Začínáme se skialpama

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod terkad » čtv lis 21, 2013 11:04

Že by to zhoršovalo ovladatelnost na něčem jiným, než preparovaná pista se mi teda nezdá. Když se podíváš na tu fotku, určitě si umíš představit, kde by nejspíš skončily přezky jeho lyžáků v případě, že by pod vázáním neměl desku a hobloval by botama ten beton.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv lis 21, 2013 11:54

@terkad: Ked si v prasane, tak nic "nehoblujes".
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6907
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod cortez » čtv lis 21, 2013 12:02

Trochu zpět k dotazu, našel sem tohle, prý to je ještě aktuální. Bohužel tam nejsou údaje o šíři lyže, ani jestli to je kompatibilní s těma velkýma botama. Má smysl se ptát dál? O té značce lyží jsem toho v rychlosti moc nenašel..

Prodám skialpový set vhodný pro začátečníka. V dobrém stavu. Lyže: Kneissl Mogul X 183cm Vázání: Silvretta 404 + sychráky Pásy: Coltex + mačky, lepidlo, náhradní pásky Cena 2.800,- Kč Foto mailem. Osobní předání Kladno, Praha.

Jinak ještě, k čemu přesně jsou řemínky (aby vypnutá lyže neodputovala úplně pryč?) a brzdičky (aby se sama lyže zastavila buď o vázání z jedné strany, nebo o brzdy z druhé? asi blbost že?)? No a jestli jedny sjezdovky a jedny skialpy - asi bych radši rovnou vzal skialpy.. hoblovat čistě sjezdovku mě nějak moc neláká, spíš bych rád měl jedny univerzální, a i když by to na začátek šlo asi líp na sjezdovkách, nebude lepší být navyklej na jednu věc, i když to minimálně na začátku bude těžší?).

A ještě jedna věc ohledně oblečení, na lyžáku kdysi jsem neměl prakticky nic na lyžování, nejvíc jsem to ale postrádal u kalhot a u rukavic. U skialpů jsem všude viděl, že pokud nejde o extrémy, tak lidi vozí softshellový kalhoty, s ohledem na moje (ne)schopnosti skrz lyžování bych ale asi využil nepromokavý, teoreticky přímo lyžařský, nebo se v nich při chození po rovině/do kopců uvařím? Případně kompromis - celorozepínací nepropro?
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv lis 21, 2013 12:10

@cortez: to budou lyže starší než ty a já dohromady... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28499
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod vonkreuz » čtv lis 21, 2013 12:15

Fííha, to bude tak 70mm pod patou, takže spíše jak dnešní široké backcountry běžky.
Ale za tu cenu dobrej kauf.
JO, sichráky jsou proti ztrátě lyží. Na druhou stranu, tě takhle přivázaná lyže dokáže dobře opleskat při pádu. A nejde Bože v lavině ji máš místo kotvy. Ale pokud to chceš jen pro začátek, tak klidně.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod cortez » čtv lis 21, 2013 12:18

@pavproch: díky, dobrý vědět :-) a jinak díky za tu odpověď na SZ pár dní zpět, jen jsem to spíš chtěl řešit elektronicky, než po telefonu.. těch dotazů a nejasností mám v hlavě skrz tohle téma tolik, že to je takhle asi jednodušší..
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod cortez » čtv lis 21, 2013 15:36

@vonkreuz: na netu jsem ty lyže už nedohledal, leda tak jejich (možná) nástupce http://www.skionline.pl/sprzet/narty,03-04,kneissl,flexon-mogul,661.html, šířka uprostřed 75mm, takže to by celkem odpovídalo. Otázka je, jestli jsou vhodný na naučení jestli jsou tak starý, tak jestli už třeba nevyměkly. Jinak nechce se mi zatím za to dávat příliš moc peněz, ale zase, jestli nechci modrý z nebe za neadekvátní částku.. rád bych, aby to bylo třeba na dvě sezony aspoň.. na naučení, a pak už budu snad vědět víc, co mi vyhovuje. Myslíš, že by to mohlo splňovat? Nebo mám prostě radši zatlačit a počítat třeba s 5tis za jetej set?

Jinak, z těch řemínků nemám moc dobrej pocit..
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod terkad » čtv lis 21, 2013 15:42

Hlavně prosím pokud vezmeš nějaké lyže bez brzdiček jen s tím popruhem, nezkoušej v rámci vlastní bezpečnosti na sjezdovce jezdit bez toho. Sice to neomlátí tebe (což se opravdu na cvičné loučce při tréninku prvních obloučků v minimální rychlosti nestane), ale taková, i z malého kopečku rozjetá, lyže může dole pod kopcem někoho spolehlivě zabít.
Už jsem takhle párkrát po sjezdovce pronásledovala snowboard a ta rána ze strany do lyžáku, kterým jsem to chytala, mi botu vyhodila z vázání. Přičemž se stále bavíme o kopcích s parametrama Václaváku. Jak by to vypadalo na pořádném kopci raději ani nechci vidět.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod JohnyFK » čtv lis 21, 2013 15:54

cortez píše:na netu jsem ty lyže už nedohledal..


Na Aukru to má i s fotkama.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod terkad » čtv lis 21, 2013 15:56

Teď jsem se jen tak pro zajímavost dívala na Bazar Namche a nabídka vypadá dobře. V délkách okolo 170-175 cm tam na první pohled docela rozumné lyže s Diamirem (i s brzdičkama). Něco s pásama, něco bez, cenově podle mého rozumně, minimálně to bude za podobnou cenu prodejné i za rok, takže i když do toho dáš trošku víc, než jsi plánoval, můžeš to poslat do světa bez výrazné ztráty.
Jinak pokud bys sehnal něco bez pásů, tak můžeš dokoupit taky něco bazarového, nemusí být krojené přesně na šířku lyže, stačí rovné. Není problém to podomácku zkrátit, zúžit, dát nové lepidlo (500,- i s prací v servise, doma asi míň, ale nepatlala bych se s tím, napoprvé budeš rád, když je nasadíš aniž by sis do toho přilepil i hlavu, vlastní zkušenost 8) ) a hodně ušetřit. Případně když jsem já čekala, jak dopadne reklamace mých pásů a hodila inzerát na Lezec.cz, jestli se doma někomu něco starého neválí, měla jsem hned na mailu několik nabídek s tím, že buď zadara, nebo za flašku, takže i tímto směrem bych se podívala.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 21, 2013 16:17

terkad píše:Jak by to vypadalo na pořádném kopci raději ani nechci vidět.

Jako nerizena strela. Videl jsem to nekolikrat, jelikoz za mych mladych let jeste brzdicky nebyly a spousta lidi reminky nemela. Nekteri takhle o lyze prisli a ze to nikoho netrefilo bylo velke stesti.

Ja jsem reminky mel a lyze mne omlatily jen jednou. Silena tlama, spicka lyze zustala zapichnuta ve snehu a zbytek lyze mne mlatil do hlavy. I tak to bylo jen par modrin, lyze bez reminku je mnohem nebezpecnejsi. Takze kdyz uz nejsou brzdicky, tak reminky urcite pouzivat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv lis 21, 2013 16:33

mike píše:lyze bez reminku je mnohem nebezpecnejsi


ako pre koho ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6907
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 21, 2013 16:37

I pro tebe. Myslim, ze dneska uz mas odpovednost za skody, kterym jsi mohl predejit. Takze kdyz ti ujede lyze bez brzdicek, protoze jsi nemel reminky a neco znici, zaplatis. Kdyz nekomu ublizi nebo ho zabije, tak si pujdes sednout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod cortez » čtv lis 21, 2013 16:41

@Terkad: Ad řemínky - budu to mít na paměti.. nevěděl jsem, že to je tak důležitý (resp. co sem kdy viděl, tak lidi měli asi brzdičky).

Ad Namche - díky za tip, vypadá to opravdu dobře.. ideálně vybrat z banky železnou zásobu a udělat si výlet do Prahy pro Pamiry na sněžnice a pro skialposet do Namché.. zkusím jim napsat, co by doporučili zelenáčovi se starýma botama.
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » čtv lis 28, 2013 11:19

Zdar,
Dotaz: velikost bot skialp Garmont Adrenalin
nasel jsem tyto botky za rozumnou cenu, velikost je MP 30,5 na svoji nohu si dlouhodobě myslím ze potrebuji 310mm bo nize uvedeny problem.
Ted jsem si poctive zmeril haxny bez fusekli a mam jednu 303mm(za mlada zlomenina palce) a druhou 293mm. dle nize uvedene tabulky, by mel byt skelet boty v rozsahu 12,5-13,5, tedy prostor ve skeletu asi bude, limitujici je vnitrni botička. Obchod nemam zrovna pri ruce, ma cenu jet to zkusit nebo uz ted je jasne ze tou vetsi nohou se nevlezu? Počítám že botička se vyšlape a i ta vetší noha by se vlezla, nebo bych tam mohl narvat stavajici starou botičku a ta je mi o.k. ma tusim 310mm

Obrázek

btw. co vy na tyto botky, chtel bych je jako primarni a jedine botky tzn. na sjezdovku a na par vyletu tady po tech kopečkach nasich max. MF SK, nyni mam na vylety Dynafit TLT a to mi prijde na mych v plné palbě cca 105kg hodne mekka bota na zjezd, hore kopcom super.

