Skialpinismus a skitouring

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Skialpinismus a skitouring

Příspěvekod Ježo » čtv pro 29, 2005 19:37

Tak jsem se dneska pri brodeni se snehem okolo sjezdovky zamyslel nad tim, jake to asi je na skialpech... A tak jsem se chtel zeptat na par veci: da se neco pouzit ze sjezdarskeho vybaveni? Kdybych to chtel jen tak zkusit, co je mozne si pujcit v pujcovnach a na co si davat pozor? Jake mate s pujcovnami zkusenosti? A mate nejake zkusenosti s bazary?

Diky za odpovedi nebo pripadne odkazy na relevantni stranky!
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Pujcovny

Příspěvekod Peter » pát led 6, 2006 11:04

V Brne pujcuje Rock point za celkem prijatelne ceny. Osobni zkusenosti ale nemam. Zkus prohrabat net zcela jiste najdes kupu informaci.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Re: Skialpinismus a skitouring

Příspěvekod tuso » pát led 6, 2006 12:12

jezo píše:Tak jsem se dneska pri brodeni se snehem okolo sjezdovky zamyslel nad tim, jake to asi je na skialpech... A tak jsem se chtel zeptat na par veci: da se neco pouzit ze sjezdarskeho vybaveni? Kdybych to chtel jen tak zkusit, co je mozne si pujcit v pujcovnach a na co si davat pozor? Jake mate s pujcovnami zkusenosti? A mate nejake zkusenosti s bazary?

Diky za odpovedi nebo pripadne odkazy na relevantni stranky!


"Hlavní" na skialpech je vázání, protože potřebuješ volnou patu- když se podíváš na tohle
http://www.skialpshop.cz/xVP-vazani_naxo_21 ,tak zjistíš, že na krátké trasy můžeš použít i sjezdařské boty /aspoň to tam píšou, že do 10km/ a lyže nemusíš mít skialpy, stačí libovolné určené na obr.slalom, ne moc vykrojené, širší, určené pro větší rychlosti. Dobré jsou Völkl P50, P40 / to nemám z vlastní hlavy ale do kámoše, který je vášnivý skialpinista/. Vadou je jenom cena vázání, protože nejlevnější jsem našel kolem 5000, ale to se nehodí na prudké sjezdy, je to spíš takové pevnější vázaní na běžky. Záleží i kolik vážíš, protože já jsem kupoval zmíněné vázání právě předevčírem a kamarád mě upozornil, že se svýma 105 kilama šetřit nemůžu. Jinak, vybavení máš na adresách
http://www.skialpshop.cz/
http://www.eliass.net/default_zasshop.asp
http://www.hudy.cz/
http://www.rockpoint.cz/
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Skialpinismus a skitouring

Příspěvekod pripluv » pát led 6, 2006 13:21

tuso píše:...a kamarád mě upozornil, že se svýma 105 kilama šetřit nemůžu....


plus pětadvacetikilovej batoh :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Jak nejlevněji

Příspěvekod Kuba Turek » sob led 7, 2006 10:57

Půjčovny všeho skialpového jsou třeba Hudy, Namche, Rock Point, atd... Slušné bazarové lyže+vázání koupíš za 2000-2500 Kč, hůlky můžeš pro začátek použít sjezdové a pokud nemáš vysoké komíny, tak i sjezdové boty. Kdo spíš chodí, než sjezduje, používá pevné pohorky (plastové nebo kožené). Koupit si musíš ale nové stoupací pásy, protože staré se v bazarech neprodávají. To tě přijde na další dva tisíce. Je ještě jedna varianta, a to jsou speciální vložky do sjezdového vázání. Stojí cca 2500 Kč a používají se jen na výstup. Pak je vyndáš, strčíš do batohu a dolů jedeš klasicky na sjezdovkách. Tady jsou poněkud nejasné fotky: http://www.horydoly.cz/foto/krkonose_za ... e00004.htm (má je ten vepředu) a tady: http://www.horydoly.cz/foto/jested_lyze ... e00007.htm
Kuba Turek
 

Příspěvekod pavproch » ned led 8, 2006 8:56

Hore zdar,

tak já se teda zahledím do (své) dávné minulosti (jak sem ještě hluboko v totalitě začínal se skialpem) a tý trošky zkušeností, který sem za těch asi 20+ let šialpování nasbíral:

1. lyžáky - snad tři zimy jsem skialpoval s normálníma sjezdovýma skeletama (Alpina 4-přezková). Na šlapání do kopce bylo třeba nechat horní přezky úplně otevřený a docela to šlo. Akorát podrážka šíleně klouže, páč nemá wibram)
Pokud budeš kupovat (skialpový) botky: Goráč musí být, typ zvol podle toho, co chceš jezdit (extrémní sjezdy= vyšší, tvrdší, ale težší boty, allround=něco mezi, závody= ultralight cajky) Já už asi 15 let jezdím Dynafit Tour-Lite Tech (je ale pravda, že jak čím sem starší, tí míň extrémuju)

2. vázání: kdysi jsem dokonce vyráběli ze starejch Markerů, dneska jednoznačně koupit. Musí být možnost připevnění maček ("haršajzny"), nejlíp i brzdiček - řemínky sou naprd. Někdo tu zmíniíl Naxo - je to dobrá volba, ale stejně nejlepší byly starý Silvretty řady 300 a 400, kde nebyl prakticky žádnej plast, enem železo, čili tam nemohlo nic prasknout... Moje zkušenost: opět Dynafit TLT (mám dvoje, to starší už jezdím 15 sezónu bez závažnějších problémů, dokonce i bez výměny hrotů...)

3. Pásy: volba mohér VS syntetika je nerozhodnutelná a věčná (větší životnost VS větší komfort). Moje volba: jednoduše tkané Coll-tex nebo Montana. Pomoca - nebrat, funguje jak struhadlo a vůbec nejede. Je třeba se smířit s tím, že po každé zimě je třeba vyměnit lepidlo, ale jinak životnost pásů tak 4-5 zimních sezón (při průměru 50 výletů za zimu) – pokud se nechováš k věcem jako prase.

4. Lyže: zásadně SKIALPOVÉ!! Měl jsem už skialpo vázání namontovaný na spoustě lyží a jednoznačná volba jsou lyže určené pro skialpinismus (neber ani free-ride). Skialpová lyže je konstrukčně určená pro skialpinismus (chůze, sjezd různorodým terénem, zvýšená torzní tuhost a špička....) Moc nedoporučuju závodní ultralight (PIUMA Trab a tak) protože díky nízké váze jsou na roletě ztvrdlého sněhu "hodně nervózní"… Počítej s tím, že životnost lyží je tak 3 zimy, ne dýl….
Ze starších necarvů mi nejvíc utkvěly v paměti: Rossignol Nepal
Carvy (moje dnešní – ale teprve druhé carvy): Fischer Air Channel X-treme

5. Hadříky: začínat lze s normálníma horo hadrama, časem zjistíš, co ti vyhovuje nejvíc.

6. Hůlky – jednoznačně teleskopy, doporučuju radši větší, plné a trošku konkávní "talířky"

7. Mačky a pikl: jakékoli, už i na Malé Fatře jsou často třeba, nutně je třeba mít výše zmíněné "haršajzny"

8. Pípák: jednoznačně ano, je potřeba už i v nadmořských výškách Jeseníků a Malé Fatry

9. Bágl: lze začínat s normálním turistickým báglem (na kratší akce bez spaní venku stačí 30-40 litrovej), časem ale poznáš, že požadavky na bágl jsou trochu specifické (úchyty na lyže, pikl, hůlky, mačky, kapsa na pásy, zvýšená vodovzdornost, dobrej bederák atd…) Moje volba: VauDe Argon Powder 34 l.

10: lavinová sonda a lopatka: je dobré mít, nikdy nevíš co se může stát…..

