Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

sněhové zpravodajství, oznámení o chystaných akcích + referáty z uskutečněných

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod pavproch » ned úno 5, 2023 13:44

Ufff. Juniorka už je doma, cesta z ta3 krom jedné obchádzky na (slovenské) D1 prý už bez komplikací.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » pon úno 6, 2023 11:57

ret255 píše:Dnes to v Tatrach nad pasmom lesa vyzeralo asi takto
To video jsem chtel taky linkovat. At mike vidi, jak to vypada za situace, co jsem popisoval, ze se pomerne casto stava pri vystupu na Stoh od Poludnoveho grunu. Presne tak jsme tak parkrat vzdy zastavili, kym nepresel narazovy napor vetra a pokracovali, kdyz zeslabl. Jen mi jsme se opreli o hulky hodne sikmo smerem k nemu - nekteri jini ale si i hodili k zemi, nekdo dobrovolne, nekdo min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod gerlach » čtv bře 30, 2023 13:21

Ahoj, jdu si pro radu ohledně plánovaného velikonočního výletu ve Vysokých Tatrách. Rád bych si prošel tuto trasu: https://en.mapy.cz/s/dofuvefele. Jedná se převážně o trasu po Tatranské magistrále se spaním na chatách, která mě v létě opravdu neláká kvůli množství lidí, ale v zimě by to mohlo být přijatelnější a dle toho co jsem i četl snad i bez větších problémů schůdné (kvalitní nesmeky beru jako samozřejmost, stejně tak nutnost zhodnotit aktuální situaci co se týče počasí). Věřím, že pokud nenapadnou zrovna desítky cm nového sněhu, tak sněžnice nebudou třeba a trasy budou prochozené . . . co myslíte? Vzhledem k uzavírkám není moc jiných alternativ na slovenské straně. Tu polskou stranu vůbec neznám, uzavírky na mapy.cz nejsou zobrazeny, ale hřebenová trasa po červené, na pomezí PL-SK hranic a mezi vrcholy Svinica (https://en.mapy.cz/s/pemozomumo) bude předpokládám asi příliš,co? :D
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » čtv bře 30, 2023 16:35

Hm...
Jsi ve vedlejsim vlaknu psal, ze jsi zimni turistikou vice-mene nepolibeny.

Ten prechod je v zime pomerne narocny, hlavne v zavislosti na aktualnich podminkach. Jak to bude se snehem za tyden TI momentalne nikdo nerekne. Ale budu tu opakovat, cca co jsem napsal o Krkonosich - na tech holnatych svazich i v dolinach k Zbojnicce a Terynce muzes mit na vetsine mist vyfoukan az na ledovy beton. Na druhe strane muzes tam narazit na mista, kde se ten jinde vyfoukany snih bude sbirat, tj. bude ho tam "habadej". To byl prakticky staly stav ve Vysokych Tatrach tak mesic az tyden nazad s vyjimkou par dnu.

Navic ty jizni svahy magistraly jsou cely den na slunci (pokud sviti) a pri soucasnych teplotach je "normalni", ze pres den se snih trochu rozmoci, v noci poradne zmrzne a bude tam hodne silna ledova krusta. Ale taky muze nasnezit 20 cm snehu a propojjit se, coz je nekdy a nekde dobre, jindy a jinde naopak.

Coz jinymi slovy znamena, ze na sneznice v tech traverzech svahu, tj. cca. od Popradskeho Plesa az po kousek za Skalnatym plesem, vcetne Studenych dolin na sneznice uplne zapomen - vetsinu zimy by to na nich bylo spise nasobne nebezpecne. Stejne tak nesmeky Ti pomohou nekde u studenovodskych vodopadech na vyklouzanych schodech, ale radeji premyslej nad mackama - a na ten prechod radeji i cepinem... Ja jsem sice pred mnoha lety presel beze vseho z Hrebienka na Skalnate pleso tak,z e tam byla petimetrova ledova krusta, nastesti nekdo pred jeho vytvorenim tam udelal hluboke stupy, tak jsem prezil - ale zadem jsem mel poradne sevreny, pod Tebou kilometrovy svah s ledem, na kterem se zastavis az tesne nad obyvanou oblasti, nejspise roztluceni jako nedelny rizek.

