoudil, že se svojí babičkou zasadí zdrcující smeč.

Hádáš se sám se sebou, respektive - dostuduj si alespoň základní pojmy lingvistiky ze ZŠ. Tys prostě jen vůbec nepochopil mnou vyjádřené.

Ale to je holt problém diskuzních fór, nevidíš druhému do tváře, neslyšíš intonaci hlasu, tak pak dochází k těmto zbytečným nedorozuměním, kdy má nějakej Kvído potřebu cizim lidem vysvětlovat, co je to ten opravdový survival, o kterém se nám, běžným lidem ani nesnilo.

Nezlob se, ale Lojzu si ze sebe udělal ty, ačkoli si předpokládal, že ho uděláš ty ze mě a ukážeš zelenáčovi
na fóru, kdo tu má velké péro.....teda VIKI...ehm Kvído! ty máš ale péro! :-)


tohle prostě byl nedomyšlenej, konfrontační příspěvek:
Quido píše:@ EjdouuRotacak
:smt082
ani netušíš, co je survival... to máte jen takovou skautskou hru - s tou výbavou, co popisuješ, by přežila i moje babička v lese celé prázdniny
:-..
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » čtv lis 24, 2022 14:58

EjdouuRotacak píše:jsem jasně napsal "jakože survival p*čo". Vzhledem ke skladbě vět a celkovému zabarvení textu
každému došlo, jak to myslím - v nadsázce. Tedy, každému kromě Kvída

A kromě mě. Ale já chápu text doslovně a když se řekne "survival pi..", představím si akci typu co jsem psal z dětských let - mačeta, ešus a zdar. Živej z ryb, který jsi chytil do ruky či pasti plus z toho co zrovna rostlo, vodu sis převářel. Neměl jsi nic, jen mačetu, ešus a oblečení ala na výlet v daným prostředí. A takhle i čtyři dny. Zkoušeli jsme i verzi úplně bez ničeho - jen oblečení se všemi kapsami prázdnými. Taky se to dalo a bylo to i zábavný..
Ale po dovysvětlení už chápu, že "survival ty pi.." může být bráno i s nadsázkou, nebo jako hra, součást něčeho dalšího..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod JohnyFK » čtv lis 24, 2022 15:01

Místo drsnýho "survival p*čo" mělo být spíš moto "Zahrajem si na vojáky, máme těžky celty a baloňáky... " :)
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 24, 2022 15:06

Pak se omlouvám za nevhodné slovní spojení, které vykrystalizovalo v potřebu několika borců uvést věci na pravou míru. Airsoft nehraju, celtu ani baloňák nikdo z nás nemá.

Ale těžko něco vysvětlovat lidem, kteří to vysvětlit nechtějí a vystačí si se subjektivními spekulacemi.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » čtv lis 24, 2022 15:20

EjdouuRotacak píše:uvést věci na pravou míru

Je správný nazývat věci pravými jmény ;)
To, co popisuješ, je zimní túra na těžko.
Pro upřesnění: nemyslel jsem to ani trochu ve zlým, kdyby jo, byla by reakce jinačí. Jen pouhý nepochopení se, nicméně snad vše vysvětleno, tak ok?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 24, 2022 15:31

Ethericu, já se tu nechci hádat. Proti nikomu nic nemám - proč taky, když jde max o názorový nesoulad. :partyman:
Asi to fakt celé vzniklo tim nevhodně použitým "jakože survival" já myslel...no a myslet, znamená prdlačku vědět, že :-)

Prostě jsem myslel, že je ta mírná nadsázka z mých vět cítit. Uzavřeme to termínem "těžká zimní turistika", ať to nebudí vášně a potřebu některých zesměšňovat.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » čtv lis 24, 2022 15:46

EjdouuRotacak píše:Uzavřeme to termínem "těžká zimní turistika"
Tak to bys jeste mohl mirne upravit spise na termin "zimni turistika na tezko", protoze co popisujes neni tezka turistika :-).

Nebo se muze vratiti malem na zacatek, ze pouzijes obycejny termin "zimni vandr" :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv lis 24, 2022 16:05

Chlapi, já tušil, že prostě bude problém i tak :mrgreen:

Já neznám moc zimních vandráků, kteří v únoru cíleně brodí Křemelnou, brodí se sněhem pěšky na Sněžku,
nebo se drápou z údolí nahoru na Semmering s výsadkářskym tlumokem. Za to "znám" desetitisíce lidí v oranžovejch, žlutejch, modrejch, fialovejch bundách, v zelenejch elastickejch "punčocháčích" s červenou čelenkou, trekovejma hůlkama a 20 l batůžkem na svačinu, vodu a Tatranku. Jo.....ty potkávám celej život, furt a všude.

