Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

sněhové zpravodajství, oznámení o chystaných akcích + referáty z uskutečněných

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

Příspěvekod mike » čtv črc 29, 2021 16:34

Jo, tyhle cedule tam jsou. Nejake cary na stromech mozna obcas taky, ale jak mam vedet, co to znamena? Jde mi o to, ze jdu v zime lesem a nepoznam jestli jsem vlezl do NPR nebo ne. Ja totiz casto ani nevim, kde presne jsem. Kdesi v lesi :twisted: Smer priblizne vim, a tak jdu, nez narazim na cestu, udoli apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

Příspěvekod honza83 » čtv črc 29, 2021 19:07

Nezanlost zákona neomlouvá a zrovna tyhle základy (že se v národních přírodních rezervacích, národních přírodních památkách a klidových zónách národních parků nesmí chodit mimo vyznačené trasy) by měl snad znát každý, kdo do přírody často chodí. Navíc na normálních přístupových cestách (určitě na turistických i lyžařských / cyklo značených trasách) do té rezervace (na hranici rezervace) budou kromě té informační tabule i s popisem cedule s velkým státním znakem, kde je vždy minimálně napsáno "Národní přírodní rezervace", celkem často tam bývá současně i tabule se stručným popisem té rezervace (menší než ta na té fotce na mapy.cz) - v tom popisu bývá uvedený rok vyhlášení, výměra a stručný popis toho, co se tam chrání. Tyhle cedule jsou dost vysoké, takže pod sněhem kompletně určitě nebudou. A k těm čárám na stromech - označují hranice té rezervace a jde podle nich i poznat to, zda člověk do rezervace vstupuje nebo z ní vychází - většinou ty čáry na stromech bývají taky dost vysoko - cca kolem 1,5 - 2m. Navíc ta chráněná území bývají vyznačené i v papírových turistických mapách i na mapy.cz.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

Příspěvekod mike » čtv črc 29, 2021 19:33

Hezka teorie, ovsem praxe vypada jinak. Byls tam nekdy? Asi ne, co? Jsou tam male NPR vyznacene, jak pises, ale tahle velka ne. K ni je tam par informacnich ceduli, co linkoval apuka, jinak si na nic nevzpominam. Cary na stromech nejsou, aspon ne tam, kde hranice podle mapy obvykle prekracuju. Takze bez mapove GPS opravdu nemuzu vedet, jestli jsem uvnitr nebo vne. Mozna to bude tim, ze bez snehu je to tam mimo cesty a par stezek nepruchodne a kvuli par sneznicarum nikomu nestalo za to hranice vyznacovat. No a hlavne bych rekl, ze o nic nejde. Na sneznicich nic neposlapu a na tetrivky jsem pokazde narazil mimo NPR.

Uplne jinak je to treba v Ceskosaskem Svycarsku. Tam je jadrova zona vynacena jeste lip, nez pises. Cedulky na stromech mozna po 100 m, obcas vetsi a cervene cary snad na vsech hranicnich stromech. Tam by si prekroceni hranice nevsiml jenom slepy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

Příspěvekod apuka » čtv črc 29, 2021 20:19

mike píše:Nejake cary na stromech mozna obcas taky, ale jak mam vedet, co to znamena?
Na tech velkych naucnych cedulich, co jsem linkoval fotku to mas presne napsano, takze nemuzes rict, "jak to mam vedet". Stejne tak, ze se tam smi pouze po znacenych stezkach - mas si precist, kdyz nekam vlezes.

A ano, ty hranice budou vyznacene na krajich rezervace hlavne tam, kde je vedle nejaka komunikace nebo stezka. Ale kdyby ses koukal kolem sebe, najdes skoro jiste na dohled i v lese, jen ne tak casto. Stejne tak ty mensi cedule s napisem NPR, co spomina honza83 budou jen na mistech, kde to ma smysl - tj. vedle komunikaci a stezek. Jinde (v lese daleko od stezky/cesty) to ma smysl pouze, kdyz vedi, ze se tam casto pohybuji lide - a to v lete. Tudiz tam, kde to je, jak naznacujes, v lete prakticky nepruchodne je umistnovat absolutne nema smysl. Uz jsem desetileti nebyl v Ceskosaskem Svycarsku, ale vsadim se s Tebou, ze tam taky nejsou "cedulky na stromech mozna po 100 m, obcas vetsi a cervene cary snad na vsech hranicnich stromech" i uprostred lesa kdekoliv. Nejspise pouze v mistech, kde se mimo stezek ve vetsi mire pohybuji lide - a taky v lete. (Mimochodem, v Cs Svycarsku v obou narodnich parcich u nas uz nejsou jadrove zony ale klidova uzemi.)
mike píše:No a hlavne bych rekl, ze o nic nejde. Na sneznicich nic neposlapu a na tetrivky jsem pokazde narazil mimo NPR.
Toto je klasicky velky omyl. Nejenom Tvuj, ale napr. i spousty skialpinistu a snowboardistu, co si delaji sve "obloucky" uprostred lesa (to uz ani nepripominam, ze ti to maji zakazane delat ve vsech lesich kdekoliv v CR, nejenom v rezervacich, bo je v lese podle lesniho zakona zakaz "jezdit na lyzych"; na sneznice to tam zakazane neni).

Mozna poslapes toho vice, nez si myslis, hlavne pri stavu snehu, jaky je u nas bezny. A to uz nerikam, kdyz se tam chodi uz pri hodne nizkem stavu snehu - coz sam jsi zvykl psat, zes chodil na "mozna posledni sneznice". Nemusi to byt primo videt. A co se tyce zvirat, tak to jednak nejsou jenom tertivci a jednak ani u nich Ty nemuzes tusit, jestli je prave svoji pritomnosti nevyhanis z te oblasti. To je jeste nemusis zahlednout, dokonce ani stopy nemusis videt.

NTB, rekni, kdo by asi tak zaplatil vyrobu a umistneni ceduli tak, jak naznacujes - "mozna po 100 m, cervene cary snad na vsech hranicnych stromech"? Pri tech penezich, co na ochranu prirody jde (ted nemyslim na ruzne "akce" typu COV a pod. prakticky mimo prirody, ze kterych dobre profituji ruzni "podnikatele"), je to prakticky nemozne. Druhou otazkou je, kolik lidi by se proti tomu silne ozyvalo, kdyby to udelali a zjistilo se, kolik to stalo...

NTB2: Kolik cedulek a jinych oznaceni a kde mas v Rakuosku nepr. v jadrove zone (Kernzone) NP Hohe Tauern? Pricemz tam je vlastne taky zakaz volneho pohybu, minimalne v pasmu lesa.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

Příspěvekod mike » čtv črc 29, 2021 20:52

apuka píše:Na tech velkych naucnych cedulich, co jsem linkoval fotku to mas presne napsano, takze nemuzes rict, "jak to mam vedet".

Vim o jedne tenhle ceduli a mozna jeste o druhe, nejsem si jisty. Koukni se, jak je to velke. Navic vypadaji jako jine informacni cedule, kterych je tam celkem dost a vsechny je nectu, to bych nikam nedosel.

apuka píše:Stejne tak, ze se tam smi pouze po znacenych stezkach - mas si precist, kdyz nekam vlezes.

Ach jo. Jdu lesem nebo po louce, kde NPR neni a jsem tam tedy legalne. Prekrocim hranici NPR, ktera tam neni nijak vyznacena. Vlastne bych o tom vubec nevedel, kdybych se nedival na zaznamy z GPS na mape. Ted jsem si prohlednul tu ceduli a jak ma byt hranice vyznacena a tyhle dve cervene cary jsem snad nikde v terenu nevidel. Jen v blizkosti te jedne cedule.

apuka píše:A ano, ty hranice budou vyznacene na krajich rezervace hlavne tam, kde je vedle nejaka komunikace nebo stezka. Ale kdyby ses koukal kolem sebe, najdes skoro jiste na dohled i v lese, jen ne tak casto. Stejne tak ty mensi cedule s napisem NPR, co spomina honza83 budou jen na mistech, kde to ma smysl - tj. vedle komunikaci a stezek.

Tys tam taky nikdy nebyl, ze? Jednak to tak neni a jednak je tam obcas dohled na par metru, ten teren je opravdu slozity.

apuka píše:Uz jsem desetileti nebyl v Ceskosaskem Svycarsku, ale vsadim se s Tebou, ze tam taky nejsou "cedulky na stromech mozna po 100 m, obcas vetsi a cervene cary snad na vsech hranicnich stromech" i uprostred lesa kdekoliv.

Ale ano, jsou tam dokonce vyznacene ptaci rezervace uvnitr jadrove zony. Vcetne mesicu, kdy se tam fakt nema lezt, coz samozrejme respektuju. Tam je totiz teren pruchodnejsi, ale zato jeste neprehlednejsi a da se tam snadno zabloudit, takze smysl to ma. Navic je na nemecke strane nekolik kategorii stezek, ty nejhorsi, skoro neviditelne, vedou ke skalam, jelikoz se mysli na lezce. Diky nim se da legalne projit pres jadrovou zonu (v Nemecku, u nas ne).

apuka píše:Mimochodem, v Cs Svycarsku v obou narodnich parcich u nas uz nejsou jadrove zony ale klidova uzemi.

To je mozne, ja jsem tam vetsinou v Nemecku a tam je to kernzone a ta nase je jeji pokracovani.

apuka píše:Mozna poslapes toho vice, nez si myslis, hlavne pri stavu snehu, jaky je u nas bezny. A to uz nerikam, kdyz se tam chodi uz pri hodne nizkem stavu snehu - coz sam jsi zvykl psat, zes chodil na "mozna posledni sneznice".

Jo, ale touhle casti se da projit jen kdyz je snehu dost. Idealne aspon metr. Takze nektere supersvahy sejdu jen parkrat za zimu, pak uz to nejde. Navic jsou Jizerky v podstate nahorni plosina, kde muze byt nahore metr snehu a na svahu o 100 m niz uz zadny. To jsou pak ty posledni sneznice. Pricemz chranene buciny jsou prave ty svahy.

apuka píše:NTB, rekni, kdo by asi tak zaplatil vyrobu a umistneni ceduli tak, jak naznacujes - "mozna po 100 m, cervene cary snad na vsech hranicnych stromech"?

Sakra, zas. Nic nenaznacuju, normalne to pisu. Nemohl by ses to konecne naucit?

Tohle je jednoduche, jestli nekomu zalezi na tom, abych nekam nelezl, musi mit to dat srozumitelne najevo. V tomhle pripade nejspis nezalezi, projdu tam parkrat za zimu ja a mozna par dalsich lidi na sneznicich s proslapem. Protoze na normalnich by ses tam zabil. Kvuli tomu to opravdu nestoji za to vyznacovat a taky to neni problem. Proste to nema smysl resit a to ani z jedne strany. Teda, vlastne jsem tam jeste jednou sledoval stopy macek, asi nekdo mistni.

apuka píše:Kolik cedulek a jinych oznaceni a kde mas v Rakuosku nepr. v jadrove zone (Kernzone) NP Hohe Tauern? Pricemz tam je vlastne taky zakaz volneho pohybu, minimalne v pasmu lesa.

Na kazde znacene stezce a i na nekterych neznacenych. Vsechny vysoko nad pasmem lesa. Volny pohyb tam nikdo neresi, bezne mne tam z infocentra, kde sidli i sprava parku, posilali na vrcholy uplne mimo vsechny stezky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuální sněhové zpravodajství - Jizerské hory

Příspěvekod mike » pon úno 6, 2023 22:36

Fotka z Holubniku (ciste ilustracni, mobil):
jizerky3.jpg

Zlocincum z CHMI predpoved nevysla, zadnych 30 - 50 cm noveho snehu se v sobotu nekonalo, ale ani tak to neni spatne. Snih zacina skoro v udoli, sneznice jsme nasazovali i sundavali asi v 500 m. Dole je pekne sedly a zfirnovately, na mackoidnich sneznicich se jde skvele. Smerem nahoru ho pribyva a tak od 800 - 900 m zacina byt trochu borivy. Nahore je nosna krusta, na ni trochu cerstveho, coz je fajn, ale pod ni jeste neni snih slehly a kdyz se krusta probori, clovek se i na snezicich zabori az po kolena i kousek nad. Typicky do boruvci. Jit se da, ale neni to rychle a obcas je to docela namahave. Usli jsme jen 18.6 km za skoro 7 hodin ciste chuze a to jsme se nijak neflakali. Doufam, ze do pristiho vikendu to sedne a pak by to mohlo byt skvele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Snownews