Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mike » pát čer 10, 2016 17:47

@Morty: tohle resi administrator (Vojtos). Pro vyrobce je tu i specialni sekce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stanu

Příspěvekod eoghann » pon čer 13, 2016 10:26

Ahojte,

chcel by som sa spýtať na váš názor/pomoc pri výbere stanu. Chcel by som investovať max. 300 euro, nechcem kúpiť niečo lacné a o rok/dva musieť kupovať niečo iné. Chcel by som nejaký priestranný dvojmiestny do rôznych terénov, na váhe až tak veľmi nezáleží - skôr mi ide o kvalitu a aby ma v ňom nevytopilo :) So stanmi nemám veľké skúsenosti, preto píšem sem o rady a návrhy aj iných ako som si zatiaľ vybral v podobnej cenovej kategórii. Už som bol skoro pevne rozhodnutý pre:

https://www.4camping.sk/p/stan-robens-voyager-2ex/

keď som ale dnes objavil tento a zdá sa mi ešte o niečo lepší (20 eur nie je rozdiel)
http://www.zajo.net/sk/expedicne/lofote ... 088-7.html

ešte som zvažoval lacnejšiu variantu
http://www.hanibal.cz/stany/turisticke- ... 15gjxJgvm4

a po prečítaní rôznych vlákien na tomto fóre aj
http://stany.heureka.cz/msr-elixir-2/sp ... e/#section
aj keď tie vyššie sa mi zdajú kvalitnejšie, no vidím, že sú s ním výborné skúsenosti

Poprípade ak by ste mi vedeli v tej cenovej kategórii poradiť niečo univerzálne do ľahších aj ťažších podmienok, 3ojsezónne. Je tá tunelová konštrukcia robens voyageru problém? Máte skúsenosti s tým Zajom lofoten 2 saffron?

Ďakujem :)
eoghann
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 13, 2016 9:06

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » sob čer 18, 2016 12:13

jestli se ti zdají stany od Robens, Zajo, Coleman kvalitnější než stany od MSR, tak si asi špatně čet, a nebo se ti to doopravdy jenom zdá
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod misolin » pon čer 20, 2016 21:02

Zdravím,
na základě pozitivních ohlasů jsem se rozhodl ke koupi MSR Elixir 2.
Na stránkách prodejce mě ale zarazil popisek k verzi 2016 "odolné lehké hliníkové (aluminium 7000) pruty spojené odolnými plastovými spojkami". Odolná plastová spojka mi zní divně.

Nemá prosím někdo zkušenost s letošním model, či ještě lépe srovnání se starším, zda se jedná o kladnou inovaci či nikoli? Díky.
misolin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 20, 2016 20:55

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » pon čer 20, 2016 22:44

No az bude spojka plastova, neviem, ci to bude klad. Mam este kovovu.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod vonkreuz » úte čer 21, 2016 10:29

Právě jsem viděl "2-person tent for 4-season use, with aluminium poles and radial joints to make the tent stable, lightweight, and comfortable" Ferrino Pumori 2 :vom:
Suché zipy, kterými se tropiko připíná k nosné duralové konstrukci nejsou přišité k tropiku, ale jenom přilepené. :axe:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » úte čer 21, 2016 13:01

misolin@

nevím jestli na verzi 2016 něco změnil, ale moc se mi nezdá že by něco u hliníkových prutu měnili, stejné pruty už děla MSR na stanech kvanta let, ale taky by mně to zajímalo jak to je, i když některé dnešní plasty jsou pevnější než kdejaké kovy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod misolin » úte čer 21, 2016 21:03

fps@

Rozhodoval jsem se mezi Elixirem 2, Jurkem Midi 2.5 a Pinguin Aero 2. Nakonec už mě to vybírání přestalo bavit a ten Elixir objednal. Snad nebudu litovat :-) Až přijde, dám vědět, jak se to ma s těmi spojkami.
misolin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 20, 2016 20:55

Re: Výběr stanu

Příspěvekod hobler » stř čer 22, 2016 10:23

Včera mi dorazil Elixir 3 (aktuální verze). Pruty mají spojky duralové. Pouze koncovky, které se zasouvají do ok v rozích stanu jsou z černého tvrzeného plastu. Rozhodně nepůsobí nijak nedůvěryhodně.
hobler
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 22, 2016 9:58

Příspěvekod LTSB » stř čer 22, 2016 10:35

Nemůžete se někdo z čerstvých majitelů elixírů mrknout, jestli jsou na footprintu přezky pro spojení s tropikem? Někde jsem četl, že jak proběhla ta inovace s plastovou koncovkou tyčky, tak zmizela i přezka pro jednoduché postavení verze fast&light.
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » stř čer 22, 2016 16:28

Je to uvedene priamo v reviews: http://www.cascadedesigns.com/msr/tents ... -2/product

O plastovych koncoch a chybajucich sponach na footprinte...

Fast&ligth je v popise vzdy, teda aj footprint by mal mat spony aj nadalej. Skor chyba v dodani.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Příspěvekod hobler » stř čer 22, 2016 18:43

Dival jsem se a footprint od Elixiru 3 (2016) spony ma.
hobler
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 22, 2016 9:58

Výběr stanu

Příspěvekod LTSB » čtv čer 23, 2016 10:43

remy77 píše:Je to uvedene priamo v reviews: http://www.cascadedesigns.com/msr/tents ... -2/product

O plastovych koncoch a chybajucich sponach na footprinte...

Fast&ligth je v popise vzdy, teda aj footprint by mal mat spony aj nadalej. Skor chyba v dodani.

Jj, tady to bylo. Nejspíš špatný kousek.
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Příspěvekod 8vasa8 » pát čer 24, 2016 17:18

Zdravím všechny cestovatele, chceme s kamarádem pro stopovat Skotsko a sháníme stan který by jsem každý den rozkladaly a nosily na zádech. Ani jeden znás nemá žádné zkušenosti. Cenově tak 4 až 5 tisíc. Je možné v této cenové relaci sehnat něco dobrého?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
8vasa8
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 24, 2016 15:00

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » sob čer 25, 2016 12:14

stáčí když si to tady přečteš, a trochu si připlatíte za MSR Elixir 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod misolin » sob čer 25, 2016 18:59

Dnes pokusně složen MSR Elixir 2, verze 2016. Oproti tomu, co jsem viděl na videích, se liší v těchto bodech:
- na footprintu chybí logo, zacvakávací spony stále má
- na vnějším stanu jsou ve čtyřech bodech uchyceny šňůrky pro lepší kotvení za větru
- přibaleno 10 hliníkových kolíků kruhového průřezu (6 pro základní stavbu, 4 na doplňkové vypnutí)
- tyčky jsou klasické duralové, ale na jejich koncích jsou plastová zakončení

Doufám, že plastová zakončení mají nějaký důvod a jsou z pořádného plastu. Pokud by během putování praskly, nenapadá mě, čím je nahradit.
misolin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 20, 2016 20:55

Příspěvekod 8vasa8 » sob čer 25, 2016 19:02

S mojí výškou 190 je elixir 2 vhodná volba?
8vasa8
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 24, 2016 15:00

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » sob čer 25, 2016 19:27

misolin píše:- na vnějším stanu jsou ve čtyřech bodech uchyceny šňůrky pro lepší kotvení za větru


Kde sa nachadzaju tie snury?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Příspěvekod Kjuba » sob čer 25, 2016 19:29

Ano, v pohodě. Mám ho taky a jsem větší než ty.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob čer 25, 2016 20:01

misolin píše:- tyčky jsou klasické duralové, ale na jejich koncích jsou plastová zakončení

Doufám, že plastová zakončení mají nějaký důvod a jsou z pořádného plastu. Pokud by během putování praskly, nenapadá mě, čím je nahradit.
Ak myslíš tie (zvyčajne) profilované plastové štuple, ktoré sú nasunuté/nalepené na koncoch a ktoré sa pri stavbe dávajú do ôk, tak sa toho neboj. Videl som pár tých plastových zátok vylomených z tyčky vcelku. Duralová trubka bola rozštiepená, ale zátka bola celá.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » ned čer 26, 2016 15:23

misolin píše:- přibaleno 10 hliníkových kolíků kruhového průřezu (6 pro základní stavbu, 4 na doplňkové vypnutí)
- tyčky jsou klasické duralové, ale na jejich koncích jsou plastová zakončení

nechtěl by si sem dát fotky "hliníkových kolíků kruhového průřezu" a "na jejich koncích jsou plastová zakončení"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod misolin » ned čer 26, 2016 21:04

Fotka 2 v 1
Přílohy
WP_20160626_21_58_02_Pro.jpg
Plastové zakončení tyček a kolík
misolin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 20, 2016 20:55

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » ned čer 26, 2016 21:29

misolin:
Este napis alebo odfot, kde na tropiku su ukotvene tie snury. Som zvedavy, kam to dali
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pon čer 27, 2016 11:46

misolin@
díky za fotku, si mně s tím popisem stanového koliku zmátl, to je jehlový stanový kolík do tvrdých podkladů, jak jsem psal, tak těch plastových zakončení prutů buch se nebál
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod misolin » pon čer 27, 2016 22:04

fps@
Díky za ujištění a promiň za zmatení :-)

remy77@
Bohužel stan už mám zabalený a do odjezdu ho nemůžu postavit. Po výpravě na Island klidně zašlu i fotku. Pokud si ale dobře pamatuju, dvě šňůrky jsou u konců krátké tyčky a další dvě jsou pod větracími okénky.
misolin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon čer 20, 2016 20:55

Re: Výběr stanu

Příspěvekod brousek » úte črc 26, 2016 9:47

Ahoj! Díky za super forum!

Jako většina tady řeším i já výběr výběr stanu. Nejprve jsem byl přesvědčen o Jurkovi, respektive o Jurkovi MIDI 2,5 DUO. Znám hodně lidí, kteří Jurka používají a jsou s ním velice spokojeni. Po přečtení tohoto fora jsem ale objevil firmu MSR a jejich stan Elixir 3.

Funkčně na tom budou asi podobně, ale Elixir se mi líbí mnohem víc (na živo jsem ho neviděl, ale z fotek je mnohem vypnutější a má hezčí - funkčnější tvar). Jelikož ale nemám možnost si stan někde osahat, chci se zeptat, jak kvalitní je materiál tropika z hlediska protržení o větev / kámen při manipulaci se stanem - balení - stavbě. Tropiko Jurka znám dobře - líbí se mi právě jeho tuhost. Tropiko Elixiru mi z videí připadá takové jemné.

A taky by mě zajímalo, jak je to s kvalitou použitých materiálů při dlouhodobém používání. Vím, že Jurek drží i po 15-ti letech používání. Dá se to samé říct o MSR?

Díky za reakce :)
brousek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 26, 2016 9:22

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » úte črc 26, 2016 10:17

- tady můžeš nejenom stany MSR ozkoušet výstava stanů v PVA EXPO Praha Letňany
- dle mně děla MSR jedny z nejkvalitnějších stanů na trhu, stejně jako třeba Hilleberg, Terra Nova, Vaude, dle mně tito výrobci dělají lepší stany než Jurek, mam MSR Hubba cca 5 let, spal jsem v něm cca 200x, používám ho celoročně, i při cca -20°C, a jediný jeho problém je jeho vyšší váha 1,4kg :lol:
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod brousek » úte črc 26, 2016 15:39

Díky za typ, ale Letňany mám poněkud z ruky :)

Ještě jsem Elixír trochu prozkoumal (z fortek)..

- Nemá málo ok na vyvázání? U Jurka se tuším dají oka připnout k tyčím, tady to asi nejde. Pokud bude stan vyvázán jen na několika málo místech a pouze k tropiku, není ve velkém větru náchylný k roztrhání?
- Jestli dobře koukám, celá horní část vnitřního stanu je ze síťoviny. Předpokládám, že je to kvůli větrání. Neutíká tudy ale v zimě příliš tepla?
- A ještě - tropiko je v porovnání s Jurkem dost nad zemí necáká tudy při slejváku voda na věci v předsíňce? Nefouká tudy do stanu?
- Také nevím, co si myslet o vodních sloupcích, které jsou v porovnání s Jurkem mnohem horší - podlaha Midi 10 000mm, Elixir 3 000mm / tropiko Midi 5 000mm, Elixir 1 500mm.

Možná hloupé dotazy. Jsem ale zvyklý na koncepci stanu tropiko až na zem a uzavřená vnitřní část pouze s malým odvětráním :)
brousek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 26, 2016 9:22

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » úte črc 26, 2016 20:49

Co se tyce vodniho sloupce tak ve statech meri podle jine normy a to ve vetru tusim 80km/h. Tropiko ma tedy za normalnich podminek cca 10000 mm aspon se to rika. Podlazka nevim podle kterych norem je merena. Stan nevlastnim ostatni veci ti tedy neporadim.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » stř črc 27, 2016 10:21

brousek píše:- Nemá málo ok na vyvázání? U Jurka se tuším dají oka připnout k tyčím, tady to asi nejde. Pokud bude stan vyvázán jen na několika málo místech a pouze k tropiku, není ve velkém větru náchylný k roztrhání?

problém to není, mam v MSR Hubba který to má stejně naspáno za cca 5 let cca 200 nocí, na turistický stan dostatečný, ale s expedičním stanem se to samozřejmě nedá srovnávat, ten má vše předimenzované

brousek píše:- Jestli dobře koukám, celá horní část vnitřního stanu je ze síťoviny. Předpokládám, že je to kvůli větrání. Neutíká tudy ale v zimě příliš tepla?

jde o lepší větráni, stan tě ale nechrání před zimou, na to je spacák, stan tě chrání před větrem, deštěm nebo sněžením

brousek píše:- A ještě - tropiko je v porovnání s Jurkem dost nad zemí necáká tudy při slejváku voda na věci v předsíňce? Nefouká tudy do stanu?

díky tomu že tropiko není až na zem, tak stan lépe větrá, což je pro všechny stany to nejdůležitější, ještě se mi nastalo aby tudy do stanu ňák víc cákala voda při dešti, ale někdy tudy fouká do stanu sníh, což řeším tím, že tu mezeru zasypu sněhem, což se stejně při větším sněžení časem stane, a díky tomu protažení podlážky i na boky u vnitřní části stanu na tebe nefouká

brousek píše:- Také nevím, co si myslet o vodních sloupcích, které jsou v porovnání s Jurkem mnohem horší - podlaha Midi 10 000mm, Elixir 3 000mm / tropiko Midi 5 000mm, Elixir 1 500mm.

je to jak napsal Pierre111, voděodolnost není problém
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Stany