Sněžnice

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » čtv pro 3, 2020 23:27

mike: Jo, načatý klidně bejt mohly, to nelze vyloučit, nijak jsem je nekontroloval. Taky je fakt, že už to je dlouho, třebas tenkrát byly horší plasty. :)
Jinak mám už zkušenosti jenom s MSR s tím podpatníkem do stoupání či jak se tomu říká. A v těch se mi šlo velice dobře.
Ohledně Sasquetche - já jsem si na ně hodně zvykl a jak si na něco zvyknu tak to někdy nerad měním. Mám na nich nachozeno dost možná ještě víc, nicméně obvykle nechodím do těch ultra prudkých svahů, sice až na hřebeny, ale většinou to beru pozvolnejma oklikama. Jako já jsem v nich sice schopnej jít i do hodně prudkýho svahu, když na to přijde, ale obvykle to nedělám. MSR mi přišly v tomhle lepší, jenže v těch jsem šel celkově v životě tak 100 km dohromady max., TSL to samý, v Sasquetche násobně víc. A zvyk je železná (duralová) košile. Možná mi ten plast nesedí hlavně pocitově.
Moje Sasquetche stále držej, ale praskliny jsem u jinejch lidí viděl taky. Plus roztrhaná ta výplň.

Tohle je ale off topic.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv pro 3, 2020 23:29

@sobb: urcite, lepsi nejsou :) Radej se ale nebudu ptat, jestli jste meli i nejake nahradni hroty a hlavne hrazdicky. Protoze odpoved asi znam :twisted:

Zcela bez legrace. Tohle jsou jedine sneznice, ktere bych tam vzal. Kov vydrzi pri tomhle zpusobu zateze min, nez umela hmota, o nejakych plachtach ani nemluve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » čtv pro 3, 2020 23:34

sobb: Jo, to znám. Chápu s tím sundáváním. Já často ty tvrdý povrchy obcházím, ale leckdy nejde jinak.
Tak uvidím, když tedy propagujete plast. Jestli Sasquetche někdy odejdou tak si to rozmyslím. Původně jsem chtěl tedy kupovat MSR.
Plast je sám o sobě nezničitelnej (nerozložitelnej) :D , možná mám ohledně mechanické odolnosti v roce 2020 zbytečné obavy.
Nicméně Sasquetche byly též na vzdálených výpravách a bez problémů. Ale to byly i sněžnice z proutí. 8)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv pro 3, 2020 23:35

@Kennedy: zvyk chapu.

Nez jsem si sneznice koupil, tak jsem jich hromadu vyzkousel. Vcetne tech Sasquestchu. Ty nebyly spatne, ale TSL 438 neni jen jiny level, ale jina liga. V podstate jsou to velke macky a diky proslapu se v nich daji sejit i velmi prudke svahy, coz bezne delam, je to zabava :) Na jinych bych si netroufnul a ani by se to nedalo. Nahoru jeste jo, ale i v tomhle jsou 438 lepsi.

Jinak doporucuju vlakno o sneznicich, tam se tohle probiralo ze vsech stran.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » čtv pro 3, 2020 23:45

mike: Tak jasně. Ale ty jsi aplskej sportovec co v Jizerkách trénuje. Mačky ty vole... Já jsem povaleč a občas šlápnu do ostřejší chůze. Sice často chodím hodně, ale co můžu to obejdu a sněžnice mám hlavně do lesa, na pozvolný stoupání ala Český les a rovný pláně. A to si najdu i v Jizerkách, co chci vyjdu, jen delší cestou s tím, že tam kde je stoupák to je se Sasquetche o něco těžší. A kdybych chtěl tak si tam můžu najít i skoro kolmý svahy a blbnout tam jako ty, ale to nemám zapotřebí (a taky na to nemám sněžnice).
Vlákna vím, ale já do těch technickejch věcí nejsem tak zažranej. Prostě mám sněžnice na který jsem zvyklej. Až se rozpadnou koupím MSR, protože na backpacking light říkali amíci, že jsou nejlepší a amíci maj vždycky pravdu. :supz:

Ale píšu si, že doba plastová vládne i u sněžnic.

končím plevel off topic.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 0:09

mike píše:Radej se ale nebudu ptat, jestli jste meli i nejake nahradni hroty a hlavne hrazdicky. Protoze odpoved asi znam :twisted:
Neptej :mrgreen: Náhradní díly ke sněžnicím nevozíme (k vázání lyží ano). Bez nějakýho hrotu či gripu by se zrovna v tomhle terénu dalo obejít. Hrazdička sice blbý, ale též by šla nouzově nahradit repkou.

Což mě přivádí ještě k tomuto:
Kennedy píše:Když jsem tehdy tu sněžnici rozlomil tak jsem šel pak asi 15 km s jednou sněžnicí
šlo by to tehdy nějako nouzově spravit a jen se Ti nechtělo? Nebo to byla konečná?

Kennedy píše:Nicméně Sasquetche byly též na vzdálených výpravách a bez problémů.
Nerozporuju, my se jen tehdy snažili vybrat to nejlepší. I s ohledem na plánované terény. Původně jsme vlastně kupovali sněžnice do Alp a pak se to nějak definitvně zvrhlo se Severem :mrgreen:

To mikovo přirovnání k velkým mačkám sedí. Jsou ale opravdu na něco až moc velké, což jsme si odzkoušeli při jednom z našich četných neúspěšných zimních pokusů o Kebne :twisted:
Ale jinak třeba na prudké a zároveň hluboce zasněžené skalnaté sestupy/výstupy jsou bezva. V botech by to kvůli propadům mezi šutry šlo blbě, v mačkách bychom se hodně bořili, lyže by se tam nevešly (přikládám foto, páč mi to přijde výstižnější, než okecávání) :)
Skuleskogen.jpg


Kennedy píše:končím plevel off topic.
Neboj, on to mike třeba uklidí, zatímco budeme spinkat :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 0:25

sobb píše:Hrazdička sice blbý, ale též by šla nouzově nahradit repkou.

Nesla. Zkousel jsem to ;-) Ale da se jit i bez ni, trochu z toho pak boli achilovky, ale furt lepsi, nez bez sneznic. Jednou mi praskla uplne na zacatku trasy, a tak jsem sel bez ni cely den. Nebo tam vrazit nejaky klacek.

sobb píše:Ale jinak třeba na prudké a zároveň hluboce zasněžené skalnaté sestupy/výstupy jsou bezva. V botech by to kvůli propadům mezi šutry šlo blbě, v mačkách bychom se hodně bořili, lyže by se tam nevešly (přikládám foto, páč mi to přijde výstižnější, než okecávání) :)

Jj, to je presne muj oblibeny typ sneznicoveho terenu :smt023 Rovnou dolu svahem. Normalne jsem na to dostal chut, kdyz to vidim, hned bych se do toho vrhnul :D

sobb píše:Neboj, on to mike třeba uklidí, zatímco budeme spinkat

Co kdybys to uklidila ty, abys mohla jit spat s pocitem dobre vykonane prace? ;-)

Kennedy píše:Ale ty jsi aplskej sportovec co v Jizerkách trénuje.

Sportovec, co uz dva roky v Alpach nebyl :?

Kennedy píše:A kdybych chtěl tak si tam můžu najít i skoro kolmý svahy a blbnout tam jako ty, ale to nemám zapotřebí

Je to fakt zabava. Kdo nezazil, neuveri ;-) Pro mne je ten severni sestup odmena za cely den plahoceni se po planich nahore. Kdyz tam teda je snih, casto konci moc brzo.

Kennedy píše:Až se rozpadnou koupím MSR, protože na backpacking light říkali amíci, že jsou nejlepší a amíci maj vždycky pravdu

Amici znaji jen americky veci. O TSL nemaji ani paru. Za mne jsou lepsi, nektere MSR jsou naopak naproste shity (zkousel jsem, horsi sneznice jsem na nohach nemel). Ty ciste plastove, ty s plachtou se daji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » pát pro 4, 2020 0:35

sobb: Spravení si představit nedokážu i když pominu, že jsem s sebou neměl nic čím bych to teoreticky spravit mohl. Prostě jsem ukopl část špičky a hned následně v nějaký průrvě ulomil levou stranu levý sněžnice. Propadl jsem se kamsi do prázdna snad až do půlky hrudníku, ale byla to moje chyba, nedával jsem prostě pozor s okřídleným přesvědčením všech mrtvol v Jizerkách "co by se mi asi tak mohlo stát v nevinnej českejch horách". Takže vůči TSL to není úplně fér. Můžu bejt rád, že jsem si nic nezlomil.
Ale abych to uvedl na pravou míru - byly to půjčený TSL a určitě to nebyl ten top typ o kterým se bavíme. Tehdy jsem se díval co to je zač (vlastní sněžnice jsem neměl) a mám pocit, že stály něco mezi 2500 - 3500 Kč (nevzpomenu si právě přesně). Ale myslím, že v rámci TSL to byly shity. Pak jsem pár let zpátky měl půjčený od kámoše MSR a ty mě docela nadchly. To je už moderna, asi za 7 litrů.
Co se týká Sasquetche tak kámoši s nima normálně jezděj do Laponska. Ale tam jsou samozřejmě rovný pláně, zamrzlý jezera. Navíc jsem se teď koukal a ty pochvalný recenze na ně jsou starý 10 - 20 let, spíš těch dvacet a doba jde dopředu. Nicméně poškodit je tak aby nešly opravit musí být docela náročný. I když praskne spojnice trubek tak to pořád něčím svážeš a i kdyby měla prasknout celá trubka tak to pořád neznamená konečnou. Ovšem nehodlám o tom polemizovat, jsem sám příznivec moderních materiálů a pokroku.
Na naše hory (pokud si odpustíš traverzový výkony, ale prostě si ten krpál v Jizerkách napohodu obejdeš) jsou velice dobré, za dobrou cenu, s dobrou trvanlivostí.
Sám přemejšlím o těch MSR, který se mi líběj řešením a na moje použití tady v ČR budou stačit. Sice jestli bude pokračovat trend úbytku sněhu na horách a mizernejch zim, začnu asi taky jezdit na pořádný chození na sněžnicích do Laponska, ale na ten můj výběr terénů by stačit měly taky.

mike: Věřím, že ty svahy jsou zábava. Párkrát jsem to zkoušel. Ale prostě ty moje sněžnice na tohle nejsou, do prudkýho kopce to je dřina, dolů to je o držku. Nahoru jsem se vydrápal silou vůle a dolů už to obešel. Mně právě baví to plahočení po sněžných pláních, po nekonečným rovným lese...tajga asi bude nutná.
Pohni s Alpama!
S amíkama souhlas, taky jsem to myslel ironicky. Ale ty MSR uvidím. Ony se ale ty moje sněžnice beztak jen tak nerozpadnou.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 0:36

mike píše:Nesla. Zkousel jsem to ;-) Ale da se jit i bez ni, trochu z toho pak boli achilovky, ale furt lepsi, nez bez sneznic. Nebo tam vrazit nejaky klacek.
Proč nešla? Na chození po šutrech by to sice nebylo, ale po sněhu to taky nešlo? Klacky zrovna tam byly nedostatkové zboží, to už spíš sobí kost. Anebo plastovou lžíci :mrgreen:

mike píše:Rovnou dolu svahem. Normalne jsem na to dostal chut, kdyz to vidim, hned bych se do toho vrhnul :D
Rovnou dolů svahem by to asi nedopadlo dobře. Ale s trochou kličkování po modrých tečkách to byl celkem bezpečný a pohodlný sestup. A zrovna Ty se směj pp s jeho slintáním nad tím bílým :wink: :twisted:

mike píše:Co kdybys to uklidila ty, abys mohla jit spat s pocitem dobre vykonane prace? ;-)
Ráda ti ty slastné pocity přenechám :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 0:54

sobb píše:Proč nešla? Na chození po šutrech by to sice nebylo, ale po sněhu to taky nešlo?

Pruzi. Nenapnes ji tak, abys ji svou vahou pri doslapu nenatahla tak, ze je zbytecna. Cim vic ji napnes, tim vetsi budou sily na umelou hmotu z boku a ta to neda (to mas jako rozlozeni sil pri jisteni, kdyz mas dva jistici body v rovine, uhel nesmi byt moc tupy). Je potreba neco, co bude na bocnicich lezet, ne za ne tahat.

sobb píše:Klacky zrovna tam byly nedostatkové zboží, to už spíš sobí kost. Anebo plastovou lžíci

Sobi kost by mozna sla, plastova lzice by vydrzela par kroku. Nepodcenuj svou vahu pri doslapu :twisted:

sobb píše:Rovnou dolů svahem by to asi nedopadlo dobře. Ale s trochou kličkování po modrých tečkách to byl celkem bezpečný a pohodlný sestup.

Klickovani je obcas nutne, skakani ze skal neni uplne ono, ale smer je dany ;-) Modrou tecku vidim jednu. Jinak to myslim vazne, opravdu to vypada jako severni svahy Jizerek, kteryma chodim primo dolu. Mozna je tam vic skal, ten prah na druhe strane by problem byl.

sobb píše:A zrovna Ty se směj pp s jeho slintáním nad tím bílým

pp slinta nekolikrat denne a kdyz neslinta, tak breci, ze neni snih nebo ze taje. Ja jen vyjimecne ;-)

sobb píše:Ráda ti ty slastné pocity přenechám

Za lineho prokrastinatora tu mam byt ja ;-)

Kennedy píše:i kdyby měla prasknout celá trubka tak to pořád neznamená konečnou.

Jelikoz jsem to videl, tak nesouhlasim. Na par hodin dojiti jeste jo, ale pak by celkem rychle odesla cela sneznice. Leda kdybys tam dokazal vrazit nejaky klacek a to by asi bez kompletniho rozebrani neslo.

Kennedy píše:o prudkýho kopce to je dřina, dolů to je o držku

Na normalnich sneznicich jo, TSL 438 maji proslap, ktery dela ten zasadni rozdil. Proto bych jine uz nechtel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod Kennedy » pát pro 4, 2020 5:01

Hmmm. Tak jsem si projel tohle vlákno a tedy musím uznat, že pro mě bylo přínosné. A to outdoorforum považuju za poměrně mrtvý web (to není jeho chyba, FB vše válcuje).
A koukám, že sobb trochu jeden typ od TSL kritizovala s ohledem na nosnost manžela :mrgreen: a mike tápal ve výběru. Jo, je to osm let zpátky.
Ale tedy zajímavá diskuze a poznatky i dalších lidí. Překvapení, protože jak jsem teď ponořen spíše do USA fór tak tam ohledně sněžnic jedou asi jenom MSR. Jak se čas sněhu v ČR krátí a tím pádem se blíží mé výlety za sněhem za hranice, byl jsem přesvědčen, že upgraduju na:
https://www.hanibal.cz/msr-lightning-ex ... 1178/#5852
což jsem bral za sebe za rozumný kompromis (za nerozumnou cenu). Průměrné vlastnosti, jednoduchá stavba a dobrá skladnost na batohu (i když to zrovna pro mě není úplná priorita).
No a trochu jste mě nahlodali. Tak nevím zda to je pro mě dobře nebo špatně. Spíš mi to komplikuje život. :twisted:
Ale díky za inspiraci.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » pát pro 4, 2020 10:19

No pokud se nepletu fps, ma jak tyhle MSR tak tsl 438 a asi o tom pise v tom vlaknu, pokud se nepletu, tak to vyhodnotil tak, ze jsou situace, kde jsou asi lepsi msr a kde zas tsl, takze ono to zas tak jendoznacna volba nebude, kor kdyz se veme, ze kazdy ma svuj styl a "svuj teren"

Jak pise mike, co se dopuruceni amiku tyce, tak chapu, ze tam msr vede, kdyz tam nekonkuruji tsl, coz neznamena, ze pokud ano, ze by msr nevyhraly, ale je to proste takove zkreslene :)

Podle me prechazeni kamenneho more ci vyfoukanych vrcholu, pokud jde clovek pomalu a s rozmyslem, tak je to v pohode a o sneznice se bat moc nemusi, mnohem horsi je skryty kamen ci skalka pod navatym snehem, nebo nejaka dira u sutru, vetvi apod.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 4, 2020 11:43

scinkk píše:jsou situace, kde jsou asi lepsi msr a kde zas tsl
Asi tak. 438 ma obrovskou vyhodu v preslapu v sestupech, ale asi ze vsech rozumnych sneznic se nejvice do snehu bori (najdes nekde ve vlaknu, jak jsem popisoval, jak syn a manzelka sli po stopach druheho a TSL se vzdy borily vic; srovnavali stridave 325 s pridavnyma gripama a Inooky; ty MSR Lightning se bori jeste min - ja mam "lidlackou" kopii). MSR Lightning je lepsi v traverzech i do kopce (i kdyz si mike asi bude myslet neco jineho). A u 438 prave ten preslap je potencialni zdroj problemu, ktery se ale nemusi u kazdeho projevit.

Jinak neni uplne pravda, ze Amici neznaji TSL. Znaji, delaji na to i testy a pochvaluji, kde se chvalit maji. Jen zustavaji u osvedcenych typu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 13:41

Kennedy píše: Prostě jsem ukopl část špičky a hned následně v nějaký průrvě ulomil levou stranu levý sněžnice. Propadl jsem se kamsi do prázdna snad až do půlky hrudníku
To muselo být nepříjemné. Nemáš z toho nějakou fotku? Selfie v díře sis asi nefotil, tak aspoň ty rozbité sněžnice :)

Kennedy píše:Co se týká Sasquetche tak kámoši s nima normálně jezděj do Laponska. Ale tam jsou samozřejmě rovný pláně, zamrzlý jezera. ... Sice jestli bude pokračovat trend úbytku sněhu na horách a mizernejch zim, začnu asi taky jezdit na pořádný chození na sněžnicích do Laponska, ale na ten můj výběr terénů by stačit měly taky.
Laponsko je hodně široký pojem. Taky na Sever sněžnice vozíme, ale používáme je v terénech, kde už to není na (naše) lyže. Anebo když potřebujeme někde z parkoviště jen zaběhnout "do lesíka". Jinak bych do těch končin spíše vřele doporučovala široký BC lyže. I když píšeš, že Tě baví plahočení po pláních na sněžnicích, takže jsi možná postižen podobně jak mike. V tom případě je to marný, a má rada je bezpředmětná :)

Kennedy píše:A koukám, že sobb trochu jeden typ od TSL kritizovala s ohledem na nosnost manžela :mrgreen:
:shock: To je ovšem nepěkné nařčení [-( :mrgreen: Ten skoropavouk na fotce, kterou jsem postovala výš, problém s nosností sněžnic fakt nemá :D Řekla bych, že si nás pleteš se šipkou. Ale nezoufej, nejsi první ani poslední :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 4, 2020 13:56

sobb píše:Ten skoropavouk na fotce, kterou jsem postovala výš, problém s nosností sněžnic fakt nemá
Ehm, nepsal kennedy o necem jinem?
Kennedy píše:sobb trochu jeden typ od TSL kritizovala s ohledem na nosnost manžela
Jen netusim, jakou ma primou souvislost nosnost manzela se sneznicemi, snad ty dva pary sneznic jeste unese :wink: :lol:
Naposledy upravil apuka dne pát pro 4, 2020 15:09, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 14:06

mike píše:Pruzi. Nenapnes ji tak, abys ji svou vahou pri doslapu nenatahla tak, ze je zbytecna.

Nepomůže vůbec ani v měkkém prašanu kde se člověk fakt dost boří? Asi to budu někdy muset vyzkoušet a vymyslet nějaká vhodná nouzová řešení. A neříkej mi, že si mám objednat náhradní hrazdičky :twisted:

mike píše:Sobi kost by mozna sla, plastova lzice by vydrzela par kroku. Nepodcenuj svou vahu pri doslapu :twisted:
Hm, tak už nebudu sbírat jen paroží, ale i kosti :mrgreen: Nepodceňuj mou plastovou lžíci :twisted: (ok, byl to jen vtípek :wink: )

mike píše:Klickovani je obcas nutne, skakani ze skal neni uplne ono, ale smer je dany ;-) Modrou tecku vidim jednu. Jinak to myslim vazne, opravdu to vypada jako severni svahy Jizerek, kteryma chodim primo dolu. Mozna je tam vic skal, ten prah na druhe strane by problem byl.
Že je směr daný, s tím nezbývá než souhlasit, horší je kudy. Modré tečky v tomto případě byly vysoce užitečné, provedly nás po římsách a v místech, kde šlo přes prahy sejít. Předtím jsme šli i na těch protějších svazích, docela jsme tam bloudili a poslední úsek byl obzvlášť výživný, poněvadž bylo nutné se někudy sesunout do kaňonu. Ale povedlo se, ani nepřibyla žádná nová záplata na zadnici :mrgreen:

mike píše:Za lineho prokrastinatora tu mam byt ja ;-)
Ale zvládl si to pěkně, dík :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 4, 2020 15:12

sobb píše:Asi to budu někdy muset vyzkoušet a vymyslet nějaká vhodná nouzová řešení.
Par metru leukoplastu nebo duct tape, omotas to kolem cele sneznice na sirku. Cim vice, tim min bude pruzit a tim lip drzet - a mozna i lip rozlozi sily pusobici na kraje sneznic. Nebo tam muzes dat nejaky kus plechu nebo tenkeho plastu pod "botu" a az to prilepit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod Kennedy » pát pro 4, 2020 15:28

scink, apuka: Díky za náhled z opačné strany. Mně se na MSR šlo parádně. Ale měl jsem je jenom tři dny na vandru. Takže zase nemůžu dělat závěry. Ale líbí se mi ta jednoduchost a prostě hodně dělá podvědomí - obavy z plastu. Myslím, že to nebudou žádný shity a mně by mohly stačit. Jen nechápu úplně tu cenu, co na tom stojí 7 litrů.

sobb: Aha! Tak to si vás pletu, sorry, mám v tom tady zmatek :)
Ta nepříjemnost s TSL se mi stala někde v okolí Vlčího kamene
https://mapy.cz/s/lamajogajo
je to už pěknejch pár let zpátky. Tehdy jsem měl jenom tlačítkovej telefon, ale nebral ho na vandry. O foťáku u mě nemůže bejt ani řeč. V půjčovně akorát chlápek zavrtěl hlavou a stáhl mě asi o dva litry. Byla odervaná celá levá část v kompletu, zůstalo jen vázaní a část plastu na pravý (vnitřní) straně. Byla už tma a tenkrát bylo opravdu hodně sněhu. Zakopnul jsem o nějakej větší šutr a ulomil špičku, následně zaklel a jakoby nelogicky prodloužil a zrychlil krok a propadl se do hloubky. Tu sněžnici jsem asi zaklínil mezi nějakej pařez a kámen, těžko říct, byl jsem docela vyplašenej a dost rád, že jsem se z toho vůbec dokázal vyprostit a vyhrabat. Taky mi mohla holenní kost vystřelit ven z nohy a dnes byste se chodili dívat na můj náhrobek. Tak příště. Smrt v Jizerkách je můj sen. \:D/
Kamarádi samozřejmě berou na sever BC lyže. Ale já mám sexuální úchylku na sněžnice. :) Navíc nejsem sportovec a výkony mě nechávají chladným. Takže vezmu sněžnice a ujdu výrazně míň i za dobrých podmínek. No a když bude prašan tak ujdu ještě výrazně míň a zkrátím si trasu, o nic nejde. Masochismus mi nevadí. 8) Lidi tam choděj i jenom na sněžnicích, chce to mít ale kliku na podmínky.
Mám na mysli třeba Lemmenjoki a pak vysloveně převážně rovinatou tajgu. Takže ne žádný skalní římsy, kaňony apod. Jsem schopen si narýsovat pohodovou trasu. Terén svým způsobem snažší než v našich horách.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 18:05

scinkk píše:No pokud se nepletu fps, ma jak tyhle MSR tak tsl 438 a asi o tom pise v tom vlaknu, pokud se nepletu, tak to vyhodnotil tak, ze jsou situace, kde jsou asi lepsi msr a kde zas tsl, takze ono to zas tak jendoznacna volba nebude, kor kdyz se veme, ze kazdy ma svuj styl a "svuj teren"

Uz jsem si nevzpomnel, jestli fps 438 ma nebo ne, a tak jsem pohledal a nasel jeho hodnoceni vsech: viewtopic.php?p=487462#p487462

Jako jo, dovedu si predstavit situaci, kdy budou Lightningy lepsi, protoze maji vetsi plochu a vyhody 438 nevyuzijes. Treba pri prechodu pres zamrzly a zasnezeny Bajkal. Ale tam bych si uz mozna i ja vzal lyze ;-) Proste v plochem nebo velmi lehce zvlnenem terenu, ale jak jsou trochu kopecky, tak uz to myslim jednoznacne je.

scinkk píše:... mnohem horsi je skryty kamen ci skalka pod navatym snehem, nebo nejaka dira u sutru, vetvi apod.

