Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » sob dub 18, 2015 21:00

Big Sky Chinook vyzerá dosť dobre. Ja som si ich najprv poplietol s Big Agnes, ale nedalo mi, Chinook model som od nich nepoznal...aha a to je značka Big Sky. Dokonca ponúkajú aj špeciál napínacie kotvy do snehu alebo piesku.

Chinook - je tam možnosť ovládať vetráky aj zvnútra stanu?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod mike » sob dub 18, 2015 22:33

sobb píše:kolik je to v tomhle případě cca navíc?, přiznám se, že se neorientuju

(cena + postovne) * 0.21 + 180 * 1.21. Clo se normalne neplati, ale pri cene stanu uz mozna nejake bude. To byva mensi, jsou na to nejake tabulky, kdysi jsem na to koukal a vybavuje se mi neco okolo 6%. Zalezi ale na zbozi, sazby jsou ruzne, neco je osvobozeno, neco ne...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod scinkk » ned dub 19, 2015 9:27

Big sky delaji opravdu moc pekne stany aspon dle webu :) Kdybych ted kupoval 1P stan tak, bych se asi hodne rozhodoval mezi tarptent Moment DW a big sky revolution 1P.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » ned dub 19, 2015 15:44

Stani: Chinook je nasledovníkom veľmi populárneho Convertible 2P (ktorý som videl naživo a chcel som ho kúpiť pôvodne). Na ten je kopec rozsiahlych recenzií, u nového Chinooku je mierna zmena v strihu (hlavne jednouchšie riešené vetranie) a je použitá novšia, ľahšia a pevnejšia tkanina.

sobb: Obyčajne si schválne fotím výbavu ľudí, ktorých stretávam a ktorú preberáme, aby som si to zapamätal, ale ako naschvál zrovna tie Taurusy neviem nájsť, takže presné typy neviem. Pamätám si len ten vyššiespomínaný Taurus UL XP a jeden Power Taurus, ktorý sa už nevyrába a ktorý bol vo vetre snáď dokonalý - mal ho chalanisko na Islande a rozložený bol vedľa nášho auta, takže som po celú veľmi veternú noc na neho pozeral. Podstatné je rozložiť ho aspoň približne chrbátom proti vetru, lebo keď fúka rovno na vchod, viac sa kymáca a je hlučný.

O vetraní by vedeli napísať iní, viem, že zopár Hoganov tu na fóre je. Čo si pamätám, tak variť sa v zavretom stane veľmi nedá, lebo sa všetka para zráža úplne hore, kde chýba vetrací otvor. Ten je väčšinou iba hore na konci vchodového zipsu. Kondenzáciu pri nohách nikto nespomínal. U konštrukčne podobnom MSR Nook je vetranie vraj trochu lepšie, ale za cenu toho, že ti veľká časť vnútorného stanu trčí von (nejako takto), vonkajší stan začína dosť vysoko nad zemou. A nedá sa postaviť naraz vcelku, čo ja osobne považujem za podstatnú nevýhodu, ale to má každý inak.

Scarp 2 vs. Double Moment: Scarp 2 je väčší, čo znamená aj väčšiu plochu vonkajšieho stanu, do ktorej sa môže opierať vietor, navyše tie bočné steny sú dosť ploché s malým sklonom a drží sa tam dlhšie sneh (foto na ilustráciu). Nie je to nič fatálne, dvakrát ma v ňom celkom dosť zasnežilo (raz som sa vyhrabával von asi 5 minút), akurát, keď sa zobudíš, kvôli previsom s ťažkým snehom máš vnútorný stan asi 10 cm nad tvárou.

Scarp vďaka množstvu kolíkov (3 na každej strane, plus možnosť ďalších štyroch) lepšie odoláva vetru, v zmysle menej sa deformuje a je tichší (to porovnávam s jednomiestnym Momentom, v tom dvojmiestnom som nespal). Na druhej strane sa s tými šiestimi kolíkmi treba babrať vždy, aj keď nefúka. Scarp sa dá do vetra alebo sneženia doplniť o dva priečne prúty, ktoré sa však aj s hlavným krížia v jedinom bode, takže deformácie vo vetre to nejako obzvlášť nezlepší, len rozloženie napätia. Prípadne sa - rovnako ako u Momentu - dajú dlhšie strany vypnúť pomocou trekovej paličky, čo podľa mňa postačuje vo väčšine veterných situácií. Priečne prúty nosím už len do sneženia (predsalen sa s nimi hmotnosť vyšplhá na 2,2 kg), aby tie ploché steny zvládli viac snehu.

Moment má jednu úžasnú vlastnosť - dokážeš ho hocikedy a hocikde postaviť do dvoch minút, nech sú podmienky akokoľvek ťažké. Cez dve minúty mi to trvalo len raz, ale to som bol unavený na pokraji kolapsu a dosť som už nevnímal - skôr som okolo stanu posedával ako ho staval. Vopcháš priečny prút do rukávu, chytíš jednu krátku stranu a prikolíkuješ ju na náveternej strane. Vietor ti ho v podstate celý nafúkne, tak len chytíš opačnú stranu a prikolíkuješ aj tú. Hotovo, vybavené. Priznávam, že túto blbuvzdornosť a jednoduchosť obdivujem až nekriticky, ale ja mám naozaj rád veci, na ktoré nemusím myslieť a používajú sa samé. U dvojmiestnej verzie Momentu to asi bude trochu zložitejšie, lebo tie koncové trojuholníky sú obrovské a správne ukotvenie bude trvať o pár sekúnd viac, ale oproti Scarpu alebo iným stanom je to stále malina. V miernom vetre, v ktorom som Double Moment staval, to nebol oproti jednomiestnej verzii žiadny rozdiel.

Pozdĺžny doplnkový prút je u Momentu iba jediný, a stačí aj na samonosnosť, ak je to pre teba dôležité (dobré napríklad v piesku).

Ešte podotýkam, že vďaka skvelému odvetraniu sú Scarp aj Moment dosť studené stany, veľmi si ich vyhriať nedokážeš. Do vnútorného stanu síce nefúka, ale kvôli ťahu medzi vnútorným a vonkajším stanom takmer všetko teplo unikne von. Obyčajne je v ňom teplejšie tak o 1-2 stupne, viac nie.

A podstatná vec, ktorú treba pripomenúť - Tarptent od výroby nemá zatreté švy, takže pretekajú! Buď si zatieranie švov treba u výrobcu priplatiť (+25 USD), alebo si to spraviť doma sám, návody sú po nete aj priamo na stránkach Tarptentu. Prípadne ti za 6 USD výrobca rovno pošle všetko potrebné na to zatretie a nemusíš to zháňať. Tu sú ešte nejaké príjemnosti v súvislosti s poštou... A ešte jeden link na fotku s nekvalitným prešitím, pre poriadok. Treba si na to dať pozor a dopredu s výrobcom odmejlovať.

U Double Momentu zatiaľ zimný interiér nie je, ale skús napísať výrobcovi, možno ti ho ušije. Ja som mu takto napísal s jednomiestnym Momentom, keď sa ešte so zimným interiérom nerobil, sľúbil mi ho ušiť. A onedlho mi písal, že to už ponúka sériovo a môžem kupovať :D

:shock: Uf, ja nie som normálny, kilometrový príspevok ako od miestneho otecka :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » ned dub 19, 2015 16:34

Mas to pekne a srozumitelne sepsane vcetne linku.

Vloni jsem presvedcil sam sebe, ze potrebuji Tarptent. Po tydnu jsem ho porad nedokazal napnout, porad se provesoval a delal vlnku na stranach. Jeste ze jsem se nedokazal presvedcit, ze to je dobre. Doma jsem tarptent premeril a jedna stana byla o 1cm kratsi a proto nesel napnout. Siti nebylo moc pekne a cena pres 7k, tak me to odradilo nadobro.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » ned dub 19, 2015 17:50

wawrik: moc děkuju :P
teď si to budu muset nějak přebrat a něco vymyslet, ještě jednou díky!
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Stani » ned dub 19, 2015 19:19

Super wawrik, veľká vďaka, aj za odkaz na recenziu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » pon dub 20, 2015 14:50

booze píše:Vloni jsem presvedcil sam sebe, ze potrebuji Tarptent. Po tydnu jsem ho porad nedokazal napnout, porad se provesoval a delal vlnku na stranach.
No jo, to je daň za (skoro)garážovku. Funkčné detaily a konštrukcia dokonale vychytané, ale výstupná kontrola... Škoda. Ktorý si mal?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » pon dub 20, 2015 15:34

máte někdo osobní zkušenost se stany Big Sky pro jednoho? koukal jsem na videa, a všechny mají užší střechu než podlážku, neprší do nich když se rozepne vchod?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » pon dub 20, 2015 16:15

sobb píše:Hubba i Elixir jsou pěkný stany, Hubba se mi vždycky moc líbila, ale na základě více referencí ohledně neudržitelnosti ve větru usuzuji, že to nebude to pravé, ostatně i wawrik to tu ve vlákně znovu potvrzuje.

měli jste tyto stany ukotveny jenom šesti kolíky které jsou dodávaný standardně ke stanům, a nebo jste dokoupili šňůry na kotvení a kolíky, a měli jste je i jimi ukotveny tyto stany, dle mě má na odolnost stanu ve větru dost zásadní vliv to, zda je stan ukotven i šňůrami uprostřed, nebo na vrcholu, a nebo jenom kolíky na podlážce, ve stanu MSR Hubba jsem spal 90x, celoročně, nejenom u nás, ale i v Tatrách nebo Alpách, a když MSR Hubba ukotven i šňůrami, tak problém z "neudržitelnosti ve větru" jsem nikdy neměl, a par slušných větrů nebo vánic jsem v něm už zažil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod booze » pon dub 20, 2015 16:24

wawrik píše: Ktorý si mal?

https://www.tarptent.com/squall2.html
Kolega ho dovezl do CR ja jsem s nim prosel tyde Alpy, zjistil nesrovnalosti a za tyden ho odvezl zpet. Ted siju ten jejich prvni, tak jsem zvedav. Zatim mam nejakou latku s PU zaterem, ale jako vzorek bude OK.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Lehký stan pro 1-2 na treky

Příspěvekod JuK » úte dub 21, 2015 7:26

Můžete mi prosím pomoci s výběrem lehkého stanu pro 1-2 osoby (relativně pohodlně 1 osoba + bágl) na treky typu GR20, TMB apod.? Priority: 1) nízká hmotnost (ale ne úplně ultralight na úkor pohodlí a kondenzace), 2) dobrá odolnost proti dešti a větru, 3) samonosnost (nebo téměř samonosnost) a 4) jednoduchá stavba a sbalení. Co jsem zatím našla, tak nejvíc mým požadavkům vyhovují tyto: Big Sky Revolution 1P, Big Agnes Seedhouse SL1 a MSR Hubba NX. Který byste mi poradili? Budu vděčná eventuálně i za další tipy a komentáře :prayer: .
Naposledy upravil mike dne úte dub 21, 2015 16:07, celkově upraveno 1
Důvod: slouceno s existujicim tematem
JuK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř kvě 8, 2013 16:08

Re: Lehký stan pro 1-2 na treky

Příspěvekod dudy » úte dub 21, 2015 7:54

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Lehký stan pro 1-2 na treky

Příspěvekod JuK » úte dub 21, 2015 8:21

@dudy: toto vlákno jsem už celé poctivě pročetla
JuK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř kvě 8, 2013 16:08

Re: Lehký stan pro 1-2 na treky

Příspěvekod fps » úte dub 21, 2015 11:09

tak si tam měl dát i ten dotaz, víc typu na jiné stany než na ty co tam už jsou zmiňované, se ti stejně nedostane
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod sobb » úte dub 21, 2015 19:23

fps píše:měli jste tyto stany ukotveny jenom šesti kolíky které jsou dodávaný standardně ke stanům, a nebo jste dokoupili šňůry na kotvení a kolíky, a měli jste je i jimi ukotveny tyto stany, dle mě má na odolnost stanu ve větru dost zásadní vliv to, zda je stan ukotven i šňůrami uprostřed, nebo na vrcholu, a nebo jenom kolíky na podlážce, ve stanu MSR Hubba jsem spal 90x, celoročně, nejenom u nás, ale i v Tatrách nebo Alpách, a když MSR Hubba ukotven i šňůrami, tak problém z "neudržitelnosti ve větru" jsem nikdy neměl, a par slušných větrů nebo vánic jsem v něm už zažil
Neměli, protože ten stan nemám. Jak píšu výše, vycházím z různých referencí jiných majitelů i z toho, co přímo tu píše wawrik.
Nijak Tvé zkušenosti nepopírám a ten stan se mi opravdu líbí, ale na mé plánované využití prostě asi není ten úplně pravý.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod scinkk » úte dub 21, 2015 20:12

Resilo se tu, ze ty nove NX verze uz nemaji oka na ty snury, takze u tech asi uz ani ta moznost zlepseni odolnosti proti vetru neni.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » úte dub 21, 2015 23:13

Ahojte. Po rokoch sledovania tohto fora som sa konecne zaregistroval. Po dlhom uvazovani a napriek zatial slabym info, som riskol a kupil MSR Elixir 2. Nebol este cas ho vyskusat, ale ak ma niekto zaujem, mozem zatial poskytnut nejake technicke info. rozmery po postaveni, vahu jednotlivych casti a pod...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » stř dub 22, 2015 8:41

fps píše:dle mě má na odolnost stanu ve větru dost zásadní vliv to, zda je stan ukotven i šňůrami uprostřed, nebo na vrcholu, a nebo jenom kolíky na podlážce...
Presne tak. Pri vetre záleží - okrem počtu a krížení prútov - na tom, koľko kolíkov vypína a drží tropiko. U MSR Hubba Hubba sú to v základe dva kolíky, po pripevnení kratších strán štyri - a tie sú fakt nutné už v mierne silnejšom vetre kvôli kolmým stenám. U stanov do vetra je to osem až desať.

Scarp 2 (spomínam ho len preto, lebo ho poznám, on to žiadny VHT špeciál nie je) má šesť kolíkov v základe, plus dva v strede veľkých stien, plus ďalšie dva na boku prútov, plus jeden v strede prútu na vrchole stanu. To je dokopy 11. Plus je možnosť upevniť repku o každý z úchytov krížnych prútov (spolu ďalších 12), alebo - pokiaľ tam tie prúty máš nasadené - ich môžeš prichytiť v ktoromkoľvek bode. Jednoducho záleží len na tom, koľko repky máš. Možnosť fixovať priamo prúty je veľká výhoda stanov s exoskeletom, napríklad Vaude Power-všetko (Power Taurus, Power Oddysee, Power Lizzard atď.).

Žiadnu z týchto výhod Hubba Hubba nemá. Je to dobrý stan, ale do veterných oblastí je kopec lepších a pohodlnejších stanov. Mimochodom, Scarp 2 si majiteľ Tarptentu navrhoval špeciálne pre Island. Kto tam bol vie, že tie veterné a zrážkové podmienky sú vo všeobecnosti drsnejšie ako Tatry alebo Alpy. Obzvlášť na severnom pobreží.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod TimTaylor » stř dub 22, 2015 16:13

to remy77

neváhej a foť všechno, zájem určitě je:D. Zajimala by mě hlavně přesná váha sbaleného stanu (komplet - tyče/stan/kolíky, protože spousta výrobců kecá) a pak jestli je podle tebe nutné dávat pod stan (podlážku) i ten "foot print" co ke stanu automaticky dávají. Je fakt ta podlaha stanu tak forová, nebo to je pro případ "co kdyby". Dík
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » stř dub 22, 2015 18:33

Vaha komplet dodavaneho balenia stanu vratane obalu 2538 g (rozmer cca. 50x20 cm)
vnutorny stan 745 g
tropiko 756 g
konstrukcia /tyce/ 648 g (v dodavanom samostatnom obale, bez neho 623 g)
koliky 118 g (v samostatnom obale 6 ks a opravna sada - trubka)
footprint 217 g

Ta podlazka sa nezda, zeby nevydrzala. Je sice tensia ale predpokladam, ze obdobne ako ine stany v tejto kategorii. Myslim, ze obavy nie su na mieste.
Zajtra ho mozem postavit a dat realne rozmery vnutrajska. Ked som ho zo zvedavosti rozlozil po dodani, tak by som povedal, ze vnutri je pre 2 osoby vcelku slusny priestor.
A k farbe tropika, je klasicka matna siva, nie strieborna alebo reflexna. Totiz tej farby som sa bal dost, ale nakoniec myslim, ze medzi sutrami splynie :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod TimTaylor » stř dub 22, 2015 19:58

díky za data, až ho postavíš tak poreferuj, jak jsi celkově spokojený. Sám jsem rozhodnutý buďto pro MSR Elixir 2/3 nebo Pinguin Aero 2/3, spíš ale dopadne to MSR. Chci co nejmenší váhu + dobrou stabilitu (nejméně 2 křížení prutů). Potřebuju se tam nacpat párkát ročně na 2-4 dny se ženou, sem tam s kamarádem, když mi má drahá dá košem + klasicky batohy/boty do předsíňky, a sem tam (2x ročně na 2-3 noci) s dětma (věk 5 a 8 let). Ještě by mě zajimalo, zda je u novýho stanu dostatek kolíku na upevnění/vypnutí, protože třeba u Jurka mě vyloženě namíchlo, že jsem před lety k DOME3 dostal asi 6-8 kolíků a celkem jsem jich na stavbu/vypnutí potřeboval tak 14, né li víc. Sice jsem je dokoupil, ale u novýho stanu bych je tak nějak očekával všechny...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » stř dub 22, 2015 21:01

Ako som uz pisal, postaveny som ho uz mal a vnutri je prekvapivo priestranny. Bocne steny idu totiz skoro kolmo hore, takze aj ked sa posadite obaja tak miesta je dost. Myslim, ze ak potrebujes stan pre 2 tak zbytocne investovat a potom vlacit Elixir 3. Tych par noci s dvomi malymi deckami tam prespis uricte.Ved predpokladam, ze veci sa davaju do predsiene :) Cez zakladku v tur. oddieli sme pri prechodoch bezne v stanoch START spavali 3 aj 10 noci.. takze tie dve tri noci po sebe so s deckami das v pohode si myslim.
Vyrobca dodava 6 kolikov, co je akurat 4 na rohy a dva na vypnutie predsiene. Ak si vsimnes na foto bezne pristupnych, tak sa daju este zo stran od vetracich otvorov natiahnut snury, ktore v baleni nie su. Len putka na tropiku. Cize prikupit reepku a 2 koliky :roll:
Konstrukcia ma dve krizenia, v ktorych su tyce pevne a otocne spojene ako v cape. Tretia kratka, ktora vypina presiene a boky stanu je len polozena a drzi "vahou zavesenia vnutorneho stanu". Vyrobca tam mohol pridat este nejake spojky, tym by sa zvysil pocet krizeni na 4, len je otazne, ci by to malo svoj konstrukcny vyznam. Na druhej strane tie naklady na vyrobu by to pravdepodobne neovplyvnilo.
Sam som zvedavy, ako sa bude spravat vo vetre, kedze sa da ukotvit len 6 kolikmi po obvode a plus dalsie dva body snurami. Este som rozmyslal, ze v mieste kde sa hore krizuje kratka tyc s dlhymi uviazat napr. lodakom reepku a vytiahnut ju von. Zipsy na tropiku su totiz protichodne, co znamena, ze hore sa da odzipsovat mini otvor a tadial potom tu snuru vytiahnut von a tym sa pridaju dalsie dva kotviace body priamo o konstrukciu stanu...
Povodne som totiz rozmyslal nad Vaude Taurus 2 ul, ale ten ma vcelku malu predsien a vnutri sa zuzuje na 95 cm. Sirsi pri nohach a s vacsou predsienou je taurus sul xp. Ten ma aj vonkajsiu power frame konstrukciu, co ako pisali vyssie, je pevnostou vo vetre o ligu vyssie, avsak cena je skoro 2-nasobna oproti elixiru. Tak som to riskol a uvidime, co povie cas. Snad v MSR vedia co predavaju... :D
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod lukdub » stř dub 22, 2015 21:27

Čau,
jsem šťastným majitelem MSR Elixir 2 zhruba od července, takže na případné dotazy také mohu odpovídat. Na ty, které zde prozatím zazněly, mám následující odpovědi.

- Hmotnostně mi stan naprosto vyhovuje, resp. poměr hmotnosti, výkonu a ceny je pro mne perfektní. Samozřejmě jsou lehčí stany, ale ty jsou cenově přeci jen už o nějaký ten zlaťák výše.

- Kolíků bylo tuším 8, ve tvaru Y, které stačí na základní postavení (4+4) a na jejich ohnutí už musí být člověk opravdu hodně "šikovný". Osobně jsem si v Číně již předtím dokoupil pár levných Y kolíků, takže jejich počet moc neřeším.

- Popravdě si teď nevybavuju kolik je na stanu vypínacích bodů na tropiku a přiznám se, že se mi ho kvůli tomu nechce vybalovat :)

- Footprint je pro mne super z několika důvodů, zaprvé se mi díky němu nezašpiní podlážka, zadruhé je footprintem i více mechanicky chráněna a za třetí má již přezky na postavení samotného tropika bez vnitřního stanu. Jinak footprint samozřejmě k funkci stanu potřeba není a lze tak ušetřit jeho váhu a např. samotné tropiko postavit pomocí šňůrek s očkama.

- Jak již bylo zmíněno, stan je možné postavit pouze jako tropiko, bez vnitřního stanu, např. v létě, pokud hmyz není pro tebe problémem.

- Jednou jsme se do stanu nasoukali i tři, ale to předpokládá blízké kamarády a synchronizované otáčení 8) Pokud jej postavíš bez vnitřního stanu, myslím, že tři lidi není žádný problém...

- Největší zátěž zatím stan dostal v létě na Ukrajině. Vodorovný déšť, bouřka téměř celou noc, ostatní stany tancovaly lambádu a dvěma "noname" dokonce popraskaly tyčky, ale Elixir krásně držel. Resp. já se vzbudil kvůli hluku a přišlo mi, že to se stanem hází, ale kámoši z ostatních stanů tvrdili, že můj Elixir stál jak přišitej...

- Stavba je podle mne také pohoda, křížení tyček je "fixované" pomocí kovového kloubu (nevím jak to lépe pojmenovat). Něco málo přes dvě minuty mi trvá postavení samotnému... když sebou hodím, samozřejmě :)
lukdub
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 27, 2014 10:14

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » čtv dub 23, 2015 5:41

TimTailor: Pinguin Aero2 mám, ale to MSR Elixir je jednoznačně odolnější volba a ještě to bude mít spoustu fičur ve smyslu různých konfigurecí (jak slibuje video).

2 křížení tyčí u MSR oproti řešení Aero (ala Hubba Hubba) se zdá být jednoznačnou výhodou v odolnosti vůči větru a při ceně Elixíru není moc co mezi nima dvěma zvažovat...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Cvrcek » stř dub 29, 2015 11:39

Nemáte někdo zkušenosti s Hannah Falcon 2? Parametry vypadají velmi dobře a je to klasická konstrukce, což považuji za výhodu.

http://www.rockpoint.cz/stan-hannah-fal ... 73499.html
Cvrcek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 11, 2013 12:24

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » ned kvě 3, 2015 20:22

Zkušenosti nemám, ale vůbec bych o něm za tu cenu neuvažoval. Přijde mi za ty peníze lepší nedávno zde zmiňovaný MSR Elixir 2.
Je hodně variabilní a od pořádně osvědčeného výrobce, což se o Hannahu říct nedá.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » pon kvě 4, 2015 12:34

+1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pon kvě 4, 2015 12:53

Tak jsem se těšil, že tady uvidím nějaký zajímavý tip, alternativu nebo třeba i překvapení v podobě praktické zkušenosti s výše uvedeným stanem od Hannahu... a našel jsem tady fpsův like (nebo novinkoplus) :roll:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod axi12 » pon kvě 4, 2015 13:01

Buď rád, že s tebou souhlasí, simtě" :twisted:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

PředchozíDalší

Zpět na Stany