Taky bych moc nepocital s vychozenosti - krome cest na ty Zbojnicku a Terynku. Ale ani ty dve trasy nejsou v zime jednoduche, mnoho lidi se tam kazdou zimu zrani na prudkych svazich. Vetsinou, kdyz jsem sel ze Smokovce na Sliezsky dom, tak v zime nebylo moc rozumne se vybrat zpet od chaty po magistrale na Hrebienok, protoze za chvili bud nebylo prochozene nebo byl chodnik zafoukany a po par sta metrech brodeni a zapadavani jsem radeji vzdal a vratil zpet na zlutou znacku.
Od Sliezskeho domu hned nad chatou vetsinou videt chodnik, jak tam je par stop po horolezcich, co sli na/z Gerlach(u), ale taky to, ze to neni pro bezneho turistu zadna radost - prodirani se snehem po pas nebo alespon kolena nebo tezka makacka (opacnym smerem nebezpecna klouzacka) podle stavu snehu.
Vyslap od Popradskeho Plesa na Ostrvu je narocny a bez macek radeji ne (a smerem dolu jeste uz vubec). Je to dost lavinozny svah, bacha na blbce, kteri za lavinove trojky vystoupi do sedla a potom si zmysli, ze nejlepsi cesta dolu je behem a skokmi primo dolu pres ty lavinove pole, nejlepe nekolik lidi metr za sebou a Ty slapes po serpentinkach pod nimi :twisted: (zazil jsem a jeste parkrat videl zdola). Od Ostrvy po Sliezsky dom max jednotlive stopy, vetsinou ani to ne (sam jsem to nesel, manzelka se synem nekolikrat, dost na to nadavali) nebo je to zafoukane, navic taky to neni uplne bezpecna cesta - zase podle stavu snehu. A na snehu bez stop pomerne narocna na orientaci, mlhu nebo bilou tmu tam urcite nechces potkat.

Mala Svistovka - kdyz jsme to sli od Startu nahoru, tak jsme vetsi pulku cesty proslapavaly po stehna ve snehu, ale ten byl alespon rozumne konzistnece. Kdyz jsem se ale setkali se skupinkou asi 4 lidi, co tu horni cast proslapavala od Skalnateho plesa, vzajemne jsme se opravdu hodne uvitali :-). Ale ani v tech stopach to nebyla zadna slava. Na druhe strane, zrovna tato cast byva nekdy za dobrych okolnosti pomerne pouzivana a vyslapana.

Kupodivu, ta "polska" hrebenova trasa je v zime vyrazne mene narocna a mene zaludna. Az na posledni usek na Svinicu cca od Svinickeho sedla. Jen pocitej s tim, ze se tam musis nejak dostat a uz z Kasprowho vrchu na Temniak a zpet je teda v zime opravdu dobry zahul, hlavne pro nezkuseneho. Ale zase - bez macek tam radeji nelez. Sice budes mozna slapat vetsinu trasy po polacich v teniskach, ale moc rozumne to opravdu neni. Kazdym rokem se nekolikrat zachranuji lidi, kteri nekde na hrebenove stezce uklouzli a zastavili se nekde dole na slovenske strane (o polske strane tolik informaci nemam, ale zachranuje se tam dost taky).

Jeste pocitej s jednou veci - na nejake casy na mapach.ca uplne zapomen. Stejne tak na kilometraz. Bude Ti to trvat o hodne dele i nez jsou casy na rozcestnicich, mozna nekde i nasobne dele. Co je v lete pohodova trasa, raz-dva se na snehu zmeni v hodne narocnou.

Takze kdyz to shrnu: Vsechno zavisi na konkretnich podminkach, ale cely prechod pres tu magistralu nejspise bude fakt narocny fyzicky i technicky. Hlavne kdyz zacnete od Strbskeho plesa, muze Vas to necekane hoodne vycerpat uz nekde uprostred. Takze pokud tam pujdete, radeji si zaplatte pojisteni na zachranu (tech asi 0,5 EUR/den/os) asi za to stoji :wink:

Jeste pocitejte i s tim, ze pres Velikonoce bude v Tatrach nejspise dost plno, i kdyz ne zrovna na teto trase. Ale po te "polske" hrebenovce skoro jiste ano.

Jinak je ale ve VT v zime hezky, jen je nekdy pomerne slozite se dostat i na chaty, bo fujavice, led, ... Muzete si ale itinerar zkusit trochu upravit. Kdyz vynechate prechod Popr. pleso - SLiezsky dom a a radeji misto toho vyslapete ze Strbskeho plesa na Predne Solisko (bacha, v zime se vetsinou slape po(pri) skialp trase a po sjezdovce, potom se odvezete TEZkou do Tatr. Polianky a vyslapete na chatu (taky to nebude den zadarmo, mozna je to i moc a misto Soliska staci na vodopad Skok), druhy den muzete po zlute do Smokovce a pres Hrebienok na Zbojnicku, treti odtud na Terynu je OK, dalsi dolu k Rainerce a odtud do pres vodopady do Tatr. Lomnice (nebo jeste hezci je trasa do Tatr. Lesne), jen se hur dostanete na Skalnatou chatu - ale uz pri Zamkovskeho chate se muzete zajit podivat na stav magistraly smerem na Sk. pleso a podle stavu to projit -, posledni den muzete zkusit Malou Svistovku, kdybyste se dostali az na Folvarskou Polanu a meli toho dost, tak prejdite na zlotou znacku na Bielu vodu, to tam bude vyslapane (nebo potom odbockou do T. Matliarov, to uz je skoro v Lomnici). Jak rika, podle aktualni situace si to muzete pokombinovat, jak bych ale vynechal ten prvni usek od Popr. Plesa na Sliezsky dom.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod oodoow » čtv bře 30, 2023 18:08

Jo, co si pamatuju, tak ta Polská hřebenovka byla v zimě pohodovka a nebylo moc kam spadnout. Nahoru na Swinici to je ale trochu jiné kafe, přesně jak píše Apuka, tam jsem měl dost nahnáno. :iceaxe: Ta hřebenovka bude podle mě bude buď prošlapaná anebo vyfoukaná, šance že budeš potřebovat sněžnice je malá.
Asi by se dalo vyjet lanovkou nahoru na Kasprov vrch a pak jít po hřebeni a slézt dolů kolem Giewontu zpátky do Zakopaného. Můžeš samozřejmě i pěšky místo lanovkou, ale bude to trvat podstatně déle.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2023 1:33

Ja jen ocituju odtud a doporucuju se tam pred odjezdem divat: Odporúčame mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín. A taky sem se bude dobre koukat: http://www.laviny.sk/.

K vyse napsanemu dodam, ze si nemyslim, ze by to byla vhodna trasa pro zimniho zacatecnika.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod gerlach » pát bře 31, 2023 12:45

Všem opět moc děkuji za zhodnocení. Jen na úvod potvrzuji, že se zimní turistikou mám zkušenosti spíše malé a jen z českých hor + se sněžnicemi/mačkami/cepínem nemám dosud zkušenosti. Sice jsem si při přechodu Pyrenejí trochu prošel v nesmekách sem tam přes nějaká sněhová pole, v Nepálu jsem se docela probíjel přes sněhové pole (no dobře, bylo to jen pár set metrů :D), ale to mi na takové trase moc nepomůže.
Výšlap od Popradského plesa na Ostrvu jsem už v době publikování příspěvku považoval laicky asi za potenciálně problémový. Pamatuji si ten pohled na ten krpál od Popradského plesa, když jsem odtamtud šel na Koprovský štít a vypadalo to „zajímavě“ :D. No ale tedy překvapili jste mě upřímně tím celkovým zhodnocením Tatranské magistrály, názvem (+ samozřejmě zběžným googlováním o situaci v zimě) to trochu tedy svádí k dojmu, že to nebude nic zas tak zlého :D.
Rozhodně nepočítám s těmi časy na mapy.cz, zvláště v zimě. Ten plánovaný výlet měl být s přespáním na Sliezském dome, Zbojničce a Teryho ch. a samozřejmě brzkými ranními starty a hlídáním lavinové situace + ptaním se na chatách, to považuji za standart. Pojištění jsem měl v plánu si obnovovat u Alpenverein i kvůli slevám na ubytování.
No ale vzhledem k tomu co píšete tedy nevím. S mačkami zkušenosti nemám a asi není nejvhodnější se to učit na této trase i když bych vynechal trasu Popradské pleso-Ostrva. Nemám ani pohorky se žlábkem, musel bych mít asi nějaké ty turistické/řemínkové, co jsem koukal a nevím, jestli je to třeba jednodušší se s nimi naučit. Alternativy co navrhuje Apuka, si vážím, jen to není taková ucelená trasa, kterou jsem dosud nešel. Původně jsem zamýšlel zaplatit si průvodce na výšlap na nějaký vrchol v okolí Teryho chaty s tím, že bych se naučil přitom důležité dovednosti – ale 300-350ecek, který chtějí za takovou jednu akci, jsem chtěl nakonec obětovat spíše na delsi samostatnou výpravu s přespáním různě po chatách . . no sype se mi i tento plán :D Zkusím kouknout tedy ještě na tu polskou hřebenovku, jestli by tam něco nebylo schůdnějšího ale na více dní tedy + se případně poradím, jak mám ve zvyku, na HS ohledně magistrály. . .

