Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy...

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod booze » ned zář 15, 2019 21:18

V Tyvekovem praveku jsem lepil ten Tramplite. Jeste kdyz byly stare stranky Terptentu s navodem, jak co usit. Asi dva mesice jsem travil badanim nad tou striskou. :lol: Kdyz jsem vsechno polepil podle meho strihu, tak jsem zjistil ze na nerovnem povrchu si ani nesktrtnu. Tak sel do popelnice. Zas celou zimu jsem se nenudil. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Stani » ned zář 15, 2019 21:46

Ako, že si neškrtne? To sa snáď ani nedá tak zle zlepiť, nie? :D . Ale to poznám. Tlmené hrešenie, ak sa nedarí, počas dlhých zimných večerov/nocí s tlmeným rádiom ako podmaz, aby som nerušil. Má to svoje tvorivé čaro :) .

Len v zime sa horšie vonku vymeriava, sneh skresľuje rozmery od zeme. Najlepšie sa robí koniec leta, jeseň, keď môžeš ešte kedykoľvek vybehnúť von a premerať si veci na skúšku v reále.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod budo » pon pro 9, 2019 23:29

Tady se mi hodně líbí, proč to má zavěšený jen na jednou ze dvou vnitřních poutek https://youtu.be/Cc6jprsKYmQ?t=675

Pro netrpělivé: fór je v tom, že může udělat obdélník https://youtu.be/Cc6jprsKYmQ?t=808 a z něj pak otočením tarpu na tom jediném poutku z toho snadno a rychle udělá kosočtverec.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Etheric » úte pro 10, 2019 16:31

Zajímavý a hlavně efektivní :smt023 tohle musim vozkoušet. Celej ten jeho systém s drysackem, ukotvením..pecka.
Moje nová celta má jedno poutko uprostřed, mělo by to fungovat. https://www.bushcraftshop.cz/2151-bivak ... 90-cm-2018
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Taurus » ned úno 23, 2020 19:12

Chci se zeptat, jestli má někdo nějakou zkušenost se spaním v SMD Gatewood Cape 2018. Pro upřesnění, někdo s výškou 190-195cm. Co jsem o něm četl, tak lidé s v takovou výškou už jsou v něm natěsno. Já jej teď zvažuji při mých úvahách o celkově váze,skladnosti a víceúčelovosti mého vybavení. Toto pončo by mi udělalo službu v tom, že bych jej měl proti dešti na sobě a zároveň jako přístřešek a ušetřilo by mi hodně váhy tím, že by nahradil můj přes kilový Tarp od Jurka a zároveň bych nemusel kupovat a nosit membránovou bundu. Mám trochu obavy,abych v něm nebyl moc natěsno a navíc mám spacák prima anapurna 220, který je načechraný, takže by čouhal už ven. Navíc musím počítat s tím, že asi u okrajů bude zatíkat při dešti a tvořit se louže. A jak je na tom s velkými batohy? Třeba 100L. Když člověk bude mít pončo přes batoh , nebude už mít odhalená záda? Nebo to lze nosit, že člověk bude mít batoh přes něj a přes batoh s nepromokavým obalem? Pokud se mi ale podaří vybavení seskládat dobře, tak bych mohl mít i menší batoh.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod davyd » ned úno 23, 2020 22:36

Ahoj, měřím 186 cm a už jsem na hraně. Základem je vypnutí zadní stěny za úchyty nad hlavou a nad nohama, volně položená podlážka (SMD Serenity Nettent by ještě změnšil prostor) a umístění tarpu tak, aby po vypnutí byly jeho okraje co nejvýše nad zemí. Na první pokus se většinou netrefím. V nejlepším případě mám nad obličejem kolem 20 cm a nedotýkám se spacákem žádné stěny. Ráno se jí většinou dotýkám spodní částí spacáku. Zatékání při dešti nebude problém, pokud tarp nepostavíš do dolíku. Sám bych si tento tarp kvůli velikosti podruhé nekoupil.
davyd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 17, 2019 18:14

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Taurus » ned úno 23, 2020 23:20

Děkuju! Tohle jsem potřeboval vědět. Já měřím 193cm, tak bych to měl ještě horší a v pozoru také zrovna nespím.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod gust » úte zář 21, 2021 16:47

Zdravím, i když obvykle používám jako základnu auto pro jednodenní tury, tak ale občas by se pro nějakou delší hodil tarp a tivek.

Důležité je váha, ale nikoliv za každou cenu (karimatku taky nemám Therm a rest, ale Klymit...), tak mi přišel celkem zajímavý Jurek Tarp II UL, který mi po diskuzi začínající u UL stanů doporučili v Hanibalu (teda oni doporučili ne UL verzi). Podle prodavače jde prý použít i pro VHT na sněhu (jen to nebude do větru na nějakou hřebenovku). Jeden z podstatných argumentů mi přijde, že Jurek nabízí možnost opravy v případě poškození za relativně málo peněz...

Ovšem zarazila mě hned první recenze, co jsem objevil, kde je na konci varování, že v dešti se materiál prověšuje, takže bez pružného ukotvení to může být celkem komplikace.

Tohle je obecně problém daného materiálu, který je u všech výrobců, nebo se to týká jen UL tarpu od Jurek?

Co s tím? Jiný tarp nějaký fígl...?
gust
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned srp 22, 2021 13:38

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Etheric » stř zář 22, 2021 6:07

gust píše:Jeden z podstatných argumentů mi přijde, že Jurek nabízí možnost opravy v případě poškození za relativně málo peněz...

Co s tím? Jiný tarp nějaký fígl...?

Absolutně nepodstatný argument. Kolikrát jsi už roztrh stan? Když se stane, koupíš patřičnou záplatu a jedeš dál.
Ten tarp jsem měl, neUL, těžký to je, ve větru nestabilní a prověšující se boky nejdou vypnout, ubíraj hodně místa uvnitř, jak se prověšují. UL verze zas lepe a než to rozbalíš, budeš durch. Takže tyto tarpy za mě nebrat.

Chceš něco, co se neprověšuje, nebo jen minimálně? SilPES. Silikonizovaný polyester... Nebo stačí, když se po prověšení dá tarp vypnout, musí mít vypínací body našitý na správných místech...
Nechceš utrácet za SMD, nebudeš to využívat tak často? V tom případě bych se nebál něčeho z Číny na způsob Lanshan. Ale spíš bych doporučil SMD, MLD a podobně.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod @Martin@ » ned čer 4, 2023 19:47

Kupodivu jsem při vyhledávání nenašel podobné samostatné téma. Rád bych se dozvěděl zkušenosti a tipy, jaké se dají v současné době sehnat rozumná tropika (plachty, tarpy). Více než 10 let jsem používal tropiko cca 3,5 x 4 m, které bylo vyrobeno v nějaké naší textilce (tuším u Letovic), které mělo "stříbrnou" (asi teflonovou) vrstvu zespodu. Vážilo to něco kolem kila. Ta vrstva se pak začala postupně odlupovat a tím to tropiko "skončilo". Vyspalo se pod ním cca 5 lidí, aniž by na ně pršelo. Dnes jsou k dostání převážně tropika velmi malých rozměrů, která tím pádem nestačí ani na hamaky.

Úplně nejlevnější jsou asi takové ty igelitové plachty (varianty zelená a modrá barva), které se dají koupit v hypáčích a hobbymarketech. Nicméně jsou tuším ve 3 gramážích. U té nejnižší gramáže si nejsem jistej, jestli fakt v pořádným dešti neprotečou. Větší gramáže už jsou zase moc těžké. Co byste doporučili? Rozměr by měl být minimálně 3,5 x 3,5 m.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod booze » ned čer 4, 2023 21:00

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod booze » ned čer 4, 2023 21:02

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod @Martin@ » úte čer 6, 2023 23:36

booze píše:http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?p=47540#p47540


Dík. Ale je to docela starý ("mrtvý") příspěvek s minimem konkrétních tipů.

Co se týká DD hammocks, to vypadá použitelně (mají i rozměr 4x4 m). Akorát ta cena,... No, je ale možné, že při dnešní "levnotě" neseženu lepší poměr cena/kvalita. Uvidíme.

Tohle sloužilo mnoho let:

20090713_CZ_0057-outdoor.jpg
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod lojzmen » úte čer 6, 2023 23:48

Pokud je to ta plachta, kterou mám, je docela lehká a tenká a nepromokavosti je dosaženo silikonizací, je jakoby kluzká.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod @Martin@ » čtv čer 8, 2023 0:16

Jo tak na něco podobného (či stejného) jsem taky už v armyshopech narazil. Podobné plachty dělá ve více barevných provedeních firma Miltec, MFH a asi existuje více verzí "noname".
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod booze » čtv čer 8, 2023 6:53

Tak si kup UK Army Basha a máš to vyřešené. Nechápu totiž, co chceš?

Český Condor ti užije celtu plachtu tarp jakou chceš, ale za peníze.
Na Aliepressu jsou všechny možné tarpy celty přístřešky, ale taky za peníze.
V Decathlonu jsou celty přístřešky tarpy, bohužel taky za peníze.

Najdi si na internetech padakovinu, užij si tarp celtu přístřešek podle svých představ a silikonizuj si to. Ano je to práce a stojí to peníze.

Řešíš váhu,rozměr,barvu,cenu? Díval ses po bazarech? Hodně lidí po CovidUL body MIND hiking začíná svou vybavu prodávat.
A toto vlákno, ať se spojí s tím, co jsem odkazoval.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 7:48

Od Condora jsem měl celtu, podlepení švu proteklo první noc... Možná chyba kusu, ale já už k tý značce nemám důvěru
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod @Martin@ » čtv čer 8, 2023 18:28

booze píše:Tak si kup UK Army Basha a máš to vyřešené. Nechápu totiž, co chceš?

Český Condor ti užije celtu plachtu tarp jakou chceš, ale za peníze.
Na Aliepressu jsou všechny možné tarpy celty přístřešky, ale taky za peníze.
V Decathlonu jsou celty přístřešky tarpy, bohužel taky za peníze.

Najdi si na internetech padakovinu, užij si tarp celtu přístřešek podle svých představ a silikonizuj si to. Ano je to práce a stojí to peníze.


Nevím, co nechápeš. Fotka myslím řekla skoro vše. Na Condora mrknu (ale viz negativní reakce Etheric). Ne každý zřejmě ví, že šev nemůže být "plochý", ale je třeba, aby byl "vnitřní" (pak nemusí být ani podlepený). Pro vysvětlení bych to musel asi nakreslit.

Na Alliexpressu je opravdu "všechno možné" :) Zde jsem se ptal na dobré zkušenosti. Chci omezit ztrátu času a financí zkoušením "všeho možného" :) K tomu fórum má sloužit. Decathlon má pouze malé rozměry. Psal jsem, že potřebuji alespoň 3x4m. To je stejný problém, jako u UK Army BASHA (220 x 240 cm je mrňavé a navíc k rozměru příšerně těžké - cca 1 Kg!!!). A jinak fakt dík za super radu, ať si to ušiju a silikonizuji :) Vlastním dílnu, speciální šicí stroje a další vybavení na napouštění látek chemikáliemi, podlepování švů atd. Už mi chybí jen tkalcovský stav a budu moci celty vyrábět a prodávat sám :)
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod booze » čtv čer 8, 2023 21:27

V tom odkazovanem vlakne je informací dost.
O DD a i DIY návody.

https://www.outdoorline.sk/en/hammock-tarps
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod sobb » čtv čer 8, 2023 21:45

