Domácí výroba pulek

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod _Tom » stř pro 21, 2011 8:38

qwak píše:jsem si představoval něco jako tašku na hokejovou výzbroj - takže nahoře zipa? Nebo je lepší jen nějaké zešněrování?
Se přiznám, že jsem nad vakem ještě tak moc nepřemýšlel... 8-[


Žádný zip, to ti zamrzne! Nebo -ještě hůř- povolí.

Měl jsem saně, co měly plachtu ze dvou kusů - z každé strany saní jednu - a zavíralo se to jako loďák, byl tam zašitý tužší pásek, ty plachty se daly přes sebe a zavinuly. pak se to jen přetáhlo gumicukama - a bylo zabaleno. Fungovalo to bezvadně.

Výhody:
1. nezamrzne ti to
2. neotevře se ti to samo od sebe
3. bezproblémová manipulace i v palčákách
4. velikost plachty tím zarolováním snadno přizpůsobíš objemu nákladu

Mám jště jeden tip - dej si na plachtu malou kapsičku na sucháč, tam můžeš mít svačinu a nemusíš pro její vyndávání rozbalovat celý saně.
_Tom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte dub 3, 2007 11:58

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » stř pro 21, 2011 9:17

Jasné, zip zavrhuju. Dva kusy plachty ze stran, nahoře zavírání jako loďák, to chápu, ale jak na sebe ty dva kusy navazovaly vpředu a vzadu?
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod Indy » stř pro 21, 2011 10:03

material navrhuju cordura like plastex. ale to je vcelku sumak, bo je to stejna kategorie materialu.

no a co tomu vymyslet ohradku z duralu takovou stojatou 10cm manzetu a na ni to dat suchacema a uchytkama podobne jak na kamion?

suchac by zajistil ze dovnitr nezafuci snih.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod _Tom » stř pro 21, 2011 10:29

qwak píše:Jasné, zip zavrhuju. Dva kusy plachty ze stran, nahoře zavírání jako loďák, to chápu, ale jak na sebe ty dva kusy navazovaly vpředu a vzadu?


Už přesně nevím, asi se tam překrývaly, nebo byly sešité - asi na tom ani moc nesejde.
_Tom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte dub 3, 2007 11:58

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » stř pro 21, 2011 18:33

qwak: no docela hezké, jak budeš řešit opasek -přikurtování k tělu-?Zkus někdy dát ojátka křižmo, někde na netu jsem to viděl a dovolil bych si tvrdit, že to bude při traverzu dosti cítit. Jo a popruhy, hele co takhle gumicuky. :-k
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » stř pro 21, 2011 18:48

Opasek mám - na něm po bocích po dvou ďurach, protáhnuté kolečko a na konci táhel jsou karbinky. Dát táhla křížem? :-k Hmm... no až budu v terénu též to můžu vyzkoušet.
Gumicuky tam můžu přidat jako doplňovací... ty dva hlavní popruhy mají/budou mít stahovací sponu.
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » stř pro 21, 2011 19:26

Nemůžu to najít, ale kámoška co dělá do psích spřežení má opasek a mezi nohama má další dva popruhy co končí na bocích, vypadá to podobně jak horolezecký úvazek ale bez nohaviček. Jako docela se do toho blbě leze, ale přeci jen ti to roznese váhu na celé hýždě, předek a nemáš zařezaný popruh na bocích.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » stř pro 21, 2011 20:46

Hmm... bych to musel vidět, nějak si to z toho popisu úplně nedokážu představit... začnu s obyč páskem a postupně budu dolaďovat další věci, vychytávky... ale jsem otevřen každému návrhu, jen je sypte :wink:
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod vonkreuz » stř pro 21, 2011 21:14

DAV asi myslí tohle, co vyrábí například Manmat...

Také jsem uvažoval o nějaké "duffle bagu" jako dělá TNF, Deuter nebo Salewa. Všechny mají pořádné zipy kryté légou. Používat batoh mi přijde divné kvůli tahání váhy navíc (zádový systém, bederák).
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » stř pro 21, 2011 21:49

VK :smt023 to je ono, přidělat nějakou tu vypouštěcí karabinu na boky a je hotovo.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod PRC » pon led 9, 2012 20:42

...doporučuji táhla překřížit do x písmene, popřípadě vystužit tyčkou (há písmeno)...
...vypadá to slušně...těším se, až mi je půjčíš.....
...takové boby jsem měl dvoje....jedny byly přepůlkovány...a na zimním norsku rozjety autem....druhé nemohu najít :(
Ale budu hledat usilovně...ale asi to nedám tak pěkně do cajku, jako Ty....půjdu s báglem :)
...něco z netu:
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1074 ... 3--touring
http://www.wolfgang-reinelt.de/Outdoor/ ... index.html
PRC
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: pát lis 14, 2008 9:38
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » ned led 15, 2012 18:24

Tak další postupové fotky

Obrázek Obrázek
Jestě bude třeba doladit další věci, nejspíše lepší popruhy na popnášení na zádech, ty ucha z bývalé tašky nejsou úplně ono... uvidíme po zimním táboření :)
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » ned led 15, 2012 18:31

V tom křížení ojátek to bude chtít určo svázat. Jinak jsem opravdu zvědav.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod Indy » ned led 15, 2012 18:34

joo, pekne a jednoduche.

svazet to v krizeni necim pruznym? gumicuk? anebo jen stahovaci elektrikarsky binder?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » ned led 15, 2012 19:34

Tu tašku jsem upravil, vypáral zip, trošku v špici a vzdau sešil a navrchu po obvodu poprotahoval lanko, címž vzniklo něco jako hrubý lem, který ohýbám jako na loďáku. Možná přihodím trochu suchého zipu někam...

Jo to sem si říkal, že by to asi chtělo něčím stánout v tom Xku... popřemýšlím nad materiálem...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod vonkreuz » pon led 30, 2012 22:33

Tak doufám, že pulkaří napíší své dojmy a pojmy z použí pulků na 4.zimním OF táboře?
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » úte led 31, 2012 16:51

Tak dojmy... pár fotek od remdy tu a další dvě následující
Myslím, že jsem pulk otestoval dostatečně i na podmínky, pro které pulk není úplně to pravé. Zkusil jsem strmé výstupy i sjezdy, prašan, vyšlapaná, urolbovaná i přemrzlá vyškrábaná cesta... traverzy i polomy.
Je to úplně něco jiného, jiný styl a bavilo mě to. Má to svoje výhody i nevýhody. Naložil jsem pulk docela řádně, víc než normálně nosím v batohu.
Do kopců jsem byl možná trošku pomalejší než pěšáci, ale bylo to taky způsobené tím, že jsem si na ten pohyb ještě dostatečně nezvykl. Pokud byl kopec příliš strmý (např. Velký Stožek #-o ) pásy to už nezvládaly a táhlo mě to zpět, přece jen těžiště je vzadu. V tom je výhoda toho mého menšího (např. oproti tomu co měli šípovic) pulku - dá se to dát na záda a jít s tím chvíli jako s batohem - musím ale vylepšit popruhy, ty staré ucha od tašky jsou vhodné na jen na krátké poponášení.
Všecko trápení do kopců vyváží sjezd, kdy prostě člověk sjede, profičí kolem sněžičárů, kteří šlapou důle s batohy na zádech. Pády skoro žádné, až mě udivila snadnost ovládání při zatáčení, brždění, sjíždění (s pásy i bez, pulk spíše brzdil než tlačil)... traverzy jsou už horší, ale pulk se mi na nich nepřevrátil (táhla do X), ale ujížděl stranou... ale při troše opatrnosti to šlo zvládnout (při strmějších travrzech by to už asi byl problém), akorát jednou mi málem odjel do údolí... :mrgreen: menší pulk a kratší táhla se osvědčila i v tak extrémním terénu jako je lesní polom - zatáčky téměř do pravých úhlů a přelézání padlých stromů - jen v několika případech bylo třeba se odpojit a přenést. Jinak přelézt strom, pomocí táhel nadzvednout špici pulku nad padlý strom a zabrat...
Souhrně - je třeba malinko zdelšit táhla - ne moc, tak o 20 - 30 čísel - teď mají 150 cm a při delším kroku/skluzu na skialpech jsem si koncem lyží kopnul do pulku a háček pásu někdy zavadil o okraj, což způsobilo vypadnutí z rovnováhy, nebo rovnou pád a v některých případech dokonce kopnutí do karabinky, čímž jsem si odpojíl táhlo :evil:
Jinak táhla jsem měl připojené k obyčejnému širšímu koženému opasku (starší vyřazené ze SDH), přes bedra, po celodenním pochodu bedra trochu otlačená, ale druhý den vklidu, žádné následky, bolest zad či čehokoli jiného. Možná by se mohly přidat nějaké ramenní popruhy (kšandy :) )...
A další výhoda malého pulku - dá se s ním zajít i do nádražky :mrgreen:
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » úte led 31, 2012 17:10

Ty vole Qvaku, tam vypadáš jak Pierre Richard, ty ojátka do kříže jsou fak bezva, jsem tě pozoroval jak ti to zatáčí a jako supr. Možná by šlo dozadu dát nějakou klapku, která by ti fungovala proti zpětnému tahu do kopce.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » úte led 31, 2012 19:50

Pierre Richard? Jéžiš... ale na blod nejdu... :mrgreen:
klapku? Myslíš dozadu na pulk? Anebo možná nalepit pár pásků tuleních pásů...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod šíp » úte led 31, 2012 21:37

Co se týká našeho pulku, tak mohu napsat jen své postřehy. Stran tahače se musí vyjádřit Luboš, pokusím se ho k tomu ukecat.
Dlouhé táhla jsou výhodou pro stabilitu pulku, díky tomu se chová jako páka a pulk je schopen se VŽDY vrátit na svou polohu z jakéhokoliv převratu. I proto máme táhla vodorovně, nikoliv zkříženě jako qwak. Samovolné vracení se z bočního převratu je spontánní. Ovšem je vhodné tomu dopomoci správným balením pulku - těžké věci dozadu a nahoru kvůli těžišti. Proto ten náš vypadal tak plný, ale je to optický klam, přední půlka byla úplně prázdná. Pulk se pak choval jakoby člun na vodě a byl velmi stabilní a neměl problém při vjetí na překážku - stromy, popadané přímo na stezku Luboš překonával bez pomoci, díky těžišti se zvedla přední část pulku a lehce najel na strom a přejel ho.
Na spodní straně jsou dvě úzké lyžiny, které pomáhají klouzání po sněhu a ledu. Koncipovány jsou tak, aby pulk mohl jet v běžkařské stopě, aniž by ji nějak ničil. Vrchní část je z nějaké pogumované látky, která se přehrne přes sebe a zabezpečí se integrovanou soustavou gumicuků a pojistných popruhů s přezkami. Vzadu je samostatný vstup, aby se nemuselo lézt do hlavní komory, měli jsme tam uloženy termosky s čajem a svačinu. Vpředu je malá nepromokavá kapsička, kterou jsme nevyužívali, ale dá se do ní uložit peněženka, mobil, GPS nebo mapa.
Nevýhoda dlouhých táhel byl právě polom mezi Kamennou chatou a Muřínkovým vrchem, kde jsme nemohli projít. Stromy totiž byly popadané tak nešikovně, že obcházet je stezkou do pravého úhlu prostě nešlo.
Jinak pulk dobře sedí i v traverzu, nepodjížděl ani se nepřevracel.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod vita.jerabek » úte led 31, 2012 21:49

Mohla bys prosím napsat, co je to za pulk? Možná jsi to tu už někde psala, bohužel mi to nějak uniklo...
Krásná žena bez kázně je jako zlatý kroužek na rypáku vepře
Uživatelský avatar
vita.jerabek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte lis 23, 2010 18:06
Bydliště: Kralupy

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod šíp » úte led 31, 2012 21:54

Uch, něco od Fjellpulken, přesný typ netuším, sehnala nám ho a poslala kamarádka ve Finsku. :-k
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod jonza » stř úno 1, 2012 8:32

šíp píše:těžké věci dozadu a nahoru kvůli těžišti


nema tam nahodou byt dozadu a dolu? Protoze kdyz to bude nahore, tak se pulk bude snazit lehnout si na bok a zpatky se nezvedne tak lehce.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » stř úno 1, 2012 16:12

Jistě, dozadu a dolů, čím delší oje tím se pulk lépe táhne, ovšem na úkor stability, osobně jsem Šipacký pulk po jednom převrácení obracel a nemůžu říci, že by měl tendenci se sám vracet. Také se musí brát na zřetel velikost Luboše a Qwaka, Luboš měl ojátka skoro až někde u žeber, Qwak v pase. U Luboše se mi líbil ten postroj, tím že je víš nebude mít takovou tendenci se smýkat díky vlnění boků při chůzi.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » stř úno 1, 2012 16:56

Právě že když jsem měl táhla do X a uprostřed svázané, tak se mi to nepřevrácelo vůbec (pokud nepočítám krapet rychlejší obloučkový sjezd do Lomné :mrgreen: a nějaký ten karambol v polomu)
Jo je pravda, že stopa mého pulku byla taková hadovitá kvůli tomu, že jsem měl pás na bocích.
@ šíp - takže Luboš měl ten postroj na tělo nějak nad bedry a pak popruhy přes ramena, nebo jaký? Nějak jsem si ten postroj nestihl prohlédnout.
S tím naložením máte recht, moc jsem se tím neřídil... příště nabalím líp...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod šíp » stř úno 1, 2012 17:05

Ten postroj je trochu vidět tady.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » stř úno 1, 2012 17:12

Jo vidím, no možná by to stálo za to, něco takového poshánět...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod DAV » stř úno 1, 2012 17:13

Šipka byla rychlejší, dost jsem se u Šipky inspiroval. Ono s tímhle se dá dost laborovat, možná by nebylo špatné měnit délku ojátek, nějaké teleskopy.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod qwak » stř úno 1, 2012 17:19

To mluvíš ke mně, že? Zdelšit ojátka je v plánu, ale teleskopické nevím, to by se mohlo pos*at, spíš to natvrdo prodloužím o kusek, stejně pokud půjdu s pulkama tak jedině se skialpy a ty nejsou teleskopické :) , takže při přesunu za sněhem prostě tyčky připoutám k lyžím...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Domácí výroba pulek

Příspěvekod -ant- » čtv úno 23, 2012 15:57

Lepší obrázek postroje třeba zde

Pokud chce někdo lepší sáně, než obyč dětské boby a nechce se mu vypláznout 10tis za komplet, ta jest možno objednati i Fjellpulken TRANSPORTER 155. Já vím, pořád to jsou 3tis a zbytek buď dodělat, nebo dokoupit, ale jako alternativu to brát lze ne?
:musher:

PS: zajímavé je, že i batoh je možno použít k tažení saní :-)
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

PředchozíDalší

Zpět na Sněhobílé vykecávátko

cron