P.S. Kdyžtak prosím moderátory o zvážení přesunu mého příspěvku do vlákna „Tatry“
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 14:20

gerlach píše:No ale tedy překvapili jste mě upřímně tím celkovým zhodnocením Tatranské magistrály, názvem (+ samozřejmě zběžným googlováním o situaci v zimě) to trochu tedy svádí k dojmu, že to nebude nic zas tak zlého :D.
Jeste jednou, aby bylo jasne - to nejsou nijak technicky narocne trasy (dokonce kdyz se nepocita pomerne narocnejsi krpal na Ostrvu, tak vcetne P Pleso - Sliezsky dom. Ale toto plati na bezne podminky - hlavne bez snehu. Se snehem za dobrych podminek se v pohode da i Sliezsky dom - Skalnate pleso s tim, ze usek od Zamkovskeho chaty muze byt psychicky neprijemnejsi, jak jdes v traverzu a vedle sebe vidis ten krpal az nekam dole "do haje" a vis, ze kdyz nemas cepin, tak to nemas sanci ubrzdit. (Na druhe strane tu psychiku neresi nekdo, kdo netusi, co se mu muze stat :-).)

Ale je to velice nazorna ukazka, jak je zimni turistika zradna - vsechno zalezi na aktualni situaci. Kolik je snehu, jakeho, jak silny vitr fouka, viditelnost, sklon terenu (nejenom, kde se slape, ale i daleko nad!; lavina vznikla kilometr nad Tebou Te taky zasype, pokud dojde az k Tobe), snezeni, teplota, slunce, ... - a hlavne lavinova situace (ktera ale zahrnuje vsechno). Co je v zime jeden den pomerne prijemna prochazka, pri zmene podminek muze byt dalsi den nocni mura a/nebo nerealizovatelne. Proto je dobre mit zalozne plany, mit unikove cesty (bacha na letni stezky do civilizace z "planovane" trasy - mozna najdes pouze rozbocku, ale stezku ne a pokud ano, muzes se propadavat po kolena/zadek/bricho nebo i hlavu podle toho kolik je tam snehu, klidne i nafoukaneho, napr. na vysekanem chodniku ve vysoke kosodrevine.). Neco, jak jsem Ti psal alternativni trasy na magistralu. Rozhodnes se podle aktualni situace, kterou pujdes.

Dalsi dulezitou veci, resp. principem zimni turistiky v horach je, ze hlavne uz ted, kdy odpoledne byva tepleji a vice sviti slunce se musi vyrazit brzo, abys v te nejvetsi teplote, kdy uz slunce roztopi a zmekci snih byl uz na bezpecnem miste. Rano je snih stabilizovanejsi, chladnejsi a je mensi pravdepodobnost lavin - a ani se nebudes tak propadavat. Proto pokud planujes "dlouhy den", idealne by to melo byt tak, ze ty zradnejsi useky absolvujes hned rano, odpoledne bys mel slapat jen to bezpecnejsi.

Jinak je ale zimni turistika v horach (hlavne ve Vysokych Tatrach) moc krasna. Nekdy narocna, ale krasna. Proto Te vubec nechci odrazovat, zazit to stojji za to. Jen je treba prihlednout k aktualnim okolnostem a byt dobre pripraveny, vcetne vybavy. Napr. Ty obycejne turisticke macky nejsou o nic horsi na beznou turistiku nez poloautomaticke. Rozdil je pouze v mirne pomalejsi manipulaci - ale neni to nic nezvladnutelneho nebo omezujiciho. Stejne nejspise si to nekde jednou obujes a potom to das dole bud az na konci (snehu) nebo pokud chces do nejake chaty dovnitr. Naucit se to pouzivat a zvyknout si na zakladni uroven staci ze Strbskeho plesa na Popradske nebo na vodopad Skok, jeste lepe na Solisko - a zpet. Jen zase plati - pro bezny stav snehu. Az bys nahodou mel hodne tvrdy led (napr. delsi silne ochlazeni, potom "otepleni" na -1, -2 se silnejsim destem a potom zase silne ochlazeni, to na povrchu udela fakt cisty led, do ktereho se mnohdy poradne nedokazou zakousnout ani macky, tak je lepsi si zvolit nejaky rozumny teren - ale tehdy tam nechodi ani zkusenejsi.

No a aby si si nemysle, ze je ostuda se nekde uprostred otocit, tak ja mam mnohalete zkusenosti ze zimy v Tatrach i jinde, ale taky se mi stalo (naposledy predminulou zimu, minulou jsem tam nebyl, bo jsem misto Tater uzival kazdy vecer zubarske kreslo na pohotovosti :-(), ze jsem se vybral na Zbojnickou nebo Teryho chatu - a po 2-3 hodinach jsem se nekde uprostred otocil. Proste, silny vitr spolu s ledovymi krystaly delaly skvelou brusni praci na tvari, navic proti vetru se opravdu spatne a tezko slapalo, tezko se vubez dalo udrzet na nohou - a vedel jsem (bo to tam znam), ze za chvili bude vitr jeste vetsi -, jsem usoudil, ze mi nestoji za to, riskovat a jit dal. Vedel jsem, ze bych tam dorazil, ale jednak by to stalo prilis moc sil a jednak by me cekala jeste cesta zpet.
Stejne tak pred necelym mesicem jsem se otocil na stezce ze Ziarske chaty na Ziarske sedlo a pripadne na Placlive. Bylo nadherne pocasi - jenze jsem se propadaval, znacky nebylo videt a stezka nebyla, bo skialpiniste to vyjezdili a do ledu "vycistily" daleko kolem ni. Kdyz jsem se za hodinu, z vetsi casti jeste na vyslapane stezce jsem se dostal do cca pulky k nejblizsi rozbocce (do Sm. sedla), tak jsem usoudil, ze to nema smysl, ze jsem tam prisel si uzivat hory a na total se znicit, navic bych se pulku cesty na chatu musel slapat pri svetle celovky, co na tom snehu hodne zplostuje a vyrazne hur se odhaduji horsi a nebezpecnejsi mista. No co, mel jsem vylet, co bych v lete delal skoro jen jako zdravotni prochazku po veceri, ale v tech podminkach me i tak to stalo vice sil nez dojit v lete na Placlive a zpet.

Musim Te ale pochvalit, ze se k tomu stavis dost zodpovedne, zadny "frajirek, co da vsechno". Proto predpokladam, ze az tam pujdes, nakonec si to uzijes, at si zvolis jakekoliv trasy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod gerlach » úte dub 4, 2023 14:14

Děkuji opět za rady, beru to tak, že mike by mi to obecně nedoporučil, apuka tak striktní ve vyjádření nebyl a více se odkazuje na aktuální počasí, oodoow vlastně nevím jaký má na to názor protoze psal rovnou o Polske variante:). Na HS mi v rozhodnutí až se dovolám asi moc nepomohou-budou se určitě odkazovat na aktuálním počasí samozřejmě. Poslední dny byla teplota nad 1500m i více než 10 stupnu pod 0, spíše zataženo (až dnes trochu sluníčka dle předpovědí i webkamer), trochu nasněžilo a minimálně do pátku trochu i sněžit nadále bude. Trochu se sice oteplí, ale stále by mělo být pod 0 a zataženo do toho pátku. Takže jestli to mohu vůbec napsat, tak to vnímám jako relativně stabilní počasí - budu rád za případné vyvedení v opak :).
Trasa - porad me laka ta magistrala, uz jenom kvuli dostupnosti. Jet do Polska autem se mi fakt nechce :/. Jen bych tedy zvolil mozna ve CT jiny zacatek, bez te Ostrvy - https://en.mapy.cz/s/pagolubame (prespani ze CT-PA na Sliezskem dome, z PA-SO na Zbojnicke chate, ze SO-NE na Terryho chate, z NE-PO sebeh do Lomnice/Smokovce dle situace).
Ohledně chození brzo ráno, to beru jako samozřejmost i v létě. Jen v případě snídaně na chatě nevím, jestli není v 8 ráno pozdě na to vyrazit např. ze Sliezského domu na Zbojnicku, ci ze Zbojnicky na Teryho ch., když závěrečné úseky budou ty rizikovější/náročnější? Co myslíte, je to pozdě a vyráželi by jste dříve? Opět samozřejmě bude záležet na aktuálním počástí . . .
Výbava - sněžnice tedy ne, turistické mačky ano a snad by nebyl problém je i používat (nesmeky bych nebral), cepín ano alespoň na úsek pod Terryho chatou (i když si o tom nastuduji maximum, tak zkušenosti to nenahradí, tak snad bych se s ním nepřizabil - co jsem pochopil tak mike je zastance rovnice macky=i cepin :)), turistické hole ano (jsem na ne zvykly, zarucuji mi stabilitu mimo useky kde je treba cepin)

Pisu tento komentar uz podruhe, ten prvni se mi ztratil :evil: a tohle je strucnejsi verze toho predchoziho :D. Kazdopadne to mozna vyzniva, ze jsem uz definitivne rozhodnutý jít, ale to nejsem. Urcite chci volat jeste na tu HS minimalne ohledne aktualnich podminek, overeni zda turisticke macky jsou opravdu ok a zda jsou mnou zvolene trasy znacene tycemi (nevíte nahodou?). Jeste chci sehnat cislo na jednoho znameho horskeho pruvodce a probrat s nim trasu. Beru to tak, že za dobrých podmínek bych to i já mohl snad zvládnout, ale že ty mi nikdo nezaručí a budu je muset každy den ověřovat a ptát se. Nejsem typ člověka který by vědomě šel do nějakého velkého rizika (natož třeba zákazu), jestli to bude někde příliš, nemám problém se otočit a zvolit prostě nějaké jednodušší výlety v okolí. Blbé je, že na to otočení člověk potřebuje kolikrát ty zkušenosti a ty mohu nahradit jen částečně neustálým sběrem informací :D. Dekuji tedy moc za dosavadni rady i pripadne dalsi v reakci na me dotazy vyse :)
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 4, 2023 15:05

Tak, ze na HZS Ti asi moc nepomohou, mohu potvrdit. Hlavne se neptej nejakeho HZS-aka, co sedi u lyzarskeho svahu jako "sluzba". Predloni jsem dopadl tak, ze pod Soliskem jsem se ptal, co jsem na nej narazil, jestli mi poradi, jestli je pruchodne na vodopad Skok (to je bezne chozena tur. trasa i v zime, vetsina lidi nema macky, cepin neni treba, ale kdyz je fakt blby snih, je jej hodne, muzes obcas "skoncit" (propadnout) v potoku. Ten chlapek ani netusil, ze se tam v zime chodi..., pry on tam dela jenom v zime na sjezdovce ](*,).

V sobotu byly v Rohacich v cca podobnych vyskach, kam se dostanes ve VT jeste uchazejici podminky, sneznice bys rozhodne nevyuzil. Jen prselo, tak byla vrchni cast snehu mokra :-).

Ohledne pocasi, koukej se na stranky SHMU, napriklad ted na [url=https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_num_egram8&nwp_mesto=48022#btnhttps://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_num_egram8&nwp_mesto=48022#btn]EPS gram na 8 dnu[/url], mas tam ocekavane max, min a stredni hodnoty parametru. To je lepsi nez jen meteogram, hlavne na delsi dobu, protoze ukazuje ocekavany rozsah podle ruznych modelu. Cim mensi rozptyl, tim je pravdepodobnejsi vysledek - ale spolehat se na to neda.
Pro Tatry tam muzes pouzivat miesta napr. Sliezsky dom, Skalnate Pleso, Strbske Pleso, Hrebienok, Lomnicky Stit, Gerlachovsky Stit, Krivan. To by na nejaky prehled mohlo stacit.
Dalsi dobra vec je stranka https://meteo.hzs.sk/, klikni tam na "Kamery", vlevo si vyber "Odznacit vsetko", potom oznac jen Vysoke Tatry a mas pristup k meteorologickym webovym kameram. Ty, ktere funguji, poslouzi na vizualni prehled, jak to tam vypada kdyz na obrazek kliknes. Kdyz zavres okno s obrazkem kamery, zobrazy se prehled meteostanice na tom miste. Bohuzel se lisi merene udaje, ne vsechny meri vsechno - a taky se obcas stane, ze nektera nefunguje. Nejsou to kazdodenne obsluhovane zarizeni, nekdy je to v tezko pristupnem terenu. Proto se stane i ze kamery nefunguji, resp. ukazuji jenom snih na cocce :-). Ale na konkretni misto i tak toto da dobry prehled.
Mas tam Sliezsky dom, Teryho chatu, Zbojnickou chatu, Lomnicke sedlo a Solisko - ty Te mohou zajimat.
gerlach píše:cepín ano alespoň na úsek pod Terryho chatou (i když si o tom nastuduji maximum, tak zkušenosti to nenahradí, tak snad bych se s ním nepřizabil - co jsem pochopil tak mike je zastance rovnice macky=i cepin :)), turistické hole ano (jsem na ne zvykly, zarucuji mi stabilitu mimo useky kde je treba cepin)
Nevim, pokud nevis, jak s cepinem narabet, tak si tam stabilitu radeji udrzuj mackama a hulkama, jinak Ti fakt bude spise prekazet a muze Ti ublizit. Je lepsi si udrzovat ty 3 stabilne operne body (nohy s mackama a hulky v rukou) a das ten hang docela v pohode. Teda pokud tam nebude az prilis noveho snehu, to Ti ale ani cepin nepomuze. Ja to taky chodim tak. Cepin by se Ti vice hodil na traverzu mezi Zamkovskeho chatou a Skalnatym plesem, ale tam je taky mnohem lepsi neklouzat, nepadat :wink:.
Co se tyce "jineho zacatku", tak prave tento nastup neradim - nebyva to moc vychozene a prave tam muzes narazit na propadavani se az po prdel. Radeji vyrazte z Tatranske Polianky (ani ne ze Zrubov po modre, tam to byva stejne.) No ted Ti to ale aktualni stav tam nikdo tady nerekne, pokud tam zrovna nebyl. Muze to byt i v pohode, jen je to vyrazne mensi pravdepodobnost.

Polska cast by byla v pohode, ale v tomto case asi budou polske chaty plne (toto jsou v Polsku nejproflaknutejsi svatky a pulka zeme je v Tatrach) a jinak se musi na nastup zdlouhave z doliny - nebo lanovkou na Kaprov vrch.

Jinak ja asi tkay budu ve VT, mozna se tam nekde setkame :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod ledif » stř dub 5, 2023 7:52

ad gerlach

Zdravím Vás, čítal som ako ste si plánovali prechod Tatrami. Chcem vás upozorniť, že takéto kopce v zime je niečo iné ako letná turistika v nižších pohoriach a museli by ste byť teda riadne fyzicky disponovaný aby ste si to fakt užili. Vyzerá to ako naplánované nad mapou, ale nepripadá mi to najšťastnejší spôsob.

Možno máte nejaké okolnosti prečo Tatry chcete mať prejdené práve teraz a naraz, a potom sa tam už nikdy nemusieť vracať :) ale to by bola škoda. Lepšie by bolo rozdeliť to na 2 akcie. Teraz jedna časť, potom druhá. Zmysluplnejšie mi príde vyjsť na niektorú chatu a tam podnikať v okolí výstupy 1-2 dni.

Napríklad ten začiatok z Vyšných Hágov k Batizovskému plesu ak som to správne identifikoval, tak to je v lete únavný výšľap, a ak tam teraz nebude prešlapané... je to taký menej frekventovaný chodník. Všimnite si vrstevnice.

Tou zmenou oproti pôvodnému plánu by ste sa pripravili o pekné miesta akým Popradské Pleso iste je.

Okrem toho, v sobotu asi nebude veľmi vhodné počasie na túru čo tak sledujem.

Ďalej, chodenie po magistrále je otrava, aby ste niečo z Tatier mali, treba ísť do dolín, ktoré magistrála len prepája - na nej žiaden vnem a zážitok podľa mňa.

Pochopil som že si asi viete zabezpečiť mačky a čakan (cepín), takže nejakého pohybu po snehu ste schopný. Skúste tam zájsť na 1 noc alebo dve napríklad na Popradské pleso, ak bude lavínové najviac 2 niekde sa tam pomocte pokiaľ je povolené, urobíte si obrázok, budete vidieť kam ľudia chodia a zhruba to si môžete tiež dovoliť.

Niekedy by som hypoteticky s vami mohol prejsť niektoré tie body len trasu by som upravil a nesľubujem vám to momentálne. Ak vás to chytí odporúčam nejaké kurzy v SVTS alebo ČHS a členstvo. Veľa zdaru prajem :)
ledif
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 5, 2023 7:26

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » stř dub 5, 2023 11:36

K tomu jen patr pripominek:
ledif píše:Zmysluplnejšie mi príde vyjsť na niektorú chatu a tam podnikať v okolí výstupy 1-2 dni.
V tomto case to asi nie je najlepsi napad. Prakticky jedina rozumna chata by byla Chata pri Zelenom Plese. Odtud se da dostat z Bielej vody po zlte (to se da kombinovat pres Malou Svistovku nebo se vybrat z Matliarov) nebo pres Biele Pleso po modre a cervene a nakoniec lze jit i od chaty Plesnivec (z Tatr. Kotliny nebo Kezmarskych Zlabu) pres Biele Pleso. Tam jedine lze udelat jeden okruh z chaty zpet na chatu.
Na Sliezsky dom se da (rozumne v zime!) z Tatr. Polianky nebo ze Stareho Smokovce, za dobrych podminek i magistralou na Hrebienok (to je, jak pises; ale je tam hezky vyhled na Nizke Tatry :-)). Z chaty pod Soliskom se da vyslapat za necelou hodinu na Predne Solisko, to se ale bezne dela primo ze Strbskeho plesa (pokud nekdo vi, jak se od plesa dostat nahoru). Ale jinak na ostatne chaty (Terynka, Zbojnicka) je moznost jen jit "zdola" na chatu a zpet, ch. pod Rysmi je zavrena.
Takze v zime toto reseni neni moc schodne.

Ja osobne bych Zbojnicku a Terynku pro ne nechal, ale zacal bych na Zelenem plese, tam bych vyslapal pres Plesnivec a dalsi den bych presel pres Malou Svistovku (modre) na jednu z tech dvou chat - pres podle situace a stavu bud "spodem" pres Start, po zelene kousek dolu, po asfaltce prejit na druhou modrou na vodopady a Rainerku nebo "vrchem" pres Skalnate pleso a magistralu. Posledni den bych sesel dolu do Smokovce a odvezl TEZkou na Strbske pleso a vyslapal neco odtud - Solisko, vodopad Skok nebo Popradske pleso, mozno by se stihlo ted uz jak P. pleso tak i vodopad.
Na druhe strane je pravdou, ze zdejsi nick tazatele skoro silou tlaci na Sliezsky dom, rep. pod Gerlachovsky kotel :-).

