Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Pyramidové stany - tarpy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pyramidové stany - tarpy

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 4, 2019 5:52

stani, bomba :) diky za prehled, asi by ke jinak nenapadlo se o to zajimat, ale takhle... jinak ty vahy sou docela sileny, to sindneska tezko predstavit
Mawenzi
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Kennedy » úte říj 15, 2019 16:41

Stani: Tak nakonec po té co jsem pročetl x diskuzí a dopisoval si s Locus Gear, jsem se rozhodl pro
https://locusgear.com/items/khafra-sil/?lang=en
Svažování stěn je zkrátka problém a pyramidy co stojí na jedný trekový hůlce poskytnou dost prostoru max pro dva lidi. Pes by se tam prostě už nevešel bez toho, aniž by nedocházelo k dotyku o stěny.

Ale důvodů je víc. Pyramidu chci používat hlavně v období září - květen a navzdory tomu, že technologie jde stále dopředu se většina lidí přiklání k silnylonu v zimním období. Další věc je, že to vyjma hor chci brát i do českýho lesa, kterej, jakkoli se nám to nezdá, je svým způsobem mnohem drsnější než otevřený horský pláně. Hlavně z hlediska nároků na mechanickou odolnost - větve, roští, jehličí, trny... A silnylon je stále hodnocen z hlediska mechanický odolnosti o něco lépe než Cuben. To, že více lidí používá silnylon je sice určitě daný hodně tím, že Cuben je drahej i pro Amíky, ale nemyslím, že by to byl jenom tenhle důvod.
Nicméně peníze hrajou roli i pro mě, stejně tak docela nerad měním příliš často vybavení, i když vím, že co je lehký má obvykle omezenou životnost. Potřeboval jsem univerzální tarp pro sebe, přítelkyni a psa a tahle pyramida vyšla nejlíp. Taky občas jezdím i s jinejma lidma a tohle pojme i vyššího člověka. S tím jak je o něco větší a má velký množství vypínacích bodů, nebude velkej problém s prověšováním.
Dle recenzí je locus gear hodnocenej takřka jenom kladně s tím, že je lehčí - tenčí než třebas Mountain Laurel Designs. To ale platí hlavně u menších tarpů a také ve verzi v Cubenu. Navíc recenze co jsem četl jsou starý cca. 2 - 5 let a stále se to mění.
Jinak MLD Supermid
https://mountainlaureldesigns.com/product/supermid/
je v podstatě stejně velkej jako Khafra a váží 740...
O locus gear se lidé vyjadřují, že je dobrý pro běžné užití kdy je preferencí hmotnost před větší odolností, pevnějšími zipy a zesílením exponovaných partií - to vše má údajně MLD a HMG o něco pevnější. Podle mě jsou ty rozdíly ale minimální. Vybral jsem prostě kompromis, který je pro mě dle mých potřeb nejlepší.
Ohledně peněz pak samozřejmě balík z Japonska vyjde levnějc než balík z USA a neměli by tam být žádný komplikace.

Samozřejmě má i mnoho nevýhod, jako ostatně všechno. Výška 170 cm a nutnost spojení dvou trekových holí plus délka každé strany 280 cm určitě trochu ubere na odolnosti vůči větru. Ale při hmotnosti 750 gramů (s kolíky, podlážkou atd. max 1,2 kg, spíš ale míň) bude stabilita stále lepší než co nabízí jakejkoli kopulovitej ultra light stan podobný velikosti a hmotnosti. Rozebírání trekových holí a vložení konektoru mi nepřijde o nic méně zdlouhavý než skládání tyčí ke stanu, zasunování do čtyř otvorů a uchycování na háčky... Tohle se jenom zvedne a hotovo. Stavba v dešti a větru je velice jednoduchá a nenaprší dovnitř.
Velikost 280 x 280 bude také omezující při výběru vhodného místa, ale vzhledem k tomu, že nepoužívám vnitřní stan, se to zase částečně kompenzuje.
Pro lidi, kteří nepoužívají trekové hole se to ale už dost možná příliš nevyplatí, protože použití tyče by celkovou hmotnost zvedlo o dalších cca. 300 gramů.

Při výběru jsem pak narazil ještě na
https://bivysack.com/shop?olsPage=produ ... mid-duplus
a maj tam i další pyramidy. Ale tu příznivou cenu zase navýší import z USA a k tomu jim chyběj detaily typu odvětrávání a dostatek bodů k vypnutí.

Jak jsem ale tady na fóru viděl, ty jsi velkej fanda do stanů, takže to asi znáš. Já zase takovej fanda nejsem, spíš je pro mě ten výběr lehký utrpení :)
A to ještě časem budu vybírat něco čistě pro sebe a pro psa, protože bohužel musím uznat, že tahat tohle s sebou na sólo výpravy je nesmysl. V ideálním případě by člověk asi potřeboval tak 5 stanů/tarpů podle toho kam, s kým a v jakým ročním období vyráží. To ale pro mě není úplně možný z finančního hlediska a taky nemám rád, když se mi doma válí příliš mnoho věcí.

Nicméně až to přiletí, zatřu švy a půjdu to hned testnout do Jizerek, Jeseníků nebo Beskyd a pak zkusím sesmolit recenzi. Zimní podmínky na to budou ideální.

Konzervativnost českého prostředí mě ale dost mrzí. Představoval bych si, že by podobný pyramidy a tarpy mohl dělat třebas Jurek z materiálů, který používá pro svoje stany. Čili by mohl mít standardní verzi a UL verzi. Nemyslím si, že by to bylo až tak těžký naměřit a vyrobit. S UL tarpem - plachtou od Jurka mám dobrý zkušenosti a nevidím důvod proč by z toho nešla vyrobit i pyramida v nějaké rozumné cenové relaci. Ale když vidím ty reakce tady, asi by se to neprodávalo.
Podle mě dost škoda. Určitě to není nejlepší tarp na světě. Ale ono ani nic jako nejlepší vybavení na světě neexistuje. Prostě každý stan se hodí na něco trochu jinýho a každý si vybere to co mu nejvíc vyhovuje.
Kennedy
nováček
nováček

Příspěvekod Stani » úte říj 15, 2019 23:26

Výborne, som veľmi zvedavý a recenzia v tvojom prípade je priam povinná :) . Locus je známa značka a tu budeš úplne prvý.

Materiál - v pohode, ak peniaze hrajú rolu, netreba to siliť. Tebou zvolený model je v 30D silnylone, to je fajn, z mojich skúseností je to najlepšia voľba u tohto materiálu. Ešte by som bral 20D, ale nižšie už moc nie. Tam totiž tá funckia Ripstop je tak na papieri.

Spojenie tyčiek - som zvedavý ako to má Locus vyriešené. Ako som písal, akékoľvek rozoberanie trek. palíc mi príde ako nevhodné riešenie. Ale, ešte keď sme sa o tom bavili, tak som si pozrel video, kde sa Locus pyramída stavala pomocou dvoch trek palíc (ako keď dáš spolu k sebe bežky), a na hroty chlapík nasadil predĺžené konektory. Budeš to mať aj ty takto? EDIT: Aha, tak pozrel som ešte raz, tie palice sa potom rozložia od seba - do "A" pozície.

Veľkosť - základňa 280x280 + výška 170cm - nooo je to dosť. Ale tým je pyramída typická. Dáš nižšiu výšku, základňa by musela byť ešte väčšia. V širokej krajine sa ten rozmer stratí. Ale myslím, že aj pre verziu tarp budeš nakoniec hľadať flek rovnako ako v prípade kompletu s vnútorným stanom.

Konzervatizmus a domáca ponuka - osobne si myslím, že tu pyramída nikdy nebola v popredí záujmu. Možno vadí aj tá hmota, predsa len, nízky tarp je menej nápadný a ten prvok - nebyť tak nápadný - sa prejavuje aj vo voľbe konštrukcie, nielen farby. Čo sa týka ponuky našich predajcov, tam hrajú rolu náklady vs dopyt. V neposlednom rade aj chuť ísť do toho, pretože tento produkt by tvoril len okrajový segment kolekcie. Tiež si myslím, že by nemal byť problém, ako píšeš, ale do Jurka nevidím. Kedysi dávno som sa ich pýtal na možnosť ušiť vzorku môjho návrhu hybridu, odpoveďou mi bolo, že to bohužiaľ nepôjde, nemajú na to čas.
Stani
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Kennedy » pon říj 21, 2019 20:44

Stani: Locus Gear známá firma? :D Tak vyjma tebe neznám v ČR a SR nikoho kdo by jí znal. Ve světě ano, hodně exportujou i do USA, Evropy, dost se jejich výrobky používaj ve Skandinávii. Jejich velkou výhodou ale je, že při objednávce nad 30 000 jenů (a levnější shelter ani nemaj) maj poštovný do většiny zemí světa zdarma. Co si budem povídat, to je oproti peripetiím dovozu z USA docela rozdíl.

Ohledně materiálů je to pro mě stále trochu záhada.

https://locusgear.com/items/khafra-dcf-b/?lang=en
268x268x170
470 g

https://mountainlaureldesigns.com/product/duomid-xl/
270x225x160
455 g

https://www.hyperlitemountaingear.com/c ... ramid-tent
270x210x162
534 g

Vše v cubenu. HMG je nejmenší a zároveň nejtěžší. Ten rozdíl určitě nedělá jenom bytelnost zipů apod., ale rozdíl musí být i v materiálu, v gramáži. V silnylonu HMG nedělá nic a rozdíly hmotností mezi LG a MLD jsou pak minimální.
Peníze pro mě hrály roli v tom smyslu, že počítám s použitím cca. 50 - 100 nocí v roce a jestli bych měl třebas po 3 - 4 letech kupovat novej shelter, je pro mě holt rozdíl zda to bude za 10 nebo za 20 litrů. Ale je dost možný, že můj sólo tarp bude v cubenu. Na něm je lákavý to, že se neprověšuje, takže třebas Khafra od LG je ve verzi v cubenu menší o 12 cm na každý straně ve srovnání se silnylon verzí. Taky je otázkou zda ve větru je lepší mít precizně vynutej stan z cubenu, kterej bude vzdorovat a nebo silnylon, kterej se trochu poddá.
Jinak jeden z nejstabilnějších bude určitě
https://locusgear.com/items/khufu-dcf-b/?lang=en
malá, relativně krátká pyramida, zakolíkovaná na osmi bodech a dalších 8 bodů na vypnutí, to jen tak něco nesundá. Čím větší pyramida, tím ale hůř. 3 lidi jsou podle mě maximum, jinak by už výška byla neúnosná, 170 cm do výšky považuju za maximum co se vyplatí. To ale odbočuju, o tom jsme se už bavili a je to všechno logický, fyzikální zákony.
Co se pak týká Aliexpressu, Alibaba Group :lol: , vzdal jsem to. Tarp od nich by měl vyšel na cca. 3000 Kč, takže asi 3x míň než jsem dal za LG. Ale ty prachy mi nestojej za to, abych se klepal strachy, že se mi to ve větru rozpáře.

Stavba: verze na dvou holích do A se týká menších pyramid. Má to výhodu, že se zvětší vnitřní prostor a uvnitř nepřekáží tyč. Osobně se mi to ale moc nelíbí a i menší pyramidu bych raději stavěl na jedné trekové hůlce. LG k tomu prodává
https://locusgear.com/items/dpte/?lang=en
ale pokud bych na tom měl postavit Khafru, musely by ty dvě hole bejt ještě nastavený dalším segmentem a to by se dost nevyplatilo. Takže se používá konektor
https://locusgear.com/items/cp3-joint/?lang=en
a nebo taky
https://www.backpackinglight.co.uk/walk ... YA111.html
a jsou i další dle typu holí. Já mám Black Diamond, flip lock, průměr koncovýho segmentu 12 mm, délka hole 140 cm, takže by to mělo bejt OK. Odstraníš poslední segment holí a vložíš mezi ně konektor. Tím získáš jednu dlouhou tyč o požadovaný délce. Výhodou je mít hole s flip lock, je to rychlejší a snadno můžeš měnit výšku tarpu i zevnitř. Líbí se mi to mnohem víc než používání pásků. Konektor od LG je tedy z karbonu k čemuž nemám úplnou důvěru, ale uvidím.

Ad. Jurek: Já je chápu. To by se prostě neprodávalo a maj toho hodně, sotva se můžou věnovat tak okrajový záležitosti. Mrzí mě to, protože od Jurka jsem měl stan, naprosto špičkovej a jakejkoli stan co jsem od nich viděl byl skvělej. Odolný, stabilní. Ale je to těžký. K tomu mám od nich ještě UL plachtu, ale ta nevydrží ve větru a když se zavře z obou stran, je kondenzace už docela problém, protože samozřejmě nemá žádný větrání. "Hmotu" pyramidy nevidím jako zásadní důvod. Pro více lidí možná, pro jednotlivce se výška 130 cm snadno ztratí. Není to pro každýho. Pro vysoký lidi nemá pyramida smysl, kdo chce romantiku s otevřenou plachtou toho taky neosloví, kdo potřebuje prostor vezme geodet a kdo chce stan s tepelným komfortem musí mít ten geodet dvouplášťovej.
Jurkovi jsem ani nepsal, možná se časem ale podmínky na trhu změní. Ale moc tomu nedávám. Všechny firmy co jsme tady jmenovali vyvážej svoje tarpy do celýho světa a pravděpodobně nebýt možnosti celosvětovýho trhu by se asi LG ani HMG, MLD neuživili jenom v Japonsku, respektive v USA.

Ostatně kámoši se mi už smějou, co že jsem si to koupil za nesmysl :)

Khafra dorazí asi za měsíc, takže do vánoc sem snad hodím nějaký dojmy.
Kennedy
nováček
nováček

Příspěvekod Stani » pon lis 4, 2019 23:11

Kennedy, díky za odkazy k stavbe a ku konektoru. Je to pre mňa zaujímavé a prejdem si to. K hmotnostiam látok modelov sa pozriem neskôr.

Locus je známa značka pre tých čo sledujú UL, tarpy a pyramídy :) . Myslím, že v ČR a SR nás bude viac, čo ich poznajú, možno tak štyria :D :D . Ale nie, bude nás viac.

USA je veľký trh, veď tam prakticky vznikalo gro UL firmičiek. Keby si vedel koľko ich bolo v 70. rokoch. A export ešte nebol tak samozrejmý ako dnes.

Ako to je v Japonsku, to neviem, tam nemám taký prehľad. Mňa ešte donedávna mýlil výzor zakladateľa Yama Mountain Gear - pán Shimizu, že to bude echt japonská firma, ale nie, oni sú z Virgínie, i keď to prepojenie s Japonskom tam je.

A už keď spomíname menej známe značky, pridám Lightheart Gear, tiež z US. Ale za značkou stojí šikovná baba Judy Grossová.

Dokonca mi to tam príde, že kto prejde tie ich dlhočizné traily, tak založí značku na UL výbavu :D

Som veľmi zvedavý na tvoju pyramídu, verím, že ho stihneš do konca jesene vyskúšať.
Stani
nadšenec
nadšenec

Předchozí

Zpět na Stany