Sněžnice

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » čtv lis 30, 2017 10:16

scinkk píše:Labska dneska hlasi 90 cisel snehu, podtim by dle dostupnych inforamaci melo byt nekolik desitek cm betonu.
To, za chvili budou jen dva male rozdily mezi Tvym "hlasenim" a hlasenim Zelene vlny "Dalnice D1 hlasi v useku XXX 9 cisel snehu, pod tim by podle dostupnych informaci melo byt nekolik desitek cm betonu, mistami i par cm asfaltu". Takze sneznice hodit do kufru! :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv lis 30, 2017 18:03

@lukasj: kdybych si mel vybirat mezi TSL 438 a 325, tak jednoznacne beru 438. Prave kvuli gripum a proslapu, coz z nich dela takove vetsi a stabilnejsi macky. 325 jsem mel nekolikrat, nejsou spatne, ale 438 jsou jiny level. Praskani hrazdicek je neprijemne, ale i tak mi za to stoji. Mou statistiku a naslednou diskusi mas tady, nevim, co k tomu rict vic. Pri tve vaze bych casem s prasknutim pocital taky, ale jestli je budes pouzivat jen kdyz to bude potreba, tak to muze trvat celkem dlouho. Nejspis dost zalezi na zpusobu pouzivani, chodim prevazne nalehko a slapu celkem razantne i po tvrdem povrchu. Natezko pujdes pomaleji a pri stejne vaze nejspis dostanou zabrat min.

438 jsou pouzitelne na firnu asi tak do 40 stupnu, z kopce mozna i trochu vic. Na sestup jsou lepsi, nez macky, vloni jsem schvalne chodil ty nejvetsi krpaly a obcas to byl svah, kde bych v mackach bez cepinu nevlezl a mozna bych se tocil na predni hroty. Na sneznicich to bylo v pohode s hulkama. Na ledu spis macky, na ten jsem ale ve vetsim svahu nikde nenarazil. Traverz po tvrdem povrchu je neprijemny v cemkoliv, i v mackach, kdyz jdes spravne tj. hroty kolmo k povrchu.

lukasj píše: Po týchto úvahách mi zostali tieto http://www.sport-outdoor.sk/lyzovanie-z ... ion-crocom. Sú z tých troch najľahšie, keďže postrádajú tie veci, čo mali vyššie spomenuté.

Link nevede na zadne sneznice...

Jestli nosis macky a chces sneznice jen kvuli boreni se, tak by mozna byly lepsi nejake jednoduche a lehke sneznice. Jinak 438 a mozna zjistis, ze vlastne macky nepotrebujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod lukasj » pát pro 1, 2017 8:09

Ten link bol sem http://www.sport-outdoor.sk/lyzovanie-z ... sion-croco

Inak včera som bol pozrieť v predajni tie 438 a kamarát predajca mi ich odporúčal ako topky. Na prasknutú hrazdu nemali za tie roky, čo ich predávajú ani jednu reklamáciu.

Čo sa týka tých mačiek, tak mi zasa tvrdil, že bez mačiek sa tak či tak nezaobídem a budem nosiť oboje. Preto som sa pôvodne vlastne dostal k tým vyššie spomínaným 325 excursion, keďže sú asi o 400 g (pár) ľahšie.

Tak ešte zvážim, ale tie 438 vyzerali "naživo" veľmi dobre.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod wawrik » pát pro 1, 2017 8:58

Myslím, že pri tom, čo popisuješ, budeš z tých 438 sklamaný. Ja snežnice nemám rád a dávam ich, len keď mi to prinesie nejakú výhodu. A prešľap u 438 je výhodou oproti iným len asi v jedinom prípade - zostup po tvrdom svahu s mäkkým podkladom. Ale to na cestách na hrebeň a naspäť stretávam len veľmi výnimočne, tak raz za dva roky.

V ostatných situáciách - prašan, hlboký mäkký sneh bez pevného podkladu, hlboký natopený sneh atď. - sú oveľa lepšie snežnice bez prešľapu s vyššou nosnosťou, pri výstupe aj zostupe. Ja používam napríklad tie z Lidlu (niečo o nich píšem napríklad tu), ale podobných je kopec.

V technickom teréne s úzkym priestorom (ako ten spomínaný Rakytov) sú ti snežnice celkovo nahouby, občas aj nebezpečné. Vo prudkom sklone zakopneš o skalku a letíš 5 metrov dolu, takže tým mačkám alebo lepším nesmekom sa tak či tak nevyhneš. A na hrebeni, ktorý je obyčajne vyfúkaný a tvrdý, sa bez snežníc zaobídeš pomerne ľahko, ale bez mačiek/nesmekov to nepôjde.

Gripy snežnice určite musia mať, bez toho je krok na vymrznutom firne alebo ľade záruka zošupu, najmä ak sa ti nechce prezúvať do nesmekov. Tie plastové výstupky, ktorými niektorí výrobcovia nahrádzajú kovové gripy, sa rýchlo otupia a vôbec nedržia. Snežnice bez kovových nožov a hrotov nebrať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod lukasj » pát pro 1, 2017 9:14

Pod gripmi som myslel tie "pilky", ktoré idú pozdĺžne po celej snežnici v dvoch radoch. Tie 325 excursion ich nemajú, majú iba šesť takých bodových hrotov + dva v prednej časti viazania. Tieto sú teda nedostačujúce?
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2017 9:35

Myslim, ze se na ne daji dokoupit. A ano, to su ty "pilky". Jak pise wawrik, bez nich nebude problem v pripade hlbsiho, pro sneznice nosneho snehu, ale jakmile se dostanes na siknou plochu s vymrzlou tvrdou krustou nebo ledem, tak Te neudrzi. Tam - pokud to nejsou jenom kratke useky - je ale pro normalniho cloveka fakt rozumnejsi chodit v mackach/dobrych nesmecich. Trochu lip jsou na tom sneznice s ne kratsimy kruhovymi hroty ale delsimi obdelnikovymi (otocenymi ruznym smerem), jako napr. Inoxy. Ale taky je to nic oproti mackam.

Taky v "terenu s uzkym prostorem" plne souhlasim s wawrikem. A nejde jen o skalky ale napr. i o kriky, kosodrevinu, atd. Nevidis, co je pod snehem a kdyz se napr. povede "zasunout" predek sneznice pod zasnezenou vetev kosodreviny, tak pri dalsim kroku bud mas po sneznici nebo mas zlomenou nohu/vymknuty kotnik nebo v nejlepsim pripade "jen" spadnes na hubu. A to i na rovine. Ve svahu smerem dolu je to casto ne o hubu ale o zdravi a zivot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2017 9:37

Jeste jedna rada - nevim odkud jsi, ale pokud mas moznost, zkus se zajit nekam do Decathlomu, jestli nahodou nemaji na prodejne (ne na eshopu!) slevnenou TSL 325 (nebo i 438). Ja jsem v OV casteji videl je prodavat za polovicni cenu, co je uz docela znacna uspora.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod lukasj » pát pro 1, 2017 10:22

Som z LC, predajňu toho eshopu, čo som dával linky mám 5 minút z domu, aj cenu vedia spraviť, tak toto nie je problém. Ale nechcem zbytočne kupovať to, čo nevyužijem alebo nosiť zbytočnú váhu, že čo keby.

Ale ešte raz sa vrátim k tým hrotom. Tých základných 6+2 hrotov je teda nedostatočných? Napr. taká ľadová krusta, do ktorej sa vieš prepadnúť aj po kolená. Nebude mať takýto model dostatočný záber, resp. miernym dole kopcom to neudržia?
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod skutrjohny » pát pro 1, 2017 10:48

lukasj píše:..

Ja ty 438 s gripem mam presne rok. Nemam sice porovnani s jinymi, ale chodilo se mi v nich velmi dobre. Zatim jsem je teda mel moznost pouzit jen v prasanu a v mekkem snehu se zmrzlou krustou. Zaber, co se tyce hor, mam podobny jako ty. Proslap chvalim a na rozdil od Wawrika se mi s nim jde lepe i v prasanu. Ono to s nim tak nejak lepe odsypa, skoro bezis:) Mas vetsi jistotu, ze se na sneznicich udrzis v rovine a ne ve sklonu. S patou jsem se prilis neboril. Rozhodne to nebylo nic neprijemneho, jako ze se treba vyvracis do zadu. Jinak nevim jak u jinych sneznic, ale u techto bylo vzdy dobre, jeste pred vyrazenim do hor, odkontrolovat a pripadne poutahovat vsechny srouby. A taky neni od veci, kdyz se jde dlouho po tvrdem snehu, to obcas prekontrolovat.
Ja jsem celkove ze sneznic nadseny. Jedine, co me stve, ze pri klesani v prasanu mi to vyhazuje vzadu snih az nad navleky.
Naposledy upravil skutrjohny dne pát pro 1, 2017 11:53, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Sněžnice

Příspěvekod wawrik » pát pro 1, 2017 10:49

lukasj píše:Ale nechcem zbytočne kupovať to, čo nevyužijem alebo nosiť zbytočnú váhu, že čo keby.
Však toto. Kde presne máš tu hranicu nezistíš, kým to nevyskúšaš. Ja (resp. my doma) mám(e) dvoje snežnice, ale minulú sezóne som ich mal jediný krát. Aj to zbytočne. Jednoducho, dávam prednosť občasnému brodeniu, ako trepať navyše dve kilá na chrbte alebo nebodaj na nohách. V terénoch, ktoré chodím (na hrebeň, po hrebeni a dolu, časť z toho prešliapnutá), je to väčšinou jednoduchšie.

Chodiť po zvlnených kopcoch medzi lesmi, asi by som snežnice ocenil viac.

skutrjohny píše:Proslap chvalim a na rozdil od Wawrika se mi s nim jde lepe i v prasanu.
Aby nedošlo k nedorozumeniu - v prašane sa, samozrejme, ide lepšie so snežnicami ako bez nich. Ale keď porovnávam snežnice navzájom, tak tie bez prešľapu sa vďaka väčšej nosnej ploche boria menej ako TSL a prešľapom, takže sa v nich ide lepšie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod skutrjohny » pát pro 1, 2017 11:10

wawrik píše:.. keď porovnávam snežnice navzájom, tak tie bez prešľapu sa vďaka väčšej nosnej ploche boria menej ako TSL a prešľapom, takže sa v nich ide lepšie.

minuly rok jsem je zkousel s proslapem i bez v hlubokem prasanu mimo znacku pri celkem velkem klesani a mne osobne se s proslapem slo lepe, i kdyz se to mozna vic borilo. Myslim, ze ale o moc ne. On se tam sice otevre nejaky maly prostor, kudy projde snih, ale zase tim, ze si das hrazdicku pryc, trochu odlehcis sneznice v te zadni casti.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2017 11:33

Ja bych zase klidne zobecnil, ze uz z principu s proslapem se pujde lip s kopce. Cim vetsi sklon, tim vic. A je jedno, jestli je mekky snih nebo prasan - jedine, kde to nebude mit velky vliv je, kdyz pujdes po zledovatelem neproborivem tvrdem snehu/ledu a kde se akurat grip/hroty zarezou do snehu (a pata ne). Tam to bude jedno.

Ale taky plati, ze dole s kopce je jedine misto, kde Ti proslap pomaha.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » pát pro 1, 2017 12:45

A ja bych to zas nezobecnoval, at si to kazdy pouziva tak, jak mu vyhovuje, on ten proslap nekdy muze byt v prasanu horsi i z kopce nez bez proslapu, je to v momente kdy proste clovek patou ten snih proslapne natolik, ze se pata dostane prislis pod uroven spicky.
Stejne tak naopak muze byt ten proslap dobry i z mirneho kopce, kdyz je to hodne zledovatele, pac pod patou jsou dva hroty, a clovek tim zvysi zasek.
A myslim, ze 438 cloveka udrzi i na ledu i v kopci do sklonu, kdy je clovek schopen jit bezpecne po dvou. Pokud by clovek imho musel brat i macky, uz je to proste jiny sport :)
Uzky prosotr mezi sutry a zapadnuti do kosodreviny je obecny problem vsech sneznic, tak nejak uz z principu toho, ze zvetsujeme plochu doslapu. Ono staci vydupany koryto od pesaku. Proste v nejhorsim sneznice sundam, pokud ej to lepsi moznost.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod lukasj » pát pro 1, 2017 14:47

Pozrel som aj pár videí s chôdzou v symbioz a tam to vyzeralo úplne najlepšie. O tých sa tu veľmi nepíše, má s nimi niekto skúsenosť?
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 1, 2017 16:57

lukasj píše:Na prasknutú hrazdu nemali za tie roky, čo ich predávajú ani jednu reklamáciu.

Coz muze byt tim, ze to nikomu neprasklo do konce zaruky. Hrazdicky tady zatim praskly akorat Vachonovi a mne. Oba jsme tezsi vahy, mame sneznice radi, chodime na nich hodne a celkem dupeme. Takovy scinkk taky chodi hodne, ale je lehci a chodi trochu pomaleji, takze mu hrazdicky prasknou az tuhle sezonu, kdyz uz bude mit po zaruce :twisted:

lukasj píše:Čo sa týka tých mačiek, tak mi zasa tvrdil, že bez mačiek sa tak či tak nezaobídem a budem nosiť oboje. Preto som sa pôvodne vlastne dostal k tým vyššie spomínaným 325 excursion, keďže sú asi o 400 g (pár) ľahšie.

Je to spis 350 nez 400 a vetsi rozdil ti udela, kdyz si vezmes misto macek nesmeky. Nebo hlinikove macky proti ocelovym. Opravdu hodne zalezi na terenu, ale 438 dokazou macky celkem slusne nahradit. Krome technickeho terenu s uzkymi misty a sutry.

lukasj píše:Ale ešte raz sa vrátim k tým hrotom. Tých základných 6+2 hrotov je teda nedostatočných?

Ano. Hroty jsou akorat na to, aby se sneznice nechovaly jako lyze tj. na firnu nebudes klouzat. V narocnejsim terenu te ale neudrzi. Potrebujes gripy, ktere samozrejme jsou i na 325, ale pak uz jsi na stejne vaze. Gripy prave delaji ze sneznic macky a uplatni se treba v traverzech.

lukasj píše:Pozrel som aj pár videí s chôdzou v symbioz a tam to vyzeralo úplne najlepšie. O tých sa tu veľmi nepíše, má s nimi niekto skúsenosť?

Myslim, ze je tu jeste nikdo nema. Vyzkousej a napis. Nezda se mi, ze by proslap u 438 dokazaly nahradit, ale na nohach jsem je nemel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 1, 2017 17:17

apuka píše:Ale taky plati, ze dole s kopce je jedine misto, kde Ti proslap pomaha.

Thank you, Captain Obvious :twisted:

scinkk píše:A ja bych to zas nezobecnoval, at si to kazdy pouziva tak, jak mu vyhovuje...

To urcite, ale ja jsem s tim experimentoval celkem hodne a troufam si tvrdit, ze proslap ve vetsine situaci pomaha. Tim vic, cim je vetsi sesup a tim driv, cim je snih tvrdsi. Ted uz ho nepouzivam akorat kdyz je sestup kratky nebo velmi mirny, protoze pak mi nestoji za to hrazdicku prehazovat.

Sestupy obecne nemam rad, ale na 438 je vyhledavam a planuju trasu tak, aby sestupy byly co nejstrmejsi. Protoze je to zabava srovnatelna z lyzovanim :) Naopak, na sneznicich bez proslapu je to namahava otrava a nekdy i nebezpecna.

Uz jsem to tu psal, vloni jsem nekolikrat sestupoval po firnu, kde bych mel i v mackach trochu nahnano, na sneznicich to bylo v pohode. Protoze jsou jednak stabilnejsi a jednak je noha diky proslapu v lepsi poloze. V mackach je potreba jit dolu do kolen a tlacit teziste dopredu, aby byla vaha i na prednich hrotech. Tak je to bezpecne, ale zahul na stehenni svaly a taky trochu psycho. Na sneznicich se jde lip, jelikoz muze byt vetsi vaha na pate. Sneznice totiz kopiruje teren, ale deska s botou ma lepsi uhel a hroty pod patou funguji jako kotva. Tohle si chce vyzkouset a natrenovat v mensim sklonu, pak si na to clovek zvykne a sneznicim veri. Da se sestupovat celem do udoli i 40 stupnovy firn a myslim, ze by se dal i 45. V mackach se tocim celem ke svahu uz nekde nad 35 stupnu.

apuka píše:A nejde jen o skalky ale napr. i o kriky, kosodrevinu, atd. Nevidis, co je pod snehem a kdyz se napr. povede "zasunout" predek sneznice pod zasnezenou vetev kosodreviny, tak pri dalsim kroku bud mas po sneznici nebo mas zlomenou nohu/vymknuty kotnik nebo v nejlepsim pripade "jen" spadnes na hubu. A to i na rovine. Ve svahu smerem dolu je to casto ne o hubu ale o zdravi a zivot.

Zase prehanis. Sneznice jsou naopak na kosodrevinu mnohem lepsi, o hubu resp. zlomeni nohy je to bez nich. Samozrejme si clovek musi davat bacha, kam slape a nesmi jit moc rychle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2017 19:44

mike píše:Zase prehanis. Sneznice jsou naopak na kosodrevinu mnohem lepsi, o hubu resp. zlomeni nohy je to bez nich. Samozrejme si clovek musi davat bacha, kam slape a nesmi jit moc rychle.
Neprehanim, spise zkusenosti (nastesti ne zlomene nohy)... Jasne, ze se propadnes min se sneznicema nez bez nich. Na druhe strane ja jsem popisoval, ze nima zajedes pod vetev - a to pocitis, az chces delat dalsi krok a to je to, co je nebezpecne, protoze kdyz uz ten krok zacnes, uz v tom mas tu kinetickou energii a tezko zastavis pohyb. Kdyz jdes bez nich, jasne, ze obcas se propadnes mezi vetve - ale to vis okamzite a tam citis, dokazes "vyhmatat" (vetsinou), kde je vetev a jak muzes nohu vytahnout (pokud se povede). Ale ten dalsi krok nedelas, az se Ti povede nohu vytahnout.

Ze jsi se s tim jeste nesetkal? Zajdi pod Baranec a cekej az napadne na dobry podklad v noci alespon pul metru prasanu (ve kterem se TI sneznice ztrati, zasypou se pri kazdem kroku, propadnou se az par centaku nad stary podklad) a nikdo pred Tebou jeste nepujde a vyber se po zlute z doliny nahoru - a potom i dolu. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 1, 2017 19:53

Samozrejme, ze setkal, v Jizerkach jsou nahore taky klecove plane, pred ktere bezne chodim. Proste musis jit podle situace a ne jako pako. Kdyz se boris tak, ze spicky nevidis, tak holt pomalu a ze te vetev taha za spicku ucitis zavcas a preneses vahu zpatky nebo to aspon nejak ustojis (mas hulky, stojis na druhe sneznici...). Je to ale celkem vyjimecna situace, kdy se jde blbe celkove. Bezne je spis ze na sneznicich po kleci v pohode projdes, zatimco bez nich bys zapadal mezi vetve pri kazdem kroku. To jsem jednou zazil na MF za vrcholem Sucheho a nerad bych to nekdy opakoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod fps » sob pro 2, 2017 9:55

lukasj píše:Po prečítaní tohto vlákna som sa na snežnice dosť namotal a ostalo mi pár otázok.

dle mě lepší sněžnice na hory než jsou TSL 438 Up & Down Grip na trhu nejsou, já bych o jiných ani neuvažoval
lukasj píše:Snežnice by som používal ako prostriedok, keď už sa nedá isť ďalej. Často by to bolo aj naťažko takže celková váha okolo 105-110 kg.

já cca posledních pět let chodím na sněžnicích skoro vždy na víc dní na těžko, a nevím kudy chodíš ty, ale já skoro vždy nasadím sněžnice ráno, a sundám je až večer, mám je stále nasazené i když bych mohl jít bez nich, se sněžnicemi se chodí o hodně lépe i když místy není moc sněhu, a taky se mi je nechce nosit na zádech
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Sněžnice

Příspěvekod fps » sob pro 2, 2017 10:14

wawrik píše:Myslím, že pri tom, čo popisuješ, budeš z tých 438 sklamaný. Ja snežnice nemám rád

dle mě bude z TSL 438 Up & Down Grip o hodně méně zklamán než z jakýchkoliv jiných sněžnic, já taky nemám rád sněžnice, je to na nich pěkná dřina, obzvlášť chození po kopečkách na těžko, třeba vůbec nechápu ty, co chodí pro zábavu na sněžnice, ale v zimě to bez sněžnic hold nejde, jedině v zimě nikam nechodit, ale to bych já asi nepřežil

wawrik píše:A prešľap u 438 je výhodou oproti iným len asi v jedinom prípade - zostup po tvrdom svahu s mäkkým podkladom.

dle mě je prošlap u TSL 438 Up & Down Grip lepší při každém sestupu, krom tedy na ledu, a já taky používám prošlap když je obtížnější traverz, při tomto je prošlap taky velká výhoda oproti sněžnicím které ho nemají
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » sob pro 2, 2017 15:28

fps píše:dle mě je prošlap u TSL 438 Up & Down Grip lepší při každém sestupu, krom tedy na ledu

Samozrejme, ze je proslap (skoro) vzdycky lepsi, to vi kazdy, kdo na nich opravdu chodi. Ale proc ne na ledu? Ne ze bych po nem chodil rad, ale kdyz uz je treba zledovatela cesta dolu, tak je proslap plus. Jednak diky lepsimu sklonu nohy a jednak diky tem dvema hrotum pod patou, co zabranuji podklouznuti.

fps píše:a já taky používám prošlap když je obtížnější traverz, při tomto je prošlap taky velká výhoda oproti sněžnicím které ho nemají

Dobra poznamka, v zime je teda lepsi se obtiznejsim traverzum vyhnout, ale kdyz to nejde, tak nekdy proslap taky pouziju.

fps píše:třeba vůbec nechápu ty, co chodí pro zábavu na sněžnice

Chapes lidi, co lyzuji? Cely den nahoru a dolu. Nebo bezkare, co jednou ve vlacku ve vyjete stope (by mi jeblo). Presto to spousta lidi dela a asi se jim to libi.

BTW, kolik uz v nich mas nachozeno? U tebe bude zajimave jestli a kdy ti praskne hrazdicka. Protoze jsi ve stejne vahove kategorii jako my, likvidatori, ale chodis jinym stylem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod fps » ned pro 3, 2017 10:49

- protože se mi na ledu chodí lepé bez prošlapu, po celé délce zatížené pilky drží lépe, než jen částečně zatížené pilky, a kdy jsou zatížené jen dva hroty na patě
- na ledu se sklon nohy díky nemožnosti se paty zabořit do sněhu prakticky nemění
- o tom použíti prošlapu v traverzu jsem to tady někde už psal, minulou zimu jsem to celkem dost ozkoušel na VF, a je to hodně znatelná výhoda oproti nemožnosti prošlapu
- nachozeno v nich mám jen jednu zimu a půl, a to předminulou zimu moc sněhu nebylo (jestli si tedy dobře pamatuji?), takže toho moc nebude, kolik toho je mám napsáno doma v PC, jestli si vzpomenu, tak to pak doplním
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Sněžnice

Příspěvekod honza83 » pon pro 4, 2017 12:11

Na běžnou sněžnicovou turistiku v podmínkách českých a slovenských hor bohatě stačí TSL 325 s těmi hroty. Ještě se mi nestalo, že bych někde nesešel nebo by na zmrzlém sněhu nedržely. A když si srovnám gripy na Lidl sněžnicích (kovové gripy) a hroty na TSL 325, tak se jistěji cítím s těmi hroty na TSL 325. A pokud chce někdo sněžnice na alpinismus, tak na to nejsou určené ani TSL 438 - stačí číst letáček od TSL, který je ke každým sněžnicím :)
Ad sněžnice a kosodřevina - doporučuji si všem zkusit projít v zimě úsek kosodřeviny kolem vysílače na Krížavě na Malé Fatře (Martinské hole) se sněžnicemi a bez sněžnic...Kousek pod vrchol se dá i v zimě dojet autem, tedy na testování pohybu v kosodřevině s / bez sněžnic ideální terén. A na druhou stranu směrem na Velkou lúku to bývá zase v zimě běžně vyfoukané. Tedy ideální "zkušební terén" pro vyzkoušení chování sněžnic v různém terénu, se kterým se člověk může na sněžnicích často setkat (vyfoukaný hřeben, kosodřevina, kousek dále směrem na Hornou lúku, resp. směrem na Minčol se dá najít i les.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Sněžnice

Příspěvekod fps » pon pro 4, 2017 15:28

kolik toho máš nachozeno v TSL 438 Up & Down Grip? a kolik na jiných sněžnicích že tohle píšeš?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pon pro 4, 2017 16:28

honza83 píše:Na běžnou sněžnicovou turistiku v podmínkách českých a slovenských hor bohatě stačí TSL 325 s těmi hroty.

Jasne, ze staci. Na jezdeni ti taky staci Trabant a nepotrebujes Mercedes ;-) Je staci a staci a klicove slovo je beznou. Na chozeni po Jizerkach, coz bezne provozuju, zajiste 325 staci, ale 438 pro mne maji zasadni plusy i tam. Jednak jsou sestupy vyrazne pohodlnejsi a zabavnejsi a jednak si muzu dovolit sestupovat svahy, na ktere bych v 325 nemohl ani pomyslet a musel bych jit jinudy. Zvlast na severni strane, kudy bezne schazim na vlak. Treba od Frydlantskeho cimburi na sever primo dolu. Nebo na zapad primo dolu lesem, aniz bych se musel trmacet serpentinama po (obvykle hnusne rozslapane) lesni ceste. Navic mne tyhle sestupy opravdu bavi, zatimco na sneznicich bez proslapu je to opruz. Atd, atd. 325 jsem tam mel nekolikrat, jelikoz je to nejlepsi, co mivali v pujcovnach a je to nebe a dudy.

Treba i sestup na sever z Jizery, ktery je celkem snadny a sneznice bez proslapu staci. Jednou jsme si tam prohodili sneznice a sel jsem pokusne dolu v tech z Lidlu. Sice jsem sesel bez problemu, ale namahaveji a "fun factor" zcela zmizel. Jindy si to tam uzivam.

honza83 píše:A pokud chce někdo sněžnice na alpinismus, tak na to nejsou určené ani TSL 438 - stačí číst letáček od TSL, který je ke každým sněžnicím

Ano, ale uplne stejny alibismus jako u vsech. Neprojdou ani ty Jizerky, jelikoz tam tusim pisou, ze v nich clovek nema chodit dal nez 30 minut od civilizace #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pon pro 4, 2017 17:20

fps píše:na ledu se sklon nohy díky nemožnosti se paty zabořit do sněhu prakticky nemění

Schvalne jsem to zmeril. Na tvrdem povrchu poklesne pata s proslapem o 23 mm, coz dava uhel asi 4.5 stupne nebo 7.8 %. To mi neprijde zanedbatelne.

Zmeril jsem i hrazdicku do kopce a tam se zvedne o 56 mm, coz odpovida uhlu necelych 11 stupnu nebo 19 %. Proto ji pouzivam az kdyz jdu do poradneho kopce, do mensiho vadi. A to jsou sneznice, co ji maji podstatne vyssi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod honza83 » pon pro 4, 2017 18:19

Spíše bych TSL 325 a TSL 438 porovnal jako Superba (325) a nějaký čínský duplikát Audiny - na první pohled vyhrává čínský duplikát Audiny - vypadá líp, má lepší funkční vybavení. Jenže se ti po pár použitích rozsype / pokazí. A přesně tohle je TSL 438 - super funkční vybavení, ale mizivá trvanlivost. Pokud budeš mít auto / sněžnice jen na chlubení a blbnutí někde u civilizace a mít hodně peněz, vybareš si 438 (čínský duplikát Audiny), pokud chceš mít sněžnice (auto) spolehlivé a moci se s ním (nimi) vydat i do odlhelejších oblastí, kde je pro tebe důležitější spolehlivost a výdrž, pak si vybereš 325 (Superba).
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pon pro 4, 2017 18:33

Zase ty tve kysele hrozny? :twisted:

Nesmysl. Jediny rozdil ve spolehlivosti jsou ty praskajici hrazdicky. Bez hrazdicky se da porad jit, jak jsem si ostatne nekolikrat overil. Sice to neni uplne prijemne, ale nezahynes kvuli tomu nekde v divocine. No a kdyz se vydam na narocnejsi akci, tak si s sebou vezmu nahradni hrazdicky a taky nejake hroty a gripy, coz bych udelal i u 325. Taky neni od veci si vest zaznamy a pak muzes odhadnout, kdy ti asi praskne a kdyz tak ji pred delsi akci preventivne vymenit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » úte pro 5, 2017 8:44

mike píše:kdyz se vydam na narocnejsi akci, tak si s sebou vezmu nahradni hrazdicky a taky nejake hroty a gripy
Ale toto dela jen ten, kdo je do sneznic blazen. Normalni clovek, obzvlast ten, kdo je chce pouzit jen v pripade, ze je to nutne by chtel sneznice, na ktere se muze spolehnout a ne nosit nahradni dily v kapse... :twisted:
Mii prijde, ze nejenom lamaci hrazdicky, ale i ty odpadavajici hroty TSL sneznic jsou konstrukcni chyba.
Uz jsem nekde psal, ze mne se mnohem vice libi hroty, resp. spise male noze, jake maji Inooky - ty jednak mnohem lip drzi i sneznice bez gripu nez ty okrouhle a navic jsou lip upevnene - alespon jsem zatim neslysel, ze by je nekdo ulomil v sneznicovem terenu. Navic Inooky se citelne min zabori do snehu - taky jsem to psal, ze odzkousene to bylo tak, ze kdyz se slaplo do stopy po Inooku, tak se TSL 325 jeste preborily, pri opacnem gardu Inooky ne; sneznice se mezi nositeli prehazovaly, takze prvni stopy delal stale ten samy clovek a druhy byl taky stale stejny.

Edit: puvodne jsem napsal sneznice v posledni vete opacne, takze jsem popsal opak tvrzeni ](*,)
Naposledy upravil apuka dne úte pro 5, 2017 11:38, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod remy77 » úte pro 5, 2017 11:26

apuka píše:Navic Inooky se citelne min zabori do snehu - taky jsem to psal, ze odzkousene to bylo tak, ze kdyz se slaplo do stopy po TSL 325, tak se Inooky jeste preborily, pri opacnem gardu TSL ne


Nejako si to domotal, ci???
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží