Začínáme se skialpama

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod verguenza » úte úno 4, 2014 16:12

Ahoj,

Prosím o radu.Vybírám boty na skialpy pro začátečníka a stále tak nějak nevím. Na lyžích se učím druhým rokem (roční půjčovna) a teď bych si chtěl koupit alespoň boty a když, tak rovnou skialpové. Předpokládám něco tak +/- 7000, ideálně v Praze. Jezdit budu teď převážně na sjezdovách, ale rád bych si i něco vyťapal. Do budoucna to vidím tak 70-80% sjezdovky/30 ťapání a offpiste. Teď jsem měl na noze Garmont Adrenalin (4-přezka, super cena) a nevím, jak moc mají být natěsno, resp. jak moc ještě povolí vnitřní botička. Taky jsem hledal nějaký "návod" na výběr velikosti a názory se dost různí. Někdo píše zkoušet v tenké ponožce, někdo v tlusté, někdo že mají boty zlehka "tlačit" na délku, že povolí... U těch Adrenalinů cítím tlak na palce a boty jsou těsné dost. Poradí mi někdo jak zkoušet a případně nějaký další model co a kde koupit?

Díky Verg
verguenza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 27, 2011 7:39

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Zdéňa » úte úno 4, 2014 16:23

Ahoj, určitě jsou tu mnohem zkušenější, ale za sebe doporučuji zajít do Hudy v Havlíčkově ul. nebo do Alpsportu na Florenci. Tam ti poradí nejlépe a mají tam i tak nějak největší výběr bot. V obou prodejnách mi radili tenkou ponožku a botu dost natěsno..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » úte úno 4, 2014 17:43

hrubou fusekli a ne natěsno

a hlavně NEvypíkat!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte úno 4, 2014 18:40

Suhlasim s pp.

Tesne lyziarky na tenku ponozku sa kupuju na zjazd, na skialpy hruba ponozka a volnejsie, ale nie zas tak volne ako trekove boty. Proste nieco medzi trekovou botou a zjazdovou lyziarkou. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Valeres » úte úno 11, 2014 21:59

Ze sve zkusenosti doporucuji tesne vnitrni boticky (samozrejme clovek nesmi krcit palce:-)!! Neni nic horsiho nez dlouha boticka a nasledne puchyre! Kazda vnitrni bota (at uz klasicka ci vypekaci) se casem trochu vyformuje dle potreb nohy. S velkou se nenadela uz nic:-(( Jinak tenka ponozka je samozrejmost, ikdyz zalezi na konkretnim cloveku, ale vetsina skialipistu co znam ma co nejtenci a nejmene hrube ponozky, nejlepe z Merina.
Naposledy upravil mike dne úte úno 11, 2014 22:04, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Valeres
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob dub 21, 2012 7:14

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod prochip » sob črc 5, 2014 11:14

Měřím 187cm, váha 73kg. Na sjezdovce jsem jezdil před 2 roky běžně červenou. Prašan sníh mě taky láká. Ty armádní skialpy jsou na prašan hodně úzké,že jo? (90/74/79)
prochip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: ned srp 3, 2008 23:30
Bydliště: Olomouc

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » sob črc 5, 2014 14:25

ref lyže do prašanu: roky sem jezdil fischer X-treme dýlky 170cm (108/72/98) a když se poštěstil pořádný, hutnější prašan, bylo to královské.... když sa podařil.... pak sem přešel na "lopaty" Scott CrusAir (128/90/118, dýlky 179cm, tj plocha lyže téměř o 30% větší...) a najednou se ten "královský" prašan děje skoro v jakémkoli sněhu.... tož asitak...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Prenos » úte led 13, 2015 14:35

Zdravím, mohl by mi tu nekdo zkuseny poradit, mam dotaz ? :)
Jak je mozne ze na netu casto vidim videa a fotky kde jdou skialpinisti pres ledovec bez navazani ? Zajima me jestli jsou tedy nejake ledovcove plochy co se daji projit bezpecne ? Casto je to nejaka vyslapana cesticka a lidi se tam prochazi jen tak. Tak jsme z toho zmateny. Nebo jen riskuji ?
Chodim totiz na sneznicich a chtel bych se dotat obcas pres nejaky ledovec.

Jako priklad je posledni clanek zde:
http://www.pohora.cz/adrenalin/18442-ne ... skych-alp/
Jdou tam po te "plose" jen tak bez navazani (teda doufam ze jsou primo na ledovci).

To jsou tedy urcite oblasti bez trhlin nebo jak ? Vrta mi to hlavou. Dik za info.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Trhliny na ledovci

Příspěvekod Kuba Turek » úte led 13, 2015 15:22

Jo, je to tak. Jsou určité oblasti bez trhlin a určité s trhlinami. A ještě se to liší, zda se jde pěšky, na sněžnicích, nebo na lyžích. Jestli je jaro nebo zima, jestli je sníh umrzlý nebo měkký, zda je to prašan nebo hutný firn. A zda chceš riskovat víc nebo míň. Je to na Tvém uvážení. V žádném případě se ale na ledovec nechodí sám, protože po proboření do trhliny Ti může pomoci kamarád - někdy i bez lana, ale sám jsi v hajz....

Pro ilustraci.

Tady jsme šli na Wildspitze: http://youtu.be/2cudyyut-yE
Navázali jsme se až nahoře na ledovci, ale závěrečnou vrcholovou stěnu jsme vylezli s lyžemi na zádech bez jištění. Při sjezdu jsme potkali spoustu nenavázaných lidí, protože oni šli později a znali předpověď, že během dne zamrzne, kdežto my šli v noci a bylo ještě mokro a teplo. Mimochodem - o týden později šel stejným ledovcem místní horský vůdce, probořil se a zabil se.

Tady zase sjíždíme od Midi do Chamonix: http://youtu.be/_XPFvhfVsjE
Nenavázali jsme se, ale měli jsme lano v batohu a sedáky a ostatní horolezecký bordel na sobě. Protože byla jasná stopa od vůdců a jejich klientů před námi a jeli jsme klasickou variantu. Dole ale už bylo mokro a postupně se otevírala velká trhlina pod Séracs du Géant. Ještě jsme to skočili tři, pak po nás další čtyři lidé, ale moje žena za nimi se už neodvážila, jak byla trhlina stále širší. Několik let před tím jsem vyjel na Midi lanovkou a potkal tam dva německé horolezce, kteří říkali, že Vallée Blanche chtěli vyjít pěšky za den, ale trvalo jim to tři dni, protože napadl nový prašan a oni nepoznali trhliny a furt do nich padali a museli se z nich vytahovat.

Takže asi tak - nic není na tomto světě jisté.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pickard » úte led 13, 2015 17:06

Jest též třeba podotknouti, že na lyžích má alpinista arci menší šanci v trhlinu se propadnouti. Tam, kde druhdy chodec svou vahou zbortí sněhový most, váha lyžníkova jsa lyží na větší plochu rozprostřena je sněhovým mostem - byť chatrným - snáze udržena. Zde jest ctěné p.t. čtenářstvo odkázati na pojednání o tlaku v naukách fysikálních.

Ve sjezdech pak dopředná rychlost lyžníkova též namnoze spasí jej před propadnutím se, neb trhlinu znenadála se odkryvší překoná takřka v letu.

Obci alpinistické proto jest srdečně doporučiti v terénu horském se lyžmo v zájmu rychlosti i bezpečnosti co nejvíce pohybovati!

__II
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Morty » úte úno 3, 2015 17:42

ahoj. Tak už jsem dospěl do fáze, kdy přemýšlím o skialpech __II . Sněžnice jsou z kopce pomalý a běžky jsou někdy na zabití.
Přečetl jsem posledních 20 stránek tohoto vlákna, ale ne na všechno jsem našel odpověď... na skialpech jsem nikdy nestál.
Hledám co nejvíce low-cost řešení. Výbavu chci koupit totiž i přítelkyni ;-). Navíc není jisté, jak často se na skialpy vůbec dostaneme...

Já: 176cm, 84kg, středně pokročilý, nejezdím moc rychle, spíš menší oblouky
přítelkyně: 150cm, 50kg, středně pokročilá, jezdí pomalu, spíš smýkaný krátký oblouky, někdy skákaný

Cenový strop za boty, lyže, vázko a pásy je 12 000 za oba dohromady. Co jsem se díval po bazarech, je to reálné, ale je to nejspodnější hranice, asi to nebude žádná hitparáda a ani to neočekávám. Teleskopické hole máme. Výbavu do lavin zatím neřeším - to až po nějakým kurzu, až to bude aktuální...

Použití: pro začátek stačí např. přechod Jeseníků (Skřítek - Ramzová), Lysá hora, Kraličák, celkem max 14 skialpo-dní/rok a 5 dní na klasické sjezdovce za rok. Časem snad více a výš, např. přechod Velké fatry atd... pěšky zkušenosti jsou, ale na skialpech zatím nic, takže postupně... ;-). Každopádně to tipuju, že budem víc chodit než sjíždět - určení - něco jako běžky, se kterýma vyjedu větší sklon a ve sjezdu nebudu doufat, že už to skončí ;-)

Zkusím stručně sepsat dotazy:

- vázání - levnější bazarové nemají vyhazovací špičku, je to zásadní problém? Většinou nejsou součástí brzdičky - použili bychom pásky a až kdybychom se měli pohybovat někdy v lavinovém terénu, tak bych určitě investoval a nahradil pásky brzdičkama. To není úvaha uplně mimo, ne?
- lyže - dočetl jsem se, že se má brát výška lyžaře mínus 10cm. Jestli je to pravda, tak bude problém s lyžema pro přítelkyni - asi bych koupil samostatně obyčejné sjezdové lyže z bazaru 140cm a nechal navrtat vázání. Nebo myslíte, že je reálné sehnat 140cm skialp lyže na bazaru?
- pásy - určitě bazar, pokud bych náhodou nesehnal, tak metráž - jsou tady nějaká úskalí? Stejně bych musel pro přítelkyni pásy zkracovat, tak by se možná metráž mohla vyplatit.
- boty - asi raději něco vyššího, tvrdšího, kvůli těm pěti dnům na sjezdovce?... ale záleží na ceně.
- haršajzny - zatím bych neřešil...

Na co si dát pozor? tady na bazaru bych si třeba něco vybral, ale není v tom nějakej háček?

Má smysl shánět komplet 2 sety do 12 000 kč nebo se vyplatí se na to letos vybodnout a příští rok koupit něco na vyšší úrovni?

Předem dík za rady :-)
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod tuso » čtv úno 5, 2015 10:15

Morty píše:- vázání - levnější bazarové nemají vyhazovací špičku, je to zásadní problém? Většinou nejsou součástí brzdičky - použili bychom pásky a až kdybychom se měli pohybovat někdy v lavinovém terénu, tak bych určitě investoval a nahradil pásky brzdičkama. To není úvaha uplně mimo, ne?
- lyže - dočetl jsem se, že se má brát výška lyžaře mínus 10cm. Jestli je to pravda, tak bude problém s lyžema pro přítelkyni - asi bych koupil samostatně obyčejné sjezdové lyže z bazaru 140cm a nechal navrtat vázání. Nebo myslíte, že je reálné sehnat 140cm skialp lyže na bazaru?
- pásy - určitě bazar, pokud bych náhodou nesehnal, tak metráž - jsou tady nějaká úskalí? Stejně bych musel pro přítelkyni pásy zkracovat, tak by se možná metráž mohla vyplatit.
- boty - asi raději něco vyššího, tvrdšího, kvůli těm pěti dnům na sjezdovce?... ale záleží na ceně.
- haršajzny - zatím bych neřešil...

Na co si dát pozor? tady na bazaru bych si třeba něco vybral, ale není v tom nějakej háček?

Má smysl shánět komplet 2 sety do 12 000 kč nebo se vyplatí se na to letos vybodnout a příští rok koupit něco na vyšší úrovni?

Předem dík za rady :-)



Vyhazovací špička chrání koleno a bérec před rotačním mechanizmem. Zásadní problém to bude, až se zrakvíš. Na toto se nedá odpovědět. Absence brzd je možná menší problém, ale až tě jednou v kotoulu omlátí vlastní lyže, hned poběžíš pro brzdy. V žádném případě řemínky do lavinového terénu.

Délka lyží do volného terénu závisí od stylu jízdy. Univerzály můžou být -10cm. Já osobně mám lyže 189cm na 191cm výšky a jsem rád. Ale já už po těch desetiletích vím, co chci a hlavně potřebuji. Ve tvém případě bych bral kratší, než si očíhneš volné lyžování a pohyb v terénu. Jestli seženeš skialpové lyže 140cm netuším, ale nemusí to být skialpové lyže. Taky je nemám (další extrém- tak dlouhé se snad ani nedělají).

Na nové metráži úskalí moc nejsou. Na bazarových pásech jo- že nebudou lepit a můžou být vydřené.

Tak toto je "babo raď." Jednak budeš mít problém sehnat levnější tvrdší boty, protože i nové stojí víc jak ty měkké (kromě závodních speciálů). Další problém je, že plánuješ 5 dnů na sjezdovce a 14 v terénu. Proč tedy podmiňuješ lyžáky těm 5 dnům? V souvislosti s tím mně napadá: a ty nemáš normální výstroj? Protože v tom případě nemusíš sjezdovky vůbec řešit.

Tož co na to říct. Set za 6 tis je podle mně na hranici použitelnosti a pod hranicí bezpečnosti. Asi bych raději počkal a připlatil. Ono to není jenom o požitku, ale i o bezpečnosti. Když se podíváš, kolik stojí/stály nové sety, tak ti musí být jasné, že za 6tisíc koupíš něco, co je hoooooodně dlouho používané. I Audi A6 koupíš za 80tis, ale rok výroby 90 a najeto půl mega.

Jo a ten bazar: fotka lyže odfocené z vrchní strany je pro mně bezcenná. To musíš vzít do ruky a podívat se na skluznici, hrany, vázání- jestli nelítá, praskliny a tak. Nečekej, že lyže za 299Kč budou vypadat jako lyže. Jen kompletní servis skluznice stojí 500Kč, takže podle toho ty prkna i budou vypadat.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Morty » čtv úno 5, 2015 11:11

Tuso, díky moc za odpovědi.

Univerzální set na sjezdovku i skialpy jsem chtěl proto, že lyžáky co mám jsou otřesný jednopřeskáče, ve kterých mi ani pořádně nedrží noha a lyže mám jen shorty. Doteď jsme lyže řešili půjčovnou.

Vidím to tak, že letos si na dva víkendy skialpy půjčíme. Set i s botama vyjde na 800 (pá-pondělí) Sjezdovky letos neplánujem už.

Do příští sezony si o tom více načtu, seženu informace a budu čekat na výhodné akce a nakoupím to postupně. Co se týče bezpečnosti, opravdu nechci, aby se mi žena zrakvila ;-), takže i na ty brzdičky a vyhazovací špičku aspoň pro přítelkyni se budou muset nějak uvolnit prachy :-k ...

Ještě mě napadl jeden dotaz - jde sjezdové boty upnout do skialpového vázání? Nejsem až takovej masochista, abych šlapal ve sjezdových botech, ale možná by bylo řešení mít jedny lyže a vázání a dvoje boty - jedny na skilap lehký, měkčí a druhý obyčejný na sjezd.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod tuso » čtv úno 5, 2015 11:52

Určitě jdou, ale musíš zkusit. Není to pravidlem. Ale znám lidi, co právě kvůli sjezdu šlapou v úplně rozeplých sjezdařských botách na skialpech. Sice to nechápu, ale viděl jsem to na vlastní oči.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod MACI » čtv úno 12, 2015 10:11

Prave me stare skialpove boty kupoval pred tydnem chlapik, ktery si poridil skialp. vybavu krome bot a nekolikrat sel na vyslap v klasickych lyzarskych botach. Pry to nebylo idealni a ruzne si odrel kuzi na nohach :D
Btw. kdyz budes hledat a mit stesti jako ja, tak koupis komplet set za dobrou cenu. Mi se podarilo pred 2 lety koupit set presne pro me, pekne lyze Salomon Verse 175cm (mam 187), vazani Fritschi Freeride a perfektni zanovni pasy G3 za 5tKc. Zdarma mi k tomu dal i skialpove Nordicy, ktere jsem ted prodal za 2tKc a za 3tKc koupil v akci v Rockpointu Garmonty Summit :D
MACI
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 22, 2014 14:02
Bydliště: Tesinsko

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv úno 12, 2015 10:48

MACI píše: lyze Salomon Verse 175cm (mam 187), vazani Fritschi Freeride


Fritschi díky nosníku dává další asi 3cm na výšku mezi podrážkou boty a lyží...

imho lyže 175 cm na 190 cm výšky není úplně optimální.... :-k

já mám lyže 179cm na 178cm výšky (páč používám TLT, které nezvyšuje podrážku nad lyží, tak 178cm = moje skutečná výška) a je to tak akoráth, užil bych v prachu i delší... :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod MACI » čtv úno 12, 2015 11:04

Jo to mas pravdu, ale co nadelam, u toho bazaroveho vybaveni jsem si zas nemohl tak vybirat 8) A zatim se stejne zadny velky freeride nekona, jen tady takove beskydske vyslapy, tak to moc neresim. Mozna casem.
Kazdopadne jsem byl s cenou komplet vybaveni hodne spokojen a ted po 2 letech vidim ze mi neprodal zadny dodelany smejd :mrgreen:
MACI
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 22, 2014 14:02
Bydliště: Tesinsko

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod kados » čtv úno 19, 2015 15:44

Mému 7-mi letému synovi se líbí moje bloncání na skialpech, ale nepodařilo se mi zjistit, zdali se vyrábí i dětské sety. Míry 130 cm, 27kg, velikost obuvi cca 34. Na běžkách ťapká statečně, na červené sjezdovce trajdá bez problémů. Můžete poradit jak jste začínali vy se svýma dětma?
kados
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned bře 11, 2012 10:40
Bydliště: Bílá

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Frantisek Zapletal » čtv úno 19, 2015 15:59

V časopise lidé a hory psali a takovém bazmeku co se vepne do stávajícího vázání na lyžích a je stoho skialp.Mělo by to být tohle.
Třeba jako první začátky dobrý,ale koukám ta cena.
Uživatelský avatar
Frantisek Zapletal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 527
Registrován: ned čer 1, 2008 18:20
Bydliště: Přerov

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod vonkreuz » čtv úno 19, 2015 16:00

Tam máš jediné omezení a to je dětské vázání s nízkou napínací sílou...
Co vím, tak se dají dostat jenom 2 modely. Vkládací vázání Tirolia (už se nedá sehnat) které se vkládalo do klasického vázání. Dětská verze Silvretta Pure kid (nebo tak nějak), ale protože Silvretta je už cca 3-4 mrtvá firma, tak bohužel. Nebo holt synaka naučíš na telemark a bude lyžovat s běžkařským vázáním.

Pak je tu možnost pokusu a to rozebrat S velikost nějakého levného vázání (Fritchi Diamir Titanal nebo Silvretta Pure) a nahradit vypínací pružiny měkčíma s menši silou, ale je to jen pokus omyl...

Podívej se hledej na serveru lezec.cz v diskusi. LukasB tam řešil stejný problém.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod kados » čtv úno 19, 2015 18:48

Díky, tady je info z lezce pro ostatní co se chcou "otravovat" s dětma i na skialpech... :axe: :
Informace pro ty, kteří shánějí dětský skialpový vázko: od zimy 2016 (snad už ta příští?) jej bude vyrábět Hagan pod názvem Z02 Junior. DIN 2 - 7 , délka 225 - 280 mm nebo tak nějak. Vyhazuje všude na vše strany, takže i na sjezdovku ok.
kados
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned bře 11, 2012 10:40
Bydliště: Bílá

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv úno 19, 2015 19:59

moji oba děcuři se mnou ťapali od jejich 8 (bobeš) resp. 9 let (andula), a to s Techama, nastavenýma někam na DIN asi 4-5 \:D/
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod ratel » čtv úno 19, 2015 20:27

friči ve velikosti S, ale nevím jestli se dneska dělá a jaká je tam stupnice DIN.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Lhotse » pát úno 20, 2015 15:37

Diamir Scout S/M, 260 - 315 mm. DIN 3 - 11. Mám tady poslední 2 kousky, nechám je za 4990,-

Případně pro ně vzít techa.

Dynafit Speed Turn DIN 4 - 10

Nebo mám ještě Plum Guide XXS, DIN 3,5 - 7. To je přímo dělané jako juniorské a dětské a údajně má i měkčí pružiny ve špičce. 6990,-

Petr*
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Hafi » úte úno 24, 2015 10:25

Zdar, je čas to vyzkoušet :-)

1) půjčím si vybavení
2) dojedu do Strečna
3) budu 3 dny na Malý Fatře šlapat, jezdit a spát na chatách
4) sjedu dolů
5) dojedu domů
6) vrátím vybavení

Body 12456 jsou mi vcelku jasný, ale v bodě 3 mám pár nejasností :-)
Co za boty? Mám mít nějaké přezutí, nebo od auta ke sněhu dojdu v lyžařských a na chatách bývají nějaké bačkory (zahlídl jsem kdysi na chatách v Nízkých Tatrách, tak nevím, jestli to je v zimě standard).
Trasa - bude ta červená, kterou znám z léta nějak běžně prochozená, nebo se v zimě užívají jiné trasy?
Ubytování - řešit předem, nebo hrozí, že budou chaty (tuším Suchý, Grúň, Chleb) plné? Samozřejmě částečně se to týká i víkendových nocí.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod vonkreuz » úte úno 24, 2015 12:06

Ve Strečně budeš šlapat dost po asfaltu, takže jdi v teniskách a až bude souvislá vrstva sněhu, tak se přezuj. Boty pak použiješ na chození po chatě. Pokud po příchodu na chatu rychle usušíš vnitřní boty z lyžáku, tak mužeš chodit i v nich. Většina má silnější poplastovanou podrážku, právě pro tyto účely. Trasy souhlasí. Jedině bych se vyhnul myslím že modré od Šutovského vodopádu na ch.pod Chlebom. Rezervaci bych asi řešil předem. Nejsem si jistý, jak je to se spaním na ch.p. Grúňom.

edit: A jestli budeš hodný, tak myslím, že PP tam bude od začátku března na týden, tak by tě mohl vytáhnout na šlapačku a sjezdy.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Hafi » úte bře 3, 2015 15:53

Tak jsem by o víkendu...nakonec kvůli předpovědi ne MF, ale Rax+Schneeberg...a blbější systém pohybu jsem snad neviděl :twisted:
Ne že by to bylo pouze negativní, ale prostě to je celé tak nějak komplikované...jak kdybych na kole musel kvůli přehazovačce pokaždé zastavit, slézt z kola a přehodit řetez o kolečko jinam.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 16:40

:D skialpinisti te pokousou ;-) Popravde, prehazovani hrazdicky mi vadi i na sneznicich a to je predpokladam jednodussi a dela se mene casto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod ssyissyi » úte bře 3, 2015 17:26

Tsss, vyzkoušejte a uzříte... __II
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » úte bře 3, 2015 17:32

Hafi halt už asi trpí stařeckou demencí alchajmrem a ischiasem.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Sněhobílé vykecávátko