Howgh!

pavproch

PS: Suma sumárum počítej nějakejch 6 až 8 Masaryků prvotní investice.... ale pak už neutrácíš za vleky....
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tuso » ned led 8, 2006 10:40

to pavproch

Mám 2 dotazy: Potřebuju koupit teleskop.hůlky na skialp a běžnou letní turistiku. Dají se použít turistické 3 dílné hůlky s odpružením i pro skialp? Za předpokladu, že vyměním talířky, samozřejmě.
A druhý dotaz je spíš prosba. Můžeš mi napsat něco o použití pásů- kdy nakládat, jak a na co všechno se používají. Stačí jenom ve zkratce. Dík.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Návštěvník » ned led 8, 2006 11:10

2 tuso: venku je křřřřřasně, předčasně natlačím oběd do hlavy a du lížit... je to na delší povídání, ozvu se večer...
Návštěvník
 

Příspěvekod tuso » ned led 8, 2006 11:56

to pavproch: Odpoledne jedu na školení do Bratislavy, takže budu bez netu. Vrátím se 10.1. večer, takže zkusím, jestli nejsi na OF a pak bych se poradil. Dík
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » ned led 8, 2006 12:32

@tuso: koukals na tuhle nabidku? sice je uz dost stara, ale treba neco jeste ma

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod tuso » ned led 8, 2006 13:30

teoretic píše:@tuso: koukals na tuhle nabidku? sice je uz dost stara, ale treba neco jeste ma

t.


Dík za odkaz, ale lyže,boty a vázání už mám. Chybí mi pásy a hůlky, a to se právě chci domluvit s pavprochem, aby mi poradil, protože kámoš, který mi radil ohledně zbytku už je zase někde v trapu /rozuměj Alpy,Pamír a výš.../
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pavproch » pon led 9, 2006 8:13

2 tuso:

Zduř,
fčera po návratu z vejletu mi nešel in(g)ternet, takže až neska:
Fčera i předefčírem, kudla, to ale byly Alpy. Šak sem taky dosáhl 4 vyvyrcholení.... to de, ne?

No ale zpátky k tématu:
-ešče k lyžím: ber univerzálky, neber třeba prašanovky, protože často je sníh fest střídavý a s prašanovkama je to potom k breku…. (tj. žádný "lopaty", šířka ve špičce – carv! – stačí okolo 100-110 mm) Třeba fčera (na usraných 750 výškových metrech): přemrzlá vata, prašan, krusta, ledovka, beton, zastrugy…
- pásy: před vejletem, je nejlepší nasadit už doma v teple, při sundavání vterénu VŽDYCKY nalepit na folii (ne lepidlo na lepidlo), po každým vejletu usušit (nejjednodušší je pověsit za háček na patě a nechat pověšený třeba v kotelně – moje takle často visí od neděle do další soboty – lepidlu to neškodí). Snažit se předcházet nalepení jakéhokoli bordela (jehličo, hlína atak) Jednoduchej způsob jak poznat, že lepidlo už by chtělo vyměnit: nalepit v terénu pásy (podruhé nebo potřetí v jednom vejletu) se stává skoro nemožným. Výměna lepidla je dost špinavá práce (návod je na každý tubě lepidla Coll-tex.) Pro případ nouze je dobré mít dvoje pásy (mám!) nebo aspoň lepidlo ve spreji na obnovení lepící vrstvy v terénu taky mám!) Jo, a stačej rovný (i na carvy), ty vykrojený sou zbytečně drahý..
- hůlky používám bez odpružení (nikdy jsem nezkoušel – ani v létě), ale domnívám se, že ve sněhu ztrácí význam… ale měly by mít karbidový hroty a hlavně pod talířkem aspoň 8-10 cm (turistické maj s bídou 6 a to je v prudkým svanu na betoně o zabití….
- jo, a taky budeš potřebovat: fyzičku (neznám fyzicky náročnější zábavu…), psychickou odolnost (málokdy je to taková idylka jako fčera (mírnej mráz, bezvětří, azuro, relativně dobrej sních), většinou to klouže, nejede, fučí, mrzne, je mokro, boří se to ajánevímcoještě
- jo a taky, když je lavinová víc než trojka, je lepčí nechat pud sebezáchovy doma….

Esli sem na něco zapoměl, nebo nečemu nepanimaješ, pýtaj sa!

pavproch
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tuso » úte led 10, 2006 18:55

To pavproch

Dík za radu. Pásy koupím Coll-texy. Lyže mám tyhle
http://www.k2skis.com/homes/home.asp?se ... ne_touring
jsou to ty druhé zleva, popis je po kliknutí na lyži. Byli mi doporučeny jako nejlepší univerzální lyže pro mou váhu- to ten titan./i když jsou trošku těžší/
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pavproch » úte led 17, 2006 12:19

2 jezo a tuso:

tak co, už jste někde vyryli brázdu do sněhu?

jaký to bylo?
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tuso » úte led 17, 2006 12:23

pavproch píše:2 jezo a tuso:

tak co, už jste někde vyryli brázdu do sněhu?

jaký to bylo?


