Morava - Dunaj

vše o sjíždění českých i zahraničních řek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Morava - Dunaj

Příspěvekod pavel.ma » čtv dub 19, 2007 14:18

Čao,
tak jsem si přečetl článek http://seaplanet.web2u.cz/modules.php?n ... le&sid=203
a říkám si proč nezkusit sjet Moravu až k soutoku s Dunajem, případně jet dál, když bude čas tak až třeba do Bratislavy a odtud Malým Dunajem do Štúrova. Jestli Vás někdy napadlo něco podobného tak se ozvěte.....
Pavel
Uživatelský avatar
pavel.ma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 19, 2007 14:10
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod sobb » čtv dub 19, 2007 14:29

Odkud a kdy bys to chtel jet?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:32

Soutok Moravy s Dunajem (pod Devínem) je od Bratislavy kousek, to už dojedeš v pohodě...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » čtv dub 19, 2007 14:38

Jinac v pozdnejsim jare nebo pak v lete je v luhu dost nepriznivo - dvoumetrovy koprivy a mracna komaru ....
A taky bacha na rakousky pohranicniky, muzou byt dost neprijemni. :evil:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:42

článek jsem kdysi četl a nevím, kde dotyčný přišel na to že:
"...i když by se mi měla všechna plavidla vyhýbat..."
Přednost má vždy remorkér. Pouze na moři mají přednost plavidla bez vlastního pohonu (tedy plachetnice) a plavidla nemanévrovatelná (musí mít vyvěšeny dvě červené bóje nad sebou). Ono, otočit nebo zabrzdit takovej tanker není jen tak a nějaký metry si to zabere ... a srážka plachetnice nebo nedejbože kajaku s takovou krávou má jednoznačnýho vítěze.

Jinak zelené bóje vyznačují levou stranu plavební dráhy, někdy jsou umístěny i na břehu - pak to jsou zelené tyče.

Jinak článek pěkný a velmi inspirativní.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:44

sobb píše:A taky bacha na rakousky pohranicniky, muzou byt dost neprijemni. :evil:


V pohodě. Ono to totiž chce zastavit u tý jejich celnice a zamávat pasem, než se nechat nahánět na vodě. To je pak nepříjemnej každej, když musí nechat na stole nedopitý kafe a nutit startovat motorák :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » čtv dub 19, 2007 14:50

Přípluv píše:V pohodě. Ono to totiž chce zastavit u tý jejich celnice a zamávat pasem, než se nechat nahánět na vodě. To je pak nepříjemnej každej, když musí nechat na stole nedopitý kafe a nutit startovat motorák :wink: .


Aha, tak to nevim, ja to znam z Dyje, ktera tak ruzne krizuje statni hranici a tam zadna celnice neni ... tam se pohybujou pohranicnici v terenu a lod se jim vubec nelibi ... :(( A jak to teda funguje ty Morave?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:53

Ono totiž na Dyji přes hranice je plavba zakázaná. Může se až od Znojma dolů, nebo tak nějak...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:54

Z Raft.cz:

Podmínky: Dyje je vodácky velmi problematická řeka. V horní části protéká hraničním územím, a pak je vybudována Vranovská přehrada. Pod Vranovem je plavba zakázána díky národnímu parku Podyjí, dále následuje ochranné pásmo pitné vody. Pod Znojmem je pěkný meandrující úsek končící na státní hranici, kde je třeba mít povolení k plavbě. Je vhodné končit v Dyjákovicích a dále převést lodě pod soustavu PN Nové Mlýny. Pod Mlýny se využívá Zámecká Dyje, která se po 11 km opět vrací do Dyje.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:57

Ještě jsem našel něco k Moravě:

...v korytě se tvoří štěrkopískové náplavy a ostrovy, které jsou místem pro hnízdění některých vzácných druhů ptáků - kulík říční a písík obecný, proto je v jarním období a počátkem léta přísně zakázáno vystupovat na tyto náplavy (vyjímkou je pouze nutnost přenést plavidlo přes zátaras - toto však by mělo maximálně brát ohled na výše uvedený význam náplavů). Jinak je uzavřen pouze úsek hlavního toku Moravy pod Hynkovským jezem (po ústí Cholinky), který stejně takřka neprůjezdný. Musí se jet po Mlýnském potoce buď až do Olomouce nebo na jezu "U tří mostů" přenést na Cholinku a po ní se vrátit na hlavní tok. Dále je v CHKO omezeno táboření, a tak lze tábořit pouze na nouzových tábořištích (max. na 1 noc) - na Řimickém jezu pod Templem, u mostu ve Střeni a na jezu v Hynkově. Další zákaz táboření je v dolní části mezi ř.km 210.6 a 207.7, kde řeka protéká přírodní rezervací.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » čtv dub 19, 2007 14:58

Přípluv píše:Ono totiž na Dyji přes hranice je plavba zakázaná. Může se až od Znojma dolů, nebo tak nějak...


