Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

vše o sjíždění českých i zahraničních řek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dunaj

Příspěvekod pripluv » stř led 23, 2008 19:46

samank píše:...náhodou připravuji totéž...


Tajak to dopadlo? *
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » úte úno 26, 2008 13:48

Opět vytahuji a ptám se, nemá někdo kilometráž a nějaký info z Kelheimu do Vilshofenu? Je to německá část Dunaje.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod teoretic » úte úno 26, 2008 14:06

Přípluv píše:Opět vytahuji a ptám se, nemá někdo kilometráž a nějaký info z Kelheimu do Vilshofenu? Je to německá část Dunaje.

Kelheim - Regensburg (35 km)

Regensburg - Straubing (55 km)

Straubing - Vilshofen (70 km) (tahle část se nejvíc doporučuje)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » úte úno 26, 2008 14:30

Zuper ... a něco víc? Třeba kolik Schleuse a kde? :P
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod kmochacek71 » úte úno 26, 2008 15:48

Třeba už to máš všechno zmapovaný, ale pro jistotu: hydro nebo raft, zde vpravo poklikat diskusi a komentáře. Případně kontaktovat pisatele mailem.
Uživatelský avatar
kmochacek71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 24, 2007 4:14
Bydliště: Prága

Příspěvekod kmochacek71 » úte úno 26, 2008 18:22

Ale tohle by se ti snad už mohlo líbit. Germánština je pro mě sice villaje de Espaňa, ale nakonec stačilo napsat strýčkovi Gůglovi "Flusskilometrierung Donau" :mrgreen:
Uživatelský avatar
kmochacek71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 24, 2007 4:14
Bydliště: Prága

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod pripluv » stř črc 14, 2010 9:49

Paradoxně jsem (několik let po splutí) sehnal kompletní plavební mapy Dunaje z Vilshofenu do moře. Kdybyste měl někdo zájem, nasměruju vás.

BTW jsem zjistil, že když to z Kelheimu budu chvíli rachtat proti proudu, jsem na Rýnu a můžu valit na druhou stranu :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » úte led 10, 2012 18:13

Vlani som splavil Dunaj na úseku Komárno-Szentendre, začal som s plánovaním úseku Budapest-Mohács, ktorý chcem tento rok zdolať. Mám veľa informácii, ak by mal niekto záujem. Stále mi však chýbajú informácie (mapy, kempy, táboriská atď.) na úsek Dunaújváros-Mohács rkm 1578-1433. Vie mi niekto pomôcť ? . Zatiaľ dávam pre všetkých zaujímavé linky:
Aktuálne Plavebné opatrenia Slovenská štátna plavebná správa :
Kód: Vybrat vše
http://www.sps.sk/jweb/index.php?option=com_content&task=view&id=537&Itemid=204

Aktuálne Plavebné opatrenia Maďarska
Kód: Vybrat vše
http://www.nkh.hu/Hajozas/Kozlem/HSZH/Lapok/Duna.aspx

Mimoriadne udalosti a nehody na Dunaji Maďarsko
Kód: Vybrat vše
http://www.kbsz.hu/hu/vizi-koezlekedes

Mapy rkm1880-1709 Slovensko
Kód: Vybrat vše
http://www.svp.sk/dunaj/default.asp?id=45&mnu=45

Mapy rkm 1708-1560 september 2011
Kód: Vybrat vše
http://www.kdvvizig.hu/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=1&Itemid=139

Mapy rkm 1613-1595
Kód: Vybrat vše
http://www.happybigboy.eoldal.hu/fenykepek/magyarorszagi-duna-vizitura-terkepei/16131604.html
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod pripluv » úte led 10, 2012 22:02

Se pro změnu chystám na úsek Donaueschingen – Kelheim, tedy horní tok. Ví někdo něco?

BTW: plavební mapy Dunaje v Maďarsku jsou na netu, buď vygooglit, nebo přes jachting.info, nebo je někde najdu :ú .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » stř led 11, 2012 18:21

Škoda, že si nenapísal, na ktorých riečnych kilometroch sa tento úsek nachádza. Ale určite si to budeš vedieť nájsť. Myslím, že ti môžem ušetriť voľajaké financie. V článku o tvojej predošlej túre si písal, že ste si kupovali mapy Dunaja. Na nasledovnom odkaze si môžeš stiahnuť najnovšiu elektronickú mapu Dunaja zadarmo.
Kód: Vybrat vše
http://www.elwis.de/RIS-Telematikprojekte/Inland-ENC-der-WSV/IENC-Dateien/download_commit.php?file=WW33_2010-12-01_2200_2410

Najprv si stiahni prehliadač (ten je tiež freeware)
Kód: Vybrat vše
http://www.sevencs.com/service-products/download

Samozrejme, že je tam aj úsek, ktorý by som potreboval ja, ale chýbajú mi informácie mimo vodnej hladiny o kempingoch, atď. Mala by to byť turistická mapa z toho úseku. Bohužiaľ Maďarsko vydalo vodácku turistickú mapu pre tento úsek naposledy v roku 2002 a tá je už nepresná. Takže funguje to tak, že si momentálne dokresľujem údaje z elektronickej mapy o lodnej premávke a značení plavebnej dráhy do turistickej mapy (ale turistickú mám len po rkm 1578). Bol by som vďačný za hocijaké aktuálne info.
Ty budeš splavovať asi opäť s motorovým člnom však ? No ja to mám o niečo ťažšie beriem skupinku ľudí na dvojmiestnych kanoe.
Pošli mi prosím ťa mapy z JACHTING.INFO, rád by som ich porovnal s tým, čo mám. Môže byť celý Maďarský úsek
Naposledy upravil marianx dne úte led 17, 2012 15:08, celkově upraveno 1
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod pripluv » úte led 17, 2012 7:45

Ha, jsem se sem podíval až teď.
Popravdě – mec se mi nedaří popasovat s tebou udanými odkazy, ale to bude chyba u mě :twisted: .

Mapy Maďarska pošlu, jen je musím doma vykopat (už je mám stažený), připomínej se v pozdních odpolednech ;)

Mno a ke mně; sháním něco na způsob klasické kilometráže na úsek Donaueschingen – Regensburg, existuje něco takového? Zatím jsem našel jen značně stručnou tuto.

Prý se platí jakýsi poplatek (3 EUR/hlava/den) za průjezd jakousi ptačí rezervací. Komu? Kde? Nevíte.

Jo a pak – na motoru nejedeme, bereme seakajaky. Bo s motorem možno pouze z Kelheimu níž.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » úte led 17, 2012 16:53

Tak už som sa zorientoval v tvojom úseku a upravil som odkaz v predchádzajúcom príspevku, je tam čisto Dunaj v Nemecku . Tie mapy ti pomôžu z časti, keďže končíš v Regensburgu, tak ju je možné použiť na rkm 2410 - 2372. A tu kilometráž si z nej môžeš vyrobiť, ako napríklad ja (ukážka) . Pravdupoveduiac ja by som na na kilometráž niekoho iného v maďarskom úseku ani nespoliehal. Je tu totiž veľa kamenných hrádzí, ktoré siahajú niekedy až do polovice toku (napríklad na kilometri 1613). Pri určitom vodostave môžu byť tesne pod hladinou a keď ich zbadáš je už neskoro (kúpať sa v polovičke Dunaja nie je sranda). Preto je o nich potrebné vedieť vopred. Keď sa vyhýbam lodiam z plavebnej dráhy môžem si to s prehľadom naplánovať kam sa vyhnem. Stalo sa mi, že som stretol až 5 lodí a vedel som, že mi zostala posledná možnosť vybehnúť von na breh 8). Zvyknem si pôvodné mapy upraviť v grafickom programe, tak, že vyhodím zbytočné infomácie z brehov (ktoré sú už príliš ďaleko) čo spôsobí, že sa v rovnakom rozlíšení zmestia aj 3 mapy na jeden papier. Celé to zalaminujem a potom si ju bez problémov môžem prezerať aj v daždi.
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod @Martin@ » sob led 28, 2012 0:13

marianx píše:Vlani som splavil Dunaj na úseku Komárno-Szentendre, začal som s plánovaním úseku Budapest-Mohács, ktorý chcem tento rok zdolať. Mám veľa informácii, ak by mal niekto záujem. Stále mi však chýbajú informácie (mapy, kempy, táboriská atď.)


Od doby, kdy existuje Google Earth a jiná internetová "mapová díla" to není až takový problém ne? Sjel jsem jen Dunaj od cca Vojky po Komárno. Ale na hlavním rameni to bude myslím od Maďarska po Černé moře všude podobné. Která pláž se líbí, tam se zaparkuje (na co kempy?). A dělat si hlavu s kamennými hrázemi - pokud má člověk motorák, tak pak jo. Ale jinak netřeba řešit. Navíc hlavní cesta je jasná - vymezeno bójema pro velké lodě. A že by se jim člověk nestačil vyhnout,... To nehrozí (až na "raketu" - ale ta se stačí vyhnout sama).
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » sob led 28, 2012 11:19

Myslím, si že ti prajem veľa šťastia pri ďalších splavoch po Dunaji. Myslím si, že chodíš na splavy s iPod-om a si pripojený na Google Earth, myslíš že sú tam najnovšie družicové snímky ?. Myslím si, že si na Dunaji poriadnu lodnú premávku ani nezažil ( ja v Komárne žijem). Myslím, že absolvovať 10-14 dňový splav po Dunaji (nie 2 dňový z Vojky) a sem-tam sa nevysprchovať, doplniť pitnú vodu je nepohodlné. Myslím, si že nepoznáš pravidlá lodnej premávky, keď čakáš, že sa ti budú lode vyhýbať. Tatre zrejme na ceste neskočíš pod kolesá, lebo tá má podobnú brznú dráhu, ako loď na vode. Hlavne si myslím, že si bol žiaľ v oboch príspevkoch (Mošonský Dunaj) veľmi povrchný.
Naposledy upravil mike dne pon led 30, 2012 19:24, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace predchoziho prispevku
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod pripluv » sob led 28, 2012 16:41

Je jasně definováno, že malé plavidlo se k velkému nesmí přiblížit blíž než myslím na 200 m s výjimkou míjení.
Zažil jsem těch míjení fakt hodně (mluvím v řádu stovek, možná i víc) a není to úplně příjemný (ono bohatě stačí, když v plavebné komoře velikosti jeden tlačák a ty tento spustí motory. Mnohy visíš na lázu celou vahou a jenom se modlíš, že se ty vrata otevřou sakra rychle a on vypadne – malé plavidlo stojí v komoře vždy za velkým).
Raketa se bude vyhýbat jen, co plavební dráha dovolí, než aby to někam nahulil, radši tě smete. Škoda výrazně menší a problém má vždy malé plavidlo. Brzdná dráha lodě je totiž vážně dost velká.
Např. na Labi při nízké hladině (což je teď standard) tlačné soupravy prostě neuhýbají – nemají totiž kam. Jeden nás loni v květnu vytlačil skoro na břeh.
Příprava na toto zásadně ulehčí cestu.
Takže tak.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod @Martin@ » ned led 29, 2012 2:56

Jasně, je lepší věci nepodceňovat. Taky mám pocit, že v tom mém popisovaném úseku rakety vůbec nejezdí,... Ale velkým lodím se dá uhnout fakt bez problémů, pokud člověk na lodi neusne :) Za tím si stojím. Ve zdymadlech jsem nebyl (určitě to nebude příjemný pocit být za nějakým obrem). Co se týká kempování - opět záleží na okolnostech. Pokud bych Dunaj splouval v létě, tak sprchu určitě nepotřebuji :) aneb Dunaj to jistí. Voda to samé (nejsou tam tak dlouhé necivilizované úseky, kde by se pro vodu na břeh nedalo skočit, a do petek se toho vejde dost).
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » ned led 29, 2012 23:38

Taky mám pocit, že v tom mém popisovaném úseku rakety vůbec nejezdí,...
Hovoriť striebro, mlčať zlato hovorieval dedo. Ak to nie je nevyhnutné nie je predsa dôvod spoliehať sa na pocity. Ja píšem o informáciach, ktoré mám overené:"Myslím že....mám pocit". Načo si vymýšľať, upútam tým na seba pozornosť ? Nestojí mi to zato. Ja chcem len pomôcť podobným nadšencom, ako som ja, aby mohli prežiť rovnako pekné chvíle pri splavovaní. Osobná preprava "raketou" správne povedané rýchloloďou na Dunaji ešte chvalabohu napriek celosvetovej kríze funguje nielen medzi Vojkou a Komárnom. Takéto plavby sú organizované od Rakúska až minimálne po mesto Baja, ktoré je takmer na chorvátskej hranici. Je to aj vďaka úctihodnej rýchlosti 65 km/h, ktorá toto cestovanie robí atraktívnym. Takže: "je lepší věci nepodceňovat".
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » pon úno 13, 2012 9:04