Včera jsem byl s novým železem poprvé v Beskydech- hlavně zajezdit- znáš to, po první hodině jsem uvažoval do kterýho křoví mrsknu boty, ale pak se rozchodili a jsou úplně super. Nějaké velké šlapání jsem si musel odpustit, protože ještě nemám pásy. Ale jinak úplná spokojenost. /až na tu dnešní únavu/
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod tuso » ned úno 26, 2006 18:10

Tak jsem při brouzdání po netu našel tenhle úsměvný návod jak si z drahé polovičky vychovat skialpinistu. Musím se s váma podělit o zážitek, protože pasáž o nakupování vybavení jsem si prožil taky, přesně na chlup stejně.

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=3038
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod šíp » ned úno 26, 2006 18:22

tuso píše:Tak jsem při brouzdání po netu našel tenhle úsměvný návod jak si z drahé polovičky vychovat skialpinistu. Musím se s váma podělit o zážitek, protože pasáž o nakupování vybavení jsem si prožil taky, přesně na chlup stejně.

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=3038


super článek, četla jsem ho už někdy před rokem, myslím že na horydoly. ale i opětovné přečtění mě pobavilo stejně jako poprvé :lol: :lol: :lol:
pro pobavení přidávám odkaz taky na úsměvný článek
http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2702
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » ned úno 26, 2006 19:39

šíp píše:
tuso píše:Tak jsem při brouzdání po netu našel tenhle úsměvný návod jak si z drahé polovičky vychovat skialpinistu. Musím se s váma podělit o zážitek, protože pasáž o nakupování vybavení jsem si prožil taky, přesně na chlup stejně.

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=3038


super článek, četla jsem ho už někdy před rokem, myslím že na horydoly. ale i opětovné přečtění mě pobavilo stejně jako poprvé :lol: :lol: :lol:
pro pobavení přidávám odkaz taky na úsměvný článek
http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2702


Taky dobré. U vás doma to bude spíš obráceně- viď?
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod šíp » ned úno 26, 2006 19:43

tuso píše:
šíp píše:
tuso píše:Tak jsem při brouzdání po netu našel tenhle úsměvný návod jak si z drahé polovičky vychovat skialpinistu. Musím se s váma podělit o zážitek, protože pasáž o nakupování vybavení jsem si prožil taky, přesně na chlup stejně.

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=3038


super článek, četla jsem ho už někdy před rokem, myslím že na horydoly. ale i opětovné přečtění mě pobavilo stejně jako poprvé :lol: :lol: :lol:
pro pobavení přidávám odkaz taky na úsměvný článek
http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2702


Taky dobré. U vás doma to bude spíš obráceně- viď?


bingo :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavproch » ned úno 26, 2006 20:24

V tom vývoji skialpinistky existuje ještě fáze další: ze do šialpa úplně zblbne a ..... všechno ostatní de stranou...

Mám takovou jednu známou (naštěstí ji NEMÁM doma!!! Ufffff....) ...úplně nejčerstvější zážitek: když jsme minulou sobotu po týdenním šialpování odjížděli z Malé Fatry (lechce přelyžovaní, utahaní a smradlaví), tak už plánovala jak hned v neděli půjde na celej den na Lysou (v Beskydech)... :roll:

Taky mám hory rád, ale v tu neděli sem doma s radostí seděl na zadku a věnoval se rodině......
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Ježo » ned úno 18, 2007 9:45

pavproch píše:2 jezo a tuso:

tak co, už jste někde vyryli brázdu do sněhu?

jaký to bylo?


Sice s víc jak ročním zpožděním, ale: JO! A bylo to super, akorát dneska necítím celé tělo :wink: (Jinak: Malá Fatra - Velký Kriváň až Poludňový grúň) ...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned úno 18, 2007 9:54

Skoro s jak ročním zpožděním :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám


Zpět na Sněhobílé vykecávátko