jo to jo, ja mela ted na mysli Dyji v oblasti Soutok (uplne dole, pred soutokem s Moravou)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 14:59

A ještě něco málo k tomu Dunaji.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv dub 19, 2007 15:00

sobb píše:
Přípluv píše:Ono totiž na Dyji přes hranice je plavba zakázaná. Může se až od Znojma dolů, nebo tak nějak...


jo to jo, ja mela ted na mysli Dyji v oblasti Soutok (uplne dole, pred soutokem s Moravou)


Tak vzhledem k tomu, že to je u státní hranice "západu s východem :mrgreen: ", tak se jim ani nedivím. Kdy jste tam byli?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » čtv dub 19, 2007 15:04

Přípluv píše:
sobb píše:
Přípluv píše:Ono totiž na Dyji přes hranice je plavba zakázaná. Může se až od Znojma dolů, nebo tak nějak...


jo to jo, ja mela ted na mysli Dyji v oblasti Soutok (uplne dole, pred soutokem s Moravou)


Tak vzhledem k tomu, že to je u státní hranice "západu s východem :mrgreen: ", tak se jim ani nedivím. Kdy jste tam byli?


tedkom v unoru *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Vilík » čtv dub 19, 2007 18:37

sobb píše:tam se pohybujou pohranicnici v terenu a lod se jim vubec


Pohoda :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tesne pred tim, nez Dyje vtyka do republiky nebo po tom, nevim, kameny sem tam nevidel... sou takovy malinky, ale zajimavy perejky a vzhledem k tomu, ze je to asi 300-500 metru proti proudu u naseho taboriste (48°53'29.73"N,15°38'20.63"E), tak tam obcas jezdim... Nikdo si me tam nikdy nevsiml... :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavel.ma » pát dub 20, 2007 7:55

O termínu jsem zatím až tak neuvažoval, záleží na domluvě. Začátek bych viděl v Olomouci a ukončení dle času a chuti. Co se týče hranic, stačí když ukážem pasy na přechodu Lanžhot.... a možná nějaký mailík na rakušáky, ve smyslu Děvín až Bratislava, tehdy a tehdy.....lodě laminátky nebo plastovky, plácat se s pálavou na tom oleji je jen pro silné povahy...
Uživatelský avatar
pavel.ma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 19, 2007 14:10
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod tina » pát dub 20, 2007 10:01

ked moravu po sutok s dunajom, tak urcite az po bratislavu, to mas asi hodinu plavby navyse, a v tej casti este dunaj celkom tecie takze si to uzijes. z bratislavy po sturovo sa da nielen po malom dunaji, ale aj po starom koryte alebo mosonskych ramenach - mne osobne sa tieto pacili asi najviac, ale k tomu vrelo odporucam mapu aby si neskoncil niekde kde nechces :-) tam je aj trochu problem s taborenim, lebo je to v madarsku a oni tam maju nejaku chranenu oblast a v nej sa oficialne nema taborit mimo kempov, realne sme to ale robili a nikdy sme za to neschytali, a to ani ked sme tam boli skupina cca 50 ludi. stary dunaj je tiez pekny a nie je problem ani s taborenim - da sa na slovenskej strane. s pohraniciarmi je to na dunaji tak, ze ak je rieka pohranicna, nemal by si vystupovat na druhej strane, inac je to ok. ak ide rameno do vnutrozemia, tak sa berie ako turisticky chodnik s oficialnym prechodom, takze tam potom mozes aj vystupit. samozrejme doklady treba mat pri sebe. maly dunaj je podla mna najpomalsie tecuci z tychto moznosti, takze ho nemam moc rada :)
tina
účastník
účastník
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte bře 6, 2007 13:38
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Mablung » pát dub 20, 2007 10:35

Na jaře je prý Morava nejlepší (říkají mí kamarádi spoluvodáci, já ji totiž ještě nejel) až na to, že chybí pořádné jarní tání a vůbec je ted všude docela sucho :(
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » sob dub 21, 2007 15:45

pavel.ma píše:Co se týče hranic, stačí když ukážem pasy na přechodu Lanžhot.... a možná nějaký mailík na rakušáky...


S přechodem přes hranice to je normiš jak po souši. Passport a jedeš...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Mablung » sob dub 21, 2007 19:04

Tak jsem si v těchto souvislostech vpomněl na český film "Prachy dělaj člověka" :mrgreen:
Uživatelský avatar
Mablung
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon dub 16, 2007 8:09
Bydliště: Brno

Příspěvekod defenger » sob dub 21, 2007 19:28

Ahoj, v neděli po obědě se jedeme projet na Soutok, kolmo. Máme to z rodné Břeclavi, jen co by kamenem dohodil... To jen tak na okraj...
Přeji hezký den a dobrou mysl. Šerpa M.
Uživatelský avatar
defenger
účastník
účastník
 
Příspěvky: 324
Registrován: stř kvě 4, 2005 21:46
Bydliště: Břeclav


Zpět na Na vodě