Sněžnice

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sněžnice

Příspěvekod booze » stř bře 8, 2017 20:58

model.jpg

Fotky asi nemam. Udelal jsem "model" podle fotky jine.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2017 21:06

Hmm, nejak mi selhava predstavivost... Neodpovedel jsi na tohle: Taky byla na hrazdicce cela vaha? To je zasadni, jestli hrazdicku pouzivas jen do kopce, tak je zatezovana mnohem min, nez na 438. Tam je na ni cela vaha pri kazdem kroku, kdyz teda nemas proslap.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » stř bře 8, 2017 21:21

Ale jo, ja myslim, ze ta paska by mohla nouzove poslouzit, ona by stejnak asi pruzila, takze by nemusel ten vyssi okraj tolik vadit, ostatne za vyzkouseni by v dany moment clovek nic nedal, jen teda ja sirokou pasku s sebou na treky nenosim :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2017 21:25

Ja prave taky ne, jen kousek opravne na diry v obleceni. Zkusit se to da snadno kdykoliv, hodis hrazdicku na proslap a muzes zkouset. Myslim, ze to zvednuti by vadilo hodne, nahoru hrazdicku davam jen do poradneho kopce a kdyz je kousek mensi nebo dokonce rovina, tak je to docela neprijemne.

To uz bych tam mozna spis zkusil vrazit nejaky klacek :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod booze » stř bře 8, 2017 21:32

Podobne je to u tsl 227. Do kopce na nich byla cela vaha.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř bře 8, 2017 22:38

Jenze jak casto pouzivas hrazdicku do kopce? Ja celkem minimalne, odhadem tak 5 - 10 % trasy. Jen kdyz jdu do delsiho a strmejsiho kopce.

V tomhle se prave TSL 438 lisi od ostatnich sneznic, slapes na hrazdicku furt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pon bře 20, 2017 22:41

Delali jsme dneska pokusy s fyzioterapeutkou a ukazalo se, ze mam opravdu pravou nohu tezsi. Asi o 5 kilo #-o Coz dava 25 % rozdilu a to se docela blizi rozdilu ve vydrzi hrazdicek...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod booze » pon bře 20, 2017 22:47

Jeste zjisti, kterou mas odrazovou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pon bře 20, 2017 22:49

Samozrejme tu tezsi, nad tim nemusim ani premyslet. Prave strana je proste dominantni a aby se to vyrovnalo, na leve je vetsina problemu #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Sněžnice

Příspěvekod oodoow » pon lis 20, 2017 20:28

@wawrik: Ne, nakonec jsem žádný nekoupil. Chtělo to i speciální boty a celkově by se to vyplatilo jenom ve speciálních podmínkách. V ostatních případech je mnohem efektivnější jít buď jenom po svých, když je málo sněhu anebo mít nějaké lyže, kde nespotřebováváš energii na zvedání nohy a stačí šoupat nohama po sněhu.
Ale uvažoval jsem o něčem jako je altai skis, což je takový hybrid sněžnicolyže.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněžnice

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 20:51

Škoda. Normálne snežnice ma dosť štvú, dve kilá zbytočného krámu. Niektoré bežecké (tieto alebo tieto) sa blížia k pol kilu na jednu nohu, čo už by som bol ochotný nosiť, veď to je dokopy so súčasnými topánkami skoro toľko, ako moje predchádzajúce Alasky :) Len neviem, čo presne môžem od nich čakať, konkrétne ma zaujíma napríklad fixácia päty.

Ešte mi napadlo si nejaké UL snežnice urobiť. Základ - spodná doska - by bola z tohoto, viazanie by som vyhodil a o osku by som tam (možno cez otočný medzikus) primontoval tie UL nesmeky od Snowline, len vyhodím zadné hroty. Nebolo by to do technického terénu, ale to nie sú žiadne, okrem tých dvojkilových TSL418, ktoré zasa veľmi nenesú.

Cieľová hmotnosť je toho pol kila na nohu, čo by IMHO mohlo ísť. A oproti bežeckým snežniciam by som navyše mal vyššiu nosnosť a tú hrazdu pre chôdzu do kopca, o ktorú by som len nerád prišiel. Plus by sa veľmi ľahko a veľmi rýchlo obúvali.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod pipe » úte lis 28, 2017 20:09

Ahoj lidi, vybírám svoje první sněžnice.
Jelikož je to celkem investice, tak se mi nechce dělat kompromisy. Radši mít a nepotřebovat ... a nesu tak bohaty abych kupoval levne věci... ale zas to nemusím hnat do extrému.
Pohybovat se budu jak po Beskydach a jiných našich horách, tak aj Mala Fatra a třeba i výš, a potřebuju, aby mě vždy podržely a dlouho vydržely. Dluhe pochody nahoru a dolu. Od prašanu po zmrzly snih.
Jsem docela těžký a s batohem udělám 120Kg jak by smet, možná aj víc a rád bych měl kapánek rezervu. Haksny mám taky větší, 46,5 na Lowa Tibetech.
V podstatě se mi výběr smrsk na 2 konstrukční typy ve 4 modelech.

TSL Symbioz Motion L - Nejlevnejsi Symbioz, dole obyč hroty, přední vázání vypadá, že má pár pevně daných bodů, běžná až těžší turistika dle výrobce
TSL Symbioz Hiker L - Zlatý střed, dole pokročilé hroty, nylonové vázání na špici, možná i lepší račna vzadu, spíše těžší terén
TSL Symbioz Elite L - Nejdražší model, podvozek vypadá stejně jako u Hiker, rozdíl vidím jen ve špici na račnu (memory system) a v carbonových plátech pro odlehčení a možná větší pevnost

Připadá mi to jako zajímavý koncept, mohly by být pohodlné, bojím se jen praskání, čistě volné paty, a taky na ně není moc referencí. Zde je favorit Hiker.

TSL 227 Escape (Camo) - Velice zajímavá cena, stejná nosnost jako u Symbioz, stejné vázání jako Hiker, vhodné do prašanu, ale na mokřejším sněhu čekám taky menší boření, dole opět "jen" obyč hroty, lehčí až náročnější turistika, možnost aretace paty (Dobré na? Couvání a sestupy?)

Model Up/Down jsem bohužel zavrhl z důvodu velikosti boty a nosnosti jen 120Kg. MSR mi nějak nesedí pocitově a cenově vzhledem k předpokládanému výkonu.

Toť změť mojich pocitů a informací, co jsem našel.
Když na to tak koukám, tak vyvstává otázka, zda má cenu utrácet za Hiker, když podobnou službu by mohly udělat Escape za nižší cenu.

Díky za postřehy a zkušenosti.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » úte lis 28, 2017 20:38

Porid si Symbioz, ty tu asi jeste nikdo nema a potrebujeme nejakeho testera :twisted:

pipe píše:TSL 227 Escape (Camo) - Velice zajímavá cena, stejná nosnost jako u Symbioz, stejné vázání jako Hiker, vhodné do prašanu, ale na mokřejším sněhu čekám taky menší boření, dole opět "jen" obyč hroty, lehčí až náročnější turistika

Mel jsem je kdysi pujcene a hodi se jen do min narocneho terenu. Vyhoda je vetsi plocha a tedy i nosnost, nevyhoda je vetsi plocha ;-) Protoze jsou min obratne a stabilni, obcas jsem se v nich citil jak koza na lede. Hrebenovku MF bych v nich treba jit nechtel. Na firnu nic moc a na lede uz vubec ne, hrotu je malo a chybi gripy (jestli se tam teda nedaji pridat). Z prudsiho kopce docela neprijemne.

pipe píše:možnost aretace paty (Dobré na? Couvání a sestupy?)

To je ciste na prepravu, ne na chozeni. Chodi se zasadne s volnou patou.

pipe píše:Jelikož je to celkem investice

Neni to investice, ale spotreba ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod pipe » úte lis 28, 2017 21:27

mike píše:Porid si Symbioz, ty tu asi jeste nikdo nema a potrebujeme nejakeho testera :twisted:

Asi ste ho získali :twisted:
Jak vidím hroty na Elite a Hiker, v kombinaci s ohebností by to mohlo dobře fungovat na firnu i víc zledovatělém sněhu. Snad.

mike píše:Neni to investice, ale spotreba ;-)

Trošku drahý spotřebák. Pro mě spíš potřeba.

Moc díky za informace.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Sněžnice

Příspěvekod oodoow » úte lis 28, 2017 22:54

mike píše:Na firnu nic moc a na lede uz vubec ne

Je nějakej důvod chodit na sněžnicích, když je sníh tak tvrdý, že by ti to ujelo? A chodit ve sněžnicích po ledě to už vůbec nechápu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněžnice

Příspěvekod sobb » úte lis 28, 2017 23:04

Je. Aby Ti to neujelo :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » úte lis 28, 2017 23:16

Bingo ;-) Dobre sneznice jsou vlastne takove velke macky. Sirsi a tim i stabilnejsi, po firnu se v nich chodi uplne skvele. Pekne po povrchu bez boreni a bez klouzani. Bez nich by se ale clovek boril nebo dokonce propadal skrz krustu. Coz nekdy docela boli (krvave holene...).

oodoow píše:A chodit ve sněžnicích po ledě to už vůbec nechápu.

Jdes po firnu a najednou je led. Neni to casto, ale uz se mi stalo. Pripadne je vrstva snehu a pod ni ledova deska, protoze prselo, zamrzlo a nasnezilo. Bez sneznic s hroty se na tom prerazis. Atd. Se sneznicema jedes jak tank a nemusis moc resit, jak se snih meni a ze se nekdy meni dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » úte lis 28, 2017 23:21

pipe píše:Trošku drahý spotřebák.

Jsou drazsi, treba takove auto.

Slo mi ciste o spatne pouzite slovo, investice je neco jineho a zadne zbozi kupovane pro vlastni potrebu investice neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod oodoow » stř lis 29, 2017 0:48

No, si právě myslím, že aby se vyplatilo chodit ve sněžnicích, tak se musíš už hodně moc propadat.
V jiných případech, pokud to klouže, jsou lepší nesmeky nebo mačky. Důvod chodit v něčem klouzavém ve sněžnicích může být ten, že sis prostě nesmeky nebo mačky nevzal anebo prostě, že rád chodít ve sněžnicích. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » stř lis 29, 2017 15:07

oodoow píše:Důvod chodit v něčem klouzavém ve sněžnicích ... rád chodít ve sněžnicích
Tím si trefil (u mika) hrebicek... Vsak se uz koncem leta vzdy tesi, az se bude moci vyradit na sneznicich (a koncem zimy zase, ze je odlozi a zacne chodit pesky) :-). On to bere jako zabavu a navic jako trening pred letem. To vis, nekomu vadi vaha neurezaneho kartacku na zuby a taky 50g navic na nohou, nekdo si ty 2+ kila na nohu navaze dobrovolne, i kdyby nemusel.
Pro hnidopichy: mikovo zalibeni se da dohledat v jeho prispevcich, neni to muj vymysl. A kartacek a 50g na nohu neni primo na nej a o nem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod sobb » stř lis 29, 2017 16:40

za mika mluvit nebudu, u mě je to zhruba nějak takhle:
oodoow píše: že sis prostě nesmeky nebo mačky nevzal

Za mnohých podmínek jsou dobré sněžnice slušný univerzál, a vláčet ještě mačky, nesmeky, (brusle, kolo, koloběžku ... :mrgreen: ), se mi nechce. Stačila mi kombinace lyže a sněžnice a docela se to proneslo. Čímž neříkám, že by se zrovna v té situaci nehodily i ty mačky :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » stř lis 29, 2017 16:50

Presne tak, je to univerzal, neb na sneznicich projdu vse, na co bych musel mit macky ci nesmeky (upustim od mist, kde bych musel vyuzit predni hroty macek), ale tam, kde se to zacne borit mi jsou nesmeky k nicemu.
Ale nesmeky beru i tak, na jendodenni akci se nepronesou a treba kdys dojdu dolu kde uz je malo snehu ale jeste me cekaji stovky metru dolu vesnici na zledovatele silnici apod.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř lis 29, 2017 17:09

@oodoow: zalezi, jak sneznice beres. Jestli jako nutne zlo nebo sportovni nacini. Prostredek nebo cil. Jestli je obouvas az kdyz musis nebo hned kdyz muzes. Sundavas, kdyz to jde nebo az kdyz to na nich nejde. A na turu si je beres proto, abys prosel nebo abys na nich sel.

Oboji je mozne, ale rekl bych, ze sneznice, o kterych je rec, se hodi spis pro ty, ktere sneznice bavi. Jestli je chces jen pro pripad nouze, tak staci sneznice z Lidlu (protoze maji slusny pomer cena/vykon, aby mi zas nekdo nenadaval ;-))

Lidi jezdi na bezky, na sjezdovky, na skialpy, ale taky na sneznice. Jeste jsem ale neslysel o nikom, kdo by jel na macky nebo na nesmeky ;-) To jsou jen prostredky, chozeni na nich ti neprinese nic navic, sneznice jo.

Kdyz mam sneznice, macky neberu. Nesmeky obvykle jo, duvod uz napsal scinkk.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod pipe » stř lis 29, 2017 19:31

No, sněžnice z Lidlu (Tchibo potažmo) měli kamarádi a jednu zimu si je chválili, druhou už nebylo co chválit. A kupovaly se nové.

Jen mě ještě zaráží, kolik si některé shopy u nás přirazí, Elite stojí někde 7600, ale klidně i o 1200 méně, kdy už není mezi Hiker a Elite takový cenový rozdíl. Navíc, oficiální distributor například pro Maďarsko má cenu ještě o 200 nižší, než naše nejlevnější "všechnosportonline shopy". Marže marže marže...

Podle rozhovoru přímo s TSL by Elite měly být ohebnější a odolnější díky carbonu místo termoplastové výstuhy, déle vydržet, a pak to memory zapínání vepředu zvyšuje komfort.

Rozhodně je neberu jako nutne zlo, spíše jako prostředek, abych se dostal, kam to jinak nejde, a abych si užil cestu, věčné boření se po pas člověku morálku moc nepřidá, ostatně minule jsem byl po 400 metrech po pás ve sněhu totálně hotový. A takové nabodnutí se na větev půl metru pod sněhem je taky super.
Takže já se na sněžnice docela těším, zase nový rozměr pohybu v zimě na horách.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř lis 29, 2017 19:41

To znamena, ze jsi sneznice jeste nezkousel? V tom pripade bych ti doporucoval spis pujcovnu. Vyzkouset nekolik ruznych typu a pak budes vedet lip, co chces. Abys nebyl zklaman, zrovna pri boreni do snehu po pas nemusi sneznice moc pomoct. Budes se borit min, ale porad to bude drina. Sneznice paradoxne funguji nejlip, kdyz je snih nosny. A nejvic pomuzou, kdyz je na povrchu krusta, ktera se pod botou prolomi, ale sneznice udrzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod pipe » stř lis 29, 2017 20:00

Tak já se bořil právě přes krustu. A jindy na celkem nosném sněhu (kolega na Innok sněžnicích si vykračoval na pána).
Uvidím, díky za rady :wink:
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » stř lis 29, 2017 20:09

Moznost si sneznice pujcit je urcita vyhoda, kor kdyz chce clovek porovnat vice modelu, na druhou stranu, pujcovny malokdy (ci spise) vubec, nemaji takovy ty lepsi modely, ktere by staly za vyzkouseni.
Teda specialne kdyby nekde pujcovali treba ty TSL elite, tak bych tam urcite nabehl i kdyz mam doma dvoje dobre sneznice :)

Labska dneska hlasi 90 cisel snehu, podtim by dle dostupnych inforamaci melo byt nekolik desitek cm betonu. Vzhledem k tomu ze je stale listopad, vyskytuje se u me urcity optimismus :)
Jizerky budou mit pomalu taky k 30, jen asi bez poradneho zakladu.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř lis 29, 2017 20:19

To samozrejme taky, ale muze si vyzkouset, jestli se mu to vubec bude libit nebo k nim ziska vztah jako oodoow ;-) Prece jen to neni levna zalezitost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod lukasj » čtv lis 30, 2017 7:32

Po prečítaní tohto vlákna som sa na snežnice dosť namotal a ostalo mi pár otázok. Snežnice by som používal ako prostriedok, keď už sa nedá isť ďalej. Často by to bolo aj naťažko takže celková váha okolo 105-110 kg. Použite slovenské hory NT, VT, MF, VF. Keďže by som chcel TSL, zostali mi vo výbere tieto:

1. http://www.sport-outdoor.sk/turisticke- ... p-goyave-2

Je prešľap tak výhodný? Ako je to s tou hrazdičkou, čo rada praská pri takomto využití?

2. http://www.sport-outdoor.sk/lyzovanie-z ... ip-paprika

Ak by tá hrazdička bola problém tak tieto, keďže sa stúpa na plast snežníc a hrazda je iba na hore kopcom. Sú však také dôležité gripy? Napr. pri zostupe z Rakytova vo VF na juh si to neviem predstaviť v snežniciach. Sklon je dosť prudký, chvíľu sa ide priamo, chvíľu traverz, mačky mi prídu rozhodne praktickejšie. To isté napr. z Krížnej zjazdovkou na Staré Hory. Ak je to zľadovatené, tak mačky by boli jednoznačná voľba. Už aj preto, že ich ako zimnú výbavu nosím vždy so sebou. Neodsudzujem gripy, pýtam sa.

3. Po týchto úvahách mi zostali tieto http://www.sport-outdoor.sk/lyzovanie-z ... ion-crocom. Sú z tých troch najľahšie, keďže postrádajú tie veci, čo mali vyššie spomenuté.

Otázkou však zostáva určitý komfort v podobe nosenia aj snežníc aj mačiek + neustále prezúvanie. Vzhľadom na bezpečnosť a praktickosť mi však mačky pripadajú vhodnejšie do prudších, zľadovatených alebo terénov, kde sa častejšie mení spôsob zostupu (striedanie traverzu s prudkým zostupom v jednom svahu).
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží