Nebezpečné jezy v ČR

vše o sjíždění českých i zahraničních řek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nebezpečné jezy v ČR

Příspěvekod pripluv » stř říj 18, 2006 19:48

Velmi kvalitně zpracován seznam nebezpečných jezů v ČR. Myslím, že čím víc lidí o tom bude vědět, tím lépe. Například, ján osobně jich mám několik sjetých (zpravidla na otevřený kánoi), aniž bych u některých vůbec jen tušil, že se dole děje něco zajímavýho (vývařiště apod.). Vode sice jde číst, ale ne 100%. Takže tak.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tuso » stř říj 18, 2006 21:05

Seznam dobrý, akorát třeba jez v Podhradí na Moravici se přenáší po levém ne po pravém břehu. Jestli je tam takových "hrubek" víc, tak ten seznam až tak skvělá věc nebude.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » čtv říj 19, 2006 5:29

No, mě to přijde spíš užitečný na to, aby člověk vůbec věděl, o nebezpečí toho konkrétního jezu. To, po které straně to je dobrý přenést člověk vidí na místě, nebo to vyčte z kilometráže. Tento údaj není v tomto soupisu primární, řekl bych...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vilík » čtv říj 19, 2006 20:26

No znam Pilar (kdo ne?).. Ale treba jezik na Nezarce v Jemcine je peknej... Jestli mysli ten u taboriste, tak se da pri trosce silenstvi na kajacku sjet po skale... To je imho uplne v pohode...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » čtv říj 19, 2006 20:34

Já jsem taky sjel splav u Českýho Šternberka na otevřený kánoi (má 2,8m na výšku) a přežil jsem to (dokonce jsem se ani necvakl :D ).
Tyto informace mě nepřijdou ani tak pro kajakáře, kteří vyhledávají těžší vodu a znají pravidla záchrany a něco jim říká helma a vesta o vztlaku 12 kilo a házečku znají i jinak než z webových stránek, ale spíš pro "výletníky", čili lidi, co jednou za rok vlezou do kánoe, vezmou nějakou kočku, co ukecali pár dní před odjezdem, případně malý dítě na porcelána a jsou schopni topit se v Berounce, kde je vody po kolena (vlastnoočně viděno).
Podle toho, jak často tu je na programu dne pokec o vodě, tak tu jsou spíš lidi horského typu :wink: , ale to neznamená, že do těch necek jednou za čas nevlezou. A právě pro ně jsou tyto informace k nezaplacení, bych řek'...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » čtv říj 19, 2006 22:52

Přípluv píše:Podle toho, jak často tu je na programu dne pokec o vodě, tak tu jsou spíš lidi horského typu :wink: , ale to neznamená, že do těch necek jednou za čas nevlezou. A právě pro ně jsou tyto informace k nezaplacení, bych řek'...


Tak, tak. Ja som bol tento rok na vode prvykrat a som presne ten typ, ktory oceni akekolvek zakladne informacie. Pac buduci rok idem urcite zas! :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Dena » pát říj 20, 2006 7:18

Přípluv píše:Podle toho, jak často tu je na programu dne pokec o vodě, tak tu jsou spíš lidi horského typu :wink: , ale to neznamená, že do těch necek jednou za čas nevlezou. A právě pro ně jsou tyto informace k nezaplacení, bych řek'...


=D> \:D/ :rock: :supz: :smt023 :mnam: :climb:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod tuso » pát říj 20, 2006 12:43

Rujir píše:Tak, tak. Ja som bol tento rok na vode prvykrat a som presne ten typ, ktory oceni akekolvek zakladne informacie. Pac buduci rok idem urcite zas! :mrgreen:


Dúfam, že prídeš na MOravicu, keď to už toho roku nevyšlo.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vilík » pát říj 20, 2006 16:53

No Pripluv ma pravdu... Je prece jenom starsi a zkusenejsi :supz: :supz:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát říj 20, 2006 19:05

tuso píše:Dúfam, že prídeš na MOravicu, keď to už toho roku nevyšlo.


Jasneee ze hej. Teda ak spravim teraz tridsiateho statnice a nebudu ma cakat na rok. :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod kmochacek71 » sob led 26, 2008 23:42

Vilík píše:No znam Pilar (kdo ne?).. Ale treba jezik na Nezarce v Jemcine je peknej... Jestli mysli ten u taboriste, tak se da pri trosce silenstvi na kajacku sjet po skale... To je imho uplne v pohode...

a nejen na kajaku,ale i na kanoi
Uživatelský avatar
kmochacek71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 24, 2007 4:14
Bydliště: Prága

Příspěvekod Vilík » sob led 26, 2008 23:58

Kdyz je tam tolik vody.... To je uplne v klodu... :wink: Ja sem tam byl trikrat... Poprve s oddilem, meli sme jen laminatky a to sme si rekli, ze mit kajaky, tak jo... A potom se skolou... Dva roky, oba palavy... Poprve sem to mel zakazano (byl sem ve tretaku, tudiz jeste student) a druhej rok sem uz byl po maturite takovej skoroinstruktor... No, vody bylo asi tolik, ze se ten jez dal projit pomalu suchou nohou... :((
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » ned led 27, 2008 0:03

tak sem to tak nejak prochazel...no treba radosov je smrtak, ale je to z nej cejtit uz od pohledu a nejt tam muze jen blazen....ae treba v tom clanku ja nedavno skoncili ti dva na radosove mluvili i o tech tuhnicich, ktee neznam, bo vetsinou zaciname na ohri niz...a nutno dodat ze dle fotky vypada celkem nevine...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Vilík » ned led 27, 2008 0:22

Tak on i Pilar vypada celkem nevinne... :((

No jeste sem se zase dival na ten seznam... Ten Aloisov se sifonem... To uz je pekny svinstvo... :(( :((
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod kmochacek71 » ned led 27, 2008 11:03

Hafi píše:tak sem to tak nejak prochazel...no treba radosov je smrtak, ale je to z nej cejtit uz od pohledu a nejt tam muze jen blazen....ae treba v tom clanku ja nedavno skoncili ti dva na radosove mluvili i o tech tuhnicich, ktee neznam, bo vetsinou zaciname na ohri niz...a nutno dodat ze dle fotky vypada celkem nevine...

Tuhnice jsou konstrukčně Radošov v menším výška necelý metr a v létě při norm. stavu se to dá jet (já stejně radši přenes). Ale stačí o trochu víc vody a válec pěknejch pár metrů. Myslím že má na kontě pár křížku, ten Radošov už asi 20.
Ale snad se to zlepší, citace z tisku:
"Nebezpečí na jezech na Ohři by se mělo postupně snižovat. Vedení kraje totiž plánuje jezy upravit v rámci akce Vodácká Ohře i za peníze Unie. První takto upravili právě ten v Tuhnicích."
Uživatelský avatar
kmochacek71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 24, 2007 4:14
Bydliště: Prága

Příspěvekod kmochacek71 » ned led 27, 2008 11:22

Aloisov už je naštěstí od loňska opravený. Místo podemleté spádové desky jsou narovnány kameny, takže snad už se na tomto místě žádný smrťák nestane.
Uživatelský avatar
kmochacek71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 24, 2007 4:14
Bydliště: Prága

Příspěvekod Vilík » ned led 27, 2008 14:52

Na Luznici pod Taborem je taky jeden takovej skaredej... Myslim u mlyna na pravym brehu... Ale ten co vim se da jet tou rybi propusti nebo jak se tomu rika... Ale je to takovy uzky...

