Stupacie pasy na BC bezky

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod jurayk » pon úno 15, 2021 22:49

Ahojte,

kupil som si BC bezky Sporten Ranger dlzky 170cm. Som zaciatocnik a nevyznam sa celkom, bol som na jednom prechode bez stupacich pasov v sypkom shnehu a bolo to dost namahave... do kopca smykalo atd. Snazim sa zohnat na ne stupacie pasy, ale zatial neuspesne. Nasiel som len metraz a netusim ako si z nej pasy vyrobit. Ake pasy su vhodne na taketo bezky? Existuju nejake hotove pasy, alebo sa to riesi len tou metrazou?

Dakujem.
jurayk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 15, 2021 22:39

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod aksam » úte úno 16, 2021 8:14

Můžeš si na ně koupit i hotové pásy třeba Contour Guide Backcountry Mohair Skins, na šířku mají 50mm a na délku 210cm, na své lyže je musíš zkrátit. Když si na Rangery koupíš metráž v šířce 50mm a příslušnou délku, přiděláš na špici očko a dozadu háček nebo nějaký klip mělo by být vše ok. Pokud bys chtěl přesně kopírovat lyži tak potřebuješ na Rangery šíři 70 mm a nožem seřízneš na přesný rozměr. Když se tím nebudeš chtít zabývat sám tak v obchodě, kde koupíš by je měli sestavit na míru jak potřebuješ.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod oodoow » úte úno 16, 2021 11:50

Ahoj,
jenom bych dodal, že jestliže bys chtěl chodit i strmější svahy, je lepší, když pás pokrývá celou plochu lyže, jinak to může klouzat. Tím pádem bych být tebou zvolil možnost b) z toho co napsal aksam.
Pokud chceš dobrý skluz, koupil bych určitě 100% mohair.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod jurayk » úte úno 16, 2021 19:53

Dakujem za odpovede,

nasiel som tieto pasy, ale musim sa priznat ze ma ta cena prekvapila. Ale asi je to normalne....

https://www.adamsport.eu/skialpinistick ... -115-mm/#s

Maju sirku 115mm a rozmyslam ci by sa nedali zrezať, aby pokryli celu širku lyži po celej ich dlžke. Mozno by som sa pustil aj do vyroby vlastnych pasov z metraze, ale netusim ako vyrobit sponu na zadny koniec lyze.

Snazim sa hladat nejake navody ako na to:

https://www.youtube.com/watch?v=nMTdAsp--iI

Co sa tyka naplanovanych turistik na tych bezkach, budem rad ak tuto zimu stihnem Velky Bok v Nizkych Tatrach. Tam by uz bolo lepsie mat celu lyzu pokrytu?
jurayk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 15, 2021 22:39

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod oodoow » úte úno 16, 2021 21:39

115mm je zbytečně moc, čím větší šířka tím dražší, tobě by mělo stačit i 70mm, u 60mm tam bude trochu mezera, ale ne moc. Jestli jsem tedy správně našel, že Sporten Ranger má míry 68/60/65.
Na konec lyže jde koupit různé koncovky, buď nastavitelné anebo natvrdo, kdy potom musíš pás trochu natáhnout, abys ho tam dostal. Já má teď vzadu tohle a vpředu tohle za pár korun.
Jinak nic na tom není, prostě to ořežeš a pak to tam připevníš, je to velmi jednoduché. Ten zadní se tam připevní zatlučením nýtů a skrz ten přední jsem prostě provlékl pás, přilepil k sobě a pro jistotu ještě zašil.
Jen si tedy musíš dát pozor na směr chlupu, ať to nemáš naopak. :)

Velký Bok neznám, ale předpokládám, že máš na lyžích protismyk s kterým něco málo vylezeš, takže pásy bych si sehnal pokud možno co nejširší, abys s nimi mohl pokrýt zbytek terénů.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod ratel » stř úno 17, 2021 11:20

Dopředu jsem použil dvě hranatá oka ( viz vyse,jedno na spicku, to vetsi zalozit do ohybu pasu)spojena kusem duše z kola, pruzi to slušně. Původní gumové napinaky už se nedají v malých šířkách sehnat. Vzadu plechový háček z 0.5 mm plechu a dva nýty z galanterie. Náklady cca jedno pivo. Ty řemínky vzadu mi nevyhovují, třeba se s nimi nedají lyze zapichnout do sněhu.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod jurayk » stř úno 17, 2021 16:14

Asi dam zatial prednost verzii bez gum ako pise `oodoow` aby to bolo co najjednoduhsie, ale nasli by ste si cas odfotit mi ako to mate spravene vpredu s tymi gumami aj v zadu ake su koncovky? Naco sa tie gumy pouzivaju?

Co je horsie uz z dvoch e-shopov mi odpisali ze pasy nemaju a ze mam hladat inde. Tak idem skusat ...

Dakujem.
jurayk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 15, 2021 22:39

Re: Stupacie pasy na BC bezky

Příspěvekod lojzmen » čtv úno 23, 2023 21:40

Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba


Zpět na Bílé zboží