Uplne nejhorsi je cisty led na velke plose, nejlip pod mensi vrstvou prasanu. Tam jsem dorasoval sneznice nejvic, nastesti to bylo v Jizerkach za poslednich 10 let jen jednou :) O skryty a nejlip primrzly sutr muzes ukopnout hrot nebo ohnout grip, stalo se mi to, ale je to spis vyjimecna smula. Ne ze o nej zachytis, to se stava, ale ze se opravdu neco stane.

Kennedy píše:což jsem bral za sebe za rozumný kompromis (za nerozumnou cenu)

Vylozene spatne nejsou, na nohach jsem je mel, kdyby nebylo nic jineho, tak se daji. Ovsem pomer cena/vykon je sileny. Rozumny mela jejich kopie z Lidlu, co stala tusim 1100. Tu jsem mel na nohach taky a zadny vyznamny rozdil jsem nezaznamenal. Z kopce uplne stejne blbe :)

Kennedy píše: prostě hodně dělá podvědomí - obavy z plastu

Pritom realne je to naopak. Plast vydrzi, nevydrzi kov. Mam je zespoda doslova ohlodane, ale furt drzi. Zato jsem urazil uz uz ani nevim kolik hrotu, jeden grip, nekolik gripu ohnul a zlomenych hrazdicek bylo taky dost, nekde jsem tu daval tabulku. Plast je pruzny a houzevnaty, kov je tvrdy a krehky.

U tech hrotu jsem si dlouho myslel, ze se lamou srouby, ale pak jsem je schvalne lepil a u dalsiho ztraceneho hrotu zustal sroub vcelku ve sneznici, takze se musel rozlomit hrot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » pát pro 4, 2020 18:13

Kennedy píše:Jen nechápu úplně tu cenu, co na tom stojí 7 litrů.
Znacka :twisted:. A potom ruzne "malickosti", napriklad vazani - hodne zavisi, jake chces mit, to je ale stejne i u TSL i u jinych. A jedno to rozhodne neni, pokud si vyberes blbe, ktere na Tvoje pouziti a s Tvymi botami a Tvou chuzi dobre fungovat nebudou, tak budes akurat nadavat, uzivat si uz min.

Ale Tys taky vybral od MSR Lightningy, ktere jsou prakticky jejich nejvyssi serie na nejnarocnejsi vyuziti. Z nekterych jejich vlastnosti, si podle Tveho popisu myslim, vyuzij malo. Napriklad traverzy v (rel.) strmych svazich (drzi lip nez TSL), to same stoupani a klesani (u toho nejde ani tak o pohodli, ale o pricne gripy, ktere brani uklouznuti na firnu, TSL ma gripy prakticky jen podelne a s nima muzes nechtene sklouznout, kdyz jdes primo dolu. Zavisi to ale na snehu, udela se Ti to hlavne kdyz proslap moc do snehu nezajde (nebo naopak hlubokem prasanu, kde sice zajde ale houby drzi, tam je ale k nicemu i pricny grip). A ne kazdemu se musi libit bezhlave behani primo dole z kopce jako mikovi :wink:.
Takze Ty asi pouzijes hlavne vetsi plochu, aby ses min zaboril oproti TSL - ale k tomu by Ti mohla stacit i ta nizsi verze, REVO. Jenze to uz je kombinace s plastem. Ten sice vydrzi stejne jako u TSL, ale ta velka plocha pry dokaze byt docela hlucna.

Jeste se muzes podivat i po sneznicich Inook, po vyssich radach. Myslim si, ze zrovna pro Tebe by se vice hodil jejich rada Hitech, podle Tvych preferenci.

Ale musis si dobre uvedomit, ze u kazdych sneznic je vzdy neco za neco. Zadna neni idealni na vsechno. Napriklad manzelce mnohem vice vyhovuje Inook OX1 (uz se nevyrabi, ted je nastupce asi OXM), synovi zase TSL 325 s pridavnymi gripy, ani jeden nema rad ty druhe, i kdyz manzelka ma taky doma 325 bez gripu a syn zase nekolikrat zkousel Inooky. Navic, jak jsem naznacoval, hodne ten vyber ovlivni i to, v jakem terenu chodis.
Idealni je nekde si vyzkouset co nejvice modelu a mit moznost primeho srovnani - bohuzel takove misto a moznost neznam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 18:14

sobb píše:Nepomůže vůbec ani v měkkém prašanu kde se člověk fakt dost boří? Asi to budu někdy muset vyzkoušet a vymyslet nějaká vhodná nouzová řešení. A neříkej mi, že si mám objednat náhradní hrazdičky

Objednej si nahradni hrazdicky a hroty :twisted: Ja si je beru i na den do Jizerek, na vase severni vypravy bych vubec nevahal. Je mozne, ze pri vasi vaze vam ty hrazdicky vydrzi podstatne vic, ale jednou prasknou. A hrot ukopnes ani nevis jak. To sice az tak moc nevadi, ale stejne je lepsi mit nahradni. Stejne se u nich casem obrousi spicky tak, ze bude lepsi je vymenit.

sobb píše:Modré tečky v tomto případě byly vysoce užitečné, provedly nás po římsách a v místech, kde šlo přes prahy sejít.

Uznavam, ze pres skalni prahy je nejaka navigace lepsi :)

apuka píše:Par metru leukoplastu nebo duct tape, omotas to kolem cele sneznice na sirku. Cim vice, tim min bude pruzit a tim lip drzet - a mozna i lip rozlozi sily pusobici na kraje sneznic. Nebo tam muzes dat nejaky kus plechu nebo tenkeho plastu pod "botu" a az to prilepit.

Kdyby ses aspon podival, jak ty sneznice vypadaji, abys vedel, o cem mluvis :roll: Cokoliv omotaneho okolo cele sneznice zvedne patu skoro jako hrazdicka pri pouziti do kopce a v tom se normalne neda chodit. Jit uplne bez ni je vyrazne lepsi. O vydrzi neceho takoveho ani nemluve... najdi si, jaka sila pusobi pri doslapu na patu. Proc myslis, ze odchazeji kovove hrazdicky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 18:25

apuka píše:Napriklad traverzy v (rel.) strmych svazich (drzi lip nez TSL), to same stoupani a klesani (u toho nejde ani tak o pohodli, ale o pricne gripy, ktere brani uklouznuti na firnu, TSL ma gripy prakticky jen podelne a s nima muzes nechtene sklouznout, kdyz jdes primo dolu. Zavisi to ale na snehu, udela se Ti to hlavne kdyz proslap moc do snehu nezajde

OMG, prestan opakovat ty silene kraviny #-o ](*,)

Jak pisu, Lightningy jsem zkousel a jedine plus proti TSL 438 je vetsi plocha. V traverzech jsou horsi a u sestupu je to nebe a dudy. Schazim 40 stupnove svahy primo dolu po tvrdem firnu, to by byla v Lightningach cista sebevrazda, netroufnul bych si s nima ani na 30 stupnu.

IMO vubec nevis, o cem pises. 438 maji na konci lyzicky pod botou dva hroty, ktere se zakousnou do libovolneho snehu jako macky. Jsou presne tam, kde drzi nejlip a kde na ne pri doslapu pusobi nejvetsi sila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod Kennedy » pát pro 4, 2020 19:07

Ty vole...vy se tady musíte snad dycky hádat, to je unikát. :mrgreen:

S mojí rychlostí obnovování věcí je otázka zda se k tý obměně někdy odhodlám, spacák už taky "měním" asi 2 roky. :lol:
Jinak větší plocha je pro mě docela zásadní. Co nejmíň se bořit ve volným lesním terénu je naprostá priorita. Jinak se mi líběj řešením drapáků - zubatej rám a dalších pár detailů. Materiál. Snadný upevnění na bágl, nejsou neskladný jako TSL. Ale technickej maniak jak vy vážně nejsem. Taky jde o zatížení. Ale je pravda, že mám tak 70 - 75 kg a nejtěžší batoh cca. 20 - 25 kg, ale to opravdu v extrému, jinak o dost míň, takže se i tak celkovou váhou vejdu s přehledem pod 100.
Vybírat si ze sto druhů sněžnic, to bych se z toho zbláznil.

No, nechávám vás už zápasit. Nechť hry započnou. :supz:
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 19:33

No, ja nevim, jestli apuka trolluje nebo to mysli vazne, protoze se rad hada (ja ne), ale tady pise fakt nebezpecne blbosti.

Nevybiras ze 100 druhu, ale ze dvou ;-) Nejlepsi by bylo si oboje nekde pujcit a vyzkouset. Nejlip nekolikrat, hodne zalezi na snehu. Pripadne koupit oboje a po case jedny prodat.

Lightningy nebudou horsi, nez co mas ted, takze na sve pouziti nic nezkazis, ale ta cena je nesmyslna. Dobra volba byla jejich kopie z Lidlu, tu uz ale nesezenes, ted uz maji neco jineho. Ony jsou u vsech MSR sneznic ceny nesmyslne, ale mozna to funguje psychologicky, clovek ma pak pocit, ze ma neco lepsiho ;-)

Jeste jedna vec mi u nich vadila. Hrazdicka na chuzi do kopce je trochu vachrlata, ale hlavne moc vysoka. Fungovala mi jen do poradneho kopce. U TSL si ji vyklopim i pri mensim stoupani, protoze je to pohodlnejsi a pri vetsim porad funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 20:51

Kennedy píše:Ale já mám sexuální úchylku na sněžnice. :) Navíc nejsem sportovec a výkony mě nechávají chladným. ... Lidi tam choděj i jenom na sněžnicích ...
Další deviant #-o :mrgreen:
Jen pro pořádek - taky nejsme sportovci, jen nás to v rovinatějším terénu na sněžnicích zoufale nebaví. Naopak lyže pro nás zábavné jsou.
Chodí. A jsou to povětšinou Češi. Občas ještě Němci a Francouzi a podobné pochybné národy :)

mike píše:Objednej si nahradni hrazdicky a hroty :twisted:
Já věděla, že to raděj ani nemám psát #-o :) Když mi se hrozně nechce, tak raděj vymýšlím různá zajistě nefunkční kreativní řešení :wink:

apuka píše:Par metru leukoplastu nebo duct tape, omotas to kolem cele sneznice na sirku. Cim vice, tim min bude pruzit a tim lip drzet - a mozna i lip rozlozi sily pusobici na kraje sneznic. Nebo tam muzes dat nejaky kus plechu nebo tenkeho plastu pod "botu" a az to prilepit.
Samozřejmě díky za námět, ale jak píše mike, to asi fungovat nebude. Šlo by to sice namotat provisle, ale hlavně mám stejně jako mike dost pochyby o výdrži pásky. Pásku sice vozíme, ale jen v pulku. Což se v našem případě většinou neslučuje se sněžnicema.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 22:39

sobb píše:Když mi se hrozně nechce, tak raděj vymýšlím různá zajistě nefunkční kreativní řešení

Dopadne to jako s tema botama, co jim upadla podrazka :roll: :twisted:

Sam jsem nad tim docela premyslel a dosel k tomu, ze vymenit hrazdicku je jedine pouzitelne reseni. Cokoliv jineho ma takove problemy, ze je lepsi jit bez hrazdicky. Ono i kdybys tam dostala neco, co hned nepraskne, tak budes mit patu vys, nez normalne a s tim se jde fakt blbe. Protoze hrazdicka je tenka a sedi v drazce pro ni urcene. Klacek, sobi kost, cokoliv, co chvili vydrzi, bude silnejsi a treba centimetr uz sakra poznas (viz bezecke boty, kde se resi milimetry dropu).

Uz jsem se po tom roky nedival, jelikoz mam zasoby, ale mozna by to mohlo jit normalne objednat a treba i nekde u nas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 23:42

mike píše:Dopadne to jako s tema botama, co jim upadla podrazka :roll: :twisted:
U bot jsou metody dávno známy, sama jsem před deseti roky dopajdala na konci výletu na letiště s botama omotanýma špagátama a páskou :wink:

mike píše:Cokoliv jineho ma takove problemy, ze je lepsi jit bez hrazdicky.
Zkoušel jsi i něco krom té repky i v praxi? A je fakt, že bez té hrazdičky to taky jde, záleží na sněhu. Občas se mi nechce vracet hrazdička z prošlapu a jdu bez ní kratší úseky i v rovnějším terénu, pokud za ním následuje další svah dolů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 23:49

Jo, ale stejne je lepsi ji vymenit zavcas ;-) Hrazdicka jde, na rozdil od podrazky, vymenit i v terenu (ale chce to jeste sroubovak).

Nezkousel, pri jednodennich akcich neni takova motivace ;-) Navic se mi to obvykle stalo ke konci, kdyz jsem spechal na vlak a nemel cas na blbnuti. Jo, taky na kratsi useky hrazdicky neprehazuju, ale po hodine dvou uz to citit na achilovkach je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod sobb » sob pro 5, 2020 0:03

No jo, já té prevenci zas tolik nedám :wink: A tak holt vytvářím prostor pro lidovou tvořivost :mrgreen:

Ale abych tu nevypadala zas tak děsně nezodpovědně - k vázání lyží náhradní díly vozíme (samotným lyžím prostě věříme). A letos jsme měli dokonce i několik náhradních nejtů na pulk 8) :D
Jo, a ještě se nám letos hodila i rezerva na auto. Tu taky vozíme, i když zabírá místo jiným, většinou užitečnějším, věcem. Takže zas tak ztracené případy možná nejsme :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice

Příspěvekod scinkk » ned led 10, 2021 21:34

Jizerky i Krkonose jdou pomalu do sneznicove sezony (nad 30 cisel). Tento tyden to vypada, ze se to spis zlepsi. Jen prinejmensim dokud neotevrou vleky, tak rozumne asi jedine mimo vikend :) Na druhou stranu mozna dam predtim prednost lokalitam, kde toho snehu byva posledni roky pomalu, tedy i bez sneznic, jako treba Luzicke ci Stredohori
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží