Stan - Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 12, 2015 18:50

Omlouvám se za nové téma ale jinde bych byl zas OT - nenašel sem nic vhodnějšího tak to dávám sem.

Jaký je vlastně rozdíl mezi LUXUSNÍM ŽĎÁRÁKEM (větší prostor vystužená konstrukce) a mezi malým ultra stanem pro jednu osobu (často podobná plocha třeba jedna tyčka do oblouku jen na výšku má trochu víc)

Myslím z pohledu legislativy - jak a podle čeho se rozlišuje zda jde o bivakovací pytel nebo jde o stan?

Alpy - tam by mělo být stanování ve volné přírodě zakázáno - zároveň bivak povolen bez ohně.
Tedy možná to tak není všude, ale tak obecně co vím. Jaký je rozdíl když si postavím takto malý stan kam často bágl budete horko těžko někam soukat, nebo si postavím luxusní žďárský pytel pokud ani v jednom případě nebudu dělat oheň a další den jdu zase dál?

Jak to řešíte v Alpách a jinde - bivakovací vak, stan v kempu, stan s tím snad mě nikdo nevyhmátne?

Díky za osvětu
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 7:33

Nikdo nic?
Podařilo se mi něco najít a v Rakousku ani tak nerozlišují stan/žďárák jako spíše to, že musí jít o nouzové přespání bez úmyslu - jak prokazovat, že sebou nosím malý stan na víkend a neměl jsem v úmyslu v něm spát mimo kemp opravdu nevím - snad jen nastudovat mapu a pak tvrdit, že jsem někam nestihl dojít?
Opravdu by mě k této problematice zajímaly názory těch co v Alpách přespávají.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod sobb » stř kvě 13, 2015 11:24

V Rakouských Alpách spáváme venku celkem běžně. Ve stanu (malém, zeleném, nenápadném :mrgreen: ), někdy pod širákem. Snažíme se dodržovat zásadu "nebýt viděn".
V opuštěnějších oblastech nebo mimo hlavní sezónu občas na bivaku (když tam nejsou lidi).
Jinak jak asi víš, můžeš využívat chaty, pokud jsi členem Alpenvereinu, tak za příznivou cenu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Chmeld4 » stř kvě 13, 2015 13:01

Ti teda nevim, ale stan od žďáráku je snad poznat na první pohled ne? A jestli jde o přesné znění co je co, tak to nemůžu sloužit.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 14:15

Ano o chatách vím i o slevě pro členy.
Takže spíte v podstatě na zapřenou - ještě nikdy problém?

No leckdy to tak jednoznačné není oboje může mít nějaký prut jako výstuhu a náký špagát na vypnutí - šlo mi o tu legislativu, ale je to spíše o nouzovém přespání nad hranicí lesa.

Jedná se mi o to zda je pro mě lepší jít do malého stanu nebo velkého bivak pytle tak mi jde o ty možnosti co do použití, ale zatím se to zdá cca stejný.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod mike » stř kvě 13, 2015 15:16

Michal82 píše:Podařilo se mi něco najít a v Rakousku ani tak nerozlišují stan/žďárák jako spíše to, že musí jít o nouzové přespání bez úmyslu...

Tak. Zapomen na ceskou vychcanost a spekulace nad slovickama a pouzij zdravy usudek. V civilizovanych statech se to tak dela.

V Alpach spim ve zdaraku, v bivacich, na winterraumech, pripadne na chatach. Podle trasy a situace. Chatam se spis vyhybam, protoze jsou tam lidi a taky proto, ze kolem nich chodim obvykle mimo sezonu, kdyz jsou zavrene. Kdyz je ale chata otevrena a vychazi mi to k ni, tak tam prespim. Kdyz neni, tak klidne ve zdaraku na verande. Samozrejme neni rozumne provokovat se stanem vedle otevrene chaty.

S ochranarema jsem jeste nemel problem a to i kdyz jsem je potkal a vedeli, ze budu prespavat nekde, kde bych pri striktnim vykladu pravidel nemel. Protoze jina moznost, jak tu trasu absolvovat, nebyla. Zase common sense. Ta pravidla maji nejaky ucel tj. zabranit tomu, aby tam nejaci vyletnici taborili a delali bordel. Kdyz nejsi videt a nerusis, tak neni duvod te buzerovat. Taky tam nikde ochranari nepobihaji a nevybiraji pokuty jako v Tatrach.

Jinymi slovy, kdyz se budes chovat rozumne, tak je nejspis uplne jedno, jestli budes mit zdarak nebo maly stan.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 18:14

Díky za reálnou zkušenost.
No tak rozhodně se umím v přírodě chovat takže kempíček s ohýnkem tunou igelitových pytlíků kolem a td to opravdu nehrozí.
Šlo mi opravdu o to když prostě člověk narazí na v....a ať už kůli tomu že má blbej den nebo prostě chce nadělovat co se dle zákona ještě smí a co už ne a jak se dá vyložit nouzové přespání - protože pro mě jako pro nováčka to může být třeba už jen, že jdu na chatu do kempu který je 30km a díky terénu a mé neznalosti tam nedojdu, začne se stmívat a tak si raději postavím stan - aby mi pak někdo nevykládal, že počasí nebylo špatné a, že sem tak přespával schválně, v tom civilizovaném světě jsou také jiné pokuty.

No ale obecně by mě zajímaly podmínky a ,,tolerance" i jinde - Itálie, Francie, Švýcarsko....
Tady ve Skotsku to je povoleno.
Myslím že pro hodně nováčků by to mohlo být zajímavé - jestli to tu někde je tak pardon, nenašel sem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod booze » stř kvě 13, 2015 19:25

Byl jsem svedkem, kdyz nabehli v noci policisti (asi 4 auta) a kdo nespal v kaiserbrunnu campingu, tak dostal kilo flastr a musel se zabalit. A ze tam bylo poruznu zasitych lidi. Vyprovokovali to samozrejme cesi, co si delali ohnicek na brehu reky.
V Dolomitech v sezone taky hodne vyhmatavaji a flastruji. Stanare hodne, ale ne zdaraky. Co jsem nejvic videl byly 4 kila flastr (pohodicka u tre cime). Mimo sezonu jsem nikoho nepotkal.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod mike » stř kvě 13, 2015 19:43

To jsou vsechno pripady, kdy zdravy usudek selhal. U Tre Cime bych si nedovolil stanovat asi ani mimo sezonu.

Michal82 píše:Šlo mi opravdu o to když prostě člověk narazí na v....a ať už kůli tomu že má blbej den nebo prostě chce nadělovat co se dle zákona ještě smí a co už ne a jak se dá vyložit nouzové přespání - protože pro mě jako pro nováčka to může být třeba už jen, že jdu na chatu do kempu který je 30km a díky terénu a mé neznalosti tam nedojdu, začne se stmívat a tak si raději postavím stan...

Na vola muzes narazit uplne vsude, ale jde o pravdepodobnost. To co popisujes je jasny pripad nouzoveho prespani.

Jinak me zkusenosti jsou z Rakouska a Italie, v Italii mozna spim venku i casteji. Nikdy jsem nemel ani naznak problemu, ale jak jsem psal, vyhybam se popularnim mistum, kde je moc lidi, vyhledavam spis opustene trasy a snazim se chovat rozumne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 20:51

No tak 100 pokuta, když by bylo nejhůř to ještě jde - tedy zamrzí a samo bych se to snažil ukecat že sem prostě nedošel kam sem chtěl, ale zaplatit se to dá.
No primárně bych chtěl po kempech - i když je nemám rád, nebo chatu ale ten stan sebou na zálohu a nebo trasu kde budu vědět že nic není a hrát to tedy na nouzovku, v dosahu nic nebylo musel sem to tu zapichnout. No si říkám se třemi operacemi kolene to vždy mohu hrát na to, že mě bolelo a dokažte mi ve správním řízení že ne :mrgreen:
Ale tak budu tedy spoléhat na to, že na horách sou fajn lidi s pochopením. Stejně toho moc nenaspím tak těch 5-6 hodin by nemusel být problém....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod sobb » stř kvě 13, 2015 21:21

Alpy - Rakousko, Itálie, Francie, za spoustu let a výletů žádný problém. Jen ve Francii (nebylo to v Alpách, ale Pyrenejích) nás jednou ráno našli. Tam se to ale ve vyšších polohách může, tak jen oznámili, že je ráno a pršet už nebude, tak můžem vstát a sbalit to :mrgreen:
Ale jak zdůrazňuji výše, snažíme se nebýt viděni. Vlastně to tak praktikujem na všech našich výletech se stanem v různých končinách. Mi to nějak nedělá moc dobře, když spím volně venku a někdo jinej ví, že tam spím :mrgreen:

Mimochodem, tohle se tu už někde probíralo, ale nevím, jestli to ještě někdy někdo najde :(( :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 21:56

Jasně no takže každopádně radíte radši neviditelní.... To ty krásně červený stany co se mi líbí asi nebudou praktické :oops:
Zas pokud by šlo fakt o nouzovku typu zvrknul sem si kotník nebo něco tak v zeleném/hnědém nebudu k nalezení. :-k
Asi přeci jen půjdu do stanu ono v B.pytlíku by to šlo taky ale v klidu se najíst převlíknout i ten miniaturní stan bude na toto vhodnější.
A když tak prespává dost z vás.

sobb a v jakou nelidskou hodinu vás vyhmátli? Doufám že aspoň po 5.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod sobb » stř kvě 13, 2015 22:03

To byli Frantíci, takže to moc brzy po ránu nebylo :wink: už si přesně nepamatuju, ale tak po osmé, možná i deváté, nebo dokonce později. Ono k ránu poprchávalo, tak se nám ze stanu nechtělo a vyčkávali jsme. Ale setkání to bylo veskrze příjemné, žádné prudění, všechno s úsměvem ... i proto ráda jezdím na "Západ".
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod sobb » stř kvě 13, 2015 22:08

jo, a co se týče nalezení, na to by (krom technických pomůcek) měly být dobrý barevný spacáky (např. všechny naše péřáky jsou kombinované s celkem ostrou červenou), případně jiné díly vybavení (karimatka, bunda, flíska), zrcátko, nebo potmě dobrá baterka
stan v jasných barvách je při plánovaných inkognito noclezích celkem velká nevýhoda :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 22:18

Jasný, no a když už tedy takhle otevřeně - maskujete se? Stan někam do doliku se skale nebo za houští a nebo jen tak normálně (ono takhle nekde zalezlej pak zas tvrdit ze sem nouzově prespaval a stavěl to uz skoro po tmě je blby) [-(
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod sobb » stř kvě 13, 2015 22:27

V horách se nemaskujem, ale vybíráme místa, kde nejsme moc odnikud "na raně". Samozřejmě dle podmínek, někde to jde líp, jinde hůř a člověk je občas rád, že vůbec nějaký místečko najde.
S žádným tvrzením o nouzovém spaní tak ani nepočítám, spíš se chováme tak, aby se o nás nevědělo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod mike » stř kvě 13, 2015 22:38

Asi tak, najit pouzitelne misto byva v Alpach nekdy to nejobtiznejsi. Pouzitelnym myslim aspon trochu rovne, v lepsim pripade v zavetri (v sedlech bohuzel fouka nejvic) a idealne aby byla pobliz voda. Mimo sezonu byvaji nejlepsi mista u chat. Nekdy spim primo na verande, ty drevene jsou idealni, kdyz mrzne. Uz se mi nekolikrat stalo, ze rano prijel majitel (neco opravovat) driv, nez jsem vstal, a vzdycky to bylo v pohode.

Jinak muj stary zdarak je cerveny a nikdy jsem to neresil. V horach neni zas tak dobre videt, jak by se zdalo. To jsem zjistil, kdyz jsem jednou odletal vrtulnikem a nebylo uplne jednoduche se najit, ac jsem stal na skale nad udolim a mel jsem cervenou bundu (musel jsem je navigovat mobilem). Mnohem vic je videt celovka v noci, na kilometry. Jelikoz mam ve zvyku koncit za tmy, tak uz mne kvuli tomu parkrat chteli zachranovat #-o :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod booze » čtv kvě 14, 2015 9:20

Michal82 píše:No tak 100 pokuta, když by bylo nejhůř to ještě jde - tedy zamrzí a samo bych se to snažil ukecat že sem prostě nedošel kam sem chtěl, ale zaplatit se to dá.

100 Eur je becka :drinkers: a ukecavanim jen pokutu zvysujes. :wink: V Italii na svahu pri lyzovani pan se zacal vykrucovat, ze nezaplati a delat gesta na policajta na svahu. Dojel skutr, dostal klepeta a na hotelu jsem ho videl, az na druhy den, zabalil si a odjel. Muzou ti zabavit veci pokud nemas na zaplaceni. :-..
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod booze » čtv kvě 14, 2015 13:20

sobb píše:Mimochodem, tohle se tu už někde probíralo, ale nevím, jestli to ještě někdy někdo najde :(( :)

Stesti, ze jsem studoval zahranicni reci :mrgreen: Legálne stanovanie mimo kempov a táborísk, pohyb mimo značku
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod sobb » čtv kvě 14, 2015 16:32

:supz: Jsi nadšenec ... a tos ještě našel dvě vlákna jednou ranou :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » čtv kvě 14, 2015 19:17

Díky, pročetl jsem to, no JE TO BOJ :axe:
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod fps » pát kvě 22, 2015 11:32

já jezdím do Alp mimo sezonu, a pod stan, vždy plánuji místo na přespání tak aby bylo co nejzastrčenější, a problém jsem ještě neměl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stan - Žďárák

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 22, 2015 19:05

Jj už sem se rozhodl taky pro ten stan, teď jen jakej....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Zpět na Stany