A nevite nekdo, jestli nekdy v budoucnu planujou zase otevrit slajsnu na Weinzettlove mlyne na Nove rece?
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned led 27, 2008 16:13

jaký tedy nejezdit na Ohři?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vilík » ned led 27, 2008 22:04

Ja ji nejel, ale vytahuju ti to... :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon led 28, 2008 6:37

To seš hodnej :twisted: zeptej se někoho v Šalingradu, tam by to místní vodáctvo mohlo vědět, ni?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod kmochacek71 » pon led 28, 2008 14:42

koukni sem, myslím, že je to dostatečný. Prostě Radošov (asi) nikdy, i když se pod ním v létě při malý vodě koupou děti (cca 20 mrtvých), Tuhnice podobně (pokud ho už nepředělali na sjíždění, viz výše), i když jsem viděl video jak to dávají děti z nějakýho oddílu na laminátkách (asi 3 mrtvý) a nejspíš vynechat i ten Černý mlýn ( kolmá navigace, špatný přístup pro tvé zachránce). Ostatní jezy spíš podle vody a jak máš rád svou loď. :lol:
Uživatelský avatar
kmochacek71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned čer 24, 2007 4:14
Bydliště: Prága

Příspěvekod pripluv » pon led 28, 2008 16:05

Sem se do toho trosku zamotal a nejak jsem si nevsiml, ze odpoved je nahore ... a jeste ode mne :oops:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Nebezpečné jezy v ČR

Příspěvekod Detektor » čtv čer 25, 2009 13:47

Ten članek co sem dal Připluv je dobrej, a každej kdo ho chce jet na vodu by si ho měl přečíst, i víc takových článků!!!
A hlavně si zjistit informace o tom jakou vodu pojede a co ho vlastně čeká - připravit se na to...jezy nejsou žádná sranda a hlavně když to jsou ty co zabíjej a vůbec na to nevypadaj!
Celkem často tady říkáte, že jste sjely nebezpečnej jez aniž by jste předtím věděli, že je nebezpečnej (jasný hodně záleží na stavu vody), ale zrovna v takový situalce jsou ty smrtelný!

Pozor na to přátelé!A pamatujte slova klasika: "Přenést není hamba!"
CML - definice Detektor - je primárně zařízení určené k odhalení něčeho
Uživatelský avatar
Detektor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř čer 24, 2009 11:09
Bydliště: Brno/Zábřeh

Re: Nebezpečné jezy v ČR

Příspěvekod pripluv » čtv čer 25, 2009 14:08

btw: jsem si myslel, ze se tam objevi zabreh :rolleyes:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Nebezpečné jezy v ČR

Příspěvekod Detektor » ned čer 28, 2009 16:21

Jo,sorry :oops:
samozřejmě Moravská Sázava v Zábřehu (není na uváděným seznamu nebezpečných jezů) se objevují dva nebezpené jezy:
1. před Zábřehem, Lupěnský splav cca 1,80m vysoký,nebezpečný hlavně svoji výškou ze které padáte přímo na betonovou desku. Někteří pádleři tvrdí, že se dá jet na raftu za větší vody (což je možné,ale radši pětkrát važte co děláte!), na canoi bych to rozhodně nedoporučoval .Vysedejte na levém břehu řeky,nasedání trochu strmé pod elektrárnou u splavu.
2.Zábřeh - splav u nádraží - !velice nebezpečný splav! je zhruba 200m za silničním mostem. Vysoký splav s vanou má na svědomí už několik obětí -vracející se proud dosahuje až 3-5m. Zásadně nesjíždět za jekéhokoliv stavu vody! Přenášet na pravém břehu před silničním mostem, nasedání dál pod splavem levá strana břehu.
Ještě bych chtěl dodat, že se mezi těmito splavy,se na zábřežské loděnici vyskytuje slalomová trať, kde jsou dva stupně - první jez se šoupačkou cca 1m vysoký (navaděný branou) a druhý je spíš menší váleček.Slalomová trať může být za větší vody nebezpečná zvláště pro nezkušené pádlery. Každopádně doporučuji prohlédnout.
CML - definice Detektor - je primárně zařízení určené k odhalení něčeho
Uživatelský avatar
Detektor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř čer 24, 2009 11:09
Bydliště: Brno/Zábřeh


Zpět na Na vodě