Začínáme se skialpama

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv lis 28, 2013 18:32

prakticky to neřeší mnou zmiňované problémy
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » čtv lis 28, 2013 18:44

terkad píše:No tak jestli máš větší nohu 303mm, bota je 305 a botička vypíkací, tj. povolí, mělo by ti to být.


na tom vypekacim howto co posilal vonkreuz pisou, ze vypecenim se da nahnat max. 1/4 cisla tj. jestli aspon trosku orientuju v tom cislovacim bordelu(EU,MP, inch, steh) tak čtvrtina z 5mm je dost malo... Mel bych tam po vypeceni asi max. 5mm a to je asik dost malo :-k .
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod terkad » pát lis 29, 2013 10:45

Když se to tak vezme, tak chudáka začínajícího skialpinistu čeká stejně spousta stresových situací. Takové řezání pásů, pak pečení botiček,...kterej jinej sport tohle má?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » pát lis 29, 2013 10:49

Co ja viem, ani som nic nerezal, ani som nic nevypekal. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » pát lis 29, 2013 11:28

terkad píše:Takové řezání pásů, pak pečení botiček,...kterej jinej sport tohle má?

na moje rovne fošny 190, 97 - 69 - 85, sem nic nerezal...
botu bych taky nepekl, kdybych mel obe nohy stejne... ale 10mm rozdil je problem i v beznem zivote a to jeste musim vybirat jen z extra velikosti MP31 apt. kua fix :smt022
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » pon pro 9, 2013 19:20

wertigo píše:Zdar,
Dotaz: velikost bot skialp Garmont Adrenalin

tak sem je mel dnes na noze, krááásna to botka, ale malá moc malá, chybel asi 1cm...
skelet 29.5-30.5 takze tam kde koncil sem potreboval aby byl aspon stred. ale ty prezky, to zapinani, ten vlez, ten matros, ta novota, krása.
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod suslos » pon led 13, 2014 23:19

Zvažuji skládání novýho spíše chodícího setu -> čti 60% chůze, 40% sjezd
doteď jsem měl 79mm pod botou a po projetí na širších bych to chtěl vyměnit... cca 90 mm, zároveň si ale myslím, že takového lyže jsou pořád skvěle lehké v kombinaci s techem
ale hlavní otázka o co mi jde (jestli bych mohl poprosit pp, vk, grca o vyjádření :oops: )
dotěď jsem měl vertikal s brzdama, takže když jsem hodil mařenu pohoda, ale rok utekl, zkušenosti přibyly a já si pohrávám s myšlenkou jít do novýho speed radical + řemínky, co vy na to? kravina? Když rozhodím, tak mě lyže umlátí? Jaký je potom nebezpečí zranění kolene? :roll:

Díky moc za jakýkoliv názor __II
Naposledy upravil suslos dne pon led 13, 2014 23:32, celkově upraveno 1
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » pon led 13, 2014 23:31

Kam jsi ty zkusenosti pribil? :shock: :twisted:

Lyze na reminkach te asi neumlati, ale potlouct te muzou. Doporucuju mit vzdycky neco na hlave (cepici, prilbu). Na lyzich je clovek dostatecne obleceny, ale dostat hranou do nechranene hlavy neni nic moc. Koleno tezko rict, neco by se mohlo stat, kdyz se lyze zapichne a ty poletis dal. Ja jsem ji jednou takhle zlomil, ale to byly jeste napul drevene lyze, dnesni by to mohly i vydrzet a noze ublizit. Mam ale pocit, ze se reminky moc nedoporucuji kvuli lavinam, kde to zafunguje jako kotva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod suslos » pon led 13, 2014 23:37

upss... omlouvám se, opraveno :oops:

umlácení jsem myslel obrazně :D nikdy nikam nelezu bez helmy, takže z toho strach nemám, spíš mi šlo o to koleno.. Vím, že řemínky jsou dost flexibilní, ale..

Jo v lavině je to na nic :(

Děkuji za reakci __II
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod oodoow » úte led 14, 2014 0:07

A proč chceš řemínky místo brzd? Kvůli váze? Podle mě je to blbost, už jenom ten opruz, jak ti budou ujíždět lyže, když si je budeš chtít nazout. Mám telemarkové vázání, kde nejsou brzdy a tak musím mít řemínky a je to fakt o ničem, proto taky chci přejít na NTN.
Ale pořídit si skialpové vázání bez brzd, když prostě ta možnost brzd existuje, to bych nikdy neudělal. To je tak možná pro závodníky, kterým jde o každý gram.
Zkus zalistovat zpátky, už se to tu několikrát řešilo, naposledy chtěl jezdit bez brzd a myslím že i bez řemínků grco. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » úte led 14, 2014 1:47

Reminky maji proti brzdam jednu vyhodu. Neztratis lyzi/e. Jednou jsme na sjezdovce (!) hledali v nekolika lidech lyzi asi hodinu. Znamy hodil tlamu, lyze (s brzdama) vypla a zajela do hlubokeho snehu. Jelikoz se trochu kutalel, nebylo jasne, kam zmizela. Pri freeridu v hlubokem snehu to hrozi jeste vic, v nejakem prudkem zlebu uz ji mozna vubec nenajdes. Ale i tak bych rekl, ze nevyhody reminku silne prevazuji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » úte led 14, 2014 7:57

lepší ztracená lyže než bejt dobře zakotvenej pod lavinou....

navíc při správně nakonfigurované mařeně (mařena tady z OF ťa pomiluje :twisted: ) ťa ta lyže opravdu umlátí - sám mám na hlavě 5 štychů od řemínku.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte led 14, 2014 9:46

@oodoow: reminky nebola nikdy ani moznost, nad tymi brzdami som premyslal :) nakoniec mam brzdy, ale musim povedat, ze za 3 sezony mi este lyza nevypla, takze by som sa asi zaobisiel aj bez nich :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » úte led 14, 2014 9:51

jo a jedna navýhoda techu s brzdama - sem na vrcholovým sedýlko Vysoké v ta3 blbě nacvaknul techa, při prvním oblouku sem z lyže vystoupil.... páč bylo tvdo, měl sem v ruce pikl, stál sem na fleku, ale lyže zjebala nejmíň 200 výškových do doliny než sa zastavila... sem byl fest, ale fest nasrán, že to musím šlapat znova.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod tuso » úte led 14, 2014 12:05

Do volného terénu řemínky ne. Na sjezdovce je to jedno, ale mimo určitě ne. Ztracená lyže není tragédie. Ztracený život ano.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » úte led 14, 2014 19:23

pavproch píše:sám mám na hlavě 5 štychů od řemínku.... :wink:

Ty musis mit vzdycky neco extra :twisted: Proto rikam, ze je potreba mit neco na hlave. Taky mne tenkrat lyze pomlatila po hlave, ale jelikoz jsem mel cepici, obeslo se to bez siti.

@tuso: asi tak.

@grco: ja jsem si taky platil AV roky (10?) a nepotreboval ho. No a pak jsem se jednou potreboval svezt vrtulnikem a to bych se bez AV nedoplatil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte led 14, 2014 19:29

@mike: ked nevidis rozdiel medzi poistenim a brzdami na lyziach, tak nema zmysel dalej diskutovat :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » úte led 14, 2014 19:50

Koukam, ze jsi prepracovany ;-) Pojisteni, pasy v aute, brzdy na lyzich apod. Fakt ti musim vysvetlovat, co maji spolecneho?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » stř led 15, 2014 8:50

Hej, viem ze narazas na to, ze to vacsinou nepouzijes, ale potom ti to raz treba, ale to je jedine co maju spolocne.

Na druhu stranu poistenim a pasmi chranim seba, svoje zdravie/peniaze. Brzdami chranim lyze? Aby mi neusli do doliny? Aj tak mi vbehne niekde do hlbokeho snehu a uz ju nenajdem. Ked nemam brzdy, tak to neznamena, ze sa pri pade zabijem, narozidel od pasov... Na zjazdovku, kde su ludia mam zjazdove lyze, s brzdami. Ked idem ale niekde na skialpoch, tak mi tie brzdy az tak moc netreba. Aj tak mam z 90% zapnutu tu poistku na slapanie, aby sa mi ta lyza nevypla, pretoze keby som o nu prisiel, tak neviem jak zidem dole...

A za 2. existuje vela skialp viazani, ktore sa s brzdami ani nerobia, klasicke ultralighty a vela ludi s nimi chodi a o tom, ze by rozbijali lyzami hlavy ludi dole v doline moc nepocujem...

Takze prepracovany si asi ty a hlavne, pokial viem na skialpy ani nechodis, ale o potrebe brzdiciek ocividne vies vsetko ;)

Ja to proste beriem tak, ze na zjazdovych lyziach su brzdy povinnost. Na skialpoch su brzdy sice plus, ale nie su nevyhnutne.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » stř led 15, 2014 21:47

grco píše:Hej, viem ze narazas na to, ze to vacsinou nepouzijes, ale potom ti to raz treba, ale to je jedine co maju spolocne.

Takze ne prepracovani, ale PMS? :twisted: Ano, jedine, ale zasadni a o tom je prave rec.

grco píše:Na druhu stranu poistenim a pasmi chranim seba, svoje zdravie/peniaze. Brzdami chranim lyze? Aby mi neusli do doliny?

To same. Lyze (neco stoji), sebe (prijdes o lyze a uz se odtamtud nedostanes) i ostatni. Neni to nebezpecne jak na sjezdovce, ale i tam muzou byt pod tebou jini skialpinisti. A kdyz nekoho tva lyze bez brzd prizabije, budes minimalne platit.

grco píše:Aj tak mi vbehne niekde do hlbokeho snehu a uz ju nenajdem.

Mozna. Stejne se divim, ze jeste nikdo neprisel s vyhledavacem lyzi. Treba integrovanym do pipaku.

grco píše:Ja to proste beriem tak, ze na zjazdovych lyziach su brzdy povinnost. Na skialpoch su brzdy sice plus, ale nie su nevyhnutne.

Aspon ze tak ;-) BTW, nikdy jsi nejel na skialpech po sjezdovce?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod marap » čtv led 16, 2014 19:02

Ahoj, tak jsem tedy nějakou počáteční výbavu nakoupil a hned na první túře na Chopku pocítil absenci haršajzen. Mám lyže široké 81 mm a vázání TLT Comfort. Stačí haršajzny 82 mm nebo budou lepší 90 mm?
Uživatelský avatar
marap
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 2, 2013 23:41

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod vonkreuz » čtv led 16, 2014 19:28

mike píše:
grco píše:Aj tak mi vbehne niekde do hlbokeho snehu a uz ju nenajdem.

Mozna. Stejne se divim, ze jeste nikdo neprisel s vyhledavacem lyzi. Treba integrovanym do pipaku.

To už existuje. Pieps to vyrábí. Nebo druhá možnost.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv led 16, 2014 19:36

To bys musel pridelat na lyze, ne? Nebo mi neco unika? Myslel jsem vyhledavani lyzi pod snehem aniz bys na ne musel neco pridelavat. Teda, mohlo by na nich byt neco jako Recco desticka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv led 16, 2014 19:42

marap píše:Ahoj, tak jsem tedy nějakou počáteční výbavu nakoupil a hned na první túře na Chopku pocítil absenci haršajzen. Mám lyže široké 81 mm a vázání TLT Comfort. Stačí haršajzny 82 mm nebo budou lepší 90 mm?


mně stačily na lyže pod botou 72mm haršajzny 74mm (TLT speed)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Happy » čtv led 16, 2014 19:54

Někde jsem viděl na netu kontrastní fléry, která se přidělaly k lyži a samotné látka se nacpala do nohavic kalhot. Takže při ztrátě lyže koukal ve sněhu kus červenýho hadru.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod ratel » čtv led 16, 2014 20:36

Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv led 16, 2014 20:46

Pekne, diky. Nakonec tahle diskuse prece jen k necemu byla ;-)

Akorat prosim, necituj zbytecne, uz ti opravuju nekolikaty prispevek. Viz tady.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Happy » čtv led 16, 2014 21:10

@ ratel: jo, to je přesně ońo. Dokonce i cena je nějak podezřele malá 116,- v Hudy.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod marap » čtv led 16, 2014 22:03

pavproch píše:mně stačily na lyže pod botou 72mm haršajzny 74mm (TLT speed)


A je tam vůle, resp. vešly by se lyže o 1 mm širší, aniž by to vrzalo? Zkouším hledat na netu a nacházím celkem protichůdné info. Asi to risknu a když tak je vyměním...
Uživatelský avatar
marap
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 2, 2013 23:41

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » pát led 17, 2014 7:06

rozhodně tam bylo víc místa než by říkal prostý výpočet (1mm na každé straně)

nic nevrzalo
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Sněhobílé vykecávátko