Chcel by som upozorniť na takú zaujímavú vecičku. Približne od júla 2011 je na Slovensku a v Maďarsku na celom úseku Dunaja povinné používanie AIS systému sledovania a identifikácie lodí. Jeden z najdôležitejších dôvodov použitia systému je napríklad sledovanie plavebnej trasy a pohyb všetkých plavidiel z dôvodov bezpečnosti a prehľadu o plavebnej premávke v úzkych miestach. Z poskytovaných informácii je možné zistiť okrem polohy lode jej meno, fotka, rýchlosť, kurz, veľkosť, cieľ plavby.... Ako to na mape vyzerá je možné vidieť na nasledujúcej stránke. Samozrejme všetky tieto informácie by nám boli nanič, ak by pre bežných smrteľníkov neboli prístupné aspoň prostredníctvom mobilného telefónu.
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod pripluv » pon úno 13, 2012 14:01

Platí pro všechny plavidla, jakože i pro malá? Vždyť ty ani nepotřebují rádio :(( .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » pon úno 13, 2012 14:20

Podľa legendy na hlavnej stránke to vyzerá, že najmenšie plavidlo používajúce AIS je jachta, aj keď ktovie čo sa rozumie pod Unspecified Ships. Ty asi chceš vedieť, či je to povinná výbava pre motorový čln...tak to si budeš musieť zagoogliť v nariadeniach vlády. Tieto info by som využil napríklad pri vychádzaní z Mošonského Dunaja do Dunaja, alebo pri plavbe okolo ostrova Chľaba, lebo to je asi jediný spôsob, ako vidieť za roh 8)

Našiel som voľajaké info o povinnosti používania AIS systému, v jednom PDF-ku sa píše, že sa ešte len pripravujú legislatívne opatrenia, ktoré by mali byť platné od 1.1.2012. Dovtedy je platné nasledovné plavebné opaterenie. Samozrejme "malé plavidlá" majú výnimku.
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » úte úno 21, 2012 14:24

Raz keď sme splavovali Dunaj sme boli nútený si vybrať na stanovanie miesto s vysokým brehom. Ohromovalo nás toto miesto, lebo na nížine je neobvyklé, bolo tam fakt pekne. Až teraz si však uvedomujem, že sme mali šťastie, že to nedopadlo horšie. Podobné miesto leží na trase, ktorú plánujem na budúci rok v obci Dunaszekcső. Na tomto mieste podľa maďarského "Národného úradu dopravy" došlo k zosuvu pôdy do takej miery, že je tu obmedzená lodná doprava. Píše sa to aj v správe č.12/2011. Okrem maďarčiny sú tieto správy samozrejme písané aj v nemčine, ktorá slúži ako medzinárodný jazyk pre vnútrozemskú plavbu.

Chcel by som teda okrem iného upozorniť na možnosť získania informácii ktoré sa týkajú napríklad :
- úplného zákazu plavby z dôvodu ceremoniálu (hmm spúšťanie truhly ?)
- pravidlá pre prechod štátnou hranicou v prístave Mohács (platí aj pre malé plavidlá)
- zmena dopravného značenia
- plavebné úžiny
- obmedzenia plavby z dôvodu bagrovania, prác pod hladinou, prestavby mostov

skrátka všetky informácie a ich platnosť je možné stiahnuť zo stránok : Maďarsko, Slovensko a Rakúsko, len Slovensko

Obmedzenie 019_du_B_305 na kilometri 1643,2 v súvislosti s prácami na oprave pilierov mostu je zakázaná plavba medzi brehom a prvým pilierom, štvrtým pilierom a brehom. Platnosť: 14.05.2012-30.9.2012
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » pon říj 29, 2018 8:54

Online mapa Dunaja rkm 1878-1434
Upgrade okt.2018, vhodné otvoriť v aplikáciách Google Earth, alebo Google Maps tu

Offline data tu.
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Donau, Dunaj, Duna, Dunarea...

Příspěvekod marianx » pát lis 9, 2018 9:56

Užitočná aplikácia na splav po Rakúsku: https://www.youtube.com/watch?v=cpQzEyEucAY
Naposledy upravil mike dne pát lis 9, 2018 23:13, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecny [code], ktery znefunkcnil URL
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Předchozí

Zpět na Na vodě