Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Soda » ned úno 17, 2019 23:16

Čtu už několikátý den různá vlákna a stejně si neumím poradit. Letos jsme se s kamarády shodli, že bychom chtěli zkusit nějakou akci i v zimě. V létě už jsme něco nachodili, ale zimy jsme se vždycky trochu báli. Letos už nestíháme, ale na příští zimu bychom chtěli něco vymyslet.
Tak jsem tu hledal nějakou radu, jaký na to zvolit "dopravní" prostředek. První mě napadly sněžnice, nic jiného jsem si nedokázal představit, protože v létě rádi chodíme i "trochu terénní trasy". Ale protože jsem člověk "jezdivý", stejně mi vrtalo hlavou, jestli by to nešlo nějak udělat i na běžkách a občas se trochu svézt a ne pořád jen šlapat. A našel jsem backcountry běžky (A co jsem tu vypozoroval, teď se přiřítí nadšený chlapík, co mi začne vnucovat, že backcountry nejsou běžky. Ok, myslím to, co se pod tímhle označením prodává). Jenže za prvý, je to úzký a aby to mělo nosnost, je to dlouhý jako kjáva a nízké botičky na sjezd jakože úplně nic moc, asi bych se bál s tím sjíždět nějaký větší svah, zvlášť třeba s batohem na zádech. Tak jsem se postupně prokousal až ke skialpovým a telemarkovým lyžím. To už jsem cenově i hmotnostně úplně někde jinde a boty na to už jsou trošku kopýtka. I když, našel jsem i kožené telemark, což by bylo řešení a telemark se mi vždycky líbil. Ale zase ta cena a jestli to na české kopečky (za hranice se nechystáme) není na tohle použití krapet overkill.
A zase jsem se přes boty vrátil úplně na začátek a sice ke sněžnicím. Jestli on to nakonec nebude nejlepší způsob? Zvlášť, kdybychom šli na těžko, jak jsme zvyklí chodit v létě? S velkým batohem toho stejně asi moc nesjedu, nevím jestli bych si vůbec věřil to zkusit a cenově to vychází úplně suprově. Ale některé naše oblíbené trasy jsou v zimě běžkařské. Třeba vloni jsme prošli celou Šumavu po cestách, které jsou v zimě všechny běžkařské (z velké části je to šumavská magistrála). Ale v návštěvním řádu je, že na strojově upravený pás se bez lyží nesmí. Žádné pěško, žádné sněžnice (Pokud tedy není stanoveno jinak). Co jsem tu také četl, běžkaři taky nějak nemají pochopení pro lidi na sněžnicích a já bych s kámošema nerad někde zahrabával agresivního běžkaře vedle cesty...
Jak to je? Ty BC běžky mají jiné vázání, ale pořád je to nízká botka a celkově ta lyže je strašně dlouhá. Když si představím ještě batoh na záda, tak bych musel mít dvoumetrový klacky, to je hrůza. A třeba ten telemark, nebo skialpy? Jak dobře se s tím dá sjíždět cokoliv, když má člověk na zádech velký batoh? Má to vůbec smysl, uvažovat o tom tady na naše podmínky? Nebo na to kašlat a jít jednoduše do těch sněžnic? Vypadají jako nejjednodušší řešení, ale jak se pak vyhnout střetu názorů s běžkaři na takových trasách?
My tohle nikdy neřešili a je to pro nás trošku cizí, tak tu hledám nějaké moudro. Zatím jsme se shodli jen na tom, že bychom měli vyrazit všici na tom samém, ne jako pár dalších známých nadšenců, co šli letos a půla z nich měla sněžnice a druhá brodila ve sněhu, chceme to mít "férové" a nebojíme se asi zkoušet, i kdybychom si to měli zatím jen půjčit.
Soda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 16:37

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Semo » ned úno 17, 2019 23:52

Cenovy rozdiel medzi sneznicami a kompletnou skialpovou vystrojou je cca cena kompletnej skialpovej vystroje. Vahovy zhruba tiez tak.

