Sněžnice

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sněžnice

Příspěvekod Stani » ned bře 3, 2019 2:55

Tiež mi prídu obludné a tak nejak naširoko treba chodiť. Mne sa na tých videách zdá, že tam je menší prepad topánky pod úroveň snežnice. Ale zaujímavý nápad, treba skúsiť. Záplaty sú v balení, tak možno prepichovať jak je libo :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Sněžnice

Příspěvekod karel22 » úte říj 29, 2019 19:27

Zdravím, poprosil bych o radu. Sháním sněžnice pro přítelkyni. Váží cca 55kg a proto nevím, jestli by pro ni byly vhodnější TSL 438 nebo 418. S věcma a větším batohem se může dostat až někam k 80ti kilům, což je horní hranice 418 a zase bez batohu cca 60kg, což je spodní hranice 438. Bojím se, aby se s 418 nebořila. Jaké jsou vaše zkušenosti? Za případné jiné tipy budu taky rád. Díky moc :)
karel22
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 29, 2019 19:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod maty » úte říj 29, 2019 19:58

Tak prostě vem TSL 438, těch 80g navíc unese.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » úte říj 29, 2019 23:32

Ja bych tak kategoricky 438 nedoporucoval. A to vubec ne o tech 80g navic, ale o cca 7 cm delky, 1,5 cm sirky samotne sneznice a par cm delky te "desky" pod botu. Totiz - soudic pouze podle vahy - holka asi nebude nijak vysoka a taky nepredpokladam velke nohy. Podle manzelcinych stiznosti ji hodne vadi prave prilis dlouhe sneznice (hlavne za patou pri chuzi z kopce, to ma problemy, ze se ji "prebyvajici" cast zachytava o snih o dost drive nez by bylo vhodne vzhledem k velikosti jeji nohy a kroku), vadi ji ohybani te "desky" pod botou pri chuzi do kopce, kdy je jeste nejakych 7 cm volneho plastu za botou a taky sirka sneznic, kdy chuze sirsi o tech par cm navic je pro mensi a kratsi nohy neprijemne.
A to mela TSL 325, ktere jsou o 5 cm kratsi nez 438. A v Inook OX1 Man, ktere jsou o 2 cm uzsi se ji chodi znatelne prijemneji co se tyce sirky chuze - zato znatelne hur, co se tyce delky, protoze jsou prave o tech 5 cm (stejne jako 438) delsi nez 325.
Tyto veci budou pro podobne vysoke zeny asi hodne podobne neprijemne. Takze ja radim - pokud je moznost, vyzkouset a az na zaklade toho se rozhodnout.

Co se tyce boreni, tak to bude nejvice zalezet stejne na typu snehu - 418/438 jsou stejne jedny z nejvice borivych sneznic, to uz 325 jsou na tom lepe a Inooky velice znatelne lepe. Proste u vsech je to neco za neco.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » úte říj 29, 2019 23:56

Rozhodne souhlasim s tim, ze nejlepsi je vyzkouset, ale stiznostem tve zeny nerozumim:
apuka píše:Podle manzelcinych stiznosti ji hodne vadi prave prilis dlouhe sneznice (hlavne za patou pri chuzi z kopce, to ma problemy, ze se ji "prebyvajici" cast zachytava o snih o dost drive nez by bylo vhodne vzhledem k velikosti jeji nohy a kroku),

Jak zachytava? Pri chuzi z kopce prece konec sneznice klouze po snehu celou dobu. Mel jsem na nohach sneznice vyrazne delsi a nic podobneho jsem nezaznamenal. K MSR sneznicim se prodavaji "ocasy" na na zvyseni plochy a tedy i nosnosti. Kdyby to melo takhle vadit, tak by to snad nedelali (no, MSR, tezko rict... ;-)).

apuka píše:vadi ji ohybani te "desky" pod botou pri chuzi do kopce, kdy je jeste nejakych 7 cm volneho plastu za botou

He? Ta deska je pomerne silna a ma profil, ktery pruhybu brani. Zkus ho zmerit doma, neverim, ze to bude vic, nez par milimetru. A taky neverim, ze by to clovek poznal, to musi byt autosugesce. Ledaze by vazila 250 kilo.

apuka píše:a taky sirka sneznic, kdy chuze sirsi o tech par cm navic je pro mensi a kratsi nohy neprijemne.

Jakoze pozna 1.5 cm na sirce kroku? Porovnavala to se 418? Dokazu si predstavit, ze se ji chodi hur proti jinym sneznicim, ale kvuli jinemu tvaru.

apuka píše:Co se tyce boreni, tak to bude nejvice zalezet stejne na typu snehu

To sice ano, ale normalni je porovnavat na stejnem snehu. Ten si nevyberes, sneznice si vybrat muzes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » stř říj 30, 2019 9:21

mike píše:stiznostem tve zeny nerozumim
Vsak prave to je ten problem. "Syty hladovemu neveri." Uz jsem psal, ze je docela rozdil kdyz ty same sneznice pouzivas s botama 46+ a 40, kdyz mas nohy i krok o 15cm delsi a vazis o 20+ kg vice.
mike píše:pri chuzi z kopce prece konec sneznice klouze po snehu celou dobu.
Houby. To by nemohla mit hroty a grip. Leda tak v prasanu. Zes neco podobneho nezaznamenal - zkus sneznice urcene na boty 53+ v pomeru k tomu zvetsene/prodlouzene. Jde tam i o neco jako teziste v bote, kde to je.
Mimochodem, ty "ocasy" se pouzivaji spise na rovine nebo mirne zvlnenem terenu, ne na horach ve strmem terenu.
mike píše:Ta deska je pomerne silna a ma profil, ktery pruhybu brani. ... A taky neverim, ze by to clovek poznal, to musi byt autosugesce
Zase, je rozdil v pomerech. Vem do uvahy "synergii" materialu sneznice, hrazdicky pod patou, dlouhe volne plochy mezi patou a hrazdickou a silu boty pusobici na to vsechno. Mozno se ve skutecnosti ani neprohyba ta deska ale ten "synergicky" ucinek vseho dokopy dava pocit jako by se ohybala. Proste je to neprijemne - a zadna autosugesce.
mike píše:Jakoze pozna 1.5 cm na sirce kroku? Porovnavala to se 418?
Je to 2x1,5 cm a to uz o jeji sirky a delky noh a kroku je poznat dost. Jako by jsi Ty musel delat kroky sirsi rekneme o 6-7, mozna i 10 cm. Kdyz k tomu pripocitas , co daji navic i ty uzsi sneznice, tak uz je to docela dost.
Jasne, muze to byt i tvarem ale to se taky jinak projevi pri kratsi noze a kroku.
mike píše:normalni je porovnavat na stejnem snehu. Ten si nevyberes, sneznice si vybrat muzes.
Ja jsem to myslel tak, ze nejvice to zavisi na tom, jaky snih zrovna bude mit. V hlubokem prasanu to bude prakticky uplne jedno, i v MSR se proboris skoro az "na dno", rozdil bude v malo jednotkach cm. Kdyz bude dobry firn, udrzi Te na povrchu i macky, ne to jeste jakekoliv sneznice.
No a v beznych podminkach plati, co jsem napsal - TSL 418/438 jsou nejvice borive sneznice ze vsech, co znam. Vsak taky maji nosne plochy daleko nejmin, zvlaste 438 kdyz se pouzije s mensi botou (bota je tam taky "nosna plocha"). To je dan za prosplap.

Pro toto vsechno je treba si dobre rozmyslet, co a jak a idealne si vyzkouset. Jasne, na vetsinu veci se da zvyknout, ale znova opakuji - jednoduseji si na to zvykne chlap s vetsi a delsi nohou a botou nez zena s kratsi a mensi nohou a botou. Taky zavisi, jak casto je bude pouzivat. Kdyby jako sob(b) se sneznicemi mesic(e) chodil na zasnezenem severu, tak si za chvili zvykne. Kdyz pujde parkrat za zimu na jeden den, tak to je otazne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod tsunami » stř říj 30, 2019 11:15

apuka píše:zkus sneznice urcene na boty 53+ v pomeru k tomu zvetsene/prodlouzene.


Jů, jaké to jsou? :-) všude nacházím jen pro malé boty, tj max. do 49, 51 apod.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Sněžnice

Příspěvekod Pavelsni » stř říj 30, 2019 12:11

Lidl už zase prodává sněžnice: https://www.lidl-shop.cz/CRIVIT-Sneznic ... p100268282
Předpokládám, že kvalita bude hodně nízko, ale...jako dárek pro příležitostného výletníka...myslíte, že jsou to vyhozený prachy?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » stř říj 30, 2019 12:44

Tyto neznam, ale prodavali je uz i predchozi zimu. Ja mam jeste starsi verzi (pokus o napodobeninu MSR Lightning, ty nove vypadaji trochu na napodobeninu MSR Revo), ty vubec nejsou spatne. Jedine, ze ten jejich uchycovaci mechanizmus na predek boty uplne dobre nedrzi (no, ten urcite neni okopirovany MSR :-), bohuzel vypada, ze to same maji i nove), ale pouzit se docela dobre daji.
Byly vsak stiznosti nekterych lidi, ze meli problem, ze jim neco nedrzelo nebo nebylo dobre prichycene. Takze je treba si je poradne zkontrolovat a pripadne vymenit az kym nedostanes dobre udelany par. Holt, za tu cenu moc povedenou vystupni kontrolu nemuzes ocekavat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod GreyMouse » stř říj 30, 2019 14:19

@Pavelsni: Zkušenosti s touhle novější verzí tady asi zatím nebyly, ale loni uvažoval iggi, že by je koupil rodičům na nenáročné použití. Jak se rozhodl nevím, můžeš mu zkusit napsat SZ s dotazem.

Máme doma dva páry té starší verze a vázání nám, na rozdíl od apuky, drží dobře. A je rozhodně uživatelsky příjemnější než originál MSR (už jsem o tom psala někde na str. 52 - 53).

Nemít už ty starší, na vyzkoušení bych je vzala (a účtenku pro jistotu schovala :)). Loni byly v eshopu celkem rychle vyprodané, předpokládám, že kdyby je lidi vraceli ve velkým, tak je letos nabízet nebudou (samozřejmě to může znamenat, že zákazníci - příležitostní uživatelé je ještě nepoužili, takže neměli příležitost zjistit, že se při prvním použití rozpadnou ;-)).

EDI: Tak jsem se pořádně podívala na obrázky a letošní verze vypadá trochu jinak než loňská. K čemu je to černé vzadu? :-k

sneznice_Lidl.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř říj 30, 2019 19:05

apuka píše:Uz jsem psal, ze je docela rozdil kdyz ty same sneznice pouzivas s botama 46+ a 40, kdyz mas nohy i krok o 15cm delsi a vazis o 20+ kg vice.

Mam boty 45, krok asi delsi mam, ale vetsi vaha je zas nevyhoda.

apuka píše:To by nemohla mit hroty a grip. Leda tak v prasanu. Zes neco podobneho nezaznamenal - zkus sneznice urcene na boty 53+ v pomeru k tomu zvetsene/prodlouzene.

Psal jsem, ze jsem zkousel vyrazne delsi sneznice. No problem. Priste se podivej, jak vypada stopa, kdyz jdes z kopce. Nebo se mozna lehce zamysli, co by ten konec sneznice asi mel delat?

apuka píše:Je to 2x1,5 cm

Jedna cela sneznice je o 1.5 cm sirsi. Pulka sneznice od stredu boty je o 0.75 cm sirsi. Krat dve a sirka kroku je tedy o 1.5 cm sirsi.

apuka píše:Jako by jsi Ty musel delat kroky sirsi rekneme o 6-7, mozna i 10 cm.

Sofistikovanym vypoctem jsem dospel k zaveru, ze tva zena meri 62.5 cm :-k :twisted:

apuka píše:Ja jsem to myslel tak, ze nejvice to zavisi na tom, jaky snih zrovna bude mit.

Ano, ale kdyz vybiram mezi dvema sneznicema, tak mne zajima, ktere jsou lepsi na libovolnem snehu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » stř říj 30, 2019 20:30

GreyMouse píše: K čemu je to černé vzadu?
Asi na zafixovani uchytu bot pro transport:
Obrázek
Jak se v img tagu zmensuje obrazek na webu? :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř říj 30, 2019 20:39

apuka píše:Jak se v img tagu zmensuje obrazek na webu? :-k

Tak, ze si ho stahnes, zmensis a das jako prilohu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » stř říj 30, 2019 21:00

@mike: Bohuzel, vubec nechapes, o cem je rec. Resp. zase - Tobe to vyhovuje, tak to tak musi byt nejlepsi pro vsechny :twisted:

Schvalne jsem si vyhledal par videi o TSL325 i 438, kde je ta deska pod nohou. A teda kdyz se zapne hrazdicka na chuzi do kopce a nekdo ma o par cisel mensi botu nez je max, tak se to pri zatizeni docela viditelne prehne (nebo, pokud se TI to libi vic, tak zapruzi). A to ty boty vypadali odhadem na 44-45, pricemz se to prehnuti bude zvetsovat kazdym nicim "nevyplnenym" centimetrem navic mezi koncem boty a koncem desky.
mike píše:Psal jsem, ze jsem zkousel vyrazne delsi sneznice. No problem. Priste se podivej, jak vypada stopa, kdyz jdes z kopce. Nebo se mozna lehce zamysli, co by ten konec sneznice asi mel delat?
A zase - zkus si po kilometrech nachozenych s kopce (to je v tomto pripade spravny tvar :wink: , vypada, ze s Tvoji cestinou to jde z kopce :lol: ) s preslapem si vzit stejne dlouhe sneznice bez preslapu, resp. abys byl opravdu v obrazu, tak si pridej na konec jeste alespon 10 cm-ovy ocas. Idealne v pomerne pevnem vlhkem snehu, ktery se neprebori na lehky dotek jako prasan. Fakt bych byl zvedav, jetli bys po par kilometrech sestupovani stale jeste rikal "No problem". Bez preslapu rozhodne bys nemel v pevnejsim snehu doslapavat na konec sneznice...
mike píše:Tak, ze si ho stahnes, zmensis a das jako prilohu
Tak jsem to prave nechtel, nechci porusovat autorsky zakon :(( (a ani se mi nechtelo s tim hrat). Rekl bych (ale ruku do ohne za to nedam), ze to tady nejak jde a ze jsem na to jednou pred lety prisel a udelal tak ale od te doby nemohu nic najit, klasicke zpusoby zmeny velikosti v img tagu tady nefunguji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » stř říj 30, 2019 21:29

apuka píše:vypada, ze s Tvoji cestinou to jde z kopce

To je mozne, ovsem tobe se to stat nemuze, jelikoz tva na kopci nikdy nebyla :twisted: Fakt zabavne, kdyz se mne snazis poucovat o cestine (a jeste spatne) a mas ve svem prispevku tolik chyb (vcetne hrubek), ze mi na ne nestaci prsty na obou rukach :roll: Radeji to ocituju:
Je možno použít oba zápisy
jít s kopce do údolí ( knižně a zastarale. Zvýraznit význam s povrchu dolů: sundat se skříně, jít s kopce dolů )
jít z kopce do údolí ( pojí se s 2. pádem - častější způsob použití - význam zřejmý z textu)

Je to ale mimochodem pekna ukazka tveho zpusobu uvazovani a priserne prace s informacemi, kterou predvadis pomerne casto. I v tom tvem odkazu se totiz pise:
Varianta s kopce je také přípustná (knižně a zastarale), ale zde bychom museli mít jednoznačně na mysli pohyb "seshora dolů", který bychom chtěli zdůraznit. Slovník spisovného jazyka českého uvádí: jet s kopce, do kopce (po svahu dolů, vzhůru).

Vyvodit z tohodle, ze "s kopce" je jedina spravna varianta, kdyz jde o chuzi a o kopec, chce opravdu zvlastni mysleni. Teda spis "mysleni". V clanku totiz jde o neco uplne jineho a o chuzi se zminuje jen v tehle poznamce na okraj. Mozna by ses mel zapsat na nejakou univerzitu tretiho veku, kde se vyucuje chapani vyznamu psaneho textu a do te doby se nepoustet do zadnych vetsich akci.

apuka píše:s preslapem si vzit stejne dlouhe sneznice bez preslapu, resp. abys byl opravdu v obrazu, tak si pridej na konec jeste alespon 10 cm-ovy ocas. Idealne v pomerne pevnem vlhkem snehu, ktery se neprebori na lehky dotek jako prasan. Fakt bych byl zvedav, jetli bys po par kilometrech sestupovani stale jeste rikal "No problem". Bez preslapu rozhodne bys nemel v pevnejsim snehu doslapavat na konec sneznice...

Proslapu. Preslap je to, co provadis cestine a logice. Za prve, 438 mam prave kvuli proslapu, aby se mi lip chodilo z kopce. Bavime se prave o 438 a to i u tve zeny, tak nechapu, proc sem tahas sneznice bez proslapu. Teda, aspon jsem to tak pochopil, ale je mozne, ze spatne, jelkoz jsi svuj puvodni prispevek napsal nejasne, jak je tvym spatnym zvykem.

Za druhe. Sel jsi vubec nekdy na sneznicich? Mam pocit, ze ne, jelikoz mi unika, jak bys chtel na sneznicich bez proslapu pri chuzi z (!) kopce nedoslapovat na konce. To od urciteho, ne prilis velkeho, sklonu nejde. Prave proto je proslap pohodlnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » čtv říj 31, 2019 0:13

Miku, psani "s" a "z" sem vubec nepatri, ale omlouvam se, podle soucasneho stavu pravopisu mas pravdu, i kdyz to vubec neni az tak jednoznacne, jak pises, viz tady (od 2. odstavce).
Jednak, kdyz me nekolik reditelu skol - cestinaru nekdy kolem 1991 (kdyz jsme je z celeho okresu skolili v pouzivani PC) upozornilo na to, ze to ma byt napsane v jednom priklade (pouzite v podobnem smyslu jako tady) "s kopce" a ja jsem si to overil v pravidlech ceskeho pravopisu (skolni vydani, dotisk z r. 1987), tak tato forma byla jedina povolena, "z kopce" v tomto vyznamu nebylo povolene pouzivat vubec. Jak jsem si to ted overil, zmenili to s reformou pravopisu v r. 1993, coz jsem ja zase nijak nesledoval, takze v tomto smeru mam resty (a nezapomen, ja jsem do zadne ceske skoly nechodil, cestinu jsem nikdy nemel a ani jsem se ji z prirucek cilene neucil). Ale i tam to je napsano tak, ze na podobny priklad ("chuze s kopce", tj. "po povrchu dolu") se ma pouzivat "s" (viz taky odkazovany odborny clanek). Az pozdeji se pridalo, ze i v techto pripadech se muze pouzivat "z" a pouziti "s" se povazuje za "silne zastarale".

Jo:
mike píše:Bavime se prave o 438 a to i u tve zeny
- to se (hlavne ve spojeni s mou zenou) bavis Ty, ja jsem psal, ze ona pouziva(la) a srovnavala 325 a Inooka. 438 asi nikdy na noze nemela a ja jsem to nikde ani nenaznacoval. Tolik o "chapani vyznamu psaneho textu" ve Tvem podani :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv říj 31, 2019 1:10

No vidis, mne cit pro jazyk rika jednoznacne "z", protoze druhy pad. Sice chapu, ze je mozne i "s", ale nesedi mi to a vysvetleni "s povrchu pryc" mi prijde krkolomne, protoze ve skutecnosti se po povrchu stale pohybujes a navic ani o povrch nejde, jde o kopec, jdes z nej (z vrcholu) dolu. To uz jsou ale jen drobne nuance, slo mi hlavne o to, ze ty jsi fakt posledni, kdo by komukoliv mohl vycitat cestinu.

apuka píše:438 asi nikdy na noze nemela a ja jsem to nikde ani nenaznacoval.

Jasne. Tema je 438, v prvni vete zminis 438, ale ve skutecnosti myslis neco jineho. Nejen, ze pises nejasne, ale navic jsi mimo tema, jelikoz dotaz byl na 418/438. Psal jsi o chuzi z kopce a tam jsou tyhle diky proslapu unikatni a chovaji se jinak, takze zkusenosti z jinych se nedaji prenaset. Dobre, priste teda budu tvuj vstup povazovat za mimozni hned a nesnazit se ho napasovat na aktualni diskusi.

Takze zpet k puvodnimu dotazu: idealni by bylo vyzkouset oboji, ale jestli to nejde, vubec bych se 438 nebal a dal jim prednost pred 418.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod brhel » čtv říj 31, 2019 6:57

Tak jsem se chtěl přečíst, zda mám teď ráno zajít do Lídlu pro sněžnice.
Tak já si je na to ZT někde půjčím...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Sněžnice

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 31, 2019 8:17

a ja si na sneznice zalozim pujcovnu pac je mam od 2016 a byla sem na nich jednou na asi 10km vylete pac bud neni snih v dojezdnosti nebo se mnou nikdo nechce na nejaky zacatecnicky pochozenicko :D
a kdyz se me nekdo pta na zimni nizky tatry tak zas mam rozum ze vim, ze fyzicky nezvladam ostatnim... ja chci sniiiiiih letos! v brne! :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv říj 31, 2019 8:54

@brhel - dej si Mikea i Apuku do blocklistu, a uvidis mnohem vic relevantnich prispevku k tematu (ale zase se nedozvis tolik o pravidlech pravopisu) :D :twisted: ;)

Klidne ty Lidly zkus, jestli maj i eshop, muzes je vratit po vyzkouseni nasucho. Na nejake svatecni pouziti nejspis staci, i podle mistnich. I ty celkem drahe a jinak dobre TSL maji par much, zvlast na vetsi nohy (mrkni par stranek zpet, co vse se mi na nich pokazilo). Akorat ty z Lidlu maji jenom postrani gripy napevno nytovane a zadne hroty, pocitej s tim, ze v mokrejsim snehu se ti nejspis budou dost delat bambule (prave mezi tema gripama, tam je pak fajn, kdyz jdou sundat, coz zde nepomuze, protoze nejdou a jsou tam to jedine protiskluzove, co maji).

@Mawenzi - co letos v lednu? Co si pamatuju, tak jste najednou meli v Brne snehu docela dost, ne? :twisted:
Jel jsem zrovna (planovane) do V.Tater, kde byla krasna ctyrka lavinovka, a vsude po ceste nejake kalamity...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 31, 2019 9:22

frantakrajta
kdyz se zamyslim nad letosnim lednem, tak si zadnej snih nepamatuju:D vim, ze na vylety sem chodila v teniskach... jak to bylo mizerny... ale premejslim, ze si fakt vemu volno a treba 3 dny jizerky, jesenik, i kdyby se mel clovek placat kolem chaty. ty sneznice z pod postele dycky tak smutne koukaj :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » čtv říj 31, 2019 10:05

brhel píše:Tak jsem se chtěl přečíst, zda mám teď ráno zajít do Lídlu pro sněžnice.
Zajdi si a kup je na domaci vyzkouseni "na sucho", jak radi FK. Ja jen radim abys ne pres eshop ale primo v obchodu, pokud je tam maji. Vezmes, doma prohlednes, pokud neco nesedi, zajdes a vymenis hned. Na to "odzkouseni" mas stejne 90 dnu, jen prijdes o moznost dalsich 14-ti dnu na vraceni po oznameni odstoupeni. A hlavne nemusis platit postovne zpatky a resit baleni - zaneses do kterehokoliv Lidlu.
FrantaKrajta píše:Akorat ty z Lidlu maji jenom postrani gripy napevno nytovane a zadne hroty, pocitej s tim, ze v mokrejsim snehu se ti nejspis budou dost delat bambule (prave mezi tema gripama, tam je pak fajn, kdyz jdou sundat, coz zde nepomuze, protoze nejdou a jsou tam to jedine protiskluzove, co maji)
Jo, to se muze stat ale taky nemusi. Hodne to zavisi na plastu - zrovna TSL (alespon 325 s gripem i bez) je v delani bambul "na vrcholu" i kdyz hroty ma, na druhou stranu na Inook OX-1 se skoro vubec snih nelepi (mnohonasobne prime srovnani z chuze vedle sebe). Na ty prvni Lidlacke se snih nelepil, ale tam nebyl plast ale natahnuty mirne pruzny "gumoplast" mezi ramem a ten tim pruzenim se snehu zespod zbavoval.

A dobre je vedet, ze opravdu ty gripy na stranach jsou jedine poradne protisklzove veci, takze ve strmejsim svahu a na "dobrem" snehu mohou prokluzovat. S tema staryma, podobne udelanyma se ale v klidu dalo napr. na Baranec.


Edit:
@karel22: Rozhodne Ti doporucuji si precist muj prispevek a pozadat pritelkyni, at se zameri i na tam uvedene. Nejde totiz jen o chuzi z/s kopce, i na rovine, kdyz nemas proslap, muze "prebytecny" ocas nebo pri chuzi do kopce s hrazdickou to ohybani desky za patou byt pro nekoho velice neprijemne.
Na mikuv "rozbor" proc je to blbost ohled neber - jsou to zprostredkovane osobne zkusenosti, ktere napr. ani Ty sam nedokazes ani zjistit ani zkusit. Kdyz na to upozornis pritelkyni, ona at se rozhodne sama, jak ji to muze anebo nemusi vadit.
Naposledy upravil apuka dne čtv říj 31, 2019 10:27, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv říj 31, 2019 10:22

@Mawenzi, mozna se to tehdy samotnemu Brnu vyhnulo, uz si presne nepamatuji. Ale mohla jsi i tak tehdy vyrazit, snih byl nekdy ~8.1. i ~28.1. vsude okolo, I/43 kolabovala a pod., akorat bys mozna nikam nedojela :D

@Apuka - tak to ja nevim, ze maji v lidlu 90 dni na vraceni, to je samozrejme lepsi nez eshop.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Sněžnice

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 31, 2019 12:31

apuka píše:Asi na zafixovani uchytu bot pro transport:

To se mi nezdá, kdybych chtěla z nějakého důvodu ten pásek zafixovat, zastrčila bych ho pod hrazdičku. Nemohlo by to sloužit k oklepávání sněhu nalepeného pod "patou"? Zdá se, že "to černé" nahoře je spojené s černou deskou na spodní části sněžnice :-k

brhel píše:Tak jsem se chtěl přečíst, zda mám teď ráno zajít do Lídlu pro sněžnice.

Zajdi, někdo to musí vyzkoušet ;-)

FrantaKrajta píše:@Apuka - tak to ja nevim, ze maji v lidlu 90 dni na vraceni, to je samozrejme lepsi nez eshop.

Jj, klidně si ty sněžnice můžeš doma měsíc nebo dva ze všech stran prohlížet a pak je ("v původním obalu, nepoškozené, nepoužité") donést zpátky, nevšimla jsem si, že by dělali při vracení zboží problémy.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Sněžnice

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 31, 2019 12:44

apuka píše:i kdyz to vubec neni az tak jednoznacne, jak pises, viz tady (od 2. odstavce).

Hele, dojel jsi v tom odkazovaným článku na konec? Vždyť je to z roku 1957, tím bych se fakt neřídila ;-)

apuka píše:Jednak, kdyz me nekolik reditelu skol - cestinaru nekdy kolem 1991 (kdyz jsme je z celeho okresu skolili v pouzivani PC) upozornilo na to, ze to ma byt napsane v jednom priklade (pouzite v podobnem smyslu jako tady) "s kopce" a ja jsem si to overil v pravidlech ceskeho pravopisu (skolni vydani, dotisk z r. 1987), tak tato forma byla jedina povolena, "z kopce" v tomto vyznamu nebylo povolene pouzivat vubec. Jak jsem si to ted overil, zmenili to s reformou pravopisu v r. 1993, coz jsem ja zase nijak nesledoval, takze v tomto smeru mam resty (a nezapomen, ja jsem do zadne ceske skoly nechodil, cestinu jsem nikdy nemel a ani jsem se ji z prirucek cilene neucil). Ale i tam to je napsano tak, ze na podobny priklad ("chuze s kopce", tj. "po povrchu dolu") se ma pouzivat "s" (viz taky odkazovany odborny clanek). Az pozdeji se pridalo, ze i v techto pripadech se muze pouzivat "z" a pouziti "s" se povazuje za "silne zastarale".

I učitelé a ředitelé jsou jen lidi a dokážou vyprodukovat pěkný hrubky ;-). A pokud tebou zmiňovaní chodili do školy někdy po válce, mohli mít zafixovaná tehdejší pravidla. Řekla bych, že u těch roků se mýlíš, víc bych věřila tomuhle: "Do roku 1974 se s druhým pádem pojily předložky dvě - Z i S. Jejich použití záviselo na tom, co druhý pád vyjadřoval... Dnes je považováno za spisovné psát s druhým pádem vždy předložku Z." Myslím, že jako Maďar by sis českými archaismy neměl motat hlavu a řídit se tím, že 2. pád se vždy pojí s předložkou "z" a 7. pád s předložkou "s". Já jsem s tím vystačila celou školní docházku a z češtiny jsem měla na vysvědčení přinejhorším 2 (dávno před reformou pravopisu v r. 1993) ;-)

Sorry za OT, neudržela jsem se :oops:
Naposledy upravil GreyMouse dne čtv říj 31, 2019 14:11, celkově upraveno 1
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » čtv říj 31, 2019 13:56

GreyMouse píše:To se mi nezdá, kdybych chtěla z nějakého důvodu ten pásek zafixovat, zastrčila bych ho pod hrazdičku.
A proc ne? Jako u TSL sneznic s deskou pod botou (i u jinych podobnych) takto funguje 3. poloha hrazdicky (ta "pricvakne" zvrchu desku aby se nehybala, tady ale vypada, ze hrazdicka ma pouze dve polohy (viz zarazky na fotce, co jsem linkoval). Taky nevim, jestli by ten popruh a ci co co spojuje "to cerne" s upinacim popruhem boty je dostatecne pruzny aby zvladal zvedani nohy.
Ale az si to nekdo koupi, muzeme byt moudrejsi :-).

Lidl dokonce nedela problemy, ani kdyz vratis mirne pouzivane zbozi. Jsem se je na to primo ptal v souvislosti s necim jinym, co jeste i bylo zatavene ve folii, tj. i original obal se musel rozrezat. Taky jsem vracel udvlhcovac, protoze byl moc hlucny - na to jsem prisel az pri vyzkouseni na par hodin. Vylil jsem vodu, vysusil a vratil. Primo jsem jim rikal, ze jsem to vyzkousel - ani se na to nepodivali. Taky jsem si pozdeji doma vsiml, ze jsem tam zapomel dat viko, takze jsem se - uz po vraceni penez - vratil a dal jsem jim to, prodavacka se jen bezradne koukala, co s tim ma ted delat :lol:. Samozrejme, zbozi musi byt vycistene, bez skrabancu, atd. (i kdyz jsem si v OV nikdy nevsiml, ze do originalniho obalu zabalene zbozi si nekdo prohlizel).
Takze pri trose stesti (napadne dostatek snehu) muzete sneznice i primerene vyzkouset. Na to aby se zjistilo, jestli jsou uplne na nic nebo se daji pouzivat to stacit bude. Jen to delejte opravdu az kdyz bude dost snehu a nehrozi poskozeni sneznic od kaminku nebo tvrdeho ledu.

Dale uz OT:
GreyMouse píše:Vždyť je to z roku 1957, tím bych se fakt neřídila
Ja vim, dal jsem to sem, protoze nazorne ukazuje, jak se toto vyviji (-elo). Da se o tom najit i vice, ale jsem na to liny. Ale doma jsem si to zkontroloval, ze tam to vydani pravidel jeste je napsane stejne, co pisou ve tvem linku, tj. "Pokud vyjadřoval směr z povrchu pryč a směr dolů, musela se psát předložka S." I kdyz je to prakticky jen dotisk vydani z 1974, tak tam v tomto pripade neni napsano nic, z ceho by mohlo vyplynout, ze se i v techto pripadech muze pouzivat "z". To se zavedlo az v r. 1993. A pozdeji tam potichu pridali dodatek, ze je pouziti "s" v kazdem pripade zastarale.

Mne je, samozrejme, blizsi pouzivani Z s druhym padem, uz jen ze slovenstiny...
GreyMouse píše:I učitelé a ředitelé jsou jen lidi a dokážou vyprodukovat pěkný hrubky
No jo, na tom skoleni byla perlicka, ze ti cestinari (byla jich z reditelu skoro pulka :((), co nas na toto upozornovali se skoro pohadali na jine veci - meli jsme pro ne ukol, ze meli najit zlevnenou jizdenku. My s manzelkou jsem tam chteli napsat "s" ale preklepli jsme se na klavesnici a vsimli to, az kdyz jsme papirky rozdavali. Tak jsme se hned omlouvali za pravopisnou chybu, na co se nekteri ozvali, ze je to vlastne spravne. To se ozvala druha cast cestinaru, ze je to spatne, az se tam na tom pres prestavku zacali hadat, nakonec, ze si to zkontroluji doma. Druhy den prisli, ze je to spravne, co jsme si my uz taky zkontrolovali :-). Tak to jsou ti odbornici :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 31, 2019 14:31

apuka píše:Jako u TSL sneznic s deskou pod botou (i u jinych podobnych) takto funguje 3. poloha hrazdicky (ta "pricvakne" zvrchu desku aby se nehybala, tady ale vypada, ze hrazdicka ma pouze dve polohy (viz zarazky na fotce, co jsem linkoval). Taky nevim, jestli by ten popruh a ci co co spojuje "to cerne" s upinacim popruhem boty je dostatecne pruzny aby zvladal zvedani nohy.

Nějak nerozumím. Původně jsi psal o transportu, tak jaké zvedání nohy? Přijde mi, že to co považuješ za "popruh a ci co co spojuje "to cerne" s upinacim popruhem boty" je jen gumový "jazyk" sloužící ke snadnějšímu vytažení upínacího pásku přes zadní část boty a nikam se přidělávat nemá.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Sněžnice

Příspěvekod apuka » čtv říj 31, 2019 15:29

Ano, psal jsem o transportu, protoze se poloha, kdyz se ta deska (nebo tady ten, nevim jak se to nazyva, kus gumy pod botou s upinacim mechanizmem) vcetne prednych "drapaku" se pevne pripne ke sneznici, aby pri transportu a prenaseni nelital a nezavazel.
Koukni se na mnou linkovanou fotku a na jine fotky tech sneznic. Uvidis, ze ten "gumovy jazyk" je nejak upevneny na jedne strane v tom cernem cudu vycnivajicim ze sneznice vzadu a na druhe k upinacimu pasku na botu. Tj. kdyz se to dobre utahne, brani zvedani cele te gume na botu.
No, kdyz to uchycene nemas a prenasis sneznice bez obalu, tak ten pohybujici se kus moc prijemny neni, dokonce muze byt i nebezpecny ("drapaky" se zachyti za neco nebo nekoho a zpusobi ujmu na veci nebo clovekovi).
Ale jak rikam - pockejme si az to nekdo bude mit, mozna to ma i jinou funkci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněžnice

Příspěvekod mike » čtv říj 31, 2019 16:00

GreyMouse píše:Sorry za OT, neudržela jsem se :oops:

:D ja vcera taky ne, za coz se vsem omlouvam. Prislo mi to tak neuveritelne, ze jsem proste musel a navic jsem nechtel, aby si nekdo zafixoval ten apukuv nesmysl a stal se skopcem ;-)

Pozdeji se pokusim to trochu uklidit, vlakno na cestinu tady mame, ale nic neslibuju, protoze prispevky obsahuji obe temata a nevim, jestli to vubec nejak rozumne pujde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Sněžnice

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 31, 2019 16:08

apuka píše:Uvidis, ze ten "gumovy jazyk" je nejak upevneny na jedne strane v tom cernem cudu vycnivajicim ze sneznice vzadu a na druhe k upinacimu pasku na botu.

Vidím jen upevnění k pásku na botu. A na "tvé" fotce vidím pouze konec "jazyka" nad tím černým záhadným plastem, spojené mi to nepřijde. A na dalších fotkách už vůbec ne.

apuka píše:No, kdyz to uchycene nemas a prenasis sneznice bez obalu, tak ten pohybujici se kus moc prijemny neni, dokonce muze byt i nebezpecny ("drapaky" se zachyti za neco nebo nekoho a zpusobi ujmu na veci nebo clovekovi).

To už chce ale vynalézavost ve snaze páchat škody ;-), mně zatím nikdy nějaké upevnění pohyblivé části nechybělo. Jak na batohu, tak při poponášení v ruce mám sněžnice drapákama k sobě, žádní mrtví a zranění za mnou nezůstávají :)

apuka píše:Ale jak rikam - pockejme si az to nekdo bude mit

Konečně souhlas :D (jen někoho přinutit, aby si je koupil :-k)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Bílé zboží