Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod scinkk » stř úno 10, 2021 17:45

Jo a pak dej vedet jaky to je. Sic mozna se budes moci sklouznout, ale nosny to asi moc nebude do mekciho snehu. A taky aby ta moznost se sklounout nekdy nemrzela :) Taky hadam, ze to nema volnou patu.

sporten.png
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » stř úno 10, 2021 19:31

Jak to myslíš, volnou patu? Ta destička je vpředu připevněná a pružná, takže se pata zvedá.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod scinkk » stř úno 10, 2021 19:44

jj to jsem myslel
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Army » čtv úno 11, 2021 11:57

Díky, vyzkouším se optat a uvidím. Sněžnice mě nadchly a jsou super, jen mě napadlo vyzkoušet ještě tento hybrid, zda přinese výhody obojího, nebo naopak nevýhody obojího. Volnou patu to má, podobně jak na běžkách, nebo právě na sneznicich. Tak díky a uvidím,zda seženu.
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod scinkk » čtv úno 11, 2021 13:57

Me by to prislo dobry, kdyz to prave jeste neni moc na sneznice, treba takovych 20 cisel, clovek by to mel na baglu, coural by treba nejakym podhurim, pak je obcas usek nejaka louka z mirnejsiho kopce, nebo proste i dobra cesta z kopce, tak by to clovek rychle nacvakl a kousek se svezl :)
Ostatne i hrebenovka v krkonosich, ta je vetsinou vydupana, takze sneznice nemaji moc smysl, ale jsou tam delsi useky z mirneho kopece.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod Semo » čtv úno 11, 2021 14:14

Pri 20cm snehu nema vyznam tahat na nohach nic. Ta vaha na nohe unavi viac ako ta trocha snehu.

Lovci po tajge (https://www.youtube.com/watch?v=1GXR5sSVftc) chodia na niecom podobnom ako tie hybridy od Sportenu. Ale tajga je placata, na nasich horach budu svahy a situacie, kde sneznica bude lepsim nastrojom (a dalsie svahy a situacie, kde horsim, aby sa v tom niekto nerypal, ze tvrdim, ze vzdy a vsade).
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod apuka » čtv úno 11, 2021 14:28

Semo píše:ri 20cm snehu nema vyznam tahat na nohach nic.
Presne tak to myslim i ja.

I kdyz ten soucasny snih je takovy, ze i v deseti centimetrech je chuze obtizna, hlavne kdys je trochu "uchozeny", jak psal jinde mike, ted trva cesta i dvakrat tak dlouho...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod scinkk » čtv úno 11, 2021 15:49

Teda nevim zda jsme byl pochopen, ale samozrejme ze na takove mnozstvi snehu clovek nic nepotrebuje, ale s timhle by se dalo na nejakych usecich sklouznout pro zabavu ci urychleni. Je pak otazka, zda by na dane trase bylo tech useku tolik, aby to stalo za to, se s tim tahnout na batohu, ale u jednodenniho bych to zkousl.
Ja si na sneznice parkrat bral tu penovou lopatu z decathlonu, jenze problem lopaty je, ze se na tom neda jet s batohem a uz vubec ne s batohem na kterem jsou sneznice.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod oodoow » čtv úno 11, 2021 17:28

Tohle bude dobré právě když je sněhu hodně a je měkký. Pak i to sklouznutí bude v pohodě. Ale čím tvrdší sníh, tím hůř se s tím bude "hranit" a bude to méně ovladatelné. Nosnější by to mělo být více než sněžnice.
Takže na toulkách po lesích v hlubokém prašanu s nízkým sklonem svahu si s tím užiješ hodně srandy. Do opravdových hor, kde je proměnlivý, větrem a sluncem různě změněný sníh, to bude dost o držku.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod apuka » čtv úno 11, 2021 17:29

Asi tak - pokud nekdo si chce do prirody jit a svoje naplanovane usey "prejit", tak za soucasneho stavu si asi nevezme sneznice, mozna na nektere vylety vezme tyto "lyze".
Neco naprosto jineho je pokud nekdo bere sneznice (nebo toto) jako zabavu a jejich pouziti je pro nej ten hlavni smysl vyletu (viz napr. mike a smneznice).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 18:39

Jsem se koukala, jestli to má hrany (má) a narazila na krátký článek i s názorným videem.
Pro mě to moc zajímavé není, neboť mám sněžnice i široké BC lyže a tohle by už bylo navíc. Ale jinak to může být celkem sranda i značné urychlení a usnadnění pohybu :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 18:45

Znacne urychleni pohybu nemusi byt vzdycky zadouci :twisted:

scinkk píše:jenze problem lopaty je, ze se na tom neda jet s batohem a uz vubec ne s batohem na kterem jsou sneznice.

Proc by se na tom nedalo jet s batohem? Po prdeli jsem vzdycky jezdil s batohem a tady nevidim rozdil. Na batohu castecne lezis. Se sneznicema po stranach problem bude, asi bys je musel dat pod viko.

BTW, z odkazovaneho obrazku jsem udelal prilohu, rozbijelo to vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 18:56

Musíš taky umět brzdit :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 19:07

Kdyz jsem si zlomil kotnik, tak jsem brzdil cepinem jak o zivot a stejne to nestacilo. Teda, misto zrychleni 0.5 g jsem mel mozna 0.05 g, takze jsem se sice nezabil, ale ani tak mne vysledek uplne nepotesil. A vysledek brzdeni bez cepinu jsi videla sama :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 19:11

Proto píšu, že to musíš umět :wink: A taky vědět, do čeho najíždíš, však tyhle lyžičky nejsou určený do velkých strmých hor, na to jsou jiné.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 19:16

Kdybych to neumel, tak uz sem nepisu ;-) Zcela vazne, v obou pripadech mne to zachranilo a nemyslim si, ze se dalo brzdit vic.

Tyhle lyzicky se rozjedou i na malem svahu a s timhle vazanim toho moc neubrzdis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 19:20

V Tvém případě se hlavně nemělo nikam jezdit :twisted:

Na tomhle se jezdí telemarkem. Anebo prostě klasicky pluží.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod apuka » čtv úno 11, 2021 19:39

mike píše:misto zrychleni 0.5 g jsem mel mozna 0.05 g, takze jsem se sice nezabil, ale ani tak mne vysledek uplne nepotesil.
Ale alespon sis sam na sobe vyzkousel praktickou ukazku, ze exponenciala i pri malych hodnotach vede k rychlemu zvysovani hodnot. To se ted hodi :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 21:43

@sobb: telemark je z praveku a pluzeni zbabelost ;-) Ani jedno nema s lyzovanim moc spolecneho, proto davam prednost sneznicim.

@apuka: jaka exponenciala? Rychlost roste se zrychlenim linearne a draha kvadraticky, jak bys mel pri svem vzdelani vedet ;-) Takze ma rychlost nebyla velka, ale pres maximalni brzdeni porad pomalu rostla, coz bylo docela desive. Proste to neslo zastavit, a tak jsem zacal brzdit nohama, coz s mackama neni dobry napad. Kdyby to byla exponenciala, tak uz tady nejsem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod oodoow » čtv úno 11, 2021 21:55

Telemark je právě nejvíc požitkářské lyžováním. Dřív jsem lyžoval s pevnou patou a teď už si to ani nedovedu představit. Člověk je jak ve svěráku, nemá to žádný flow a požitek se s telemarkovým obloukem nedá srovnat. Kdo jednou zkusil nechce jinak.
Další výhodou je, že není nutno nic přepínat a v pohodě pak valíš rychle po rovině jako na běžkách.
Pravda chce to silná stehna, každý oblouček je pokleknutí, je to slušný workout. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 22:19

Volna pata je tak pro deti a duchodce, to neni zadne lyzovani. Koukni, jak jede Ester, to je ono. Krasne dlouhe oblouky stovkou, pri tom musis mit lyze jako prirostene k noham. Dole mas 160 tepu za minutu a endorfiny ti strikaji z usi. Ja uz na to nemam, i proto jsem s tim skoncil. Nez lyzovat jako snek, tak to radej vubec ;-)

(cimz nechci rict, ze jsem jezdil jako Ester, ale stovkou jsem jel a 70 - 90 km/h byvalo bezne)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 22:19

mike píše:@sobb: telemark je z praveku a pluzeni zbabelost ;-) Ani jedno nema s lyzovanim moc spolecneho
V tom případě jsem pravěký zbabělec :mrgreen: Řekla bych, že oboje je v panenským sněhu mnohem více lyžování, než hoblování upravených sjezdovek :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 22:21

Viz vyse, proste neco uplne jineho. Pro mne naprosto neuspokojive, vsak i proto jsem nikdy nemel rad bezky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 22:50

Někdo rád holky, jinej vdolky :wink: Mě zas nikdy moc nebavil urolbovanej svah. Běžky a bílá pláň je úplně o něčem jiným :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 22:59

Jasne, ale bavime se o uplne jinych sportech. Bezky nemaji se sjezdovkama skoro nic spolecneho. Sneznice jsou jim bliz.

No a jinak jsme si ty sjezdovky slapali sami jeste v puberte ;-) Na Valassku rolby nebyvaly. To az pozdeji Rakousku, idealni byla vecer urolbovana sjezdovka, na kterou pres noc napadlo par cm prasanu. Prvni jizdy, kdyz tam jeste nikdo nebyl. Jenze postupne zacalo pribyvat lidi celkove, prisly prilby a s nima nebezpecni silenci s pocitem nesmrtelnosti... a prestalo to byt ono.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 23:11

Já měla za to, že se bavíme o lyžování a hlavně těchto konkrétních lyžičkách. Což je v principu mnohem původnější pojem lyžování, než sjezdaření a rychlosti 100 km v hodině :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 23:19

U nas se vzdycky rozlisovalo lyzovani a bezkovani a lyzovani bylo to, co pisu. Plati to minimalne 50 let, pravek neresim ;-) Proste rozlisuju lyze pro pohyb/presun a jizdu. A tahle odbocka byla spis o jizde, zacala tim, ze kdyz se na tomhle rozjedes, tak se ti bude zastavovat blbe. Zatimco na sjezdovkach nebo skialpech zastavis na fleku. Protoze maji hrany a pevnou patu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 23:29

V tom případě to rozlišujeme každý jinak :wink: Navíc bych řekla, že o BC lyžích jsi neměl v tý době ani páru :)
Jinak při troše umu a zkušeností tohle půjde taky ovládat celkem slušně, v podmínkách, na který je to určený.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2021 23:36

To nemel, za sociku byly akorat drevene bezky, co praskaly jak paratka. Zlomil jsem nasim dvoje a pak uz mi je nechteli pujcovat :twisted: Se sjezdovkama to bylo trochu lepsi, nektere byly pouzitelne. To zakladni rozliseni ale furt plati. Bud to ma pevne vazani a hrany a pak se na tom da jezdit nebo nema a pak je to na chozeni.

A jake ze jsou ty podminky? Ja bych se na tom bal i nahore v Jizerkach, kde je to celkem placate, o sjezdu dolu ani nemluve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký prostředek k pohybu na sněhu?

Příspěvekod sobb » čtv úno 11, 2021 23:55

Se vašim nedivím, si pořídit takový nemehlo :twisted:

Bál, protože na tom neumíš :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Sněhobílé vykecávátko