BC bezky sa do strojovej stopy aj tak nevojdu.

Bezkarov nezahrabavat, vrany sa o nich postaraju.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » ned úno 17, 2019 23:57

Soda: Jsi-li člověk "jezdivý", jak píšeš, tak na naše kopečky ber raděj lyže. Sněžnice Tě v tom případě budou štvát.
Anebo používej oboje a zvol podle aktuálně plánované trasy. I u nás se to dá na sněžnicích užít, ale je nutné dobře volit trasu a vyhýbat se úsekům, kde by ses raději svezl na lyžích.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » pon úno 18, 2019 0:10

Semo píše:BC bezky sa do strojovej stopy aj tak nevojdu.
Užší BC (pravda, je to spíše takový univerzální hybrid), se do stopy vejdou. Třeba Sporten Forester.

Variantou někde mezi sněžnice - lyže, jsou i krátké lyže jako třeba Sporten Free Walk anebo Explorer 138 Outlander
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » pon úno 18, 2019 1:03

@Soda: na tvou otazku neni univerzalni odpoved. Kazdy to ma jinak a prijit na to, co je nejlepsi pro tebe, si budes muset prijit sam. Navic to nezabere malo casu, chce to zkouset aspon sezonu, protoze dost zalezi na snehu. Jednou to bude skvele na sneznicich a na bezkach budes bojovat o zivot, jindy budou sneznice strasna drina a budes si nadavat, ze sis nevzal bezky. Na terenu samozrejme zalezi taky. Holt to chce zkouset a zkouset.

Soda píše: Co jsem tu také četl, běžkaři taky nějak nemají pochopení pro lidi na sněžnicích

Tohle je trochu jinak. Bezkari (pochopitelne) nemaji radi, kdyz jim lidi na sneznicich dupou ve stope a nekteri z nich maji pocit, ze kdyz si jednou projedou stopu kdekoliv, tak uz jim navzdy patri. Do strojovych stop se neslape, tam neni co resit. Kdyz jsou ale strojove stopy dve a mezi nima je ujeta plocha (si nemuzu vzpomenout, jak se tomu rika...), tak ji sneznicema neublizis (bez nich jo) a nikdy jsem v takovem pripade konflikt nemel. Spis naopak, bezkari byvaji zvedavi, na cem to slapu. Kdyz je stopa mimo bezkarske trasy, tak je to vec slusnosti a ohleduplnosti. Vzajemne. Pokud mozno si stopy nenicit, ale zas se bezkari nemuzou tvarit jako vyvoleni, kterym patri vsechno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod aksam » pon úno 18, 2019 13:18

Soda...bc běžky si můžete půjčit v Praze v boatpark.cz, mají na výběr užší explorery a rangery nebo expedition, což už má 90-70-80, půjčit se dají komplety s vázáním, hole a boty. Když chcete na těžko s batohy je dobré doplnit výbavu o stoupací pásy, do kopce se dostaneš skoro všude a pod kopec, když budete sjíždět pomůžou taky, nedovolí se tolik rozjet třeba na zledovatělém povrchu :)

Z vázaní máš NNN Bc což je o něco širší než klasické vázaní na běžky, verze automat nebo manuál.
Pak je ještě širší NNN Bc Magnum tam doporučují šířku lyže pod botou minimálně 57 mm. Ještě se můžeš setkat s vázáním od Salomonu XADV verze manuál a automat, ale Salomon už přestal vyrábět vázání i boty. Salomon a NNN Bc nejsou kompatibilní.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod apuka » pon úno 18, 2019 13:39

@Soda: Jak uz TI naznacili, na Tvuj dotaz fakt neexistuje jednoznacne a vseobecne platne doporuceni. Jen dve poznamky.

1) Zapomenul jsi na jednu vec pouzivanou jako "prostredek k pohybu" na snehu - macky (a urcite par lidi doda, ze v tom pripade i cepin). Potrebujes to na mista a podminky, kdy Ti budou na nic jak sneznice, tak i skialpy s pasy, o BC bezkach nemluve. Otazkou je, jestli do terenu a podminek na macky se chystate chodit.

2) Pises o zakazu v navstevnim radu, takze nejsi na tyto veci uplny ignorant. Tak je dobre vedet, ze tam, kde se smis pohybovat pesky, neni vubec jiste, ze se smis pohybovat na (jakychkoliv) lyzich. Tolikrat pouzivana mantra "volneho pohybu krajinou" pouziti (jakychkoliv) lyzi automaticku nezahrnuje (taky hrany lyzi dokazou nadelat docela dobrou paseku na mensich stromech a kricich castecne pod snehem, hlavne kdyz je snehova prikryvka mensi). U sneznic je to sice taky otazne ale ty asi nikdo resit nebude, jejich schopnost skodit je nekde jinde nez u lyzich a je srovnatelna s mackama nebo "cistou chuzi". Takze pro "trochu terennejsi trasy" je vhodne se i o tomto informovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Soda » pon úno 18, 2019 16:21

na Tvuj dotaz fakt neexistuje jednoznacne a vseobecne platne doporuceni

Takové jsem ani nečekal. Jen bych se chtěl dozvědět co nejvíc věcí a nalézt odpovědi (ideálně) na všechny otázky :)

Zapomenul jsi na jednu vec pouzivanou jako "prostredek k pohybu" na snehu - macky

Nezapomněl. Teda, pokud myslíš "velké" jako se používají fakt na ledovci, tak ty ne, ale takové ty "obyčejné" univerzální kovové (řetízkové) nesmeky znám. Právě že ty mi už přijdou jako celkem normální a přístupná věc. A někdy nejen na túry :)

bc běžky si můžete půjčit v Praze v boatpark.cz, mají na výběr užší explorery a rangery nebo expedition

S případným půjčením se počítá. Nebudeme hned kupovat drahou výstroj, když jsme ji ještě nezkoušeli, tak bohatí nejsme :) Sortiment Sportenu a různá "BC" vázání jsem také již prozkoumal. Když jsme u toho, trošku odbočím, pořád mají Sporteny tak špatnou pověst co se týče skluznic?
O tom, jaké běžky se do stopy vejdou a jaké ne už jsem přečetl hodně. Samozřejmě běžky nemůžou být univerzální, těžko chtít běžky do stopy i do terénu. Ty explorery mě taky zaujaly, ale přijdou mi málo rozšířené a je na ně málo ohlasů. A nedokážu si představit v nich zabloudit na "tvrdý" svah.

Když chcete na těžko s batohy je dobré doplnit výbavu o stoupací pásy

V souvislosti s běžkami, to by ale musely být běžky s hladkou skluznicí, ne? Třeba ty nejširší expedition dělají jen a pouze s lisovaným protismykem, dá se to kombinovat? Nebo teda dá se lepit pás na protismyk?

Samozřejmě všechno bude mít nějaké pro a proti a nakonec se budeme rozhodovat všichni, nebude to viset na mě. Máme i takové, kteří mají běžky za sprosté slovo, jelikož je znají jen z lyžařského kurzu někdy před deseti lety :D Škoda jen, že bydlíme kus od Prahy a ne třeba kus od Liberce. Určitě by bylo víc možností zkoušet různé varianty za různých podmínek po celou zimu :)
Soda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 16:37

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod apuka » pon úno 18, 2019 16:27

Soda píše:pokud myslíš "velké" jako se používají fakt na ledovci, tak ty ne, ale takové ty "obyčejné" univerzální kovové (řetízkové) nesmeky znám.
Myslel jsem normalni macky, "ty velke" :-). Nesmeky maji dost omezene pouziti, proto jsem psal, ze "jestli se do terenu a podminek na macky chystate chodit". Je ale pravda, ze v samotne CR je az tak moc casto nevyuzijes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod aksam » pon úno 18, 2019 17:20

Co se týká pověsti skluznic Sportenu, řešili to hlavně kluci okolo forumběžky.cz, ale oni mají závodní ambice nebo sami závodili. Z hlediska hobíků a turistů jsou Sporteny ok :), Sporten vyrábí i pro spoustu jiných značek i závodní modely a teď mají novou kolekci i špičkových lyží.

Pásy nalepíš i na protismyk, můžeš pořídit lyže i s pásem uprostřed skluznice, myslím, že expolorer v tomhle provedení dělají a pak mažeš jen skluzné části, ale na expediční použití i jen u nás mi přijde mnohem lepší pás přes celou lyži. Lepidlo pásů se nesnáší s fluorem, takže na mazání lyží, kde použiješ pásy používat jen bezfluorové vosky nebo parafíny.

Na žádných bc běžkách nebude příjemné zabloudit na "tvrdý" svah, prostě volná pata má své limity, co se týká sjezdu, když vyzkoušíš, můžeš zjistit, že chceš pevnou patu na sjezdy a půjdeš do skialpů :)
Sám mám lyže 84-62-78 s vázáním magnum na sjezdovce jsem si užil leda zkraje sezóny v prašanu a když musím sjet po tvrdém a ledovatém, nechávám nasazené pásy.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod oodoow » pon úno 18, 2019 21:14

Soda píše:A co jsem tu vypozoroval, teď se přiřítí nadšený chlapík, co mi začne vnucovat, že backcountry nejsou běžky.
Chlapík je sice pořád nadšený, ale tenhle boj už vzdal. :twisted:

Soda píše:Jenže za prvý, je to úzký a aby to mělo nosnost, je to dlouhý jako kjáva.

Popravdě, já si nakonec koupil hodně krátký 170cm Madshus Glittertind, 55mm pod patou, což je extra úzký, že se to vleze i do vyfrézované stopy pro běžkaře a nějak výrazně jsem se bořil málokdy. Ty dny jdou spočítat na prstech jedné ruky. Prostě u nás se ti málokdy stane, že napadne tolik prašanu, aby ses bořil i jenom na takhle krátkých lyžích. To jsou opravdu vzácné dny a je to taková pohádka, že ti ani nevadí, že se boříš. :D
Takže žádný dvoumetrový klacky nejsou potřeba.

Soda píše: nízké botičky na sjezd jakože úplně nic moc, asi bych se bál s tím sjíždět nějaký větší svah, zvlášť třeba s batohem na zádech

Nízké botičky si nekupuj, na vázání NNN BC (Magnum) se prodává spousta modelů vysokých bot, které hodně obstojně drží kotník. (Alpina Alaska, Crispi Svartisen, Alpha Guard Advance atd.) Blbý je, že ty botky stojí celkem dost, ale získáš tak lyžařskou botu + pohorku v jednom. S batohem na zádech budou sjezdy vždycky těžší, ale dá se to naučit, není to nemožné a telemarkové obloučky jsou hodně návykové. :)

Soda píše:Tak jsem se postupně prokousal až ke skialpovým a telemarkovým lyžím.

Jo, tohle už stojí hodně a je to už jinej sport do vysokých hor, proto jsem to zamítl a radši si koupil ty bc běžky.

Osobně mám lyže Madshus Glittertind 170cm (68-55-62), SNS BC vázání a Salomon XADV boty a k tomu pásy přes celou lyži. Sjedu na tom i sjezdovky s tvrdým vyježděným sněhem, důležité je, že jsou ty lyže úzké, takže se dají postavit na hranu i s měkčí botou, než jsou lyžáky. Samozřejmě na skialpech v lyžácích toho sjedeš víc, ale zas to víc váží a víc to stojí a v botech nemůžeš normálně chodit. Já si můžu klidně hodit lyže na batoh a jít několik kilometrů pěšky. Přejel jsem s nima Velkou Fatru i Nízké Tatry natěžko s batohem se spacákem a tak. Pokud dojedu někam, kde se mi to zdá už moc drsný, tak lyže sundám, vemu do ruky a ten kousek prostě seběhnu.

Jinak nedávno jsem narazil na youtube na super výukové retro video jak na to. :)

Ad Sporten - Osobně od nich žádný bc běžky nemám, ale pokud vím, tak, jak píše Aksam, Sporten vyrábí opravdu i hodně dobré lyže pro jiné firmy. Mimojiné třeba luxusní BC běžky pro norskou firmu Åsnes, z kterých je nadšená i celá zámořská xcd sekta v US, že jim stojí za to si ty lyže dovážet z Evropy. Mají forum, kde si lze přečíst spousty nadšených recenzí na Åsnes lyže. Kdybych si teď kupoval nové, byly by od téhle firmy.
Takže jako Sporten umí dělat dobré lyže, otázkou je, jestli ty, co dělá pro český trh, nejsou prostě lowcost verze.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » pon úno 18, 2019 21:46

Co se týče kvality skluznic Sportenu, tak asi záleží na tom, jaký jsi fajnšmekr a závodník. Máme doma momentálně asi šestery Sporteny různého stáří i určení a na moje použití je skluznice dobrá. Nezávodím.

K vázání - zajímavou variantou je i Outlander, který Sporten osazuje na model Free Walk a Explorer 138. My jej máme na našich Expedition. Výhoda je použití téměř s jakoukoliv botou.
Je to vlastně kopie vázání Hagan X-Trace, to možno koupit třeba na skialpshopu. Mají tam k němu i moc pěkné video :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod ratel » úte úno 19, 2019 9:59

Tady pomuze uz jen virtualni realita. Nebo analyza DNA
Pokud ma's v genech skluz, prestanes premyslet o blbostech typu sneznice.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » úte úno 19, 2019 16:15

Nesmysl. Lyzoval jsem 35 let, mel jsem to rad, sveho casu hodne, ale ted chodim na sneznicich a opet rad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod dudy » úte úno 19, 2019 18:31

Na pohyb ve sněhu je nejlepší rolba s bufikem a minibarem...
Popř. posedávat v chlupatejch botách před lobby barem a cumlat Teplou Dášu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Kjuba » úte úno 19, 2019 18:52

dudy: Přéésně..... A nejlíp v o dvě čísla menší Bognerce :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod grco » úte úno 19, 2019 18:54

Co je tepla dasa?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Lipon » úte úno 19, 2019 19:09

Mám od Sportenu BC běžky, model Explorer a jsem s nima spokojenej. Na Silvestra jsem v nich prošlapával asi 20 cm čerstvoně a dalo se. V normální stopě taky normálka, před 10 dny 22 km Jakuszyce. Krásně to jelo.
Kupoval jsem schválně šířku, aby se to vešlo ještě do stopy.
S velkým batohem jsem zatím nejel, jen malým, jednodenním.
Hrany jsou ve sjezdech jednoznačně plus.
Boty jsou na BC vyšší, jak už je výše zmíněno, jsou pevnější než běžné běžkové. A teplejší.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Soda » úte úno 19, 2019 19:53

Za prvé, také mě zajímá, co je teplá dáša? :((

Za druhé, narážím na to pořád a asi jsem to pořád nepochopil. Co přesně je XCD? Četl jsem všelijaká moudra o tom, že se jedná o přechod (nebo hybrid?) mezi běžkami a telemarkem. Že to je snad jako BC běžka, hrany, protismyk, případně pásy, aby to dobře lezlo do kopce, ale vázání spíš jako telemarkové, snad s pérem přes patu, protože se více počítá i se sjezdem. Ale o XCD lyže jako takových jsem nikdy neslyšel, ani jsem na ně nenarazil a proto mi není jasné, jak to má fungovat. To se jako na širší a více krojené běžky napasuje "lepší" vázání?
Soda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 16:37

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod oodoow » úte úno 19, 2019 20:45

@soda: Jo, xcd znamená cross country downhill, takže běžky s možností sjezdu.
Funguje to jednoduše, prostě lyže maj oproti běžkám kovové hrany a jsou širší, aby se tak moc nepropadaly, některé jsou i krojené a mají přizvednutou špičku, případně i patu, aby se s nimi lépe zatáčelo. Existují desítky modelů a vždycky je to kompromis mezi tím, jak dobře se s tím chodí po rovině, případně ve stopě a v tom, jak dobře to zatáčí při sjezdech. Nehledal bych v tom vědu, důležité je jenom vybrat si správnou kombinaci bota - lyže - vázání, protože například široká lyže s nnn bc vázáním a měkkou botou nebude dobře fungovat.
Vázání je v současnosti dvojí, buď NNN BC, co už tu popsal aksam anebo NN75, což je klasické třípinové. Rozdíl v nich je ten, že NNN BC je více orientováno na vzdálenost a NN75 víc na sjezd.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod ratel » úte úno 19, 2019 20:59

lepší teplá dáša než studená němka :D

ad výběr ski ( sněžnice ignoruji s dovolením ): není univerzální a jedno řešení, máme v garáži od skialpů přes NTN, 3PIN supertelemark, Rottefellu Rivu , NNN BC až po NNN klasiku a skate. S příslušnýma - vhodnýma lyžema a botama samozřejmě.
Terén, sníh, počasí, trasa...jsou parametry pro výběr.


ad telemark: je to druh oblouku, ne lyže. I když je výrobci takto zovou, bo marketing. Když ho umíš, dáš to i na normálních non bc běžkách, samozřejmě je lepší equipment na telemark , ale borci co to ve filmu výše umí, jezdí na 75 nn - 3pin klasice.
Bohužel s nástupem tech vázání pro skialpy už i v americe klasický light telemark mizí, všichni kupujou techa nebo NTN.


Vázání co má ve jménu Xcokoliv, adventure, atd bych z principu nevěřil - marketingová sr.čka. A od salomonu už teprv ne, to jsou poslední záchvěvy před smrtí. Univerzálnost pro jakoukoliv botu použijš tak při expedici na severní pól.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » stř úno 20, 2019 23:31

ratel píše:Univerzálnost pro jakoukoliv botu použijš tak při expedici na severní pól.
Proč myslíš? Používám na loukách za chalupou, na Vysočině, našich kopečcích, i na té "expedici" ... i když ne na Severní pól :wink: A vyhovuje mi to. Na loňskou akci to bylo nezbytností a díky tomu jsme zjistili, že je tohle vázání docela fajn :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod lojzmen » sob úno 23, 2019 22:33

-Soda: A když už si něco půjčíš a vyzkoušíš, a až se konečně rozhodneš, do čeho půjdeš, začni u těch BC s botama. Možná zjistíš, jako já kdysi, že nabídka BC botek je široká jen virtuálně.

Mám BC Sporten Forester a Highlander. Forester vleze do starší vyhlodané běžkové stopy, v nové vyřezané trapně drhne.
Úzký Highlander se snad už přestal vyrábět?

Stoupací pásy použít jen na šupiny. Nejlepší poměr skluz a stoupavost je úzký mohair pás dlouhý jen pod patu boty, čili očko pásu na špičku lyže, bez patky.
Viděl jsem i Sporten běžky s čičinkou. Majitelka se rozplývala nadšením.

Skialpy. Stoupal jsem na skialpech lesní cestou. Týden dva přede mnou tam stoupal někdo na sněžnicích. Docela jsem mu záviděl. Nahoře u Švarné Hanky se míhali běžkaři. Taky jsem záviděl. Pak jsem si to sjel zpátky dolů :D

Ne. Nemůžu mít všechno najednou. Končím s rozšiřováním prostředků k pohybu na sněhu!
Naposledy upravil lojzmen dne ned úno 24, 2019 18:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » ned úno 24, 2019 0:06

Vis, jak je to s tim obedem zdarma ;-) Nemuzes, kazdy prostredek ma sva pro a proti a pokud neni clovek fanatik, tak si to uvedomuje a vybere si podle toho, co mu vyhovuije nejlip. Nekdo to ma jasne, jiny muze stridat podle podminek, trasy apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod lojzmen » ned úno 24, 2019 19:24

Soda: kdyby nebyly peníze, můžeš na širší lyži, ale ne moc širokou, dát normální vázání a vyšší botu.
Před dostupností BC běžek s hranama jsme běžně jezdili s batohem na obyčejných běžkách a šlo to dobře.
Normální myslím nePilot. A seženeš-li bazarové běžky s normálním vázáním a boty na Pilot, dá se ve vázání vypilovat drážka pro druhou hrazdičku.

Mám běžky s hranama a normální běžkové vázání. Ty běžky jsou sporten Highlander, čili úzké a musí být delší - nevýhoda. Na běžky používám výhradně běžkové boty kombi, jsou nad kotník a mají nahoře plastové zpevnění, viz obrázek.
Tuto kombinaci dnes používám při špatných podmínkách do stopy, nikoli do terénu.
Jo, a detail. Pro chůzi v terénu s jakýmikoli botami s drátem vpředu nešlapej do kamení.
Přílohy
SportenPerunMenProlink.jpg
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod paldo » ned říj 18, 2020 19:43

Ahojte
Vytiahnem toto vlákno aj keď úplne neviem čo sa chcem spýtať :)

Uvažoval som nad tým, že cez zimu by možno bolo lepšie viac sa pohybovať vonku a menej sledovať seriály doma v teple. Bývam tu v podhorí Malej Fatry.
Moja predstava je zhruba taká, že by som sa pohyboval po okolí vo voľnom teréne, po poliach, lúkach, kopčekoch, po lesných cestách,.... (zatiaľ) určite žiadne hrebeňovky a veľké kopce. Lyžiar som mizerný a kondičku mám biednu. Aký hardware vybrať? Bežky? BC lyže? Šialpo lyže? Do budúcna by som si chcel zlepšiť aj lyžiarske schopnosti. Dá sa to aj na vhodne zvolených skialpoch?
Ešte doplním, že pri 173cm výšky mám cez 100kg živej váhy..... :oops: :oops:
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 19:46

Sneznice :) Na ty tam mas uplne idealni teren, misto bydleni ti zavidim ;-) Akorat si davej hodne bacha na laviny.

Pocitej s tim, ze to bude boj, aspon zpocatku, nez si zvyknes. Sneznice jsou svoboda a svoboda neni zadarmo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod oodoow » ned říj 18, 2020 20:57

Určitě skialpy, obyč běžky na volný terén nejsou a BC běžky jsou sice super, ale trvá déle se s nimi naučit.
Na skialpech máš pevnou botu, která ti dodá stabilitu, jestli umíš aspoň trochu na sjezdovce, tak by tě to mělo bavit i na těch polích atd..
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Army » úte úno 9, 2021 20:44

Ahoj všem, měl bych jednu rychlou otázku. Minulou zimu jsem si vyzkoušel sněžnice a letos bych chtěl zkusit ten hybrid od Sportenu, Free walk. Neví z vás náhodou někdo, kde by je měli k dispozici na půjčení? Zatím hledám marně a nebo blbě, což nevylučuji :lol: Pokud by se daly půjčit v Praze tak by to bylo plus. Díky za reakci.
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod aksam » stř úno 10, 2021 14:22

V Praze zkus boatpark.cz nebo pak podnikovou prodejnu v Novém Městě na Moravě, mají tam zároveň i půjčovnu.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Další

Zpět na Sněhobílé vykecávátko