Obrázek
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod terkad » čtv lis 28, 2013 11:42

No tak jestli máš větší nohu 303mm, bota je 305 a botička vypíkací, tj. povolí, mělo by ti to být. Zkoušela jsem model Celeste a tam velikost 265 odpovídá mojí 41. Ale stejně je velká šance, že to pošleš zpět, protože někde nebude sedět.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv lis 28, 2013 12:10

mám garmonty radium, naked haxnu 27 a 1/3 (273mm) ale grmnt mám 28 (280mm) a je to tak akorát na dýlku (2 fusekle), na šířku mi lehce drtí malíček.... tožtak no

hope it helps

EDIT: mám nevypečenou TF a hrubě doporučuju NEVYPÍKAT!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28499
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod terkad » čtv lis 28, 2013 12:14

V čem je podle tebe vypíkání tak špatné?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv lis 28, 2013 14:41

tu botičku to zničí..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28499
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2013 16:21

Ta boticka je na to delana ;-) Zijes porad v minulem tisicileti :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv lis 28, 2013 16:27

Ja tiez nemam vypecenu boticku, nie preto, ze by som sa bal, ze ju to znici, ale preto, lebo neviem JAK si ju dat vypiect. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6907
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2013 16:37

V nekterych obchodech na to maji zarizeni. Da se i doma, u mych lyzaku jsem na to mel navod, tusim pomoci horke vody. Pro programatora je to sice naprosto neprirozene, ale mozna bys taky mohl zkusit se do navodu kouknout :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv lis 28, 2013 16:51

Si to nepochopil. Mne nejde o to jak to technologicky to vypeceni udelat. To mam v cene, tam kde som tie boty kupil, maju na to zariadenie samozrejme. Ale skor ide o to, ze neviem na aky "tvar" ich vypiect. Takze radsej som ich nechal v defaultnom nastaveni ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6907
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2013 16:54

No to jsem fakt nepochopil a chtel bych videt, jestli to tak nekdo pochopil :twisted:

Jak na jaky tvar? Na tvar tve nohy, ne? Zahrejes, strcis tam nohu a nechas vychladnout. Nutne to ale neni, casem se natvaruji podle noh samy, akorat to jde pomaleji a vic to boli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv lis 28, 2013 16:55

No nie je to tak jednoduche. Mozes si ju dat vypiect volnejsie, alebo tuhsie :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6907
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2013 17:00

Aha, tak to neznam, zase nejake novoty. Uz jsem taky 100 let za opicema jako pp :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv lis 28, 2013 17:06

No ide prave o to, kazdy ma svoje "preferencie". A tym, ze to boli moje prve skialp boty, tak som nevedel ake mam preferencie, tak som to nechal tak, ze si ich najskor vyskusam a potom uvidim. A nejak ma tie boty netlacili alebo co, tak som to vypekanie neriesil a uz ich mam 2 sezony, takze uz mozno su aj prisposobene mojim noham bez vypekania...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6907
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod mike » čtv lis 28, 2013 17:16

Vsak rikam, novoty ;-) Kdyz jsem naposled kupoval lyzaky, tak zadna volba nebyla, proste se nahraly a nechaly vychladnout na noze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv lis 28, 2013 17:19

@mike: ale guvno, zase mě soudíš dyž víš úplný prd.... sem vypíkal asi troje TF botičky, takže vím.... a už bych to neudělal.... zásadní problém je totiž ten, že na vypíkání musí být dva, teda tři: skelet, TF botička a haxna.... problém je s haxnou - dyž si oblečeš jenom to, co normálně nosíš (jedny nebo dvoje fusky, jak je kdo zvyklý) a na tom si vypečeš tu botičku, tak ji potom máš malou a hlavně krátkou, když si oblečeš o jednu hrubou fusekli víc než normálně nosíš, tak to je taky špatně.... dýlka je sice OK, ale je pak moc široká .... navíc sevření té zahřáté botičky zvenčí skeletem ji zdeformuje i zvenku.... a stačí malá nesrovnalost ve fusekklích a máš tam nafurt hrb, který tlačí nebo dělá puchýře.... je to prostě technologická operace úplně napíču.... nejlepší je nechat botičku, jak ji koupíš, nejpozději po 30-ti výletech se tvé haxně přizpůsobí sama...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28499
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod vonkreuz » čtv lis 28, 2013 17:32

A Paličuv zpusob vypalování? :-k Kdy si na prsty dává jenom kus ustrihlé ponožky, aby tam potom mel to požadované místo?
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Sněhobílé vykecávátko