Začínáme se skialpama

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Začínáme se skialpama

Příspěvekod strider » čtv srp 16, 2007 17:59

Ahoj,
zacinam si cim dal vic pohravat s myslenkou zacit se skialpama... neni to zrovna mala investice, myslim ze vim co vse je potreba, ale rad bych slysel nejaky rady od vas zkusenych alpinistu, co do zacatku atd...

Sjezduju od malicka, tj. asi 15 let a dlouho uz me nebavi jen sjezdovky a freeride neni uplne ono, tka bych rad spojil behani po horach s lyzovanim => skialp... takze tak k vysvetleni proc vlastne :-)

Diky moc
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod Astrozzy » čtv srp 16, 2007 19:50

Skuseny nie som (ak to porovnam s pavprochom), ale ak si presvedceny ze ta to chytilo za "gule" kup novy matros ak ta istota trochu pokulhava kup nieco starsie jazdena a uvidis po 1-2 sezonach. Mozno najlepsie na zaciatok bude si to par krat pozicat napr. z RPointu.
Ja som vedel ze je to to prave orechove a to som na tom nikdy nestal ani nemal pozicane, kupil som vsecko nove a nelutujem.
Momentalne sa u mna zacinaju prejavovat abstinencne priznaky na sneh.
Kua este mesiac a uz by mohlo padat :mrgreen:
Zatial asi tolko nic konkretne si sa nepytal *
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Příspěvekod Dena » čtv srp 16, 2007 19:53

Astrozzy píše:Skuseny nie som (ak to porovnam s pavprochom), ale ak si presvedceny ze ta to chytilo za "gule" kup novy matros ak ta istota trochu pokulhava kup nieco starsie jazdena a uvidis po 1-2 sezonach. Mozno najlepsie na zaciatok bude si to par krat pozicat napr. z RPointu.
Ja som vedel ze je to to prave orechove a to som na tom nikdy nestal ani nemal pozicane, kupil som vsecko nove a nelutujem.
Momentalne sa u mna zacinaju prejavovat abstinencne priznaky na sneh.
Kua este mesiac a uz by mohlo padat
:mrgreen:
Zatial asi tolko nic konkretne si sa nepytal *

:mnam: :skialp: :skialp: :smt023 :ú :lol:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod pavproch » čtv srp 16, 2007 19:57

Astrozzy píše:Skuseny nie som (ak to porovnam s pavprochom), ale ak si presvedceny ze ta to chytilo za "gule" kup novy matros ak ta istota trochu pokulhava kup nieco starsie jazdena a uvidis po 1-2 sezonach. Mozno najlepsie na zaciatok bude si to par krat pozicat napr. z RPointu.
Ja som vedel ze je to to prave orechove a to som na tom nikdy nestal ani nemal pozicane, kupil som vsecko nove a nelutujem.
Momentalne sa u mna zacinaju prejavovat abstinencne priznaky na sneh.
Kua este mesiac a uz by mohlo padat
:
mrgreen:
Zatial asi tolko nic konkretne si sa nepytal *


:mnam: :skialp: :mnam:

Co dodat?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Dena » čtv srp 16, 2007 20:02

tohle, he? [-o< :-s :ú :mrgreen:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod pavproch » čtv srp 16, 2007 20:04

Joooooooo!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod strider » čtv srp 16, 2007 20:23

a co byste doporucovali za vybavu aby to bylo na solidni jezdeni? pipak taky nutnost kupovat nebo pujcovat?
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod pavproch » čtv srp 16, 2007 20:25

Kurňa, už sem to tu raz písal... du to pohledat...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod strider » čtv srp 16, 2007 20:25

pavrpoch: diky moc
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod Astrozzy » čtv srp 16, 2007 20:30

strider píše:a co byste doporucovali za vybavu aby to bylo na solidni jezdeni? pipak taky nutnost kupovat nebo pujcovat?

pipak: ak mas moznost poziciat asi by som pozical. Na druej strane ja mam kupeny a ked niekam idem je to doma po ruke tak nemusim obiehat shopy nehovoriac o tom ze cca 100km naokolo nic take nemam + za pozicanie treba zlozit slusnu kauciu (takze financie treba mat furt po ruke).

Solidne jazdenie: solidne slapanie alebo solidna lyzba?
Bud kupis siroke lopaty a uzijes si prasanove orgie ale do kopca to bude fuska alebo kupis touringovu "univerzalnu" klasiku a do kopca to bude radost a z kopca mierne trapenie = lahke lyze= nestabilita vo vacsich rychlostiach + tvrdost podkladu.
Ak si dobry lyziar siel by som asi do Touringovej kategorie.
Dalej viazanie: ak si nahanac gramov tak Dynafit (ma ho pavproch), ak chces "istotu" stability a lepsie polozeneho taziska, mas vacsiu hmostnost tak Diamir. na trhu su este ine znacky ako Naxo ale neviem posudit co to za techniku.
Naposledy upravil Astrozzy dne čtv srp 16, 2007 20:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Příspěvekod Astrozzy » čtv srp 16, 2007 20:31

pavproch píše:Kurňa, už sem to tu raz písal... du to pohledat...

Kurna vazne to tu uz niekde bolo :mrgreen: tak hladaj
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Příspěvekod pavproch » čtv srp 16, 2007 20:34

pavproch píše:Hore zdar,

tak já se teda zahledím do (své) dávné minulosti (jak sem ještě hluboko v totalitě začínal se skialpem) a tý trošky zkušeností, který sem za těch asi 20+ let šialpování nasbíral:

1. lyžáky - snad tři zimy jsem skialpoval s normálníma sjezdovýma skeletama (Alpina 4-přezková). Na šlapání do kopce bylo třeba nechat horní přezky úplně otevřený a docela to šlo. Akorát podrážka šíleně klouže, páč nemá wibram)
Pokud budeš kupovat (skialpový) botky: Goráč musí být, typ zvol podle toho, co chceš jezdit (extrémní sjezdy= vyšší, tvrdší, ale težší boty, allround=něco mezi, závody= ultralight cajky) Já už asi 15 let jezdím Dynafit Tour-Lite Tech (je ale pravda, že jak čím sem starší, tí míň extrémuju)

2. vázání: kdysi jsem dokonce vyráběli ze starejch Markerů, dneska jednoznačně koupit. Musí být možnost připevnění maček ("haršajzny"), nejlíp i brzdiček - řemínky sou naprd. Někdo tu zmíniíl Naxo - je to dobrá volba, ale stejně nejlepší byly starý Silvretty řady 300 a 400, kde nebyl prakticky žádnej plast, enem železo, čili tam nemohlo nic prasknout... Moje zkušenost: opět Dynafit TLT (mám dvoje, to starší už jezdím 15 sezónu bez závažnějších problémů, dokonce i bez výměny hrotů...)

3. Pásy: volba mohér VS syntetika je nerozhodnutelná a věčná (větší životnost VS větší komfort). Moje volba: jednoduše tkané Coll-tex nebo Montana. Pomoca - nebrat, funguje jak struhadlo a vůbec nejede. Je třeba se smířit s tím, že po každé zimě je třeba vyměnit lepidlo, ale jinak životnost pásů tak 4-5 zimních sezón (při průměru 50 výletů za zimu) – pokud se nechováš k věcem jako prase.

4. Lyže: zásadně SKIALPOVÉ!! Měl jsem už skialpo vázání namontovaný na spoustě lyží a jednoznačná volba jsou lyže určené pro skialpinismus (neber ani free-ride). Skialpová lyže je konstrukčně určená pro skialpinismus (chůze, sjezd různorodým terénem, zvýšená torzní tuhost a špička....) Moc nedoporučuju závodní ultralight (PIUMA Trab a tak) protože díky nízké váze jsou na roletě ztvrdlého sněhu "hodně nervózní"… Počítej s tím, že životnost lyží je tak 3 zimy, ne dýl….
Ze starších necarvů mi nejvíc utkvěly v paměti: Rossignol Nepal
Carvy (moje dnešní – ale teprve druhé carvy): Fischer Air Channel X-treme

5. Hadříky: začínat lze s normálníma horo hadrama, časem zjistíš, co ti vyhovuje nejvíc.

6. Hůlky – jednoznačně teleskopy, doporučuju radši větší, plné a trošku konkávní "talířky"

7. Mačky a pikl: jakékoli, už i na Malé Fatře jsou často třeba, nutně je třeba mít výše zmíněné "haršajzny"

8. Pípák: jednoznačně ano, je potřeba už i v nadmořských výškách Jeseníků a Malé Fatry

9. Bágl: lze začínat s normálním turistickým báglem (na kratší akce bez spaní venku stačí 30-40 litrovej), časem ale poznáš, že požadavky na bágl jsou trochu specifické (úchyty na lyže, pikl, hůlky, mačky, kapsa na pásy, zvýšená vodovzdornost, dobrej bederák atd…) Moje volba: VauDe Argon Powder 34 l.

10: lavinová sonda a lopatka: je dobré mít, nikdy nevíš co se může stát…..

Howgh!

pavproch

PS: Suma sumárum počítej nějakejch 6 až 8 Masaryků prvotní investice.... ale pak už neutrácíš za vleky....


celej thread je tady.

A pak taky sem se rozepsal tady, cituju

pavproch píše:Fčíl vážně:

Lyže:
- samozřejmě carv - jiný se už stejně ani nedělaj ... :((
- ALLROUND lyže určená pro šialpo má několik výhod: v prašanu vyplouvá, na ledě drží, v traverzech se nekroutí, na roletě nevibruje..... má enem jednu vadu - $$$ .... :((
(vynechávám speciální odrůdy jen pro extrém/prašan atak.)
- točivost lyže je vždycky téma ohnivé diskuse - někdo (třeba JÁ... :wink: ) preferuje kraťounký smykový oblouk, jiný dloooooouhatánský carvový řezaný oblouk v max. rychlosti......

Vázání:
- v popdstatě se musíš rozhodnout mezi Naxxo, Silvretta nebo Dynafit.... naxxo je víc free-ride, Silretta je klasika a Tech je Tech
- jenom pozor na vázání, které mají funkční díly z plastu (třeba Sivretta 404) - plast není kov! ..... :((

Boty:
- zase dva možné přístupy: buď vyšší tvrdší sjezdové boty (ve ketrých se do kopce trošku víc trápíš) nebo trošku nižší, lehčí, měkčí, kreté sice nejsou až tak supr na sjezd, ale zato to v nich do kopce míň bolí....

Pásy:
- zásadně rovné (šířka o cca 2 mm užší, než nejužší místo lyže) - je to spotřební materiál a tak nemá smysl vyhazovat $$$ za něco, co Ti stejně vydr tak 2 roky

Hůlky, pikl, mačky, hadříky....
Sakra, fčíl mi došlo, že už sem tu něco takovýho někdy psal...... zas ta skleróza.... :ú

Mimo sjezdovky už lyžuju asi 25 let.... a je to už dost dávno, co jsem si ujasnil, co mi vyhovuje: lehké, technické, univerzální cajky s vyváženýmy vlastnostma (a taky vysokou $$$ ), takže fčíl už ojíždím třetí (a brzo budou čtvrté) Dynafity Tour-Lite Tech (botky+vázání+brzdičky+haršajzny), aktuální skijofki sou Fischer ExTreme model 2002 (170 cm - 108/70/90 mm 17mt oblouk 1300gramů/lyže - to vše při mých 178cm/70 kilo), další budou zase něco tak....


Ufffffff.... :ú
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod zbuddy » čtv srp 16, 2007 20:49

pavproch píše:
Astrozzy píše:Skuseny nie som (ak to porovnam s pavprochom), ale ak si presvedceny ze ta to chytilo za "gule" kup novy matros ak ta istota trochu pokulhava kup nieco starsie jazdena a uvidis po 1-2 sezonach. Mozno najlepsie na zaciatok bude si to par krat pozicat napr. z RPointu.
Ja som vedel ze je to to prave orechove a to som na tom nikdy nestal ani nemal pozicane, kupil som vsecko nove a nelutujem.
Momentalne sa u mna zacinaju prejavovat abstinencne priznaky na sneh.
Kua este mesiac a uz by mohlo padat
:
mrgreen:
Zatial asi tolko nic konkretne si sa nepytal *


:mnam: :skialp: :mnam:

Co dodat?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Jděte někam se sněhem, je léto! Já chci ještě pár měsíců pobruslit!!! Když chcete sníh, přestěhujte se do Grónska, magoři! :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pavproch » čtv srp 16, 2007 20:52

A just ne!

:smt077
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Astrozzy » čtv srp 16, 2007 20:56

pavproch píše:A just ne!

:smt077

:smt023
:skialp: forever 8)
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Příspěvekod tuso » čtv srp 16, 2007 21:42

Už ať sněží. Hip hip hurá.
@strider: jestli jsi těžší váhy, tak jdi do K2 Shuksan. Skvělá lyže. Trošku těžší, ale ovladatelnost perfektní. /taky povyhrávala několik testů skialp lyží ve světě/
JInak můžu doporučit to co pavproch.

Už aby byla zima. :skialp:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » čtv srp 16, 2007 21:44

:protest: :protest: :protest:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod tuso » pát srp 17, 2007 6:05

Tak jsem si znova přečetl, co psal pavproch- snad bych dodal, že boty s GTX se mi zdá momentálně na trhu nejsou. /ale bez záruky/. BNoty bych volil univerzály- Scarpa Laser,Matrix, Lowa Structura,Garmont - model si nevzpomenu,ale ne Adrenalin- tvrdá- na sjezd.. V Dynafitech se moc nevyznám- prý jsou hodně měkké.
A pásy bych volil vykrojené. Carvové lyže s rovnými pásy na hranách podkluzují. Navíc životnost je víc než 2 roky- pavproch je na lyžích furt, takže mu pásy nevydrží tolik sezón. Normální člověk :mrgreen: se dostane na skialpy tak v 30% z toho co on./nebo i míň/
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod strider » pát srp 17, 2007 7:05

diky za odpovedi, skoda ze ted akorat v moc obchodech nic moc nemaji, ale tak si chvili pockam
nejvetsi dilema bude, asi jaky ty lyze

tuso: mam 80kg
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod pripluv » pát srp 17, 2007 7:13

pavproch píše:celej thread je tady.

A pak taky sem se rozepsal tady


Ještě by to někdo mohl hodit do vlákna SKI, hej? :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pát srp 17, 2007 7:13

Na to su krátká... :ú
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pripluv » pát srp 17, 2007 7:14

Už sunu :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát srp 17, 2007 7:15

Už to tam máš, teď už su na to krátká já :ú .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pát srp 17, 2007 7:47

:mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tuso » pát srp 17, 2007 7:57

strider píše:diky za odpovedi, skoda ze ted akorat v moc obchodech nic moc nemaji, ale tak si chvili pockam
nejvetsi dilema bude, asi jaky ty lyze

tuso: mam 80kg


Tak to máš široké pole působnosti. Já se pohybuju 105-110. Plus batoh a matroš- lyže musí být festovní, protože odlehčený modely by mi zařvaly za měsíc. To samé vázání- Tech je tak pro muší váhy jako pavproch. :mrgreen:
Měl jsem v ruce závodní lyži /nevím značku, asi Völkl/,která byla tak lehká, až jsem z toho byl kapku nervozní. Na takové bych neměl odvahu opřít se ve žlebu do oblouku.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod strider » pát srp 17, 2007 10:17

no tak s vybavenim toho asi vic uz nevymyslim... to jestli novy nebo starsi je asi jasna otazka...

napada me, mate sjezdeny tereny v Jesenikach, je to tam pro me nejpristupnejsi, tak jestli se tam da pekne taky?
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod pavproch » pát srp 17, 2007 11:06

strider píše:
napada me, mate sjezdeny tereny v Jesenikach, je to tam pro me nejpristupnejsi, tak jestli se tam da pekne taky?


Jasan, žemám! Ale nesmí se to.... posílám SZ
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod strider » ned lis 25, 2007 12:10

po delsi dobe bych mel jeste nejakou otazecku :-)

zvazil jsem vsechyn pro a proti (pekelna cena novyho vybaveni) a zajima ji me uz je nasi dve veci:
1) da se kdyz si koupim ctyrpraskovy boty a vazani s brzdickama jezdit normalne i na sjezdovce dobre? proste kdyz pojedou znami normalne jen na lyze, tak jestli tim nahradim sjezdovky, protoze potrebuju novy a chtel bych to splachnout tema skialpama, teda jestli to neni uplne jina jizda...?

2) kde v Brne se daji koupit nejaky solidni jety lyze? pripadne neprodava nekdo? rikam si ze idealni varianta pro zacatek je svoje dobry boty a jety lyze?

diky moc
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod Ježo » ned lis 25, 2007 14:56

1) ano
2) Eliass?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod strider » ned lis 25, 2007 15:03

jezo: diky, sice strucnej nez sem cekal ale ok...
eliass: myslel jsem ze jen novy? myslime oba ten stejnej, hned u Orli?
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Další

Zpět na Sněhobílé vykecávátko