Sloučeno. Díky za odkaz na odpovídající vlákno.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod @Martin@ » pát čer 9, 2023 13:15



No jak vidím "Ultralight", tak pryč odsud :D Opravdu nehodlám za kus plachty vysolit několik set éček (byť by byla sebesuprovější) :D Myslím, že můj dotaz vyčerpal potenciál tohoto fóra. Kdyby měl ale někdo nějaké konkrétní zkušenosti s konkrétními produkty, nejlépe "cenově dostupnými" a lehce sehnatelnými (např. možnost je vidět před koupí), sem s tím. Cenově dostupnými myslím to, aby "kus plachty" nestál tolik, co levnější stan. Konkrétní zkušenost je nezastupitelná.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod oodoow » pát čer 9, 2023 13:41

booze píše:Nechápu totiž, co chceš?

Když to shrnu, tak chce lehký, levný a obrovský a k tomu ještě, aby to mohl vidět před koupí. Trochu mimo realitu podle mě. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod booze » pát čer 9, 2023 19:19

@Martin@ píše: Konkrétní zkušenost je nezastupitelná.

Ano chapu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tropika, tarpy, plachty

Příspěvekod Etheric » pát čer 9, 2023 19:53

oodoow píše:Trochu mimo realitu podle mě. :twisted:

Podle mě zcela mimo realitu....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod @Martin@ » pon čer 12, 2023 20:57

Mimo realitu jsou ti, co to píšou :) Jedna realita je na mé fotce. Další je např. plachta od Max Fuchs 3x5 m, která váží 850 g (a na netu jsem ji našel za 1295 Kč) - což je jeden z kandidátů. Ale chtěl bych to (jako většinu věcí) nejlépe vidět.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod booze » úte čer 13, 2023 12:50

Max Fuchs je rebrandovana Čína = Alibaba
Stejně tak Miltec, MHF a podobně založené značky.
Proč tam nemají napsané hrdě vyrobené v NDR?
Šel bych v tomto případě cestou Číny. Měli jsme nějakou plachtu z vnitřní strana byla stříbrná...Nevím kde je, ale vím, že byla těžká.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Eleve » ned črc 9, 2023 7:03

Zdravím, nechci zakládat nové téma a zdá se mi, že sem se to docela hodí. Chtěl bych pořídit tarp/plachtu pro dva a vlastně se už rozhoduju jenom mezi DD Hammock 3x3 a Jurek Tarp 2 (klasická neUL verze). Obojí splní běžný požadavek na přístřeší, tam pro mě rozdíl není. Řeším ale déšť v kombinaci s proměnlivým větrem. Pokud si do takového počasí postavím tarptent, tak mám strach, že na nás (nebo případně na jednoho z nás) bude dost pršet. To uzavřený áčko od Jurka mi přijde v tomhle ohledu mnohem jistější. Můžu poprosit o vaše názory?
Eleve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 9, 2023 6:36

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod @Martin@ » pon črc 10, 2023 20:44

Můj názor na to koresponduje s tím, co jsem psal výše. Dobrou zkušenost mám s 3 x 4 m. Pokud někdo za každou cenu nehoní váhu, není nad čím přemýšlet. Ta větší rezerva kvůli zastříkávání při pořádným slejváku stojí už jen za ten pocit :) Člověk ví, že je v suchu (pokud ho nevyplaví nenadálý "potůček").
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Eleve » pát črc 14, 2023 10:08

Děkuju za tip. Vzal jsem ale nakonec toho Jurka, tak snad bude dobře sloužit
Eleve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 9, 2023 6:36

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy

Příspěvekod Dromedaro » pát črc 14, 2023 10:53

Já o těch plachtách od Jurka slyšel, že se k sobě lepí, když to člověk složí a jde to blbě od sebe, že to je dobrý na to, aby si to člověk roztrhl, když to rve od sebe. Ale nevím, jestli to neplatí jen pro tu UL verzi.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Stany