A abychom se tomuto typu turistů obloukem vyhnuli, tak prostě chodíme mimo turistické trasy, mimo útulny.
Až budu chtít bejt vidět, otočim spacák naruby - je celej emergency orange.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv lis 24, 2022 18:30

EjdouuRotacak píše:Ale to je holt problém diskuzních fór, nevidíš druhému do tváře, neslyšíš intonaci hlasu, tak pak dochází k těmto zbytečným nedorozuměním

Bingo. Prosim vsechny zucastnene, aby to brali v uvahu a v pochybnostech predpokladali lepsi variantu. Zvlast u lidi, ktere jeste neznate. Cele tohle intermezzo bylo zbytecne. Snazte se prosim konfrontace z (pripadneho) nedorozumeni tlumit a ne eskalovat.

Mimochodem, mne ta nadsazka v puvodnim prispevku prisla evidentni hned...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Quido » čtv lis 24, 2022 19:50

EjdouuRotacak píše:Hádáš se sám se sebou, respektive - dostuduj si alespoň základní pojmy lingvistiky ze ZŠ. Tys prostě jen vůbec nepochopil mnou vyjádřené.


A opět zde platí okřídlené: podle sebe soudím tebe...
vůbec nevím, jak jsi přišel na to, že bych ti chtěl něco vysvětlovat? Naopak tys tu - ve vlákně o žďáráku - měl potřebu, bůhví proč, vysvětlovat, jak a kam chodíte s bandou a co sebou vlečete, nehledě na protimluvy o CHKO a skrytém táboráku a pravidlech lesa a podobné nesmysly... i psát a vyjadřovat se musí umět tak, aby ostatní pochopili, co chceš vyjádřit, a ne že ty to víš, a ostatní se musejí dovtípit... a hlavně, neplácat nesmysly (mimochodem, to s lingvistikou nemá co dělat...)

taky jsem nic z toho, co sis přeložil, že je proti tobě, nemyslel ve zlém, spíše k zasmání... :mrgreen:

@mike
po boji každý generál... ;-)
...ale máš pravdu, raději to, pls, ukliď někam do pokeců, protože to dávno není o žďáráku
:prayer:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Žďárák

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 17:29

Žďárák se principielně zapaří "vždy". Pouze v extrémním případě-když je venku teplo-a výjimečně optimální podmínky, v něm může být "občas" sucho. Žďárák je vnější vrstva, z vnějšku je v přímém styku s okolním chladným vduchem. Zevnitř je ve styku s teplým vlhkým vzduchem uvolněným z těla. A nevíc je to vrstva poměrně tenká. Tenká vrstva-zevnitř ve styku s tělesnou vlhkostí a z vnějšku s chladnějším prostředím-nutně vede k tomu, že na studeném povrchu vlhkost kondenzuje. A je vcelku lhostejné, zda je prodyšný či není. Jakmile do teplého vlhkého prostředí vložíte cokoli, co je chladnější, byť by to bylo děravé a prodyšné jak struhadlo, dojde ke kondenzaci na povrchu.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Žďárák

Příspěvekod Quido » sob lis 26, 2022 19:43

Přesně tak, kondenzát bude téměř vždy - jenže v případě prodyšného materiálu se vlhkost postupně odpařuje, v případě neprodyšného se kumuluje a to může být po několika hodinách problém.. vlhkosti uvnitř se může nahromadit tolik, že se pak začne "tlačit" zpět do materiálu, ze kterého se původně odpařila... analogicky, jak se to děje u nepromokavých bund
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » sob lis 26, 2022 20:36

Teoreticky to mate spravne, ale praxe je jinde. Na prodysnosti zalezi a to velmi. Vyse zminovany GTX Air Permeable funguje i kdyz venku mrzne, to je krasne videt, jak je prodysny, kouri se z nej. Podobne, jako z prodysne zateplene bundy, kdyz v ni zpoceny clovek zastavi. Kondenzat jsem obcas mival jen v nohach, kdyz zdarak zvenku namrznul a o prodysnost prisel. Na tele se to nestalo, jelikoz jsem ho zvladnul vytopit i pres spacak.

Rozdil proti stale prodysnemu (2L GTX) je realne velky, z toho spacak na povrchu navlhly byva. GTX Air Permeable je zdaleka nejprodysnejsi z mebran, co jsem kdy mel v ruce, a to vcetne NeoShellu a Pertex Shield Air, coz je dneska spicka na obleceni. Kdyz zdarak balim, nemusim ho vyfukovat, vzduch snadno projde pres membranu. Zkuste si to s jinyma :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Quido » sob lis 26, 2022 23:17

Tak ja uz zsutanu - zejmena s ohledem na cetnost pouziti a soucasne me priority - u HP Dry Cover s Pertex Shield... sice tam kondenzát skoro vždy je, ale nikdy jsem neměl spacák mokrý :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » sob lis 26, 2022 23:41

Muzes zkusit novou verzi z Pertex Shield Air. Asi nebude tak dobra, jako zmineny GTX, ale urcite lepsi, nez klasicky Pertex Shield.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod vandrpa » pon úno 13, 2023 8:56

Čau, jen taková anketní.
Lezete do žďáráku i s karimatkou?
vandrpa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob říj 29, 2022 19:02

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 15, 2023 15:54

Určitě ne - vždycky vně. Vevnitř budeš mít karimatku plnou kondenzátu. Navíc se do běžnejch pár set gramovejch "prezervativů" karimatka stejně nevejde. Ona se nevejde ani do těch větších GTX BIVI od Carinthia. Myšleno subjektivně. Já se svejma 196cm/96kg prakticky bez šance. Člověk menšího vzrůstu, s běžnou, malou karimatkou možná ano.

Možná by se tam vešly takové ty rohožky ke dveřím (2-3cm vysoké karimatky, šířka 50cm, délka 120cm - tzv. karimatky pro "trupíky" na vozejčku) na kterých si zakládají gramaři, kteří strašně řeší, kolik váží jejich spacák, ale mnohdy vůbec neřeší, že maji dvě brady a 10+ Kg nadváhu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » stř úno 15, 2023 16:03

EjdouuRotacak píše:Ona se nevejde ani do těch větších GTX BIVI od Carinthia. Myšleno subjektivně. Já se svejma 196cm/96kg prakticky bez šance. Člověk menšího vzrůstu, s běžnou, malou karimatkou možná ano.

Mne se do podobneho v pohode vejde. 180/82, ale i driv, kdyz jsem mel pres 90, jde asi hlavne o vysku. Normalni nafukovacka 183/51/6.4 cm.

Do druheho UL zdaraku se mi nevejde, tam je venku a povazuju to za horsi moznost resp. cenu za UL. Karimatka vevnitr mi prijde vyrazne praktictejsi a nafukovaci jsou vic chranene proti propichnuti.

EjdouuRotacak píše:Vevnitř budeš mít karimatku plnou kondenzátu.

V zivote se mi nic takoveho nestalo. V dobrem zdaraku kondenzat nemas, na tom jsme se prece shodli ;-) A i kdyby byl, tak karimatce nevadi, vadi spacaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 15, 2023 17:53

2 Mike
ano, shodli. Však píšu, že se jedná o můj subjektivní problém kvůli postavě. Používám karimatky 195cm+, šířka 60 -76,5cm, výška 7cm+. Tudíž reálnou zkušenost s kondenzátem na karimatce uvnitř žďáráku ani mít nemohu, není to technicky možné. Karimatku tam nenacpu i kdybych se po***l :mrgreen:

Karimatku vně radí většina starých horalů a prakticky všichni vojáci z povolání jedno kterého státu. Možná se jedná o zvyk z dob, kdy bylo v kurzu trojité lamino. Divné pak ale je, když to doporučují i instruktoři Navy Seals a jiných specek, kteří se dostanou k tomu nejlepšímu vybavení. Nějaký zásadní důvod karimatka vně mít musí.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř úno 15, 2023 23:30

2 Mike

ještě navážu na naší shodu ohledně velice slušné paropropustnosti u Gas/Air Permeable. Ono, všechno má svoje limity.
Já na ně narazil 3.2.2023. Zatím jsem s tím BIVI spával jen v holomrazech v horách, nebo když třeba mrholilo celou noc, ale bylo nad nulou. Potud to svůj účel plnilo velice slušně. Měli jsme jet s bandou na zříceninu Ralsko a ráno na procházku po bývalém voj. pásmu. Na poslední chvíli zavládla davová hysterie, že se nikam nejede, protože je silný nárazový vítr.

Nechtělo se mi rušit plány, tak jsem jel sám. Nahoře se ženili všichni čerti, silný nárazový vítr, déšť. Kolem 02:00-03:00h přišel pás studené fronty a všechno to zmrzlo. Teplota spadla nahoře na zřícenině na -4c, ale celou noc pořád foukalo jako sviňa, takže pocitová teplota byla nižší, netroufám si odhadnout o kolik. Kolem 02:00h jsem cítil na vnější stěně spacáku kondenzát, v místech prsou. Od toho, jak jsem dýchal mezi stěnu BIVI a spacák. Specifické klimatické podmínky.

Jinak s Bashou/Tarpem/Stanem/běžným žďárákem allá šprckou bych to měl tu noc dost složité - víceméně neřešitelné. V tom nárazovém větru a dešti se sněhem jsem byl rád, že mi neuletěla karimatka, než jsem přes ní stihl přehodil BIVI. Nakonec jsem vychytal asi 30 sekund jakžtakž bez větru, kdy jsem stihl zaházet TYVEK a karimatku sněhem. Stavět v tomhle počasí stan by bylo velice obtížné a na dlouho. Alespoň mi byl odměnou krásný východ slunce *

20230203_220709.jpg

20230204_075903.jpg
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

PředchozíDalší

Zpět na Stany