Kazdopadne, ja bych mu ani v nejmensim nezazlival, ze tam chce jit ted - V. Tatry jsou nadherne v zime, teda pokud clovek nechodi uz v roztopene, hluboce se probarajici brecce, co ted nehrozi. Podle mne po uprave planu - teda az na ten nesmyslny (a pravdepodobne neuspesny) vyslap na Batizovske pleso (a nejspise odrovnani se hned prvni den) by to gerlach zvladnout mel. Pokud se nedostane do velke fujavice a/nebo bile tmy - to neni dobre ani pro znalejsiho, ne to jeste kdo je tam prvnikrat a jeste ani nema se zimni turistikou zkusenosti.

No, zatim spise vypada, ze bude horsi pocasi v patek, ale uvidime.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod ledif » stř dub 5, 2023 12:53

Jednu vec som zabudol - nie je úplne dobrý nápad ísť sám, čo je asi jasné.

V tomto období ráno býva perfektný betón po ktorom sa dá dostať ďaleko a vysoko, a keď dopoludnia zmäkne, to už po ňom treba len zostupovať.

Chatu pod Soliskom tam ani v itinerári gerlach nemá ak správne chápem, tá je vhodná keď sa ide niekam z Furkotskej doliny napr. na Soliskový hrebeň (VHT/lezenie).

Mne šlo skôr o to optimalizovať čas+vynaložená námaha vs spoznanie Tatier a sila dojmov z horského prostredia.
ledif
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 5, 2023 7:26

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » stř dub 5, 2023 13:05

Chata pod Soliskom, resp. Predne Solisko je idealne na spoznani zapadne casti V. Tater - je to jediny normalni vrchol, dvoutisicovka, kam je dovolene jit v zime, od chaty to neni (za dobreho snehu a pocasi) ani slozity vystup. Z vrcholu je pekny vyhled od Krivane az po Gerlach, vcetne vrcholu vnitrnejsich Tater. Plus Zapadne Tatry, Nizke Tatry, ... Ale vystup k chate je alespon z pulky na kraji nebo vedle sjezdovky, to je dost otrava, kterou jeste nekteri lyzari docela schvalne "vylepsuji" umyslnym nahazovanim snehu na Tebe pri zatoceni metr od Tebe.

Smer Furkotska dolina je od chaty v zime uzavrena pro turisty ( i kdyz jich tam chodi hromada - hlavne Cechu a Polaku ](*,)). Ja jsem mu radil pouze trasy mimo zimni uzavery.

Vim, ze to v itinerari nemel - ja jsem mu jen radil, ze misto prechodu pres Ostrvu radeji udelal ze Strbskeho ty mensi tury, napr. sem a na Sliezsky dom prevezl TEZkou a primo nahoru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Vysoké & Západní Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2023 9:28

Jedno aktualni snehove info ze vcerejska. Zapadne Tatry, Ziarska chata.

Pád lavíny v Žiarskej doline. Zakladova lavina, pekne velky kus svahu Prislopu. Na konci fotek je cela lavina zachycena (nejspise) automatickou kamerou (tady je primy link na video), je to takto opravdu pekna ctyrminutova podivana... Protoze to nebyl prachovy ale vlhky az mokry snih, neni to tak uchvatne jako ta lavina pod Mt. Blancem, takove prachove mracna tam nejsou, zato je to o to desivejsi videt, kolik blata to sebou vzalo - a ze jake koule to sebou tahalo. Trefit nekoho takova tvrda a tezka koule rychlosti te laviny ...

Na pristupove ceste ted lezi 3-metrovy na beton tvrdy lavinovy nanos.

Popravde receno, od casu, kdy jsme tam byly po te velke lavine a prolezali na konci leta (do vysky) mnohametrove "zbytky" nanosu na asfaltce v zime vzdy s uctou a respektem (a nekdy s mirne stazenym zadkem) koukam na ty svahy nad cestou, kdyz vylezu z lesa. Davam si tam sakra pozor, co se nade mnou deje. Ne ze bych si blahovy myslel, ze pripadne lavine utecu, ale alespon mam pocit, ze neco (tim "davanim si pozor") pro pripadnou zachranu delam...

Jesteze ted (snad) tam nikdo nesel, kdyz to spadlo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Snownews